PDA

Επιστροφή στο Forum : fritz box και info led



nikos2004
28-10-07, 11:00
Γεια σε ολους
Είναι το πρωτο θεμα που βαζω εδώ .
Εχω το fritz box 7140 από την ημερα που μου εγινε η αναβαθμηση από 768 τις χολ μεσο διοδος στο1024 το κανονικο τις χολ μου εσβησε το λαμπακι του info αλλα μπενω κανονικα στο ιντερνετ .εχω κανει αιτηση και για 2play και περημενς εδώ και ένα μηνα γαι να δουμε !!!!!!(να αναφερχ ω ότι 13 μερες δεν ειχα ιντερνετ λογο ότι ειχα διοδος και πηγα στο κανονικο τις χολ)
ευχαριστw

maxorfo
28-10-07, 15:51
Το Info led το ρυθμίζεις ν' ανάβει σε διαφορετικές περιστάσεις από το "Settings -> System -> Info display".
Αν έκανες ή σου έκανε η HOL αναβάθμιση στο firmware, πιθανόν να έχει αλλάξει η ρύθμιση που είχε πριν.

nikos2004
03-11-07, 12:33
Το έχω εκεί που ήταν από την χολ αλλά δεν ανάβει ακόμα το info

maxorfo
03-11-07, 14:37
Η λειτουργία του Info led δεν έχει καμμία απολύτως επίπτωση στο internet και μπορεί να ρυθμιστεί να δείχνει διάφορα πράγματα, αναλόγως την επιλογή που θα κάνεις.
Είναι πιθανόν με την αναβάθμιση των firmware που κάνει η HOL να έχει αλλάξει η default λειτουργία του. Στα άλλα Fritz!Box, όπως πχ. στο 7050, το Info led έχει από default τη λειτουργία "rate related information".
Για ν' ανάβει όταν έχεις internet, διαλέγεις απλά τη λειτουργία "lights up when an internet connection is active".

nikos2004
03-11-07, 17:14
Άλλη μια ερώτηση το wifi πώς κλειδώνει ώστε να μην κάνουν <<πάρτι >> οι γείτονες η είναι ιδεί κλειδωμένο με τούς κωδικούς που έχει από κάτω?

maxorfo
03-11-07, 20:59
Όπως το λες. Καλύτερα βέβαια να χρησιμοποιείς WPA2, αν το υποστηρίζει η ασύρματη κάρτα σου.
Άντε και WPA. Όχι WEP, γιατί μπορεί να παραβιασθεί.

aa144
03-11-07, 21:44
Το λαμπάκι INFO μερικές φορές μπορεί να σβήσει, ιδίως αν κάποιος εκείνη την ώρα σκαλίζει το DSLAM, αν συμβεί αυτό, τότε βγάλε το ρούτερ από το ρεύμα, και ξαναβάλτο, το λαμπάκι τότε θα ανάψει κανονικά.

nikos2004
04-11-07, 12:03
Όπως το λες. Καλύτερα βέβαια να χρησιμοποιείς WPA2, αν το υποστηρίζει η ασύρματη κάρτα σου.
Άντε και WPA. Όχι WEP, γιατί μπορεί να παραβιασθεί.


Σε ευχαριστώ για την απάντηση φιλέ μου είναι ειδή έτσι που μου λες

nikos2004
04-11-07, 12:05
Το λαμπάκι INFO μερικές φορές μπορεί να σβήσει, ιδίως αν κάποιος εκείνη την ώρα σκαλίζει το DSLAM, αν συμβεί αυτό, τότε βγάλε το ρούτερ από το ρεύμα, και ξαναβάλτο, το λαμπάκι τότε θα ανάψει κανονικά.

Το info δεν καταλαβαίνει τίποτα από την ημέρα που έγινε η αναβάθμιση σε δίοδος σε χολ 1024

nikgr
04-11-07, 12:28
Aυτή η "rate-related" ένδειξη δε σημαίνει ρε παιδιά ότι πρέπει να αναβοσβήνει το λαμπάκι ανάλογα με το αν κατεβάζει ή όχι?

Είχα συνηθίσει απ' το USR μου να βλέπω ένα λαμπάκι να αναβοσβήνει και μου έχει λείψει... :p

aa144
04-11-07, 14:18
Όχι, δεν σημαίνει αυτό, διάβασε από το μενού βοήθειας το σχετικό θέμα, σημαίνει αν έχεις βάλει κάποιους όρους χρονοχρέωσης κτλ, να σου δείξει πότε θα ξεπεράσεις το όριο που έχεις ορίσει εκεί.

Σίγουρα δεν ανάβει το λαμπάκι αν σβήσεις τον ΦΡΙΤΣ; Δεν εννοώ να του κάνεις reset, δεν είναι το ίδιο, πρέπει να τον σβήσεις από το ρεύμα, αλλιώς δεν καταλαβαίνει ο ΦΡΙΤΣ.

maxorfo
04-11-07, 17:32
Aυτή η "rate-related" ένδειξη δε σημαίνει ρε παιδιά ότι πρέπει να αναβοσβήνει το λαμπάκι ανάλογα με το αν κατεβάζει ή όχι?

Είχα συνηθίσει απ' το USR μου να βλέπω ένα λαμπάκι να αναβοσβήνει και μου έχει λείψει... :p

Γιατί τότε δεν διαλέγεις απλά από το μενού τη λειτουργία "lights up when an internet connection is active" ?

nikgr
04-11-07, 20:16
maxorfo το έβαλα ρε συ αλλα είπα μήπως υπήρχε και καμια δυνατότητα να αναβοσβήνει το λαμπάκι ανάλογα με την κινητικότητα των bytes.

maxorfo
04-11-07, 20:42
Δυστυχώς το Fritz δεν έχει την επιλογή να αναβοσβύνει το led , ανάλογα με τον αριθμό των bytes που διακινούνται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.