PDA

Επιστροφή στο Forum : Σεταρισμα wag354g



johann69
28-10-07, 13:23
ειχα 4νετ και τορα πηγα σε βονταφονε. εχο τον εξοπλισμο linksys wag354g v2 αλλαζοντασ μονο τον κοδικο και το υσερ δεν συνδεεται,μιπωσ θελει καποιεσ ιδιαιτερεσ ρυθμισεισ ι βονταφονε?? ο κοδικοσ ο νεοσ σε φιλο δουλεθει κανονικα.τι φταιει??? το support τησ βονταφονε ειναι ασχετο και η χολ δεν εχει ρυθμισεισ για το δικο τισ εξοπλισμο

ευχαριστο

lexios
30-10-07, 17:29
Βάλε PPPoE LLC 8/35 και βάλε firmware απο τον κατασκευαστή και όχι το firmware της Forthnet που πιθανώς έχει μέσα.

nzg
31-10-07, 13:58
@johann69 To ρύθμισες τελικά? γιατί έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Προς το παρόν δεν έχω username & password για να το δοκιμάσω μιας και είμαι στην αναμονή εδώ και 2 μήνες λόγω της ανοργανωσιάς της vodafone (ευτυχώς όμως είμαι με δωρεάν 3g) και η vodafone ήταν κατηγορηματική ότι δε μπορεί να δουλέψει άλλο router γιατί είναι κλειδωμένα με το σειριακό!

Thanks lexios

voulistas
31-10-07, 16:46
Παιδια εγω εχω Vodafone και χρησιμοποιω το Linksys WAG54GS. Ολα δουλευουν μια χαρα. Οι ρυθμισεις πρεπει να ειναι PPPoE LLC 8/35 και το username με τη μορφη vf:username@vodafone.net.gr

Εμενα παντως παιζει κανονικα

nzg
31-10-07, 17:27
Παιδια εγω εχω Vodafone και χρησιμοποιω το Linksys WAG54GS. Ολα δουλευουν μια χαρα. Οι ρυθμισεις πρεπει να ειναι PPPoE LLC 8/35 και το username με τη μορφη vf:username@vodafone.net.gr

Εμενα παντως παιζει κανονικα

Σ' ευχαριστώ!

nzg
13-11-07, 01:16
Σ' ευχαριστώ!


Παιδιά please, μπορείτε να μου πείτε αναλυτικά τις ρυθμίσεις? Έκανα αλλαγή firmware γιατί είχα βάλει της forthnet και δε σε άφηνε να βάλεις username χωρίς να είναι forthnet. Αυτό λύθηκε με την αλλαγή του firmware από το site της linksys.
Έβαλα τις ρυθμίσεις που είπατε αλλά δε μπαίνει με τίποτα. Τώρα σας γράφω από το jetspeed 520+ που δίνει δωρεάν η vodafone. Πέρα ότι δεν έχει wifi, αργεί χαρακτηριστικά στο browsing όταν είναι ανοιχτά πολλά connection.

dfinikis
17-11-07, 16:56
Αναβάθμισες το firmware του jetspeed 520+ ???? Λύνει πάρα πολλά προβλήματα!

http://www.intracom-telecom.com/helpdesks/jetspeed/js520/sw/software_en.htm

//dfinikis

boltsis
18-11-07, 20:00
Αναβάθμισες το firmware του jetspeed 520+ ???? Λύνει πάρα πολλά προβλήματα!

http://www.intracom-telecom.com/helpdesks/jetspeed/js520/sw/software_en.htm

//dfinikis

Δηλαδή τι προβλήματα?

dfinikis
19-11-07, 11:23
From: http://www.intracom-telecom.com/helpdesks/jetspeed/js520/sw/software_en.htm

Recommended: INTRACOM strongly recommends applying immediately this firmware upgrade. This is critical for the correct and safe operation of jetSpeed 520/520i devices. The upgrade contains critical security fixes and feature enhancements (such as, a backup-restore functionality) that will help keep your jetSpeed 520/520i in good and safe operation condition.

KostasK75
04-02-08, 02:45
Παιδια εγω εχω Vodafone και χρησιμοποιω το Linksys WAG54GS. Ολα δουλευουν μια χαρα. Οι ρυθμισεις πρεπει να ειναι PPPoE LLC 8/35 και το username με τη μορφη vf:username@vodafone.net.gr

Εμενα παντως παιζει κανονικα

Τί έχεις κάνει με το καλώδιο που σου έρχεται (που είναι μόνο Data παρεπιπτόντως);; Το έχεις συνδέσει κατευθείαν στο Linksys στην είσοδο Line;;
Στο δικό μου Jetspeed 520+ φτάνει ένα καλώδιο μόνο Data που στην άκρη είναι RJ11 και δουλεύει κανονικά με το Jetspeed 520+ η σύνδεση. Όταν το βάζω (το RJ11 καλώδιο) στο Linksys όμως, στην είσοδο Line (που κανονικά δέχεται RJ45), δεν γίνεται τίποτα. Δηλαδή δεν ανάβουν ποτέ ούτε η ενδείξη DSL, ούτε η INTERNET. Μπορείς να με βοηθήσεις να βρω τι κάνω λάθος αν όντως γίνεται;;
Το configuration το έχω όπως ακριβώς περιγράφεις εσύ και επίσης έχω το Linksys firmware version 1.01.11 (Annex A).
Ευχαριστώ.

voulistas
04-02-08, 20:44
Το καλωδιο που ερχεται απο τον τοιχο το εχω συνδεσει στην εισοδο Line του Linksys. βεβαια εγω εχω το WAG54GS. Αν θυμαμαι καλα το Line του WAG54G εχει χρωμα γκρι ανοιχτο και ειναι RJ11. Οποτε ή αλλο μοντελο εχεις ή τα εχεις μπερδεψει. Οσο αφορα το configuration εχω βαλει Encapsulation RFC 2516 PPPoE, Multiplexing LLC, Virtual Circuit 8(VPI)35(VCI), QoS Type UBR, Autodetect disable, Dsl modulation multimode

KostasK75
04-02-08, 21:27
Το καλωδιο που ερχεται απο τον τοιχο το εχω συνδεσει στην εισοδο Line του Linksys. βεβαια εγω εχω το WAG54GS. Αν θυμαμαι καλα το Line του WAG54G εχει χρωμα γκρι ανοιχτο και ειναι RJ11. Οποτε ή αλλο μοντελο εχεις ή τα εχεις μπερδεψει. Οσο αφορα το configuration εχω βαλει Encapsulation RFC 2516 PPPoE, Multiplexing LLC, Virtual Circuit 8(VPI)35(VCI), QoS Type UBR, Autodetect disable, Dsl modulation multimode

Δεν τα έχω μπερδέψει. Έχω το μοντέλο που είναι το θέμα του συγκεκριμένου post (WAG354G), την ISDN έκδοση. Ξέρω ότι το δικό σου Linksys είναι διαφορετικό μοντέλο και απ'ότι φαίνεται είναι και για PSTN γραμμή, οπότε ίσως για αυτό λειτουργεί σωστά και εμάς δεν λειτουργεί. Απλά πίστευα ότι ίσως, αφού η γραμμή της Vodafone είναι καθαρά Data, τότε θα δούλευε και με το ISDN modem/router (WAG354G) που έχουμε εμείς και ας έχουμε RJ45 είσοδο Line αντί RJ11. Άλλωστε απ'όσο είχα ακούσει συνήθως αν βάλεις RJ11 βύσμα να μπει σε RJ45 είσοδο γενικά θα πρέπει να δουλεύει. Μάλλον όμως... this is not the case here..
Οι ρυθμίσεις που αναφέρεις παραπάνω είναι ίδιες σε μένα πάντως.
Αν έχεις καμία άλλη πρόταση ευχαρίστως να την ακούσω.

voulistas
04-02-08, 21:54
Εγω ξερω οτι οταν ενα router της Linksys ειναι και gateway εχει θυρα RJ11. Αν εσενα ειναι μονο router τοτε πριν απο αυτο θες εναν gateway. Τωρα αυτο συνηθως ειναι το netmode του ΟΤΕ για isdn. Δεν ξερω καποια αλλη πληροφορια σχετικα με τη συνδεσμλογια για να σε βοηθησω

KostasK75
05-02-08, 02:39
Εγω ξερω οτι οταν ενα router της Linksys ειναι και gateway εχει θυρα RJ11. Αν εσενα ειναι μονο router τοτε πριν απο αυτο θες εναν gateway. Τωρα αυτο συνηθως ειναι το netmode του ΟΤΕ για isdn. Δεν ξερω καποια αλλη πληροφορια σχετικα με τη συνδεσμλογια για να σε βοηθησω

Είναι και Modem/Router και Gateway το WAG354G. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν δύο εκδόσεις κάθε φορά: Μία για γραμμή ISDN και μία για PSTN. Η έκδοση για PSTN έχει προφανώς RJ11 είσοδο Line, ενώ το δικό μου (ISDN) έχει RJ45 (έρχεται καλώδιο από ISDN splitter) και έτσι δυστυχώς φαίνεται να μην δουλεύει με το RJ11 βυσματάκι που έχω πάνω στο καλώδιο της ADSL γραμμής της Vodafone (HOL) και το οποίο τώρα καταλήγει στο Jetspeed 520+.

Παρ'όλα αυτά, αν ξέρει εντέλει κάποιος τρόπο να χρησιμοποιήσω τo Linksys WAG354G ISDN με τη Vodafone γραμμή μου ας το γράψει σε αυτό το post τώρα. Ευχαριστώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.