PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 PLAY ΧΩΡΙΣ ADSL 2+ MODEM



zoulasv
28-10-07, 19:20
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ :

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ 2 PLAY ΑΠΟ FORTHNET KAI ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΔΕ ΣΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΜΟDEM ΑDSL 2+ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΣΤΑ 8 MBPS ΑΝ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΘΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ;

ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ...

ariadgr
28-10-07, 20:05
Γιατί δεν δοκιμάζεις να ζητήσεις ( με e-mail στο internet-sales @ forthnet.gr ) και να μας πεις τι απάντηση σου έδωσαν;

Βέβαια με €37 μπορείς να πάρεις ένα Speedtouch 530v6 από τον ΟΤΕ της περιοχής σου και να μη μπλέξεις με τη Forthnet.

slaughter
28-10-07, 20:21
έχεις κάνει αίτηση για 2play κ δεν σου δώσανε Modem? Ποιο modem έχεις? Το modem το δίνουνε λίγες μέρες πριν ενεργοποιηθείς κ όχι όταν κάνεις αίτηση.
Κανονικά σου δίνουνε 2+ router .....παρτους κανα τηλ ή στείλε email κ βλέπεις....

29gk
28-10-07, 20:24
Αν εχεις 2paly ησουνα δεν ησουνα πελατης τους, θα σου στειλουν μοντεμ καταλληλο για ΑDSL 2+.

Αν δεν στο εστειλαν μεχρι την ενεργοποιηση, πρεπει να τους καλεσεις στο Πωλησεων 801 100 8000 και να ζητησεις αριθμο φορτωτικης του courier που κατα πασα πιθανοτητα εχει ακομα στις αποθηκες του το μοντεμ σου.

zoulasv
28-10-07, 20:56
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ. ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ..
ΕΓΩ ΕΧΩ 2 PLAY ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ ΤΟΥ 2007 ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΕΝΑ MODEM CRYPTO F200 TO ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ADSL 2+ ΚΑΙ ΚΟΒΕΙ ΣΤΑ 8 ΜΒΙΤ .ΓΙ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ....

ΑΝ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

vonglower
29-10-07, 09:18
Κι εγώ έπρεπε να πάρω τηλέφωνο, να ζητήσω αριθμό φορτωτικής! Τα στέλνουν με την ACS. Τώρα δεν ξέρω ποιος φταίει, αλλά το κρατούσαν στην αποθήκη τους!.... Και δικαιολογία ότι δεν υπήρχε κανείς στο σπίτι, δεν μπορούσαν να μού πουν. Τελικά, αν δεν κινηθείς εσύ ο ίδιος, ΟΛΟΙ-μα-ΟΛΟΙ σε έχουν γραμμένο...

kinakos
29-10-07, 15:18
Καλημέρα,
το Σάββατο 28 μου ήρθε μύνημα από την forthnet ότι σήμερα θα ενεργοποιηθεί το 2 play στην γραμμή μου. Το θέμα είναι ότι ακόμα δεν μου έχουν στείλει κάποιο router. Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι για κάποιο λόγo βρίσκεται ακόμα στις αποθήκες αλλά τις επόμενες 2 μέρες θα μου το στείλουν.
Ξέρει κανένας τι router δίνει τώρα η forthnet? Είναι καλό ή χρειάζεται να πάρω κάποιο άλλο?
Μέχρι να μου το στείλουν θα μπορώ να μπω στο internet με το παλιό router? (Δεν είναι ADSL2).
Ποια είναι η διαδικάσία αποστολής του, με απασχολεί πολύ το γεγονός ότι τα πρωινά δεν βρίσκομαι σπίτι.
Ευχαριστώ

29gk
29-10-07, 15:31
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ. ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ..
ΕΓΩ ΕΧΩ 2 PLAY ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ ΤΟΥ 2007 ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΕΝΑ MODEM CRYPTO F200 TO ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ADSL 2+ ΚΑΙ ΚΟΒΕΙ ΣΤΑ 8 ΜΒΙΤ .ΓΙ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ....

ΑΝ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Θα μπορουσες να τους παρεις τηλεφωνο και να αξιωσεις μοντεμ ικανο για ADSL2 αλλα το πιθανοτερο ειναι πως η δικαιολογια θα ειναι πως σου εχουν ηδη στειλει. Προσωπικα πιστευω πως δεν θα το δεχτουν αλλα δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις.

Ειχε αναφερθει και παλαιοτερα μια περιπτωση σαν την δικη σου, αλλα δεν θυμαμαι την καταληξη. Κανε μια αναζητηση εδω στο φορουμ της Forthnet.

deniSun
29-10-07, 18:18
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ. ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ..
ΕΓΩ ΕΧΩ 2 PLAY ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ ΤΟΥ 2007 ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΕΝΑ MODEM CRYPTO F200 TO ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ADSL 2+ ΚΑΙ ΚΟΒΕΙ ΣΤΑ 8 ΜΒΙΤ .ΓΙ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ....

ΑΝ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μάλλον έχει γίνει λάθος.
Πάρε τηλ. και ζήτα τους να σου το αλλάξουν.

29gk
29-10-07, 19:18
Μάλλον έχει γίνει λάθος.
Πάρε τηλ. και ζήτα τους να σου το αλλάξουν.

Δεν ειναι λαθος.

Τοτε εδιναν ADSL και αντιστοιχα μοντεμ ικανα για ADSL. Σημερα δινουν ΑDSL2 και αντιστοιχα μοντεμ για ΑDSL2. Μην μπερδευουμε τον κοσμο αδικα.

deniSun
29-10-07, 19:24
Όταν σε περνάνε σε 2play σου στέλνουν και τον ανάλογο εξοπλισμό.
Είτε κάνεις νέα αίτηση είτε σε αναβαθμίζουν αυτή που έχεις.
Πολλές φορές κάνουν λάθος και στέλνουν λάθος modem/router.

29gk
29-10-07, 19:37
Όταν σε περνάνε σε 2play σου στέλνουν και τον ανάλογο εξοπλισμό.
Είτε κάνεις νέα αίτηση είτε σε αναβαθμίζουν αυτή που έχεις.
Πολλές φορές κάνουν λάθος και στέλνουν λάθος modem/router.

Αυτο γραφει ο φιλος που ανοιξε το θεμα

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ. ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ..
ΕΓΩ ΕΧΩ 2 PLAY ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ ΤΟΥ 2007 ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΕΝΑ MODEM CRYPTO F200 TO ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ADSL 2+ ΚΑΙ ΚΟΒΕΙ ΣΤΑ 8 ΜΒΙΤ .ΓΙ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ....

ΔΕΝ στελνουν αλλο μοντεμ προς αντικατασταση του παλιου εκτος εαν ο χρηστης το ζητησει. Εχουν ομως παρατηρηθει και ΑΡΝΗΣΕΙΣ εκ μερους της forthnet οι οποιες εχουν καταγραφει σε παλαιοτερα νηματα.

Κανε ενα κοπο και ξαναδιαβασε τι ρωταει ο φιλος παραπανω. Επανανλαμβανω ειναι κριμα να τον μπερδευουμε.

zoulasv
29-10-07, 19:40
ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο 29 GK .ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ .ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΗΣΩ ....

@ ADSLgr.com All rights reserved.