PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακούστε οτεΤΖΗ!!! ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΟΣΟ Ποτε!!!



Σελίδες : [1] 2

or1onas
18-02-05, 13:09
Γειά χαρά σε όλους. Μιλάω όπως δεν έχω ξαναμιλήσει γιατί πρώτη φορά στον 1,5 χρόνο που ασχολούμαι με τη dsl ένιωσα τόσο οργισμένος!
Είχα δηλώσει βλάβη την περασμένη εβδομάδα γιατί οι ταχύτητες μου (DSLAM Αλυσίδας) ήταν στάνταρ 25-27kb και τα ping επίσης χάλια.
Παίρνω (για 4η φορά φέτος) στο 121, μιλάω με 2 άτομα ευγενέστατα, μου λένε ότι θα επικοινωνήσουν με το τμήμα στο BBRAS (κάτι τέτοιο τέλος πάντων...) για να γίνει ένα reset η γραμμή κ λεω κ γω οκ, αυτό ήταν, τώρα περιμένω.
Παιδιά, σκάει τηλέφωνο χθες το πρωί από ένα (Π0υτ@νας Γι0 πραγματικά) τεχνικό και ακούστε τι μου λέει (με ιδιαίτερα ειρωνικό ύφος και με στυλ 'σου κάνω χάρη μαλάκα που σου μιλάω κ χάνω την ώρα μου μαζί σου'):
Π.Γ. 'Τι πρόβλημα έχετε;'
ΕΓΩ 'Έχω πρόβλημα με τις ταχύτητες από την αρχή του χρόνου. Είμαι γύρω στα 25-...'
Π.Γ. 'Μια χαρά είστε....μια χαρά.'
Και μένω *******....δεν ήξερα τι να πω. Μάλλον θα του έχωνα κανά καντήλι αλλά θόλωσα...
ΕΓΩ: 'Ενάμησι χρόνο ήμουν στα 40-42kb και τώρα είμαι στα μισά!'
...Και συνεχίζει (πάντα με ιδιαίτερα ειρωνικό ύφος):
Π.Γ.'Τα 40kb που είχατε είναι......το ιδεατό....Τώρα η dsl δουλεύει όπως δουλεύει κ σε όλο τον κόσμο. Το bandwidth δεν είναι εγγυημένο...'
ΕΓΩ 'Ναι, οκ, το ξέρω οτι δεν είναι εγγυημένο, αλλά εδώ μιλάμε ότι είμαστε σχεδόν στα μισά της ταχύτητας που πληρώνω..Κ επίσης, δε ζήτησα να είμαι στάνταρ στα 40kb, αλλά το ότι δεν είναι εγγυημένο το b/w δε νομίζω να σημαίνει ότι ΔΕΝ πρόκειται και να το ξαναδώ ποτέ..'
Π.Γ. ' Έτσι είναι η dsl. Αν μπείτε στις 3,4 το πρωί θα πηγαίνει καλύτερα. Θέλετε κάτι άλλο;'
...Και το κλείσαμε...
Έκανα τη μαλακία κ δεν πήρα το όνομα του αλλά μιλάμε είχα πάθει πλάκα!
Παίρνω καπάκι στο 121 κ ζητάω ένα τηλ για παράπονα κ το ούρτο εκεί μου δίνει ένα τηλ που έβγαινε σε φαξ.
Τα παίρνω εντελώς πλέον και ψάχνω ένα μαμημένο mail. Να στείλω ένα κατεβατό. Πελάτης είμαι.
ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ?!!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΕΝΑ EMAIL ΣΕ ΜΙΑ ΑΡΜΟΔΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΟΥ ΟΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΗΡΗΘΩ!!! ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ????
ΓΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΟ WWW.OTE.GR ΣΕ ΣΤΕΛΝΕΙ ΣΤΟ SITE ΤΟΥ OTESHOP ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΦΟΡΜΑ (ΔΕ ΒΛΕΠΕΙΣ Κ ΠΑΛΙ EMAIL ADDRESS), ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ 'ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ'.
ΡΕ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ! ΜΕ ΤΑ ΖΩΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ, ΜΟΝΟ ΦΟΡΜΕΣ ΓΙΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ!!!
ΡΩΤΑΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ! ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ? ΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΛΑΧΑΔΕΡΟ Κ ΤΙ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ?
ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΣΤΑ ΠΑΤΗΣΙΑ? ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ (MAIL, ΤΗΛ) ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Against_all_odds
18-02-05, 13:24
και εμενα ακριβος τα ειδια μου ειπαν οσες φορες δηλωσα βλαβη. Και μετα μας λενε μερικοι εδω να μιλαμε ευγενικα.

Ο φιλος απο πανω μιλισε οσο πιο ευγενικα μπορουσε και κοιταξτε τι του ειπε ο ακατανομαστος!!! δεν ξερει κανεις ενα τηλεφωνο με τεχνικους κατι τελος παντον ,να παρουμε;

or1onas
18-02-05, 13:34
Δυστυχώς έχω πλέον καταλάβει οτι στην Ελλάδα ο ευγενικός είναι συνώνυμο του μαλάκα....
Παρ΄ολα αυτά, δεν πρόκειται να αλλάξω. Θα είμαι ευγενικός και θα προσπαθώ να αλλάξω τους άξεστους...
Against_all_odds, χαίρομαι πολύ που βρίσκω ένα άτομο που καταλαβαίνει.

runnerma
18-02-05, 13:46
Π.Γ. 'Τι πρόβλημα έχετε;'
ΕΓΩ 'Έχω πρόβλημα με τις ταχύτητες από την αρχή του χρόνου. Είμαι γύρω στα 25-...'
Π.Γ. 'Μια χαρά είστε....μια χαρά.'
Και μένω *******....δεν ήξερα τι να πω. Μάλλον θα του έχωνα κανά καντήλι αλλά θόλωσα...
ΕΓΩ: 'Ενάμησι χρόνο ήμουν στα 40-42kb και τώρα είμαι στα μισά!'
...Και συνεχίζει (πάντα με ιδιαίτερα ειρωνικό ύφος):
Π.Γ.'Τα 40kb που είχατε είναι......το ιδεατό....Τώρα η dsl δουλεύει όπως δουλεύει κ σε όλο τον κόσμο. Το bandwidth δεν είναι εγγυημένο...'
ΕΓΩ 'Ναι, οκ, το ξέρω οτι δεν είναι εγγυημένο, αλλά εδώ μιλάμε ότι είμαστε σχεδόν στα μισά της ταχύτητας που πληρώνω..Κ επίσης, δε ζήτησα να είμαι στάνταρ στα 40kb, αλλά το ότι δεν είναι εγγυημένο το b/w δε νομίζω να σημαίνει ότι ΔΕΝ πρόκειται και να το ξαναδώ ποτέ..'
Π.Γ. ' Έτσι είναι η dsl. Αν μπείτε στις 3,4 το πρωί θα πηγαίνει καλύτερα. Θέλετε κάτι άλλο;'
...Και το κλείσαμε...


Άντε τώρα να του απαντήσεις του μ@μ@κα...Οτι ούτε στις 2, ούτε στις 3, ούτε στις 4, αλλά, ούτε και στις 5, δεν βλέπεις τις ταχυτητές που θα έπρεπε.

Αλλά βλέπεται εδώ έχουμε να κάνουμε με μονοπώλιο. Δεν μπορείς να του πεις ότι θα διακόψεις την σύνδεση σου μαζί τους και θα πας αλλού. Στα τέτοια του :-? .

Δημοσιουπαλληλίστικο ύφος που μόνο στην Ελλάδα συναντάς. :thumbdown

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ελπίζουμε ότι κάποτε η κατάσταση θα αλλάξει... :-k

or1onas
18-02-05, 14:00
runnerma,
στο signature που έχεις, η αριστερή μαυρομάλλα, ξέρεις ποιά runnermaνούλα είναι ;;;;;;;;;;

runnerma
18-02-05, 14:03
H ίδια είναι και στις τρεις εικόνες... Μasuimi Max !!!

ipo
18-02-05, 14:03
Εγώ προτείνω να κάνεις κι εσύ με τη σειρά σου μία καταγγελία στην Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομίων, καθώς και στο ΙΝστιτούτο ΚΑταναλωτών. Ακόμα καλύτερα μπορείς να ζητήσεις στο 134 e-mail επικοινωνίας με τον ΟΤΕ και να στείλεις μία επιστολή διαμαρτυρίας με φανερή κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ και στο ΙΝΚΑ.

Ευτυχώς είμαι σε απιτάριστο DSLAM προς το παρόν, αλλά μόλις πιτάρει και το δικό μου (όλους θα μας πάρει η μπόρα σιγά-σιγά με τη νοοτροπία του ΟΤΕ) αυτά που γράφω παραπάνω θα κάνω καθώς και πολλές επισκέψεις στα κεντρικά του ΟΤΕ.

Καλή τύχη.

or1onas
18-02-05, 14:06
ipo ευχαριστώ πολύ. Ξέρεις διευθύνσεις ΕΕΤΤ και ΙΝΚΑ μήπως;

steli0s
18-02-05, 14:47
or1onas και μενα μια απο τα ιδια ΑΚΡΙΒΩΣ μου ειχαν πει πριν μια βδομαδα...
Καπου τα ειχα ποσταρει κιολας, ολη την συνομιλια αλλα δε θυμαμαι τωρα που...
Τεσπα... Δε βγαινει ακρη με τους μλκες...
Αμα διακοψεις συνδεση δε δικαιουσαι τα λεφτα της υπολοιπης σου συνδεσης πισω ε?
Υπομονη παιδες...
Υπομονη...

ipo και να στειλεις στην ΕΕΤΤ και στο ΙΝΚΑ υπαρχει περιπτωση να αλλαξει κατι η τζαμπα θα γραφεις?

pelasgian
18-02-05, 15:58
Δυστυχώς έχω πλέον καταλάβει οτι στην Ελλάδα ο ευγενικός είναι συνώνυμο του μαλάκα....


Αυτό μην το ξαναπείς. Δεν είναι έτσι. Ευγενικός με άποψη που επιμένει στις απόψεις του δεν είναι συνώνυμο του μαλάκα. Εκεί που μάλλον τη πάτησες δεν ήταν στην ευγένιά σου. Ήταν στο ότι έκανες δηλώσεις, έπρεπε να κάνεις ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ. Έπρεπε αυτός να λέει ότι 20-25Kb/sec είναι το φυσιολογικό. Εσύ έπρεπε να επιμένεις ότι εφόσον μπορείς να εξασφαλίσεις ιδανικές συνθήκες σύνδεσης (δηλαδή από site του ΟΤΕ, ΕΜΠ, Forthnet), ότι θα έπρεπε η ταχύτητα να πλησιάζει στο μέγιστο θεωρητικό όριο, δηλαδή τα 48Kb/sec. Το ότι κατεβάζει ακριβώς τα μισά είναι πρόβλημα.

Ερωτήσεις για τεχνικό:
1 ) «είναι φυσιολογικό να κατεβάζω με 20kb;»
2 ) «είναι φυσιολογικό να έχω 250msecs ping;»
3 ) «δηλαδή η σύνδεσή μου είναι ιδανική;»
4 ) «άρα δεν υπάρχει βλάβη;»
5 ) «γιατί σε αυτό και αυτό το site αυτοί λένε ότι δεν είναι και μετρώντας 384*1024/8 μου βγάζει 48;»
6 ) «μη εγγυημένες συνδέσεις σημαίνει ότι μπορείτε να μην μου περάσετε και καθόλου δεδομένα και να είσαστε νόμιμοι;»
7 ) «πόσο είναι το όριο κάτω από το οποίο θεωρείται ότι υπάρχει βλάβη για μία σύνδεση αυτής της κλάσης;»
8 ) «διαφωνείτε με αυτούς που λένε ότι για μία σύνδεση της τάξεως των 384 το 40-42 είναι μία μέση τιμή;»
9 ) «εφόσον δεν μπορείτε να μου φτιάξετε τη σύνδεση εντός προδιαγραφών, ποιος είναι ο προϊστάμενός σας; το τηλέφωνό του; πείτε και πάλι πώς λέγεστε; η υπηρεσία σας σε ποια διεύθυνσή είναι;»
10) οκ, σας ευχαριστώ για τη συνεργασία σας.

Επίσης, όταν εκείνος σου λέει ότι «αυτή είναι η ιδανική σύνδεση», να έχεις από δίπλα κάποιες διευθύνσεις και ονόματα ξένων ειδικών που να λένε ότι για αυτή τη κατηγορία σύνδεσης, το bandwidth πρέπει να είναι τόσο συν/πλην τόσο και τα ping τόσο συν/πλην τόσο.



Παρ΄ολα αυτά, δεν πρόκειται να αλλάξω. Θα είμαι ευγενικός και θα προσπαθώ να αλλάξω τους άξεστους...


Δεν θέλεις να αλλάξεις τους άξεστους, θέλεις να γίνει η δουλειά σου. Δεν είμαστε ευγενικοί γιατί δεν γουστάρουμε όταν μας τσαντίζουμε να παίρνουμε μία καρέκλα και να τη σπάμε στη πλάτη τους, είμαστε ευγενικοί γιατί η βία ΔΕΝ κάνει τις δουλειές μας καλύτερα. Η συμπεριφορά πρέπει να προσαρμόζεται στο πιο αποδοτικό, όχι στο πιο «σωστό» ή το πιο «πολιτισμένο». (Άλλωστε, το πιο σωστό και το πιο πολιτισμένο είναι και το πιο αποδοτικό.)

Σημείωση: οι βλάβες καταχωρούνται στα αρχεία της εταιρίας, και οι τεχνικοί λογοδοτούν σε προϊσταμένους για τη μη διόρθωσή τους. Οπότε αυτόν τον αγενέστατο όπως λες, αν θες να τον ζορίσεις ώστε να συντάξει μία έκθεση που να λέει: «οι βλάβες που δεχόμαστε είναι αποτέλεσμα υπερφορτωμένων κυκλωμάτων και κακού σχεδιασμού, η τεχνική υπηρεσία δεν μπορεί ούτε να τα διορθώσει ούτε να ανταποκριθεί στον όγκο των κλήσεων για βλάβη, ως αρμόδιος πρέπει να μεριμνήσετε» τότε πρέπει να επιμείνεις να δηλώνεις βλάβη αν διαφωνείς με τις υπηρεσίες που δέχεσαι.

Παν μέτρον άριστον: μην δηλώνεις 3 βλάβες τη μέρα. Να το κάνεις με μέτρο και εγκράτεια. Τότε, όταν δηλώνεις βλάβη θα ασχολούνται μαζί σου. Επίσης, αν ηχογραφούν τη βλάβη, να φροντίζεις να έχεις και τη πιο κυριλέ περιγραφή του προβλήματος. «Δεν έχω φτάσει ποτέ το θεωρητικό μέγιστο των 48, είδα κάποιες λίγες φορές το μέσο προβλεπόμενο για αυτό το είδος της σύνδεσης περί τα 41-42 και συνήθως είμαι λίγο πάνω από τα 20, δηλαδή στα μισά. Επίσης, οι καθυστερήσεις της μεταγωγής των πακέτων είναι πολύ μεγάλες, πάνω από αυτές μίας σύνδεσης modem 56k και σε καμία περίπτωση τυπικές για αυτή τη κατηγορία σύνδεσης.»

Παίδες, οι εταιρείες διοικούνται με στατιστικές. Παίρνει ο προϊστάμενος τις αναφορές του 121 και διαβάζει:

Επί 30.000 συνδέσεων, έχουμε 6.000 βλάβες, δηλαδή 20%
Επί των βλαβών έχουμε και δεύτερη αναφορά για βλάβη εντός της εβδομάδος 10%

Άρα ο σχεδιασμός είναι καλός και η τεχνική υπηρεσία καλή.

Για να γίνει δουλειά, πρέπει να αλλάξουν αυτά τα νούμερα. Άλλωστε και η ΕΕΤΤ και η ΕΕ στη βάση αυτών των νούμερων τους κρίνουν. Στο μέλλον τώρα που είναι ΑΕ, αυτά τα νούμερα θα κρίνουν τις θέσεις τους.

Οπότε, εφόσον δεν είσαστε πρόβατα, ούτε τους χρωστάγατε τα λεφτά, οφείλετε όταν πραγματικά ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ σωστά, να δηλώνετε βλάβη. Άστον να πάρει, να σου λέει βλακείες, εσύ ξανακάνε δήλωση για βλάβη. Εσένα είναι ένα τηλέφωνο, για αυτόν μπορεί να είναι η μετάθεση στον ΟΤΕ Κοζάνης.

or1onas
18-02-05, 16:27
Αυτό μην το ξαναπείς. Δεν είναι έτσι. Ευγενικός με άποψη που επιμένει στις απόψεις του δεν είναι συνώνυμο του μαλάκα.
Διαφωνώ. Στην Ελλάδα πιστεύω 100% ότι είναι....Θα σου πω παρακάτω γιατί....


Εκεί που μάλλον τη πάτησες δεν ήταν στην ευγένιά σου. Ήταν στο ότι έκανες δηλώσεις, έπρεπε να κάνεις ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ. Έπρεπε αυτός να λέει ότι 20-25Kb/sec είναι το φυσιολογικό. Εσύ έπρεπε να επιμένεις ότι εφόσον μπορείς να εξασφαλίσεις ιδανικές συνθήκες σύνδεσης (δηλαδή από site του ΟΤΕ, ΕΜΠ, Forthnet), ότι θα έπρεπε η ταχύτητα να πλησιάζει στο μέγιστο θεωρητικό όριο, δηλαδή τα 48Kb/sec.

Επίσης, όταν εκείνος σου λέει ότι «αυτή είναι η ιδανική σύνδεση», να έχεις από δίπλα κάποιες διευθύνσεις και ονόματα ξένων ειδικών που να λένε ότι για αυτή τη κατηγορία σύνδεσης, το bandwidth πρέπει να είναι τόσο συν/πλην τόσο και τα ping τόσο συν/πλην τόσο.
Είμαι ένας απλός πελάτης που θέλω να έχω την υπηρεσία που πληρώνω. Ούτε δικηγόρος είμαι, ούτε δημοσιογραφική έρευνα, ούτε στατιστικές αναλύσεις κάνω. Και φυσικά ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΑΙ να πρέπει να έχω φάκελο έτοιμο για να απαντήσω στις ηλιθιότητες του κάθε ηλίθιου / τεμπέλη.


Το ότι κατεβάζει ακριβώς τα μισά είναι πρόβλημα.
Όταν λοιπόν αυτός σου λέει οτι έτσι δουλεύει η dsl σε όλο τον κόσμο, μάλλον σε θεωρεί μαλάκα...Και δε νομίζω ότι εδώ στην Ελλάδα αν του πω κάτι θα βρω ανταπόκριση. Κ μόνο η απάντηση του αυτή ('...έτσι παίζει η dsl σε όλο τον κόσμο....')δείχνει το πόσο θρασύς είναι. Τα σχόλια περιττεύουν.
Και να σου πω και το καλύτερο; Γιατί έχω εξοργιστεί τόσο πολύ;
Γιατί ειλικρινά δε ζήτησα ποτέ να έχω στάνταρ 40kb συνεχώς. Γιατί καταλαβαίνω ότι μπορεί κάποιες στιγμές με heavy traffic το b/w να είναι μειωμένο.
Αλλά δε δέχομαι κανένα τσουτσέκι να με ειρωνεύεται, απο τη στιγμή που ΕΓΩ και πολλά εκατομμύρια Ελλήνων πληρώνουμε το φαϊ του...Το ξέρω, ακούγεται τετριμένο, αλλά έτσι είναι, κ θα πρέπει να το καταλάβουν επιτέλους!

pelasgian
18-02-05, 16:40
Δοκίμασε μία φορά το τρόπο που σου έγραψα, αν μη τη άλλο για το κόπο που έκανα να το γράψω. Μία τσάμπα κλίση είναι και μπορείς μάλιστα να τυπώσεις τις ερωτήσεις. Επίσης αν δεν σου αρέσει να σε ειρωνεύονται, τότε να τον ειρωνευτείς και εσύ «αλήθεια, σε ποια μέρη του κόσμου πήγατε τώρα τελευταία και έπαιζε έτσι το internet; Μπαγκλαντές, Ουγκάντα;». Όταν θα χάσει τη ψυχραιμία του, μπορείς να του πεις «πρέπει να είναι παγκόσμια ελληνική πρωτοτυπία, να διδάσκουν τους τεχνικούς όταν δεν μπορούν να λύσουν τα προβλήματα των πελάτών τους, να τους διασκεδάζουν ειρωνευόμενοί τους». «Πείτε μου τη διεύθυνση της υπηρεσίας σας, το όνομά σας και το όνομα τους προϊσταμένου σας». (Σημείωση, αν έχεις καταγράψει την ώρα που σε πήραν στο τηλέφωνο, αν κάνεις καταγγελία αυτοί ξέρουν ποιος πήρε τηλέφωνο.)

Το θέμα είναι ότι αν ο προϊστάμενος διαπιστώσει ότι η υπηρεσία του τεχνικού δεν είναι σωστή και ότι υπάρχουν παράπονα και για τους τρόπους του, τότε μπαίνει στο πάγο. (Και τώρα που άλλαξε η κυβέρνηση και ψάχνουν αφορμές για να ξυλώσουν κόσμο, αν δεν φτιάξει τώρα η συνδεσή σου, δεν θα φτιάξει ποτέ.)

Σημείωση:
πιστεύεις ότι στην ελλάδα όταν είσαι ευγενικός σε θεωρούν μαλάκα
πιστεύεις ότι σε θεωρούν μαλάκα
γίνε αγενής, οπότε θα έχουν και λόγο να σε θεωρούν έτσι.

giorghs
18-02-05, 16:51
Προσωπικά, έχω πρόβλημα στην γραμμή μου εδώ και μια εβδομάδα (δεν έχω καν σήμα), έχω δηλώσει ην βλάβη και ως ADSL και ως ISDN. Με πήρανε τηλέφωνο 3 φορές, για να τσεκάρουν την σύνδεση μου, και στο τέλος μου αναφέρουν ότι θα στείλουν συνεργείο... Ξαναπαίρνω να μάθω πότε θα έρθει το συνεργείο, και μου λένε ότι θα με πάρουν πάλι πίσω για το ραντεβού... Ακόμα περιμένω, και τηλέφωνο δεν έχω... Συμφωνώ με τους προλλαλήσαντες, θέλω να γίνει η δουλειά μου, αλλά η υπομονή και η ευγένεια έχει και τα όρια της... Αμαν πιά!!!

or1onas
18-02-05, 16:52
Σημείωση:
πιστεύεις ότι στην ελλάδα όταν είσαι ευγενικός σε θεωρούν μαλάκα
πιστεύεις ότι σε θεωρούν μαλάκα
γίνε αγενής, οπότε θα έχουν και λόγο να σε θεωρούν έτσι.

Αν δεις πιο πάνω αυτά που έγραψα, ξεκαθάρισα ότι αγενής δε θα γίνω για κανέναν....

npats
18-02-05, 17:00
Εγώ θα έλεγα να ζητάμε γραπτά (ωστε να αναλάβουν και τις ευθύνες ) τις παρόμοιες διαπιστώσεις των καλοβολεμένων υπαλλήλων.

" Μάλιστα αγαπητέ κύριε.Αφου είναι έτσι θα ήθελα να μου δηλώσετε γραπτά οτι η κατάσταση της γραμμής μου είναι φυσιολογική και δεν συντρέχει λόγος επιδιόρθωσης για να δώ και εγώ τι μπορώ να κάνω."
"Οχι , μα γιατί; Εσείς σύμφωνα με τα όσα μου είπατε δεν έχετε να φοβηθείτε τίποτα ,καθώς δεν είναι πρόβλημα δικό σας ή της εταιρείας σας."

Οσες φορές το έχω κάνει κυρίως σε εφορία και αστυνομία , δεν ήξεραν πως να κρυφτούν.

pelasgian
18-02-05, 17:06
Επειδή το «αγενής» ο καθένας το ερμηνεύει όπως θέλει, να γίνεις διπλωματικός. Οι διπλωμάτες μπορούν να σε στείλουν στο διάολο με τέτοιο τρόπο που να μην βλέπεις την ώρα να πας. Ο διπλωμάτης δεν κάθεται να γίνει σάκος προπόνησης βοξ, αλλά δεν κερδίζει αυτά που θέλει σπάζοντας καρέκλες στο κεφάλι του άλλου ή ξεφωνίζοντας σαν μανάβης στη λαϊκή της Τετάρτης. Έχει σχέδιο, φροντίζει να μην τον πιάσουν εξαπροόπτου και να μην τον βγάλουν από το σχέδιο του.

Στη περίπτωσή σου:
1) σε πήραν σε μία ώρα που δεν τους περίμενες (αιφνιδιασμός)
2) δεν ήξερες τι να τους πεις, γιατί δεν το είχες προετοιμάσει (έλειψη σχεδιασμού)
3) σου πέταξαν τις κλασσικές δύο τρικλοποδίες και έσκασες φαρδύς πλατής στο πάτωμα (κακή άμυνα.)
4) τώρα αντί να κρατάς σημειώσεις πώς γίνεται η δουλειά, μας λές ιστορίες.

Η δουλειά γίνεται όπως σου είπα. Θες να το κάνεις έτσι; Με γεια σου με χαρά σου. Δεν θες να το κάνεις έτσι; Δεν πειράζει, η «μέθοδος» είναι σε δημόσιο φόρουμ κάποιος άλλος θα οφεληθεί. Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα τηλέφωνο τώρα και θα το δοκίμαζα την άλλη φορά ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι, ώστε να δω αν δουλεύει κιόλας. Δεν θα απέρριπτα αυτά που μου είπαν επειδή «εγώ ξέρω καλύτερα.»

υ.γ. πολύ σωστός και ο npats γιατί «τα γραπτά μένουν». Όμως, πρέπει την αίτηση να τη κάνεις εσύ γραπτώς και με απόδειξη κατάθεσης γιατί αλλιώς «πότε μας ζητήσατε τέτοιο πράγμα;»

wintech2003
18-02-05, 17:08
Οσες φορές το έχω κάνει κυρίως σε εφορία και αστυνομία

Δηλαδή τι ζητούσες απο αυτούς γραπτώς? :-k

WAntilles
18-02-05, 17:17
<offtopic>
@ or1onas

Αυτός στο avatar μήπως είναι ο General Veers μέσα στο ΑΤ-ΑΤ του, στη μάχη του Hoth;
</offtopic>

TheCondor
18-02-05, 17:19
Απορω παντως pelasgian με την ψυχραιμη αντιμετωπιση σου!! Δεν ειρωνευομαι, αλλα ειλικρινα εισαι παραδειγμα προς μιμηση συμφωνα με τα οσα λες για την αντιμετωπιση των αθλιων αυτων υπαλληλισκων. Μακαρι να πραττεις ετσι οταν σου παρουσιαζεται προβλημα ( καλυτερα : μακαρι να μην εχεις προβληματα και να χρειαστει να πραξεις ετσι, αλλα ελλαντα ειμαστε η μηπως λαθος κανω ?? )

Παντως εγω με πΟΤΕτζηδες δεν εχω μιλησει ποτε ακομα ( λεξη κλειδι : ακομα ) γιατι δεν ειχα προβληματα πολλα ( Λεξη κλειδι : ειχα ) μεχρι τωρα. Απο οτι βλεπω πρεπει να ειναι πολυ ρεμαλια παντως. Με ολη την σημασια της λεξεως.

Παντως και εγω σιγα σιγα ( τι σιγα σιγα, σε μια μερα αλλαξαν ολα ) μπαινω στο club παιδια, μεγιστη ταχυτητα download ( απο ftp.ntua.gr ) ειναι 4KB :cry::cry:

Α ρε λαμογια ποτε θα την κανω για Καναδα να μην ξαναδω κανεναν απο δω περα :evil:

npats
18-02-05, 17:20
Δηλαδή τι ζητούσες απο αυτούς γραπτώς?

Αυτο που επικαλούνταν κάθε φορά για να με ταλαιπωρήσουν.

or1onas
18-02-05, 17:23
<offtopic>
@ or1onas

Αυτός στο avatar μήπως είναι ο General Veers μέσα στο ΑΤ-ΑΤ του, στη μάχη του Hoth;
</offtopic>

Οκ, έμαθα, αυτός είναι....

or1onas
18-02-05, 17:28
Η δουλειά γίνεται όπως σου είπα.

Δεν θα απέρριπτα αυτά που μου είπαν επειδή «εγώ ξέρω καλύτερα.

Οκ, η δουλειά γίνεται όπως λες, δηλαδή <εσύ ξέρεις καλύτερα>. Όμως, δεν ανέφερα πουθενά ότι διαφωνώ ή απέρριψα τα όσα γράφεις. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί δείχνεις ενοχλημένος (γιατί αυτή την εντύπωση μου δίνεις...)

Slay
18-02-05, 17:41
Η δουλειά γίνεται όπως σου είπα. Θες να το κάνεις έτσι; Με γεια σου με χαρά σου. Δεν θες να το κάνεις έτσι; Δεν πειράζει, η «μέθοδος» είναι σε δημόσιο φόρουμ κάποιος άλλος θα οφεληθεί. Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα τηλέφωνο τώρα και θα το δοκίμαζα την άλλη φορά ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι, ώστε να δω αν δουλεύει κιόλας. Δεν θα απέρριπτα αυτά που μου είπαν επειδή «εγώ ξέρω καλύτερα.»


πολυ ομορφες pelasgian οι αποψεις σου περι ευγενειας, τακτ, σχεδιασμου και τα σχετικα, πρακτικα ομως τι αποτελεσμα εχουν?
Ξερεις καποιον που ενω ειναι σε πιταρισμενο dslam , και αφου τους μιλησε ετσι ευγενικα και διπλωματικα να καταφερε:
α) Να εχει τις ταχυτες που θα επρεπε να εχει , ενω το υπολοιπο dslam συνεχιζει να σερνεται
β) Να βελτιωθει η κατασταση σε ολο το dslam με συνεπεια να επωθεληθει και αυτος.?

chatasos
18-02-05, 17:54
pelasgian, είσαι απίστευτος!!!! Μακάρι να είχαν όλοι την υπομονή σου...Πανέξυπνος σχεδιασμός! :thumb_dup

Εγώ πάντως σε παρόμοιο πρόβλημα γνωστού μου (πήρα εγώ τηλέφωνο εκ μέρους του μιας και αυτός δεν ασχολείται και πολύ) ζήτησα το τηλέφωνο του προϊστάμενου και πρότεινα να τους στείλω σε fax/email τα γραφήματα που δείχνουν ότι όλο το 24ωρο οι ταχύτητες είναι αρκετά μικρότερες από τις προβλεπόμενες. Μου είπε "θα μιλήσω με τα κεντρικά και θα δούμε τι μπορεί να γίνει". :-k

Μετά από 2 μέρες (και για τους επόμενους 4 μήνες, δηλ. μέχρι τώρα), για κάποιον "περίεργο" λόγο, οι ταχύτητες επανήλθαν σε "φυσιολογικά" επίπεδα. Βέβαια τα πρωϊνά τραβάει λίγο ζόρια -70% απόδοση-, αλλά δεν τον χαλάει και πολύ αφού τις υπόλοιπες ώρες δουλεύει σχεδόν στο full. :thumbsup1

HellV1L
18-02-05, 18:13
παιδια και γω αντιμετοπιζω προβλημα ταχυτητας τις τελευταιες μερες... εχω δωσει βλαβη και περιμενω να με παρουν τηλεφωνο... να δω τι θα μου πουν...
αν μου πουν μαλακιες θα πεσει χεστηρι...

** οποιος εχει DSL γραμμη απο κεντρο πατησιων αν μπορει ας επικοινωνισει μαζι μου **

WAntilles
18-02-05, 18:16
Θα σου πουν ό,τι λέει η καινούρια μου υπογραφή. :mrgreen:

dikos
18-02-05, 18:21
Εν συντομία :
Είχα δηλώσει βλάβη στην αρχή του έτους. Αποκαταστάθηκε το Upload, χάλασε το download.
Κάνω υπομονή μήπως και φτιάξει μόνο του, ή το δει κάποιος φιλότιμος τεχνικός απο μόνος του, ή στον γενικό χαμό που επικρατεί στον ΟΤΕ, κάποιος κατα λάθος πατήσει κανά κουμπί, γράψει καμιά παράμετρο, γίνει κάτι τέλος πάντων. Μπααα....
2η δήλωση βλάβης. Αρχές πρηγούμενης εβδομάδας (10 μέρες μετά την δήλωση ) με παίρνουν, επιβεβειώνουν την βλάβη, δεν κάνουν τίποτα ( σοκαριστίκατε ε? ), λένε θα το ξαναδούμε. Την προηγούμενη Παρασκευή παίρνει ένας τεχνικός και με ρώτησε με πόσο κατεβάζω του είπα μέχρι 26, ρωτάει "έφτιαξε τώρα;", "μπα τα ίδία". "Θα το προωθήσω στους ανωτέρους & μέσα στην μέρα θα σας ξανατηλεφωνήσουμε!!!!".

Μία εβδομάδα μετά ακόμα περιμένω....

Αλλά ως δια μαγείας από προχθές είδα πάλι 44αρια στις 12 το μεσημέρι. Άντε βγάλε άκρη τώρα τι, ποιος, πότε το έφτιαξε και γιατί? Δεν με ενημέρωσε κανένας. Το άσχημο στην όλη αυτή υπόθεση είναι ότι κανένας δεν έδειξε ενδιαφέρον να μου πεί 5 πράγματα για το που πιθανόν είναι το πρόβλημα, έτσι για να μαθαίνω και εγώ ο άσχετος, για να μην τους ζαλίζω και εγώ συνέχεια με το παραμικρό και ας έχω αππαιτήσεις. Η ευγένειά τους δεν με ενδιαφέρει και τόσο, όχι ότι δεν είναι καλό να έχουν τρόπους, όσο το ενδιαφέρον τους για το κατά πόσο, εγώ που τους πληρώνω, είμαι ευχαριστημένος με τις υπηρεσίες τους.

dikos
18-02-05, 18:23
Λέτε να είναι τυχαίο όταν φτιάχνει το δικό σας bandwidth χαλάει κάποιου άλλου?

pts
18-02-05, 18:23
Όταν χάνεις την ψυχραιμία σου και νευριάζεις είσαι 100% ο χαμένος μιας συζήτησης γιατί η προσοχή σου είναι μειωμένη σε αυτά που λέει ο συνομιλητής σου με συνέπεια να μην διατυπώνεις σωστά την άποψη σου σε σχέση με τα όσα ακούς.

Όταν έχεις σχεδιάσεις σωστά αυτά που έχεις να πεις, προσέχεις τι λέει ο συνομιλητής σου, απάντας μετά από σκέψη σε οτιδήποτε λέει και προσαρμόζεις την κουβέντα προς την διεκδίκιση των δικαιωμάτων σου, έχεις πολύ μεγάλη πιθανότητα να βγάλεις κάποιο θετικό αποτέλεσμα από την συνομιλία.

Κατά συνέπεια αν θέλεις να προστατεύσεις τα συμφέροντα σου σχεδιάζεις και παραμένεις ψύχραιμος ώστε να διατυπώνεις σωστά επιχειρήματα. Αν θέλεις απλά να εκτονωθείς μπορείς να βρίσεις και να πεις ότι ασυναρτησία σου κατέβει δίνωντας όμως στον συνομιλητή σου την δυνατότητα να στρέψει την συζήτηση έκει που τον βολεύει και να χρησιμοποιήσει τα λεγόμενα σου για να μην λύσει (ή να μην δώσει αναφορά) για το πρόβλημα που του αναφέρεις.

Η επιλογή ανάμεσα στα δύο είναι απόφαση του καθένος.

pelasgian
18-02-05, 18:31
Α ρε λαμογια ποτε θα την κανω για Καναδα να μην ξαναδω κανεναν απο δω περα :evil:

Αν όλοι οι καλοί φύγουν από αυτή τη χώρα, θα μείνουν μόνο τα λαμόγια και οι κάφροι (τώρα και εισαγωγής.) Όσοι αγαπούν τους σωστούς Έλληνες, πρέπει να τιμωρούν τους μη σωστούς Έλληνες σε κάθε ευκαιρία. Οι σωστοί Έλληνες είναι μια καταπιεσμένη ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ. Είναι η απογοήτευσή μας και η ηττοπάθεια που μας κάνει να υποφέρουμε. Το φάρμακο είναι ψυχραιμία, οργάνωση και λογική. Αυτός ο συνδυασμός δεν νικιέται με τίποτα.

Θα πρέπει να σκέφτεσαι «αυτός κάνει τη δουλειά του;» ή την κάνει ή δεν τη κάνει, δεν μπορεί να τη κάνει και να μην τη κάνει ταυτοχρόνως και εφόσον τη κάνει θα πρέπει να έχει όλα τα χαρακτηριστικά ενός που κάνει τη δουλειά του. Αν απαντήσεις «όχι δεν τη κάνει», τότε θα πρέπει να ρωτήσεις τον εαυτό σου: «πώς μπορώ να τον τιμωρήσω που δεν κάνει τη δουλειά για την οποία πληρώνεται από τους φόρους μου;» Πρέπει να ΑΠΟΔΕΙΞΩ ότι δεν τη κάνει. «Πώς μπορώ να αποδείξω ότι δεν κάνει τη δουλειά του και να το καταγγείλω στην αρμόδια αρχή;». Πρέπει να βρω πού λέει τι συνιστά το να κάνεις σωστά τη δουλειά σου και να δείξω ότι δεν κάνει αυτά. Στη συνέχεια πρέπει να σκεφτείς «ποιος είναι ο αρμόδιος να πάρει τη καταγγελία μου;» Ο τάδε! «Πώς θα αποφύγω ότι θα συγκαλήψει τον δικό του;» με συστημένο γράμμα και δύο υπογραφές άλλων ότι το έστειλα (ένα συστημένο γράμμα που υπογράφεις ότι το πήρες και το οποίο έχει δύο μάρτυρες ότι ο αποστολέας είπε αυτά είναι bullet proof.)

Για να τα κάνεις αυτά, θες δύο ώρες. Όταν τα κάνεις αυτά, νοιώθεις λες και σου έφυγε ένας τόνος πάνω τη πλάτη σου. Δοκιμάστε το μία φορά. Η διαφθορά τους, είναι δική μας υπόθεση, γίνεται με δικά μας λεφτά και πρέπει να σταματήσει. Όπως είπα και πιο πριν αυτό δεν γίνεται με έντονα συναισθήματα, αλλά με λογική, ψυχραιμία και οργάνωση.

Αυτά και μη στεναχωριέστε και πολύ με τις μπούρδες που λένε. Είναι αναγκασμένοι να γλύφουν μία ζωή, γιατί μπήκαν με γλύψιμο, μείναν με γλύψιμο και μένουν κακοπληρωμένοι σε επαγγέλματα που δεν τους γεμίζουν δια βίου εισπράτοντας όλη τη κατινιά του δημοσίου. Εγώ τους λυπάμαι, αλλά πρέπει να κάνουν πάραυτα τη δουλειά τους.

or1onas
18-02-05, 18:35
Σωστός.....

pelasgian
18-02-05, 18:40
πολυ ομορφες pelasgian οι αποψεις σου περι ευγενειας, τακτ, σχεδιασμου και τα σχετικα, πρακτικα ομως τι αποτελεσμα εχουν?
Ξερεις καποιον που ενω ειναι σε πιταρισμενο dslam , και αφου τους μιλησε ετσι ευγενικα και διπλωματικα να καταφερε:
α) Να εχει τις ταχυτες που θα επρεπε να εχει , ενω το υπολοιπο dslam συνεχιζει να σερνεται
β) Να βελτιωθει η κατασταση σε ολο το dslam με συνεπεια να επωθεληθει και αυτος.?

Αφενώς ναι, εμένα. Μετά από 2 δήλωσεις βλάβης κατεβάζω με 38-45 (έχω και χθεσινό γράφημα που δείχνει 56! στο amule!). Επιπλέον έχει μειωθεί ο θόρυβος στη γραμμή μου, μπορεί να περάσει 11Mbit θεωρητικά, έχει εξαιρετικά χαμηλό attenuation κλπ. Το καλοκαίρι πριν βάλω τις γραμμή επειδή έκανα τις κατάλληλες ενέργειες, αντικαταστάθηκε το καλώδιο που ενώνει το κέντρο τους με το ΚΑΦΑΟ έξω από τη πόρτα μου κλπ. (πιο πριν δεν πέρναγε καλά καλά modem στα 40kbps όχι adsl)

Επιπλέον, από τότε που συζητήθηκε ότι όταν έχεις πρόβλημα παίρνεις τηλέφωνο στις βλάβες, αλλά με ΜΕΤΡΟ, και από τότε που διαμαρτυρόμαστε συστηματικά εδώ, είδα ότι ο ΟΤΕ βάζει BBRAS και η Forthnet ανεβάζει το δίκτυο μεταγωγής της.

Τα πάντα είναι στατιστική:
Πόσες δηλώσεις βλάβης έχουμε; 50%;;;;!!! και από αυτές μας παίρνει ΠΑΛΙ το 80% όσων κάνα βλάβη! ΕΦΥΓΕΣ! ΟΤΕ καστελόριζου!

Slay
18-02-05, 18:55
Αφενώς ναι, εμένα. Μετά από 2 δήλωσεις βλάβης κατεβάζω με 38-45 (έχω και χθεσινό γράφημα που δείχνει 56! στο amule!). Επιπλέον έχει μειωθεί ο θόρυβος στη γραμμή μου, μπορεί να περάσει 11Mbit θεωρητικά, έχει εξαιρετικά χαμηλό attenuation κλπ. Το καλοκαίρι πριν βάλω τις γραμμή επειδή έκανα τις κατάλληλες ενέργειες, αντικαταστάθηκε το καλώδιο που ενώνει το κέντρο τους με το ΚΑΦΑΟ έξω από τη πόρτα μου κλπ. (πιο πριν δεν πέρναγε καλά καλά modem στα 40kbps όχι adsl)

ναι μονο που απο αυτα που μου λες δειχνει να μην ειχες προβλημα απο πιταρισμενο κεντρο, αλλα καποιο αλλο προβλημα, και ισως και γιαυτο στο φτιαξαν, οταν ομως ειναι κεντρα με 300-400 χρηστες και πανε ολοι χαλια τι κανει ο ΟΤΕ? οπως και να του παραπονεθεις?
Ξερω οτι ο υπευθυνος του ADSL στην πατρα εχει ζητησει πολλες φορες και γραπτως και προφορικως να του δωσουν περισσοτερο bandwidth για τα 2 κεντρα της πατρας που πανε χαλια , και η απαντηση τους ηταν οτι δεν προβλεπεται αναβαθμιση γιατι ειναι στο νομιμο ratio.
Βεβαια εδω πρεπει να πω οτι το dslam του κεντρου της πατρας παροτι εχει τους περισσοτερους χρηστες παει καλα, σε αυτο δυο εξηγησεις μπορω να δωσω,
α) οι περισσοτεροι που εχουν ειναι επιχηρησεις που δεν κατεβαζουν 24/7
β) δινει και η Vivodi γραμμες στο ιδιο κεντρο.

TheCondor
18-02-05, 19:20
Αν όλοι οι καλοί φύγουν από αυτή τη χώρα, θα μείνουν μόνο τα λαμόγια και οι κάφροι (τώρα και εισαγωγής.) Όσοι αγαπούν τους σωστούς Έλληνες, πρέπει να τιμωρούν τους μη σωστούς Έλληνες σε κάθε ευκαιρία. Οι σωστοί Έλληνες είναι μια καταπιεσμένη ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ. Είναι η απογοήτευσή μας και η ηττοπάθεια που μας κάνει να υποφέρουμε. Το φάρμακο είναι ψυχραιμία, οργάνωση και λογική. Αυτός ο συνδυασμός δεν νικιέται με τίποτα.

Θα πρέπει να σκέφτεσαι «αυτός κάνει τη δουλειά του;» ή την κάνει ή δεν τη κάνει, δεν μπορεί να τη κάνει και να μην τη κάνει ταυτοχρόνως και εφόσον τη κάνει θα πρέπει να έχει όλα τα χαρακτηριστικά ενός που κάνει τη δουλειά του. Αν απαντήσεις «όχι δεν τη κάνει», τότε θα πρέπει να ρωτήσεις τον εαυτό σου: «πώς μπορώ να τον τιμωρήσω που δεν κάνει τη δουλειά για την οποία πληρώνεται από τους φόρους μου;» Πρέπει να ΑΠΟΔΕΙΞΩ ότι δεν τη κάνει. «Πώς μπορώ να αποδείξω ότι δεν κάνει τη δουλειά του και να το καταγγείλω στην αρμόδια αρχή;». Πρέπει να βρω πού λέει τι συνιστά το να κάνεις σωστά τη δουλειά σου και να δείξω ότι δεν κάνει αυτά. Στη συνέχεια πρέπει να σκεφτείς «ποιος είναι ο αρμόδιος να πάρει τη καταγγελία μου;» Ο τάδε! «Πώς θα αποφύγω ότι θα συγκαλήψει τον δικό του;» με συστημένο γράμμα και δύο υπογραφές άλλων ότι το έστειλα (ένα συστημένο γράμμα που υπογράφεις ότι το πήρες και το οποίο έχει δύο μάρτυρες ότι ο αποστολέας είπε αυτά είναι bullet proof.)

Για να τα κάνεις αυτά, θες δύο ώρες. Όταν τα κάνεις αυτά, νοιώθεις λες και σου έφυγε ένας τόνος πάνω τη πλάτη σου. Δοκιμάστε το μία φορά. Η διαφθορά τους, είναι δική μας υπόθεση, γίνεται με δικά μας λεφτά και πρέπει να σταματήσει. Όπως είπα και πιο πριν αυτό δεν γίνεται με έντονα συναισθήματα, αλλά με λογική, ψυχραιμία και οργάνωση.

Αυτά και μη στεναχωριέστε και πολύ με τις μπούρδες που λένε. Είναι αναγκασμένοι να γλύφουν μία ζωή, γιατί μπήκαν με γλύψιμο, μείναν με γλύψιμο και μένουν κακοπληρωμένοι σε επαγγέλματα που δεν τους γεμίζουν δια βίου εισπράτοντας όλη τη κατινιά του δημοσίου. Εγώ τους λυπάμαι, αλλά πρέπει να κάνουν πάραυτα τη δουλειά τους.

Kαταρχην σε ευχαριστω που με θεωρεις 'καλο' ;) αν και αμφιβαλλω οτι ειμαι. Οχι οτι με ενδιαφερει και πολυ μαλιστα.

Στην παρουσα φαση, δυστυχως εγω προσωπικα δεν μπορω να κανω και πολλα, γιατι ουτε πληρωνω την συνδεση που χρησιμοποιω για download, ουτε στο ονομα μου ειναι. Μαλιστα, τωρα που με ρωτησε και ο φαδερ γιατι ειναι τοσο αργο κτλ του ειπα να περιμενουμε να δουμε αν θα παραμεινει μεχρι αυριο και μετα να τηλεφωνησουμε, εγω απλα θα ειμαι standby για καμια πατατα που ισως του πεταξουν, γιατι δεν ξερει και πολλα.

Φιλε pelasgian, οπως ειπα και παραπανω, απορω με την αντιμετωπιση σου. Οχι οτι εγω δεν μπορω να ειμαι ψυχραιμος, μαλιστα τις περισσοτερες φορες που χρειαστηκε ημουν, αλλα ειναι το οτι δεν ασχολουμαι. Ειναι χασιμο χρονου το καθε λεπτο που σπαταλαει ο καθενας απο εμας για αυτους τους υπαλληλισκους που ζητημα ειναι να εχουν ενα απολυτηριο λυκειου.

Κι ομως αυτοι ειναι που κανουν κουμαντο οπως λεμε, και οντως δεν προκειται να αλλαξει αν δεν κανουμε τιποτα ολοι μαζι, η τουλαχιστον ο καθενας προσωπικα για την παρτη του. ( Αν βγαινει ετσι αποτελεσμα τοτε γιατι οχι )

Συμφωνω οτι αν κανεις οσα ειπες θα σου φυγει ενα βαρος 2 τονων απο την πλατη σου, και θα ειναι και σωστος αλλα και καταλληλα προετοιμασμενος για παν ενδεχομενο. Αλλα το βρισκω λιγο δυσκολο να γινει, γιατι οι πιθανοτητες του να βγει κερδισμενος απο την υποθεση ειναι μικρες εως μηδαμινες, βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις οπως παντα, αλλα αυτες ειναι πολυ λιγες.

Οπως εχω μαθει απο μικρος, κατι τετοιοι ( πΟΤΕτζηδες ) ειναι για να μας σκουπιζουν τα παπουτσια. Και οπως ειπες, ειναι για λυπηση, τιποτα περισσοτερο δυστυχως ( για αυτους )

Υ.Γ. ( Εκτος θεματος ) Τι εγινε εκεινο το θεμα που θα μαζευομασταν να κανουμε μια γενικη διαμαρτυρια και να την στελναμε ουυυυλοι μαζι??

pelasgian
18-02-05, 19:35
Είναι πιο απλό να στέλνουμε μία δήλωση κακής λειτουργία όταν δεν δουλεύει κάτι, παρά να μαζευτούμε ΟΛΟΙ μαζί και να στείλουμε μία. Εξάλλου, οι στατιστικές του 121 ελέγχονται από την ΕΕΤΤ, γιατί σε αυτούς ανήκει η υποδομή και ο ΟΤΕ απλά την συντηρεί. Η ΕΕΤΤ ελέγχεται από την ΕΕ, η οποία όταν δει ότι ΔΕΝ πιάσαν τόπο τα λεφτά της (το adsl στην Ελλάδα το πλήρωσε η EE!), πετάει ένα ξεγυρισμένο πρόστιμο και αν δεν σοβαρευτούν, αργά η γρήγορα θα γίνουν άλλη μία ΑΕ που θα κλείσει (σαν την Ολυμπιακή). Αυτό θα γίνει ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ που θα βρεθεί ένας κατάλληλος ανταγωνιστής. Βλέπεις, σε αντίθεση με τις αεροπορικές, στις τηλεπικοινωνίες δεν μπήκαν μέσα οι ξένοι, όταν θα μπουν, ΘΑ ΚΛΑΨΟΥΝΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ. Πραγματικά, αν δεν δουλέψει η μέθοδος του Βουρλουμή, μας βλέπω με κινητά όλους (υπάρχει broadband σε κινητά και δίνει 384+).

skiabox
18-02-05, 20:33
Εγω κατεβαζω με 20 kb/sec εδω και ενα χρονο.Εχω παρει τηλεφωνο 5 φορες τις βλαβες και συνηθως με παραμπεμπουν σε εναν πιτσιρικα στη θεσσαλονικη (οπου υπαγεται η λαρισα) ο οποιος βλεπει τα πακετα και μου λεει οτι κατεβαζω με 48 kb/sec!Καμια ιδεα?

John_Nastos
18-02-05, 20:38
Όταν λοιπόν αυτός σου λέει οτι έτσι δουλεύει η dsl σε όλο τον κόσμο, μάλλον σε θεωρεί μαλάκα...Και δε νομίζω ότι εδώ στην Ελλάδα αν του πω κάτι θα βρω ανταπόκριση. Κ μόνο η απάντηση του αυτή ('...έτσι παίζει η dsl σε όλο τον κόσμο....')δείχνει το πόσο θρασύς είναι. Τα σχόλια περιττεύουν.
Και να σου πω και το καλύτερο; Γιατί έχω εξοργιστεί τόσο πολύ;
Γιατί ειλικρινά δε ζήτησα ποτέ να έχω στάνταρ 40kb συνεχώς. Γιατί καταλαβαίνω ότι μπορεί κάποιες στιγμές με heavy traffic το b/w να είναι μειωμένο.
Αλλά δε δέχομαι κανένα τσουτσέκι να με ειρωνεύεται, απο τη στιγμή που ΕΓΩ και πολλά εκατομμύρια Ελλήνων πληρώνουμε το φαϊ του...Το ξέρω, ακούγεται τετριμένο, αλλά έτσι είναι, κ θα πρέπει να το καταλάβουν επιτέλους!


Φίλε, δεν έχεις ιδέα πόσο τρελαίνομαι όταν βλέπω τέτοιες τακτικές αντιμετώπισης. :evil: :evil: Έχεις δίκιο, πραγματικά σε θεωρεί μαλ**α. Και όχι μόνο αυτό, αλλά προσπάθεί με νταηλίκι να σου πει ότι και καλά, "εγώ δουλέυω στον ΟΤΕ και ΕΓΩ είμαι ο αρμόδιος να κρίνω πως δουλεύει μια σύνδεση σε ιδανικές συνθήκες". Τι λες ρε φίλε σοβαρά; Αλήθεια ποια είναι τα προσόντα σύμφωνα με τα οποία βρίσκεσαι στη θέση που βρίσκεσαι; Ποιου ιδρύματος και ποιου τμήματος είσαι απόφοιτος; Εκεί που φοίτησες μήπως σου είπαν ότι 1 byte ισούται με 8 bits;; Μήπως επίσης γνωρίζεις ότι 384.000 bits το δευτερόλεπτο ισούνται με 48.000 bytes το δευτερόλεπτο; Αφού λοιπόν δεν εγγυάσαι αυτή την ταχύτητα, ΜΗΝ ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΣΟΥ 384/128. Κάνε μια εκτίμηση, βγάλε μια μέση τιμή ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΓΓΥΗΘΕΙΣ και ονόμασε σύμφωνα με αυτήν την γραμμή σου. Αν για παράδειγμα θεωρείς εσύ και οι συνάδελφοί σου τα 20 ή 25 Kbytes φυσιολογικά, τότε ονόμασε τις γραμμές σου 192/128 και ΧΡΕΩΣΕ ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΑΝΤΙΤΙΜΟ.

Φίλε, λυπάμαι που πελάτες οι οποίοι πληρώνουν με τα χρήματα που με τόσο κόπο βγάζουν τυγχάνουν τέτοιας αντιμετώπισης. Συμφωνώ όμως με τον Pelasgian: Κάνε καταγγελίες για βλάβη συνεχώς, μέχρι να διορθωθεί το πρόβλημα. Επίσης, μελέτησε το θέμα ώστε σε κάθε γελοία δικαιολογία του ΟΤΕτζή να μπορείς με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ αδιαμφισβήτητα να τον αποστομώνεις. Όχι ότι έτσι θα διορθωθεί το πρόβλημά σου, αλλά τουλάχιστο να μην σε θεωρούν έναν άσχετο, μαλ**α που θα δεχτεί οτιδήποτε του πουν οι διάνοιες του πΟΤΕ.

Επίσης, όπως πρότειναν και άλλοι φίλοι, προσπάθησε να κάνεις αυτόν που έχεις απέναντί σου να αισθανθεί ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ (αν μπορεί να γίνει αυτό με τους ΟΤΕτζήδες). Πάντα να ζητάς τα στοιχεία τους και τη διεύθυνση της υπηρεσίας τους ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ο διάλογος (είναι υποχρεωμένοι να σου τα δώσουν). Αν δεν συμπεριφερθούν σωστά (π.χ. ειρωνία) ζήτα τα στοιχεία του προϊσταμένου τους. ΚΑΝΕ τους να ιδρώσουν λίγο. :twisted: :twisted:

Τέλος, αν δεν διορθωθεί το πρόβλημά σου μέσα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα κάνε καταγγελίες σε όσα ινστιτούτα και οργανώσεις γνωρίζεις. Αν περνάνε έτσι όλα, χωρίς να μένει κάτι γραπτό, τότε σίγουρα τίποτα δεν θα αλλάξει. Στείλε mail, πάρε τηλέφωνο, στείλε FAX σε Ε.Ε.Τ. και στο Ι.Ν.Κ.Α. Πήγαινε στο τοπικό κατάστημα του πΟΤΕ και συμπλήρωσε τη φόρμα παραπόνων. Υπάρχει σε κάθε κατάστημα και είναι υποχρεωμένοι να σου τη δώσουν και να την προωθήσουν.

or1onas
18-02-05, 20:53
Thanx John, c u at the Mos Eisley Cantina... :-)
Με την ευκαιρία, μπας και είσαι στον Infinity?

pelasgian
18-02-05, 20:56
Την άλλη φορά πες του ότι «παίρνω το τάδε αρχείο των 10Mb». »Άρχισε τη μέτρηση που κάνεις στα πακέτα μου.» Κράτα και ένα ρολόι στο χέρι και κάνε μία διαίρεση :«τόσα mega σε τόσο χρόνο, άρα κατεβάζω με 20 και όχι με 48». Υπάρχει ενδεχόμενο να έχει πολύ μικρό MTU; για κοίτα το λίγο! Μπορεί να περνάς «τζούφια» πακέτα. Μήπως έχεις wifi και μπαίνει κάνας γείτονας;

John_Nastos
18-02-05, 21:11
Thanx John, c u at the Mos Eisley Cantina... :-)
Με την ευκαιρία, μπας και είσαι στον Infinity?

Ξεκίνησα στον Far star με έναν scout και στον Chimaera με ένα Artisan, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν κατάφερα να μπω στο πνεύμα του παιχνιδιού. Μοιάζει περισσότερο με ένα action παιχνίδι παρά με RPG. Επίσης, φαίνεται και λίγο άδειο τώρα (ίσως λόγω WoW). Πάντως τώρα ασχολούμαι με το Knights of the old Republic 2: The sith lords :cool Το πρώτο μου άρεσε πολύ και το δεύτερο φαίνεται επίσης εξαιρετικό. Τώρα είμαι στον πλανήτη Telos (αυτός που καταστράφηκε από τους Sith στο πρώτο μέρος). :D

or1onas
18-02-05, 23:55
Διαφωνώ. Δεν είμαι gamer, αλλά με το συγκεκριμένο παιχνίδι έχω καεί τελείως εδω κ 2 μήνες.... :-)

ipo
19-02-05, 03:59
Πολύ ωραία τα όσα λέχθηκαν στο thread αυτό και κυρίως οι συμβουλές κοινωνικής συμπεριφοράς από τον Pelasgian.

Για να διατηρήσουμε ένα επίπεδο στο forum και να αποδώσουμε σεβασμό σε όσους δουλεύουν, θα παρακαλούσα να μη γενικεύετε όταν αναφέρεστε στην κακή συμπεριφορά κάποιων υπαλλήλων της ΟΤΕ Α.Ε.. Να τονίζετε ότι μιλάτε για τα συγκεκριμένα άτομα που σας φέρθηκαν με έλλειψη σεβασμού. Υπάρχουν και κάποιοι που δουλεύουν ώστε να καλύψουν όσο μπορούν το κενό που αφήνουν κάποιοι αργόσχολοι.

Όσα κατάφερα να πετύχω στις συναλλαγές μου με τον ΟΤΕ, τα πέτυχα πιέζοντας τους προϊσταμένους με μέτρια ευγένεια, όταν αντιμετώπισα απροθυμία. Όσες φορές φέρθηκα πολύ ευγενικά, συγκαταβατικά και χωρίς επίμονη απαιτητικότητα έτυχα έλλειψης σεβασμού και δεν έκανα τη δουλειά μου.

Επομένως η δική μου εμπειρία λέει:
Αρχικά υπερβολική ευγένεια. Αν το πρόβλημα δεν λυθεί και αρχίζουν οι υπεκφυγές τότε αρχίζει η απαιτητικότητα με σχετική ευγένεια. Αν εξακολουθούν να δηλώνουν αναρμόδιοι και να μου λένε ότι ζητάω παράλογα πράγματα, ζητάω τον προϊστάμενο (Συνήθως εδώ λύνεται το πρόβλημα! Ως δια μαγείας ο αναρμόδιος αναλαμβάνει τις ευθύνες του.).

Αν το πρόβλημα δεν βρει τη λύση του, αναγκαστικά πηγαίνω σε κάποιον υψηλά ιστάμενο (Τομεάρχη Αττικής π.χ.) ο οποίος ξέρει καλά τη δουλειά του, τις ευθύνες του και σου φέρεται πάντα με τον τρόπο που του φέρεσαι και εσύ ( = ευγένεια).

Φυσικά παρόλη την ταλαιπωρεία που ενδεχομένως έχω υποστεί, δεν παραλείπω να ευχαριστήσω όσους με βοήθησαν, να αναφέρω στον προϊστάμενο τα ονόματα όσων υπήρξαν εξυπηρετικοί καθώς και τα ονόματα όσων υπήρξαν αδιάφοροι και προσβλητικοί.

Καλή τύχη σε όλους με τα προβλήματα της παροχής υπηρεσιών ADSL από την ΟΤΕ Α.Ε..

BigLion
19-02-05, 06:51
Αν και κάπως καθυστερημένα διάβασα αυτό το thread, θα συμφωνήσω με τις επισημάνσεις του pelasgian σχετικά με τις ερωτήσεις που θα έπρεπε να κάνει κάποιος σε τέτοιους "άσχετους" τεχνικούς...

Και να προσθέσω ότι αφού τίποτα δεν είναι "εγγυημένο" στην παροχή bandwidth, ποιος ο λόγος να πάμε από ενα πακέτο 384 στο 512 ή το 1024. Με τη ίδια λογική θα μπορύσαν να σου δώσουν το ίδιο bandwidth και στις τρεις περιπτώσεις ενώ εσύ θα πλήρωνες πολλαπλάσιο ποσό κάθε φορά αντίστοιχα.

Κατι ακόμα: μετά από το νέο look του site, δεν μπορώ να βρω τα "νέα" του site που υπήρχαν στην αρχική σελίδα πριν απο την αλλάγη...Μπορεί κάποιος να μου πει που πάω για να τα βρω...?

Lazy Dog
19-02-05, 06:58
Κατι ακόμα: μετά από το νέο look του site, δεν μπορώ να βρω τα "νέα" του site που υπήρχαν στην αρχική σελίδα πριν απο την αλλάγη...Μπορεί κάποιος να μου πει που πάω για να τα βρω...?

Ειναι υπο κατασκευη η αρχικη σελιδα ;)

or1onas
19-02-05, 10:24
Και να προσθέσω ότι αφού τίποτα δεν είναι "εγγυημένο" στην παροχή bandwidth, ποιος ο λόγος να πάμε από ενα πακέτο 384 στο 512 ή το 1024.
Ίσα ίσα, τώρα πλέον οι τεχνικοί σου λένε ξεκάθαρα πως έχεις ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ BANDWIDTH! Γύρω στα μισά αυτού που πληρώνεις!

Ευχαριστώ όλους σας πάντως για τις απόψεις κ προτάσεις σας. Από Δευτέρα θα το συνεχίσω το θέμα με βάση τα όσα μου είπατε. Ελπίζω να βγάλω κάποια άκρη, αν κ βασικά για να είμαι ειλικρινής, αυτό που θέλω είναι να μπορέσω να κάνω το παράπονο μου γι'αυτό το βλαχαδερό...

HellV1L
19-02-05, 13:29
... η μονη λυση για την Ελλαδα , το εχω ξαναπει ειναι το wimax... να δω τοτε τι θα κανει ο οτε

chatasos
19-02-05, 15:08
... η μονη λυση για την Ελλαδα , το εχω ξαναπει ειναι το wimax... να δω τοτε τι θα κανει ο οτε
Θα το βάλει και αυτός :-k

John_Nastos
19-02-05, 15:11
... η μονη λυση για την Ελλαδα , το εχω ξαναπει ειναι το wimax... να δω τοτε τι θα κανει ο οτε


Και η πολιτεία, που ανέκαθεν προστάτευε τον ΟΤΕ σαν κακομαθημένο παιδάκι, θα δώσει άδειες για μετάδοση δεδομένων στις συχνότητες που λειτουργεί το Wimax σε άλλες εταιρείες; Και αν ναι πότε; Σε 20 χρόνια;

skiabox
19-02-05, 17:46
Ρε παιδια πως γινεται και εβλεπε αυτος οτι τα πακετα ηταν σωστα?Μηπως δεν ξερουν τι τους γινεται εντελως?Δεν εχει τυχει σε κανεναν αλλον να του μετρησουν πακετα?

BigLion
19-02-05, 20:28
Ευχαριστώ Lazy Dog... :)

Παιδια μπορει κάποιος να μου πει λίγα πράγματα για το "wimax"...? Έκανα ένα search στο web, αλλά αυτό που κατάλαβα είναι ότι πρόκειται για τεχνολογία ασύρματης μετάδοσης δεδομένων... Δεν μπορώ να καταλάβω πως αυτό όμως μπορεί να αντικαταστήσει τον ΟΤΕ... Εννοώ ότι κάποιος πρέπει να σου παρέχει το bandwidth όπως π.χ. ενας ADSL, Cable, Satellite provider ..., έτσι δεν είναι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.