PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΙΤΗΣΗ ΑΚΥΡΩΣΗΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ 1ης Ιουνίου



gt0404
29-10-07, 13:36
Καλησπέρα σας,

Είμαι σε απογνωση με την Forthnet και ανοίγω αυτο το θέμα για να μοιραστώ το ομολογουμένος το απίστευτο και πρωτοφανες πρόβλημα που μου δημιουργεί η Forthnet.

Περνάω στην αναλυτική παρουσίαση του προβλήματος και να σημειώσω ότι για ότι γράφω υπάρχουν γραπτά έντυπα και αναφορές απο όλους τους εμπλεκόμενους με ονομαστικές αναφορές :

Αγόρασα και προπλήρωσα, όπως πολύς κόσμος, την προσφορά της 1ης Ιουνίου απο την Forthnet η οποία υποσχόταν στο ιδιόκτητο δίκτυο της έως 24ΜΒ adsl internet με ενεργοποίηση μέσα σε 1 μήνα το πολύ απο την ημ/νια αποστολής της αιτησης. Η περιοχή μου (Τερψιθέα-Γλυφάδας) την περίοδο εκείνη, είχε ήδη ενεργοποιημένο το ιδιόκτητο δικτυό τους, σύμφωνα πάντα με το adsl wizard του site τους.

Επειτα απο την αποστολή της αιτησης στην Forthnet με ημ/νια 13/06/2007, περίμενα καρτερικά την ενεργοποίηση μου. Ο καιρός πέρναγε, τα τηλεφωνήματα μου στο call center τους ήταν καθημερινά και η απαντηση που έπερνα, όπως πολύς κόσμος εδω μέσα, ήταν "Υπάρχει τεχνικό πρόβλημα με την περιοχή σας το οποίο δεν ξερουμε ποιο είναι όυτε ποτε θα λυθεί, όυτε υπαρχει προϊστάμενος υπεύθυνος για να μιλήσετε". Τι εκανα? Υπομονη και υπομονη και υπομονη....

Στις 23/8/2007 δεν αντεξα την κοροϊδία απο την Forthnet και αποφάσισα να ακυρώσω την αιτησή μου για την προσφορά της 1ης Ιουνίου. Ετσι πήγα στα κεντρικά της Forthnet στην Καλλιθέα και κατέθεσα προσωπικά την αιτηση ακύρωσης στην αρμόδια υπάλληλο της Forthnet. Επειδή ειχα αρχίσει να καταλαβαίνω ότι η Forthnet δεν ειναι και η πιο αξιόπιστη εταιρεία, έβαλα την υπάλληλο να μου υπογράψει πάνω στην αιτησή μου την ημ/νια παραλαβής της αιτησης διακοπής. Επισης η εν λόγο υπάλληλος της Forthnet με ενημερωσε οτι σε τρεις εργασιμες θα μπορώ να παω στο καταστημα απο οπου αγορασα της προσφορα για να πάρω πίσω τα 60€.

Ετσι λοιπόν μπηκα στην διαδικασία και αγόρασα το conn-x το οποιο μου ενεργοποιήθηκε (10/09/2007) μέσα σε 5 εργάσιμες και ειμουν τρισευτυχισμένος. Χαιρομουν ιδιαιτερα που πλεον διαβαζα τα αρνητικα σχόλια για την Forthnet και ήξερα οτι δεν εχω καμια με αυτη την αναξιόπιστη εταιρεια. Ελα όμως που λογαριαζα χωρις τον ξενοδόχο (Forthnet).

Την Δευτέρα που μας πέρασε 22/10/2007 δεν μπορούσε το conn-x να συνδεθεί με τίποτα. Πήρα τηλ. την ΟΤΕΝΕΤ να δω τι φταίει. Τα παιδια εκει εκαναν τους αναλογους ελεγχους και μου είπαν οτι είμαι μια χαρα, και μου προτειναν να καλέσω στο 121 μήπως και λογο κακοκαιριας υπαρχει καποια βλάβη στην γραμμη μου. Οπως και εκανα. Μηπως φανταζεστε την απαντηση του 121??? Είναι πολυ απλή...." ΚΥΡΙΕ ΔΕΝ ΕΧΕΤΑΙ ADSL ΓΙΑΤΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΑΛΛΟΥ ΠΑΡΟΧΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!"... δηλαδή της Forthnet!!!!!!.

Τρελάθηκα και απο τότε αρχισα τα τηλ σε Forthnet και στην εταιρεια απο οπου αγορασα την προσφορα της 1ης Ιουνίου. Τα παιδια που μου πουλησαν την προσφορα έπικοινωνούσαν γραπτα όλο αυτο το διαστημα με την Forthnet για να πάρω πίσω τα χρήματά μου. Μολις τους ειπα τι συμβαίνει τρελάθηκαν και αρχισαν και αυτοι τα τηλ στο τμημα ακυρώσεων της Forthnet για να δουν γιατι προχώρησε η αιτηση, γιατι δεν προχωρησε η ακυρωση και γιατι δεν εχω παρει πισω τα χρήματά μου. Την απαντησαη σας την παραθέτω αυτουσια απο το email: Καλημέρα,
Όπως μας ενημέρωσε το αρμόδιο τμήμα έχουν προχωρήσει στη διακοπή της παρακάτω παραγγελίας από 10/9 και έχουν προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες.

Μπαινω λοιπον στο adsl status στο forthnet.gr και βλέπω οτι αναφέρουν 13/9 Αποστολή αιτησης προς ΟΤΕ !!!!!, και ΠΑΡΑΝΟΩΩΩΩΩ. Το στελνω σε αυτους που μου το πουλησαν το πακετο και αυτοι με την σειρα τους το προωθήσανε στην forthnet ως απαντηση στο ανοτερω, και σας το παραθετω αυτουσιο:

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας.
Παρακάτω θα δείτε τι λέει στο status.
Αφού από 10/9/07 έχει γίνει η ακύρωση της αίτησης γιατί στις 13/9/07 στείλατε την αίτηση στον ΟΤΕ?
Να σας ενημερώσω πως από το 121 του ΟΤΕ ενημέρωσαν τον πελάτη πως η γραμμή του adsl έχει γυρίσει στην Forthnet.

Βοηθήστε μας να βγάλουμε μια άκρη με την συγκεκριμένη αίτηση γιατί ο πελάτης έχει αγοράσει σύνδεση από ΟΤΕΝΕΤ την έχει πληρώσει και τώρα του την διακόψαν γιατί γυρίσατε την γραμμή σε εσάς.
Που πρέπει να απευθυνθώ για να έχω οριστική λύση του θέματος???

Σας ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

Εννοείτε οτι ακομα περιμενουμε απαντηση. Εννοειται οτι εχω μιλησει απειρες ωρες με το call center της forthnet και καμια υπευθυνη απαντηση δεν εχω παρει. Η τελευταια τους απαντηση ηταν οτι ειναι δικο μας λαθος και καντε υπομονη γιατι ταυτοχρονα με την αιτηση ακυρωσης προχωραει και η αιτηση ενεργοποιιησης, οποτε καποια στιγμη θα ειστα ελευθερος απο την forthnet. Toυς ρωτω λοιπον οτι αφου με εχετε βαλει στο ιδιοκτητο σας το conn-x που εχω πληρωσει και πληρώνω ακομα τι θα κάνω??? Απαντηση? Οτι νομιζετε!!!!

Οι επομενες κινησεις που λεω να κανω είναι:
Παω σε οτεshop να μιλησω με προισταμενο μηπως και μπορεσω να γυρισω αμεσα στον ΟΤΕ.
Παω στα κεντρικα της forthnet και τα κανω λαμπογυαλο μεχρι να παρω χρηματα πισω και να μιλησω με προϊσταμενο ωστε η διακοπή να γινει επι τοπου.

Σας παρακαλώ πειτε μου την γνωμη σας και βοηθηστε οπου μπορειτε γιατι εχω απελπιστει!!!!!!

gt0404
29-10-07, 13:41
να σημειωσω οτι υπαρχουν ακομα αρκετα επεισοδια που εχουν γινει αλλα λογο χρονου δεν αναφερω. Οτι σας εγραψα παραπανω ειναι το αναλυτικο resume της υποθεσης

dfinikis
29-10-07, 13:42
Το συμπέρασμα ....ΜΑΚΡΙΑ από Forthnet!!!!!!! Απαράδεκτη αντιμετώπιση προς τον πελάτη - εταιρία προς ΔΙΑΛΥΣΗ (gt0404 ... σε καταλαβαίνω γιατί έχω περάσει παρόμοιες καταστάσεις)!!! Τι άλλο να πει κανείς ... :hmm:

//dfinikis

esquellot
29-10-07, 13:52
Κατά τη γνώμη μου το φταίξιμο είναι και των δύο. Και η forthnet που ενώ έλαβε αίτηση ακύρωσης πριν την ενεργοποίηση σε ενεργοποίησε για να τσεπώσει τα 70€ αλλά και ο ΟΤΕ που δεν έλεγξε επαρκώς τα δεδομένα του ώστε να μην κάνει αποδεκτό το αίτημα της forthnet για μεταφορά της γραμμής σου στο ιδιόκτητο δίκτυό της.

Να αποτανθείς και στους δύο με κάθε νόμιμο κι ένδικο μέσο και να ζητήσεις να αποζημιωθείς για την ταλαιπωρία σου.

Θα συμβούλευα σε παρόμοια περίπτωση η κατάθεση αίτησης ενεργοποίησης ή διακοπής να γίνεται παρουσία δικηγόρου σας και να απαιτείτε γραπτή δέσμευση της εταιρείας για αποζημίωση σε τυχόν παραβίαση του χρονοδιαγράμματος ικανοποίησης της αίτησης. Αν δε δεχτούν κάτι τέτοιο αντίο.
Με μαζική απαίτηση τέτοιων όρων θα αναγκαστούν να εφαρμόζουν όσα ευαγγελίζονται.

Revolution
29-10-07, 13:58
Πως μπορει μια εταιρια με τοσους δυσαρεστημενους πελατες να επιβιωνει?

gt0404
29-10-07, 18:13
Πραγματικά το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το πάω το θέμα στα δικαστήρια. Βεβαια αυτο που με κάνει να το σκεφτομαι ειναι οτι ο χρονος που θα περασει μεχρι να τελεσιδικησει η αποφαση θα ειναι πολυ μακρυς.

Ioudas1
29-10-07, 19:06
Η τελευταια τους απαντηση ηταν οτι ειναι δικο μας λαθος και καντε υπομονη γιατι ταυτοχρονα με την αιτηση ακυρωσης προχωραει και η αιτηση ενεργοποιιησης.
Ποιοι μ@λ@@@ προγραμματιστές έφτιαξαν το πρόγραμμα του Η/Υ να προχωρούν οι 2 αιτήσεις ταυτόχρονα και δίχως να αναιρεί η μία την άλλη; Ή ήταν εντολή της forthnet προς τους προγραμματιστές να μην γίνεται έλεγχος των αιτήσεων ακύρωσης και ενεργοποιίησης; Άρα σ' αυτήν την 2η περίπτωση έχουμε δόλο και στοιχειοθετείται απάτη



Πως μπορει μια εταιρια με τοσους δυσαρεστημενους πελατες να επιβιωνει? Γιατί βρίσκει άλλα κορόιδα πελάτες..........και πολύ περισσότερους. Ήδη εκκρεμούν 20.000 νέες αιτήσεις στην forthnet.


Πραγματικά το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το πάω το θέμα στα δικαστήρια. Βεβαια αυτο που με κάνει να το σκεφτομαι ειναι οτι ο χρονος που θα περασει μεχρι να τελεσιδικησει η αποφαση θα ειναι πολυ μακρυς. Είναι μια καλή λύση. Άλλη εναλλακτική λύση είναι να καταθέσεις σε όσους περισσότερους δημοσιογράφους τα στοιχεία που έχεις και να δεις ποιοι θα ενδιαφερθούν. Επίσης κατέθεσε τα στοιχεία και στην ΕΕΤΤ.

gt0404
29-10-07, 19:56
sχετικα με την πρωτη σου παρατηρηση για τους προγραμματιστες να σου πω οτι δεν φταινε αυτοι αλλα γενικοτερα η οργανωτικη υποδομη της εταιρειας. Το ενα τμημα δεν επικοινωνει με το αλλο ουτε καν με ταχυδρομικο περιστερι!! Αν πας στα κεντρικα τους και ζητησεις προϊσταμενο, δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις καποιον.

Για την δευτερη σου παρατηρηση εχω να πω οτι αφου πανω απο το 50% των Ελληνων ειναι ψηφιακα αναλφάβητοι, εταιρειες σαν την forthnet παντα θα εχουν μεγαλη πελατεια γιατι η εντυπωσιακες διαφημισεις πιανουν.

Για την τριτη σου παρατηρηση ειμαι υπο σκεψη. Παντως ολοι ξερουμε οτι ειναι εταιρεια που ανεβοκατεβαζει κυβερνησεις αρα και ελεγχει δημοσιογραφους.

Ειμαι σε απογνωση γιατι πρωτη φορα μου συμβαινει τετοια αθετηση ορων, και διαδικασιων που εχω πελαγωσει.

nokia_fun
30-10-07, 10:38
Δεν κάνεις και μια ακόμα αίτηση σε άλλο πάροχο που δίνει και γραμμή όπου δεν υπάρχει και να τελειώνεις? lol
Γιατί δεν σε βλέπω να ξεμπλέκεις γρήγορα και να έχεις Ιντερνετ.
Καλύτερα βλέπω να πάς μια βόλτα από Forthnet πρώτα και μετά από ΟΤΕ.
Τώρα αιτήσεις και ΕΕΤΤ είναι για τα μάτια του κόσμου. Τα πρόστιμα δε που βάζουν μέχρι να πληρωθούν μετα από δικαστήρια .... κλαφτα.

TonyMontana
30-10-07, 12:38
οταν αρχίσουν τα αυγά να πετάνε τότε θα δούμε πως θα τους φανεί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.