PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet σε 2,5 μήνες θα ενεργοποιηθείτε...



viron
29-10-07, 16:13
Σήμερα επισκέφτηκα το κατάστημα της Forthet στην Θεσσαλονίκη για να καταθέσω αίτηση συνδρομής adsl πακέτου προσφοράς που είχα αγοράσει.

Eντυπώσεις: το κατάστημα είναι σχετικά μικρό με 3 υπαλλήλους να εξυπηρετούν και μια επιπλέον υπάλληλο στο το ταμείο για πληρωμές. Ολοι οι υπαλληλοι γενικά είναι εξυπηρετικοί και κάνουν θα έλεγα φιλότιμες προσπάθειες.

Υπήρχε μεγάλη ουρά από πελάτες που έφτανε μέχρι έξω στο πεζοδρόμιο. Ημουνα πολύ ώρα στη ουρά και άκουσα τους προηγούμενουα από μένα που οι περισσότεροι ερχόντουσαν για δεύτερη και τρίτη φορά να παραπονεθούν σε έντονο ύφος για καθυστέρηση στην σύνδεση τους ή στην αποκατάσταση προβλήματος σε υπάρχουσα σύνδεση.

Οι υπάλληλοι άκουγαν και ευγενικά απαντούσαν με νέες προθεσμίες σε 5-10 ημέρες θα έχει λυθεί το πρόβλημα σας ή σε 3-4 εβδομάδες θα έχει γίνει η σύνδεση σας. Όταν οι πελάτες γίνονταν έξω φρενών με αυτά που άκουγαν τότε η ευθύνη για όλες τις καθυστερήσεις απο την Φορθνετ έπεφτε στον ΟΤΕ .

Οι περισσότεροι έφευγαν μουρμουρίζοντας και κάποιοι απειλώντας με μηνύσεις και καταγγελίες στην ΕΕΤΤ.

Σε όλες τις νέες αιτήσεις ο υπάλληλος στο τέλος έλεγε, σε περίπου 2,5 μήνες θα ενεργοποιηθεί η σύνδεσή σας. Το ίδιο είπε και σε μένα. Οπωσδήποτε τέτοια καθυστέρηση δεν οφείλεται στον ΟΤΕ.

Να σημειώσω ότι παρόλο κάθε υπάλληλος είχε ένα laptop μπροστά του, στα περισσότερα θέματα κρατούσαν σημειώσεις σε κάποια τεφτέρια, υποτίθεται για να προωθήσουν τα αιτήματα βλάβων και προβλημάτων στο τεχνικό τμήμα.(Βέβαια άκουσα πολλούς να παραπονιούνται έντονα ότι αν και προηγούμενες φορές τους διαβεβαίωσαν ότι 'κάποιος' θα τους τηλεφώνησει στα στοιχεία που άφησαν , αυτό δεν έγινε ποτέ)

Προσωπικά αισθάνθηκα θλίψη με το όλο θέαμα. Στην εποχή της τεχνολογίας μια εταιρεία που προσφέρει προηγμένες τεχνολογικές λύσεις δεν χρησιμοποιεί σχεδόν καθόλου την τεχνολογία για την εσωτερική οργάνωση και λειτουργία της.

Θα έλεγα ότι μια επίσκεψη στο κατάστημα της forthnet στην Θεσσαλονίκη απομυθοποιεί την εταιρεία και αφήνει πολύ κακή εντύπωση. (οχι λόγω των υπαλλήλων που κάνουν ότι μπορούνε)


Βύρων.

hemlock
29-10-07, 16:19
Δεν ειναι απομυθοποιηση...
Απλα τραβας ενα ωραιοτατο Χ και πας στον επομενο παροχο.

psytransas
29-10-07, 16:49
Το ωραιο ειναι που γεμισαν και με διαφημισεις ολοκληρη τη πολη με τα νεα καταστηματα τους ανα την Ελλαδα...:whistle::rofl:

kostas007
29-10-07, 16:51
a
Το ωραιο ειναι που γεμισαν και με διαφημισεις ολοκληρη τη πολη με τα νεα καταστηματα τους ανα την Ελλαδα...:whistle::rofl:

αυτα δεν ειναι καταστηματα,ειναι περιπτερα

TonyMontana
29-10-07, 16:59
αναρωτιέμαι πόσο πίσω έχουν μείνει σε θέματα διαδικασιών και αν ποτέ καταφέρουν να μπαλώσουν την κατάσταση. ξέρω πότε θα τα καταφέρουν... μόλις ο ΟΤΕ βγάλει κάποιο καλό πακετάκι και όλοι πάνε εκεί... που θα πάει η ΕΕΤΤ θα αναγκαστεί να αφήσει τον ΟΤΕ να ανταγωνιστεί σκληρά τους εναλλακτικούς γιατί στο τέλος θα πέσει ξύλο!

deniSun
29-10-07, 18:06
Γιατί πάτε στα κεντρικά και δεν τα στέλνετε ταχυδρομικά;
Έτσι και αλλιώς στην Αθήνα πάνε οι αιτήσεις
Τις περισσότερες φορές φτάνουν γρηγορότερα με το ταχυδρομείο.
Το 2,5 μήνες το λένε για καβάτζα.
Πάντως αυτή την στιγμή στο κέντρο ενεργοποιούνται σχετικά γρήγορα (1 μήνα και 15 μέρες περίπου).
Φυσικά αυτό είναι σχετικό.
Κανείς δεν ξέρει πότε θα ενεργοποιηθείς στα σίγουρα.

psytransas
29-10-07, 18:09
Kαι στη τουμπα καθως και σε μερικες αλλες περιοχες ο μεσος ορος ειναι οι 3 μηνες+ :down::down:

nrg_polini
29-10-07, 18:16
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ πλεον το λενε απο την αρχη.

psytransas
29-10-07, 18:20
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ πλεον το λενε απο την αρχη.

Λιγο ΑΡΓΑ ΠΛΕΟΝ...:down:

Δε νομιζεις ? :nono:

viron
23-11-07, 00:52
Και όμως κάποιο ΘΑΥΜΑ έγινε, σήμερα 22/11 μόλις 24 ημέρες από την ημέρα που έκανα την αίτηση ενεργοποιήθηκε η γραμμή!!!
Ήδη συνδέθηκα. Καλή τύχη και στους υπόλοιπους που αναμένουν ενεργοποίηση.


Βύρων

mpotsos
23-11-07, 00:56
Και όμως κάποιο ΘΑΥΜΑ έγινε, σήμερα 22/11 μόλις 24 ημέρες από την ημέρα που έκανα την αίτηση ενεργοποιήθηκε η γραμμή!!!
Ήδη συνδέθηκα. Καλή τύχη και στους υπόλοιπους που αναμένουν ενεργοποίηση.


Βύρων
αντε ανψε ενα κερακι στον Αγιο Δημητριο,οντως θαυμα εγινε

hel
23-11-07, 12:14
Και όμως κάποιο ΘΑΥΜΑ έγινε, σήμερα 22/11 μόλις 24 ημέρες από την ημέρα που έκανα την αίτηση ενεργοποιήθηκε η γραμμή!!!
Ήδη συνδέθηκα. Καλή τύχη και στους υπόλοιπους που αναμένουν ενεργοποίηση.


Βύρων

Ωραίος. Καλώς ήρθες.

luxurious
23-11-07, 14:18
Εγώ περιμένω από αρχές Σεπτεμβρίου και σήμερα πλησιάζω στους 3 μήνες!
Γραμμή και σύνδεση δεν είδα ακόμη, κι ας μου την υποσχέθηκαν με SMS στις 6-11, που πέρασε...
Το μόνο που έλαβα ήταν το μοντεμάκι της Crypto (F360-Annex A) (το οποίο δεν έχω ακόμη συνδέσει, γιατί μέχρι τώρα έχω ISDN γραμμή -δηλαδή annex b, αν δεν κάνω λάθος στον όρο), άρα χρησιμοποιώ το παλιό μου modem και τη γραμμή από τον ΟΤΕ.

Εννοείται ότι έχω μετανιώσει για τη Forthnet. Είχα μέχρι τώρα σύνδεση στην ACN, εταιρεία της πλάκας όπως νομίζουν πολύ, αλλά η χρήση του web που είχα ήταν άψογη και δεν είχα ποτέ κανένα απολύτως πρόβλημα.

H δίμηνη που πήρα της forthnet (netkey) για να κάνω τη δουλειά μου μέχρι να με συνδέσουν (τους πλήρωσα και από πάνω δηλαδή) σέρνεται και ας είναι μόνο 768.

Η ποιότητα της σύνδεσης είναι πολύ χάλια στη Forthnet. Η μια στις τρεις σελίδες δεν ανοίγει αλλά κάνει timeout. Αυτό δεν είναι μεγάλο πρόβλημα αν κάνεις browsing, αλλά αν η δουλειά σου είναι μέσω δικτύου, όπως η δική μου, και πρέπει να συμπληρώνεις φόρμες και δεδομένα, την πάτησες (γιατί κάποιες φορές χάνεις τα δεδομένα σου...) Και όπως είπα, είμαι απλώς στα 768 και δεν «κατεβάζω» απολύτως τίποτα.
Αν δεν δουλεύει το 768, πώς να δουλέψουν οι μεγαλύτερες γραμμές;

Το συμπέρασμα από όλα αυτά είναι ότι η «γραμμή» δεν έχει πρόβλημα, γιατί γραμμή όπως σας είπα δεν μου άλλαξαν ακόμη, είμαι με εκείνη του ΟΤΕ ακόμη. Αυτό που πάσχει είναι η δρομολόγηση των δεδομένων από τη Fothnet, δηλαδή οι ρυθμίσεις του κεντρικού ρούτερ τους.
Κάποια μαλακία ρύθμιση θα έχουν κάνει δηλαδή.

Υποψιάζομαι ότι έχουν βάλει κάποιο traffic-shaping που κόβει τα torrents, αλλά οι μάγκες που κατεβάζουν από rapid-sharing συνεχίζουν ακάθεκτοι και ανενόχλητοι.

(Αυτό είναι ένα θέμα: το rapid sharing είναι απλή σύνδεση html και «γ....ει» το δίκτυο γενικά όταν το χρησιμοποιείς.
Τα torrents αντίθετα, επειδή είναι σχεδιασμένα για να μοιράζουν το bandwidth σε πολλούς, δεν «ρουφάνε» τις συνδέσεις άρα βοηθάνε και στη λειτουργία του δικτύου.

Αλλά οι άσχετοι τεχνικοί «κόβουν» το bandwidth για τα torrents, επειδή αυτά ξέρουν, και έτσι αυτά κατεβαίνουν με 50-60 kbs, ενώ θα έπρεπε να πετάνε.

Για αυτό και περισσότεροι πιτσιρικάδες που βαριούνται να περιμένουν (και είναι γενικώς στα αρ.....ια τους για τους άλλους χρήστες, όντας μεγαλωμένοι με τα νεοελληνικά «ιδεώδη») στρέφονται στο rapid-share, αντί να το αποφεύγουν. Γιατί όπως είπαμε εκείνο δεν το πειράζει κανείς, αν και εκείνο είναι που θα έπρεπε να κόψουν πρώτο!
Έτσι το bandwidth γαμιέται για χιλιάδες χρήστες, εξαιτίας 10-15 πιτσιρικάδων που κατεβάζουν μαλακίες...

Έτσι οι τεχνικοί τροφοδοτούν ένα φαύλο κύκλο, αφού στέλνουν ολοένα και περισσότερο κόσμο στην μαλακία του rapid-sharing, ενώ θα έπρεπε, για το δικό τους συμφέρον και των γραμμών τους, να προωθούν τα torrents!

Είμαι σίγουρος ότι οι τεχνικοί της Forthnet δεν το έχουν σκεφτεί αυτό.
Μάγκες, αφήστε τα torrents ελεύθερα και βάλτε κόφτη στα μεγάλα κατεβάσματα αρχείων μέσω html! Αν θέλει ο άλλος να κατεβάσει 6Gb, ας το κλειδώσει με κωδικούς το κωλοαρχείο του και ας το ανεβάσει ως torrent για να το πάρουν όσοι το θέλουν. Αλλιώς, ας κάνει υπομονή και ας το κατεβάσει με 300-350 kbs!
Επειδή αυτός είναι μ....ς και δεν έχει υπομονή, δεν σημαίνει ότι πρέπει όλοι οι Έλληνες χρήστες να υποφέρουν εξαιτίας του!

Αλλά τι λέω; Αυτά είναι πολύ προχωρημένα πράγματα. QoS και τρέχα γύρευε. Εδώ δεν μπορούν να συνεννοηθούν αναμεταξύ τους και έχουν όλους τους πελάτες τους να τους κράζουν. Σιγά μην λύσουν το πρόβλημα του bandwidth...

kanenas3
23-11-07, 15:16
Το 2,5 μήνες το λένε για καβάτζα.
Πάντως αυτή την στιγμή στο κέντρο ενεργοποιούνται σχετικά γρήγορα (1 μήνα και 15 μέρες περίπου).
Φυσικά αυτό είναι σχετικό.
Κανείς δεν ξέρει πότε θα ενεργοποιηθείς στα σίγουρα.

Σωστό! Εκτός και αν τελειώσανε τα ζεύγη...

Έμαθα και ιστορία όπου η Vivodi και η Hol φτάσανε στα πρόθυρα σύρραξης για 500 ζεύγη...

Η προίκα του ΟΤΕ είναι 2000-2500 ζεύγη σε κάθε κόμβο οπότε πλησιάζουμε στο τέλος αν δε το έχουμε ξεπεράσει ήδη. Το θέμα είναι αν ο ΟΤΕ δίνει κανονικά ή θα φτάσουμε πάλι σε απόφαση της ΕΕΤΤ που θα τον αναγκάσει να δώσει...

w4tt4n4b3
23-11-07, 20:51
Έκανα αίτηση για Soho στις 17/10. Dslam Ροστάν.
Το μόνο που έχει γίνει είναι παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης.

Η ταρίφα τότε ήταν 2 μήνες για να συνδεθείς.
Αν δεν επιβεβαιωθεί, θα φύγω από Soho ίσως και απο Forthnet.
Επίσης ήδη έχω κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ και στη γραμματεία καταναλωτή επειδή η Forthnet υποσχόταν στους χρήστες τηλεφωνίας προτεραιότητα δήθεν για double play και soho...
Μ'αυτόν τον τρόπο προσπαθούσε να πάρει πελάτες από άλλους παρόχους χωρίς να επαληυεθούν οι υποσχέσεις της στη δική μου περίπτωση.

deniSun
23-11-07, 21:19
Έκανα αίτηση για Soho στις 17/10. Dslam Ροστάν.
Το μόνο που έχει γίνει είναι παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης.

Η ταρίφα τότε ήταν 2 μήνες για να συνδεθείς.
Αν δεν επιβεβαιωθεί, θα φύγω από Soho ίσως και απο Forthnet.
Επίσης ήδη έχω κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ και στη γραμματεία καταναλωτή επειδή η Forthnet υποσχόταν στους χρήστες τηλεφωνίας προτεραιότητα δήθεν για double play και soho...
Μ'αυτόν τον τρόπο προσπαθούσε να πάρει πελάτες από άλλους παρόχους χωρίς να επαληυεθούν οι υποσχέσεις της στη δική μου περίπτωση.

Τους έχεις ρωτήσει τι έχει γίνει με τον ΟΤΕ.
Αν έχει απορριφθεί η αίτηση, αν υπάρχουν πόρτες, αν υπάρχει άλλο πρόβλημα στην περιοχή κλπ

w4tt4n4b3
23-11-07, 21:29
Η εξ αρχής απάντηση ήταν ότι δεν υπάρχουν πόρτες.
Ας μη μου έλεγαν 2 μήνες. Ας μου έλεγαν οι υπάλληλοι ότι θα συνδεθείτε μόλις ανοίξουν καινούριες πόρτες. Αν το έλεγαν αυτό όμως ξέρουν ότι μάλλον θα κατηφόριζα προς άλλο πάροχο ο οποίος είχε δηλώσει ότι υπάρχουν πόρτες στο dslam που είμαι.

Επίσης μου απάντησαν σε email ότι ο μέσος όρος αναμονής είναι ένας μήνας. Λες και τους ζητούσα στατιστικά...

Στο site της forthnet στην εξέλιξη της αίτησής μου αναφέρει απλώς ότι έγινε παραλαβή και καταχώρηση.

Ίσως φταίει η αναφορά στην ΕΕΤΤ και στη Γραμματεία Καταναλωτή.

deniSun
23-11-07, 21:32
Είναι απλά τα πράγματα σήμερα υπάρχουν πόρτες αύριο όχι.
Σήμερα σου λένε ότι υπάρχουν πόρτες και μέχρι να έρθει η σειρά σου έχουν κλείσει.
Δεν ξέρουν πότε θα είσαι έτοιμος για να πάρεις πόρτα άρα δεν μπορούν να σου πουν αν μετά από έναν Α χρόνο θα υπάρχουν πόρτες.

w4tt4n4b3
23-11-07, 21:42
Καταλαβαίνω, αλλά αυτό που δείχνουν είναι ότι δεν είναι έτοιμοι να δεχτούν-εξυπηρετήσουν τόσους πελάτες.

Όταν το περίπτερο διαφημίζεται και παρουσιάζεται ως σούπερ-μάρκετ, δεν είναι πολύ περίεργο αυτό που συμβαίνει τώρα.

Εμένα με ενοχλεί ότι υπόσχονταν προτεραιότητα στους υφιστάμενους χρήστες της τηλεφωνίας Forthnet...

Να ρωτήσω κάτι άλλο;
Η αναμονή θα είναι ίδια αν ζητήσω αναβάθμιση της 768 σε -24mpbs χωρίς soho ή double play?

nmavro73
24-11-07, 19:13
Και μένα 2,5 μήνες μου είπαν

HateBreeder
24-11-07, 19:17
Τι να πω και εγώ που μου έιπαν σε ένα μήνα και συνδέθηκα μετά απο 4;

deniSun
24-11-07, 20:33
Καταλαβαίνω, αλλά αυτό που δείχνουν είναι ότι δεν είναι έτοιμοι να δεχτούν-εξυπηρετήσουν τόσους πελάτες.

Όταν το περίπτερο διαφημίζεται και παρουσιάζεται ως σούπερ-μάρκετ, δεν είναι πολύ περίεργο αυτό που συμβαίνει τώρα.

Εμένα με ενοχλεί ότι υπόσχονταν προτεραιότητα στους υφιστάμενους χρήστες της τηλεφωνίας Forthnet...

Να ρωτήσω κάτι άλλο;
Η αναμονή θα είναι ίδια αν ζητήσω αναβάθμιση της 768 σε -24mpbs χωρίς soho ή double play?

Καμιά εταιρεία δεν ξέρει πόσους πελάτες θα δεχθεί.
Άρα δεν μπορεί να αγοράζει από την αρχή μεγάλο αριθμό πορτών ή dslam.
Η forthnet δέχθηκε πολλούς πελάτες ιδίως στις πόλεις που δεν υπήρχαν άλλα εναλλακτικοί.
Η αγορά πορτών, τοποθέτηση dslam κλπ είναι πολύ χρονοβόρα διαδικασία.
Δεν είναι κάτι απλό.

kostas_thess
24-11-07, 20:39
Δηλαδη Εγω Που Κοντευω Να Φτασω Τους 6 μηνες ?

deniSun
24-11-07, 20:40
Δηλαδη Εγω Που Κοντευω Να Φτασω Τους 6 μηνες ?

Εσύ ή κάνεις υπομονή ή καταγγελία και την κάνεις γι' αλλού.

kostas_thess
24-11-07, 20:42
Εχω Κανει Υπομονη... Αλλα Δεν Ξερω Ποσο...... Μεχρι Να Μου Την Βιδωσει Και Τους Κανω Καταγγελια ..

nmavro73
24-11-07, 20:44
Σήμερα πάντως βρήκα "μέσο". Και θα δεί αν γίνεται να ενεργοποιηθώ πιο γρήγορα.

theopan
24-11-07, 21:41
Εχω Κανει Υπομονη... Αλλα Δεν Ξερω Ποσο...... Μεχρι Να Μου Την Βιδωσει Και Τους Κανω Καταγγελια ..

Έλα βρε. Οι 6 πρώτοι μήνες είναι δύσκολοι! :)
Απορώ με την υπομονή ορισμένων πραγματικά! Δηλαδή πόσο λες να περιμένεις; Καναδυό χρόνια; Άλλες εταιρίες δεν υπάρχουν;

HateBreeder
25-11-07, 20:45
Έλα βρε. Οι 6 πρώτοι μήνες είναι δύσκολοι! :)
Απορώ με την υπομονή ορισμένων πραγματικά! Δηλαδή πόσο λες να περιμένεις; Καναδυό χρόνια; Άλλες εταιρίες δεν υπάρχουν;

Ναι, υπάρχουν άλλοι, αλλά το θέμα είναι αν θα σε ακυρώσει η forthnet!Εγώ έκανα ακύρωση έκανα αίτηση σε on και μετά απο ένα μήνα η forthnet με ενεργοποίησε....τελικά ακύρωσα την on αλλά ακόμα με έχει στο site της....αντε βγάλε άκρη!!

Shade
25-11-07, 23:03
Δεν εχεις και τιποτα καλυτερο να κανεις απο το να περιμενεις παιδια...

Ολοι τα ιδια κανουν...

Περιμενεις περιμενεις περιμενεις.....

kostas_thess
26-11-07, 05:19
ποσο ομως ????????????????????? .... .>>!>>!(#!&#(*&*#@(&#(*(!#!#

nmavro73
26-11-07, 23:37
Και αν τους στο πεις στο τηλ το παίζουν και χαζοί:μα δεν ειναι δυνατόν να το λένε αυτό για τους 2,5 μήνες σε κατάστημα μας!!Αφού δεν είναι στάνταρ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.