PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβληματα με 56k.



psymaster
05-08-03, 19:47
Οπως εχω ξαναπει πολλες φορες, ειμαι κατοικος Κερατσινιου και χρησιμοποιω μια 56κ συνδεση της acn. Εχω τεραστια προβληματα με τις συνδεσεις οι οποιες πεφτουν ή κανουν το γνωστο "κρεμασμα", κατα το οποιο η συνδεση ειναι ανοικτη αλλα δεδομενα δεν ανταλασσονται. Ειδικα τον τελευταιο μηνα το προβληγμα εχει γινει τεραστιο αφου ο μεσος ορος ζωης μιας συνδεσης πριν πεθανει ειναι 20 λεπτα.

Βεβαια προβληματα ειχα παντα. Δεν μπορω να θυμηθω τον εαυτο μου τα τελευταια 3 χρονια που ασχολουμαι με το internet να μην κοιταω συνεχεια το εικονιδιο της συνδεσης για να δω αν αναβουν και οι δυο οθονουλες. Μετα απο συσταση φιλου πριν απο ~ενα χρονο αλλαξα πριζα τηλεφωνου και εβαλα τη γνωστη μικρη το οποιο βοηθησε αρχικα αλλα το προβλημα εχει επανελθει και ειδικα τον τελευταιο μηνα εχει γινει ανυποφορο. Φυσικα ολα αυτα οφειλονται στο θορυβο που εχει η γραμμη, και για αυτο θα ηθελα να ρωτησω τι μπορει να γινει, αν ξερει καποιος.

Θα βοηθουσε ISDN (αν και σιγα μη βαλω); Μπορει να μπει ικανοποιητικο DSL σε μια τετοια γραμμη;

Wolverine
05-08-03, 20:06
Σε πρώτη φάση καλό είναι να ελέγξεις την καλωδίωση στο κτίριο σου που είναι σχετικά εύκολο σε σχέση με το να ελέγξεις την γραμμή του οτε. Αν το έχεις κάνει τότε μόνο ο οτε μπορεί να κάνει κάτι. Πάντως αν τα καλώδια στο κτήριο σου είναι παλιά τότε η αντικατάσταση τους ίσως βοηθήσει. Επίσης έλεγξε και της ενώσεις από τον κατανεμητή του κτηρίου μέχρι εσένα καθώς και αν έχεις άλλα σημεία διακλάδωσης στο καλώδιο σου (δηλ. αν μέσα στο σπίτι έχουν γίνει διακλαδώσεις για να έχεις duplex).

holy
05-08-03, 22:32
koita apo to na dwseis posa euro se kanenan psixiatro.. pigene dwse 7 euro akoma to dimino kai balle isdn...

psymaster
05-08-03, 23:23
koita apo to na dwseis posa euro se kanenan psixiatro.. pigene dwse 7 euro akoma to dimino kai balle isdn...

Αμα ηταν τοσα φιλε μου να εισαι σιγουρος οτι θα εβαζα.

Τελοσπαντων, αν εβαζα θα εφτιαχναν τα προβληματα δηλαδη;

buffalo
06-08-03, 03:47
Θα ηθελα να σου πω μηπως πρεπεις να παρεις στην Εταιρια που εχεις την Συνδρομη Συνδεσης για το Διαδικτυο,και να τους ρωτησεις εαν εχουν καποια ιδιαιτερη ρυθμιση για το MODEM-Αφου βεβαια τους αναφερεις και την μαρκα του MODEM σου-που χρησιμοποιεις οταν "μπαινεις" στο Διαδικτυο.
Ειχα παρομοια προβλημα που μου εβγαλε τα αντερα!
Θα σου το αναφερω για να βοηθηθεις τι θα ρωτησεις.
Ειχα και εχω συνδεση με την Otenet.
Τους πηρα τηλεφωνο στο τηλεφωνο της 24ωρης πια βοηθεια τους και ανεφερα το προβλημα μου οτι δηλαδη η συνδεση μου οταν μπαινω στο Διαδικτυο σταματα να λειτουργει,μετα απο πολυ λιγο χρονικο Διαστημα Παραμονης μου στο Διαδικτυο.
Μου προτειναν να ερθει συνεργειο του ΟΤΕ και να μου κανει ελεγχο ποιοτητας γραμμης στο σπιτι οπως και εκανα.Μου ειπαν επισης απο την 24ωρη βοηθεια της Otenet να τους ρωτησω τους Τεχνικους του ΟΤΕ,που θα ερχοντουσαν σπιτι μου να ελεγξουν την τηλεφωνικη γραμμη,εαν η γραμμη μου καταληγει σε Φερεσυχνο.
Ειδοποιησα λοιπον τον ΟΤΕ να κανει αυτην την εξειδικευμενη Εργασια στο σπιτι μου.
Ηρθαν λοιπον απο τον ΟΤΕ Τεχνικοι στο σπιτι μου και εκαναν μετρηση ποιοτητος τηλεφωνικης γραμμης.
Ετσι και μετρησαν την τηλεφωνικη μου γραμμη και την βρηκαν χωρις προβλημα.Επισης μου ειπαν,οτι η γραμμη μου δεν καταληγει σε Φερεσυχνο.
Μετα πηρα τηλεφωνο την Otenet παλι και ειπα ολα ενταξει με την Γραμμη μου.
Με ρωτησαν τι Modem χρησιμοποιω.
Τους ειπα το μοντελο δηλαδη U.S Robotics 56K εξωτερικο.
Μου ειπαν να κανω την εξης διαδικασια:
Να παω να κανω Κλικ στην Επιφανεια Εργασιας και στον
Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΥ
Μετα αφου μπω εκει μεσα Κλικ στον ΠΙΝΑΚΑ ΕΛΕΓΧΟΥ
Μετα Κλικ στο MODEM
Μετα Κλικ στο ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ(Προσοχη οχι στο ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΚΛΗΣΗΣ!)
Μετα Κλικ στο ΣΥΝΔΕΣΗ
Μετα Κλικ στο ΓΙΑ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟΥΣ...
Μεσα εκει στο Κουτακι ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ το οποιο στην περιπτωση μου ηταν κενο,να πληκτρολογησω κατι.
Στην περιπτωση μου παλι ηταν το: ats32=66
Μετα πατας ΟΚ παντου.

Μετα απο αυτην την ρυθμιση και τον προηγηθεντα ελεγχο της τηλεφωνικης μου γραμμης απο συνεργειο του ΟΤΕ και το οτι,η Τηλεφωνικη μου Γραμμη, δεν καταληγει σε Φερεσυχνο τερμα τα προβληματα!!!

Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο!

Καλη Επιτυχια!!!

Γιωργος Κ.

adrian
06-08-03, 05:19
den to pistevo oti iparxoun akoma users me PSTN
i diafora me to ISDN einai terastia , tha glitoseis apo ola ta problimata
alla an eisai online poles ores tote isos na se simferei to ADSL

UGF_GreekMind
06-08-03, 10:47
den to pistevo oti iparxoun akoma users me PSTN
i diafora me to ISDN einai terastia , tha glitoseis apo ola ta problimata
alla an eisai online poles ores tote isos na se simferei to ADSL

Η διαφορά με το ISDN 64 δεν είναι και τόσο μεγάλη... από την άλλη αν βάλεις το έξτρα κόστος του ISP και του παγίου και του λογ/μου η πραγματική ωφέλεια μηδενίζεται. Αυτό που αξίζει είναι η 128, αλλά και εκεί το κόστος ξεφεύγει λίγο αν σκεφτείς τα δύο κανάλια + έξτρα για ISP. Και στο κάτω κάτω καλά κάνει και είναι σε PSTN. Ε όχι ρε παιδιά την εποχή που το DSL έχει γίνει "σούπα" στον κόσμο, εδώ να πληρώνουμε παραπάνω για μία 128αρα απ' ότι οι άλλοι για 512 DSL. Γιατί αν βάλεις το ΕΠΑΚ... κλάφτα Χαράλαμπε. Αν κάποτε γίνει flat rate τότε κάτι γίνεται. Μέχρι τότε όμως PSTN ή (αν το αντέχεις οικονομικά) DSL. Κι εγώ πάντως 2 PSTN έχω αλλά μάλλον πάω για vivodi, γιατί τα ίδια λεφτά θα μου βγαίνουν.

Πάντως το post του buffalo είναι πολύ καλό και ίσως σε βοηθήσει psymaster.

psymaster
06-08-03, 14:32
buffalo σε ευχαριστω παρα πολυ που εκατσες και εγραψες ολα αυτα για να με βοηθησεις. Θα τα λαβω υπ'οψιν μου.

Συμφωνω με τον UGF στο οτι το κοστος του ISDN ειναι γελοιο.

xlntstay
07-08-03, 00:35
Εγω παντως ρε παιδια εδω και 4 μηνες και μετα απο σχετικα posts που ειχαν γινει εβαλα σαν ''βοηθητικη'' συνδεση μια GPRG TELESTET με συν 15 ευρω το μηνα(+βεβαια το παγιο της συνδεσης),εχω μια ISDN 64 σε περιπτωση που βιαζομαι,αλλα αμα ειναι για πολυ ωρα σερφαρισμα μονο με την GPRS χωρις χρονο χρεωση κλπ.Δεν λεω και αυτη εχει προβληματα(κοβεται αποτομα ,καποιες φορες δεν μπαινει)αλλα δεν ειναι και τοσα πολλα.Εχω κατεβασει πανω απο 7 GB μουσικη ,προγραμματα,μεχρι και ταινιες ,και μεχρι να αρχισει να ογκοχρεωνει η TELESTET θα την κρατησω ακομη.Ασε που αυτην την στιγμη σας γραφω απο το μπαλκονι μου μπροστα στην θαλασσα οπου κανω διακοπες χωρις τηλεφωνο παρα μονο μια μπριζα για να φορτιζω που και που το LAPTOP.
:wink: :wink: Βεβαια μολις γυρισω απο διακοπες στη Θεσσαλονικη θα την ψαξω αμεσα για ADSL αλλα δεν θα πεσω με τα μουτρα σε οτι υπαρχει,θα την ψαξω για να δω αν μπορω να παρω αλλο μοντεμ απο το κοκκαλομοντεμ που μου ρποτεινουν ,καθως και πια εταιρια με συμφερει(μενω κεντρο,πλατεια Δημοκρατιας).
Σημειωση:Στην Θεσσαλονικη με σημα 3-4 γραμμες στις 4 τα προβληματα ηταν ελαχιστα και τα περισσοτερα οφειλονταν στην αισχρη ποιοτητα κατασκευης του C55 SIEMENS ,πιστευω με ενα καλυτερο τηλεφωνο που να υποστηριζει GPRS class 8 της ιδιας η αλλης εταιριας θα ημουν on line συνεχως. :wink: :wink: :wink:

xlntstay
07-08-03, 01:11
A και για να μην το ξεχασω,απο ταχυτητουλα οχι και ασχημα ,
Απο 4-4,5 KB/sec εως και 6-6,5 για τις ωρες που δεν εχει τηλεφωνικη κινηση(μετα τις 11.00 το βραδυ τις καθημερινες καθως και το πρωι μεχρι τις 12.00 -φαινεται ολοι φορτωνουν τα τηλεφωνα στην δουλεια τους και οχι τα κινητα -οι τηλεφωνικες συνδεσεις εχουν πρωτη προτερεοτητα στο δικτυο απ' οτι η WAP και GPRS)δηλαδη κατι σαν 56k.

Athlon_XP
07-08-03, 02:24
Αφού πιάνει και μέχρι 6,5 KB/sec που αντιστοιχεί σε σύνδεση 52000 bps περίπου τότε πιστεύω είναι μια χαρά σαν εναλλακτική λύση ειδικά σε περιοχές όπου οι γραμμές του πΟΤΕ είναι χάλια.

UGF_GreekMind
07-08-03, 16:53
Προς psymaster :

http://www.modemhelp.net/

Διάβαζα ένα βιβλίο που έχω και βρήκα αυτό το site καταλάθος και απ' ότι είδα μπορεί να βοηθήσει στην περίπτωσή σου. Έχει πολλές υποενότητες και αξίζει να ρίξεις μία ματιά.

psymaster
07-08-03, 17:03
Ευχαριστω πολυ UGF, θα το τσεκαρω, φαινεται πολυ ψαγμενο site (αφου εχει και το slashdot στη homepage!). :)

UGF_GreekMind
07-08-03, 17:16
Να 'σε καλά.

Έχει και υποενότητα για ISDN (για όποιον άλλον ενδιαφέρεται).

Aris_Sat
09-08-03, 11:21
Εγω παντως ρε παιδια εδω και 4 μηνες και μετα απο σχετικα posts που ειχαν γινει εβαλα σαν ''βοηθητικη'' συνδεση μια GPRG TELESTET με συν 15 ευρω το μηνα(+βεβαια το παγιο της συνδεσης),......................
Σημειωση:Στην Θεσσαλονικη με σημα 3-4 γραμμες στις 4 τα προβληματα ηταν ελαχιστα και τα περισσοτερα οφειλονταν στην αισχρη ποιοτητα κατασκευης του C55 SIEMENS ,πιστευω με ενα καλυτερο τηλεφωνο που να υποστηριζει GPRS class 8 της ιδιας η αλλης εταιριας θα ημουν on line συνεχως. :wink: :wink: :wink:

File moy den Fteei to C55 to GPRS tis TELESTET exei ta xalia toy...
Ego me tin idia syskeyi (C55) eixa Telestet GPRS 2 mines... opos les kai esy para polla problimata skotothika me tin Siemens (kathe deyteri mera imoyna ekei... moy alaxane synolika mesa se 2 mines 5 syskeyes.... Ta problimata omos ta idia .... Prin 20 meres ebala GPRS apo COSMOTE.....
H xreosi einai diplasia (sxedon 30€ to mina) Apo tote problima kanena...
Doylebei apsoga i syskeyi xoris kolimata xoris na klinei i syskei moni tis...
Mpeneio se oles tis selides...
syndesi sxedon 24 ores to eikositetraoro katebazo peripoy 350 MB to eikositetraoro... GENIKA KANENA PROBLIMA... Me ISDN kathos ebala GPRS me COSMOTE den xanaxo mpei sto internet......
Gia ma min bazei fragi i COSMOTE kathe 150 MB poy tha katebazeis tha kaneis midenismo sta DATA GPRS toy C55... kai tha kaneis klisimo kai epanekinisi toy tilefonoy... :lol: Ta 40 MB orio ana mina poy exei den isxiei... kai kathe fora poy klineis kai xananigeis to tilefono stin COSMOTE
midenizei o ogkos dedomenon poy exeis katebasei... ;)
To GPRS tis COSMOTE kamia sxesi me TA PROBLIMATA poy exei to GPRS tis Telestet...
Taxitites stathera apo 5,6 eos 6,2 KB/sec sto downloand...

xlntstay
09-08-03, 13:42
Αμα ειναι ετσι δεν το συζηταω ...καρφι για cosmote.Μεχρι να ψεκαθαρισει μαλιστα το τοπιο με το ADSL.....Kατι ακομα φιλε Aris_sat,με το usb καλωδιο που φορτιζει ειχες καποιο προβλημα η και αυτο εντασοταν στα προβληματα της TELESTET?
Ευχαριστω παντως. :D :D :!: :wink:

psymaster
09-08-03, 14:14
Kαι κατι αλλο ρε παιδια για οποιον γνωριζει...

Εχω ενα modem της crypto, το best το εξωτερικο (μαλακια modem, το ξερω) και στo site που προτεινε o UGF δεν το συμπεριλαμβανει. Αληθευει οτι τα crypto ειναι ουσιαστικα conexant;

UGF_GreekMind
10-08-03, 08:40
Επειδή στο σπίτι κι εγώ αυτό το modem έχω αν δεις τα προγράμματα οδήγησης των drivers, θα δεις ότι είναι φτιαγμένα από Rockwell corp.

Άρα ΝΑΙ... πάνε στην κατηγορία Rockwell/Conexant και κάνε το τεστ.

troll
10-08-03, 10:46
Θα βοηθούσε ISDN (αν και σιγα μη βαλω); Μπορει να μπει ικανοποιητικο DSL σε μια τετοια γραμμη;

Ένα μόνο θα πω και δεν θα ξαναγράψω σε αυτό το post

Οι γραμμή σου κρεμάει εξ' αιτίας του θορύβου μου υπάρχει στα δίκτυα και ιδίως τα κακό φτιαγμένα (π.χ. ΟΤΕ) η ΙSDN δεν έχει θόρυβο γιατί η διαμόρφωση του σήματος είναι ψηφιακή και όχι αναλογική αυτό επιτρέπει στο έχεις καθαρό σήμα χωρίς θόρυβο. Ακόμα ένα λόγος σημαντικός λόγος θορύβου είναι και τα καλώδια και οι μετασχηματιστές της ΔΕΗ αν έχει κάτι τέτοιο δίπλα σου σε λυπάμαι

Όσο για το αν αξίζει σε θέμα χρημάτων κάτσε και συνυπολόγισε την χρήση της σε σχέση με τα λεφτά της και αποφάσισε μόνος σου

Εγώ το μόνο μου δεν μπορώ να ακούω είναι ότι η ISDN δεν έχει διαφορά από την PSTN

UGF_GreekMind
11-08-03, 11:16
Ότι έχει διαφορά έχει, κακά τα ψέματα. Αλλά δες το σκεπτικό μου :

Κόστος PSTN 56k :
ISP (π.χ. forthnet) = 15 €/μήνα

Κόστος ISDN 64k :
OTE 15 €/μήνα + ISP (π.χ. forthnet πάλι) 25 €/μήνα = 40 €/μήνα

Αύξηση κόστους : 2,6 φορές ή 260% (για όσους τους αρέσουν τα ποσοστά)

Απόδοση (ονομαστική)

PSTN : 56k
ISDN : 64k

Αύξηση (ονομαστική) ταχύτητας : 1,15 φορές ή 115%

Και για να προλάβω κάποιες αντιδράσεις...

Πρακτικά : Έχω PSTN και κατεβάζω από ταχύτητες 3,5 k το λιγότερο έως 5,5k το μεγαλύτερο (ανάλογα server, ώρα, θέση κλπ..κλπ...) Ας βάλουμε κατά μέσο όρο 4k (και δεν νομίζω ότι είναι εξωπραγματικό το νούμερο).

Τώρα... αν μου βρει κάποιος ISDN64 που θα κατεβάζω με 10,4k (κατά μέσο όρο, που σημαίνει από 9,5k έως 12k) εγώ θα τη βάλω.
10,4k=4k(M.O.) x 2,6φορές (Αύξηση κόστους από PSTN σε ISDN)

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε... :wink:

xlntstay
11-08-03, 12:55
Aυτα τα 15 ευρω που βαζεις στην ISDN τι ειναι?Το παγιο στον πΟΤΕ?Γιατι στην PSTN δεν εχεις και εκει παγιο?Οσο για τις τιμες που αναφερεις δινεις την πιο ακριβη που υπαρχει οταν υπαρχουν μηνιαιες συνδεσεις(οχι μονο καρτες - και φυσικα απεριοριστου χρονου)με τιμες γυρω στα 15 ευρω(Teledome,Netonline,Stargate,κ.λ.π).Αρα το σκεπτικο σου επι των ποσοστων μαλλον καταρεει.Το μονο παραπανω που πληρωνεις ειναι το παγιο το οποιο φυσικα ειναι και μικροτερο απο δυο γραμμες PSTN και δεν εχεις και το "συχτιρ" αν θα μπεις ,πως θα μπεις,τι ταχυτητες θα εχεις,αμεση συνδεση,ποτε εκτος ξαφνικα,και εχεις και το τηλεφωνο σου να λειτουργει.Αρα μην λεμε οτι θελουμε.Μια γραμμη ISDN δεν ειναι μονο η ταχυτητα (που ειναι και αυτο - εγω παντως οπου και να ειμαι Αθηνα η Θεσσαλονικη οποια ωρα και να κατεβαζω κατω απο 6KBps δεν ειχα ποτε),ειναι και ολα τα αλλα(α βαλε και την εξτρα χρεωση της αναγνωρησης στην απλη γραμμη). :wink:

psymaster
11-08-03, 14:03
Αύξηση κόστους : 2,6 φορές ή 260% (για όσους τους αρέσουν τα ποσοστά)


Αύξηση (ονομαστική) ταχύτητας : 1,15 φορές ή 115%

Δε μου πολυαρεσουν τα ποσοστα, αλλα στην πρωτη περιπτωση η αυξηση ειναι 160% (επι 2,6) και στη δευτερη 15% (επι 1,15).

Δεν εισαι και πολυ καλος στα μαθηματικα, ε; :)

Τελοσπαντων, αν ειναι εγγυημενο οτι η συνδεση μου δε θα εχει αυτα τα κολληματα και τα κρεμασματα με την ISDN ισως να εδινα κατι παραπανω.

Οσο για το ADSL, ξερουμε οτι σε γραμμες με θορυβο δεν μπορει να λειτουργησει ιδανικα. Σημαινει αυτο οτι θα επρεπε ορισμενοι να βαλουν και ISDN και ADSL για να εχουν αποτελεσματα;

UGF_GreekMind
11-08-03, 14:53
Aυτα τα 15 ευρω που βαζεις στην ISDN τι ειναι?Το παγιο στον πΟΤΕ?Γιατι στην PSTN δεν εχεις και εκει παγιο?

Οσο για τις τιμες που αναφερεις δινεις την πιο ακριβη που υπαρχει οταν υπαρχουν μηνιαιες συνδεσεις(οχι μονο καρτες - και φυσικα απεριοριστου χρονου)με τιμες γυρω στα 15 ευρω Teledome,Netonline,Stargate,κ.λ.π). Αρα το σκεπτικο σου επι των ποσοστων μαλλον καταρεει.

Το μονο παραπανω που πληρωνεις ειναι το παγιο το οποιο φυσικα ειναι και μικροτερο απο δυο γραμμες PSTN και δεν εχεις και το "συχτιρ" αν θα μπεις ,πως θα μπεις,τι ταχυτητες θα εχεις,αμεση συνδεση,ποτε εκτος ξαφνικα,και εχεις και το τηλεφωνο σου να λειτουργει.Αρα μην λεμε οτι θελουμε.
Μια γραμμη ISDN δεν ειναι μονο η ταχυτητα (που ειναι και αυτο - εγω παντως οπου και να ειμαι Αθηνα η Θεσσαλονικη οποια ωρα και να κατεβαζω κατω απο 6KBps δεν ειχα ποτε),ειναι και ολα τα αλλα(α βαλε και την εξτρα χρεωση της αναγνωρησης στην απλη γραμμη). :wink:

Στην PSTN δεν έχει έξτρα πάγιο. Και δεν μιλάω για αναγνώριση κλήσης, γιατί (προσωπικά) δεν με ενδιαφέρει. Όπως και να έχει το πράγμα απ' ότι καταλαβαίνω είναι υποκειμενικό μάλλον θέμα. Κάποιος μπορεί να χρειάζεται οπωσδήποτε αναγνώριση ή και δεύτερη γραμμή οπότε ίσως επιλέξει ISDN.

Πάντως για το αν θα μπεις (με PSTN), τι ταχύτητα, κλπ..κλπ... που είπες, γι' αυτό έβαλα τη forthnet και όχι άλλες εταιρείες. Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι αν πληρώσεις αυτό θα πάρεις. Πιο "φτηνές" εταιρείες σου πουλάνε αυτό ακριβώς που πληρώνεις. Εδώ και (κι εγώ δεν θυμάμαι πόσα χρόνια), έχω σύνδεση με hellasnet (θυγατρική της forthnet-στις ίδιες τιμές) και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το ΑΝ ή ΠΩΣ θα μπω στο δίκτυο ή αν θα πέσει η γραμμή κλπ... Το θεωρώ δεδομένο. Και σημειωτέο ότι έχω καθημερινώς 80-100 ΜΒ download.

(φιλικά: Γράφε με παραγράφους... είναι πιο εύκολο στον άλλο που διαβάζει)

Psymaster :

Έχεις δίκιο... δεν το έγραψα σωστά. Εννοούσα την τελική τιμή, αλλά έγραψα για την αύξηση. Έχεις δίκιο... sorry. Thx πάντως για τη διόρθωση.
(P.S. Τα μαθηματικά είναι η δουλειά μου, αλλά συμβαίνει και στους καλύτερους. :cry: )

NeK
11-08-03, 17:00
1. Ανταπόκριση:

Πρώτο HOP - Round Trip Time (Ping) με PSTN: Στην καλύτερη περίπτωση 130ms, συνήθως 150ms, extreme 300ms.

Πρώτο HOP - Round Trip Time (Ping) με ISDN: Στην καλύτερη περίπτωση 25ms, συνήθως 50ms, extreme 75ms.

2. Ποιότητα Σύνδεσης:

PSTN:

1. Μπορεί να είσαι σε φερέσυχνο και να πιάνεις ταχύτητες έως και 28.800bps και ο ΟΤΕ να σου λέει ότι δεν τον νοιάζει γιατί σου εγγυήτε μέχρι 9.600bps και έχει και δίκιο από πάνω.
2. Οι ταχύτητες σύνδεσης κυμαίνονται από 40Kbps έως και 52Kbps στις ιδανικότερες περιπτώσεις.
3. Κατα την διάρκεια της σύνδεσης το Modem μπορεί να κάνει όσα renegotations χρειαστεί αλλάζοντας ταχύτητα και έτσι πολύ δύσκολα γνωρίζεις ακριβώς σε ποια ταχύτητα είσαι αυτή την στιγμή.
4. Διακοπές αβάσταχτες στην σύνδεση καθ'όλη την διάρκεια της συνδέσεως είναι πιθανών.
5. Λόγω της μεγάλης καθυστέρησης του Ping δεν δύναται να λάβει κανείς μέρος σε real-time προγραμματάκια χωρίς να του σπάνε τα νεύρα.

ISDN:

1. Κανένα πρόβλημα από τα παραπάνω διότι η σύνδεση είναι απόλυτα ψηφιακή (όπως είναι η ADSL όπως είναι η T1/T3 κλπ κλπ). Ο ΟΤΕ σου εγγυήτε και τα 128kbps μέχρι τον isp σου, αφού έτσι και αλλιώς η γραμμή σου δεν μπορεί να είναι σε φερέσυχνο και επίσης η τεχνολογία της ISDN είναι έτσι (Constant Bit Rate - CBR) ώστε να είναι πάντα σταθερή ό,τι και αν γίνει, κοινώς δεν υπάρχουν σκαμπανευάσματα.

Επεοδή με αναλογικές συνδέσεις (PSTN) μπορείς να "μπεις" στο Internet δεν σημαίνει ότι είναι και συγκρίσημη με τις ψηφιακές συνδέσεις (ISDN-ADSL-DSx) και δεν εννοώ μόνο το bandwidth.

3. Εξοπλισμός:

PSTN:

Χρειάζεσαι ένα έξτρα Modem, δηλαδή έξτρα φράγκα, αλλά θα μου πεις τώρα πλέον όλες οι μητρικές έρχονται με ενσωματομένα modem, μόνο που τέτοια Momem είναι πάντα software που σημαίνει κατανάλωση CPU Time και φυσικά Craches ανελέητα και τρελλά bugs με drivers κλπ.

ISDN:

Και με το netmod (τζάμπα) την δουλεια σου την κάνεις τέλεια. Χωρίς CPU Time κατανάλωση χωρίς τίποτα. Όλα τα κάνει το Netmod. Και δεν τίθεται θέμα drivers γιατί μέσω Serial παίζει μέχρι και στα πιο παράξενα (και αρχαία αν θες) λειτουργικά συστήματα.

Αξίζουν τα λίγα παραπάνω φράγκα τελικά για μένα η ISDN; ...

ΝΑΙ


:wink:

elias24
11-08-03, 20:19
Εγώ πάντως σε PSTN δίκτυο με ένα τυπικό εξωτερικό 56k v90 modem, είμουν ικανοποιημένος. Κατέβαζε σταθερά στα 5.2 kbyte/sec ενώ το ανέβασμα που ήταν στα 3 kbyte/sec δεν το χρησιμοποιούσα ιδιαίτερα καθώς δεν έπαιζα on-line games τότε.

Στην πράξη η διαφορά που είδα στο ISDN ήταν η εξής:

1) 42% ταχύτερο download, το διπλό στην ταχύτατη upload το χάρηκα μόνο όταν άρχισα να παίζω on-line games, όπου η διαφορά είναι πολύ αισθητή.

2) Η σύνδεση με τον PROVIDER γίνεται σχεδόν ακαριαία με το ISDN, ενώ το PSTN θέλει σχεδόν μισό λεπτό. Αυτό δε ξέρω πόσο ενδοιαφέρει πολλούς, αλλά εγώ το χάρηκα αφάνταστα. Ιδιαίτερα αν σκεφτείς οτι στο Πανεπιστημιακό μου provider δε πιάνεις εύκολα γραμμή, το να κάνει 1 κλήση/sec έναντι 1 κλήσης/10 sec το 56k είχε διαφορά

3) Με το ISDN ανεβαίνει κατακόρυφα ο λογαριασμός του ΟΤΕ! Αν και η διαφορά στα πάγια δεν είναι πολύ μεγάλη, η άνεση που έχεις οτι δεν έχεις το τηλέφωνο κατειλήμμένο, σε αφήνει να ξεχνιέσαι στο web για ώρες. Με το PSTN δίκτυο, αυτό το αποφεύγεις

xlntstay
11-08-03, 20:37
ΑΣΧΕΤΟ...
Καλα ρε συ elias24 πως εφτασε στα 240 ο ATHLON εστω και με watercooling?(Ειναι ο 333 υποθετω).
Πρεπει να διαλυει τα χρονομετρα σε video edditing!!!

elias24
11-08-03, 21:56
ΑΣΧΕΤΟ...
Καλα ρε συ elias24 πως εφτασε στα 240 ο ATHLON εστω και με watercooling?(Ειναι ο 333 υποθετω).
Πρεπει να διαλυει τα χρονομετρα σε video edditing!!!

Όχι δεν είναι 333. Οι 2400+ είναι 266άρηδες, αλλά δεν έχει σημασία. Το cooling και το Vcore δεν βοηθάνε πολύ για να πας σε υψήλά FSB. Βασικά αν είσαι τυχαιρός και το CPU μπορεί να δωσει τόσο FSB, έχει καλώς. Το ίδιο και για το NFORCE2, αλλά το EPoX 8RDA+ για high fsb είναι το καλύτερο. Τα 2760 MHz είναι που θέλεουν και τα 2.2Vcore και το watercooling.

Τώρα για video editing, αυτό είναι το πιο αδύνατο σημείο του Athlon XP σε σχέση με τους Pentium 4 :P . Δεν με προβληματίζει αυτό βέβαια, μιάς και η κύρια ασχολία που κάνει είναι MEDAL OF HONOR σε multiplayer και εκεί τόσο το MEMORY BANDWIDTH (3800mb/sec περίππου), όσο και τα MHz κάνουν χοντρή δουλειά. Κυρίως βέβαια μου αρέσει ότι το MEDAL OF HONOR ανταποκρίνεται πολύ καλύτερα σε Athlon XP παρά σε Pentium 4.

Βέβαια δεν είναι το PC με τόσο πολύ overclock να δουλεύει στην καθισιά του ή για office. Το έχω σε 2500 MHz περίππου (δηλαδή περίππου σαν Pentium 4 στα 3.5 GHz) και η κάρτα γραφικών γίνεται overclock μόνο όταν ανοίγω games

xlntstay
11-08-03, 22:12
Οταν λεω edditing εννοω τα παντα στο video ,και encoding,και το λεω αυτο γιατι εχω εναν ΧΡ 1600+ non overclocked και μου εδινε 20-21 fps σε μετατροπη MPEG2 σε MPEG1(VCD),οσο ακριβως μου εδινε και ενας Ρ4 στα 2.0 GHz που ειχα πιο παλια.

elias24
12-08-03, 00:41
Οταν λεω edditing εννοω τα παντα στο video ,και encoding,και το λεω αυτο γιατι εχω εναν ΧΡ 1600+ non overclocked και μου εδινε 20-21 fps σε μετατροπη MPEG2 σε MPEG1(VCD),οσο ακριβως μου εδινε και ενας Ρ4 στα 2.0 GHz που ειχα πιο παλια.

Οι Pentium 4-A επεξεργαστές (όπως ο 2.0GHz)είναι πολύ χάλια. Αλλά με τον Pentium4-B (2.4GHz and up)η Intel είχε καλή πρόταση. Τα 512kb L2 cache δώσανε την ώθηση που ήθελε. Το memory bandwidth θα σου βελτιωθεί και θα βγάζεις όλες τις δυνατότητες της DDR333, αν βέβαια σε νοιάζει το gaming performance

Όσο για τον 1600+ τον δικό σου, είναι αληθηνή πρόκληση για τους OVERCLOCKERS. Αν έχεις DDR333 και mainboard που να υποστηρίζει 333 FSB, τότε σηκώνει να αλλάξεις το multiplier (απο 10.5 να το κατεβάσεις σε 8.5 η 9.0) και να λειτουργεί το CPU στα 1416,6 η 1500 MHz (απο 1400 τώρα), ανάλογα με το πόσο overclock θέλεις να δώσεις.

Αυτό βέβαια το λέω για 2 λόγους. 1)Γιατί αυτά τα CPU αντέχουν άνετα το 333 FSB και 2)Γιατί το CPU σου είναι σε PALOMINO core Athlon XP, ο οποίος γίνεται multiplier unlocked δυσκολότερα απο κάθε άλλο AMD CPU και μπορεί να σε προκαλέσει να τον κάνεις unlock (Εγώ είχα αγοράσει έναν Palomino 2100+, ο οποίος είναι ο δυσκολότερος απο όλους στο να κατεβάσεις το multiplier, απλά και μόνο γιατί με προκαλούσε η ιδέα, lol).

PS: Δε πιστεύω να ξέφυγα εκτός θέματος καθόλου;

UGF_GreekMind
12-08-03, 08:09
Μπααααα..... :wink: :lol:

Ενδιαφέροντα όμως είναι !

xlntstay
12-08-03, 12:02
Thanks elias24.
Σημειωση:Ο Ρ4 στα 2.0που ειχα ειναι Ρ4 Β(400fsb-512L2).

@ ADSLgr.com All rights reserved.