PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποίηση Vodafone ADSL



Xlapatsas
30-10-07, 11:38
Γειά σας και από μένα!Εγώ έχω το εξής πρόβλημα:

Έχω μετακομίσει σε ένα καινούριο διαμέρισμα που μόλις έχει χτιστεί και είμαι ο πρώτος που μπαίνει.Δεν ξέρω τι καλωδιώσεις υπάρχουν στην πολυκατοικία μου,πάντως οι τηλεφωνικές πρίζες στα δωμάτια υπάρχουν.Θέλω να βάλω ADSL της Vodafone και ξέρω πως υπάρχει διαθεσιμότητα γιατί έλεγξχα το νούμερο τηλεφώνου του απέναντι σπιτιού.Επίσης, δεν έχω σταθερό τηλέφωνο και ούτε θέλω να βάλω.
Τί πρέπει να κάνω και ποιόν να καλέσω για να μου ενεργοποιήσουν τη γραμμή;
Ευχαριστώ πόλύ για τον χρόνο σας.

Υ.Γ. Στη Vodafone μου λένε πως δεν χρειάζεται τίποτα,απλά να συνδέσω το modem στην πρίζα του τηλεφώνου, αλλά δεν τους εμπιστεύομαι.

DJ_TEO
30-10-07, 15:32
Γειά σας και από μένα!Εγώ έχω το εξής πρόβλημα:

Έχω μετακομίσει σε ένα καινούριο διαμέρισμα που μόλις έχει χτιστεί και είμαι ο πρώτος που μπαίνει.Δεν ξέρω τι καλωδιώσεις υπάρχουν στην πολυκατοικία μου,πάντως οι τηλεφωνικές πρίζες στα δωμάτια υπάρχουν.Θέλω να βάλω ADSL της Vodafone και ξέρω πως υπάρχει διαθεσιμότητα γιατί έλεγξχα το νούμερο τηλεφώνου του απέναντι σπιτιού.Επίσης, δεν έχω σταθερό τηλέφωνο και ούτε θέλω να βάλω.
Τί πρέπει να κάνω και ποιόν να καλέσω για να μου ενεργοποιήσουν τη γραμμή;
Ευχαριστώ πόλύ για τον χρόνο σας.

Υ.Γ. Στη Vodafone μου λένε πως δεν χρειάζεται τίποτα,απλά να συνδέσω το modem στην πρίζα του τηλεφώνου, αλλά δεν τους εμπιστεύομαι.

Η HOL αρα και η Vodafone παρεχουν αδεσμοποιητη προσβαση χωρις φορητοτητα απο τον ΟΤΕ. Θα κανεις αιτηση στο 13830 η σε καταστημα Vodafone και αυτοι θα σου φερουν τη γραμμη μεχρι την πριζα του σπιτιου σου. Αν εισαι ηδη συνδρομητης κινητης Vodafone επελεξε το 3 σε 1 που σε συμφερει απολυτα

Xlapatsas
30-10-07, 17:15
Ναι έχω ήδη συμβόλαιο στη Vodafone και το σκέφτομαι για το 3 σε 1.Πόσο καιρό παίρνει για να σου ενεργοποιήσουν τη γραμμή,ξέρει κανείς;
Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

PUNTOCC
30-10-07, 17:43
απο 13 εργασιμες εως 3μηνες+ για adsl!!!τηλ. απο την ιδια μερα!!!

zamanfu
12-11-07, 23:33
χε χε μ'αρέσε αυτό που είπες απο 13 εως 3 μήνες...Πάντως εγω έκανα αίτηση τέλος σεπτεμβρίου και ενεργοποιήθηκε 18 οκτ. στις 22 οκτ.Πήρα μήνυμα για αναβάθμιση ταχύτητας...Απο τότε τρέχω για την σύνδεση επειδή ο τεχνικός της hol έκανε μαλα....κια και δεν σύνδεσε σωστά τα καλωδια στον διανεμιτή του ΟΤΕ...Απο την δική μου μεριά εγώ επειδή είμαι και ηλεκτρολόγος πέρασα μια καινούργια γραμμή απο τον τέταρτο όροφο του σπιτιού μέχρι τον διανεμιτή με καλώδια ups cat6 ότι καλύτερο υπάρχει για να έχω όλη την ταχύτητα αλλά ιντερνετ γιόκ...Μετα απο πολλά τηλέφωνα στο τμήμα εξυπηρετησης και με την βοήθεια του υπαλλήλου "Αλεξανδρος" κατάστημα καταφέρανε και συνδέσανε την γραμμή μου στις 09 νοεμβρ. έκανα ενεργοποιήση συνδρομής,απέκτησα κωδικό πρόσβασης,έκανα τις ρυθμήσεις ip του router όλα τυπικά σωστά,όλα τα "λαμπάκια αναμένα και είμαι άρχοντας είπα"...Έλα που όμως ιντερνετ δεν έχω!!!!Μίλησα με τους τεχνικούς πάλι επι μισάωρο και άκρη δεν βρήκαμε...Επειδή τυχαίνει να έχω τελειώσει και σχολή τεχνικός ιντερνετ,όλα τα βήματα και τους συνδιασμούς που μου πρότεινε ο τεχνικός στο τηλέφωνο τα είχα προλάβει,(μιλάμε οι άνθρωποι είναι άσχετοι) Και σαν αποτέλεσμα καταλήξαμε να μου πει ο τεχνικός ότι θα ελέγξουν το dns που παρέχει η vodafone μήπως και είναι λανθασμένο,αλλιώς μου πρότεινε να αλλάξω τον router μήπως έχει πρόβλημα...Τι να κάνω ρε παιδια,κάποιο λύση σας παρακαλώ δηλαδή αλλιως παω και το ακυρώνω...δεν μπορώ άλλο

Xlapatsas
13-11-07, 14:56
Ωχ με άγχωσες τώρα φίλε zamanfu!Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μην συνδέσει σωστά τα καλώδια ο τεχνικός στον διανεμητή του ΟΤΕ;Κι εγώ που νόμιζα πως μόλις μου τα συνδέσει θα είμαι έτοιμος.
Πάντως από τις 23 Οκτωβρίου που έκανα αίτηση ακόμα περιμένω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.