PDA

Επιστροφή στο Forum : Πιάνει κανείς 24 Mbps??? (Δε νομίζω....)



Σελίδες : [1] 2

nanas
30-10-07, 14:28
απ' όλους εσάς που έχετε vodafone, έχει συγχρονίσει κανείς στα 24 Mbps?
πολύ φοβάμαι ότι με δεδομένο ότι η HOL έχει το snr by default στο 10+, ότι κανείς δεν μπορεί να πιάσει 24 ακόμη κι αν είναι μέσα στο dslam. εκτός βέβαια και αν η VODAFONE έχει συμφωνήσει με τη HOL να μην ανεβάζει το snr στους δικούς της χρήστες, που δε νομίζω βέβαια...

έχετε κάποια προσωπική εμπειρία σχετικά;

tolisp
30-10-07, 16:53
Όχι την ίδια πολιτική SNR έχει γενικά πλέον η HOL...
Θα δυσκολευτείς να βρείς συνδρομητή να είναι πλέον πάνω από 12-13M...

lexios
30-10-07, 17:22
Συγνώμη, αλλά αυτό σημαίνει ΕΩΣ 13MBps. Η διαφημιση όμως λέει ΕΩΣ 24. Διαφημίζουν υπηρεσία που ΔΕΝ παρέχουν!

Αυτό κι αν είναι για καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

tolisp
30-10-07, 17:45
Συγνώμη, αλλά αυτό σημαίνει ΕΩΣ 13MBps. Η διαφημιση όμως λέει ΕΩΣ 24. Διαφημίζουν υπηρεσία που ΔΕΝ παρέχουν!

Αυτό κι αν είναι για καταγγελία στην ΕΕΤΤ.


Αν μου βρείς αποδείξεις για αυτό που λες (και λέω...) είμαι ο πρώτος που θα υπογράψει την καταγγελία...

nm96027
30-10-07, 17:48
Εγω απο σημερα ειμαι στα 18...:p
(mbit οχι χρόνια...)

orck
30-10-07, 17:50
φανταζομαι καταγγελια οτι φταιει ο ΟΤΕ
αυτο δεν εννουσες; :)

runner70
30-10-07, 17:50
Όχι την ίδια πολιτική SNR έχει γενικά πλέον η HOL...
Θα δυσκολευτείς να βρείς συνδρομητή να είναι πλέον πάνω από 12-13M...

βρηκα εναν εδω :p

nanas
30-10-07, 17:54
Εγω απο σημερα ειμαι στα 18...:p
(mbit οχι χρόνια...)

εσύ είσαι και editor και άραγε θα ξέρεις....
με attenuation χαίρεσαι που κλείδωσες στα 18?
στα 22+ έπρεπε να κλειδώνεις.
τι γίνεται επιτέλους με τη hol. ποιος τους είπε αν θέλει ο πελάτης snr στο 11?
με βλέπω να πηγαίνω forthnet που δίνει τουλάχιστον 24 και ας σου σπάει τα @@@@ το cc...


PS: εννοείται ότι μιλάω για adsl σε χώρο που απέχει 300 μ. από το Α/Κ

nm96027
30-10-07, 18:07
εσύ είσαι και editor και άραγε θα ξέρεις....
Eζησα να το ακουσω και αυτο...:cool:

Editor ειμαι στα νήματα των Ειδήσεων. Εδω είμαι μέλος, χρήστης και πανω απο ολα ανθρωπος -λεμε τωρα!

με attenuation χαίρεσαι που κλείδωσες στα 18?
στα 22+ έπρεπε να κλειδώνεις.


Απαντησα στο οτι δεν υπαρχει κανενας που να συγχρονίζει πανω απο 12-13...
Ναι θεωρητικα θα επρεπε να κλειδώνω στα 22. So what?

Δεν εχω δει τρελες διαφορες που να μπορουν να ομαδοποιηθουν ανα παροχο. Φιλος μου στην ιδια γειτονια με λιγο παραπαπανω attenuation πιάνει την ιδια ταχύτητα σε 4νετ.

Η hol εχει τα εξης επιμέρους θέματα:

1. το φριτζ εχει την ταση να κλειδώνει χαμηλότερα απο αλλα router
2. Διατηρεί υψηλοτερα το s/n ισως και για λογους που εχουν να κανουν με το την αστάθεια του φριτζ.

tolisp
30-10-07, 18:28
2. Διατηρεί υψηλοτερα το s/n ισως και για λογους που εχουν να κανουν με το την αστάθεια του φριτζ.


Να επιβεβαιώσω την αστάθεια του Fritz... εγώ με SNR 6dB έχω 10 disconnect/λεπτό με το Fritz και 100% σταθερότητα με το Cisco - το οποιο διατηρεί την...ψυχραιμία του ακόμα και με 1 dB!!!
Από ότι έχω καταλάβει κάνουν optimize (ο θεός να το κάνει τέτοιο...) με το Fritz που προφανώς θέλει 10-11 dB για να μην έχει disconnects και να παίζει την τηλεφωνία σωστά
Το καλο είναι πως οποιος πελάτης ζητήσει να ΜΗΝ έχει όριο στο SNR του το βγάζουν, μιλάω από προσωπική πείρα :)

Επίσης γεγονός είναι ότι ΌΛΟΙ έχουμε μικρότερες ταχύτητες και χειρότερα stats στις γραμμές σε σχέση με τον Μάιο-Ιούνιο για να μην πάω πιο πίσω στον Ιανουάριο-Φεβρουάριο... για ποιον λόγο συμβαίνει αυτό? Εδώ υπάρχει διάσταση απόψεων...

nanas
30-10-07, 18:29
Eζησα να το ακουσω και αυτο...:cool:

Editor ειμαι στα νήματα των Ειδήσεων. Εδω είμαι μέλος, χρήστης και πανω απο ολα ανθρωπος -λεμε τωρα!


Απαντησα στο οτι δεν υπαρχει κανενας που να συγχρονίζει πανω απο 12-13...
Ναι θεωρητικα θα επρεπε να κλειδώνω στα 22. So what?

Δεν εχω δει τρελες διαφορες που να μπορουν να ομαδοποιηθουν ανα παροχο. Φιλος μου στην ιδια γειτονια με λιγο παραπαπανω attenuation πιάνει την ιδια ταχύτητα σε 4νετ.

Η hol εχει τα εξης επιμέρους θέματα:

1. το φριτζ εχει την ταση να κλειδώνει χαμηλότερα απο αλλα router
2. Διατηρεί υψηλοτερα το s/n ισως και για λογους που εχουν να κανουν με το την αστάθεια του φριτζ.


καλά σε καμία περίπτωση δεν είχα επιθετική διάθεση, απλά περιμένω από όσους είναι γνώστες του θέματος να είναι πιο απαιτητικοί... για το καλό όλων μας :)
απ' όσα γράφεις απλά επιβεβαιώνω ότι 24 στη HOL δε βλέπει κανείς ούτε με σφαίρες, αν αναλογιστεί κανείς ότι παιδιά που μένουν ¨μέσα¨στο Α/Κ πιάνουν 24 με snr 6 (μέσω forthnet).

nanas
30-10-07, 18:32
Το καλο είναι πως οποιος πελάτης ζητήσει να ΜΗΝ έχει όριο στο SNR του το βγάζουν, μιλάω από προσωπική πείρα :)

φίλε κάτσε...
αν ισχύει αυτό τότε δεν υπάρχει κανένα θέμα. ΟΛΑ ΟΚ:oneup:
πώς το ζητάμε αυτό όμως; είναι χρονοβόρο και ψυχοφθόρο... ή το δέχονται αμέσως;
το ζητάμε ακόμη κι αν δεν έχουμε πάρει τον ΦΡΙΝΤΖ?

tolisp
30-10-07, 18:36
φίλε κάτσε...
αν ισχύει αυτό τότε δεν υπάρχει κανένα θέμα. ΟΛΑ ΟΚ:oneup:
πώς το ζητάμε αυτό όμως;
το ζητάμε ακόμη κι αν δεν έχουμε πάρει τον ΦΡΙΝΤΖ?


Επίσημα δεν υπάρχει κάτι... θα σου πω τι έκανα εγώ για το θέμα...
Μετά από 10 τηλεφωνήματα και ανάλογα παράπονα και ΈΝΤΟΝΟ ύφος (καβγά δηλαδή...) στάλθηκε ticket από την Τεχνική Υποστήριξη όπου αναφερόταν ότι ο πελάτης έπαιζε σωστά πριν το "πείραγμα" του SNR και επιθυμεί επαναφορά των ρυθμίσεων στις αρχικές... την επομενη όλα ήταν OK
Όλα αυτά προϋποθέτουν ότι δεν θα πέσεις σε κουλό που θα ακούει για SNR και θα σου λέει τα δικά του... καλή τύχη :whistle:

Tem
30-10-07, 18:38
Όχι την ίδια πολιτική SNR έχει γενικά πλέον η HOL...
Θα δυσκολευτείς να βρείς συνδρομητή να είναι πλέον πάνω από 12-13M...

μάλλον μέχρι 18 θα έλεγα στην καλύτερη περίπτωση


Συγνώμη, αλλά αυτό σημαίνει ΕΩΣ 13MBps. Η διαφημιση όμως λέει ΕΩΣ 24. Διαφημίζουν υπηρεσία που ΔΕΝ παρέχουν!

Αυτό κι αν είναι για καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

για κάποιο διάστημα που ήταν μέχρι 20 ήταν καλύτερα. Κακώς έκαναν 24άρι πακέτο που πρακτικά δεν υπάρχει.
Επίσης αρκετά παραπλανητικό είναι το upload που σχεδόν ποτέ δεν φθάνει το 1024 πλέον.
Παλιότερα ο συγχρονισμός σε 1024 ήταν σχεδόν δεδομένος

nm96027
30-10-07, 18:39
φίλε κάτσε...
αν ισχύει αυτό τότε δεν υπάρχει κανένα θέμα. ΟΛΑ ΟΚ:oneup:
πώς το ζητάμε αυτό όμως; είναι χρονοβόρο και ψυχοφθόρο... ή το δέχονται αμέσως;
το ζητάμε ακόμη κι αν δεν έχουμε πάρει τον ΦΡΙΝΤΖ?

Eιναι κατι που θα το συζητησεις ενδεχομενως με Τεχνικο και οχι με την front line της ΤΥ.
Kαι φαντάζομαι πως οντως μπορεί να γίνει, εφόσον δεν εχεις τηλεφωνία απο την hol (δλδ double play hol).

tolisp
30-10-07, 18:41
μάλλον μέχρι 18 θα έλεγα στην καλύτερη περίπτωση



για κάποιο διάστημα που ήταν μέχρι 20 ήταν καλύτερα. Κακώς έκαναν 24άρι πακέτο που πρακτικά δεν υπάρχει.
Επίσης αρκετά παραπλανητικό είναι το upload που σχεδόν ποτέ δεν φθάνει το 1024 πλέον.
Παλιότερα ο συγχρονισμός σε 1024 ήταν σχεδόν δεδομένος


Εδώ βλέπω ...ανατριχιαστικά stats που με 9dB attenuation έχουν 16M attainable... δηλαδή ΈΛΕΟΣ πια!
Κοροϊδία κατάντησαν αυτά τα "μέχρι" :down:

Tem
30-10-07, 18:42
Επίσημα δεν υπάρχει κάτι... θα σου πω τι έκανα εγώ για το θέμα...
Μετά από 10 τηλεφωνήματα και ανάλογα παράπονα και ΈΝΤΟΝΟ ύφος (καβγά δηλαδή...) στάλθηκε ticket από την Τεχνική Υποστήριξη όπου αναφερόταν ότι ο πελάτης έπαιζε σωστά πριν το "πείραγμα" του SNR και επιθυμεί επαναφορά των ρυθμίσεων στις αρχικές... την επομενη όλα ήταν OK
Όλα αυτά προϋποθέτουν ότι δεν θα πέσεις σε κουλό που θα ακούει για SNR και θα σου λέει τα δικά του... καλή τύχη :whistle:
θεωρώ σχεδόν απίθανο να σταθεί κανείς τόσο τυχερός . Αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι θα δεχθούν να αφήσουν το SNR σε μη πειραγμένη τιμή. Κρίμα βέβαια γιατί η HOL είναι σε γενικές γραμμές πολύ καλύτερη από άλλες εταιρείες.

nanas
30-10-07, 18:43
τι λέτε ρε παιδιά;;;
μιλάμε δηλαδή για μεγάλη μούφα.... μεγάλη παραπλάνηση.
Δηλαδή εξ όσω διαβάζω:
FORTHNET 24
VIVODI 20
HOL 18
NET, ON 16

Πρέπει να αποφασίσω μεταξύ FORTHNET και HOL (αν και η FORTHNET δίνει 512 upstream...- το οποίο λογικά σου κάνει την 24αρα να αποδίδει λιγότερο στα torrents απ' ότι η 18αρα της HOL- σωστά;)
Καμία πρόταση;;;

dimstog
30-10-07, 18:47
καλά σε καμία περίπτωση δεν είχα επιθετική διάθεση, απλά περιμένω από όσους είναι γνώστες του θέματος να είναι πιο απαιτητικοί... για το καλό όλων μας :)
απ' όσα γράφεις απλά επιβεβαιώνω ότι 24 στη HOL δε βλέπει κανείς ούτε με σφαίρες, αν αναλογιστεί κανείς ότι παιδιά που μένουν ¨μέσα¨στο Α/Κ πιάνουν 24 με snr 6 (μέσω forthnet).

Νομίζω ότι όλα δείχνουν ότι είναι θέμα του Fritz και σε αυτή την περίπτωση δεν έχουν και πολλές επιλογές αφού λογικά έχουν στοκάρει 700 εκατομμύρια τέτοια (λέμε τώρα), τουλάχιστον μέχρι να διορθώσουν το πρόβλημα αν διορθώνεται μέσω firmware ή να αρχίσουν να διαθέτουν/υποστηρίζουν και άλλες μάρκες.

Βασικά το να έχουν μόνο ένα μόντεμ λύνει αρκετά προβήματα στην ΤΥ αλλά αν είσαι άτυχος, παθαίνεις αυτό που πάθανε. Και στο κάτω κάτω, δεν δίνουν και το χειρότερο μόντεμ που υπάρχει...

Πάντως δεν νομίζω ότι είναι παραπλανητική η διαφήμιση τους για έως 24MB καθώς το έως τους καλύπτει ακόμα και σε αυτή την περίπτωση. Και για να είμαστε και δίκαιοι τα προβλήματα τους φαίνεται να έχουν σαν πηγή τον συνδυασμό Fritz/firmware/καλώδια -στα οποία οι συνδυασμοί και οι παράμετροι είναι άπειρες - παρά την λοιπή υποδομή τους.

tolisp
30-10-07, 18:47
θεωρώ σχεδόν απίθανο να σταθεί κανείς τόσο τυχερός . Αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι θα δεχθούν να αφήσουν το SNR σε μη πειραγμένη τιμή. Κρίμα βέβαια γιατί η HOL είναι σε γενικές γραμμές πολύ καλύτερη από άλλες εταιρείες.


Εγώ όπως θυμάσαι φιλε Tem το έκανα από την πρώτη μέρα και ίσως για αυτό και το πέτυχα... να δούμε μέχρι ποτε - μάλλον μέχρι το επόμενο "optimisation"! :rofl:
Η HOL HΤΑΝ η καλύτερη εταιρία... εγώ απλά περιμένω να δώσει ο ΟΤΕ κάτι πάνω από 8M... δηλώνω 100% απογοητευμένος από τις "περιπέτειες" με τους εναλλακτικούς που δεν έχουν τέλος από τον Ιανουάριο που ασχολούμαι με shared LLU...

Tem
30-10-07, 18:51
Εδώ βλέπω ...ανατριχιαστικά stats που με 9dB attenuation έχουν 16M attainable... δηλαδή ΈΛΕΟΣ πια!
Κοροϊδία κατάντησαν αυτά τα "μέχρι" :down:
απόλυτη κοροϊδία. Για την ΗΟΛ δεν υπήρχε νομίζω άλλη λύση .Το συμπέρασμα είναι ότι η ανακοίνωση του αναβαθμισμένου πακέτου συνοδεύτηκε απο ουσιαστική υποβάθμιση όλων των συνδέσεων που ήταν πάνω απο 16 Mbps. Oσοι είχαν 6 , 8 ή 12 Mbps είδαν σαφώς αναβάθμιση.

Tem
30-10-07, 19:00
Εγώ όπως θυμάσαι φιλε Tem το έκανα από την πρώτη μέρα και ίσως για αυτό και το πέτυχα... να δούμε μέχρι ποτε - μάλλον μέχρι το επόμενο "optimisation"! :rofl:
Η HOL HΤΑΝ η καλύτερη εταιρία... εγώ απλά περιμένω να δώσει ο ΟΤΕ κάτι πάνω από 8M... δηλώνω 100% απογοητευμένος από τις "περιπέτειες" με τους εναλλακτικούς που δεν έχουν τέλος από τον Ιανουάριο που ασχολούμαι με shared LLU...
συμφωνώ. Οταν ο ΟΤΕ περάσει το φράγμα των 8 είμαι σίγουρος ότι θα υπάρξουν μεγάλες ανακατατάξεις. Προς όφελός του βέβαια εφόσον υιοθετήσει και μια λογική τιμολογιακή πολιτική.
Οι εναλλακτικοί δυστυχώς απογοητεύουν.Από αυτούς μόνο δύο έχουν μια σχετικά καλή προοπτική αλλά και πολλούς δυσαρεστημένους συνδρομητές . Οι υπόλοιποι πηγαίνουν προς το χειρότερο και όταν η επιλογές τους κινούνται προς το 3play, τότε τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα.

nanas
30-10-07, 19:01
συμφωνώ. Οταν ο ΟΤΕ περάσει το φράγμα των 8 είμαι σίγουρος ότι θα υπάρξουν μεγάλες ανακατατάξεις. Προς όφελός του βέβαια εφόσον θιοθετήσει και μια λογική τιμολογιακή πολιτική.
Οι εναλλακτικοί δυστυχώς απογοητεύουν.Από αυτούς μόνο δύο έχουν μια σχετικά καλή προοπτική . Οι υπόλοιποι πηγαίνουν προς το χειρότερο.

ε πες τους αυτούς τους 2....:)

Tem
30-10-07, 19:14
ε πες τους αυτούς τους 2....:)
HOL και FORTHNET. Την Vodafone δεν την αναφέρω αφού ουσιαστικά μιλάμε για HOL.
To ίδιο ισχύει και για την Wind που είναι το ίδιο με την TELLAS.
Για να επανέλθω στον τίτλο του θέματος, νομίζω ότι η απάντηση είναι προφανής και είναι φυσικά αρνητική.

harmem
30-10-07, 22:02
HOL και FORTHNET. Την Vodafone δεν την αναφέρω αφού ουσιαστικά μιλάμε για HOL.
To ίδιο ισχύει και για την Wind που είναι το ίδιο με την TELLAS.
Για να επανέλθω στον τίτλο του θέματος, νομίζω ότι η απάντηση είναι προφανής και είναι φυσικά αρνητική.

Oποτε συμπερασματικα.. Για πραγματικα πιο γρηγορο internet (οπως λενε ολοι οι διαφημιστες ..) τι πρεπει να επιλεξω? Ηοl ή forthnet στην Πετρουπολη συγκεκριμενα που εχουν και οι 2 δικο τους δικτυο?

Tem
30-10-07, 22:43
Oποτε συμπερασματικα.. Για πραγματικα πιο γρηγορο internet (οπως λενε ολοι οι διαφημιστες ..) τι πρεπει να επιλεξω? Ηοl ή forthnet στην Πετρουπολη συγκεκριμενα που εχουν και οι 2 δικο τους δικτυο?
αν είσαι πολύ κοντά στο DSLAM θα σου πρότεινα Forthnet ;)

harmem
31-10-07, 18:17
αν είσαι πολύ κοντά στο DSLAM θα σου πρότεινα Forthnet ;)

πως θα βρω που εiιναι το dslam της καθε εταιρειας για να ξερω? ισχυει αυτο που ειπε καποιος οτι ειναι ολα μαζι ?
καλη η forthnet αλλα δινει εως 512 upload ενω η hol ειναι η μονη που δινει το διπλασιο..

nanas
31-10-07, 18:20
dslam=α/κ οτε
κοινώς ψάξε που είναι ο οτε της περιοχής σου και μέτρησε με αυτοκίνητο την απόσταση.
όλοι από κει ξεκινάνε.

nzg
31-10-07, 18:48
dslam=α/κ οτε
κοινώς ψάξε που είναι ο οτε της περιοχής σου και μέτρησε με αυτοκίνητο την απόσταση.
όλοι από κει ξεκινάνε.

Ποια είναι η απόσταση που θεωρείτε ικανοποιητική?

xolloth
31-10-07, 18:54
κατω απο χιλιομετρο.
οσον αφορα το upload τηs forthnet,πολυ συντομα θα διπλασιαστει.

tolisp
31-10-07, 18:54
Ποια είναι η απόσταση που θεωρείτε ικανοποιητική?

Όσο πιο μακριά από τους "εναλλακτικούς" γίνεται....:rofl:

Tem
31-10-07, 19:03
Όσο πιο μακριά από τους "εναλλακτικούς" γίνεται....:rofl:
σωστό και αυτό :lol:

harmem
31-10-07, 21:08
dslam=α/κ οτε
κοινώς ψάξε που είναι ο οτε της περιοχής σου και μέτρησε με αυτοκίνητο την απόσταση.
όλοι από κει ξεκινάνε.


Ε, τοτε ειμαι 3 στενα πανω οπο τον ΟΤΕ. Αποκλειεται να ειμαι πανω απο χιλιομετρο.
εγω που εχω τωρα adsl με con-x και ληγει σε 20 ημερες μπορω να μεταβω σε 2play hol -forthnet χωρις να μεινω χωρις ινετρνετ ή αναγκαστικα θα μεινω χωρις ιντερνετ?
Αυτα που διαβαζω για καθυστερησεις ενεργοποιησεων 2 και 3 μηνες σ' ολες τις εταιρειες ειναι για νεες συνδεσεις που δεν ειχαν καθολου adsl ή ολους ασχετα με το αν εχεις adsl ?

Tem
31-10-07, 21:28
Ε, τοτε ειμαι 3 στενα πανω οπο τον ΟΤΕ. Αποκλειεται να ειμαι πανω απο χιλιομετρο.
εγω που εχω τωρα adsl με con-x και ληγει σε 20 ημερες μπορω να μεταβω σε 2play hol -forthnet χωρις να μεινω χωρις ινετρνετ ή αναγκαστικα θα μεινω χωρις ιντερνετ?
Αυτα που διαβαζω για καθυστερησεις ενεργοποιησεων 2 και 3 μηνες σ' ολες τις εταιρειες ειναι για νεες συνδεσεις που δεν ειχαν καθολου adsl ή ολους ασχετα με το αν εχεις adsl ?
μπορείς να κάνεις και από τώρα αίτηση. Δεν θα μείνεις λογικά χωρίς internet ή μπορεί να μείνεις για λίγη ώρα χωρίς. Προσοχή κατά την επιλογή του μελλοντικού παρόχου

mbartsas
31-10-07, 23:14
Μαγκες απο οτι διαβαζω με το fritz router και τα προβληματα του, υπαρχει δηλαδη η δυνατοτητα να χρησιμοποιησω αλλο router που εχω απο προηγουμενη συνδεση με οτε(speedtouch);θα παιξει; μου ειπαν ακομα απο cc της vodafone οτι ειναι καλυτερα να μην κανω αναβαθμηση στο firmware του router, αν και εχω συχνες και μεγαλης διαρκειας αποσυνδεσεις, γιατι λεει θα εχω περισσοτερα προβληματα. ισχυει;:hmm:

apotsi
09-11-07, 01:58
Εμένα σήμερα με ενεργοποιήσαν (full LLU) και όχι 24, όχι 12, είμαι στα 2,8. Απ' ό,τι διάβασα πάντως (και από τα στατιστικά μου από το router) βγαίνει ότι σωστά πιάνω τέτοιες ταχύτητες.... Σκ@τά... Δεν μπορούσαν να φέρουν λίγο πιό κοντά το DSLAM ???

Ο Router μού αναφέρει τα παρακάτω:

DSL Status: Up
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: INTERLEAVED
Downstream Rate: 2837 Kbps
Upstream Rate: 804 Kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 10 db
Downstream Line Attenuation: 53
Upstream Line Attenuation: 28
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0

Linksys WAG354G

motek
09-11-07, 13:15
ποια 24????

αφου καταφερα με ακροβατικα(κρεμασμα απο το μπαλκονι, περπατημα σε σπασμενα γυαλια κ αλλα τετοια ωραια) να βρω κ να συνδεσω το σωστο ζευγος στον κατανεμητη μου(που δεν ειχε ουτε για δειγμα το χαρτακι που μου ειπαν πως θα βρω απο το cc), καταφερα χτες κ συγχρονισα στα 4μβιτ κατω και 400κβιτ πανω. Αυτο βεβαια εγινε για ενα τεταρτο, αφου μετα απο 2-3 restart που εκανε απο μονο του το frtizbox, ο συγχρονισμος χαθηκε τελειως (not plugged in ελεγε στο status) για ολη την υπολοιπη μερα. Σημερα (τωρα μολις δλδ) ξανασυγχρονισε ως εκ θαυματος στη εκπληκτικη ταχυτητα των 309kbps down / 242kbps up! Ηλυση που μου προτεινε ο τεχνικος ειναι να αλλαξω εξοπλισμο!! δλδ να μου δωσουν καινουργιο Fritzbox..

Πρεπει βεβαια να αναφερω πως η ποιοτητα των καλωδιων που φτανουν στο σπιτι μου ειναι τουλαχιστον αθλια ( μου εμειναν στο χερι πολλες φορες οσο προσπαθουσα να τα συνδεσω - κοπηκαν δλδ ), αλλα η αποσταση μου απο το dslam ειναι σιγουρα μικροτερη τοθ χιλιομετρου. πληροφοριακα ειμαι περιοχη μεταξουργειο κ dslam καρολος.

Δεν εχω ιδεα τι μπορω εγω να κανω επαυτου αν κ υποψιαζομαι πως απλα δεν μπορω να κανω τπτ απολυτως. Εχω ζητησει τεχνικο να ερθει να κανει μια μετρηση(δεν θυμαμαι πως ακριβως μου την ειπαν) αλλα δεν πιστευω πως αυτο θα οφελησει σε κατι...

apotsi
09-11-07, 20:16
(αντιγράφω από εδώ - http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?p=370774#post370774)

Μόλις μίλησα με το CS της Vodafone και μου είπαν ότι αυτή η ταχύτητα θεωρείται βλάβη. Αλλα μου είπε και το άλλο. Ότι μιάς και χθες ενεργοποιήθηκε το ADSL μου, είμαι κατά κάποιο τρόπο σε "πιλοτικό στάδιο" για τις επόμενες 3-4 μέρες, δηλαδή μέχρι να γίνουν οι απαραίτητοι έλεγχοι της γραμμής (του χαλκού). Μέσα σ' αυτές τις μέρες θα έχω σκαμπανεβάσματα της ταχύτητας, disconnects, κτλ, κτλ...

Αν μετά αυτές τις 3-4 μέρες το "πρόβλημα" συνεχίζει, να τους ξανακαλέσω να το δηλώσω για βλάβη και να το αναλάβουν αυτοί από εκεί και πέρα....

Λογικό μου ακούστηκε.

lyk
09-11-07, 20:30
(αντιγράφω από εδώ - http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?p=370774#post370774)

Μόλις μίλησα με το CS της Vodafone και μου είπαν ότι αυτή η ταχύτητα θεωρείται βλάβη. Αλλα μου είπε και το άλλο. Ότι μιάς και χθες ενεργοποιήθηκε το ADSL μου, είμαι κατά κάποιο τρόπο σε "πιλοτικό στάδιο" για τις επόμενες 3-4 μέρες, δηλαδή μέχρι να γίνουν οι απαραίτητοι έλεγχοι της γραμμής (του χαλκού). Μέσα σ' αυτές τις μέρες θα έχω σκαμπανεβάσματα της ταχύτητας, disconnects, κτλ, κτλ...

Αν μετά αυτές τις 3-4 μέρες το "πρόβλημα" συνεχίζει, να τους ξανακαλέσω να το δηλώσω για βλάβη και να το αναλάβουν αυτοί από εκεί και πέρα....

Λογικό μου ακούστηκε.

Που περίπου μένεις μιας και είμαστε και γείτονες? Στον ΟΤΕ απέναντι στο ταχυδρομείο είναι το dslam σου άραγε? (εγώ ανήκω στης Εμπεδοκλέους τον ΟΤΕ στο Τέρμα Αγ. Αρτεμίου). Είναι αρκετά κακό το "Downstream Line Attenuation: 53"...
(edit: τώρα είδα το "Καρέας"... αν όντως είναι στο ταχυδρομείο, πραγματι είσαι αρκετά μακριά... )

Πάντως αυτό που σου ειπαν, είναι αυτό που μόνιμα συμβαίνει σε όλους (ή στους περισσότερους) φρεσκοενεργοποιημένους της vodafone / hol... Αν δεις, έχει γραφει δεκάδες φορές. Και εγώ από 509/508 ξεκίνησα, με 50kb/sec μεγιστη ταχύτητα... Με αρκετά κακά χαρακτηριστικά γραμμής (ειδικά του upload). Οταν όμως πέρασα σε κανονική ταχύτητα, όλα ΟΚ... :oneup::hmm:

baskon
10-11-07, 04:07
Εγω σήμερα βγήκα από το πιλοτικό στάδιο. Μάλιστα αυτό έγινε κατα τις 11 το βράδυ.Καλά δε κοιμουνται στη HOL?
Η ταχυτητα συγχρονισμού είναι 13800 με attenuation 19.5.
Λίγο χαμηλά ,αλλά αυριο θα κάνω και κανα restart μήπως ανέβει λίγο.
Η ταχυτητα κατεβάσματς αυτή την ώρα στο 1.3 mb/s από ati.com

psyxakias
10-11-07, 04:37
Το να κλειδώνεις στα 24, δεν σημαίνει ότι θα κατεβάζεις και με 24 διότι χαμηλό SNR = αύξηση error rate. Και αν θεωρείτε τόσο πρόβλημα το default SNR, δοκιμάσατε να το κατεβάσετε αν το υποστηρίζει το modem σας (πχ με telnet: adsl configure --snr 55 για να πάει από 11 dB στα 6 dB); Εγώ πάντως από 6 SNR στην Forthnet, το ανεβάζω στα 9-10 dB για να έχω λιγότερα disconnects / καθόλου errors.

pp6210
12-11-07, 15:22
Που περίπου μένεις μιας και είμαστε και γείτονες? Στον ΟΤΕ απέναντι στο ταχυδρομείο είναι το dslam σου άραγε? (εγώ ανήκω στης Εμπεδοκλέους τον ΟΤΕ στο Τέρμα Αγ. Αρτεμίου). Είναι αρκετά κακό το "Downstream Line Attenuation: 53"...
(edit: τώρα είδα το "Καρέας"... αν όντως είναι στο ταχυδρομείο, πραγματι είσαι αρκετά μακριά... )




Μην ξεχνάτε οτι δεν είναι κάθε μεγάλο γραφείο ΟΤΕ και Α/Κ. Εγώ πχ μένω στα όρια Π. Φαλήρου και Ν. Σμύρνης αλλά πέφτω στο Α/Κ Καλαμακίου.... ούτε και ξέρω που είναι αυτό, σίγουρα όμως δεν είναι κοντά..... για αυτό και σέρνομαι.....

bianconero
16-11-07, 15:45
Θα ήθελα τη βοήθεια σας επειδή ασχολούμαι 1η φορά με router και συνδέσεις. Διαβάζω σχετικά με SNR & attenuation που αναφέρεται.
Έχω το JetSpeed 520+ και στο main tab του βλέπω ότι έχω down 17800 & up 1022. Τα SNR & attenuation πού τα βλέπω και τί θα έπρεπε να έχω για να έχω μια σχετικά καλή σύνδεση;

Ευχαριστώ.

lyk
16-11-07, 15:52
Θα ήθελα τη βοήθεια σας επειδή ασχολούμαι 1η φορά με router και συνδέσεις. Διαβάζω σχετικά με SNR & attenuation που αναφέρεται.
Έχω το JetSpeed 520+ και στο main tab του βλέπω ότι έχω down 17800 & up 1022. Τα SNR & attenuation πού τα βλέπω και τί θα έπρεπε να έχω για να έχω μια σχετικά καλή σύνδεση;

Ευχαριστώ.

Aν και δεν εχω jetspeed για να ξέρω να σου πω που θα τις βρεις, σίγουρα έχεις αρκετά καλή γραμμή (κοντά σε ΟΤΕ και με καλό SNR) γιατί η ταχύτητα συνχρονισμού σου είναι αρκετά καλή... ;)

nikgr
16-11-07, 16:59
μου ειπαν ακομα απο cc της vodafone οτι ειναι καλυτερα να μην κανω αναβαθμηση στο firmware του router, αν και εχω συχνες και μεγαλης διαρκειας αποσυνδεσεις, γιατι λεει θα εχω περισσοτερα προβληματα. ισχυει;:hmm:

Ό,τι να 'ναι... :down:
Απορώ με τί κριτήρια τους προσλαμβάνουν για "τεχνικούς"?

Εμένα μου έλεγαν μέχρι και τη σύνδεση των καλωδίων στο fritz λάθος και προσπαθούσα μισή ώρα να τους πείσω διαβάζοντάς τους το manual (του οποίου την ύπαρξη μέσα στο cd που δίνει η ίδια η Voda αγνοούσαν! )

Φυσικά και να βάλεις το τελευταίο firmware ακόμα κι αν δε φταίει αυτό για τα προβλήματά σου. ;)

boltsis
16-11-07, 21:26
Θα ήθελα τη βοήθεια σας επειδή ασχολούμαι 1η φορά με router και συνδέσεις. Διαβάζω σχετικά με SNR & attenuation που αναφέρεται.
Έχω το JetSpeed 520+ και στο main tab του βλέπω ότι έχω down 17800 & up 1022. Τα SNR & attenuation πού τα βλέπω και τί θα έπρεπε να έχω για να έχω μια σχετικά καλή σύνδεση;

Ευχαριστώ.

Πας WAN και κάτω κάπου γράφει DSL PARAM.Εκεί μέσα είναι όλα!!:oneup:

Razor911
22-11-07, 17:35
Παιδια επειδη λετε συνεχεια οτι η forthnet πιανει τις ταχυτητες, , η forthnet κανει , η forthnet:nono:... :down: Σας Πληροφορω οτι εχω ακουσει τα χειροτερα. . .οπως ελειψη τεχνικης υποστηριξης(μεγαλη αναμονη) , διακοπες τοσο τηλ. οσο κ internet χωρις λογο... κ οταν λεμε για διακοπες οχι 1-2 ωρες, αλλα για μερα κιολας... ελεος

xolloth
22-11-07, 17:52
και εγω που ειμαι τοσο καιρο στο 2play,γιατι δεν ειχα ποτε διακοπεs στο ιντερνετ μεχρι σημερα;
μονο στο τηλεφωνο ειχα πριν κανα μηνα.
μην ακουs τι λεει ο καθεναs,η καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη,αλλοs θα εχει πολλα προβληματα ,αλλοs κανενα.
αυτο συμβαινει σε ολεs τιs εταιριεs παροχηs internet.
αλλωστε ακομα ειμαστε στην αρχη.

subliminal
24-11-07, 02:09
Για να ξεκαθατισουμε κατι. Καπου πιο πανω αναφερθηκε οτι η on telecoms δινει γυρω στα 16. Δηλαδη ΗΜΑΡΤΟΝ δεν μπορω να τα ακουω αυτα τα πραγματα. Αν ξεχασουμε τα μυστηρια disconnect (και λεω μυστηρια διοτι δεν ειναι το κλασσικο disconnect, ο router δειχνει οτι ειναι συνδεδεμενος κανονικα αλλα η ταχυτητα ειναι 0 δηλαδη δεν ανοιγεις ουτε καν σελιδα), τοτε ας θυμηθουμε απλα οτι μετα τις 2000, η ταχυτητα πεφτει σε επιπεδα γελοια. Μιλαμε για τους μεγαλυτερους απατεωνες που υπαρχουν και η αποψη μου δεν αλλαζει ακομη και αν καποιος μπει εδω περα και πει οτι ειναι οκ με On, διοτι ξερω τους διπλασιους που ΔΕΝ ειναι οκ. Αυτη τη στιγμη εχω hol που συγχρονιζει στα 6 MBps και -μα το θεο- νιωθω οτι πεταω. Για πρωτη φορα ειδα σε torrent τετοιες ταχυτητες (400-530) οταν με On δεν ειχα δει ποτε περισσοτερο απο 120-150. Μην ξανακουσω λοιπον οτι η On δινει 16Μbps γιατι μας βλεπει και κοσμος που ψαχνεται τι θα κανει και θα τον στειλουμε στου χαρου το στομα. Μια βολτα απο το thread της on θα σας πεισει για του λογου το αληθες. Ετοιμαζεται καταγγελια για ολα αυτα που περιγραφω (και πολλα αλλα).

tleon
25-11-07, 20:02
Παιδια να πουμε και κατι επισημο...σημερα στο Βημα της Κυριακης υπηρχε ολοκληρο αρθρο για το internet και τις ταχυτητες...το 1/10 της ονομαστικης ταχυτητας παιζει...γαι να μη μας παραμυθιαζουν οι εμποροι...

@ ADSLgr.com All rights reserved.