PDA

Επιστροφή στο Forum : HP Compaq 6820s απο Πλαισιο ερωτησεις



katdoc
31-10-07, 00:45
Καλησπερα παιδες

Πριν μια εβδομαδα βοηθησα μια φιλη μου να αγορασει εναν φορητο.Καταληξαμε στον HP Compaq 6820s ο οποιος ηταν σχετικα φορτωμενος με 17αρα οθονη.Το πηραμε μεσω ιντερνετ στα 1099 ευρω.Οι ερωτησεις μου ειναι οι ακολουθες:

α)Ο η/υ ηρθε χωρις κανενα cd, και αναρωτιεμαι δε θα επρεπε να εχει το cd του εγκατεστημενου λογισμικου καθως και το πιο βασικο τους ΟΔΗΓΟΥΣ?:what:
β)Παρατηρηση:Ο ιδιος η/υ στοιχιζει 1029 σημερα....:up:Ειναι τακτικη της εταιριας να κοροιδευει τον κοσμο?Ναι..ξερω ξερω ...ελευθερη αγορα:down:

Επειδη εχω καιρο να παρω pc μπορει καποιος να μου απαντησει στα παραπανω??ευχαριστω

haHa
31-10-07, 00:56
α)Οι drivers πρεπει να βρισκονται στον φακελο c:\i386 ή καποιον παρομοιο φακελο στο c.

Επιπλεον σχεδον ολοι οι καινουριοι φορητοι δεν ερχονται με δισκακια. Αντι αυτων εχουν ενα κρυφο recovery partition στο σκληρο και επισης μετα την αρχικη παραμετροποιηση σε ωθουν να δημιουργησεις εσυ recovery dvd disks.
Να το κανεις,μη το αμελησεις.


β)Η πτωση των τιμων δε δειχνει κοροιδεια. Το αντιθετο δειχνει. Εσυ περιμενεις οτι οι φορητοι θα μενουν στην ιδια τιμη μεχρι να αποσυρθουν?
Τοτε θα κοροιδευαν τον κοσμο,γιατι στη διαρκεια πωλησης ενος φορητου τα εξαρτηματα του φθηναινουν.

Μπορει επισης να ειδαν οτι δεν πουλαγε αρκετα,για αυτο να εριξαν την τιμη.

Ολα αυτα ειναι θεμιτα και οχι κατακριτεα.

katdoc
31-10-07, 00:59
α)Οι drivers πρεπει να βρισκονται στον φακελο c:\i386 ή καποιον παρομοι φακελο στο c.

Επιπλεον σχεδον ολοι οι καινοιριοι φορητοι δεν ερχονται με δισκακια. Αντι αυτων εχουν ενα recovery partition στο σκληρο και επισης μετα την αρχικη παραμετροποιηση σε ωθουν να δημιουργησεις εσυ recovery dvd disks.
Να το κανεις,μη το αμελησεις.


β)Η πτωση των τιμων δε δειχνει κοροιδεια.Το αντιθετο δειχνει.Εσυ περιμενεις οτι οι φορητοι θα μενουν στην ιδια τιμη μεχρι να αποσυρθουν?
Τοτε θα κοροιδευαν τον κοσμο,γιατι στη διαρκεια πωλησης ενος φορητου τα εξαρτηματα του φθηναινουν.

Μπορει επισης να ειδαν οτι δεν πουλαγε αρκετα,για αυτο να εριξαν την τιμη.

Ολα αυτα ειναι θεμιτα και οχι κατακριτεα.

ευχαριστω πολυ.:worthy:Δεν ειχα ιδεα οτι γινεται ετσι...Εχω παλιωσει...:oops:
Οσο για την τιμη..δε λεω καλος ο ανταγωνισμος αλλα να πεφτει η τιμη 4 μερες μετα ειναι παρατραβηγμενο...

haHa
31-10-07, 01:01
Οσο για την τιμη..δε λεω καλος ο ανταγωνισμος αλλα να πεφτει η τιμη 4 μερες μετα ειναι παρατραβηγμενο...

Απλα επεσες πανω την αλλαγη τιμης.

Δεν γινεται να αλλαζουν την τιμη καθε μερα απο 10 ευρω.Οποτε το κανουν σε μια ημερα μονοκοπανιας 70 ευρω κατω.Θετικο ειναι.

Απλα ησουν λιγο ατυχος.



To μηχανημα τι λεει? Απο αποψη ποιοτητας ,ταχυτητας,οθονης,πληκτρολογιου?

Για τα λεφτα του φαινεται πολυ δυνατο(αν εξαιρεσεις την καρτα γραφικων).Ειναι μαλιστα μακρα το πιο ελαφρυ 17" της αγορας,πιο ελαφρυ και απο το macbook pro 17" . Ειναι μολις 2.95kg,σχεδον οσο μερικα 15.4" .

katdoc
31-10-07, 01:09
Απλα επεσες πανω την αλλαγη τιμης.

Δεν γινεται να αλλαζουν την τιμη καθε μερα απο 10 ευρω.Οποτε το κανουν σε μια ημερα μονοκοπανιας 70 ευρω κατω.Θετικο ειναι.

Απλα ησουν λιγο ατυχος.



To μηχανημα τι λεει? Απο αποψη ποιοτητας ,ταχυτητας,οθονης,πληκτρολογιου?

Για τα λεφτα του φαινεται πολυ δυνατο.Ειναι μαλιστα μακρα το πιο ελαφρυ 17" της αγορας,πιο ελαφρυ και απο το macbook pro 17" . Ειναι μολις 2.95kg,σχεδον οσο μερικα 15.4" .

Αυριο θα το δω.Ειναι μιας φιλης.Πιστευω οτι ειναι ικανοποιητικο.Θα επανελθω με εντυπωσεις.Και παλι σε ευχαριστω πολυ...:)

leros2004
31-10-07, 01:54
Έχει καθόλου lag στις εντολές που του δίνεις??

katdoc
31-10-07, 02:04
Έχει καθόλου lag στις εντολές που του δίνεις??

Σου κανει κολπα?Θα το δω αυριο...

21century
31-10-07, 11:10
Μπορεις να κανεις ανακτηση δεδομενων απο το ενσωματωμενο προγραμμα των Βιστα που υπαρχει στο μενου διαχιερισης. Αυτο θα σε καλυψει πιστευω απολυτα οποτε θα εχεις μαζι και τους drivers με τα υποσυστηματα του υπολογιστη. Σε οτι αφορα το δισκακι η μονη εταιρεια που εξακολουθει να το δινει ειναι η Τοσιμπα..

katdoc
31-10-07, 13:42
Σχετικα με το λειτουργικο?

leros2004
01-11-07, 00:36
To συγκεκριμένο δεν το έχω δοκιμάσει, άλλα της ίδιας κατηγορίας χρημάτων είναι εκνευριστικά lagάρικα ;)

katdoc
01-11-07, 10:35
Τελικα ειναι καλο μηχανακι και συμπαθητικο εξωτερικα.
Exει ενα hp backup and recovery manager που σου προτεινει να φτιαξεις δισκακια ασφαλειας αλλα ενω ξεκινα η διαδικασια σταματα απο μονη της στο 50%.Γνωριζει κανεις γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?

katdoc
02-11-07, 16:41
Αnybody?:what:

@ ADSLgr.com All rights reserved.