PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημε με authentication



bill2003
31-10-07, 01:05
Συνδρομή vodafone στα 768, πίστεψα ότι 31/10 θα έχω ιδιόκτητο :rolleyes:
Τέσπα, 768 τι να κάνουμε...

Ενώ έχω όλες τις ρυθμίσεις σωστές στο JetSpeed, αρκετές φορές όταν το ανοίγω δεν συνδέεται! Δηλαδή ενώ είναι όλα πράσινα κανονικά το WWW είναι σβηστό.

Αν πάω στο menu του router WAN -> PPP στις λεπτομέρεις θα δω ή LCP ή Link down. Επίσης στο Last Fail Cause όταν έχω Link down εμφανίζει auth failed....

Επίσης, αν αντί για το username μου βάλω otenet@otenet.gr με pass otenet (το test acc της OTEnet δηλαδή) συνδέομαι πάντα και αμέσως! Άλλο που μπαίνω μόνο στο otenet.gr (και αυτό με το IP, λογικό είναι, test acc για ενεργοποίηση συνδρομής είναι). Επομένως η γραμμή δεν έχει κανένα πρόβλημα...

Είναι (άλλο ένα) πρόβλημα της VodaHOL ή κάτι μου έχει ξεφύγει?? Να σημειώσω ότι δοκιμάζω και με PPPoE και PPPoA... Μετά από 10-15 restart του router και αφού μου έχουν σπάσει τα νεύρα ίσως καταφέρω να συνδεθώ...... :down:

Τέλος να πω ότι στο webmail.vodafone.net.gr δεν μπορώ να μπω.... Αντίθετα στις πληροφορίες λογαριασμού στο site της Voda μπαίνω κανονικά ("To ΙP σας είναι μπλα μπλα και είστε συνδεδεμένοι για 70000 ώρες μπλα μπλα μπλα")

Μάλλον το auth δεν είναι το φόρτε τους :p

Τα μόνα που με κρατούν στην Voda πλέον είναι οι 3 μήνες δώρο και τα 45 ευρώ (τέλος διακοπής)

ATG
31-10-07, 02:52
δοκιμασε vf:username@adsl.gr

Tem
31-10-07, 09:35
υπάρχει πρόβλημα στη HOL

dimitris1967
31-10-07, 12:56
υπάρχει πρόβλημα στη HOL

Εννοεις? Γιατι και εγω εχω κατι προβληματα συνδεσης στην adsl μου (vodafone/hol) τις τελευταιες μερες:hmm:

bill2003
31-10-07, 14:41
υπάρχει πρόβλημα στη HOL

Αυτό φαντάστηκα και εγώ... Επομένως δεν έχει νόημα να πειράζω τις ρυθμίσεις στο router. Aς δούμε πότε θα στρώσει!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

cbirenovations
02-11-07, 13:38
εχω και εγώ προβλημα με το webmail.vodafone.net.gr. κάθε φορά που προσπαθώ νε συνδεθώ με πιάνει αγωνία...και αν είμαι τυχερός και μπώ με την πρώτη έχει καλώς διαφορετικά προσπαθώ ΓΙΑ 10δες φορές. αποτελεσμα? Γράφτηκα στο GMAIL και σώθηκα. Γρήγορο και αποτελεσματικό.

Το θέμα είναι μέχρι να ειδοποιήσω όλα τα site που μου στέλνουν ενημερωτικά mails για να απαλαγώ από την vodafone......

bill2003
02-11-07, 16:56
Εμένα δεν με απασχολεί καθόλου το mail... Έχω πολύ σοβαρότερα mail accounts ευτυχώς!
Άλλωστε είναι κανόνας ότι δεν χρησιμοποιούμε το mail του ISP για σοβαρές δουλειές γιατί αν θες να αλλάξεις ISP... ;)

Με το authentication του router τι να κάνω!? Που προσπαθεί να συνδεθεί το έρμο και στις 9/10 του λέει συνεχώς o VodaHOL server "auth failed" :p

Ακόμη να διορθώσουν κάτι τόσο σημαντικό!!! :down:

runner70
05-11-07, 22:43
Προβλημα με το webmail.vodafone.net.gr εχω και εγω τις περισσοτερες φορες.Οχι οτι το χρησιμοποιω για σοβαρο email αλλα απο περιεργεια θελω να μπω καμια φορα να δω αν μου εχουν στειλει κανενα email απο vodafone και τις περισσοτερες φορες απλα δεν μπαινει.Μου αρεσει που δινεται η δυνατοτητα να φτιαξεις και δευτερο email αν θελεις.Εδω δεν λειτουργει το πρωτο τα επιπλεον μας μαραναν

nikgr
05-11-07, 22:53
Ρε Βill το ενδεχόμενο να φταίει το Κοκκαλomodem σου το σκέφτηκες? :hmm:

Εγώ με το fritz δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα τέτοιο πρόβλημα...
Δοκίμασες κανα άλλο router?

Ποτέ δεν αντιμετώπισα επίσης κανένα προβλημα να δω το webmail της Voda ή την κατάσταση του αιτήματός μου...

bill2003
05-11-07, 22:59
Επίσης, αν αντί για το username μου βάλω otenet@otenet.gr με pass otenet (το test acc της OTEnet δηλαδή) συνδέομαι πάντα και αμέσως!

Γιατί τότε με τους servers της OTEnet συνδέεται αμέσως? Επίσης, αν συνδεθώ δεν παίζει κανένα πρόβλημα, δηλαδή κολλήματα/αποσυνδέσεις...

Τέλος, δοκίμασα και με το Crypto F200 που μου έμεινε από τη Forthnet. Όταν παίξει πρόβλημα με το 520 τα ίδια κάνει και το Crypto...

Αυτή η τυχαιότητα στην εμφάνιση του προβλήματος με κάνει να πιστεύω ότι είναι δικό τους πρόβλημα. Ελπίζω να λυθεί σύντομα....

edit: Καλά κατεβάσματα με τη νέα σου σύνδεση! :D

runner70
05-11-07, 23:12
Τέλος, δοκίμασα και με το Crypto F200 που μου έμεινε από τη Forthnet. Όταν παίξει πρόβλημα με το 520 τα ίδια κάνει και το Crypto...

Το ιδιο προβλημα με το crypto F200 ειχα και εγω.Οποτε προσπαθουσα να μπω με αυτο δεν γινοταν συνδεση.Το αλλαζα και εβαζα το fritz και ηταν μια χαρα.Δεν μπορω να καταλαβω τι εφταιγε με το crypto.Περιπτωση να ειναι κλειδωμενο δεν υπαρχει.

bill2003
05-11-07, 23:32
To Crypto έτσι για δοκιμή το έβαλα... Με το Jetspeed 520+ δουλεύω πλεόν.... ;)

nikgr
05-11-07, 23:35
Τhanks Bill.
Mήπως χρησιμοποιείς κανα αλανιάρικο passwd με πολλούς και παράξενους χαρακτήρες και δυσκολεύονται οι μπακατέλες να το θυμηθούν? :lol:

bill2003
14-11-07, 00:07
Τις 3-4 τελευταίες μέρες όλα δουλεύουν άψογα! Σύνδεση με την πρώτη, ταχύτητες κοντά στο 75-80 ΚΒ/sec τις περισσότερες ώρες της μέρας...

Ελπίζω τα παραπάνω προβλήματα να έχουν ξεπεραστεί οριστικά! :oneup:

bill2003
20-11-07, 15:00
Σήμερα μου ήρθε και ένα mail από τη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή όπου μου λένε να τους δώσω πλήρη διεύθυνση ώστε να μου κοινοποιήσουν επιστολή σχετικά με το θέμα μου...

Τους είχα κάνει CC στο τελευταίο από τα 4 αναπάντητα mail μου προς το customer support της VodaHOL!

Λέτε να λύθηκε το πρόβλημα και να πηγαίνουν όλα πλέον ρολόι λόγω ΓΓ ή να είναι τυχαίο?

subliminal
21-11-07, 14:34
Τραγικά πράγματα. Ενεργοποιήθηκα στις 20/11/2007 (εχτές). Αδυνατον να κανει authenticate το jetspeed. Τελικα μετα απο απανωτα hardware reset συνδεθηκε σημερα το πρωι. Πηρε IP κανονικα και μετα απο καμια ωρα εκανε disconnect. Απο τοτε παλι τα ιδια. Οσα hardware reset και να κανω δεν κανει authenticate. Σημειωτεον οτι δοκιμαζω και το βασικο μου router (NETGEAR) και παιρνω στο status του netgear (PAP Authentication Failure).

Ημαρτον πια με το γρηγορο internet στην Ελλαδα. Πανω που ειπα οτι ξεμπερδεψα με την On αρχισαν τα προβληματα με το καλημερα στη vodafone. Και τι προβλημα!!!! Authenication failures!!!!! Μιλαμε δηλαδη για βασικα πραγματα. Ευγε. Συνεχιστε ολοι οι παροχοι ετσι. Καλα τα πατε.

nikgr
21-11-07, 14:57
subliminal μήπως έχεις ξεχάσει τίποτα PPPoA/VC-Mux ρυθμίσεις στο παλιό σου router απ' την ΑΡΥΣ συνδρομή σου?
Γιατί δε θα παίξει η νέα σου συνδρομή στη Voda αν δε βάλεις PPPoE/LLC

Για τη φόλα το jetspeed δε μπορώ να πω γιατί έτσι κι αλλιώς ποτέ δε θα εμπιστευομουνα ΚοκαλοModem ακόμα και τζάμπα να μου το δίνανε...

Εμένα με το fritz δεν είχε πότε κανένα login πρόβλημα όσες φορές κι αν δοκίμασα restart.

subliminal
21-11-07, 15:08
subliminal μήπως έχεις ξεχάσει τίποτα PPPoA/VC-Mux ρυθμίσεις στο παλιό σου router απ' την ΑΡΥΣ συνδρομή σου?
Γιατί δε θα παίξει η νέα σου συνδρομή στη Voda αν δε βάλεις PPPoE/LLC

Για τη φόλα το jetspeed δε μπορώ να πω γιατί έτσι κι αλλιώς ποτέ δε θα εμπιστευομουνα ΚοκαλοModem ακόμα και τζάμπα να μου το δίνανε...

Εμένα με το fritz δεν είχε πότε κανένα login πρόβλημα όσες φορές κι αν δοκίμασα restart.

Δυστυχως το NETGEAR ειναι ρυθμισμενο σωστα σε PPPoE/LLC 8.35 με username της μορφης vf:[username]@vodafone.net.gr το οποιο το προτεινε ο ιδιος ο τεχνικος της vodafone. Οι τεχνικοι ειπαν οτι θα το δουνε και θα επικοινωνησουν μαζι μου. Τωρα, αν επικοινωνουνε ετσι οπως επικοινωνουνε και στην on, ζητω που καηκαμε... ελπιζω αυτοι να ειναι λιγο πιο σοβαροι.

nikgr
21-11-07, 15:39
εμένα πάντως ακόμα και το παλιό USR9106 που είχα συνδεεται κανονικότατα παρ' όλο που δεν είναι καν adsl2+.
Aπλά δεν μπορεί να συγχρονίσει στην ταχύτητα που μπορεί το frtiz.

Mε άλλο router δοκίμασες?
Αυτό που λες ότι με απανωτά reset το καταφέρνεις κάποιες φορές σημαίνει ότι η γραμμή σου είναι έτοιμη.
Αλλιώς δε θα μπορούσες να συνδεθείς ποτέ.

Δοκίμασες να το συνδέσεις απυθείας στην πρίζα του ΟΤΕ? Μήπως παρεμβάλλεται κανα πολύπριζο ασφαλείας και για την τηλεφωνία?

subliminal
21-11-07, 16:08
εμένα πάντως ακόμα και το παλιό USR9106 που είχα συνδεεται κανονικότατα παρ' όλο που δεν είναι καν adsl2+.
Aπλά δεν μπορεί να συγχρονίσει στην ταχύτητα που μπορεί το frtiz.

Mε άλλο router δοκίμασες?
Αυτό που λες ότι με απανωτά reset το καταφέρνεις κάποιες φορές σημαίνει ότι η γραμμή σου είναι έτοιμη.
Αλλιώς δε θα μπορούσες να συνδεθείς ποτέ.

Δοκίμασες να το συνδέσεις απυθείας στην πρίζα του ΟΤΕ? Μήπως παρεμβάλλεται κανα πολύπριζο ασφαλείας και για την τηλεφωνία?

Εχω δοκιμασει με 3 router. Συγκεκριμενα, το speedtouch, το netgear και το linksys WAG200. Τα δυο τελευταια μου δινουν Authentication Failure. To speedtouch εχει αρκετα περιεργο GUI και δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως error δινει. Υποψην οτι ενεργοποιηθηκα μολις εχτες οποτε δεν το εχω ψαξει πολυ ακομη. Βλεπω παντως οτι και τα 3 συγχρονιζουν adsl upstream και downstream αλλα δεν εχουν PPP συνδεση. Δεν υπαρχει θεμα προβληματος στην συνδεσμολογια, αν και για να ειμαι ειλικρινης δεν δοκιμασα να βαλω το καλωδιο απευθειας στο modem. Το περναω πρωτα απο το splitter. Δεν νομιζω να εχει σχεση ομως, διοτι οπως ειπα ADSL σημα κλειδωνω σωστα. Το προβλημα ειναι σε πιο high level layer και εχει να κανει με το authentication. Επισης οπως ειπες και εσυ, ενεργοποιημενος πρεπει να ειμαι κανονικα, διοτι μια φορα -εστω- καταφερα να συνδεθω κανονικα.

Μου δινει την εντυπωση οτι αν πχ κανω 100 φορες reset το speedtouch, τις πχ 3 θα συνδεθει και τις αλλες 97 θα κανει authentication failure. Κατι τετοιο φαινεται να συμβαινει. Οι τεχνικοι εχουν ενημερωθει και μου ειπαν οτι απο οτι βλεπουν ειναι δικο τους το προβλημα και οχι δικο μου. Περιμενω τηλεφωνο τους. Δεν βιαζομαι βεβαια. Μετα το περασμα μου απο την on (της οποιας internet εχω ακομη - δεν εχω καταφερει να συννενοηθω μαζι τους για να διακοψω) εχω αποκτησει ΤΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΣΤΙΑ υπομονη. Αρκει να φτιαξει. Ας φτιαξει και του χρονου. Αλλα να φτιαξει.


Εγραψα speedtouch αλλα εννοουσα jetspeed (το modem που δινει η vodafone). Συγγνωμη, αλλα με τοσους παροχους και τοσα router εχω μπλεξει τα μπουτια μου.

bill2003
21-11-07, 17:19
Και το jetspeed το ίδιο με το auth. failed θα σου βγάλει (WAN -> PPP και πατάς τον μεγενθυτικό φακό....) Μη σπας άδικα τα νεύρα σου με ρυθμίσεις στο router... Είναι θέμα της VodaHOL... Μήπως χτυπάει ανά περιοχές? Μήπως επειδή είσαι νέος χρήστης σου κάνουν καψόνια ή θέλουν οι servers που κάνουν το authentication χρόνο να σε μάθουν? :lol:

Τι να πω....:down:

Σε εμένα ευτυχώς πλέον όλα παίζουν κανονικά.... :hmm:

sdn
21-11-07, 17:26
Από τότε που είμαι στο δίκτυο της hol έχω χάσει την σύνδεση μου 8-10 φορές....

Σε όλες τις περιπτώσεις είχα authentication πρόβλημα.

Οι τεχνικοί δεν είχαν ιδέα τι γίνεται....

subliminal
21-11-07, 17:35
...Μήπως επειδή είσαι νέος χρήστης σου κάνουν καψόνια ή θέλουν οι servers που κάνουν το authentication χρόνο να σε μάθουν? ...


:worthy::lol: Ε τοτε να τους καλεσω απο το σπιτι για ενα καφε να γνωριστουμε βρε παιδι μου.

Τελος παντων. Πιστευω να διορθωθουν και σε εμενα αυτα οπως διορθωθηκαν και στους υπολοιπους. Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια.

subliminal
22-11-07, 13:00
Κανενα νεοτερο απο τους τεχνικους (οχι οτι περιμενω κατι καλυτερο). Εκανα τσεκ και το status του jetspeed και στο PPP παιρνω το εξης error:

no valid PADO recvd

Δεν ειμαι βεβαιος τι ακριβως σημαινει αυτο, ειναι βεβαιο ομως οτι καποια πατατα εχουν κανει στον radius server τους. Απο τα χειροτερα (on telecoms) στα χειροτερα καταφερνω και πηγαινω.

Ποτε θα κάνει ξαστεριά? ΟΕΟ?

bill2003
05-12-07, 16:14
Για γέλια και για κλάματα... :rolleyes:

Με πήραν σήμερα (5/12) τηλέφωνο από τη Vodafone για το mail που είχα στείλει ένα μήνα πριν (30/10 κάπου εκεί...)..... Απίστευτο και όμως Ελληνικό :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.