PDA

Επιστροφή στο Forum : Wireless LAN και ακτινοβολία



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

Critter
24-03-04, 13:13
Παιδες,αν δεν κανω λαθος οι wireless καρτες επικοινωνουν στα 2,4GΗΖ και εδω τιθεται το ερωτημα αν οι συχνοτητες αυτες ειναι επικινδυνες για τον ανθρωπο.Αναλογιζομενος οτι τα κινητα που εκπεμπουν στα 900 και 1800HZ λενε οτι δημιουργουν προβλημα,τοτε μηπως θα πρεπει να το σκεφτω για να κανω wireless LAN?

macgiorgosgr
24-03-04, 15:34
Αν δεν κάνω λάθος τα 2.4 GHz είναι μικροκυματική ακτινοβολία (φούρνος μικροκυμάτων δηλαδή). Το θέμα όμως δεν είναι η συχνότητα αυτή καθ'εαυτή, αλλά η ένταση στην οποία εκπεμπεται. Στα κινητά π.χ. η ένταση της συσκευής είναι στα 2Watt (ίσως και παραπάνω, σε περιοχές με χαμηλό σήμα λήψης κτλ.), ενώ στα WiFi σπάνια να ξεπερνάει τα 150-200mW (0,2Watt). Δεν νομίζω ότι συντρέχει λόγος ανησυχίας. Περισσότερη ζημιά θα σου κάνει το κινητό σου ή μια ακτινογραφία που θα βγάλεις, παρά το wireless.

zouzouni
25-03-04, 06:19
Το wireless το βλέπω με πολύ μεγάλη επιφυλακτικότητα.
Τα ερευνητικά δεδομένα για την επίδραση αυτών των συχνοτήτων στον ανθρώπινο οργανισμό κι ειδικά όταν μιλάμε για μακροχρόνια και σε καθημερινή βάση έκθεση, δεν είναι αρκετά για να μπορούμε να πούμε με απόλυτη βεβαιότητα ότι είναι απολύτως ασφαλή.
Θεωρώ ότι μέχρι να αποδειχτεί αδιάσειστα ότι δεν είναι επιβλαβή τέτοια δίκτυα, ίσως να είναι καλό να αποφεύγονται να δημιουργούνται στον χώρο του σπιτιού ειδικά εάν υπάρχουν μωρά, μικρά παιδιά, παιδιά κι έφηβοι, μια κι ο οργανισμός τους ακόμη αναπτύσσεται κι είναι πιο ευάλωτος.

npats
25-03-04, 12:02
Η αλήθεια παιδιά σχετικά με την ακτινοβολία είναι ότι δεν υπάρχει "ουδός" δηλαδή δεν υπάρχει ενα όριο κάτω απο το οποίο είμαστε απόλυτα ασφαλείς.Ολα τα όρια που τίθενται βασίζονται σε στατιστικά δεδομένα και αφορούν συνήθως σε βραχυχρόνιες επιπτώσεις(εως και την διάρκεια της ζωής ενός ανθρώπου)που είναι δύσκολο να αποδοθούν σε μια συγκεκριμένη αιτία .(Αν κάποιος εμφανίσει καρκίνο σε ηλικία π.χ 60 ετών ,αντε να το συνδιάσεις με το γεγονός
ότι μιλούσε πολύ στο κινητό ή οτι είχε πολλές συσκευές πού εξέπεμπαν ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία σπίτι του ή οτι εργάστηκε μια περίοδο της ζωής του κοντά σε παρόμοιες πηγές κτλ)Πέρα ομως αυτού υπάρχουν και πιο μακροχρόνιες επιπτώσεις ,όπως μεταλλάξεις του γενετικού
υλικού με επιπτώσεις στην επόμενη ή μεθεπόμενη γενιά.

zouzouni
25-03-04, 18:50
.....Πέρα ομως αυτού υπάρχουν και πιο μακροχρόνιες επιπτώσεις ,όπως μεταλλάξεις του γενετικού
υλικού με επιπτώσεις στην επόμενη ή μεθεπόμενη γενιά.

Γι'αυτό το λόγο έγραψα την σύσταση σχετικά με τα μωρά κι τα παιδιά (κάτι που επεκτείνεται κι σε ζευγάρια τα οποία θέλουν να τεκνοποιήσουν, καθώς κι σε εγκύους).
Δυστυχώς δεν υπάρχει εκτεταμμένη επιδημιολογική μελέτη που να διερευνά την επίδραση των ακτινοβολιών αυτών στον ανθρώπινο οργανισμό σε βάθος χρόνου, μια κι η τεχνολογία είναι σχετικά πρόσφατη.

Νομίζω ότι χρειάζεται προσοχή, κι ότι σχόλια του τύπου ¨"Όλη μου τη ζωή δουλεύω σε τέτοιες συνθήκες κι δεν έχω πάθει τίποτα" δεν στέκουν μια κι α) δεν λαμβάνεται υπόψην η διαφορετικότητα του κάθε ανθρώπινου οργανισμού (άλλη ευαισθησία έχει στο 1 ερέθισμα ο Α άλλη ο Β) και β) αν υπάρχει πιθανή συσσωρευτική βλαπτική επίδραση στο γενετικό υλικό αυτό δεν γίνεται αντιληπτό παρά μόνο στις επόμενες γεννεές-που ίσως να είναι ήδη αργά.

Καλύτερη η πρόληψη παρά η θεραπεία!

yiapap
25-03-04, 20:56
Από την άλλη, όταν το κινητό έχει εκπομπή 2W και το Wi-Fi το ένα εικοστό (νομίζω ότι στα εσωτερικού χώρου είναι <100mW), σε συνδυασμό με το γεγονός ότι το ένα είναι κολλημένο στο αυτί σου ενώ το άλλο είναι σε απόσταση μερικών μέτρων, μάλλον θα πρέπει να μας καθησυχάζει...

Ή να μας προβληματίζει για τη χρήση του κινητού :twisted:

zouzouni
25-03-04, 21:15
Για την χρήση του κινητού ήδη εδώ κι κάποια χρόνια υπάρχει σύσταση στην Αγγλία που προτείνουν την αποφυγή της χρήσης του σε παιδιά, άτομα νεαρής ηλικίας, σε εγκύους, σε άτομα που πάσχουν από ημικρανίες ή συχνούς πονοκεφάλους, κλπ,κλπ,κλπ.
Προσωπικά με προβληματίζει η χρήση του κινητού.
Ειδικά όταν πρόκειται για παιδιά.

Papashark
25-03-04, 21:56
Oυάου ! :shock:

Φοβερές οι απαντήσεις σας (πλην του macgiorgosgr που έχει δώσει την μόνη σοβαρή και σωστή απάντηση), όμως εάν δεν ξέρετε κάποιο θέμα είναι καλύτερο να μην δίνετε απαντήσεις που δεν έχουν καμία βάση....

Οι 2.4 είναι μη ιονιζουσα ακτινοβολία, οπότε (σύμφωνα με τις μελέτες) το αντίκτυπο στην ανθρώπινη υγεία είναι μικρό. Στην ίδια συχνότητα δουλεύουν και οι φούρνοι μικροκυμάτων (τα μόρια νερού στους 2.4 διεγύρονται και έτσι θερμένετε το φαγητό), με ισχύ 2000 W και παρότι είναι θωρακισμένοι, ένα σεβαστό ποσό εκπομπής φεύγει εκτός θωράκισης στην κουζίνα και στο υπόλοιπο σπίτι.

Οι συσκευές WiFi πρέπει να έχουν σύμφωνα με το πρώτυπο ETSI 300-324 (κοινώς το ευρωπαϊκό πρώτυπο)μέγιστη ακτινοβολία 100mw, αλλά στην πραγματικότητα, η πλειονότητα των καρτών έχει είτε 30mw είτε 50mw. Τα κινητά τηλέφωνα στους 900MHZ έχουν 2Watt ενώ στα 1800 έχουν 1Watt, συν το κέρδος της κεραίας εάν υπάρχει.

Στις ασύρματες επικοινωνίες μετράμε την εκπεμπόμενη ισχύ με db. Έτσι τα 100mw είναι 20db, τα 50mw είναι περί τα 17db και τα 30mw είναι 15db σχεδόν. Το σήμα ταξιδεύοντας στον αέρα αδυνατίζει, στην αρχή γρήγορα ενώ αργότερα σιγά σιγά. Έτσι 1 μέτρο μακριά από την κεραία έχουμε χάσει περί τα 40db φτάνοντας στα -20db (εάν εκπέμπαμε με 20db=100mw), τα οποία μπορούμε να τα συγκρίνουμε με τα 30db σε απόσταση 1-2 πόντους από το κεφάλι μας που έχουν τα κινητά στους 1.8. Ετσι η διαφορά ακτινοβολίας είναι περί τα 50db μεταξύ WiFi και κινητού στα 1800....... Α, 50db σε σύγκριση με τα 20db εκπομπής, δεν είναι 2.5 φορές παραπάνω, αλλά 100 φορές περισσότερο !!!!

Ακόμα να πω ότι αφού είσαστε δυστακτικοί με το WiFi θα πρέπει να μην έχετε συσκευές που έχουν bluetooth καθότι και αυτό στους 2.4 δουλεύει απλά έχουν μόνο 5 ή 10db εκπομπή. Σύμφωνα με τους φόβους σας, η αγορά και χρήση ακουστικού bluetooth θα πρέπει να είναι κίνηση αυτοκτονίας.....

Εάν δεν το ξέρατε, η οθόνη του Η/Υ έχει και αυτή ακτινοβολία, μπορεί να σας προκαλέσει καρκίνο στον εγκέφαλο, οπότε σβήστε το PC σας γρήγορα, ή πάρτε TFT (που έχει και αυτη ακτινοβολία αλλά πολύ μικρότερη)....

Α, και δεν πιστεύω να καπνίζει κανένας από εσάς που έγραψαν τα παραπάνω ? :P

Το κάπνισμα αποδεδειγμένα προκαλεί καρκίνο, καθώς και πολλές άλλες ασθένειες μεταξύ των οποίων και ανικανότητα....... :lol: :roll: :twisted: :evil: :lol:

Lunacy
25-03-04, 22:03
Όταν ο ήλιος μας λούζει με 1-1,6MW (MegaWatt) από διάφορες συχνότητες (συμπεριλαμβανομένων μικροκυμάτων) ανα τετραγωνικό μέτρο επί 12 ώρες την ημέρα, δεν θα κάτσω να σκάσω για 2W και 0,1W μικροκυμάτων που με διαπερνούν αυτή τη στιγμή...
Και όσο για τα παιδια... υπάρχουν γονείς που έχουν μωρά και καπνίζουν πάνω τους σα να μην τρέχει τίποτα (!!!). Πιστέυετε οτι αυτά τα παιδιά θα έχουν πρόβλημα από το WiFi network του σπιτιού; :evil:
Μήπως να κόψουμε και τους υπολογιστές; Η βροχή από ηλεκτρόνια που πέφτει τώρα πάνω στο κεφάλι μου από την οθόνη, σίγουρα δεν είναι ο,τι καλύτερο...

Μην με πάρετε στραβά. Πολλά πράγματα κρύβουν κινδύνους, και, όπως εχει αποδειχθεί πολλές φορές στο παρελθόν, το μαθαίνουμε πάντα πολύ αργα, ΑΛΛΑ αν αρχίσουμε να σκεφτόμαστε το παραμικρό που μπορεί να μας βλάψει, θα καταντήσουμε παρανοϊκοί.
Όσο για ανώτατα όρια ακτινοβολίας, υπάρχουν (έχουν θεσπιστεί από διάφορους φορείς), αλλά πολύ φοβάμαι οτι δε λένε τίποτα... Όταν υπάρχει συμφέρον στη μέση, μπορείς να βγάλεις ό,τι συμπεράσματα θέλεις.

Για να τελειώνω, λέω ΟΧΙ στην υπερβολική χρήση τέτοιων τεχνολογιών (αν και είμαι σίγουρος οτι υπάρχουν πολύ μεγαλύτεροι κίνδυνοι γύρω μας), αλλά μη φτάσουμε να στέλνουμε μηνύματα καπνού... :P

[Papashark, με πρόλαβες :) ]

Papashark
25-03-04, 22:05
Α ξέχασα και μην κυκλοφορείτε στον δρόμο αγείωτοι και χωρίς κάποια ηλεκτρομαγνιτική προφύλαξη πάνω από το κεφάλι σας. :lol:

Ξέρετε πόσοι δορυφόροι εκπέμπουν από πάνω σας ? Δεκάδες.... :P


Μην το γελάτε,διάβασα σε άλλο φόρουμ ότι κάποιος πήγε να βάλει δορυφορική κεραία και ο γείτονας δεν τον άφησε γιατί φοβόταν την ακτινοβολία...... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Κακό πράγμα η άγνοια, ακόμα χειρότερο η ημιμάθεια..... :(



Lunacy : Χεχεχε, αφού το έκανα posts σκέφτηκα να γράψω πόσα άλλα πράγματα ακτινοβολούν επάνω μας, αλλά εκεί με πρόλαβες εσύ :)

npats
25-03-04, 23:25
Papashark,Lunacy
,μου φαίνεται ότι δεν εχετε την απαραίτητη υπομονή να διαβάσετε αυτά που γράφουν οι άλλοι ή βιάζεστε να παρουσιαστείτε σαν υπέρμαχοι της τεχνολογίας.Είμαστε όλοι
σε αυτό το forum λάτρεις της τεχνολογίας και των τεχνολογικών εξελίξεων και κανείς δεν μίλησε γιά επιστροφή στήν εποχή των σπηλαίων(αν αναφέρω κατι παρόμοιο εστω στο post μου παρακαλώ να μου το υποδείξετε)Λοιπόν επαναλαμβάνω γιά να το εμπεδώσετε
α)δεν υπάρχει ουδός στήν ακτινοβολία και η δράση της είναι αθροιστική
β)οι στατιστικές ερευνες είναι απο την φύση τους αναξιόπιστες σε αυτόν τον τομέα
(η κληρονομικότητα ,τα γονίδια δηλαδη πού φερει ο καθένας μας ειναι σε μεγάλο ποσοστό υπεύθυνα για την εκδήλωση των περισσοτέρων νοσημάτων.Ετσι αν εχεις κληρονομική προδιάθεση γιά εκδήλωση καρκίνου τότε οι εξωτερικοί παράγοντες σχεδόν σιγουρεύουν την εμφάνιση της κακοήθειας και μάλιστα νωρίτερα απο το προσδοκώμενο.Στήν αντίθετη περίπτωση ομως ειναι εξίσου πιθανό παρα την υπαρξη πολλων επιβαρυντικών παραγόντων να μην εχουμε ασθένεια.Τέλος πολλές επιπτώσεις
είναι μακροπρόθεσμες ετσι ωστε ο "επιβαρυμένος " να πεθάνει νωρίτερα απο κάποιο άλλο σύνηθες αίτιο (εμφραγμα,εγκεφαλικό ,ατύχημα) ή οπως εχω ηδη πεί να έχουμε μετάλλαξη γονιδίων με εμφανή αποτελέσματα σε επερχόμενες γενιές.
Τι κάνουμε λοιπόν είναι το ερώτημα .Δεν γυρίζουμε στον μεσαίωνα βέβαια,ουτε εγκαταλείπουμε το PC μας ή το κινητό μας ή οτιδήποτε αλλο .Ιεραρχούμε τις ανάγκες μας και ειμαστε πιο συνετοί .Στό σπίτι δεν χρειάζεται να έχουμε το κινητό ανοιχτό ολη την ώρα δίπλα στο κεφάλι μας,αγοράζουμε προιόντα πού τηρουν τις τελευταίες προδιαγραφές ασφαλείας και γιά να έρθω και στο θέμα μας δεν βάζουμε ασύρματο δίκτυο μόνο για ομορφιά (επειδή σιχαινόμαστε τα καλώδια)αν πραγματικά δεν το χρειαζόμαστε.
Υ.Γ Οσο για την ημιμάθεια ,αναγκάζομαι να επικαλεστώ το ιατρικό μου επάγγελμα!!

odd
26-03-04, 01:53
Όταν ο ήλιος μας λούζει με 1-1,6MW (MegaWatt) από διάφορες συχνότητες (συμπεριλαμβανομένων μικροκυμάτων) ανα τετραγωνικό μέτρο επί 12 ώρες την ημέρα, δεν θα κάτσω να σκάσω για 2W και 0,1W μικροκυμάτων που με διαπερνούν αυτή τη στιγμή...


ναι lunacy αλλά η γη έχει ένα εχμ.. μικρό φιλτράκι. Την ατμόσφαιρα!! Πάντως αυτό που με ανησυχεί εμένα δεν είναι το μέγεθος της ακτινοβολίας που εκπέμπεται (σσ μικρότερο του κινητού) αλλά το γεγονός ότι ας πούμε ένα ασυρματο router θα είναι 24/24ωρο ανοιχτό! Αν το συνδιάσεις με το ότι η ακτινοβολία είναι αθροιστική, μάλλον γίνεται περισσότερο ανησυχητικό :?:

Lunacy
26-03-04, 02:16
Αυτη η ποσότητα που είπα για τον ήλιο είναι μετρημένη πάνω στην επιφάνεια της γής (δηλαδή μετά την ατμόσφαιρα).

Και αυτό το "αθροιστικό" περι ακτινοβολίας, βασίζεται στις πιθανότητες εμφάνισης καρκινικών κυττάρων και αυτό δεν ειναι καθόλου αθροιστικό. Απλά, όσο περισσότερες φορές πας στον πόλεμο, τόσο περισσότερο κινδυνεύεις να πεθάνεις (συνολικά). Δε σημαίνει, όμως, οτι στον 3ο πόλεμο κινδυνεύεις πιο πολύ απ'ότι στον πρώτο (για να το θέσω απλά). Επομένως η λέξη "αθροιστική" είναι λίγο ατυχής.

Εξάλλου, κανείς δεν είπε να κοιμάστε αγκαλια με το κινητό και ο σκοπός των όσων λέω, είναι οτι υπάρχουν τόσες πηγές ακτινοβολίας γύρω μας (πολλές φορές ανεξέγκτες) που η ζημιά που κάνει η εκπομπή ενός WiFi είναι αμελητέα.

Απλά λέω το εξής: Απ'ότι θυμάμαι από τη Φυσική, όταν από ένα καλώδιο περνάει ρεύμα, δημιουργείται ηλεκτρομαγνητικό πεδίο ("ακτινοβολία") γύρω του. Πόσες ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές έχετε σπίτι σας; :)

P.S.: Τέλειο avatar, odd!! :D

Critter
26-03-04, 02:43
Λοιπον,εγω κατ αρχας να πω οτι για να ρωτησα προφανως δεν ξερω πολλα για το συγκεκριμενο θεμα ομως συμφωνα με αυτα που διαβασα εχω να παρατηρησω τα εξης :

1)Προφανως ολες οι μελετες για τις αντιδρασεις των οργανισμων σε διαφορων τυπων ακτινοβολιες εχουν εως δεδομενο οτι δεχομαστε μια συγκεκριμενη ακτινοβολια απο τον ηλιο και μελετανε απο εκει και περα τι γινεται.Οποτε η αναφορα στην ακτινοβολια του ηλιου δεν νομιζω οτι εχει νοημα,μονο αναφορικα.Τα ακουμε καθε καλοκαιρι αλλωστε.

2)Οσον αφορα στην λεξη αθροιστικη αν κρινω απο αυτα που ακουσα στην εκπομπη "ολα για την υγεια" μαλλον δεν ειναι ατυχης καθως ο επιστημονας που μιλαγε ελεγε πως αυτο σημαινει οτι το DNA καθε φορα αφομοιωνει την ακτινοβολια που δεχεται και την αποθηκευει.Ετσι λοιπον 0,2W+0,2+02=ας μην το υπολογισουμε.Ως αποτελεσμα εχουμε αρχικα γεννετικες ανωμαλιες και μετα καρκινογεννησεις κτλ!

3)Τελος να πω οτι πραγματι αν ειναι ετσι οπως τα λετε,το wi-fi ειναι αγιο μπροστα στα κινητα κτλ,ομως το ερωτημα ειναι πως πρεπει να σκεφτομαστε?
Σωστο ειναι να λες,
α)Δεν βαριεσαι,τι Χ ακτινοβολια να τρωω τι Χ+0,2?
ή
β)Φασουλι το φασουλι γεμιζει το σακουλι και θα βρεθουμε στον ταφουλι?

Οπως καταλαβαινεται εχω ανησυχησει και γι'αυτο εκανα και το ποστ.Παρολα αυτα βεβαια συνεχιζω και κοροιδευω τη μανα μου που μου μεταφερει καθε μερα τι ακουει απο τους επιστημονες για τα pc κτλ :roll:

NeK
26-03-04, 04:23
το DNA καθε φορα αφομοιωνει την ακτινοβολια που δεχεται και την αποθηκευει.Ετσι λοιπον 0,2W+0,2+02=ας μην το υπολογισουμε.


Προσπαθώ μάταια να φανταστώ την παραπάνω εξίσωση. :)

Μάλλον κάτι/κάπου δεν έχουμε καταλάβει καλά σε ότι αφορά την 'ακτινοβολία'.

Μην πολυακούτε αυτές τις υπεραπλουστευμένες γνώσεις που τόσο εύκολα μοιράζει η τηλεόραση, με μοναδικό σκοπό την αύξηση της τηλεθέασή της, γιατί τελικά περισσότερο κακό κάνουν παρά καλό.

zouzouni
26-03-04, 05:17
Νομίζω ότι ήμουν πολύ σαφής στα όσα έγραψα, κι δεν νομίζω ότι τα γραφόμενά μου έχουν τόνους κινδυνολογίας ή πανικού.

Μίλησα πολύ συγκεκριμμένα και πολύ συγκρατημμένα.

Νιώθω ότι πρέπει να απολογηθώ! :oops:

Όπως και η/ο (?) npats, πρέπει να διευκρινήσω κι εγώ, σχετικά με το θέμα της ημιμάθειας ότι, νομίζω πως δικαιολογούμαι να πιστεύω ότι μετά από ένα πρώτο πτυχίο στις Βιο-ιατρικές Επιστήμες, ένα Μάστερ στην Μοριακή Παθολογία, και μια Διδακτορική Διατριβή (προς κατάθεση) στην Γενετική, έχω κάποια σχετική γνώση και δικαιούμαι να εκφράσω άποψη για το συγκεκριμμένο θέμα.

Εξακολουθώ να επιμένω ότι ακόμη δεν έχουμε επαρκή στοιχεία, αλλά ότι υπάρχουν κάποιες ενδείξεις ότι μπορεί να υπάρχει σοβαρή βλαπτική επίδραση, κι γι'αυτό έθιξα το θέμα της προστασίας των παιδιών.

Δεν συζητώ το επιχείρημα σχετικά με το κάπνισμα των γονιών σε βάρος των παιδιών τους - είναι εγκληματικό, όπως εγκληματικό είναι κι να βάζουν τα παιδιά στα μπροστινά καθίσματα στο αυτοκίνητο, κι μάλιστα χωρίς ζώνη ασφαλείας, και άλλα πολλά.
Δεν σημαίνει όμως ότι επειδή γίνεται ένα κακό θα πρέπει να γίνεται κι ένα δεύτερο.

Στο Πανεπιστήμιο που έκανα την μελέτη του Διδακτορικού μου, στο Νοττινγχαμ της Αγγλίας, είχε γίνει σάλος κυριολεκτικά απο το εύρημα ερευνητή του Πανεπιστημίου το 1999-2000 (αν θυμάμαι καλά την χρονολογία) που για πρώτη φορα καταδείκνυε την επίδραση της ακτινοβολίας των κινητών στο γενετικό υλικό ζώντος οργανισμού, κι μάλιστα σε επίπεδα κατώτερα από τα επιτρεπτά κι σε αντίθεση με τα όσα ερευνητικά στοιχεία είχαν παρουσιαστεί μέχρι τότε.
Η έρευνα αυτή όχι μόνο συνεχίζεται μέχρι και τώρα αλλά χρηματοδοτείται κι από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Όσο για την επίδραση των ηλεκτρομαγνητικών πεδίων, ακόμη κι ενός ηλεκτροφόρου καλωδίου στον ανθρώπινο οργανισμό, η έρευνα ακόμη συνεχίζεται.

Είναι όμως ενδιαφέρον να σκεφθεί κανείς ότι ήδη έχουν αναπτυχθεί κι εξελίσσονται πρότυπα διαγνωστικά συστήματα εντοπισμού κακοηθειών και παθολογικών καταστάσεων του ανθρώπινου οργανισμού με βάση τον εντοπισμό διαταραχής της ηλεκτρικής αγωγιμότητας και του ηλεκτρομαγνητικού πεδίου του ανθρώπινου σώματος.

Αν στα προηγούμενα κάνω λάθος, ας με διορθώσει ο γιατρός της παρέας!

Βρε τι πάθαμε απόψε! :lol:

yiapap
26-03-04, 05:26
@papashark,
Ξεκίνησα να γράφω απάντηση στο post σου αλλά σταμάτησα θεωρώντας τον εαυτό μου μη ειδικό στο θέμα των επιπτώσεων.

Αφού θίχθηκε το zouzouni όμως :wink: πάρτα:

Το ότι γνωρίζεις (-ουμε) το ακριβή ποσό των mW (ακριβώς τον κανονισμό είχα στο μυαλό μου όταν έγραφα "νομίζω ότι είναι <100mW") δε σημαίνει ότι γνωρίζεις (-ουμε) τις επιπτώσεις.
Για την ακρίβεια δεν τις γνωρίζει κανείς.

Άρα ο καθένας μας, ως μεγάλα παιδιά, διαλέγουμε να καπνίζουμε, να πίνουμε, να οδηγούμε στους ελληνικούς δρόμους, να μιλάμε 20 ώρες στο κινητό, να μαζεύουμε "χρώμα" το καλοκαίρι και φυσικά να παίζουμε με τα 802.11x.
Είναι προφανές ότι κανείς, τουλάχιστον από τους εδώ συχνάζοντες, δεν πρόκειται να αποφασίσει να βάλει ή να ξηλώσει το ασυρματικό του εξαιτίας ενός post... Προς τι λοιπόν η αγανάκτηση;

Χαλλαρααααά :wink:

zouzouni
26-03-04, 05:45
[quote="yiapap"]@papashark,

Αφού θίχθηκε το zouzouni όμως :wink: πάρτα:

quote]

(Σωστός gentleman! :wink: :D :lol:)

Δεν θίχτηκα... :roll: ....ε, εντάξει......λιγάααακι εκνευρίστηκα :oops: :evil:
:lol: :lol: :lol: :lol:

alefgr
26-03-04, 07:44
Γιατί δεν ακολουθάμε το ρητό "Πάν μέτρον άριστο"; Αν μπορούμε να μοιώσουμε την ακτινοβολία στα σπίτια μας (χωρίς να καταφύγουμε σε ακρέες λύσεις) θα είναι προς όφελός μας...

Critter
26-03-04, 12:00
[quote]

Προσπαθώ μάταια να φανταστώ την παραπάνω εξίσωση. :)

Μάλλον κάτι/κάπου δεν έχουμε καταλάβει καλά σε ότι αφορά την 'ακτινοβολία'.

Μην πολυακούτε αυτές τις υπεραπλουστευμένες γνώσεις που τόσο εύκολα μοιράζει η τηλεόραση, με μοναδικό σκοπό την αύξηση της τηλεθέασή της, γιατί τελικά περισσότερο κακό κάνουν παρά καλό.

Φιλε μου σεβαστη η αποψη σου αλλα δεν μου αρκει αυτο που λες μιας κ δεν μου αποδηκνυει τιποτα μια απλη εκφραση του στυλ ‘μην πολυακουτε τι λενε’ μιας και αυτο δεν το τεκμηριωνεις.Γιατι να μην ακουσω αυτους και να ακουσω αυτους που λενε το αντιθετο;
Τελος να πω οτι ειμαστε μεγαλα παιδια κ θα πρεπει να εχουμε καταλαβει οτι ολα πλεον εχουν το χρωμα των χρηματων.Ποιος μου λεει λοιπον οτι ορισμενες ερευνητικες ομαδες δεν λαδονονται απο τις εταιριες συμεροντων κινητης τηλεφωνιας ωστε να βγαλουν

wintech2003
26-03-04, 12:44
@papashark:

Με την εμπειρία σου (έχει 4900 posts στο awmn.gr!!), δεν θα έπρεπε να μιλάς έτσι ειρωνικά, αλλά να προσπαθήσεις να εξηγήσεις σε αυτούς που ανησυχούνε, για ποιο λόγο έχουν άδικο.
Όπως καταλαβαίνεις εδώ δεν είμαστε στο awmn.gr.. οι περισσότεροι απο μας είναι παντελώς ασχετοι στο θέμα του wireless.. Αλλιως άλλωστε δεν θα κάνανε ερωτήσεις σε αυτό το forum αλλά στο δικό σας.
Αυτα... :) Απλά δεν μ'αρεσε το ύφος σου... (και νομίζω και σε άλλους δεν τους άρεσε) χωρις παρεξήγηση.

Lunacy
26-03-04, 13:59
Παιδιά, ηρεμήστε! Γιατί τόση επιθετικότητα;; Και πάνω απ'όλα, μη συγχύζεστε! Δεν κάνει καλό... (σίγουρα περισσότερο κακό από το WiFi :) )

Δεν υπάρχει περίπτωση να φτάσουμε σε κάποιο συμπέρασμα, ούτως ή άλλως, αφού δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία για να υποστηρίξουν κάποια από τις δύο απόψεις.

Όσο για το αθροιστικό της υπόθεσης, θα συμφωνήσω με το Νεκτάριο. Το οτι το "dna αποθηκεύει ακτινοβολία" είναι πολύ μπακαλίστικο. Εδώ όταν έγινε η πρώτη κλωνοποίηση, ένας δημοσιογράφος προσπαθούσε να μας εξηγήσει τί είναι κύτταρο και είπε το εξής (απερίγραπτο) "ένα κύτταρο, που έχει μέγεθος όσο το κεφάλι μιας καρφίτσας..." (!!!!!!! ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!! :P )!
Τα κύτταρα ανανεώνονται τακτικά (εκτός από ορισμένες πιο εξειδικευμένες ομάδες κυττάρων), ειδικά σε όχι-μεγάλες ηλικίες, οπότε αυτό από μόνο του καταρρίπτει το αθροιστικό της υπόθεσης. Τα "κακά" κύτταρα αναλαμβάνει το καλό μας ανοσοποιητικό να τα σκοτώσει και... "μηδενίζονται οι μετρητές" :P . Καλά, δεν είναι ακριβώς έτσι, πάντος δεν υπάρχει ένα ποτήρι, το οποίο γεμίζει σιγά σιγά με ακτινοβολία, και όταν ξεχειλίσει, παθαίνεις καρκίνο.

Πάντος, να είστε σίγουροι, ότι, ακόμα και αν είναι επιβλαβείς αυτές οι τεχνολογίες, δεν θα το "μάθουμε" ποτέ (είναι πολύ κερδοφόρες για να είναι "κακές", αν με πιάνετε :wink: ).

Papashark
26-03-04, 15:57
@papashark:

Όπως καταλαβαίνεις εδώ δεν είμαστε στο awmn.gr.. οι περισσότεροι απο μας είναι παντελώς ασχετοι στο θέμα του wireless.. Αλλιως άλλωστε δεν θα κάνανε ερωτήσεις σε αυτό το forum αλλά στο δικό σας.

Δεν υπάρχει παρεξήγηση από μέρους μου, και ναι το μήνυμα μου ήταν σαρκαστικό, εάν ενόχλησε τον zouzouni, τότε του οφείλω απλά συγγνώμη, αν και δεν ήθελα να τον ειρωνευτό.

Καταρχάς να σας πω ότι δεν είμαι τρελός επιστήμονας με 3 πτυχία, 5 μάστερ και 8 διδακτορικά (έχω μερικά χαρτιά αλλά doctor δεν έγινα :P ). Αυτό που έμαθα τόσα χρόνια είναι καταρχάς να μπορώ να αξιολογώ αυτά που διαβάζω και να τα συνδέω με τις υπάρχουσες γνώσεις μου.

Πράγματι, δεν υπάρχουν μελέτες που να δείχνουν την μακροχρόνια επιρροή, όμως αντίθετα υπάρχουν πραγματικά στατιστικά στοιχεία για την επιρροή στην υγεία μας από υπάρχουσες μακροχρόνιες εκθέσεις σε ακτινοβολία.

Για παράδειγμα θα σας πω ότι τα ραντάρ των εμπορικών πλοίων δουλεύουν στους 9Ghz περίπου, με αρκετά KWatt. Εάν σε σαρώσει το ραντάρ σε απόσταση κάτω του μέτρου θα επιφέρει θάνατο σε εξαιρετικά σύντομο χρόνο, εάν σε σαρώσει το ραντάρ σε απόσταση 3-4 μέτρων, τότε μπορεί να δημιουργηθεί καρκίνος, λευκαιμία, κλπ. Για αυτό οι κανονισμοί λειτουργίας ραντάρ είναι εξαιρετικά αυστηροί (μην κοιτάτε που εδώ στην ψαροκώσταινα η ΔΕΕΠ δεν ελένχει τίποτα). Όμως το ραντάρ εκτός από την εκπομπή του προς την επιθυμητή δνση, εκπέμπει (με διαρροές) προς πολλές ακόμα κατευθήνσεις, περιλαμβανομένου και κάτω από το ραντάρ. Τα ραντά των πλοίων είναι (στα μικρά πλοία) πάνω από την γέφυρα, ή πολύ κοντά της, καθότι η γέφυρα είναι συνήθως ένα από τα 2-3 υψηλότερα σημεία του πλοίου. Έτσι όσοι είναι στην γέφυρα είναι εκτεθημένοι στην εκπομπή του ραντάρ, παρότι η σιδερένια κατασκευή της γέφυρας κόβει τεράστιο ποσό εκπομπής. Όμως λίγα db (αρνητικά) περνάνε. Δεν υπάρχει μελέτη για την μακροχρόνια επιρροή χαμηλής ισχύος των ραντάρ στον άνθρωπο, όμως από την άλλη τα ποσοστά λευκαιμίας και καρκίνου των αξιωματικών γέφυρας είναι εξαιρετικά μικρό, και στατιστικά ξ διαφορά δεν είναι άξιας λόγου.

Τα κινητά λειτουργούν παραπάνω από 10 χρόνια εκπέμποντας επάνω στο κεφάλι μας, και όμως, παρότι δεν υπάρχουν μελέτες για αυτήν την μακροχρόνια έκθεση στην ακτινοβολία, στατιστικά δεν έχουν μεγαλώσει τα ποσοστά λευχαιμίας και καρκίνου εγκεφάλου, ώστε να υπάρχουν ανυσηχείες για τις επιπτώσεις.

Θα μου πείτε ότι άλλο 30 χρόνια στα καράβια, και άλλο 10 τα κινητά. Όμως εκεί είναι η διαφορά, η εκπομπή ραδιοκυμάτων, είτε είναι στους 900(GSM), είτε στους 2400(WiFi), είτε στους 9000 (radars), αποτελεί ακτινοβολία, η οποία όμως δεν λειτουργεί συσωρευτικά (και όχι αθριστικά). Έτσι εάν εκτεθείς σήμερα σε ακτινοβολία στους 2.4, δεν σημαίνει ότι η αυριανή σου έκθεση θα προστεθεί στην σημερινή. Το ίδιο δεν ισχύ για άλλα είδη ακτινοβολίας, κυρίως τις ραδιοενεργές όπως τις αποκαλεί η ευρία μάζα, όπου ο οργανισμός θέλει χρόνια για να αποβάλει τα ποσά ακτινοβολίας που δέχτεικε, ή δεν τα αποβάλει ποτέ.

Οι ακτινογραφίες για παράδειγμα, με τις ακτίνες Χ αποτελούν χαρακτηριστικό δείγμα συσωρευτικής ακτινοβολίας, με αποτέλεσμα να υπάρχει μέγιστο επιτρεπτόμενο όριο ακτινογραφιών που μπορεί να κάνει ακίνδυνα ένας άνθρωπος (έχω την εντύπωση ότι είναι περί τις 40 το έτος ενός συγκεκριμένου τύπου που δεν θυμάμαι ποιός είναι). Η παραπάνω έκθεση, θα επιφέρει διάφορα προβλήματα, όπως ανικανότητα, πτώση του ανοσιοποιητικού συστήματος, καρκίνο, λευχαιμία, θάνατο. Για τις ακτίνες Χ δεν υπάρχουν μελέτες για την μακροχρόνια έκθεση στην ακτινοβολία τους. Και δεν υπάρχουν πολύ απλά γιατί δεν χρειάζετε, πεθαίνεις πριν τελειώση η μελέτη.

Το ίδιο έχει συμβεί και με το Tsernobil. Ειδικά στην βόρεια ελλάδα, φάγανε ένα σεβαστό ποσό ακτινοβολίας, και όσοι είναι πολύ μικροί και αγέννητοι τότε, να μην χαίρονται, η ραδιενέργεια που έφαγε η μάνα τους πέρασε και στο δικό τους σώμα. Ακόμα μεγαλύτερο ποσό ακτινοβολίας έφαγαν πιο βόρειανατολικά από εμάς. Πλην όμως καρκίνο, λευχαιμία και διάφορα συναφή είχαν πολύ κοντά στο tsernobil. Στις υπόλοιπες περιοχές όμως ένα νέο tsernobil μπορεί να φέρει την καταστροφή, ακόμα και εάν θα είναι μικρότερο σε έκταση και ισχύ.....

Τα παραπάνω είναι η άλλη προσέγκιση όσο αναφορά την ακτινοβολία των wifi :).

Θα πω ακόμα (χωρίς να θέλω να προσβάλω τον zouzouni :wink: ) , οι επιφυλάξεις σου μάλλον οφείλονται στην μεγάλη εξειδίκευση που έχεις σε κάποιο θέμα, συγγενή μεν, αλλά όχι τόσο ώστε να έχεις πλήρη γνώση. Πιθανότατα οι γνώσεις σου στο θέμα να είναι μεγαλύτερες από τις δικές μου (τι πιθανότατα, σίγουρος είμαι), αλλά φοβάμαι ότι πέφτεις στο ίδιο λάθος που πέφτουν όλοι οι "ειδικοί" (όχι με τον κακό όρο της έννοιας).
Πόσοι από εσάς έχουν μιλήσει με κάποιο πραγματικά ειδικό σε κάποιο θέμα και σας έχουν πει τόσα και τόσα κακά για κάποιο προϊον/υπηρεσία/θέμα γενικότερα, αλλά εσείς από την δική σας εμπειρία είσασταν ικανοποιημένοι ? Δυστηχώς οι "ειδικοί" πολλές φορές επικεντρώνονται στην λεπτομέρεια του θέματος, επικεντρώνονται στο δέντρο και χάνουν το δάσος.....

Πάντως για να ανακεφαλαιώσω :
1) Το WiFi εκπέμπει πολύ μικρά ποσά (πχ συγκρινόμενο με τα κινητά)
2) Το WiFi εκπέμπει σε μεγαλύτερες αποστάσεις από άλλες πηγές ακτινοβολίας (πχ οθόνη υπολογιστή, κινητά)
3) Το WiFi εκπέμπει στους 2.4 οι οποίοι αποτελούν μη ιονίζουσα ακτινοβολία
3) Το WiFi εκπέμπει στους 2.4, συxνότητα στην οποία η έκθεση στην ακτινοβολία της δεν είναι συσωρευτική.
4) Σε άλλες χειρότερες ακτινοβολίες (κινητά) έχουν περάσει πάνω από 10 χρόνια και ακόμα δεν πέθαναν οι χρήστες....... :P

Υ.Γ. Δεν είμαι υπέρμαχος της τεχνολογίας, αναπολώ τις παλιές καλές μέρες που δεν είχαμε κινητά, και μου την δίνει αφάνταστα που έχω γίνει σκλάβος της τεχνολογίας και χωρίς ασύρματο δίκτυο δεν έχω ιντερνετ, τσάμπα τηλέφωνο με εξωτερικό, δεν μπορώ να δουλέψω, ούτε Nova δεν μπορώ να δω..........

Papashark
26-03-04, 16:04
Α, και ένα Υ.Γ. ακόμα έστω και σε ξεχωριστό μήνυμα μου.

Στο awmn στην υπογραφή μου έχω το ακόλουθο :

Disclaimer : Οποιαδήποτε συμβουλή σας δίνω δεν είναι απαραίτητα σωστή...


Επειδή πολύ απλά, ουδείς είναι αλάνθαστος, όσο και ειδικός να είναι. Όσο δε ποιό ειδικός γίνετε, τόσο πιο πολλές πιθανότητες έχει να χάσει την ουσία και να κωλήσει στον τύπο, όσο περνάει ο καιρός και ανεβένει το νούμερο των μηνυμάτων μου στο awmn, μια μέρα θα την πατήσω και εγώ (εάν δεν την έχω πατήσει ακόμα) :mrgreen:

zouzouni
26-03-04, 16:06
Lunacy,

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων/παρανοήσεων, μερικές διευκρινήσεις :

Η φράση "το DNA αποθηκεύει ακτινοβολία" είναι μια υπεραπλουστευμένη παρουσίαση.
Ίσως, αντί του όρου "αθροιστική δράση της ακτινοβολίας" να ήταν πιο σωστή - εννοιολογικά - η χρήση του όρου "συσσωρευτική δράση", καθώς συσσωρεύονται αλλοιωτικές επιδράσεις κι μηχανισμοί εκφυλισμού του DNA μέσα στα κύτταρα.
Υπάρχει εκτεταμμένη αποδεικτική σχετική βιβλιογραφία, και μάλιστα αυτή η συσσωρευτική επίδραση αποτελεί βάση αποτελεσματικότατων μεθόδων διερεύνησης
των κυτταρικών λειτουργιών.

Όπως λένε, μη βλέπουμε μόνο τα δέντρα γιατί χάνουμε το δάσος.

Όταν υπάρχει τέτοια βλαπτική επίδραση σε έναν οργανισμό, δεν επηρρεάζονται μόνο κάποια συγκεκριμμένα κύτταρα, αλλά όλος ο οργανισμός - η αντίδραση είναι ίσως ισχυρότερη "τοπικά" αλλά συμμετέχει όλος ο οργανισμός.

Όσο για την ανανέωση των κυττάρων του οργανισμού, συνεχώς εμφανίζονται καινούρια στοιχεία, όχι μόνο για τις εκφυλιστικές επιδράσεις διαφόρων παραμέτρων του περιβάλλοντός μας και μόλυνσής του* και ήδη υπάρχουν στοιχεία που ανατρέπουν πολλές εδραιωμένες για δεκαετίες θεωρίες και αντιλήψεις.

Αυτό που είναι πλέον σίγουρο (με βάση εκτεταμμένα ερευνητικά στοιχεία) είναι η ιδιαίτερη ευπάθεια του γενετικού κώδικα των βρεφών και των παιδιών σε τέτοιους παράγοντες.
Και επειδή το έχω βιώσει αυτό, γι'αυτό κι η ιδιαίτερη ευαισθησία σ'αυτό το θέμα.

Όσο γι'αυτό που γράφεις περί "μηδενιστών των μετρητών" και το πως σκοτώνονται τα "κακά" κύτταρα, μόλις τα τελευταία χρόνια βρίσκουμε τι συμβαίνει σε αυτό τον τομέα, κι πως μπορεί να επιτευχθεί κάι τέτοιο.
Σχετικά με το "...πάντος δεν υπάρχει ένα ποτήρι, το οποίο γεμίζει σιγά σιγά με ακτινοβολία, και όταν ξεχειλίσει, παθαίνεις καρκίνο...", δυστυχώς αυτό ξέρουμε ότι συμβαίνει αποδεδειγμένα για συγκεκριμμένους τύπους ακτινοβολίας, κι με βάση αυτό ξεκίνησε η έρευνα για τους υπόλοιπους τύπους ακτινοβολίας.

Κι όπως λέμε μέσα στα εργαστήρια.......αντε να δούμε τι θα δούμε. :? :roll:

Μια τελευταία διευκρίνηση... :oops: ..(από topic για Networking το φτάσαμε σε Υγεία & Αρμονία... :lol: )

Ο δημοσιογράφος αν τα είπε πράγματι μ'αυτή τη σειρά είπε "μαργαριτάρι", όμως η κλωνοποίηση στους πολυκύτταρους οργανισμούς (βλέπε Dolly πχ ) γίνεται με την χρήση ωοκυττάρου που είναι το μεγαλύτερο κύτταρο σε κάθε είδος - στην περίπτωση του ανθρώπου δε, είναι πράγματι ίσο σε μέγεθος με το κεφάλι μιας καρφίτσας.
Μήπως λοιπόν ο δημοσιογράφος αναφερόταν σ'αυτό το συγκεκριμμένο κύτταρο κι γι'αυτό το μπέρδεμα?

Όσο για το θέμα του κέρδους... :? ....αν πράγματι υπάρχει βλαπτική επίδραση αυτών των τεχνολογιών, νομίζω ότι τα κράτη θα έχουν να αντιμετωπίσουν ένα σοβαρότατο δίλημμα......το οικονομικό κέρδος από το εμπόριο των τεχνολογιών αυτών ή το οικονομικό κέρδος από την διατήρηση ενός υγειούς πληθυσμού (μειωμένα έξοδα νοσηλείας με όλα όσα αυτό συνεπάγεται.......... :wink: ) και κατά συνέπεια ενός υγειούς εργατικού δυναμικού...? :roll: :wink:

Είδωμεν......

Στο μεταξύ....
Έκαστος κρίνει και πράττει αναλόγως, και μια και είμαστε υπεύθηνοι των πράξεών μας και αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας, προχωρούμε όπως αποφασίζουμε και δεν κόβουμε κεφάλια (ούτε την καλημέρα :) ) κανενός επειδή έχει διαφορετική/αντίθετη άποψη από εμάς. :D




---------------------------
*είναι πολύ μεγάλη συζήτηση το τι συμπεριλαμβάνεται στη φράση "μόλυνση του περιβάλλοντος"-οι ακτινοβολίες (εκτός από τις ιονίζουσες οι οποίες ήδη συμπεριλαμβάνονταν), τα μαγνητικά κι ηλεκτρομαγνητικά πεδία είναι οι πρόσφατα συμπεριληφθέντες παράμετροι. Ίσως σε άλλο topic

zouzouni
26-03-04, 16:34
@Papashark

Δεν θεώρησα ότι εσκεμμένα απάντησες έτσι.

Για μένα δεν τίθεται θέμα του αν έχεις πτυχία ή όχι.

Δεν μου άρεσε ότι χρειάστηκε να καταφύγω σ'αυτή την "αυτοδιαφήμιση"
για να δικαιολογήσω γιατί υποστηρίζω την συγκεκριμμένη άποψη, καθώς εσύ είχες απαντήσει έτσι.

Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις που έχεις στο θέμα των δικτύων αυτών (είχα μπει/γραφτεί παλαιότερα στο awmn.gr γιατί μ'ενδιέφερε το θέμα αυτό πάρα πολύ από χρηστικής απόψεως! :wink: :lol: )

Πάντα όμως υπάρχουν δύο όψεις του νομίσματος :lol:

Άλλωστε αυτό κάνει μία συζήτηση ενδιαφέρουσα.

Απλώς - και ελπίζω να μου συχωρεθεί αυτό - επειδή έχω δει πολλές φορές αυτά που μας μαθαίνουν ως σίγουρα/αδιαμφισβήτητα/εδραιωμένα/κλπ,κλπ,κλπ να ανατρέπονται πλήρως, και επειδή ξέρω ότι η επιστήμη δεν είναι στάσιμη αλλά συνεχώς προοδεύει και συνεχώς μαθαίνουμε νέα στοιχεία για κάτι που μέχρι τώρα αγνοούσαμε, είμαι σχετικά επιφυλακτική.

:!: Σημ - Η zoyzoyni, όχι O zoyzoyni - βρε μανία να νομίζετε ότι μόνο άνδρες ασχολούνται με υπολογιστές και δίκτυα και τις τεχνολογίες :wink: :D :lol: :lol: :lol:

Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες που έδωσες, είναι πολύ ενδιαφέρουσες κι χρήσιμες - τα σχετικά με το Chernobyl και την Βόρειο Ελλάδα είναι πολύ μεγάλη συζήτηση και δεν ανήκει στο section εδώ


Για να τελειώσω -επιτέλους! :oops: (διατριβή γράφω? :lol: )
"..Πόσοι από εσάς έχουν μιλήσει με κάποιο πραγματικά ειδικό σε κάποιο θέμα και σας έχουν πει τόσα και τόσα κακά για κάποιο προϊον/υπηρεσία/θέμα γενικότερα, αλλά εσείς από την δική σας εμπειρία είσασταν ικανοποιημένοι ? Δυστηχώς οι "ειδικοί" πολλές φορές επικεντρώνονται στην λεπτομέρεια του θέματος, επικεντρώνονται στο δέντρο και χάνουν το δάσος..... "

Ή όπως λέω.....αλλιώς είναι στη θεωρία κι αλλιώς είναι στην πράξη! :wink: :lol:

BeholderX
26-03-04, 17:27
Μια τελευταία διευκρίνηση... ..(από topic για Networking το φτάσαμε σε Υγεία & Αρμονία... )


Δηλώνω ταπεινός ιατρός/βιοχημικός, και φυσικά όχι σοφός, ή γνώστης του συγκεκριμένου θέματος της ακτινοβολίας. Κατά συνέπεια δεν έχω να πω κάτι το καινούργιο για το συγκεκριμένο θέμα αλλά θα ήθελα να σχολιάσω κάποια πράγματα από όσα ειπώθηκαν. Φυσικά θα βρείτε άπειρους άλλους συναδέλφους με διαφορετικές γνώμες, εγώ παραθέτω την προσωπική μου άποψη σύμφωνα με τα όσα γνωρίζω.



Όσο για το αθροιστικό της υπόθεσης, θα συμφωνήσω με το Νεκτάριο. Το οτι το "dna αποθηκεύει ακτινοβολία" είναι πολύ μπακαλίστικο. Εδώ όταν έγινε η πρώτη κλωνοποίηση, ένας δημοσιογράφος προσπαθούσε να μας εξηγήσει τί είναι κύτταρο και είπε το εξής (απερίγραπτο) "ένα κύτταρο, που έχει μέγεθος όσο το κεφάλι μιας καρφίτσας..." (!!!!!!! ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!! )!

Υπάρχει κανείς που εμπιστεύεται τους διαφόρους δημοσιογραφίσκους με IQ ραδικιού που εμφανίζονται στην τηλεόραση και λένε ότι καταλαβαίνουν ? Θυμάμαι χαρακτηριστικά, όταν έγινε η επίθεση στους Διδύμους Πύργους, όταν έπεσε σε live σύνδεση το δεύτερο αεροπλάνο, δημοσιογράφος είπε (την άκουσα ο ίδιος, δεν θυμάμαι σε πιο κανάλι): "προφανώς o (αθώος) πιλότος (του δευτέρου αεροπλάνου) δεν είδε το κτίριο από τους καπνούς (της πρώτης πτώσης) , και έπεσε πάνω στο κτίριο". Τι να πει κανείς περισσότερο ?

Και επί των ιατρικών ειδήσεων τώρα πχ, πόσες φορές δεν ακούσαμε στην τηλεόραση ή στις εφημερίδες ότι "βρέθηκε το φάρμακο κατά του καρκίνου" ? Απειρες φορές... Ολο κάποια νέα ουσία, κάποια νέα συσκευή, κάποιος νέος Ελληνας λαμπρός επιστήμονας του εξωτερικού... ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ. 'Φάρμακο' για τον καρκίνο δεν πρόκεται να βρεθεί πότέ, δεν κατανοούν την φύση της νόσου (ούτε των υπολοίπων, αλλά τώρα για τον καρκίνο κάνουμε λόγο).

Για το αν βγαίνει τώρα η αλήθεια στην τηλεόραση κάποιες στιγμές, και αυτό αμφιβάλλω. Από ότι μου έλεγε σοβαρό άτομο, όταν έγινε η έκρηξη στο Τσερνομπιλ, και είχε γίνει χαμός με τις φράουλες, οι παραγωγοί πηγαίνανε στους επιστήμονες του Δημοκρίτου καφάσια με φράουλες και λέγανε "πέστε τίποτα ρε παιδιά γιατί χανόμαστε". Και φυσικά άπειρα άλλα παραδείγματα, αλλά από που να αρχίσεις και που να τελειώσεις.

Για τις φαρμακοβιομηχανίες έχω να πω ότι έχουν ουσιαστικά καταστρέψει τον άνθρωπο. Η ιατρική σήμερα είναι για τα μπάζα, από πλευράς θεραπευτικής (από διαγνωστικής καλά πάμε, αλλά δεν είναι αυτό που μετράει). Καλά οι ελληνικές ιδιαίτερα, τα φάρμακα που παρασκευάζουν είναι κάκιστης ποιότητας (έχω εσωτερική πληροφόρηση, μην το ψάχνετε). Οι ερευνητές για να εργαστούν σε μια φαρμακοβιομηχανία, ή κάποιοι ανεξάρτητοι για να πάρουν μια επιχορήγηση, αναγκάζονται να υπογράψουν non-disclosure συμβάσεις. Δεν έχεις δηλαδή το δικαίωμα να αποκαλύψεις κάτι χωρίς την άδεια της εταιρίας, έστω και αν πχ το φάρμακο βλάπτει αντί να οφελεί τον άνθρωπο. Σε διαφορετική περίπτωση, δικαστήριο από το οποίο δεν υπάρχει περίπτωση να δικαιωθείς...

Κάποιο παράδειγμα για να δείτε και οτί ο χώρος της υγείας, μια κρεαταγορά είναι σήμερα: πρώην καθηγήτριά μου βιοχημικός, μου μετέφερε το εξής περιστατικό. Εκανε (και κάνει ακόμα) κάποιες έρευνες πάνω σε κάποια φάρμακα, και βρήκε λοιπόν ότι το φάρμακο ΑΑ που πλασσάρεται εδώ και χρόνια για τη νόσο ΒΒ, είναι πολύ καλύτερο για τη νόσο ΓΓ (την οποία δεν είχαν συμπεριλάβει). Και το ανέφερε αυτό στη φαρμακοβιομηχανία. Η απάντησή τους: "δεν μας ενδιαφέρει, σαν ουσία μας έδωσε ήδη τα χρήματα που περιμέναμε". Είπατε τίποτα ???

Προτείνω να είσαστε πολύ επιφυλακτικοί με ότι ακούγεται από τα ΜΜΕ, και με όλες τις 'επιστημονικές μελέτες' που παρουσιάζονται κατά καιρούς.



Τα "κακά" κύτταρα αναλαμβάνει το καλό μας ανοσοποιητικό να τα σκοτώσει και... "μηδενίζονται οι μετρητές" . Καλά, δεν είναι ακριβώς έτσι, πάντος δεν υπάρχει ένα ποτήρι, το οποίο γεμίζει σιγά σιγά με ακτινοβολία, και όταν ξεχειλίσει, παθαίνεις καρκίνο.


Χωρίς σε καμία περίπτωση να αμφιβάλλω για τις καταλυτικές επιπτώσεις και δράσεις πχ τις ιονίζουσας ακτινοβολίας, καπνίσματος, ελευθέρων ριζών, κοκ, σύμφωνα με τα όσα γνωρίζω και καταλαβαίνω, ο καρκίνος είναι κατά 90% ψυχική ασθένεια. Δηλαδή, ο χαμός που γίνεται σήμερα στην εποχή μας με τον καρκίνο, οφείλεται (κατ'εμέ και πολλούς άλλους), στο ότι τα έχουμε χάσει σε ψυχικό/πνευματικό επίπεδο. Η αλληλεπίδραση νευρικού συστήματος & ανοσοποιητικού είναι δεδομένη και αποδεδειγμένη, επί αυτού αντιρρήσεις δεν υπάρχουν. Τώρα βεβαίως, αν βομβαρδίσεις ένα κύτταρο με ακτινοβολία ή τοξίνες ή ελεύθερες ρίζες, θα υπάρξουν σαφώς συνέπειες. Σε γενικώς γραμμές πάντως (δεν μιλάμε για ακρίαιες περιπτώσεις πχ Χιροσίμα, Τσερνομπίλ, κοκ), αν κάποιος είναι υγιής εν πνεύματι, το σώμα ακολουθεί.

Οπως είναι γνωστό τις πάσι, παν μέτρον άριστον. Και κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδογύρευε (ie, play it safe). Αν μπορείτε να μειώσετε στο ελάχιστο δυνατό την ακτινοβολία γύρω σας, κάντε το, είναι προφανές νομίζω. Η ιατρική είναι μια επιστήμη που εξελισσεται, ελπίζω σε 100-200 χρόνια, να έχουμε μια καλύτερη ιδέα για τον ανθρώπινο οργανισμό (αν υπάρχει συνάδελφος εδώ που θεωρεί ότι ήδη γνωρίζουμε τα περισσότερα, I weep for you my brother, and for your patients).

Lunacy
26-03-04, 19:12
Ο δημοσιογράφος αν τα είπε πράγματι μ'αυτή τη σειρά είπε "μαργαριτάρι", όμως η κλωνοποίηση στους πολυκύτταρους οργανισμούς (βλέπε Dolly πχ ) γίνεται με την χρήση ωοκυττάρου που είναι το μεγαλύτερο κύτταρο σε κάθε είδος - στην περίπτωση του ανθρώπου δε, είναι πράγματι ίσο σε μέγεθος με το κεφάλι μιας καρφίτσας.
Μήπως λοιπόν ο δημοσιογράφος αναφερόταν σ'αυτό το συγκεκριμμένο κύτταρο κι γι'αυτό το μπέρδεμα?


Nope :)
Μας "εξηγούσε" οτι "παίρνουμε γενετικό υλικό από το κύτταρο (το οποίο έχει μέγεθος όσο το κεφάλι μιας καρφίτσας :P ) και το βάζουμε στο ωάριο" (το οποίο -ευτυχώς δεν το είπε- αναλογικά θα έχει μέγεθος 17άρας οθόνης :P )!
Πάλι καλά που δεν τους ενδιαφέρει η κβαντική :D

zouzouni
26-03-04, 19:16
Nope :)
Μας "εξηγούσε" οτι "παίρνουμε γενετικό υλικό από το κύτταρο (το οποίο έχει μέγεθος όσο το κεφάλι μιας καρφίτσας :P ) και το βάζουμε στο ωάριο (το όποιο -ευτυχώς δεν το είπε- αναλογικά θα έχει μέγεθος 17άρας οθόνης :P )"
Πάλι καλά που δεν τους ενδιαφέρει η κβαντική :D

........είδες για να'ναι μέσα σε ηλεκτρομαγνητικά πεδία λόγω επαγγέλματος?
........τα έκαψε τα little grey cells που έλεγε κι ο ανεπανάληπτος Hercule Poirrot!!!!
:lol: :lol: :lol: :lol:

kirki
27-03-04, 01:35
μου άρεσε πολύ η όλη συζήτηση.
έμαθα πολλά.
ευχαριστώ σε όλους.

giwrgosth
27-03-04, 01:55
Λόγω του ότι η δουλειά μου έχει να κάνει με υψηλές συχνότητες και υψηλές στάθμες ισχύος και το έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα γιατί ασχολούμε με αυτή τη δουλειά από το 1988, έχω να πω ότι αυτά που γράφει ο papashark στο πρώτο του post είναι σωστά 100%!
Η επίδραση της RF στον ανθρώπινο οργανισμό φυσικά δεν μπορεί να μελετηθεί ακόμη, λόγω του ότι έχουμε να κάνουμε με σύγχονη τεχνολογία που θα πάρει αρκετά χρόνια μέχρι να ξεκαθαρίσουν οι επιστήμονες τι ακριβώς γίνετε, αλλά η ισχύς των WiFi είναι πάρα, μα πάρα πολύ μικρή!
Αν υπήρχε πρόβλημα με την ισχύ κάποιων mW στους 2,4 Ghz, τότε πιστέψτε με, δεν θα ήμουν εδώ να γράφω :)
Έχω δουλέψει αρκετές ώρες μπροστά σε πομπό 60 Kw στους 500 Mhz, χιλιάδες ώρες σε πιο μικρές (μικρές??? 5-10 Kw στα UHF...) στάθμες και φυσικά άπειρες ώρες σε 2,4 εως 14 Ghz σε στάθμες 1 και 2 W...
Άρα από τα 50 mW στους 2,4 δεν υπάρχει πρόβλημα...

Papashark
27-03-04, 03:35
@Papashark

:!: Σημ - Η zoyzoyni, όχι O zoyzoyni - βρε μανία να νομίζετε ότι μόνο άνδρες ασχολούνται με υπολογιστές και δίκτυα και τις τεχνολογίες :wink: :D :lol: :lol: :lol:



Μεγάλη μου τιμή !!! :)

Οι υπολογιστές είναι ένα από τα τελευταία αντροκρατούμενα κάστρα, και φυσικά όχι για καιρό ακόμα....
:lol:
Από τώρα πολλοί ονειρεύονται δύμετρες ξανθιές με πλούσια προσόντα και καλές γνώσεις Linux :mrgreen:

Sorry για το "ο", δυστηχώς η συχνή απουσία γυναικών, μας έχει αφήσει θλιβερές συνήθειες.... :(

boss
27-03-04, 10:36
Αν και όμολογώ είμαι λίγο ξεκάρφωτος σε αυτό το θέμα αλλά επειδή διακρίνω ότι έχετε μελετήσει γενικότερα το θέμα ακτινοβολία θα μπορούσε να μου πεί κάποιος σχετικά με την ακτινοβολία της οθόνης του Η/Υ;
Πόσο επιβλαβής μπορεί να είναι;
Είναι;
Εν συγκρίσει(αν μπορεί να γίνει) με αυτή του wi-fi ποιά έχει μεγαλύτερη επικυνδινότητα;
Πχ ο giwrgosth αναφέρει ότι τρώει ακτινοβολία απο wi-fi επί 15 χρόνια περίπου, αν σε αντίστοιχα χρόνια έτρωγε ακτινοβολία από 1 monitor θα ήταν χειρώτερα από θέμα επικυνδινότητας;

Sorry κ πάλι που αλλάζω το ρού του post αλλά ρωτάω εδώ γιατί ξανα λέω βλέπω ότι έχετε εμβαθύνει περί ακτινοβολίας. ;)

giwrgosth
27-03-04, 14:44
Πχ ο giwrgosth αναφέρει ότι τρώει ακτινοβολία απο wi-fi επί 15 χρόνια περίπου, αν σε αντίστοιχα χρόνια έτρωγε ακτινοβολία από 1 monitor θα ήταν χειρώτερα από θέμα επικυνδινότητας;


Το πρόβλημα με τα monitor είναι ότι δουλεύουν σε υψηλή τάση, 17.000 Volt, όπως και οι τηλεοράσεις και όχι η υψηλή συχνότητα. Η συχνότητα είναι χαμηλή, στο ακουστικό φάσμα και πολλοί, αν όχι όλοι, μπορούμε να την ακούσουμε, είναι αυτό το "σφίριγμα" που ακούγετε όταν έχουμε μια τηλεόραση και παίζει και δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά από μελέτες που έχουν γίνει η υψηλή τάση θεωρείτε επικύνδινη για την υγεία μας. Το πόσο μπορεί να την υπηρεάσει ένα μόνιτορ ή μια τηλεόραση δεν είναι και τόσο σαφές! Λογικά όμως με μια κανονική χρήση δεν υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα υάρχει από τη στιγμή που ακτινοβολούμαστε από διάφορες συσκευές και ένα μόνιτορ ή μια τηλεόραση σίγουρα και θα επιβαρύνει τον οργανισμό μας. Η αγορά πάντως μιας TFT σίγουρα είναι μια καλή λύση και πρώτα από όλα για τα μάτια μας!

waste
27-03-04, 21:49
τώρα έχουν πέσει διάφορα βαριά πυροβολικά και που να μιλήσω εγώ.. αλλά η αγορά μιας TFT γιατί ειναι καλυτερη για τα ματια μας? Για την ακρίβεια θα έλεγα μάλλον χειρότερη. Απο την λογική ότι τα κουράζει περισσότερο με το κακό σκρόλινγκ (χαμηλο response) ή με τις ουρίτσες που αφήνει πίσω. Εκτος κι εαν μιλάς για κάτι άλλο οπότε πολύ θα ήθελα να μάθω.

Α! και όποιος δεν έχει αγοράσει από τις καινούργιες 17αρες TFT βρίσκεται σε πολύ χειρότερη μοίρα. Και οι εταιρίες που συνήθως έχουν 15αρες 2-3ετών παλιές είναι αστα να ΄πάνε για τα ματάκια των χρηστών τους ακόμα και στο Word

Papashark
28-03-04, 01:18
Η κλασσικές οθόνες, για να στις περιγράψω απλουστευμένα, αποτελούνται από ένα κανόνι ηλεκτρωνίων και τον φόσφωρο μπροστά. Βαράει το κανόνι ηλεκτρόνια μπροστά και διεγείρετε ο φώσφορος.

Κάποια από τα ηλεκτρόνια ξεφεύγουν μπροστά και σου έρχονται στην μάπα :P

Πέραν αυτού τα volt που δουλεύει είναι πολύ υψηλά (17,000 όπως είπε κάποιος φίλος παραπάνω) που δημιουργούν και αυτά εκπομπές.

Εάν ανοίξεις ποτέ σου τηλεόραση και δεις την λυχνία της τηλεόρασης θα καταλάβεις...

Τώρα η TFT δουλεύουν με τελείως διαφορετικό τρόπο και διεγύρουν με διαφορετικό τρόπο τα ηλεκτρόνια, γι' αυτό και είναι ποιό αργές από τις αντίστοιχες crt.

Πάντως εάν δεν παίζεις παιχνιδάκια, δεν νομίζω ότι έχεις πρόβλημα με τις TFT (εγώ πάντως έχω σταματήσει καιρό να παίζω.... :cry: )

Έχε υπόψιν σου ότι και οι TFT θέλουν ρυθμίσεις όπως οι CRT. Και κάποιες είναι πολύ ευπαθείς στα προβλήματα που έχει το ρεύμα. Έχω πάρει μια 15αρα πριν από 2 χρόνια (από αυτές τις παλιές που λες :P ) για το μαγαζί για να μην πιάνει πολύ χώρο. Απαίσια εικόνα, έκλαψα τα λεφτά που είχα πληρώσει.... Μια μέρα χάλασε η οθόνη του συνεταίρου μου και πήρε την TFT σπίτι του, και εκεί έγινε η αποκάλυψη. Η οθόνη έπαιζε τζάμι, καμία σχέση με πριν ! Στην αρχή νομίζαμε ότι έφταιγε το PC αλλά φέραμε το PC του συνεταίρου μου στο μαγαζί (έχει ένα μικρούλι, shuttle) και πάλι χάλια η οθόνη.... Μετά έμαθα για την ευπάθεια στο ρεύμα.... :D

zouzouni
28-03-04, 19:34
Μεγάλη μου τιμή !!! :)

Επίσης! :)



Από τώρα πολλοί ονειρεύονται δύμετρες ξανθιές με πλούσια προσόντα και καλές γνώσεις Linux :mrgreen:

:lol: :lol: :lol:
Βρε τι πάθαμε όλες οι υπόλοιπες!
:lol: :lol: :lol:



Sorry για το "ο", δυστηχώς η συχνή απουσία γυναικών, μας έχει αφήσει θλιβερές συνήθειες.... :(

Κανένα πρόβλημα...... :wink: :)

waste
30-03-04, 15:21
εγώ ακόμα δεν έχω παραδεχθεί στον εαυτό μου ότι έχω σταματήσει να παίζω παιχνίδια αν και έχω πολύ καιρό να παίξω :x :x . Βλέπω όμως DVD και εκεί έχω πρόβλημα ακόμα και με την καινούργια (περσινή) σοδιά των 17αρων TFT Auptronics με 16ms απόκριση.

δεν ξέρω λέω να περιμένω λίγο ακόμα και να φάω μερικά ηλεκτρόνια στη μούρη (αλλά κάθομαι μακρια γιατρέ μου).

ΥΓ καλά τόσο παλιός στα κόλπα και δεν καταλαβες ότι το ζουζουνι είναι κοριτσίστικο handle. αχ αχ αχ αγορακια, όλα ίδια είστε κόζι φαν τούτε. :oops: :oops:

yiapap
30-03-04, 15:45
Από τώρα πολλοί ονειρεύονται δύμετρες ξανθιές με πλούσια προσόντα και καλές γνώσεις Linux :mrgreen:

:lol: :lol: :lol:
Βρε τι πάθαμε όλες οι υπόλοιπες!
:lol: :lol: :lol:



...που δεν ξέρετε από Linux...
:lol: :lol: :lol:

diofot
08-04-04, 08:35
Καλό Πάσχα σε όλους
Θαυμάσια και χρήσιμη συζήτηση και έμαθα πολλά. Ψαχνόμουν για βοήθεια στις ρυθμίσεις Cisco Router και είδα το θέμα και κόλησα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν τα ασύρματα πληκτρολόγια - ποντίκια έχουν κι αυτά επιπτώσεις
Ευχαριστώ

Papashark
09-04-04, 19:57
Έχουν πολύ μικρότερη επίπτωση αφού όπως θυμάμαι εκπέμπουν πολύ λιγότερο από τα wifi (μονάχα 1mw)

AC9800PBA
10-04-04, 00:47
<p align="center">Μάλλον πρέπει να ψηφήσουμε...
WiFi ακίνδύνο ή επικίνδυνο...
(μην βγάλουμε το πρώτο γιατί δεν μπορώ να ξήλώνω 5κάρτες που κόστισαν ~70)</p>

klou
20-02-05, 06:14
ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Ωστέ υπάρχει ακτινοβολία..Και τα επίπεδα ασφαλείας σημαίνουν ότι ;Δεν είναι τόσο δυνατή ώστε να επηρεάζει τον ανθρώπινο ιστό και να προκαλέι καρκινογενέσεις ; Γιατί και για τα κινητά το ίδιο λέγανε..

sdikr
20-02-05, 06:28
Δεν είναι τόσο δυνατή ώστε να επηρεάζει τον ανθρώπινο ιστό και να προκαλέι καρκινογενέσεις ; Γιατί και για τα κινητά το ίδιο λέγανε..
είδες κανέναν να πεθαινει απο την ακτινοβολία του κινητού;

klou
20-02-05, 06:41
Έμαθες για τις καινούργιες έρευνες που είδαν το φώς της δημοσιότητας και είπαν ότι η ακτινοβολία που έρχεται σε επαφή με τον άνθρωπο,προερχόμενη από τα κινητά δίκτυα ,επηρεάζει τον ανθρώπινο ιστό,οστόσο..δεν είναι σίγουροι ακόμα για το άν είναι υπεύθυνη για καρκινογενέσεις διότι είναι νέα τεχνολογία και τα πρώτα συμπεράσματα(μετά απο συμπτώματα)θα μπορέσουν να βγούν εκ του ασφαλούς στα επόμενα 15 χρόνια ;
Και είναι πολύ λογικό εκ μέρους όλων να σκεφτούνε ότι δεν είπαν οτί είναι 100% σίγουροι πως η ακτινοβολία σκοτώνει γιατί προστατεύουνε συμφέροντα φυσικά.
Τώρα εγώ..είμαι εντελώς άσχετος όσον αφορά τα ασύρματα δίκτυα για ίντερνετ.Αλλά βλέπω μια ομοιότητα και ρωτάω άν υπάρχει λογική στον προβληματισμό μου ή ξέρω γώ..να μου πεί κάποιος ,φίλε είσαι τελείως λάθος τα κινητά δίκτυα εταιριών δεν έχουν καμία σχέση με αυτά του ασύρματου ίντερνετ και λειτουργούν έτσι κι έτσι οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα..Αλλά άν παρομοιάσουμε τα 2 δίκτυα...και αν απαντήσουμε στην ερώτηση σου.."Είδες κανέναν να πεθάνει από κινητό" ..Τότε υπάρχει πρόβλημα γιατί οι πρώτοι που εκτεθήκαμε σε αυτές τις τεχνολογίες είμαστε εμείς.Αν αυτές δρούν επάνω μας μακροχρόνια..τότε έχουμε καιρό ακόμα να δούμε το τί παθαίνει κανείς από την ακτινοβολία..

sdikr
20-02-05, 06:44
ριξε μια ματιά σε αυτά

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=5242&highlight=%E1%EA%F4%E9%ED%EF%E2%EF%EB%E9%E1

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=8849&highlight=%E1%EA%F4%E9%ED%EF%E2%EF%EB%E9%E1

klou
20-02-05, 20:34
ριξε μια ματιά σε αυτά

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=5242&highlight=%E1%EA%F4%E9%ED%EF%E2%EF%EB%E9%E1

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=8849&highlight=%E1%EA%F4%E9%ED%EF%E2%EF%EB%E9%E1

Πολύ καλές απαντήσεις ειδικά στο πρώτο.Συγνώμη για τα off topic Posts.

Unreal
21-02-05, 19:03
Το μεγάλο πρόβλημα με τα κινητά είναι ότι τα βάζουμε πολύ κοντά στο κεφάλι μας όταν μιλάμε. Αντιθέτως κανείς δε κάθεται με το κεφάλι του δίπλα στη κεραία του router.
Τώρα για να πω και εγώ λίγο τα θεωρητικά μου όπως πολλοί άλλοι:
Καταρχήν τα λεγόμενα near ElectroMagnetic fields που είναι πολύ ισχυρά αλλά εξασθενούν ανάλογα με το τετράγωνο της απόστασης(δηλαδή σε απόσταση ενός μέτρου είναι 10000 φορές ασθενέστερα απο ότι σε απόσταση ενός εκατοστού) είναι τα πιο επικίνδυνα στη περίπτωση του κινητού κολλημένου στο αυτί. Κάτι ανάλογο με τον router δεν υφίσταται γιατί καθόμαστε τουλάχιστον 50-100 εκατοστά πιο μακριά από τη κεραία.
Η ενέργεια που εκμπέμπεται αν δεχτούμε ότι εκμπέμπεται σφαιρικά, τότε όσο πιο κοντά είμαστε στη κεραία, τόσο πιο μεγάλη είναι η ενέργεια ανα μονάδα επιφάνειας. Aυτό σημαίνει ότι στη περίπτωση του κινητού κολλημένο στο αυτί μας, εμείς βρισκόμαστε εντός "ενεργειακών σφαιρών" με μεγάλη ενεργειακή πυκνότητα και από τα 2W που κατανέμονται σφαιρικά στο χώρο είναι πολύ πιθανό(δεν έχω τη διάθεση για ακριβείς υπολογισμούς τώρα) η ενέργεια που δέχεται ο εγκέφαλος μας έτσι να ισοδυναμεί με την ένεργεια των 200mW που εκμπέμπει ο router προς όλες τις κατευθύνσεις και την οποία μάλιστα την λαμβάνουμε βρισκόμενοι εντός ενεργειακών σφαιρών με χαμηλή ενεργειακή πυκνότητα. Το μόνο αρνητικό που μπορεί να βρει κανείς είναι η μεγαλύτερη συχνότητα στην οποία εκπέμπεται αυτή η ενέργεια στη περίπτωση των routers, αλλά δεν υπάρχουν κάποια δεδομένα που να δείχνουν ότι η συχνότητα των 2.4GHz είναι πιο επιβλαβής από τα 1.9 ή 0.9GHz.
Το συμπέρασμα είναι ότι αν πάθουμε ζημιά θα τη πάθουμε από τα κινητά. Είναι σαν καταπίνουμε την κάμηλο και να διυλίζουμε τον κώνωπα κατά την άποψη μου.

runnerma
25-03-05, 02:14
Είναι σαν καταπίνουμε την κάμηλο και να διυλίζουμε τον κώνωπα κατά την άποψη μου.



Σωστοοός ...

Re-Ti-Re
07-05-05, 23:21
Διάβασα όλο το θέμα με την μία. Θα το ξαναδιαβάσω για να καταλάβω καλύτερα τις λεπτομέρειες.
Πραγματικά πολλές φορές μένω έκπληκτος με το τι γράφεται στο ADSLgr. :!: :!:

@ ADSLgr.com All rights reserved.