PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβαθμίσανε το dslam μου;;;



NIB
21-02-05, 12:54
Μέχρι πριν από 2 μέρες, είχα 65ms(average) ping με το πρώτο hop. Και ξαφνικά, μου κόβεται η σύνδεση(κόκκινο wan ip led) για μερικά λεπτά. Αυτό μου έχει συμβεί άλλες 5-6 φορές(περίπου μια φορά την εβδομάδα γίνεται). Νομίζω ότι το κάνουν για να μου σπάσουν τα νεύρα και μόλις πάω να τους πάρω τηλέφωνο, την ξανανεβάζουν :p.

Anyway η σύνδεση επανήλθε μετά από μερικά λεπτά. Στην αρχή παρατήρησα ότι το azureus κατέβαζε σε πολύ σταθερές και υψηλές ταχύτητες, κάτι που σπάνια συμβαίνει. Το ακόμα πιο περίεργο ήταν ότι μπορούσα να κάνω seeding ταυτόχρονα με leeching(2 διαφορετικά torrents) και με full speed. Παλιά, όταν έκανα leeching, δεν μπορούσα να κάνω και seeding με full ταχύτητα. Αλλά μόλις σταμάταγα το leeching, το seeding γινόταν με full ταχύτητα.

Έκανα 1 tracert και είδα ότι είχα 20ms καθυστέρηση με το πρώτο hop!!!! Κουφάθηκα. Λέω μάλλον η ιδέα μου θα είναι και επειδή ήταν Σάββατο περίμενα τη Δευτέρα(σήμερα δηλαδή) για να κάνω μετρήσεις σε ώρες αιχμής.

Λοιπόν σήμερα, Δευτέρα, στις 11:30 η ώρα το πρωί, έχω σταθερά 41kB/s download speed από το ftp.hol.gr και 22ms(average) αλλά και με σχεδόν μηδενικά spikes πάνω από 30ms.


Ping statistics for 62.38.0.170:
Packets: Sent = 50, Received = 50, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 17ms, Maximum = 32ms, Average = 22ms

Τι έγινε ρε παιδιά; Ήμουν(είμαι; ) στο isdn dslam(intracom) του Αγίου Γεωργίου στο Πειραιά. Μήπως με απηγάγανε οι εξωγήινοι και με πήγαν σε άλλη διάσταση; Μήπως κοιμάμαι και βλέπω όνειρο; Διότι αυτά θα μου φαινόντουσαν πιο λογικά από το ότι ο ΟΤΕ αναβάθμισε το dslam μου.

HellV1L
21-02-05, 16:44
κρατα τα λογια σου μην το γκαντεμιασεις...

cmos
21-02-05, 16:54
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14083&page=1&pp=20

@ ADSLgr.com All rights reserved.