PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet 2play & ISDN, αν το θέλετε ζητήστε το



Georgios1974
01-11-07, 19:57
Τι γίνεται με την υποστήριξη ISDN από την 4net, έχει κανείς ακούσει τίποτα για το μέλλον? Χρειάζομαι 2 γραμμές στο σπίτι μου και δεν έχω όρεξη να πληρώνω 2 χωριστές ..η λύση του ISDN με είχε βολέψει.

jimpan
01-11-07, 21:22
Δεν νομίζω να προχωρήσει η Forthnet σε τέτοια αναβάθμιση, όχι τώρα τουλάχιστον.
Δεν έχει κάποιον λόγο για να το κάνει.

ariadgr
01-11-07, 21:26
Τι γίνεται με την υποστήριξη ISDN από την 4net, έχει κανείς ακούσει τίποτα για το μέλλον? Χρειάζομαι 2 γραμμές στο σπίτι μου και δεν έχω όρεξη να πληρώνω 2 χωριστές ..η λύση του ISDN με είχε βολέψει.

Βάλε Shared LLU και κράτα την ISDN από τον ΟΤΕ.

zntoup
01-11-07, 21:44
Φίλε στην ίδια θέση με σένα είμαι κι εγώ.
Έχω forthnet internet με γραμμή Α.Ρ.Υ.Σ. και θέλω να πάω σε 2 play SoHo, αλλά το ISDN με έχει βολέψει πολύ και δεν θέλω να το αποχωριστώ.
Έχω τους τελευταίους 2 μήνες τηλεφωνήσει στην εξυπηρέτηση πελατών της forthnet 3 φορές.
Και τις τρεις φορές μου είπαν ότι επισήμως δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα για ISDN αλλά ανεπισήμως έχουν ακούσει ότι θα υποστηριχθεί αργότερα, ίσως τους επόμενους μήνες.
Μη μπορώντας να βάλω άκρη αποφάσισα να τηλεφωνήσω στην τεχνική υποστήριξη για να μιλήσω με τεχνικό, υποθέτοντας πως θα ξέρει λίγο καλύτερα.
Συμφώνα λοιπόν με τον τεχνικό που μίλησα, για το θέμα του 2 play + ISDN υπάρχουν προβλήματα από τη μεριά του ΟΤΕ τουλάχιστον όσον αφορά τα καλώδια του χαλκού και δεν έχει ακούσει τίποτα για τους επόμενους μήνες ενώ δεν πιστεύει ότι η forthnet θα προχωρήσει σε επενδύσει για την αγορά τηλεφωνικών κέντρων ISDN τη στιγμή που μετά βίας καλύπτει τη ζήτηση για γραμμές PSTN.
Δυστυχώς απ' ότι φαίνεται είμαστε εγκλωβισμένοι στον ΟΤΕ.:down:

sdikr
01-11-07, 23:05
Φίλε στην ίδια θέση με σένα είμαι κι εγώ.
Έχω forthnet internet με γραμμή Α.Ρ.Υ.Σ. και θέλω να πάω σε 2 play SoHo, αλλά το ISDN με έχει βολέψει πολύ και δεν θέλω να το αποχωριστώ.
Έχω τους τελευταίους 2 μήνες τηλεφωνήσει στην εξυπηρέτηση πελατών της forthnet 3 φορές.
Και τις τρεις φορές μου είπαν ότι επισήμως δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα για ISDN αλλά ανεπισήμως έχουν ακούσει ότι θα υποστηριχθεί αργότερα, ίσως τους επόμενους μήνες.
Μη μπορώντας να βάλω άκρη αποφάσισα να τηλεφωνήσω στην τεχνική υποστήριξη για να μιλήσω με τεχνικό, υποθέτοντας πως θα ξέρει λίγο καλύτερα.
Συμφώνα λοιπόν με τον τεχνικό που μίλησα, για το θέμα του 2 play + ISDN υπάρχουν προβλήματα από τη μεριά του ΟΤΕ τουλάχιστον όσον αφορά τα καλώδια του χαλκού και δεν έχει ακούσει τίποτα για τους επόμενους μήνες ενώ δεν πιστεύει ότι η forthnet θα προχωρήσει σε επενδύσει για την αγορά τηλεφωνικών κέντρων ISDN τη στιγμή που μετά βίας καλύπτει τη ζήτηση για γραμμές PSTN.
Δυστυχώς απ' ότι φαίνεται είμαστε εγκλωβισμένοι στον ΟΤΕ.:down:

Πες του, το isdn είναι standard σε όλη την ευρώπη, αν δουλεύει το isdn του ΟΤΕ θα πρέπει να δουλεύει και το δικό τους

zntoup
01-11-07, 23:20
Σ’ αυτό έχεις δίκιο, αλλά απ’ ότι φαίνεται δεν τους ενδιαφέρει να επενδύσουν στο ISDN.
Για αυτούς εμείς που έχουμε ISDN αποτελούμε μια μικρή μειοψηφία.
:down:

Georgios1974
02-11-07, 00:26
Πες του, το isdn είναι standard σε όλη την ευρώπη, αν δουλεύει το isdn του ΟΤΕ θα πρέπει να δουλεύει και το δικό τους

Άλλο χαλκό ως γνωστό έχει η 4νετ άλλο ο ΟΤΕ :down: Αν μαζέψουμε όλες τις δικαιολογίες που έχουν παιχθεί στο φόρουμ από 4νετ μέχρι τώρα θα κάνουμε τόμο για Κυριακάτικη εφημερίδα..


Σ’ αυτό έχεις δίκιο, αλλά απ’ ότι φαίνεται δεν τους ενδιαφέρει να επενδύσουν στο ISDN.
Για αυτούς εμείς που έχουμε ISDN αποτελούμε μια μικρή μειοψηφία.
:down:

Τώρα τρέχουν και δεν φτάνουν με τις συνδέσεις αλλά όσο εξαπλώνεται το νέο της φανταστικής τους εξυπηρέτησης στο 2play σύντομα θα αρχίσουν να τους κυνηγάνε τους πελάτες της τηλεφωνίας με το ντουφέκι..και η διαφορά η χρηματική για αυτούς από καποιον που έχει shared αντι για full LLU είναι πολλά χαμένα λεφτά για να το αφήσουν έτσι.. Εμένα με έχει πάρει ήδη 2 φορές υπάλληλος να μου πουλήσει 2play και την έστειλα αδιάβαστη (..ISDN δίνετε? - ..όχι... -εεεεεεμμμ!! :rofl: )

zntoup
02-11-07, 11:28
Προτείνω όσοι από εμάς ενδιαφέρονται για forthnet 2play & ISDN, να αρχίσουν τα τηλέφωνα και τα email και να το ζητάνε. Κάτι σαν εκδήλωση ενδιαφέροντος.
Εγώ το έχω ήδη κάνει και θα συνεχίσω.
Αν ξεκινήσει μια τέτοια κίνηση, μια καλή ιδέα θα ήταν, φίλε Georgios1974 να αλλάξεις τον τίτλο του θέματος σε κάτι πιο επεξηγηματικό.
Για παράδειγμα «Forthnet 2play & ISDN, αν το θέλετε ζητήστε το».
:down:

Georgios1974
02-11-07, 11:50
Προτείνω όσοι από εμάς ενδιαφέρονται για forthnet 2play & ISDN, να αρχίσουν τα τηλέφωνα και τα email και να το ζητάνε. Κάτι σαν εκδήλωση ενδιαφέροντος.
Εγώ το έχω ήδη κάνει και θα συνεχίσω.
Αν ξεκινήσει μια τέτοια κίνηση, μια καλή ιδέα θα ήταν, φίλε Georgios1974 να αλλάξεις τον τίτλο του θέματος σε κάτι πιο επεξηγηματικό.
Για παράδειγμα «Forthnet 2play & ISDN, αν το θέλετε ζητήστε το».
:down:

OK συμφωνώ, αν το διαβάζει κάποιος mod ας κάνει μια αλλαγή.

kostas_pav
02-11-07, 11:53
Προτείνω όσοι από εμάς ενδιαφέρονται για forthnet 2play & ISDN, να αρχίσουν τα τηλέφωνα και τα email και να το ζητάνε. Κάτι σαν εκδήλωση ενδιαφέροντος.
Εγώ το έχω ήδη κάνει και θα συνεχίσω.
Αν ξεκινήσει μια τέτοια κίνηση, μια καλή ιδέα θα ήταν, φίλε Georgios1974 να αλλάξεις τον τίτλο του θέματος σε κάτι πιο επεξηγηματικό.
Για παράδειγμα «Forthnet 2play & ISDN, αν το θέλετε ζητήστε το».
:down:
Καλή ιδέα!:whistle:

Και όπως είναι ήδη μπουκωμένο το call center να μπουκώσει ακόμα πιο πολύ και να δούμε δεκάδες ακόμα θέματα του τύπου "Call Center DEAD".....:chair::p

zntoup
02-11-07, 13:19
Φίλε Georgios1974,
Νομίζω την αλλαγή του ονόματος του θέματος, μπορείς να την κάνεις και μόνος σου.
Πατάς στο πρώτο μήνυμα σου (αυτό που είναι πάνω πάνω) το κουμπί « επεξεργασία» και μετά το κουμπί «επεξεργαστής κειμένου». Κάπου πάνω θα σου βγάλει το όνομα του μηνύματος, το αλλάζεις και είσαι ΟΚ.
Κάπου ζητάει να βάλεις και αιτία επεξεργασίας, βάλε π.χ. «Μηπως και μας δώσουν: ISDN Και 2play”
:)

JoeBar
02-11-07, 18:16
Παίδες, όποιος θέλει isdn τότε κοιτάει μόνο για shared llu. Εγώ νομίζω οτί η forth δεν έχει κανένα σκοπό να το δώσει, τουλάχιστον στο μέλλον για το οποίο μιλάμε.

zntoup
05-11-07, 14:16
Δεν ξέρω, τελικά απ’ ότι φαίνεται δεν υπάρχει και μεγάλο ενδιαφέρον, ή να πω ότι δεν υπάρχει καθόλου;
Προφανώς καλά κάνουν και δεν δίνουν ISDN + 2 play.
Αν είμαστε όλοι κι όλοι τρεις γιατί να το δώσουν;
:(

Wonderland
05-11-07, 14:58
Κι εγώ θα το ήθελα, άλλωστε για αυτό έμεινα στον ΟΤΕ για τηλεφωνία. Μήπως όμως κολλάει αλλού το πράγμα; Εδώ στο adslgr είχα διαβάσει ότι ISDN και ADSL2 (υψηλές ταχύτητες δηλαδή) ΔΕΝ ταιριάζουν, λόγω του αυξημένου bandwidth του ψηφιακού ISDN. Δηλαδή είναι δύσκολο ( αδύνατο; ) να έχουμε ISDN με γρήγορο internet.

sxbcl
05-11-07, 15:13
Κι εγώ θα το ήθελα, άλλωστε για αυτό έμεινα στον ΟΤΕ για τηλεφωνία. Μήπως όμως κολλάει αλλού το πράγμα; Εδώ στο adslgr είχα διαβάσει ότι ISDN και ADSL2 (υψηλές ταχύτητες δηλαδή) ΔΕΝ ταιριάζουν, λόγω του αυξημένου bandwidth του ψηφιακού ISDN. Δηλαδή είναι δύσκολο ( αδύνατο; ) να έχουμε ISDN με γρήγορο internet.
Δε νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Άλλωστε όπως ήδη αναφέρθηκε η Forthnet δίνει shared LLU ADSL2+ πάνω και σε ISDN

slaughter
05-11-07, 15:20
Τι γίνεται με την υποστήριξη ISDN από την 4net, έχει κανείς ακούσει τίποτα για το μέλλον? Χρειάζομαι 2 γραμμές στο σπίτι μου και δεν έχω όρεξη να πληρώνω 2 χωριστές ..η λύση του ISDN με είχε βολέψει.


Δεν το βλέπω να δίνουν 2Play over ISDN. Η τεχνολογία ISDN έχει πιάσει κυρίως σε χώρες όπως η δικιά μας που άργησαν να βάλουν adsl.
Αν θες 2 γραμμές μπορείς να πάς σε κάποιον άλλον isp που σου δίνει 2 γραμμές κ αυτές όμως πάνω από pstn γραμμή (κ κλασσικά όπως κ στη forthnet k σε όλους είναι voip)
η διαφορά με την isdn είναι οτι δεν θα έχεις το ίδιο νουμερο κ στις 2 γραμμές !!!
:oneup:

Wonderland
06-11-07, 12:11
Οκ, τί μέγιστη ταχύτητα κατεβάσματος έχουν οι κάτοχοι ISDN? Έχει κανείς πλησιάσει τα 24ΜΒps? Προς το παρόν έχω κατεβάσει ως 1100kbs.
Να και κάποια στοιχεία από το Zyxel μου:

DSL Up 20355 kbps / 509 kbps

noise margin upstream: 22 db
output power downstream: 21 db
attenuation upstream: 6 db

noise margin downstream: 6 db
output power upstream: 12 db
attenuation downstream: 18 db

Μπορούμε ενδεικτικά να έχουμε κάποια στοιχεία από κατόχους ISDN και να τα συγκρίνουμε με PSTN?

ariadgr
06-11-07, 15:33
Μπορούμε ενδεικτικά να έχουμε κάποια στοιχεία από κατόχους ISDN και να τα συγκρίνουμε με PSTN?

Δεν υπάρχει λόγος, από το συγχρονισμό εξαρτάται, όχι από το αν η γραμμή είναι PSTN ή ISDN.

kostas_pav
07-11-07, 13:30
Έχω την εντύπωση ότι αν έχεις ISDN το upload περιορίζεται σε σχέση με το αν είχες PSTN και αυτό γιατί η ISDN καταναλώνει περισσότερο φάσμα της γραμμής.

Wonderland
07-11-07, 13:52
Έχω την εντύπωση ότι αν έχεις ISDN το upload περιορίζεται σε σχέση με το αν είχες PSTN και αυτό γιατί η ISDN καταναλώνει περισσότερο φάσμα της γραμμής.

Ωχ... μήπως λοιπόν ευθύνεται το ISDN γι' αυτήν (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1546804&postcount=673) τη συμπεριφορά; Μόλις ανεβάζω ελάχιστα το download, το upload γίνεται καπνός.

Όταν κάλεσα τη Forthnet κάποια στιγμή για να δω τι γίνεται με την αίτηση, (ενώ είχα φυσικά αναφέρει στην αίτηση φυσικά ότι έχω ISDN) με ρώτησαν αν θα ήθελα να κάνω μετατροπή σε PSTN...

Είπα όχι γιατί με βολεύει το ISDN στην τηλεφωνία αλλά κάτι θα ήξεραν... :wall:

slaughter
07-11-07, 14:10
Ωχ... μήπως λοιπόν ευθύνεται το ISDN γι' αυτήν (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1546804&postcount=673) τη συμπεριφορά; Μόλις ανεβάζω ελάχιστα το download, το upload γίνεται καπνός.

Όταν κάλεσα τη Forthnet κάποια στιγμή για να δω τι γίνεται με την αίτηση, (ενώ είχα φυσικά αναφέρει στην αίτηση φυσικά ότι έχω ISDN) με ρώτησαν αν θα ήθελα να κάνω μετατροπή σε PSTN...

Είπα όχι γιατί με βολεύει το ISDN στην τηλεφωνία αλλά κάτι θα ήξεραν... :wall:

σου απάντησα αναλυτικά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1549908&postcount=674)
δεν ξέρω αν έχει διαφορά το isdn με το pstn αλλά για το "το upload γίνεται καπνός" σίγουρα δεν φταίει !!!!:p

Wonderland
07-11-07, 18:44
Έχεις δίκιο slaughter αλλά αυτό συμβαίνει όταν η γραμμή είναι κοντά στα όριά της, εδώ μόλις πάω να ξεπεράσω τα 100kb/s στο download (που μόνο οριακό δεν είναι) το upload πέφτει κατακόρυφα. Και δεν πέφτει λίγο κάτω από το όριο, αλλά σχεδόν εκμηδενίζεται. Και τα διαπίστωσα κατεβάζοντας 1-2 torrents σε σύνολο τριών active torrents, με λίγα connections. Δεν το έχω ψάξει πολύ ακόμα πάντως και θα επανέλθω...
Ίσως γι' αυτό να ήταν χρήσιμο να συγκρίνουμε ISDN/PSTN σε ταυτόχρονη λειτουργία upload/download και όχι απλά μέγιστες τιμές ταχύτητας.

Georgios1974
14-11-07, 19:19
αλήθεια ξέρει κανείς ποια είναι η τεχνική δυσκολία για να υποστηριχθεί ISDN από κάποιο πάροχο? Είναι θέμα προδιαγραφών DSLAΜ ή κάτι άλλο? :hmm:

hadderakk
15-11-07, 14:11
Οταν πρωτοπηγα 4θνετ ηταν απο τα πρωτα πραγματα που ρωτησα επανειλημμενα. Απαντηθηκε ως "κατι τετοιο δεν ειναι στα σχεδια μας".:dots:

Λογικα ο εξοπλισμος για dsl over isdn πρεπει να ειναι ακριβοτερος του αντιστοιχου pstn, αρα δεν νομιζω να το δουμε ποτε...

Επιπλεον οι χρηστες isdn μειωνονται, "χαριν" του ακριβΟΤΕρου παγιου και της επελασης του pstn, λογω του full llu "consolidation" των ελληνικων εταιρειων... :allcards:
ποσοι ηρωες λοιπον, θα μεινουν που να δικαιολογουν τετοια επενδυση και υποστήριξη απο ελληνικη εταιρεια.... Εδω ενα τηλεφωνο στο cc εταιρειας παιρνεις και μολις λες για ISDN, τρομαζουν :scared: και σε περνανε σε τεχνικο.

Σαν να τους ακουω: "pstn, overbooking, overcharging... κι αντε να τη βγαλουμε κι αυτον τον μηνα...":sneer:

windybob73
15-11-07, 14:31
Μηπως τελικα "καθε εμποδιο για καλο" και εμεις οι λιγοι της ISDN εχουμε αποφυγει πολλα απο τα προβληματα τηλεφωνιας των εναλλακτικων?

hadderakk
15-11-07, 14:34
Μηπως τελικα "καθε εμποδιο για καλο" και εμεις οι λιγοι της ISDN εχουμε αποφυγει πολλα απο τα προβληματα τηλεφωνιας των εναλλακτικων?

Σωστη σκεψη...
Ναι, αλλα με επιπλεον κοστος ακριβΟΤΕρου παγιου...:down:

windybob73
15-11-07, 14:40
Ωσπου να ξεπεραστουν οι παιδικες ασθενειες . . .
Αν ημουν σιγουρος οτι δεν θα ειχα προβληματα θα ειχα βαλει 2 γραμμες 2play soho ηδη.
Αλλα προς το παρον προτιμω να δινω κατι παραπανω και να ειμαι χαλαρος :whistle:

zntoup
21-11-07, 00:21
Μηπως τελικα "καθε εμποδιο για καλο" και εμεις οι λιγοι της ISDN εχουμε αποφυγει πολλα απο τα προβληματα τηλεφωνιας των εναλλακτικων?

Πόσοι λίγοι είμαστε δεν το ξέρω, αλλά δεν νομίζω ότι είμαστε και αμελητέα ποσότητα.
Αν ρίξετε μια ματιά στους πίνακες με τα DSLAM του ΟΤΕ που υπάρχουν εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25904
κι εδώ http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=25358&d=1195313368
οι πόρτες για ISDN σαφώς λιγότερες, από τις αντίστοιχες PSTN, αλλά η διαφορά δεν είναι τέτοια που να δικαιολογεί την αδιαφορία των εναλλακτικών για το ISDN.

@ ADSLgr.com All rights reserved.