PDA

Επιστροφή στο Forum : Linksys AG241



Agent M
21-02-05, 18:32
Καλησπέρα παιδιά.

Περιμένοντας να έρθει η DSL πήγα και αγόρασα σήμερα το μοντέλο modem/router AG241. Πήγαινα για USR ή Zyxel αλλά οι τιμές τους ήταν λίγο τσιμπημένες(για μένα). Βέβαια το γεγονός ότι είναι και θυγατρική της CISCO(έχουμε και στη δουλειά CISCO) με έφερε πιο κοντά σε αυτή την εταιρία. :mrgreen:

1) Είναι καλό μοντέλο; Θα μείνω ικανοποιημένος; :roll:
2) Πήγα να κάνω εγκατάσταση drivers στα WinXP αλλά δεν γίνεται... Κάνω κάτι λάθος; Στο Device Manager δεν τη βλέπω σα συσκευή.
Αυτά για αρχή :D


Καλώς σας βρήκα! :thumbsup1

JohnGR
21-02-05, 19:34
Καλώς ήρθες! :)

1. Μάλλον εσύ θα μας πεις! :roll:

2. Δεν χρειάζεται εγκατάσταση drivers, ούτε και να φαίνεται στο Device Manager, εφ' όσον το έχεις συνδέσει με την κάρτα δικτύου σου!

Agent M
25-02-05, 20:44
Η σύνδεση έχει ολοκληρωθεί από τη Τετάρτη κι εγώ ακόμα ταλαιπωριέμαι από το username :cry: .
Δυστυχώς ο router στο status δεν με αφήνει να ολοκληρώσω τη διαδικασία εισαγωγής username αφού μετά τον ISP βάζω το ":" και μου πετάει ένα Java applet πως δεν επιτρέπεται αυτό! :evil: :shock: :mad:

Το account από ότι είδα στη δουλειά είναι μια χαρά.Ούτε καν locked!
Δηλαδή το πρόβλημα εστιάζεται καθαρά στο Ispname:usename@adsl.gr
Δοκίμασα να βάλω "/" αλλά δεν... :(
Έψαξα για firmware update αλλά μάταια(δεν έχει βγει ακόμα τπτ).

Και το κουφό είναι πως συνάδελφος από τη δουλειά έστησε σε ένα φίλο του ένα wireless Linksys και δούλευε κανονικά με την ":"! :oops:

Έχει κανείς καμιά πρόταση; Μήπως είναι καμιά ρύθμιση που το αποτρέπει; :worthy:

porosis
25-02-05, 21:07
Η σύνδεση έχει ολοκληρωθεί από τη Τετάρτη κι εγώ ακόμα ταλαιπωριέμαι από το username :cry: .
Δυστυχώς ο router στο status δεν με αφήνει να ολοκληρώσω τη διαδικασία εισαγωγής username αφού μετά τον ISP βάζω το ":" και μου πετάει ένα Java applet πως δεν επιτρέπεται αυτό! :evil: :shock: :mad:

Το account από ότι είδα στη δουλειά είναι μια χαρά.Ούτε καν locked!
Δηλαδή το πρόβλημα εστιάζεται καθαρά στο Ispname:usename@adsl.gr
Δοκίμασα να βάλω "/" αλλά δεν... :(
Έψαξα για firmware update αλλά μάταια(δεν έχει βγει ακόμα τπτ).

Και το κουφό είναι πως συνάδελφος από τη δουλειά έστησε σε ένα φίλο του ένα wireless Linksys και δούλευε κανονικά με την ":"! :oops:

Έχει κανείς καμιά πρόταση; Μήπως είναι καμιά ρύθμιση που το αποτρέπει; :worthy:
Ispname:usename@adsl.gr

Περίεργο. Εγώ έχω linksys wrt54g και η μορφή είναι username@ispname(π.χ. σε μένα username@acn). Ωστόσο δεν ξέρω το AG241 άρα μπορεί όντως η σωστή μορφή να είναι όπως την γράφεις.

Agent M
25-02-05, 23:26
Ispname:usename@adsl.gr

Περίεργο. Εγώ έχω linksys wrt54g και η μορφή είναι username@ispname(π.χ. σε μένα username@acn). Ωστόσο δεν ξέρω το AG241 άρα μπορεί όντως η σωστή μορφή να είναι όπως την γράφεις.
Κι όμως γείτονα έτσι είναι η μορφή και ειλικρινά μου έχει σπάσει τα νεύρα. :cry:
Και τα manuals έτσι το γράφουν... :(

Δοκίμασα να απενεργοποιήσω τα Java applets και στον Mozilla και στον Explorer αλλά μετά δεν δούλευε το web interface του router. :(
Να πεις πως ήταν κάνα τεχνικό πρόβλημα να πω οκ. Αλλά να με ταλαιπωρεί το username? Κοντεύω να σαλτάρω! :oops:


edit:
Έστειλα και mail στο support της Linksys αλλά απάντησε bot κάνοντας search και μου έστειλε μερικά links τα οποία και δεν με κατατοπίζουν γενικότερα

Agent M
12-03-05, 15:07
Κατέβασα από το φόρουμ της Linksysinfo ένα utility ονόματι Putty...
Αναλαμβάνει να μπει με telnet στον router. Εγώ προσπαθώ να συνδεθώ με το εν λόγω προγραμματάκι αλλά δεν καταφέρνω να μπω βγάζοντας μου το γνωστό μήνυμα.. "connection failed".
Έχω ανοίξει τις πόρτες για το telnet και το έχω δηλώσει και στο Port forwarding για την IP που έχει ο υπολογιστής μου.
Μήπως δεν κάνω κάτι καλά; :roll:
Είναι από τις τελευταίες μου ελπίδες για να καταφέρω να δηλώσω το τρις κατάρατο username... :(
Μέχρι και Linux θα περάσω για να το δοκιμάσω! :shock: :oops:

@ ADSLgr.com All rights reserved.