PDA

Επιστροφή στο Forum : DSL Speed



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7

psolord
07-12-07, 20:19
Να έχετε υπόψη σας όσοι έχετε χαμηλό/οριακό snr ότι περα απο τις αποσυνδέσεις είναι πολύ πιθανό (παραπάνω απο σίγουρο μάλλον) ότι τα δεδομένα που θα έρχονται θα έχουν και πάρα πολλά λάθη. Άρα θα έχετε και πιο πεσμένη ταχύτητα στο κατέβασμα. Ας πούμε οτι κάποιος έχει snr 12 στα 11mbit και κάποιος έχει snr 6 στα 11mbit. Εννοείται ότι ο πρώτος θα κατεβάζει γρηγορότερα και σταθερότερα.

Τα disconects δεν είναι τίποτα άλλο απο την απόφαση του μόντεμ να κάνει επανεκίννηση στη σύνδεση γιατί πλέον δεν ακούει τίποτα (μπορεί να είναι και του dslam η απόφαση ή απο κοινού, δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί).

Mouse Potato
07-12-07, 20:31
Να έχετε υπόψη σας όσοι έχετε χαμηλό/οριακό snr ότι περα απο τις αποσυνδέσεις είναι πολύ πιθανό (παραπάνω απο σίγουρο μάλλον) ότι τα δεδομένα που θα έρχονται θα έχουν και πάρα πολλά λάθη. Άρα θα έχετε και πιο πεσμένη ταχύτητα στο κατέβασμα. Ας πούμε οτι κάποιος έχει snr 12 στα 11mbit και κάποιος έχει snr 6 στα 11mbit. Εννοείται ότι ο πρώτος θα κατεβάζει γρηγορότερα και σταθερότερα.

Τα disconects δεν είναι τίποτα άλλο απο την απόφαση του μόντεμ να κάνει επανεκίννηση στη σύνδεση γιατί πλέον δεν ακούει τίποτα (μπορεί να είναι και του dslam η απόφαση ή απο κοινού, δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί).

Να προσθέσω στην πολύ σωστή παρατήρηση του φίλου μου του ψολόρδου ότι η σταθερότητα κάνει την ταχύτητα... Γιατί μπορεί να κατεβάζεις ανά δευτερόλεπτο με τα μέγιστα και τα ελάχιστα άρα ο μέσος όρος του dl σου θα είναι το μέγιστο/2 (κατά προσέγγιση) ενώ από την άλλη κάποιος άλλος να κατεβάζει σταθερά με 600kb/s. Σαφώς και είναι προτιμότερη η 2η περίπτωση. Άρα λοιπόν σαν προτεραιότητα να έχουμε την σταθερότητα της γραμμής... ;)

........Auto merged post: lazydog added 1 Minutes and 59 Seconds later........


Σήμερα στις 11 το πρωί με πήραν τηλέφωνο για την βλάβη που χα δηλώση αρχικά, δοκίμασα από ntua χωρίς download manager και έπιανα κατά μέσο όρο 800 (για αρκετή ώρα πήγαινα και με >1000). Παραήταν καλό για να ναι αληθινό. Ξανά 10-12kb/s από ntua το μεσημέρι. Για να καταφέρω να γράψω αυτό το post χρειάστηκα κανένα τέταρτο. Πήρα το 1212. Το ξαναδήλωσαν ως βλάβη. Μου πε ότι λογικά η κάρτα του DSLAM στην οποία βρίσκομαι έχει κάποιο πρόβλημα και ενώ φτιάξανε τις ρυθμίσεις, χάθηκαν!!!! μέσα στην μέρα (πως γίνεται αυτό δεν έχω ιδέα).

Υ.Γ.1 Από το 1212 μου παν ότι δεν υπάρχει θέμα bandwidth στην περιοχή ακόμα. Έχουν αρκετό για να καλύψουν την ζήτηση.

Υ.Γ.2 Παρακαλώ οποιοσδήποτε έχει τις απαραίτητες γνώσεις να με διαφωτίσει. Είναι δυνατά αυτά που μου παν? Ή μήπως με δουλεύουν ψιλό γαζί από την Tellas και πρέπει να την κάνω με ελαφρά για να γλιτώσω?

Υ.Γ.3 Ζητείται καλός παπάς για 2 ευχέλαια. Ένα στο σπίτι μου στις πρίζες του τηλεφώνου και στο κουτί κάτω και ένα στο DSLAM Τερψιθέας.

Sokom δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ευσταθεί "η προβληματική κάρτα" (έλεος τι servers στο κάτω κάτω έχουν;;;).... [[ Ταπεινή Πάντα Άποψη:p ]]

Socom
07-12-07, 21:35
Εν τω μεταξύ το upload φαίνεται να μην έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Άλλη κάρτα για down άλλη για up?
Τον παπά γρήγορα!!!!!!!!

Mouse Potato
07-12-07, 22:27
Εν τω μεταξύ το upload φαίνεται να μην έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Άλλη κάρτα για down άλλη για up?
Τον παπά γρήγορα!!!!!!!!

Χαχαχα! Όπως σου είπα την βρίσκω παν-φθηνη δικαιολογία.... :cool:

Mouse Potato
08-12-07, 19:34
Παιδιά πολύ έχουν πέσει πάλι στα 4 (τι σκέφτεσαι πονηρό μυαλό????!:p) mbps. http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=154534 . Καμιά υπεύθυνη απάντηση;

alevros
08-12-07, 20:35
Κι εγώ τα ίδια! Από προχτές έπεσα στα 4 χωρίς λόγο..Στο 1212 δεν ξέρουν τι τους γίνεται...Εχω αρχίσει ήδη τις προσευχές γιατί μόνο ο Θεός μας σώζει....

Mouse Potato
08-12-07, 22:52
Για να πω την αλήθεια το router μου συγχρονίζει στα ίδια αλλά τώρα που μπαίνω στο site της otenet για να κατεβάσω το securitykit (έπιανε πάντα full ταχύτητες) κατεβάζει με 750kb/s. Ενώ άμα πάω ntua και κατεβάσω 2 διανομές linux - ταυτόχρονα - κατεβάζει σταθερά με 1.3mb/s. Αρα λογικά κάτι γίνεται με τον ΟΤΕ. Σωστα εικάζω;;;;; :hmm::hmm::hmm:

GTS
08-12-07, 23:34
Για να πω την αλήθεια το router μου συγχρονίζει στα ίδια αλλά τώρα που μπαίνω στο site της otenet για να κατεβάσω το securitykit (έπιανε πάντα full ταχύτητες) κατεβάζει με 750kb/s. Ενώ άμα πάω ntua και κατεβάσω 2 διανομές linux - ταυτόχρονα - κατεβάζει σταθερά με 1.3mb/s. Αρα λογικά κάτι γίνεται με τον ΟΤΕ. Σωστα εικάζω;;;;; :hmm::hmm::hmm:

Ναιιιιιιιιιιι :p

Μια χαρά είσαι, μη το ψάχνεις καθόλου

Mouse Potato
09-12-07, 01:57
Ναιιιιιιιιιιι :p

Μια χαρά είσαι, μη το ψάχνεις καθόλου

Λες ε; Μακάρι:):)

BELIS
09-12-07, 14:51
παιδιά εμένα μετά τη βλάβη που είχα δηλώσει στο 1212 λόγω των απανωτών disconnections με κατέβασαν στα 8/1 εδώ και μία εβδομάδα και από τότε πάει τέλεια. Χίλιες φορές καλύτερα έτσι παρά το χάλι που είχα όταν μου το έκαναν 12/1. Και να κάνω μια ερώτηση. Εμένα η γραμμή σε αυτή την ταχύτητα σταθεροποιήθηκε και όλα δουλεύουν ρολόι. Αρα με αυτά τα χαρακτηριστικά γραμμής όπου και αν πάω (σε άλλη εταιρία) σε μεγαλύτερη ταχύτητα θα έχω τα προβλήματα αστάθειας που παρουσίασε η γραμμή μου και στα 12/1?

GTS
09-12-07, 15:37
παιδιά εμένα μετά τη βλάβη που είχα δηλώσει στο 1212 λόγω των απανωτών disconnections με κατέβασαν στα 8/1 εδώ και μία εβδομάδα και από τότε πάει τέλεια. Χίλιες φορές καλύτερα έτσι παρά το χάλι που είχα όταν μου το έκαναν 12/1. Και να κάνω μια ερώτηση. Εμένα η γραμμή σε αυτή την ταχύτητα σταθεροποιήθηκε και όλα δουλεύουν ρολόι. Αρα με αυτά τα χαρακτηριστικά γραμμής όπου και αν πάω (σε άλλη εταιρία) σε μεγαλύτερη ταχύτητα θα έχω τα προβλήματα αστάθειας που παρουσίασε η γραμμή μου και στα 12/1?

Λογικά ναι.....αν είσαι και μαζοχιστής μπορείς να δοκιμάσεις :p....

Δυστυχώς μας περιορίζει το μέσο (χαλκός)...(όχι εμένα ευτυχώς, έχω καρφωτά 12/1)

Mouse Potato
09-12-07, 17:03
Λογικά ναι.....αν είσαι και μαζοχιστής μπορείς να δοκιμάσεις :p....

Δυστυχώς μας περιορίζει το μέσο (χαλκός)...(όχι εμένα ευτυχώς, έχω καρφωτά 12/1)

Ακριβώς. Δεν ξέρω αν υπάρχει όμως πιο κοντά dslam και τον βάλουν εκεί. Αλλά νομίζω είναι ανοησία να μην το έχει κάνει η tellas! :p

psolord
09-12-07, 18:03
Παιδιά πολύ έχουν πέσει πάλι στα 4 (τι σκέφτεσαι πονηρό μυαλό????!:p) mbps. http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=154534 . Καμιά υπεύθυνη απάντηση;

Αχαχαχα!
:rofl::rofl::rofl:
Η καλύτερη στάση!

kirileman
09-12-07, 20:52
12/1 είμαι. Κανένα πρόβλημα, 1,27 ΜΒ/sec downspeed ακόμα και με 1-2 ελληνικά torrents στο utorrent.

vaggos_fromhell
11-12-07, 00:52
Η σύνδεση σέρνεται κάθε μέρα κάθε απόγευμα με συγκεκριμένα sites εξωτερικού. Εν τω μεταξύ στα τέτοια τους με γράφουν από Τελλάς και ακόμα δεν με έχουν πάει στα 6/1 που έχω ζητήσει. Και κάτι άλλο που παρατηρώ: τα απογεύματα αν κάνω restart το ρούτερ, βρίσκει μεν αμέσως την γραμμή αλλά κάνει 800 ώρες να πάρει ip. Τι λετε να παίζει;

Mouse Potato
11-12-07, 01:02
Η σύνδεση σέρνεται κάθε μέρα κάθε απόγευμα με συγκεκριμένα sites εξωτερικού. Εν τω μεταξύ στα τέτοια τους με γράφουν από Τελλάς και ακόμα δεν με έχουν πάει στα 6/1 που έχω ζητήσει. Και κάτι άλλο που παρατηρώ: τα απογεύματα αν κάνω restart το ρούτερ, βρίσκει μεν αμέσως την γραμμή αλλά κάνει 800 ώρες να πάρει ip. Τι λετε να παίζει;

Όταν λες "800 ώρες";;

vaggos_fromhell
11-12-07, 15:29
Όταν λες "800 ώρες";;

Κανα λεπτό.

Embrance
11-12-07, 22:16
Καλα εσεις τυχεροι ειστε,εστω και με 4-6μβιτ.Εγω ακομη στα 768...Αυριο θα τους παρω τηλ παλι να δω τι σκατα θα γινει πια.

Mouse Potato
11-12-07, 23:56
Καλα εσεις τυχεροι ειστε,εστω και με 4-6μβιτ.Εγω ακομη στα 768...Αυριο θα τους παρω τηλ παλι να δω τι σκατα θα γινει πια.

ATTENTION: Αν είσαι "εκ φυσικού" στα 768 κάτσε εκεί που είσαι για μένα...!!!!!

Maidenx
12-12-07, 00:35
Τα προβλήματα φίλοι μου είναι τα εξής ....
Είναι γενικευμένα για Τellas και υπάρχουν αρκετοί χρήστες που έχουν τα ίδια ακριβώς προβλήματα με τα παρακάτω:

Συνεχείς αποσυχρονισμούς , Αδυναμία του συστήματος της υποδομής της Tellas να δώσει άμεσα Ip στους χρήστες, Αποσυνδέσεις όταν χτυπάς εξωτερικό.


Δυστυχώς οι ιθύνοντες για την κατάσταση αυτή δεν θα πρέπει να δουλεύουν στον τομέα των τηλεπικοινωνιών ούτε οπουδήποτε αλλού και είναι ντροπή να ονομάζονται επαγγελματίες....

Να πάτε να κρυφτείτε πίσω από την μεγάλη σας καρέκλα κορόιδα!!!
Έτσι διότι νομίζουν ότι εμείς είμαστε τα κορόιδα!

Mouse Potato
12-12-07, 00:41
...Συνεχείς αποσυχρονισμούς , Αδυναμία του συστήματος της υποδομής της Tellas να δώσει άμεσα Ip στους χρήστες, Αποσυνδέσεις όταν χτυπάς εξωτερικό...

Κάτι αντίστοιχο είχα με myspace. έβαλα καινούριο firmware και ίσιωσε... Για τα υπόλοιπα φίλε μου τι να σου πω.... Καλή δύναμη και υπομονή. ;)

ermis333
12-12-07, 01:08
Τα προβλήματα φίλοι μου είναι τα εξής ....
Είναι γενικευμένα για Τellas και υπάρχουν αρκετοί χρήστες που έχουν τα ίδια ακριβώς προβλήματα με τα παρακάτω:

Συνεχείς αποσυχρονισμούς , Αδυναμία του συστήματος της υποδομής της Tellas να δώσει άμεσα Ip στους χρήστες, Αποσυνδέσεις όταν χτυπάς εξωτερικό.


Δυστυχώς οι ιθύνοντες για την κατάσταση αυτή δεν θα πρέπει να δουλεύουν στον τομέα των τηλεπικοινωνιών ούτε οπουδήποτε αλλού και είναι ντροπή να ονομάζονται επαγγελματίες....

Να πάτε να κρυφτείτε πίσω από την μεγάλη σας καρέκλα κορόιδα!!!
Έτσι διότι νομίζουν ότι εμείς είμαστε τα κορόιδα!

100.000 συνδρομητές έχει το Zisto αυτό έλειπε να μην βρεθούν κάπιοι με προβλήματα. Ακόμα γενικά οι εναλλακτικοί είναι σε μεταβατικό στάδιο πάντως.

Εγώ πάντως δεν έχω δεί σημαντικά προβλήματα μέχρι στιγμής.

Mouse Potato
12-12-07, 01:15
100.000 συνδρομητές έχει το Zisto αυτό έλειπε να μην βρεθούν κάπιοι με προβλήματα. Ακόμα γενικά οι εναλλακτικοί είναι σε μεταβατικό στάδιο πάντως.

Εγώ πάντως δεν έχω δεί σημαντικά προβλήματα μέχρι στιγμής.

Όπως είχε πει κάποιος: "Οι εναλλακτικοί περνούν παιδικές αρρώστιες ακόμα" :respekt:

rcs
12-12-07, 03:21
Παιδικές εδώ και δυο χρόνια?Ας πάμε τότε στην netone ή στην on για να έχουμε πιο ισχυρές δικαιολογίες.
Το πρόβλημα είναι στο πως αντιμετωπίζει η τελλάς το πρόβλημα.Από το τηλέφωνο και με το πετσοκόψιμο των ταχυτήτων δεν λύνονται τα προβλήματα.Ούτε έτσι κερδίζει την εμπιστοσύνη του πελάτη.
Εμένα προσωπικά με κέρδισε άλλος πάροχος στέλνοντάς μου τεχνικό στο σπίτι,που κάθισε δυόμιση ώρες προσπαθώντας να λύσει το πρόβλημα.
Από την τελλας την μια φορά μου αναφέρουν ότι δεν υπάρχουν τεχνικοί και πρώτη φορά ακούν για τεχνικούς που σε επισκέπτονται.Αργότερα ζήτησαν συγνώμη αλλά δεν ήταν ενημερωμένοι...και θα με πάρουν στο κινητό για το ραντεβού.Που δεν έγινε ποτέ.
Από την άλλη αναφέρουν ότι δεν χρειάζεται γιατί στέλνουν τάση αυτοί στην γραμμή μου.
Άρα ο άλλος πάροχος τζάμπα πληρώνει τους τεχνικούς.....

kirileman
12-12-07, 03:21
Μια χαρά εδώ, πάντως. Όλα ρολόι. Φτου φτου!

GTS
12-12-07, 11:46
Εγώ, αν και όλα πήγαιναν μια χαρά και με φουλ ταχύτητες, έχω βλάβη σε τηλέφωνο και νετ από προχθές....το δήλωσα σαν βλάβη και περιμένω...

Προς το παρόν, ούτε βρίζω τη Τελλάς, ούτε σαν υστερικός κάνω....υπομονή και στο κάτω κάτω, ας κάνουμε και λίγη αποτοξίνωση....

Θα τεστάρω βέβαια το βαθμό εγρήγορσής τους.....αναμένω

Mouse Potato
12-12-07, 16:52
Τελικά απ' ότι καταλαβαίνω είμαι από τους πολύ τυχερούς που είμαι χωρίς βλάβες και με κανονικές ταχύτητες:x

Socom
12-12-07, 17:29
Ναι είσαι

psolord
12-12-07, 18:06
Τελικά απ' ότι καταλαβαίνω είμαι από τους πολύ τυχερούς που είμαι χωρίς βλάβες και με κανονικές ταχύτητες:x

Όχι ρε συ. Απλά αυτοί που δεν έχουν προβλήματα δεν ασχολούνται με το φορουμ. :oops:Εγώ έχω 5 γνωστούς με ζίστο στο περιστέρι. Όλοι χωρίς προβλήματα. Και ένας εγώ έξι! :) Βέβαια δεν έχουν πιάσει όλοι MAX αλλά δεν έχει να λέει. Οι γραμμές είναι αξιοπρεπέστατες.

Απο ότι έχω καταλάβει ισχύει αυτό που διαβάζω στο φορουμ. Όσο πιο κοντά στον Αγ.Αντωνη τόσο πιο καλά.

XTCgr
12-12-07, 18:36
Εδώ όλα μια χαρά και τα στατικά της γραμμής καλά κρατούν!

johnieXXX
12-12-07, 19:14
επειδή άκουσα για περιστέρι λέω και εγώ τον πόνο μου...
όλο το σαβατοκύριακο δεν μπορούσα να μπω καθόλου... με το που συγχρόνιζε το fritz με πέταγε έξω..
δοκίμασα και το 585v6 που έχω της tellas και ακόμα χειρότερα...
μετά από 2 τηλ. σαν να έφτιαξε την δευτέρα..
ταχύτητες για τον π____ο με 4/512...
πριν τις διακοπές είχα πιάσει μέχρι και 6,5/1 <<===== καταπληκτικό εεε??? :p :p :p
τα ίδια κα σε ένα φίλο μου μόνο με διαφορά φάσης.. τα έπαθε 10 μέρες πριν αυτός
περιστέρι προς ανθούπολη και αγ.ιερόθεο έχει πίασει κανείς 12/1?? μέχρι 7/1 έχω ακούσει

Spanos
12-12-07, 19:21
Το γνωστό πρόβλημα με το Περιστέρι και τις αποστάσεις, μονο αν βάλουν DSLAM στο Ποικίλον θα σωθείτε τελικά:p Δε λές που πιάνεις και 4;

ORGixMH
12-12-07, 20:05
Δείτε και αυτό:
http://img91.imageshack.us/img91/8537/83764349sl2.th.jpg (http://img91.imageshack.us/my.php?image=83764349sl2.jpg)
Είναι δυνατών???
Τι κάνουνε οι $#%@#$%#!!!! :worthy::worthy::worthy:

Mouse Potato
12-12-07, 21:31
Δείτε και αυτό:
http://img91.imageshack.us/img91/8537/83764349sl2.th.jpg (http://img91.imageshack.us/my.php?image=83764349sl2.jpg)
Είναι δυνατών???
Τι κάνουνε οι $#%@#$%#!!!! :worthy::worthy::worthy:

Full συγχρονισμός στα 2048/256. 2mbps σου δίνουν... Για την γραμμή πάντως μια χαρά δεν βρίσκω λόγο να σε πάνε τόσο κάτω. :hmm:

ORGixMH
13-12-07, 04:36
Full συγχρονισμός στα 2048/256. 2mbps σου δίνουν... Για την γραμμή πάντως μια χαρά δεν βρίσκω λόγο να σε πάνε τόσο κάτω. :hmm:
Ρε συ...το router μιου συγχρονιζε στα 12/1 και κατεβασα με 1.3mbs - 1.2mbs!
DC είχα σπάνια!
Δεν φτένε οι γραμμές μας...η (Τ)ΕΛΛΑΣ έχει πρόβλημα (Μεγάλο , δεν της φτάνει θέλει κιάλο!)
πάντα είχα τέλιο snr αφού το DSLAM είναι στη διπλανή σχεδόν πολικατικία! και η περιοχή μου είναι γεμάτη απο ετερίες και το dslam είναι ψιλοάδιο!:worthy:


Και κάτι που ξέχασα! Σήμερα το πρωί πήραμε τηλ στο Κ.Ε.Π. της τελάς εγώ και 3ης φίλοι μου!
Στον 1ο ήπανε πως έχει καποιο firewall (@##$@#$@#$@#%@#%) στο 2ο και σε εμένα πως πρότη φορά ακούνε τέτια βλάβη και στον 3ο να ξανακάνει τις ρυθμίσεις του router απο την αρχή!
Μας κοροιδέυουνε κανονικά και με τον νόμο! Τουλάχιστον ας δόσουνε εξιγίσεις για το πρόβλημα διαφορετικά θα αναγκαστώ να αλλάψω πάροχω με την δικεολογία οτι δεν μου δίνουνε τις υπιρεσίες που πληρώνω!
Έχω άδικο? Το εώς και 12mbit δεν νομίζω να σημένει 2mbit και απο αυτά τα 2 να κατεβάζω το πολύ με 180kbs!

Mouse Potato
13-12-07, 18:25
Καλά μη ψάχνεις να σου λύσουν το πρόβλημα τηλεφωνικώς. "Ν" φορές να πάρεις τηλέφωνο, "Ν" διαφορετικές απαντήσεις θα λάβεις (Ν>=2:p)

psolord
14-12-07, 12:31
Δείτε και αυτό:
http://img91.imageshack.us/img91/8537/83764349sl2.th.jpg (http://img91.imageshack.us/my.php?image=83764349sl2.jpg)
Είναι δυνατών???
Τι κάνουνε οι $#%@#$%#!!!! :worthy::worthy::worthy:

Για να πω την αλήθεια μου όταν διαβάζω κάτι παιδία που έχουν snr -12 και att 172, να παραπονιούνται και να βρίζουν την Τελλάς που δεν τους παρέχει αυτό που πληρώνουν, ενοχλουμαι κάπως. Μου αρέσει να εμπλουτίζω τις γνώσεις μου με νέα πράγματα και όχι με γκρίνιες. Αλλά ενα forum τα έχει όλα.

ΕΣΥ όμως απο την άλλη έχεις καθε δίκιο να γκρινιάζεις. Μα είναι δυνατόν με τόσο άψογη γραμμή να έχεις προβλήματα και τέτοιες γελοίες ταχύτητες. Όντως είναι να απορείς τι κάνουν! Εκεί ναι να τους πάρεις 200 τηλέφωνα και να τους ζαλίσεις τα φρύδια.

Μου φαίνεται για πρόβλημα στο dlam πάντως. Πες μας τι γίνεται και πότε θα σου το φτιάξουν τελικά (έτσι απο περιέργεια).:whistle:

rcs
14-12-07, 23:52
Έχεις εν μέρει δίκιο psolord αλλά δεν οφείλονται όλα στις κακές γραμμές όπως παρουσιάζεται....
Από 50-60 αποσυνδέσεις την ημέρα με snr 6-8,μετά από την παρακάτω εικόνα και με snr 3-5 δεν υπάρχει περίπτωση να μην φταίει η τελλάς.

http://i202.photobucket.com/albums/aa100/dbdrag/up.png

Mouse Potato
16-12-07, 03:27
Έχεις εν μέρει δίκιο psolord αλλά δεν οφείλονται όλα στις κακές γραμμές όπως παρουσιάζεται....
Από 50-60 αποσυνδέσεις την ημέρα με snr 6-8,μετά από την παρακάτω εικόνα και με snr 3-5 δεν υπάρχει περίπτωση να μην φταίει η τελλάς.

http://i202.photobucket.com/albums/aa100/dbdrag/up.png

Αν και στο ιδιο dslam μια χαρά μου συγχρονίζει....

pan82
17-12-07, 20:35
Tελικά πάνω που σκεφτόμουν αν θα ακυρώσω τη σύνδεση από τη τελλας μιας και είχε σταλεί στον οτε στις 10/12 (εγώ βέβαια είχα στείλει την αίτηση με φαξ στις 30/11 αλλά είχε χαθεί μέχρι να τη βρουν) και είδα τα νέα πακέτα του οτε σήμερα το μεσημέρι κατά τις 3 κόπηκε το τηλ. μόλις πήρα το 134 να ρωτήσω αν φαίνεται σε αυτούς αίτημα για μεταφορά adsl γραμμής και επανήλθε πάλι στις 6 που κόπηκε το adsl. Κουφάθηκα αλλά λέω δε μπαίνω στο ρουτετ να δω και βλέπω να συγχρονίζει κοντά στα 12mbps, παίρνω αμέσως εξυπηρέτηση πελατών αλλά επειδή σκέφτηκα ότι θα κάνει ώρα πήρα μια φίλη μου που δουλεύει στο τεχνικό τμήμα και μου έδωσε κωδικούς να ενεργοποιήσω τη σύνδεση.
Πλέον συγχρονίζω στα 11752000/1021000 dslam Αμπελοκήπων
att. 22,0
snr 6,00
πως τα βλέπετε τα στατιστικά μου;;
Πάντως αν και συνδέθηκα δύσκολη σχετική ώρα κοντά στις 18.00 μέχρι και τώρα (19.30) δείχνει να πετάει. Σε δοκιμές φτάνει τα 1215kb/s κατεβάζοντας από οτενετ αρχεία και από ftp server. Με torrent ελληνικά που δοκίμασα κλείδωσε σε δεύτερα στο 1,1MB/s ενώ από rapidshare κατεβάζει σαν free user πάντα με 500-600kb/s. Από ξένα τορεντ που έκανα δοκιμή επίσης αρκετά καλύτερα από οτενετ ενώ και στο σερφάρισμα δείχνει να πάει άψογα

click START to re-test
17/12/2007 19:33:17
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 719.74Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 10.10Mb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem


ΥΓ: Το ρουτερ το έβαλα πάνω όπως ήταν λέτε να κάνω καμιά αναβάθμιση σε κανά πιο νέο software;;
System Type: SpeedStream 4200-Series
Config Part #: 003-6045-G0G
Firmware Part #: 004-D240-A8B
MAC Address: 00:18:D1:1E:61:01

ΥΓ2: Μόλις βλέπω ανέβηκα λίγο στο 11994000 έκανα reboot και πάλι τόσο μια χαρά!!

Mouse Potato
17-12-07, 22:49
Tελικά πάνω που σκεφτόμουν αν θα ακυρώσω τη σύνδεση από τη τελλας μιας και είχε σταλεί στον οτε στις 10/12 (εγώ βέβαια είχα στείλει την αίτηση με φαξ στις 30/11 αλλά είχε χαθεί μέχρι να τη βρουν) και είδα τα νέα πακέτα του οτε σήμερα το μεσημέρι κατά τις 3 κόπηκε το τηλ. μόλις πήρα το 134 να ρωτήσω αν φαίνεται σε αυτούς αίτημα για μεταφορά adsl γραμμής και επανήλθε πάλι στις 6 που κόπηκε το adsl. Κουφάθηκα αλλά λέω δε μπαίνω στο ρουτετ να δω και βλέπω να συγχρονίζει κοντά στα 12mbps, παίρνω αμέσως εξυπηρέτηση πελατών αλλά επειδή σκέφτηκα ότι θα κάνει ώρα πήρα μια φίλη μου που δουλεύει στο τεχνικό τμήμα και μου έδωσε κωδικούς να ενεργοποιήσω τη σύνδεση.
Πλέον συγχρονίζω στα 11752000/1021000 dslam Αμπελοκήπων
att. 22,0
snr 6,00
πως τα βλέπετε τα στατιστικά μου;;
Πάντως αν και συνδέθηκα δύσκολη σχετική ώρα κοντά στις 18.00 μέχρι και τώρα (19.30) δείχνει να πετάει. Σε δοκιμές φτάνει τα 1215kb/s κατεβάζοντας από οτενετ αρχεία και από ftp server. Με torrent ελληνικά που δοκίμασα κλείδωσε σε δεύτερα στο 1,1MB/s ενώ από rapidshare κατεβάζει σαν free user πάντα με 500-600kb/s. Από ξένα τορεντ που έκανα δοκιμή επίσης αρκετά καλύτερα από οτενετ ενώ και στο σερφάρισμα δείχνει να πάει άψογα

click START to re-test
17/12/2007 19:33:17
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 719.74Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 10.10Mb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem


ΥΓ: Το ρουτερ το έβαλα πάνω όπως ήταν λέτε να κάνω καμιά αναβάθμιση σε κανά πιο νέο software;;
System Type: SpeedStream 4200-Series
Config Part #: 003-6045-G0G
Firmware Part #: 004-D240-A8B
MAC Address: 00:18:D1:1E:61:01

ΥΓ2: Μόλις βλέπω ανέβηκα λίγο στο 11994000 έκανα reboot και πάλι τόσο μια χαρά!!

Τα στατιστικά σου είναι σχετικά καλά... Αν λοιπόν δεν έχεις προβλήματα (disconnects κλπ) ασ' το έτσι το firmware... Τώρα αν θες να κάνεις δοκιμή μήπως σου βελτιωθεί το SNR βάλε το Α8Μ. Οι ταχυτητές σου είναι μια χαρά (αν διαβάσεις λίγο το thread για τις ταχύτητες θα διαπιστώσεις και μόνος σου ότι είσαι πολύ καλά). Αυτά ;)

pan82
18-12-07, 21:55
τελικά άρχισαν τα προβλήματα και μένα.Μπορεί σα σύνδεση να πετάει αφού να σκεφτείται ότι σε δοκιμές χθες κατεβάζα όλη την ώρα με 1250 όπως ανέφερα ακόμα και ενώ κατεβάζα rapid με 600 έβλεπα βίντεακι στο youtube άψογα σε σημείο να έχει αυτό φορτώσει στα πρώτα 2 δευτερόλεπτα που ξεκινούσε.Το πρόβλημα είναι ότι οι αποσύνδεσεις είναι συνεχείς,έκανα αναβάθμιση σε Α8Μ αλλά το SΝR πάλι 6 βία 7 καμία φορά και ενώ χθες το απόγευμα αποσύνδεοταν μια στο τόσο στιγμιαία και το καταλάβαινα μόνο στα τορρεντ που έπεφταν ξαφνικά σήμερα το πρωί άρχισε να χάνει συγχρονισμό και πρέπει να περίμενα αρκετά δευτέρα και να πατησω σύνδεση για να ξανάμπει.Δε ξέρω απογοητευτικά αφού σκέφτομαι να τη κάνω στο πρώτο δέκαήμερο που μπορώ αν δε βελτιωθεί.Οι αποσύνδεσεις να οφείλονται στο δίκτυο η είναι χαμηλό το SΝR πολύ;αυτό που με παράξενεψε είναι ότι όλοι λέγατε για πρόβλημα τις απογευματινές ώρες αλλά εμένα και το πρωί και το βράδυ αργά κοντά στις 2 το ίδιο.Αλήθεια αφήνοντας ανοιχτό το pc μπορώ στο 4200 να δω πόσες φορές έχει αλλάξει ip άρα αποσυνδεθηκε;

vaggos_fromhell
18-12-07, 22:26
τελικά άρχισαν τα προβλήματα και μένα.Μπορεί σα σύνδεση να πετάει αφού να σκεφτείται ότι σε δοκιμές χθες κατεβάζα όλη την ώρα με 1250 όπως ανέφερα ακόμα και ενώ κατεβάζα rapid με 600 έβλεπα βίντεακι στο youtube άψογα σε σημείο να έχει αυτό φορτώσει στα πρώτα 2 δευτερόλεπτα που ξεκινούσε.Το πρόβλημα είναι ότι οι αποσύνδεσεις είναι συνεχείς,έκανα αναβάθμιση σε Α8Μ αλλά το SΝR πάλι 6 βία 7 καμία φορά και ενώ χθες το απόγευμα αποσύνδεοταν μια στο τόσο στιγμιαία και το καταλάβαινα μόνο στα τορρεντ που έπεφταν ξαφνικά σήμερα το πρωί άρχισε να χάνει συγχρονισμό και πρέπει να περίμενα αρκετά δευτέρα και να πατησω σύνδεση για να ξανάμπει.Δε ξέρω απογοητευτικά αφού σκέφτομαι να τη κάνω στο πρώτο δέκαήμερο που μπορώ αν δε βελτιωθεί.Οι αποσύνδεσεις να οφείλονται στο δίκτυο η είναι χαμηλό το SΝR πολύ;αυτό που με παράξενεψε είναι ότι όλοι λέγατε για πρόβλημα τις απογευματινές ώρες αλλά εμένα και το πρωί και το βράδυ αργά κοντά στις 2 το ίδιο.Αλήθεια αφήνοντας ανοιχτό το pc μπορώ στο 4200 να δω πόσες φορές έχει αλλάξει ip άρα αποσυνδεθηκε;

Πάρε τηλέφωνο το 1212 και ζήτα να σε μειώσουν κανένα δύο mbps και θα στρώσει. Η γραμμή σου φταίει.

Mouse Potato
19-12-07, 00:07
Λόγω χαμηλού S/N έχεις και τις αποσυνδέσεις... Αν σου ρίξουν τον συγχρονισμό τότε θα ανέβει το S/N σου. Το οποίο έχει σαν αποτέλεσμα την σταθερότητα της γραμμής σου (και καμία προσευχούλα - του τύπου: "Θεούλη μου κράτα το dsl UP..." - πριν πέσουμε για ύπνο δεν βλάπτει :p). 1212 λοιπόν... ;)

rcs
19-12-07, 14:38
pan82 η άποψή μου είναι ότι δεν φταίει το snr για τις αποσυνδέσεις.Φταίει καθαρά η τελλάς.
Δηλαδή στην φόρθνετ που οι περισσότεροι λόγω των 24 έχουν snr 6 τι θα έπρεπε να συμβαίνει?
Όχι ότι και εκεί συμβαίνουν λίγα.....

Θα σου αναφέρω ότι έχω 50-60 αποσυνδέσεις την ημέρα.Σε ακολουθία οι ημέρες......και με καλό snr 6 7 8.
Μετά εξαφανίζονται για αρκετές μέρες και μετά εμφανίζονται......και πάμε έτσι......
Πριν λίγες ημέρες είχα uptime 43 ώρες με snr 3-6 και τώρα 2 3 αποσυνδέσεις την ημέρα.
Άρα δεν νομίζω να φταίει η γραμμή μου.....
Και ας με έχουν ρίξει στα 6 από τα 8,5.Αλλά αν συνεχίσει δεν θα δεχθώ με τίποτα άλλη υποβάθμιση.

Η ip δεν αλλάζει στις αποσυνδέσεις

pan82
19-12-07, 18:32
pan82 η άποψή μου είναι ότι δεν φταίει το snr για τις αποσυνδέσεις.Φταίει καθαρά η τελλάς.
Δηλαδή στην φόρθνετ που οι περισσότεροι λόγω των 24 έχουν snr 6 τι θα έπρεπε να συμβαίνει?
Όχι ότι και εκεί συμβαίνουν λίγα.....

Θα σου αναφέρω ότι έχω 50-60 αποσυνδέσεις την ημέρα.Σε ακολουθία οι ημέρες......και με καλό snr 6 7 8.
Μετά εξαφανίζονται για αρκετές μέρες και μετά εμφανίζονται......και πάμε έτσι......
Πριν λίγες ημέρες είχα uptime 43 ώρες με snr 3-6 και τώρα 2 3 αποσυνδέσεις την ημέρα.
Άρα δεν νομίζω να φταίει η γραμμή μου.....
Και ας με έχουν ρίξει στα 6 από τα 8,5.Αλλά αν συνεχίσει δεν θα δεχθώ με τίποτα άλλη υποβάθμιση.

Η ip δεν αλλάζει στις αποσυνδέσεις

Κι εγώ έτσι πιστεύω και σήμερα το μεσημέρι που γύρισα είδα να αποσυγχρονίζει το modem το εκνευριστικό είναι ότι πλέον δεν είναι στιγμιαία disconnect που δε τα αντιλαμβάνεσαι (σε μένα άλλαζε ip σε κάθε επανασύνδεση έτσι το καταλάβαινα) αλλά χάνει το adsl και περιμένεις κανά λεπτό να συγχρονίσει.
Σαν μια απέλπιδα λύση γιατί η αλήθεια είναι ότι δε θέλω να πέσω στα 8mbps, 12 πληρώνω 12 θέλω να χω έβαλα το firmware της οptus και δε ξέρω αν είναι τυχαίο ή έπαιξε κάτι από τη στιγμή που το έβαλα δεν είχα καμιά αποσύνδεση και είμαι ήδη 2 ώρες up. Λέτε να κάνει θαύματα το συγκεκριμένο firmware ή μήπως επειδή άλλαξε απο PPoA σε PPoE;; Το μόνο πρόβλημα είναι ότι έχω και δεύτερο pc που συνδεόταν με usb και τώρα δε δουλεύει και δε ξέρω τι να κάνω αν και προσεχώς μάλλον θα αγοράσω νέο ρουτερ

kirileman
19-12-07, 21:57
Με το speedtouch, πάντως, δεν είχα ποτέ αποσυνδέσεις. Με το fritzbox άπειρες. Απλά το αναφέρω διότι πιστεύω ότι το modem παίζει σημαντικότατο ρόλο.

GTS
19-12-07, 23:51
Με το speedtouch, πάντως, δεν είχα ποτέ αποσυνδέσεις. Με το fritzbox άπειρες. Απλά το αναφέρω διότι πιστεύω ότι το modem παίζει σημαντικότατο ρόλο.

Σίγουρα παίζει...το είδα ιδίοις όμμασι σε φίλο με Forthnet, όταν βάλαμε το δικό μου ρούτερ αντί για το Crypto

pan82
20-12-07, 01:34
Μάλλον η optus τα κατάφερε τελικά μετά τις δεκάδες αποσυνδέσεις χθες και προχθές μίλησα και με γνωστή μου στη τελλας και είδε δεκάδες αποσυνδέσεις από πρόβλημα γραμμής σήμερα από τη στιγμή που εγκατέστησα το νεο firmware τίποτα, είμαι ήδη 9 ώρες up και συνεχίζω... και μάλιστα δύσκολες απογευματινές ώρες. Ας ελπίσουμε ότι θα συνεχίσει έτσι

Mouse Potato
20-12-07, 15:54
Μάλλον η optus τα κατάφερε τελικά μετά τις δεκάδες αποσυνδέσεις χθες και προχθές μίλησα και με γνωστή μου στη τελλας και είδε δεκάδες αποσυνδέσεις από πρόβλημα γραμμής σήμερα από τη στιγμή που εγκατέστησα το νεο firmware τίποτα, είμαι ήδη 9 ώρες up και συνεχίζω... και μάλιστα δύσκολες απογευματινές ώρες. Ας ελπίσουμε ότι θα συνεχίσει έτσι

Keep goin'!:worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.