PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδέες για "χτίσιμο" νέου PC;



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Bhaal
21-02-05, 22:38
Καλησπέρα σε όλους.

Έμαθα για το forum σας από τον φίλο μου, angel_n., ο οποίος μου είπε ότι μπορείτε να βοηθήσετε. Είναι η πρώτη φορά που αποφασίζω μόνη μου για pc και τα έχω βρει δύσκολα επειδή είμαι... παντελώς άσχετη. Γι αυτό, σας παρακαλώ, μη με βρίσετε άμα διαβάσετε καμιά βλακεία. Εντάξει;

Η χρήση του:
-- Για επεξεργασία κειμένου, και λοιπές εφαρμογές του Office
-- Για επεξεργασία εικόνας σε Photoshop, και
-- Για παιχνίδια.

Το ζητούμενο για μένα είναι μια καλή motherboard, ώστε να μην αχρηστευτεί αν θελήσω να κάνω αναβάθμιση. Μια καλή CPU, ώστε να παίζω άνετα και να μη "σέρνεται" το μηχάνημα μετά από 1 ώρα. Και, τέλος, μια καλή κάρτα γραφικών (πάλι για τα παιχνίδια).

Είχα πάντα Intel αλλά αυτή τη φορά θέλω να πάω σε AMD Athlon. Με τον angel_n καταλήξαμε στα παρακάτω -- κι εδώ χρειάζομαι τις γνώσεις σας.

CPU: Athlon 64 3000 (939) ή 3200 (939) --> Κάποια άλλη πρόταση;

Motherboard: A8V-E DELUXE (939) PCI Exp ή A8N SLI DELUXE (939) PCI Exp --> Άλλες προτάσεις;

VGA: GeForce 6200 - 128 MB 'PCI Express' Albatron ή
GeForce PCX 5750 - 128MB 'PCI Express ' ή
EAX600 PRO/TD - 128MB 'PCI-Express' Asus ATI ή
EAX300 SE/T - 128MB 'PCI-Express' Asus ATI
--> Ποια μου προτείνετε;

Οικονομικό όριο: τα 600, μήπως και καταφέρω να πάρω και scanner.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Bhaal
22-02-05, 11:06
Χμμ... Κανείς δεν έχει διάθεση να βοηθήσει; Εντάξει, αν νομίζετε ότι ρωτάω πολλά, απαντήστε μου σε ό,τι ξέρετε. Έχω διαβάσει threads με παρόμοιο θέμα στο forum, αλλά αυτό δε σημαίνει πως καταλαβαίνω όλα όσα αναφέρονται εκεί μέσα.

Ducklord
22-02-05, 11:23
Οι κάρτες γραφικών που έχεις διαλέξει =ΔΕΝ= μπορούν να χαρακτηριστούν ως "καλές" για παιχνίδια. Μέτριες θα έλεγα, προς κακές. Ξήλωσε περισσότερο την τσέπη σου και προτίμησε μία 6600GT (που, και πάλι, μέτρια χαρακτηρίζεται, μα "η καλύτερη από τις `μέτριες`"). Κατά τα άλλα... καλά είσαι. Από δίσκους, όμως; Μνήμη; Κάρτα ήχου; Τίποτα; Ό,τι να'ναι;

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Bhaal
22-02-05, 11:50
Η επιλογή της κάρτας γραφικών έγινε με βάση την τεχνολογία (?) PCi-express και κυρίως την τιμή. Το κυριότερο πρόβλημα που έχω η συμβατότητα των hardware μεταξύ τους και η ομαλή λειτουργία τους. Το ξαναλέω: είμαι άσχετη.

Κάρτα ήχου: μάλλον καμιά Audigy, σχετικά φτηνή, και την αναβαθμίζω στο μέλλον. Τι προτείνεις;
Σκληρό δίσκο: WESTERN DIGITAL 80 GB (7200rpm, 8MB buffer) ή 120 GB (7200rpm, 8MB buffer). Θα εξαρτηθεί από τη διαφορά τιμής.
Μνήμη: Kingston pc 3200(400)

Ο CPU και το motherboard σου φαίνονται εντάξει; Ποιο CPU είναι καλύτερο; και ποια ακριβώς είναι η διαφορά τους;

Σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. :D

George978
22-02-05, 11:52
Μακρια απο VIA τσιπακι

XTCgr
22-02-05, 11:55
τα 600euro θα τα διαθέσεις μόνο για αγορά CPU+μητρικής+κάρτας γραφικών ?

Bhaal
22-02-05, 12:06
@George978:

Μακρια απο VIA τσιπακι
Ποιο είναι αυτό;;;; :-?

@ DSL_worshipper:

τα 600euro θα τα διαθέσεις μόνο για αγορά CPU+μητρικής+κάρτας γραφικών ?
Αν μπορώ να το αποφύγω, όχι. Άντε να φτάσω τα 700, γιατί θέλω ν' αγοράσω και scanner, αλλά δεν το βλέπω... :roll:

Τα τροφοδοτικά που δίνουν με τα κουτιά είναι καλά; Με ένα 300-350άρι τη βγάζω καθαρή; Απ' όσο είδα, με 400άρι ανεβαίνει πολύ η τιμή τους... :(

Bhaal
22-02-05, 12:13
Ξανακοίταξα τα "τεφτέρια" μου και το ποσό των 700euro περιλαμβάνει:
CPU, motherboard, μια από τις παραπάνω VGA, σκληρό δίσκο (80άρη), το τσιπάκι μνήμης, DVD-rom & CD writer. Με τιμές Πλαισίου -- χωρίς να σημαίνει ότι θα τα πάρω όλα από κει.

Αν ξέρατε τι σύστημα έχω τώρα θα κλαίγατε...

Jander@DarthVader
22-02-05, 12:17
Μπορεις να παρεις την A8N SLI αντι για την Deluxe, που δεν εχει ιδιαιτερες διαφορες (gigabit lan και εξτρα SATA connectors)

Εφοσων πας για 939 socket, ριξε ενα γερο ξηλωμα και παρε ενα AMD FX-53. Mην πας να γλυτωσεις λευτα απο το τροφοδοτικο θα το μετανειωσεις, παρε ενα 450αρι οχι μονο για να καλυψει τις αναγκες σου, αλλα και επειδη θα το χρειαστεις με οποιαδηποτε δυνατη καρτα, εξτρα σκληρους κλπ.

George978
22-02-05, 12:25
Αν δεν θα χρησιμοποιησεις ποτε SLI τοτε μην παιρνεις την A8N SLI DELUXE, παρε την "απλη".
Εφοσων πας για 939 socket, ριξε ενα γερο ξηλωμα και παρε ενα AMD FX-53.

LOL, πανε παρε ενα 3200+ 939 και μια DFI ULTRA-D και ενα ζευγαρι μνημες 2Χ512 και θα δεις οτι θα μεινεις πολυ εντυπωσιασμενος. ο 3200 κανει 180 ευρω και η μητρικη 152.

Bhaal
22-02-05, 12:26
J@ ander@DarthVader:
SLI????
Και πόσο "γερό" εννοείς το ξήλωμα; Δεν είμαι σίγουρη ότι το αντέχει η τσέπη μου στην παρούσα φάση...
Νομίζω ότι ένα μέτριο, για εσάς, σύστημα, θα είναι μεγάλη διαφορά για μένα -- αρκεί να σκεφτείτε πως τα τελευταία πέντε χρόνια έχω Pentium III στα 500Mhz με 256 μνήμη.
(Εντάξει. Τώρα μπορείτε να σταματήσετε να γελάτε...)

George978
22-02-05, 12:31
ποσα θες να δωσεις σε καρτα γραφικων?

Jander@DarthVader
22-02-05, 12:31
Δεν υπαρχει λογος για γελιο, δες το avatar μου για το δικο μου configuration. Eκανα ενα μικρο edit στο μυνημα μου ξαναδιαβασε το ;). Το SLI interface σου επιτρεπει (αν το υποστηριζει και η καρτα) να συνδεσεις 2 καρτες γραφικων και να μοιρασεις το rendering αναμεταξυ τους. Υποψη ομως οτι πρεπει να το υποστηριζει και το παιχνιδι αυτο, αλλιως δεν θα δεις καποια διαφορα στο performance του παιχνιδιου. Για τον FX-53 δεν μπορω να σου πω τιμη, αλλα σου προτεινω να δεις το εξης site www.pc-corner.gr και να στειλεις ενα mail για τιμες.

Bhaal
22-02-05, 12:46
@ George978:
Μέχρι 180 -- για την ώρα.

@ Jander@DarthVader:
Έχεις δίκιο. Δε νομίζω να χρησιμοποιήσω SLI ποτέ.
Και για το τροφοδοτικό έχεις μάλλον δίκιο. Βλακεία μου.
Το link δεν λειτουργεί -- προς το παρόν. Θα ξαναδοκιμάσω αργότερα.
Και πάλι, όμως, δεν μπορώ να διαθέσω πολλά χρήματα. :(

XTCgr
22-02-05, 12:55
δύσκολα τα πράγματα Βhaal....... :-(... μήπως γίνεται να το αναβάλεις καποιο διάστημα?
όπως τα υπολογίζω
3000+ 939 >>> 150euro
DFI nF4 ultra >>> 150euro
2x512 >>> 160
WD 120GB SATA >>> 80
δηλαδή μέχρι τώρα περίπου 540 euro.... υπολόγισε κανα 200αρι για καλή κάρτα γραφικών( 6600GT pci-e) κάπου 70-80 euro για DVD Recorder και κανα 70-80αρι για κουτι με τροφοδοτικό, δηλαδή πάμε στο 1000αρικο.

Bhaal
22-02-05, 13:09
:stoned: @ DSL_worshipper:
Αν ήταν στο χέρι μου θα το ανέβαλλα επ' αόριστον. Το θέμα, όμως, είναι ότι ο επεξεργαστής μου αρχίζει και τα φτύνει: κάνει διακοπές, σκοτεινιάζει η οθόνη, κολλάει διαρκώς ο υπολογιστής, κλπ. Εντάξει, έχω βαρεθεί κιόλας τα 500Mhz, να πω και την αλήθεια.

Αν πάρω, για αρχή, ένα τσιπάκι μνήμης αντί για δυο;...
Κι αν πάρω 80άρη σκληρό αντί για 120άρη;
Έχουμε υπόψη καμιά φθηνότερη motherboard pci-x?
Δεν θα πάρω DVD-recorder, αλλά DVD-rom+CD-recorder, για να μου έρθουν πιο φθηνά.
Το γλιτώνω το χιλιάρικο;;; :( :roll:

George978
22-02-05, 13:16
φιλε θα πρεπει να ριξεις πολυ την ποιοτητα

3000->150
Gigabyte nforce4-4X->100 euro
2X256 RAM-> 90
80GB -> 60 euro
DVDRW-> 60 euro
Chieftec psu 360W->60 euro

520 ευρω αυτα.

XTCgr
22-02-05, 13:26
ναι, γίνεται να παρεις ενα 512αρι για αρχή απλά δεν θα εκμεταλλεύεσαι το dual channel της μητρικής σου. Η διαφορά 80αρι με 120αρι ειναι περίπου 30euro. Φθηνότερη μητρική?......χμμμμ... Gigabyte 939 περίπου στα 100. Σαν εναλλακτική λύση Gigabyte K8NS Ultra στα 120euro τελικη.
Ο συνδυασμός DVD-rom+CD-recorder δεν θα σου έρθει πολύ φθηνότερα, άντε κανα 10αρι euro και προσωπικά πιστεύω οτι δεν αξίζει. Eγώ θα πρότεινα να πάρεις ενα DVD recorder με 60-65euro

Bhaal
22-02-05, 13:31
@ George978:
Φίλη! Φίλη είμαι, όχι "φίλος". ;) Και όχι, δε θέλω να ρίξω πολύ την ποιότητα.
Προς το παρόν δεν θα πάρω PSU, οπότε το βγάζουμε απ' έξω.
Ούτε και DVD-RW.

Ερωτήσεις:
-- Η DFI nF4 ultra είναι καλύτερη από την A8V-E DELUXE (939) PCI Exp?
-- Βρήκα CD-RW της LG (σύνδεση IDE με 2MB Buffer underrun protection) στα 25 euro. Σας φαίνεται καλό; Της TEAC λέει για "σύνδεση εσωτερική EIDE". Διαφορά;;;

XTCgr
22-02-05, 13:33
ναι, γίνεται να παρεις ενα 512αρι για αρχή απλά δεν θα εκμεταλλεύεσαι το dual channel της μητρικής σου. Η διαφορά 80αρι με 120αρι ειναι περίπου 30euro. Φθηνότερη μητρική?......χμμμμ... Gigabyte K8NXP στα 120euro τελικη.
Ο συνδυασμός DVD-rom+CD-recorder δεν θα σου έρθει πολύ φθηνότερα, άντε κανα 10αρι euro και προσωπικά πιστεύω οτι δεν αξίζει. Eγώ θα πρότεινα να πάρεις ενα DVD recorder με 60-65euro

George978
22-02-05, 13:33
ωπ συγγνωμη :oops:

η DFI λοιπον ειναι μια απο τις 3 καλυτερες μητρικες για AMD που μπορεις να παρεις αυτη τη στιγμη. η Α8V ειναι σιγουρα μια απο τις 3 χειροτερες που μπορεις να βρεις .

Bhaal
22-02-05, 13:39
ναι, γίνεται να παρεις ενα 512αρι για αρχή απλά δεν θα εκμεταλλεύεσαι το dual channel της μητρικής σου. Η διαφορά 80αρι με 120αρι ειναι περίπου 30euro. Φθηνότερη μητρική?......χμμμμ... Gigabyte 939 περίπου στα 100. Σαν εναλλακτική λύση Gigabyte K8NS Ultra στα 120euro τελικη.
Ο συνδυασμός DVD-rom+CD-recorder δεν θα σου έρθει πολύ φθηνότερα, άντε κανα 10αρι euro και προσωπικά πιστεύω οτι δεν αξίζει. Eγώ θα πρότεινα να πάρεις ενα DVD recorder με 60-65euro

Μνήμη: δεν πειράζει, προς το παρόν. Το διορθώνουμε το καλοκαίρι.
Σκληρός: Δεν πειράζει. 30 euro πιο φθηνά είναι 30 euro. Πρόβλημα: ο παλιός σκληρός μου (ένας 20άρης) θα δουλεύει στο νέο PC;;;;;
DVD recorder: Μόνο 65? Είσαι σίγουρος; Ποιο έχεις υπόψη;

George978
22-02-05, 13:44
www.skroutz.gr αυτο ειναι μια μηχανη αναζητησης στα ελληνικα online καταστηματα ηλεκτρονικων. πας βαζεις τι ψαχνεις και σου βγαζει τιμες και εσυ φυσικα διαλεγεις την φτηνοτερη.

NEC ND3500 DUAL LAYER (BULK,16x4x16x) ΤΙΜΗ : € 67.00

ο δισκος σου θα παιζει κανονικα

XTCgr
22-02-05, 13:53
το Nec που λέει ο george και στα 60-65 παίζει ενα της LG (dual layer κτλ)

Bhaal
22-02-05, 13:59
@George978:

Σ' ευχαριστώ πολύ! :D

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
Motherboard: DFI nF4 ultra
CPU: Athlon 3000+ 939 ή 3200? Στα πόσα Ghz τρέχουν, αλήθεια;
VGA: 6600GT pci-e
Σκληρό: WD 80 GB (7200rpm, 8MB buffer)
Μνήμη: 1 τσιπάκι Kingston pc 3200(400) -- για αρχή.
DVD-RW: NEC ND3500 DUAL LAYER (BULK,16x4x16x) -- Δεν είναι αργό;;

Είμαστε σίγουροι ότι όλα αυτά είναι συμβατά μεταξύ τους, και δεν θα έχω πρόβλημα σε μελλοντικές αναβαθμίσεις -- έτσι;
Και τώρα μένει να ψάξω για τις καλύτερες τιμές, σωστά;

Δυο ερωτήσουλες ακόμη:
1. Στην Cosmodata (Στουρνάρη) μου είπαν ότι μπορούν να μου συναρμολογήσουν το PC στην τιμή των 25-30 euro. Να τους εμπιστευτώ;
2. Το Bios πως γίνεται εγκατάσταση; Ποιος το βάζει; :oops:

George978
22-02-05, 14:01
COSMODATA!!!! :shock: :shock: :shock:

φυγε μακρια απο αυτο το μαγαζι , μακρια λεμε

WAntilles
22-02-05, 14:08
Είχα πει να μην αναμιχθώ αλλά ύστερα από το τελευταίο:

Μακριά από την Cosmodata.


Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
Motherboard: DFI nF4 ultra
CPU: Athlon 3000+ 939 ή 3200? Στα πόσα Ghz τρέχουν, αλήθεια;
VGA: 6600GT pci-e
Σκληρό: WD 80 GB (7200rpm, 8MB buffer)
Μνήμη: 1 τσιπάκι Kingston pc 3200(400) -- για αρχή.
DVD-RW: NEC ND3500 DUAL LAYER (BULK,16x4x16x) -- Δεν είναι αργό;;

Συμφωνώ με όλα αυτά με κάποιες παρατηρήσεις:

- 3000+ -> 1.8GHz
- 3200+ -> 2.0GHz

- Έχε υπόψη σου ότι μέχρι και τον 200άρη δίσκο οι τιμές με τον 80άρη είναι πολύ κοντά. Δηλαδή την καλύτερη χωρητικότητα/τιμή έχουν οι 160άρηδες και 200άρηδες.

- Μνήμη οπωσδήποτε 2ο 512άρι το συντομότερο. PC που έχει κάτω από 1GB μνήμη δεν αξιοποιείται.

- Το NEC είναι μια χαρά και πολύ αξιόπιστο. Οι ταχύτητες που αναφέρει είναι εγγραφής και ανάγνωσης για DVD όχι για CD. Γι' αυτό σου φαίνονται μικρές.

Επίσης τροφοδοτικό -> καλό, ATX 2.0 και τουλάχιστο 400W.

ΥΓ: Καλώς όρισες στο φόρουμ και από μένα.

Bhaal
22-02-05, 14:08
COSMODATA!!!! :shock: :shock: :shock:

φυγε μακρια απο αυτο το μαγαζι , μακρια λεμε

Εντάξει. Πες ότι έφυγα ήδη. (Αλήθεια, γιατί;)
Και... ποιος θα μου συναρμολογήσει το PC? Το μόνο που γνωρίζω είναι πώς να προσθέτω τσιπάκια μνήμης.
Να το πάω στο εργαστήρι του Πλαισίου;
Αν κρίνω από τους πωλητές του, αυτοί βαριούνται τη ζωή τους. Πήγα να ρωτήσω για επεξεργαστές, κι ένας μ@#$%ς με κοιτούσε λες και ήμουν εγώ ο πωλητής και περίμενε εκείνος απαντήσεις.
Μου ήρθε να του δώσω μια σφαλιάρα να πάει σπίτι του. :evil:

George978
22-02-05, 14:11
δεν εχεισ κανενα γνωστο να στο συναρμολογησει? πανε στα μουλτιραμα καλυτερα απο το κοσμοντατα

Bhaal
22-02-05, 14:12
Είχα πει να μην αναμιχθώ αλλά ύστερα από το τελευταίο:

Μακριά από την Cosmodata.

Γιατί να μην αναμιχθείς; Αν κρίνω από άλλα threads, ξέρεις σχεδόν τα πάντα...
Και τώρα, δηλαδή, νιώθεις καλά που δε με βοήθησες καθόλου; :cry: Μια γνώμη πες κι ασ' την να πέσει κάτω.

Bhaal
22-02-05, 14:16
δεν εχεισ κανενα γνωστο να στο συναρμολογησει? πανε στα μουλτιραμα καλυτερα απο το κοσμοντατα

Τζίφος! Κανένας γνωστός!
Τα Multirama δέχονται να κάνουν συναρμολογήσεις δίχως να έχεις αγοράσει απ' αυτούς; Τα Multirama δεν τα έχουν οι τύποι της Altec; Άλλοι άχρηστοι από κει...

George978
22-02-05, 14:21
εχουνε βελτιωθει αλλα δε βαζω το χερι στη φωτια. παντως DFI εχουν τα μουλτιραμα καθως και 3000 καλους

WAntilles
22-02-05, 14:21
Γιατί να μην αναμιχθείς; Αν κρίνω από άλλα threads, ξέρεις σχεδόν τα πάντα...
Και τώρα, δηλαδή, νιώθεις καλά που δε με βοήθησες καθόλου; :cry: Μια γνώμη πες κι ασ' την να πέσει κάτω.

Bhaal ουδείς αλάνθαστος ή γνωρίζει τα πάντα.

Έκανα edit το παραπάνω post και έχω γράψει σχετικά. Πήγαινε να το δεις.


Και... ποιος θα μου συναρμολογήσει το PC?

Μία πολύ καλή λύση αγοράς επίσης είναι το e-shop όπου θα στο συναρμολογήσουν κιόλας. Επιπλέον είναι και αξιόπιστοι.

Αλλά όπου και να πας να αγοράσεις, ισχύει ο παρακάτω απαράβατος κανόνας:

Θα πας σε ένα μαγαζί που εμπιστεύεσαι, έχοντας ήδη σχηματίσει πλήρη γραπτή λίστα που θα την έχεις μαζί σου με ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ τα κομμάτια hardware που θέλεις σε κάθε κατηγορία. Και δεν θα ανεχθείς καμμία παρέκλιση από αυτά.

Δεν έχετε κύριοι κάποια κομμάτια;

Τσακιστείτε φέρτε τα.

The_StarGazer
22-02-05, 14:24
Στην Cosmodata (Στουρνάρη) μου είπαν ότι μπορούν να μου συναρμολογήσουν το PC στην τιμή των 25-30 euro
Κσσσ Κσσσ Κσσσσσσσσσ. Οπως σου ειπαν τα παιδια μακρυα.... ΠΟΛΥ μακρυα.

Ξερεις δεν ειναι και τοσο δυσκολη η συναρμολογηση. Δυο πραγματακια να ξερεις.
1ον Τιποτα δεν μπαινει αναποδα οποτε αποκλειεται να κανεις λαθος. και
2ον Δεν πιεζουμε τα εξαρτηματα με ΠΟΛΥ δυναμη.

Για την CPU βεβαια δεν ξερω τι παιζει σε AMD μιας και για τους Intel πρεπει να παραβεις λιγο τον 2ο κανονα.

ΑΑα ναι. Mην πας και μου βαλεις το ρευμα στο CD_IN της καρτας ηχου οπως ειχε κανει πριν 6-7 χρονια ενα φιλαρακι μου. :) Κανει ΠΑΦ !!!!

Bhaal
22-02-05, 14:30
@ WAntilles:

- 3200+ -> 2.0GHz
Υπάρχει κάτι παραπάνω από 2.0? ή θα στοιχίσει ο κούκος αηδόνι;


- Έχε υπόψη σου ότι μέχρι και τον 200άρη δίσκο οι τιμές με τον 80άρη είναι πολύ κοντά.

Συμφωνώ, αλλά κοιτάζω να γλιτώσω και τα eurocent, όχι απλώς τα παραπανίσια euro.


- Μνήμη οπωσδήποτε 2ο 512άρι το συντομότερο. PC που έχει κάτω από 1GB μνήμη δεν αξιοποιείται.

Όσο πιο σύντομα μπορέσω.


- Το NEC είναι μια χαρά και πολύ αξιόπιστο. Οι ταχύτητες που αναφέρει είναι εγγραφής και ανάγνωσης για DVD όχι για CD. Γι' αυτό σου φαίνονται μικρές.

Ωραία. Πες ότι δεν κάνω εγγραφή σε DVD αλλά CD. Τουλάχιστον θα έχει καλή ταχύτητα στην ανάγνωση;
Άσχετο: Το πρώτο CD rom που είχα πάρει ήταν TOSHIBA. Στα 2 χρόνια χάλασε και το πέταξα. Το επόμενο ήταν (κι ακόμη είναι) TEAC. Τι να σας πω; Το είχα ξεχάσει ανοιχτό 2-3 φορές, έπεσα πάνω του (η μονάδα είναι κάτω), το στράβωσα, το ίσιωσα με βίαιες κινήσεις, και παρότι ψυχορραγεί, αυτό εξακολουθεί να παίζει μια χαρά. Σκυλί!


Επίσης τροφοδοτικό -> καλό, ATX 2.0 και τουλάχιστο 400W.
Ευχαριστώ!


ΥΓ: Καλώς όρισες στο φόρουμ και από μένα.
Το πρώτο μου (φραστικό) καλωσόρισμα. Καλώς σας βρήκα! :D

George978
22-02-05, 14:34
προσεξε το τροφοδοτικο να μην ειναι noname 400W . υπαρχουνε και 500 που ειναι χειροτερα απο επωνυμα των 360.

Bhaal
22-02-05, 14:39
Ξερεις δεν ειναι και τοσο δυσκολη η συναρμολογηση. Δυο πραγματακια να ξερεις.
1ον Τιποτα δεν μπαινει αναποδα οποτε αποκλειεται να κανεις λαθος. και
2ον Δεν πιεζουμε τα εξαρτηματα με ΠΟΛΥ δυναμη.

Καλά, θα εμπιστευόσουν κάποιον άσχετο να συναρμολογήσει το PC μόνος του; Τι να σου πω... Δε θέλω να πληρώσω τόσα χρήματα, να κάνω καμιά βλακεία, να τα καταστρέψω και να κλαίω μετά.


ΑΑα ναι. Mην πας και μου βαλεις το ρευμα στο CD_IN της καρτας ηχου οπως ειχε κανει πριν 6-7 χρονια ενα φιλαρακι μου. :) Κανει ΠΑΦ !!!!
Και να ήξερα ποιο είναι το CD_IN της κάρτας ήχου τι καλά που θα ήταν! :-k

WAntilles
22-02-05, 14:40
bump-bump-bump

WAntilles
22-02-05, 14:42
Υπάρχει κάτι παραπάνω από 2.0? ή θα στοιχίσει ο κούκος αηδόνι;

Υπάρχει ο 3500 στα 2.2GHz.

Αλλά άποψή μου είναι καλύτερα να πάρεις τον 3000 στα 1.8GHz και 2x512=1GB μνήμη, παρά τον 3500 και μισό GB μνήμη.

Οι επεξεργαστές γίνονται "αέρας" σε λίγους μήνες διότι βγαίνουν καινούριοι και οι τιμές πέφτουν.

Από την άλλη, η μνήμη είναι εκείνη που αξιοποιεί και ξεζουμίζει πλήρως τις δυνατότητες όλου του υπόλοιπου PC. Και είναι κάτι που μένει και αντέχει στο χρόνο. Και κάνει και την εργασία στο PC ευχάριστη και ανθρώπινη.

Παράδειγμα:

Έχω PC ίδιας ηλικίας με το δικό σου, το οποίο έχει μεν 1000άρη Pentium-III (και όχι 500) αλλά μπορεί να κάνει τα πάντα σήμερα τσακιστερότατα (εκτός από video capture) ξέρεις γιατί;

Γιατί έχει 1GB μνήμη.

Και αυτό το έχει κάνει να αντέχει καταπληκτικότατα στο χρόνο.

Μιλάμε για PC ηλικίας 6 ετών.

Άρα:

Να παίρνεις από την τελευταία φουρνιά επεξεργαστών (Athlon-64 939) τον φτηνότερο (3000+) και τουλάχιστο 1GB μνήμη. Αυτό κάνει τη διαφορά.


Ωραία. Πες ότι δεν κάνω εγγραφή σε DVD αλλά CD. Τουλάχιστον θα έχει καλή ταχύτητα στην ανάγνωση;

Ούτως ή άλλως, είναι επισφαλές για τα δεδομένα σου να γράφεις CD σε ταχύτητες μεγαλύτερες από 16x.

Επιπλέον, θα είναι κουταμάρα να γράψεις ξανά έστω και ένα CD.

Με τα άδεια ποιοτικά DVD να κοστίζουν πλέον περί τα 60 λεπτά του ευρώ τελική τιμή, και που χωράνε 6.5 φορές περισσότερα δεδομένα από τα CD, συν του ότι γράφονται πιο γρήγορα και διαβάζονται πιο γρήγορα, είναι κουταμάρα πλέον κάποιος να αποθηκεύει δεδομένα σε CD.

---ΠΡΟΣΘΗΚΗ---

Πολύ καλό τροφοδοτικό ανεξαρτήτως χρημάτων αλλά και φθηνό, είναι το καινούριο Tagan 480W.

Επίσης, σύνδεση audio μεταξύ CD και κάρτας ήχου δεν χρειάζεται πλέον εδώ και πολλά χρόνια.

Όλα τα σοβαρά CD-ROM drives και λειτουργικά, διαβάζουν ψηφιακά τα δεδομένα, με real-time Digital Audio Extraction (DAE).

George978
22-02-05, 14:45
πολυ καλο το Ταγκαν? ελεος μη τρελαθουμε

Ducklord
22-02-05, 14:46
Bhaal, θα σε παρακαλέσω να δώσεις ιδιαίτερη σημασία σε αυτό το μήνυμα. Όχι διότι "είναι `δικό μου`", μα διότι τα άλλα παιδιά δεν στο τόνισαν αρκετά για να το χωνέψεις...

Θα πάρεις =ΚΑΛΟ= τροφοδοτικό.

Το ξαναλέω

Θα πάρεις =ΚΑΛΟ= τροφοδοτικό.

Δεν έχεις λεφτά για καλό τροφοδοτικό; Μην πάρεις πισί. Πάρε έναν παλιό επεξεργαστή και motherboard στη χειρότερη. Αλλά, πάρε =ΚΑΛΟ= τροφοδοτικό.

Ο λόγος;

Δεν γράφει "καραγκιόζης" το κούτελό μου που πήρα τροφοδοτικό των €160. Το ίδιο και του Wan. Το ίδιο και άλλων παιδιών εδώ μέσα. Ένα καλό τροφοδοτικό θα σε "βάλει μέσα" από €80 μέχρι €120 (για "φυσιολογικές καταστάσεις", και είναι ΤΟ ΠΡΩΤΟ που θα πρέπει να χωνέψεις πως θα αγοράσεις. Δες το διαφορετικά: επεξεργαστή, κάρτα γραφικών, ακόμη και motherboard, κάποια στιγμή θα τα αλλάξεις. Το τροφοδοτικό, αν δεν συμβούν συνταρακτικές αλλαγές στην τεχνολογία, θα "σου μείνει".

Να θυμάσαι, επίσης, πως τέσσερα πράγματα αποτελούν "επένδυση" στους υπολογιστές

Τροφοδοτικό
Οθόνη
Εκτυπωτής
Scanner

Σε αυτά "ρίχνεις" λεφτά, γιατί ενώ όλα τα άλλα εξαρτήματα αλλάζουν με την πάροδο του χρόνου, αυτά τα αλλάζεις πάντα τελευταία - και ενώ έχουν ήδη αλλάξει άλλες 2-3-10 φορές τα υπόλοιπα εξαρτήματα. Για να καταλάβεις, ακόμη έχω έναν Epson εκτυπωτή... δεκαετίας, και με καλύπτει απόλυτα! Πέρα, όμως, από το οτι το τροφοδοτικό "είναι επένδυση", δες το και διαφορετικά: αν πάρεις ένα μαύρο χάλι σε "τιμή ευκαιρίας", και σου πάρει σβάρνα άλλα εξαρτήματα - για παράδειγμα, σου κάψει την κάρτα γραφικών των €200, πως θα νιώσεις; Όλα καλά; Θα άξιζε το οτι γλύτωσες €30 στην αγορά του;
Στο όλο μίξ βάλε και αστάθειες κατά τη λειτουργία του υπολογιστή, περίεργα και ανεξήγητα κολλήματα, ακόμη και δίσκους καμμένους από απροσδιόριστες αιτίες - για αυτά πολλές, αν όχι τις περισσότερες, φορές, φταίει το τροφοδοτικό...

...ΜΗΝ το σκέφτεσαι. Όλα τα άλλα, πάρτα χάλια. Το τροφοδοτικό, όμως, όχι. Ναι, δεν βλέπεις "ενεργά" αντίκρυσμα από την επένδυσή σου, αντίθετα με το να έσκαγες τα παραπάνω φράγκα σε μια καλύτερη κάρτα. Καταλαβαίνεις, όμως, πως άξιζε το κόστος, όταν σαν εμένα αναγκάζεσαι να πάρεις καινούργιο διότι το παλίο, επίσης πανάκριβο μα από άσχετη μάρκα, σου ανατίναξε δύο δίσκους και ένα σιντί εγγραφής.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

The_StarGazer
22-02-05, 14:46
Καλά, θα εμπιστευόσουν κάποιον άσχετο να συναρμολογήσει το PC μόνος του; Τι να σου πω... Δε θέλω να πληρώσω τόσα χρήματα, να κάνω καμιά βλακεία, να τα καταστρέψω και να κλαίω μετά.

Μαλλον δεν διαβασες καθολου τον πρωτο κανονα :-k Αλλα ΟΚ στην τελικη δικα σου ειναι τα € € €


Και να ήξερα ποιο είναι το CD_IN της κάρτας ήχου τι καλά που θα ήταν!

Να διαβαζεις ξερεις ?? Το γραφει πανω και στην καρτα ηχου (εαν παρεις) ή την ΜΟΒΟ, αλλα και στο Manual.
Αλλα και παλι δικα σου ειναι τα € € € ;) ;)

Bhaal
22-02-05, 14:50
Αλλά άποψή μου είναι καλύτερα να πάρεις τον 3000 στα 1.8GHz και 2x512=1GB μνήμη, παρά τον 3500 και μισό GB μνήμη.
Ωραία. Κανένα πρόβλημα από πλευράς μου, και πες ότι παίρνω τον 3000. Τι γίνεται με παιχνίδια που ζητούν ελάχιστες προδιαγραφές επεξεργαστή τα 1.5 Ghz;

Αλήθεια, γιατί η AMD δεν έχει βγάλει γρηγορότερους επεξεργαστές;... Έχω ακούσει ότι η ταχύτητα στους AMD είναι λίγο πλασματική, και ότι αποδίδουν πολύ καλύτερα από ότι ακούγεται. Πραγματικότητα ή μύθος;


bump-bump-bump
Όταν λέω ότι είμαι άσχετη δεν με πιστεύετε, ε; Ε;;

WAntilles
22-02-05, 14:57
Ωραία. Κανένα πρόβλημα από πλευράς μου, και πες ότι παίρνω τον 3000. Τι γίνεται με παιχνίδια που ζητούν ελάχιστες προδιαγραφές επεξεργαστή τα 1.5 Ghz;

Δεν σε ανησυχεί. Εξηγώ παρακάτω.


Αλήθεια, γιατί η AMD δεν έχει βγάλει γρηγορότερους επεξεργαστές;... Έχω ακούσει ότι η ταχύτητα στους AMD είναι λίγο πλασματική, και ότι αποδίδουν πολύ καλύτερα από ότι ακούγεται. Πραγματικότητα ή μύθος;

Κανόνας:

Ένας AMD Athlon-XP ή Athlon-64 αποδίδει τουλάχιστο όσο ένας Pentium-4 με 1.5 φορά μεγαλύτερη συχνότητα.

Άρα π.χ.

Athlon-XP στα 2.0GHz (3000+) = Pentium-4 στα 3.0GHz

Athlon-64 στα 2.0GHz (3200+) > Pentium-4 στα 3.0GHz

Δηλαδή ο αριθμός που λέει δίπλα του ένας Athlon-XP ή Athlon-64 (π.χ. 3000+) δεν είναι η πραγματική του συχνότητα αλλά η επίδοσή του σε σχέση με έναν Pentium-4 αντίστοιχης συχνότητας (με πολύ μεγάλη προσεγγιστική ακρίβεια).

Αυτό ήταν αναγκαίο να γίνει για να μην εξαπατάται ο κόσμος με τις υψηλότερες συχνότητες - όχι επιδόσεις - των Pentium-4.

Το bump δεν έχει σχέση με σένα ή με οποιονδήποτε άλλον. Απλά όταν κατά λάθος κάνω πολλαπλό ποστ, διορθώνω τα προηγούμενα, και κάτι πρέπει να γράψω εκεί.

Bhaal
22-02-05, 15:03
@ Ducklord:


Να θυμάσαι, επίσης, πως τέσσερα πράγματα αποτελούν "επένδυση" στους υπολογιστές
Τροφοδοτικό
Οθόνη
Εκτυπωτής
Scanner
Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω τα περί τροφοδοτικού.
Οθόνη έχω. Καινούρια LCD (1 έτους) που μου έκανε δώρο μια φίλη μου από την Αγγλία.
Εκτυπωτή επίσης έχω. HP LaserJet 6L. Τον πήρα πριν από 6 χρονάκια και λειτουργεί άψογα.
Scanner δεν έχω -- ακόμη. Το ψάχνω όμως.

@The_StarGazer:
Δεν έχω χρήματα για πέταμα, αν αυτό κατάλαβες. Προσωπικά, πολύ ευχαρίστως να δοκιμάσω να τον συναρμολογήσω μόνη μου -- αποτελεί και δικό μου motto το "Αν δε δοκιμάσεις δε θα μάθεις ποτέ". Εκείνο που λέω είναι ότι όταν κάποτε άνοιξα τον υπολογιστή για να προσθέσω τσιπ μνήμης είδα όλα εκείνα τα καλώδια και τις συνδέσεις και τρομοκρατήθηκα. Έχω διαβάσει και για κάτι "πάστες", οι οποίες είναι κινέζικα για μένα...

Τι είναι το mobo;

Bhaal
22-02-05, 15:11
Athlon-XP στα 2.0GHz (3000+) = Pentium-4 στα 3.0GHz
Άρα, προτείνεις να πάρω Athlon XP, και όχι 64άρη, όπως έλεγα, επειδή η διαφορά δεν είναι και τόσο ουσιαστική. Σωστά;

Για το BIOS δεν μου είπε κανείς... Πώς εγκαθίσταται; Πού το βρίσκω;

Υ.Γ. Σ' αυτό το σημείο νιώθω την υποχρέωση να σας ευχαριστήσω όλους για την υπομονή που δείχνετε μαζί μου.

George978
22-02-05, 15:13
A64 θα παρεις γιατι το PR+ των ΧΡ ειναι λιγο "φτιαγμενο" . ΕΙναι τρομακτικη η διαφορα αναμεσα σε ΧΡ και Α64.

The_StarGazer
22-02-05, 15:20
Κοιτα.....και sorry εαν ειμαι λιγο αποτομος.


Δεν έχω χρήματα για πέταμα, αν αυτό κατάλαβες.
Αυτος ειναι και ο λογος για τον οποιο σου ειπα να προσπαθησεις μονη σου.
Σημερα ειναι η συναρμολογηση του PCιου σου. Αυριο θα χρειαστει να κανεις ενα reset ή update στο Bios (βγαζοντας απλα την μπαταρια για 1 λεπτο) και θα το πας στο π.χ. support της InfoQuest που παιρνουνε € 40 γιαυτη τη δουλεια. Αυτο εννοουσα.


Εκείνο που λέω είναι ότι όταν κάποτε άνοιξα τον υπολογιστή για να προσθέσω τσιπ μνήμης είδα όλα εκείνα τα καλώδια και τις συνδέσεις και τρομοκρατήθηκα.

Αυτο που ειδες ειναι
2 πλακε καλωδια ( τα επονομαζομενα IDE ) τα οποια απο την μια μερια παει στην ΜΟΒΟ και απο την αλλη στο σκληρο δισκο σου και πιθανον στο CD-ROM σου. Επισης αυτες οι δυο συσκευες ειχαν και απο ενα χρωματιστο καλωδιακι το ρευμα ( τζιζζζ ).

Τωρα εαν ειχες και CD-RW ή / και δευτερο δισκο θα εβλεπες και αλλο ενα πλακε καλωδιο.

Αυτα ειδες απο τον πανικο. Μην τρελενεσαι..... δεν τρωνε :PPPP

Στην τελικη εσυ αποφασιζεις εαν θα το προσπαθησεις. Εγω απλως σου λεω οτι δεν ειναι τοσο δυσκολο απλα χρειαζεται προσοχη.

ΜΟΒΟ = Motherboard

Slammer
22-02-05, 15:40
Το e-shop αν αγοράσεις από εκει τα εξαρτήματα, νομίζω οτι σου κανει τη συναρμολόγηση δωρεαν και το "κουτί" σου ερχεται σε 3-4 μερες... (ετσι εκανα για ενα pc ενος φιλου)
Εκτος αν θελεις να κρατήσεις το παλιό κουτι....

Bhaal
22-02-05, 15:55
Αυτος ειναι και ο λογος για τον οποιο σου ειπα να προσπαθησεις μονη σου. Σημερα ειναι η συναρμολογηση του PCιου σου. Αυριο θα χρειαστει να κανεις ενα reset ή update στο Bios (βγαζοντας απλα την μπαταρια για 1 λεπτο) και θα το πας στο π.χ. support της InfoQuest που παιρνουνε € 40 γιαυτη τη δουλεια. Αυτο εννοουσα.
Δε θα πήγαινα στην InfoQuest. Θα ρωτούσα να μου πείτε.
Το Bios, όμως... δεν μου είπατε, ΠΟΥ θα το βρω;



Τωρα εαν ειχες και CD-RW ή / και δευτερο δισκο θα εβλεπες και αλλο ενα πλακε καλωδιο.

Έχω δεύτερο σκληρό, και ναι, είδα κι άλλα καλώδια. Πολλά καλώδια... :roll:


Μην τρελενεσαι..... δεν τρωνε :PPPP
Άμα κάνω καμιά βλακεία, δε θα με φάνε απλώς. Θα με τσακίσουν..


Στην τελικη εσυ αποφασιζεις εαν θα το προσπαθησεις. Εγω απλως σου λεω οτι δεν ειναι τοσο δυσκολο απλα χρειαζεται προσοχη.
Εντάξει. Αν δεν μου τα κάνει κάποιος δωρεάν, θα προσπαθήσω μόνη μου. Αν δε βαριέστε να σας πρήζω, no problem.

@ Slammer:
Μάλλον θα πάρω καινούριο κουτί. Όσο για το e-shop, κάπου διάβασα ότι κάποιος έκανε παραγγελία σε κάποιο εξάρτημα και ύστερα από 1.5 μήνα η παραγγελία του ήταν στο Περίμενε. Μήπως έχει χαλάσει η εξυπηρέτηση του μαγαζιού;;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.