PDA

Επιστροφή στο Forum : Τοπολογία δικτύου



ouzakias
02-11-07, 09:49
Είμαι συνδρομητής της Forthnet τα τελευταία 2 χρόνια και έχω τα παράπονά μου όπως όλοι, εντελώς τυχαία παρατήρησα στο site τους το link "Τοπολογία δικτύου". (http://www.forthnet.gr/templates/sc.aspx?c=10006341) Εκεί λοιπόν παρατήρησα το εξής, είναι δυνατόν να είναι στα 34Mbps ο κόμβος της Πάτρας (ο οποίος υποστηρίζει Αγρίνιο, Μεσολόγγι, Λευκάδα, Κεφαλλονιά, Ζάκυνθο και Πύργο) και παράλληλα στα 34Mbps να είναι και ο κόμβος (π.χ.) στις Σέρρες ή στην Αλεξανδρούπολη. Μη παρεξηγηθώ, ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ κάνουν οι Βορειοελλαδίτες και έχουν όσο έχουν, δεν είναι άδικο όμως; Το κακό είναι πως δεν γνωρίζω αν όντως ισχύει αλλά για να το προβάλλουν...

*Το ίδιο ισχύει και με τον κόμβο των Ιωαννίνων (ο οποίος υποστηρίζει Γρεβενά, Καστοριά, Κέρκυρα, Ηγουμενίτσα, Πρέβεζα και Άρτα).

anon
02-11-07, 12:41
Στις απλές συνδέσεις ADSL ARYS οι γραμμές πέφτουν κατευθείαν Αθήνα συνήθως. Αυτο κάνουν όλοι σχεδόν οι πάροχοι, γιατι ειναι το πιο οικονομικό γιαυτούς μοντέλο. Αρα όλες οι συνδέσεις, πλήν αυτών που ανήκουν στο ιδιωτικό δίκτυο της κάθε εταιρίας, κατα 99,999% τερματίζουν κατευθείαν Αθήνα. Οι τοπικοί κόμβοι που βλέπεις έχουν να κάνουν με πιθανό datacenter και για την χρήση της 4ΝΕΤ ως εναλλακτικό τηλεπικοινωνιακό πάροχο (τηλεφωνία). Θα έχει σημασία η χωρητικότητα όταν μπούν LLU στις αντίστοιχες περιοχές.

ouzakias
13-11-07, 09:30
Μιας και το έψαξα λίγο παραπέρα δυστυχώς είμαι στο 0,001%, το username που χρησιμοποιώ είναι xxx@PAT.forthnet.gr, οπότε εγώ και μερικοί (λίγοι) ακόμα αλλά και όλα τα μισθωμένα είμαστε μέσα σε αυτά τα 34Mbps και όπως καταλαβαίνετε τις απογευματινές ώρες τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.