PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικα τι ακριβως συμβαινει με το δικτυο της Vivodi?



Slay
22-02-05, 03:31
Ξερει κανεις τι ακριβως συμβαινει? η τουλαχιστον να εχει μια καλη θεωρια?

Δοκιμασαμε χθες με εναν φιλο, μια 384 συνδρομη vivodi σε 512 γραμμη απο ΟΤΕ, οι ταχυτητες τωρα απο web/ftp με single socket, βλεπαμε 6-8ΚΒ , οταν ανοιξαμε flashget με 5 sockets πηγε στα 30, βαζουμε και ενα torrent απο ΤΒ2 , και εφτασε μεχρι και 53ΚΒ!!!! , και επαιζε γενικα αναμεσα απο 45-50ΚΒ.
Τι ξερουμε λοιπον, οτι δεν φταινε τα dslam της γιατι αν εφταιγαν εμεις που μπηκαμε μεσω ΟΤΕ δεν θα ειχαμε προβλημα. Δεν φταιει η συνδεση της με τους BBRAS του ΟΤΕ, γιατι το ιδιο φαινομενο παρατηρειται και στο δικο της δυκτιο. Δεν φταιει η συνδεση της με το εξωτερικο , γιατι αν συνεβε κατι τετοιο πρωτον δεν θα χτυπαγαμε 53ΚΒ, και δευτερον FTP απο ΑΙΧ επρεπε να πηγαινει σφαιρα πραγμα που δεν γινοταν, τελικα τι πηγε στραβα σε αυτο το δυκτιο και ετσι ξαφνικα μαλιστα?

imported_muhaha
22-02-05, 12:00
Όχι, Παναγιώτη, κάνεις λάθος στο συλλογισμό σου. Δεν είναι δουλειά μας να κάνουμε troubleshooting της vivodi, ούτε κανενός άλλου isp. Εμείς θέλουμε να παίρνουμε αυτό που πληρώνουμε. Αν δεν το δίνουν, την κάνουμε με ελαφρά πηδηματάκια.

Για να συνεισφέρω όμως στο topic που άνοιξες, η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει μία αλήθεια. Όσο οι isps περνάνε διαμέσου του ΑΤΜ δικτύου του ΟΤΕ πολλά μπορούν να συμβούν. Επειδή έχω 2 taps πάνω στο δίκτυο της vivodi πρέπει να σου πω ότι τo core είναι υγιέστατο. Αυτά που βλέπετε σεις στην Πάτρα και άλλοι φίλοι από άλλες πόλεις είναι φαινόμενα που προέρχονται είτε από κακοστημένο traffic policy, είτε από ανταγωνισμό για bandwidth, το most likely και από τα δυο μαζί.

Θα περάσω από Πάτρα να τα πούμε και από κοντά (παίζει ακόμα ο Κούρος;)

Επίλογος: Καταραμένε ΟΤΕ! :)

Slay
22-02-05, 12:21
Όχι, Παναγιώτη, κάνεις λάθος στο συλλογισμό σου. Δεν είναι δουλειά μας να κάνουμε troubleshooting της vivodi, ούτε κανενός άλλου isp. Εμείς θέλουμε να παίρνουμε αυτό που πληρώνουμε. Αν δεν το δίνουν, την κάνουμε με ελαφρά πηδηματάκια.

Οχι δεν ειναι δουλεια μας να κανουμε troubleshooting, αλλα γιαυτο τον σκοπο εχει φτιαχτει το forum, για να συνθετει αποψεις και να βγαζει συμπερασματα.


Για να συνεισφέρω όμως στο topic που άνοιξες, η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει μία αλήθεια. Όσο οι isps περνάνε διαμέσου του ΑΤΜ δικτύου του ΟΤΕ πολλά μπορούν να συμβούν. Επειδή έχω 2 taps πάνω στο δίκτυο της vivodi πρέπει να σου πω ότι τo core είναι υγιέστατο.

εννοεις το δικο της ΑΤΜ δικτυο ετσι?


Αυτά που βλέπετε σεις στην Πάτρα και άλλοι φίλοι από άλλες πόλεις είναι φαινόμενα που προέρχονται είτε από κακοστημένο traffic policy, είτε από ανταγωνισμό για bandwidth, το most likely και από τα δυο μαζί.

και εγω περισσοτερο για κακοστημενο traffic shapping το κοβω παρα σε κατι αλλο , βεβαια απ'οτι εχω διαβασει η Vivodi ειχε προβλημα απο τον Δεκεμβρη και μαλιστα ξαφνικα, δεν υπηρξε αυτο που εγινε στον ΟΤΕ δηλαδη με το ΑΤΜ δικτυο, μια σταδιακη πτωση των ταχυτητων, εγινε μπαμ και κατω.


Θα περάσω από Πάτρα να τα πούμε και από κοντά (παίζει ακόμα ο Κούρος;)

Επίλογος: Καταραμένε ΟΤΕ! :)


Ο κουρος στην θεση του ειναι, εμεις δεν ειμαστε πλεον εκει, btw ποιος εισαι?

icedfun
22-02-05, 14:26
Slay,ο ΟΤΕ δεν έχει έναν BBRAS και η vivodi έχει πρόβλημα με κάποιους συγκεκριμένους.Για παράδειγμα σε αυτόν που είμαι εγώ,έχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ (όπως μου είπαν),πρόβλημα.Είμαι στο ote_bras_kol2 με 448/160 line και μου δίνει ταχύτητες 256.

Slay
22-02-05, 14:52
Να υποθεσω οτι εισαι σιγουρος οτι δεν εισαι σε πιταρισμενο dslam, και δεν εχεις προβλημα απο εκει ετσι?
ακομα ομως και να εχει προβλημα με καποιους BBRAS του ΟΤΕ αυτο δεν δικαιολογει πρωτον, οτι και στο δικο της δυκτιο εχει τα ιδια προβληματα, και δευτερον γιατι εγινε ετσι ξαφνικα τον Δεκεμβριο.

imported_muhaha
22-02-05, 15:06
Δεν έχει νόημα να εμβαθύνεις, διάβασα και τι έγραφες με το mapa για τα pps και συμφωνώ εν μέρει, το βρήκα όμως πολύ παρακινδυνευμένο για γενίκευση. Θέλω να σου πω ότι ακόμα και στον ίδιο συνδρομητή, στην ίδια περιοχή σήμερα πάει έτσι αυριο πάει γιουβέτσι, καθώς όλα τριγύρω του αναπροσαρμόζονται χωρίς προειδοποίηση, άλλοι συνδρομητές, εξοπλισμός ΟΤΕ/ISP, links κλπ. Άρα ΔΕΝ κυνηγάς το ίδιο πρόβλημα και χάνεσαι. Γιαυτό δε νομίζω να αξίζει να ασχολείσαι πέρα από στοιχειώδες troubleshooting.

Σε αυτά που έγραφα παραπάνω, εννοούσα και τη χειραγώγηση των atm cells αλλά και τη χειραγώγηση σε επίπεδο IP που μεταφέρουνε πάνω από το ΑΤΜ. Και να θυμίσω στον κόσμο πως το ΑΤΜ είναι περίεργη περίπτωση στο μοντέλο του OSI, ανεβαίνει τουλάχιστον μέχρι level5 και όχι μόνο μέχρι level2 όπως θα έφτανε ένα κοινό datalink protocol. Οπότε θέλει και προσοχή στη σκέψη.

Ποιος είμαι; Χε... ποιος τη λέει του kurv για τα μίζερα hub του; Ε, εγώ είμαι :)
Και πού πάτε τώρα αν όχι στον Κούρο; Άσε θα έλθω Πάτρα και θα μου δείξετε..

frap
22-02-05, 17:01
Δεν φταιει η συνδεση της με το εξωτερικο , γιατι αν συνεβε κατι τετοιο πρωτον δεν θα χτυπαγαμε 53ΚΒ, και δευτερον FTP απο ΑΙΧ επρεπε να πηγαινει σφαιρα πραγμα που δεν γινοταν, τελικα τι πηγε στραβα σε αυτο το δυκτιο και ετσι ξαφνικα μαλιστα?

Εδώ δεν είσαι απόλυτα σωστός, το κοινό σημείο είναι το backbone της... επίσης δεν αποκλείτεται να έχει πρόβλημε και η σύνδεση με εξωτερικό και το ΑΙΧ.

Τα φαινόμετα που βλέπεις επίσης μπορούν να εξηγηθούν με μεγάλο όγκο traffic... σε μια 100% utilized uplink, με Χ streams ένα δικό σου θα πάρει 1/Χ b/w. Αν ανοίξεις 10 streams θα πάρεις 10/(Χ+10) = 10/Χ για αρκετά μεγάλο Χ ... έτσι μπορείς (με κάποιες προϋποθέσεις βέβαια) να φτάσεις το μέγιστο της γραμμής σου με πολλαπλά streams.

Τέλος, από αυτά που περιγράφεις και εμένα μου φαίνεται για κακοστημένο/περίεργης λογικής σχήμα traffic shaping/network resource allocation...

Από την άλλη το αποτέλεσμα όλων αυτών είναι που μας απασχολεί περισσότερο και όχι γιατί συμβαίνει... αρκετά ασχοληθήκαμε με κάτι που ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΑΕΙ! ... :thumbdown

-K.

frap
22-02-05, 17:03
Αλήθεια, το backbone της Vivo, πατάει πάνω σε δικό της ΑΤΜ;

imported_muhaha
22-02-05, 17:57
Εδώ δεν είσαι απόλυτα σωστός, το κοινό σημείο είναι το backbone της... επίσης δεν αποκλείτεται να έχει πρόβλημε και η σύνδεση με εξωτερικό και το ΑΙΧ.

Όχι, δεν έχει πια.


Από την άλλη το αποτέλεσμα όλων αυτών είναι που μας απασχολεί περισσότερο και όχι γιατί συμβαίνει... αρκετά ασχοληθήκαμε με κάτι που ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΑΕΙ! ... :thumbdown
-K.

Συμφωνώ και ξανασυμφωνώ. Ωραίος :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.