PDA

Επιστροφή στο Forum : Fritz box fon ADSL2+



hlapatsas
02-11-07, 16:58
Καλησπέρα.
Σήμερα έγινε η αναβάθμιση στα dslam της Καλλιθέας και το μοντεμ μου (fritz box fon) συγχρόνισε σε interleaved με ότι ευνόιτες συνέπειες συνεπάγονται για το ping...
Ξέρει κανείς πως το γυρίζουμε σε fast path??:hmm:

giwrgosp1
02-11-07, 17:06
Αστο φιλε μου το ιδιο εχω και δεν γυρναει...

hlapatsas
02-11-07, 17:08
:sorry:

vaspater
02-11-07, 17:17
επειδή έχω το ίδιο μόντεμ μπορείτε να μου εξηγήσετε το πρόβλημα διότι δεν κατάλαβα τους παραπάνω τεχνικούς όρους?τελικά αν υπάρχει πρόβλημα τι προτείνετε?αλλαγή μόντεμ?

hlapatsas
02-11-07, 17:21
Αν δεν ασχολείσαι με παιχνίδια online στο εξωτερικό, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Το μοντεμ αυτό από ότι φαίνεται δουλεύει σε μόνο μία από τις 2 ρυθμίσεις οι οποίες είναι fast και interleaved.
Η tellas έδωσε adsl2+ και το router αυτό συχρόνισε σε inteleaved και έτσι έχεις μεγαλύτερη καθυστέρηση δεδομένων η οποία όμως γίνεται αντιληπτή κυρίως στο εξωτερικό.
Κατά τα άλλα με αυτήν την ρύθμιση η γραμμή σου γίνεται πιο σταθερή.Αν θες online gaming τότε ναι,πρέπει να αλλάξεις μοντεμ.

DiM
02-11-07, 17:22
Όπως λέει και ο Γιώργος πρέπει να μην έχει τις επιλογές για να αλλάξει modulation. Οποτε βάλτε επάνω το siemens που πήρατε δωρεάν :)

Όπως είπε και ο από επάνω φίλος μονο εάν σας ενδιαφέρει το ping δηλαδή το online gaming.

giwrgosp1
02-11-07, 17:35
Εχεις αλλη μια πιθανοτητα..
Να παρεις τηλ την tellas και να ζητησεις να σου γυρισουν την γραμμη σε fast.
Τωρα εαν θα το κανουν ειναι αλλο θεμα..
Δοκιμασε.

hlapatsas
03-11-07, 13:13
Πήρα τηλέφωνο εχτές και μου είπε ένας ότι δεν γίνεται να μου αλλάξουν το latency path!
Λες να με δούλεψε;;
Να δοκιμάσω μπας και πέσω σε καναν άλλο;;:hammered:

DiM
03-11-07, 13:54
Πιο εύκολο είναι να αγοράσεις έναν άλλον router που να έχει επιλογές για αλλαγή του modulation :)

giwrgosp1
03-11-07, 19:37
Να σου πω δοκιμασε, παλι, γιατι εμενα μεχρι πριν 10 μερες μου ελεγαν οτι ειναι τοπιο ευκολο....
Τωρα τι να σου πω φιλε μου...

hlapatsas
05-11-07, 03:46
ΟΚ,έβαλα το speedstream πάνω και το έβαλα να δουλεύει σε ansi για να έχω καλά pings.
Το πρόβλημα είναι ότι βάζοντας το σε ansi με 12 mbits ήταν λογικό το snr να πάει "περίπατο"....
Με απλά λόγια, ποιος ξέρει πως κάνουμε το routeράκι αυτό να δουλέψει σε adsl1 και να κλειδώνει στα 8/1 mbit??
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.