PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδιόκτητο δίκτυο (Tellas DSL vs Zisto DSL)



imitheos
02-11-07, 18:11
Καλησπέρα.

Ίσως να είναι χαζό αυτό που θα ρωτήσω αλλά έχω την εξής απορία.
Όταν λέμε ότι υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο ενός παρόχου δεν εννοούμε ότι ο πελάτης θα
φύγει από τον ΟΤΕ και έτσι δεν θα πληρώνει τα πάγια του ΟΤΕ ?

Ρωτάω για τον εξής λόγο. Με πήραν τηλέφωνο από την Tellas και μου είπαν αν θέλω να
κάνω αίτηση μετάβασης στο Zisto ώστε να μπω σε σειρά προτεραιότητας γιατί σε ένα
μήνα περίπου θα υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο της Tellas στην Ξάνθη όπου βρίσκομαι.

Μου είπαν ότι θα έχω από 8 μέχρι 12mbit ανάλογα με την απόσταση και θα κοστίζει
29,95. Τους ρώτησα γιατί 29,95 όταν στην ιστοσελίδα τους αναφέρουν 18.95 για το
Tellas DSL & DSL Switcher (το οποίο αναφέρει ότι είναι για το ιδιόκτητο δίκτυο της
Tellas) και μου είπαν ότι το Tellas DSL έχει και το πάγιο του ΟΤΕ ενώ το Tellas Zisto
DSL θα είναι πλήρως αποδεσμευμένο από τον ΟΤΕ και έτσι δεν θα πληρώνω τα πάγια
του ΟΤΕ.

Ισχύει αυτό ?
Εφόσον και τα δύο αναφέρονται στο ιδιόκτητο δίκτυο δεν σημαίνει αυτό ότι είναι
αποδεσμευμένα από τον ΟΤΕ ?

Ευχαριστώ.

villasg
02-11-07, 18:20
Ιδιοκτητο δυκτιο για παροχη τηλεφωνιας και dsl ---> ζιστο ( full llu )
και
ιδιοκτητο δυκτιο για παροχη ADSL και τηλεφονο απο οτε ---> tellas dsl ( shared llu )

Αυτα ειναι τα δυο συστηματα .
Καλα σου τα ειπαν

Η ουσια ειναι ποιος σου παρεχει την τηλεφωνια ....

Davout
02-11-07, 18:23
1) Το Tellas DSL (ΑΡΥΣ) είναι:
α) γραμμή DSL ΟΤΕ (πληρώνεις πάγιο γραμμής DSL στον ΟΤΕ) και ο πάροχος (που σου δίνει πρόσβαση στο internet ας πούμε) είναι η Tellas (πληρώνεις τη συνδρομή που είπες-19 ευρώ)
β) η τηλεφωνία σου είναι κανονικά ΟΤΕ (πληρώνεις πάγιο)

2) Το Zisto DSL (29,95 το μήνα) που σου 'πανε με το γνωστό πλέον τσάτσικο τρόπο (δεν του τα πανε καλά γιατί δεν εννοούν το Shared), περιλαμβάνει:
α) DSL από Tellas εξολοκλήρου
β) τηλεφωνία Tellas (με φθηνότερες απλά χρεώσεις, όχι απεριόριστα)

3) Υπάρχει επίσης το Shared LLU (Tellas ή WIND) που είναι:
α) internet εξολοκλήρου Tellas (γραμμή και πάροχος)
β) τηλεφωνία κανονικά ΟΤΕ (πληρώνεις πάγιο)

Πρόσεξε διότι πλασάρουν το Zisto DSL ως ιδιόκτητο δίκτυο αποδεσμεύοντας σε από τα πάγια του ΟΤΕ, παραλείπουν όμως να σου πουν ότι γυρνάνε και την τηλεφωνία σου στο δίκτυο τους. Έτσι κάναν και σε ένα φίλο μου και το χαψε. Αν θες να διατηρήσεις την τηλεφωνία σου στον ΟΤΕ και να βάλεις ιδιόκτητο internet μόνο (που σε αποδεσμεύει από το πάγιο του ΟΤΕ μόνο όσον αφορά τη γραμμή DSL) πρέπει να ζητήσεις το Shared LLU που περιγράφεται εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=141508) (Wind και Tellas είναι το ίδιο). Δηλαδή σου προσφέρουν με την ίδια τιμή (περίπου 19 ευρώ) 12 Mbps αν έχει δίκτυο στην περιοχή σου ή 1 Mbps αν δεν έχει ή μέχρι να έρθει. Τα 29,95 είναι άλλο πράγμα και περιλαμβάνει πλήρη "μετατροπή" της γραμμής σε Tellas, όχι πως είναι κάτι κακό αυτό. Συμβουλή μου είναι να περιμένεις μέχρι να έρθει το δίκτυο στην περιοχή σου και να δεις πώς πάει, αυτά με τις προτεραιότητες δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, αλλά σιγά τα ωά...

Μια διευκρίνιση μιας που κοίταξα λίγο το site της Tellas: Παρατηρείς ότι Tellas DSL και αυτό που σου λέμε Shared LLU, μοιάζουν πολύ, έχουν και την ίδια τιμή άλλωστε. Είναι το ίδιο πράγμα, μόνο που όταν έχεις 1 Mbps σημαίνει πως η γραμμή DSL σου ανήκει στο δίκτυο του ΟΤΕ και εκεί πληρώνεις το πάγιο, ενώ αν περάσεις στο "δίκτυο internet" της Tellas (εφόσον διατίθεται) σε πάνε στα 12 Mbps με την ίδια τιμή. Δεν ξέρω τι/αν κερδίζουν κάτι παραπάνω αφού αποδεσμεύεσαι από τον ΟΤΕ όσον αφορά το internet μόνο. Το Zisto είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο, θα το καταλάβεις από τις διαφορές στις τιμές.

ermis333
02-11-07, 21:29
1) Το Tellas DSL (ΑΡΥΣ) είναι:
α) γραμμή DSL ΟΤΕ (πληρώνεις πάγιο γραμμής DSL στον ΟΤΕ) και ο πάροχος (που σου δίνει πρόσβαση στο internet ας πούμε) είναι η Tellas (πληρώνεις τη συνδρομή που είπες-19 ευρώ)
β) η τηλεφωνία σου είναι κανονικά ΟΤΕ (πληρώνεις πάγιο)

2) Το Zisto DSL (29,95 το μήνα) που σου 'πανε με το γνωστό πλέον τσάτσικο τρόπο (δεν του τα πανε καλά γιατί δεν εννοούν το Shared), περιλαμβάνει:
α) DSL από Tellas εξολοκλήρου
β) τηλεφωνία Tellas (με φθηνότερες απλά χρεώσεις, όχι απεριόριστα)

3) Υπάρχει επίσης το Shared LLU (Tellas ή WIND) που είναι:
α) internet εξολοκλήρου Tellas (γραμμή και πάροχος)
β) τηλεφωνία κανονικά ΟΤΕ (πληρώνεις πάγιο)

Πρόσεξε διότι πλασάρουν το Zisto DSL ως ιδιόκτητο δίκτυο αποδεσμεύοντας σε από τα πάγια του ΟΤΕ, παραλείπουν όμως να σου πουν ότι γυρνάνε και την τηλεφωνία σου στο δίκτυο τους. Έτσι κάναν και σε ένα φίλο μου και το χαψε. Αν θες να διατηρήσεις την τηλεφωνία σου στον ΟΤΕ και να βάλεις ιδιόκτητο internet μόνο (που σε αποδεσμεύει από το πάγιο του ΟΤΕ μόνο όσον αφορά τη γραμμή DSL) πρέπει να ζητήσεις το Shared LLU που περιγράφεται εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=141508) (Wind και Tellas είναι το ίδιο). Δηλαδή σου προσφέρουν με την ίδια τιμή (περίπου 19 ευρώ) 12 Mbps αν έχει δίκτυο στην περιοχή σου ή 1 Mbps αν δεν έχει ή μέχρι να έρθει. Τα 29,95 είναι άλλο πράγμα και περιλαμβάνει πλήρη "μετατροπή" της γραμμής σε Tellas, όχι πως είναι κάτι κακό αυτό. Συμβουλή μου είναι να περιμένεις μέχρι να έρθει το δίκτυο στην περιοχή σου και να δεις πώς πάει, αυτά με τις προτεραιότητες δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, αλλά σιγά τα ωά...

Μια διευκρίνιση μιας που κοίταξα λίγο το site της Tellas: Παρατηρείς ότι Tellas DSL και αυτό που σου λέμε Shared LLU, μοιάζουν πολύ, έχουν και την ίδια τιμή άλλωστε. Είναι το ίδιο πράγμα, μόνο που όταν έχεις 1 Mbps σημαίνει πως η γραμμή DSL σου ανήκει στο δίκτυο του ΟΤΕ και εκεί πληρώνεις το πάγιο, ενώ αν περάσεις στο "δίκτυο internet" της Tellas (εφόσον διατίθεται) σε πάνε στα 12 Mbps με την ίδια τιμή. Δεν ξέρω τι/αν κερδίζουν κάτι παραπάνω αφού αποδεσμεύεσαι από τον ΟΤΕ όσον αφορά το internet μόνο. Το Zisto είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο, θα το καταλάβεις από τις διαφορές στις τιμές.

Το Tellas DSL άμα καλύπτεσαι από το ιδιόκτητο της Tellas είναι αυτόματα Shared LLU, ΑΡΥΣ δίνει πλέον η Tellas μόνο σε περιοχές που δεν καλύπτει.

turboirc
02-11-07, 22:09
Γιατί να πάει κάποιος στο shared anyway. Ξήλωμα του ΟΤΕ μία και καλή!

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι εσένα ποιος σου δίνει τέτοιες άδειες 20ήμερες ... η μεγαλύτερη που πήρα ποτέ ήταν 10 μέρες και αυτές με το ζόρι.

Davout
02-11-07, 22:19
Το Shared LLU Ερμή δε θέλει ειδική αίτηση για να μπει, μπαίνει όντως αυτόματα;;; Αν ζητήσω γραμμή DSL από τον ΟΤΕ, δεν μπορώ να αγοράσω μόνο πάροχο; Στο τέλος του post μου εξηγώ ότι είναι λίγο πολύ τα ίδια, ανάλογα με την κάλυψη από το ιδιόκτητο, ας ξέρει ο φίλος όμως όλο το σκηνικό.

imitheos
02-11-07, 23:09
1) Το Tellas DSL (ΑΡΥΣ) είναι:
α) γραμμή DSL ΟΤΕ (πληρώνεις πάγιο γραμμής DSL στον ΟΤΕ) και ο πάροχος (που σου δίνει πρόσβαση στο internet ας πούμε) είναι η Tellas (πληρώνεις τη συνδρομή που είπες-19 ευρώ)
β) η τηλεφωνία σου είναι κανονικά ΟΤΕ (πληρώνεις πάγιο)

2) Το Zisto DSL (29,95 το μήνα) που σου 'πανε με το γνωστό πλέον τσάτσικο τρόπο (δεν του τα πανε καλά γιατί δεν εννοούν το Shared), περιλαμβάνει:
α) DSL από Tellas εξολοκλήρου
β) τηλεφωνία Tellas (με φθηνότερες απλά χρεώσεις, όχι απεριόριστα)

3) Υπάρχει επίσης το Shared LLU (Tellas ή WIND) που είναι:
α) internet εξολοκλήρου Tellas (γραμμή και πάροχος)
β) τηλεφωνία κανονικά ΟΤΕ (πληρώνεις πάγιο)

Πρόσεξε διότι πλασάρουν το Zisto DSL ως ιδιόκτητο δίκτυο αποδεσμεύοντας σε από τα πάγια του ΟΤΕ, παραλείπουν όμως να σου πουν ότι γυρνάνε και την τηλεφωνία σου στο δίκτυο τους. Έτσι κάναν και σε ένα φίλο μου και το χαψε. Αν θες να διατηρήσεις την τηλεφωνία σου στον ΟΤΕ και να βάλεις ιδιόκτητο internet μόνο (που σε αποδεσμεύει από το πάγιο του ΟΤΕ μόνο όσον αφορά τη γραμμή DSL) πρέπει να ζητήσεις το Shared LLU που περιγράφεται εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=141508) (Wind και Tellas είναι το ίδιο). Δηλαδή σου προσφέρουν με την ίδια τιμή (περίπου 19 ευρώ) 12 Mbps αν έχει δίκτυο στην περιοχή σου ή 1 Mbps αν δεν έχει ή μέχρι να έρθει. Τα 29,95 είναι άλλο πράγμα και περιλαμβάνει πλήρη "μετατροπή" της γραμμής σε Tellas, όχι πως είναι κάτι κακό αυτό. Συμβουλή μου είναι να περιμένεις μέχρι να έρθει το δίκτυο στην περιοχή σου και να δεις πώς πάει, αυτά με τις προτεραιότητες δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, αλλά σιγά τα ωά...

Μια διευκρίνιση μιας που κοίταξα λίγο το site της Tellas: Παρατηρείς ότι Tellas DSL και αυτό που σου λέμε Shared LLU, μοιάζουν πολύ, έχουν και την ίδια τιμή άλλωστε. Είναι το ίδιο πράγμα, μόνο που όταν έχεις 1 Mbps σημαίνει πως η γραμμή DSL σου ανήκει στο δίκτυο του ΟΤΕ και εκεί πληρώνεις το πάγιο, ενώ αν περάσεις στο "δίκτυο internet" της Tellas (εφόσον διατίθεται) σε πάνε στα 12 Mbps με την ίδια τιμή. Δεν ξέρω τι/αν κερδίζουν κάτι παραπάνω αφού αποδεσμεύεσαι από τον ΟΤΕ όσον αφορά το internet μόνο. Το Zisto είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο, θα το καταλάβεις από τις διαφορές στις τιμές.

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Κατά δεύτερον αν κατάλαβα καλά το "Tellas DSL & DSL switcher" είναι shared llu
όπως λες στην διευκρίνιση και όχι ΑΡΥΣ όπως λες στο 1) για αυτό αναφέρουν το
"ιδιόκτητο δίκτυο", έτσι ?

Βασικά με λίγα λόγια για να γλυτώσω από τα 14,576 Ευρώ/μήνα πάγιο του ΟΤΕ
και γενικά για να μη έχω καμμία είδους σχέση με τον ΟΤΕ πρέπει να διαλέξω το zisto,
σωστά ?

Ευχαριστώ και πάλι.

vOOz
02-11-07, 23:18
Εγω παντως θα σου προτινα να πας full zisto.. 40/μηνα και απεριοριστες κλησεις + 8-12mbit DSL. Τουλαχιστον θα εχεις εναν fixed λογαριασμο και οχι εκπληξεις :Ρ
Και καμια σχεση με τον ΟΤΕ. Πολυ βασικο κατα την γνωμη μου!!!

vaspater
03-11-07, 00:09
Εγω παντως θα σου προτινα να πας full zisto.. 40/μηνα και απεριοριστες κλησεις + 8-12mbit DSL. Τουλαχιστον θα εχεις εναν fixed λογαριασμο και οχι εκπληξεις :Ρ
Και καμια σχεση με τον ΟΤΕ. Πολυ βασικο κατα την γνωμη μου!!!

μεγάλη ιστορία πάντως για μερικούς από εμάς θα είναι το ποιος πάροχος πρώτος θα σου δώσει πρώτος isdn γραμμή και internet αποκλειστικά στο δικό του δίκτυο ώστε με full llu να πληρώνεις απεριόριστα αστικά υπεραστικά κάποιο πάγιο αλλά να είναι απεριόριστα ταχύτητες στο internet 12 και άνω αλλά και πάγιο adsl ,isdn και γραμμής όλα σε ένα πάροχο με πλήρη αποδέσμευση του ΟΤΕ....ακόμα πιο σημαντικό θα είναι να έχεις και το κινητό σου στον ίδιο λογαριασμό με τις συνεργασίες που θα προκύψουν όπως λόγου χάρη wind και tellas ώστε να τελειώνεις μια και καλή από ΟΤΕ και να έχεις έναν λογαριασμό για όλα......αμήν και πότε βέβαια θα έρθει εκείνη η μέρα .....

Davout
03-11-07, 01:12
Δεν ξέρω φίλε μου αν θα σε βάλουν στο Shared πάντως είναι καλή φάση, όταν τελικά έρθει το δίκτυο στην περιοχή σου (μην πιστεύεις τα χρονοδιαγράμματα).

Το FULL Zisto LLU βολεύει, αν και δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει να βάλεις DSL+Telephone, γιατί εγώ που το 'βαλα για τις απεριόριστες κλήσεις συνειδητοποιώ ότι δεν κάνω και τόσες πολλές. Ίσως Zisto DSL μόνο με συνέφερε καλύτερα, αλλά μιας που θα πέσει και η τιμή δε σκοτίζομαι.

imitheos
03-11-07, 22:28
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Θα πάρω τελικά το Zisto DSL για να γλυτώσω από τα πάγια του ΟΤΕ. Οι απεριόριστες
κλήσεις δεν με ενδιαφέρουν γιατί ζήτημα να κάνω 5 κλήσεις το μήνα.
Το Tellas DSL που είναι Shared LLU δεν με ενδιαφέρει αν είναι να έχω πάλι τον ΟΤΕ.
Όχι τόσο για τα χρήματα (αν κατάλαβα καλά Zisto DSL = 29,95 για όλα ενώ
Tellas DSL = 18,95 + 14,756 πάγιο ΟΤΕ = 33,7 επομένως δεν είναι μεγάλη διαφορά)
απλά για να μην έχω τον ΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.