PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas - Δημοσκόπηση Νοέμβριος 2007 (Μένω ή Φεύγω?)



Σελίδες : [1] 2 3

psolord
02-11-07, 20:17
Αγαπητοί μου φίλοι, εν έτη 2007, το μήνα Νοέμβριο(επίσημα), η αγαπητή μας (ή μήπως όχι) εταιρεία αποφάσισε να ξαναμπεί στο παιχνίδι μετά απο πολλές φουρτούνες. Πολλοί απογοητεύτηκαν, πολλοί έφυγαν, άλλοι απείλησαν οτι θα φύγουν αλλά έμειναν και για άλλους δεν έτρεχε μια.

Θα ήθελα λοιπόν να μάθω, αλλά πιστέυω και οτί θα είναι και μια ωραία στατιστική, εάν θα μείνετε ή θα φύγετε απο το δίκτυο της Τελλάς. Η ψηφοφορία παρακαλώ αφορά μόνο όσους έχουν αναβαθμιστεί (είναι ήδη πολύ μεγάλο το ποσοστό και θέμα ημερών για το 100%) και θα αντικατοπτρίσει της εντυπώσεις τους. Νέες τιμές, νέες ταχύτητες (where available), νέα εποχή.

Οι επιλογές είναι απλές και λιτές. ΦΕΥΓΩ, ΜΕΝΩ, ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ.

Τα σχόλια σας και οι απόψεις σας είναι εξίσου σημαντικές.

Σας ευχαριστώ.:oneup:

minovg
02-11-07, 20:36
Ήμουν ευχαριστημένος, είμαι ευχαριστημένος, θα παραμείνω. Άλλωστε πού να πάω και γιατί; Αυτό τον καιρό η Τελλάς είναι η πιο σταθερή και πιο αξιόπιστη εταιρεία. Ως τώρα μιλάμε. Γιατί τα δεδομένα αλλάζουν από μέρα σε μέρα.

asirios
02-11-07, 21:17
Και εγω θα μεινω :clap: :clap:

panterakias123
02-11-07, 21:36
Μέχρι στιγμής πάντως ειμαι αρκετά ικανοποιημένος από την TELLAS...(αν εξαιρέσουμε την τεχνική υποστίρηξη)Κατα την ταπεινή μου άποψη ειναι λίγο νωρίς γι'αυτη τη δημοσκόπηση....θα ήταν καλύτερο να αφήναμε να περάσει λίγος καιρός από την αναβάθμιση....

alejandros1967
02-11-07, 21:39
Και εγώ θα μείνω......:):):)

liberostelios
02-11-07, 21:41
Δεν ήμουν ευχαριστημένος από την Tellas στην αρχή (1-1,5 μήνα μετά την ενεργοποίησή μου - είμαι στο δίκτυο από τον Απρίλη). Ωστόσο, από τότε που έληξαν τα πρώτα προβλήματα δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο και δε σκόπευα να φύγω ούτε με τα 4Mbps γιατί σκεφτόμουν ότι δε θέλω να ξανατραβήξω την ψυχοφθόρο διαδικασία της μετάβασης-ενεργοποίησης και είμαι μια χαρά. Τώρα, μάλιστα, που αναβαθμιστήκαμε και βλέπω και τα προβλήματα άλλων εναλλακτικών... σίγουρα μένω, εφόσον η ποιότητα και η σταθερότητα συνεχίσουν. ;)

Όπως καταλάβατε, θα μείνω...

turboirc
02-11-07, 22:07
Θα μείνω εφ'οσον το συμβόλαιο γίνει αορίστου χρόνου φυσικα .... ετήσιο δεν ξανακάνω.
Α και βέβαια αν φύγω θα φταίει κυρίως το άθλιο support τους.

Spanos
02-11-07, 22:20
Βλέποντας οτι η γραμμή μου δε σηκώνει παραπάνω και οτι η υπηρεσία μέχρι στιγμής είναι άψογη, θα μείνω.

ntsili
03-11-07, 01:03
Μένω!
:worthy:

psolord
03-11-07, 01:25
Πολύ καλά! Σημαντικότατες οι απόψεις σας φίλοι. Όσο για το αν είναι νωρίς έιχα και εγώ αυτόν τον ενδοιασμό. Με ενδιέφερε πραγματικά πολύ ο τωρινός χτύπος. Μαζί με τον όποιο ενθουσιασμό προσφέρει μια αναβάθμιση σε κάτι που ήδη έχουμε. Εκτός αυτού η δημοσκόπηση θα τρέχει για 40 μέρες οπότε δεν υπάρχει λόγος βιασύνης.;)
Τα αποτελέσματα μέχρι στιγμής είναι καταπληκτικά πάντως. Για να δω κάτι αντίστοιχο σε άλλους εναλλακτικούς:whistle:

Maax
03-11-07, 01:31
Και εγώ θα μείνω, γιατί δεν αντέχω άλλη ταλαιπωρία αλλαγής ISP, και από την στιγμή που έγινε η πολυπόθητη αναβάθμιση και η σχετική μείωση τιμής.

nibbler
03-11-07, 06:48
Είμαστε για δοκιμές πάλι;Ειδικά αν όλα πάνε όπως σήμερα(πρώτη μου μέρα στα 12MBps) ούτε
υπό σκέψη.

DiM
03-11-07, 08:19
Νομίζω είναι λιγάκι νωρίς για μια τέτοια δημοσκόπηση. Ακόμα πολλές περιοχές όπως η δικη μου δεν έχουν αναβαθμιστεί :)
Εγώ θα περιμένω πρώτα να αναβαθμιστώ να δω πως θα πάει και μετά από καμια 15 μέρες έχοντας μια ολοκληρωμένη άποψη θα ψηφίσω.

lepes
03-11-07, 08:38
αν και με 4 ακομα δεν το συζηταω να φυγω,πιστευω οτι η Τελλας ειναι ο λιγοτερο χαλια παροχος και ιδιαιτερα μετα απο τις αναβαθμισεις που γιναν και τη μειωση της τιμης ;) .Πιστευω οτι σε λιγο καιρο θα ειναι ακομα καλυτερη :):)

baboulas
03-11-07, 08:48
Στις αρχές είχα τρομερά προβλήματα με την Tellas αυτά αργότερα διορθώθηκαν, αλλά από την ημέρα που αναβαθμίσανε τη γραμμή μου ζω ένα δράμα με συνεχιζόμενες αποσυνδέσεις.
Αν είναι να έχω τα ίδια προβλήματα που είχα στην αρχή τότε φεύγω.
Η κοπέλα μου έχει forthnet 2play και παίζει στα 16mbit άψογα, οπότε μάλλον θα πάω εκεί.

boudas80
03-11-07, 09:55
Παιδια αυτο το προβλημα με τις αποσυνδεσεις κοντευω να το θεωρω αυτονοητο. Απο τοτε που εβαλα zisto (πριν 7 μηνες) ζητημα αν ειμαι 2 μηνες οκ. Τους υπολοιπους 5 χαλια μαυρα. Σκεφτομαι να πληρωσω την αποζημιωση και να φυγω, δεν παει αλλο. Περιμενω τωρα την αναβαθμιση και αν εχω παλι τα ιδια....γεια σας

Axille
03-11-07, 10:04
Δεν ξεχναω τη περασα για να αποξτησω αυτά που τωραη τελλάς μου δίνει σταθερα. απο ιδεολογια και μονο θα φυγω.

Cupra20VT
03-11-07, 11:39
Εγω δεν εχω αναβαθμιστει ακομα αλλα σιγουρα μενω γιατι με τα στατιστικα που εχει η γραμμη μου σιγουρα θα ειμαι τζαμι μετα την αναβαθμιση και γιατι ποτε δεν ειχα παραπονο απο την τελλας. 30/4,5

psolord
03-11-07, 13:08
Εγω δεν εχω αναβαθμιστει ακομα αλλα σιγουρα μενω γιατι με τα στατιστικα που εχει η γραμμη μου σιγουρα θα ειμαι τζαμι μετα την αναβαθμιση και γιατι ποτε δεν ειχα παραπονο απο την τελλας. 30/4,5

ΠΩ! Τόσο καιρό φίλε cupra δεν είχα προσέξει τα στατιστικά σου. Ρε αγόρι μου εσένα το κρεβάτι σου πρέπει να είναι δίπλα απο το dslam!:lol: Φαντάζεσαι να έχεις και εσύ disconnects?:whistle:

Axille
03-11-07, 13:20
Router: Speedtouch 585v6
SNR / Attn: 31(dB) / 3.5(dB)...

που μπορω να δω και εγω α δικα μου στατιστικα ρε παιδια;;;

psolord
03-11-07, 13:31
Router: Speedtouch 585v6
SNR / Attn: 31(dB) / 3.5(dB)...

που μπορω να δω και εγω α δικα μου στατιστικα ρε παιδια;;;

θα πατήσεις εδώ http://192.168.254.254/ και θα μπεις στη σελίδα του speedstream. Θα Logareis και θα πατήσεις εκεί που λέει status and statistics -> dsl. Δεξιά θα δείς που λέει snr και atten.

Axille
03-11-07, 13:46
θα πατήσεις εδώ http://192.168.254.254/ και θα μπεις στη σελίδα του speedstream. Θα Logareis και θα πατήσεις εκεί που λέει status and statistics -> dsl. Δεξιά θα δείς που λέει snr και atten.

thanks!!!!
παω να το κανω!

Axille
03-11-07, 13:49
snr=31.0
atten=18.0

αλλα... ακομα..
DSL Status UP
ATU-C Current Tx Rate
(bits/sec) 4092000
ATU-R Current Tx Rate
(bits/sec) 511000

Alla το SNR δεν ειναι σταθερο..

Axille
03-11-07, 13:49
kai an ηταν ευκολο να μου πεις αν ειναι καλο η οχι;;;;η τι σημαινει;;;;

Cupra20VT
03-11-07, 13:55
ΠΩ! Τόσο καιρό φίλε cupra δεν είχα προσέξει τα στατιστικά σου. Ρε αγόρι μου εσένα το κρεβάτι σου πρέπει να είναι δίπλα απο το dslam!:lol: Φαντάζεσαι να έχεις και εσύ disconnects?:whistle:

Αμα εχω και γω disconects θα ναι για σκοτωμα οι τυποι, αλλα δε νομιζω ενα χρονο τωρα με μενα ειναι αψογοι.

alonso_7
03-11-07, 13:57
snr=31.0
atten=18.0

αλλα... ακομα..
DSL Status UP
ATU-C Current Tx Rate
(bits/sec) 4092000
ATU-R Current Tx Rate
(bits/sec) 511000

Alla το SNR δεν ειναι σταθερο..


Πολυ καλη η γραμμη σου φιλε!Το SNR ετσι παιζει!

Axille
03-11-07, 13:58
Ρε παιδια συγνωμη αν σας πριζω αλλα πως ξερω αν εχω shared η full;; εχω κανει ρυθμισεις PPPoE και εχω συνδεσει 2 PC στο router!me USB και Ethernet!

και το οτι στο e care με βγαζει να εχω 12/1 kai ta statistics στο dsl της σελιδας με τις ρυθμισεις ειναι στα 4092000.... αυτο θα αλλαξει μονο του;;

alonso_7
03-11-07, 14:07
Ρε παιδια συγνωμη αν σας πριζω αλλα πως ξερω αν εχω shared η full;; εχω κανει ρυθμισεις PPPoE και εχω συνδεσει 2 PC στο router!me USB και Ethernet!

και το οτι στο e care με βγαζει να εχω 12/1 kai ta statistics στο dsl της σελιδας με τις ρυθμισεις ειναι στα 4092000.... αυτο θα αλλαξει μονο του;;


H Φρεατιδα οπως και ο Βυρωνας περιμενει!Η αναβαθμιση θα γινει μονη της!Ελπιζω και σημερα!Αν πληρωνεις παγιο οτε εισαι shared αν οχι εισαι full!

ARISTIDIS
03-11-07, 14:11
Είμαι στο zisto απο 01/2007 προβλήματα με το νετ είχα όλο τον Μάϊο, με το τηλέφωνο αραιά και που.Τα στατιστικά μου είναι τα παρακάτω και θα το εκτιμούσα αν κάποιος μπορούσε να μου πει την γνώμη του για αυτά. Πάντως όσο και αν θεωρώ και εγώ ψυχοφθόρα την μετάβαση σε άλλο πάροχο με έχει απογοητέυση το γεγονός πως η Τελλας άργησε τόσο να απαντήσει στον ανταγωνισμό και όταν τελικά το έκανε δεν εντυπωσίασε κανέναν μας! Φοβάμαι πως αν μείνω για άλλον έναν χρόνο ότι θα δίνουν οι άλλοι από Φλεβάρη η Τελλας θα δώσει τα μισά του χρόνου τον Νοεμβριο πάλι. Καλή η σταθερότητα αλλά να μην είσαι και ουραγός! Ειλικρινά προβληματίζομαι και αναρωτιέμαι γιατί να μην πάω στην Οn?! Μακάρι να μπορούσε κόποιος να εγγυόταν πως μέσα σε κανένα τρίμηνο η Τελλάς θα μπορούσε να προσφέρει όσα και η Οn και τότε δεν θα έφευγα με τίποτα!



Statistics -- ADSL
Mode: G.DMT
Type: Fast
Line Coding: Trellis On
Status: No Defect

Total ES: 355
Total SES: 0
Total UAS: 14

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 4.9 28.6
Attenuation (dB): 13.0 5.7
Output Power (dBm): 12.0 6551.5
Attainable Rate (Kbps): 6864 1221
Rate (Kbps): 4092 509
K (number of bytes in DMT frame): 133 16
R (number of check bytes in RS code word): 0 0
S (RS code word size in DMT frame): 1 1
D (interleaver depth): 1 1

Super Frames: 14330502 14330500
Super Frame Errors: 719 9951
RS Words: 0 0
RS Correctable Errors: 0 0
RS Uncorrectable Errors: 0 N/A
HEC Errors: 362 4258
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
ES Errors 0 0

minovg
03-11-07, 15:42
Άλλη ερώτηση: Εσείς που είναι να φύγετε, γιατί δε φεύγετε ήδη και τι περιμένετε; Απάντησαν ήδη 7 αρνητικά αλλά στις γνώμες δεν διάβασα κανέναν. :hmm:

Axille
03-11-07, 15:48
Άλλη ερώτηση: Εσείς που είναι να φύγετε, γιατί δε φεύγετε ήδη και τι περιμένετε; Απάντησαν ήδη 7 αρνητικά αλλά στις γνώμες δεν διάβασα κανέναν. :hmm:

full οποτε αν θυμασαι στο συμβολαιο καπου λεει για αποζημιωση...;)

minovg
03-11-07, 16:44
full οποτε αν θυμασαι στο συμβολαιο καπου λεει για αποζημιωση...;)
Εσύ αν ισχύει το προφίλ σου κάτι δε πάει καλά. Η περιοχή σου από όσο γνωρίζω δεν αναβαθμίστηκε ακόμα και έχεις περασμένη αναβάθμιση με παλιά χαρακτηριστικά γραμμής της 4άρας (SNR, Atn). Ε περίμενε να αναβαθμιστείς και μετά την κάνεις.

«Ακόμα δε τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε...»

Spanos
03-11-07, 16:47
full οποτε αν θυμασαι στο συμβολαιο καπου λεει για αποζημιωση...;)

Σιγά την αποζημίωση που ζητάνε, ειδικά μετά τους 6 μήνες δεν είναι και τπτ.

Axille
03-11-07, 17:24
Εσύ αν ισχύει το προφίλ σου κάτι δε πάει καλά. Η περιοχή σου από όσο γνωρίζω δεν αναβαθμίστηκε ακόμα και έχεις περασμένη αναβάθμιση με παλιά χαρακτηριστικά γραμμής της 4άρας (SNR, Atn). Ε περίμενε να αναβαθμιστείς και μετά την κάνεις.

«Ακόμα δε τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε...»

τα μεν χαρακτηριοστικα της ταχυτητας ειναι απο το e-care..τα υπολοιπα απο τη σελιδα του router!

Theo X
03-11-07, 19:33
snr: ΜΟΝΟΨΗΦΙΟ!
att: 45!

αν θα φύγω λέει;

Cupra20VT
03-11-07, 20:53
snr: ΜΟΝΟΨΗΦΙΟ!
att: 45!

αν θα φύγω λέει;

Τι σχεση εχει με αυτο η Τελλας μπορεις να μας πεις?

psolord
03-11-07, 22:25
snr: ΜΟΝΟΨΗΦΙΟ!
att: 45!

αν θα φύγω λέει;

Όντως φίλε μου δεν έχει σχέση αυτό με την Τελλάς. Αυτα είναι τα φυσικά δεδομένα της γραμμής σου και δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα για αυτό. Άντε ίσως κάτι ψιλά για το snr με κάτι firmware ή το πολύ πολύ κάνα καλύτερο router. Αλλά πρόσεχε άμα φύγεις μην πας πουθενά χειρότερα.Πολύ χειρότερα.

Η αλήθεια είναι ότι εχω μπερδευτεί λίγο με τις γεωγραφικές θέσεις των dslams. Λένε ότι η Τελλάς τα βάζει μαζί με τον ΟΤΕ. Οι άλλοι δηλαδή που τα βάζουν? Ίσως δηλαδή για την περίπτωση σου (και πολλών άλλων) να υπάρχει dslam πιο κοντά σε εσένα. Αλλά το θέμα είναι πως το βρίσκεις αυτό? Αν ξέρει κάποιος ας μας πει.

iosif
04-11-07, 02:30
Η Tellas,η Forthnet και η On εχουν τα DSLAM τους μέσα στον ΟΤΕ της κάθε περιοχής,στη λεγόμενη "αίθουσα παρόχων". Μόνο η Vivodi τα έχει έξω. Όσο για τον φίλο μας με το μονοψήφιο SNR, μάλλον είσαι μακρια από το DSLAM του Ηρακλείου,το οποίο απ'οτι ξέρω είναι στη λεωφορο Ηραλείου.Άν αδερφέ είσαι στη Μεταμόρφωση ή στη Λυκόβρυση,τότε είσαι καταδικασμένος!

netharis
04-11-07, 03:21
Η αλήθεια είναι ότι εχω μπερδευτεί λίγο με τις γεωγραφικές θέσεις των dslams. Λένε ότι η Τελλάς τα βάζει μαζί με τον ΟΤΕ. Οι άλλοι δηλαδή που τα βάζουν? Ίσως δηλαδή για την περίπτωση σου (και πολλών άλλων) να υπάρχει dslam πιο κοντά σε εσένα. Αλλά το θέμα είναι πως το βρίσκεις αυτό? Αν ξέρει κάποιος ας μας πει.

Υποθέτω οτι το DSLAM της Τελλάς είναι μαζί με του ΟΤΕ. Απο τα στατιστικά της γραμμής μου απέχω κάτι λιγότερο απο ένα χιλιόμετρο απο το DSLAM. Ανοίγοντας το Google Earth δημιούργησα μία περίμετρο ενός χιλιομέτρου απο το σπίτι μου και η γραμμή πέφτει ακριβώς πάνω στο κτίριο του ΟΤΕ. Δεν ξέρω αν έχει καν DSLAM εκεί, απλά το βρίσκω λίγο περίεργο.

theod66
04-11-07, 08:30
Σοβαρά παράπονα πλήν του γελοίου τμήματος τεχνικής εξυπηρέτησης με την απίστευτη αναμονή και την αδυναμία να δώσει λύση όταν έχεις πρόβλημα δεν έχω...Αναβαθμίστηκα χθές και προς το παρόν παραμένω....

Επι τη ευκαιρία...
στα 12Mbits πια και διαβάζω αυτά τα νούμερα (όχι ότι ξέρω και τι σημαίνουν εεεε ??? :p)
SNR = 11,5
atten.= 21


Nα κλαίω ή να γελάω ???

asirigos
04-11-07, 09:20
Καλημέρα,

Μένω σύνορα Μεταμόρφωσης - Λυκόβρυσης με δύο συνδέσεις, ΟΝ και TELLAS ZISTO.
Για να είμαι ειλικρινής χρησιμοποιω περισσότερο την ΟΝ μέχρι τώρα λογω μεγαλυτερου Bandwidth αλλα εδώ και λιγες μέρες εργαζομαι συστηματικά πάνω στο δίκτυο της Tellas (ακόμα με 4 είμαι) και τουλάχιστον είναι σταθερή η γραμμή τους. Θα πρότεινα να περιμένουμε λίγες μέρες ακόμα μέχρι να ολοκληρωθεί η αναβάθμιση ( στο e-care δειχνει οτι έχει ηδη ξεκινήσει ) και μετά συζητάμε αν φεύγουμε ή μένουμε.

Συνοπτικά παραθέτω τα ακόλουθα στατιστικά:

Ενεργοποίηση ΟΝ: 17/5/2007
Ενεργοποίηση Tellas: 9/6/2007

Attn ON: 35 Attn Tellas: 31
SNR ON: 7 SNR Tellas: 12

psolord
04-11-07, 11:48
Σοβαρά παράπονα πλήν του γελοίου τμήματος τεχνικής εξυπηρέτησης με την απίστευτη αναμονή και την αδυναμία να δώσει λύση όταν έχεις πρόβλημα δεν έχω...Αναβαθμίστηκα χθές και προς το παρόν παραμένω....

Επι τη ευκαιρία...
στα 12Mbits πια και διαβάζω αυτά τα νούμερα (όχι ότι ξέρω και τι σημαίνουν εεεε ??? :p)
SNR = 11,5
atten.= 21
Nα κλαίω ή να γελάω ???

Μπορείς να γελάς άνετα:oneup:

psolord
04-11-07, 11:56
Η Tellas,η Forthnet και η On εχουν τα DSLAM τους μέσα στον ΟΤΕ της κάθε περιοχής,στη λεγόμενη "αίθουσα παρόχων". Μόνο η Vivodi τα έχει έξω. Όσο για τον φίλο μας με το μονοψήφιο SNR, μάλλον είσαι μακρια από το DSLAM του Ηρακλείου,το οποίο απ'οτι ξέρω είναι στη λεωφορο Ηραλείου.Άν αδερφέ είσαι στη Μεταμόρφωση ή στη Λυκόβρυση,τότε είσαι καταδικασμένος!

Σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες φιλαράκο. :oneup:


Καλημέρα,
Μένω σύνορα Μεταμόρφωσης - Λυκόβρυσης με δύο συνδέσεις, ΟΝ και TELLAS ZISTO.
Για να είμαι ειλικρινής χρησιμοποιω περισσότερο την ΟΝ μέχρι τώρα λογω μεγαλυτερου Bandwidth αλλα εδώ και λιγες μέρες εργαζομαι συστηματικά πάνω στο δίκτυο της Tellas (ακόμα με 4 είμαι) και τουλάχιστον είναι σταθερή η γραμμή τους. Θα πρότεινα να περιμένουμε λίγες μέρες ακόμα μέχρι να ολοκληρωθεί η αναβάθμιση ( στο e-care δειχνει οτι έχει ηδη ξεκινήσει ) και μετά συζητάμε αν φεύγουμε ή μένουμε.

Συνοπτικά παραθέτω τα ακόλουθα στατιστικά:

Ενεργοποίηση ΟΝ: 17/5/2007
Ενεργοποίηση Tellas: 9/6/2007

Attn ON: 35 Attn Tellas: 31
SNR ON: 7 SNR Tellas: 12

Πολύ καλή η πληροφορία σου φίλε μου. Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον να έχουμε στατιστικά δυο εταιρειών σε ένα σπίτι. Από οτι βλέπω η Τελλάς παίζει καλύτερα και ιδιαίτερα αν λάβουμε υπόψη την πληροφορία που μας έδωσε ο iosif ότι οι εταιρείες έχουν τα dslam μαζί.:hmm:

psolord
04-11-07, 11:58
Υποθέτω οτι το DSLAM της Τελλάς είναι μαζί με του ΟΤΕ. Απο τα στατιστικά της γραμμής μου απέχω κάτι λιγότερο απο ένα χιλιόμετρο απο το DSLAM. Ανοίγοντας το Google Earth δημιούργησα μία περίμετρο ενός χιλιομέτρου απο το σπίτι μου και η γραμμή πέφτει ακριβώς πάνω στο κτίριο του ΟΤΕ. Δεν ξέρω αν έχει καν DSLAM εκεί, απλά το βρίσκω λίγο περίεργο.

Τι έκανε το παλικάρι!:clap: Ωραίος! Αλλά περίμετρος ενός χιλιομέτρου, εννοείς με ακτίνα ενός χιλιομέτρου? Στην ευθεία? Δεν είναι μεγαλύτερη η απόσταση λόγω ρημοτομιάς?

Να λοιπόν μια πολύ καλή ιδέα που μπορούν να δοκιμάσουν τα παιδία που έχουν προβλήματα με τις γραμμές τους και είναι λίγο μακρυά.

theod66
04-11-07, 12:06
Μπορείς να γελάς άνετα:oneup:

ωραίααααα....καλό το πρώτο βήμα....

Ερωτήσεων συνέχεια...
Γιατί κάθε 2-3 λεπτά κάνει disconnect και ξανασυνδέομαι μετά από 2-3 προσπάθειες (πολλές φορές απαιτεί και rebbot για να πετύχει) ??? Δεν είχα τέτοια προβλήματα σχεδόν έξη μήνες τώρα με την 4άρα γραμμή...

Δεν βλέπω ιδιαίτερη διαφορά στην "πρακτική" ταχύτητα....πχ κατέβασα αρχείο από rapidshare και ενώ πριν κατέβαζα με 380-430 ΚΒ/δευτ τώρα κατεβάζει με 480-500...δεν μου φαίνεται και τόσο σοβαρή διαφορά ... στο συνηθισμένο σερφάρισμα παρατηρώ μικρή διαφορά προς το καλύτερο, αλλά περίμενα περισσότερα από 3πλασιασμό της ονομαστικής ταχύτητας...

Theo X
04-11-07, 13:58
Το μόνο που ξέρω είναι ότι από το 2004 μέχρι που άλλαξα σε Τελλάς είχα υψηλή ποιότητα και σε τηλέφωνο και σε internet. Με HOL πάνω από ΟΤΕ μπορούσα να μιλάω στο τηλέφωνο. Τώρα είναι ρώσικη ρουλέτα. Οι φίλοι και γνωστοί μου ξέρουν πλέον ότι είτε με πάρουν είτε τους παρω, η συνομιλία μας είναι πιθανό να διακοπεί.
Όσο για VoIP που χρησιμοποιούσα πολύ παλιότερα, είναι πλέον άχρηστο. Πέρα από τις διακοπές, οι καθυστερήσεις στη συνομιλία και οι φωνές robocop το έχουν καταντήσει ανέκδοτο.
Όσο για τις αποστάσεις των κέντρων από το σπίτι μου, πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει. Ας φέρει κέντρο απ'έξω απ' το σπίτι μου.
Hardware χρησιμοποιοώ το μπρίκι που μου έδωσε η Τελλάς. Εννοείται ότι έχω δηλώσει βλάβη στο WOM (Write Only Memory), δηλαδή το helpdesk της Τελλάς.
Αυτή είναι η σχέση με την Τελλάς φίλε Cupra20VT και αυτός ο λόγος που θα φύγω.

theod66
04-11-07, 14:45
εγώ προσωπικά ΠΟΤΕ δεν λέω ότι μου κατέβει..:nono:
αρκετές φορές στο τμήμα τεχνικής εξυπηρέτησης έχω αναμονές ΠΑΝΩ από μισή ώρα (μια φορά επίτηδες το άφησα από περιέργεια και έφτασε τα 52 λεπτά !!!), και ΠΟΤΕ κάτω από 15 λεπτά...και μάλιστα φαίνονται και στον αναλυτικό λογαριασμό...και το ίδιο συμβαίνει είτε είναι πρωί, είτε βράδι...τώρα αν εσύ έχεις προσπαθήσει μετά τα μεσάνυκτα και εξυπηρετήθηκες αμέσως μπορεί να έχεις και δίκιο...
Και δεν μιλάω για το 13800 γενικά...μιλάω για την ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ μέσω του 13800...

Οπότε μπορείς και να μην σηκώσεις τα χέρια ψηλά....

minovg
04-11-07, 14:48
εγώ προσωπικά ΠΟΤΕ δεν λέω ότι μου κατέβει..:nono:
αρκετές φορές στο τμήμα τεχνικής εξυπηρέτησης έχω αναμονές ΠΑΝΩ από μισή ώρα (μια φορά επίτηδες το άφησα από περιέργεια και έφτασε τα 52 λεπτά !!!), και ΠΟΤΕ κάτω από 15 λεπτά...και μάλιστα φαίνονται και στον αναλυτικό λογαριασμό...και το ίδιο συμβαίνει είτε είναι πρωί, είτε βράδι...τώρα αν εσύ έχεις προσπαθήσει μετά τα μεσάνυκτα και εξυπηρετήθηκες αμέσως μπορεί να έχεις και δίκιο...
Και δεν μιλάω για το 13800 γενικά...μιλάω για την ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ μέσω του 13800...

Οπότε μπορείς και να μην σηκώσεις τα χέρια ψηλά....
Aν μιλάς για το πρώτο τρίμηνο λειτουργίας του Ζίστο έτσι είναι. Δοκίμασες τελευταίους μήνες να καλέσεις; Έχει μηδενική αναμονή και όλοι το παραδέχονται αυτό. Άσχετα αν σου δίνουν βλακώδεις απαντήσεις (ναι είναι ένα ζήτημα αυτό) πάντως απαντάνε στο λεπτό. Πότε κάλεσες τελευταία φορά και πόσο περίμενες; Συγκεκριμένα πράματα πες.

theod66
04-11-07, 14:58
Aν μιλάς για το πρώτο τρίμηνο λειτουργίας του Ζίστο έτσι είναι. Δοκίμασες τελευταίους μήνες να καλέσεις; Έχει μηδενική αναμονή και όλοι το παραδέχονται αυτό. Άσχετα αν σου δίνουν βλακώδεις απαντήσεις (ναι είναι ένα ζήτημα αυτό) πάντως απαντάνε στο λεπτό. Πότε κάλεσες τελευταία φορά και πόσο περίμενες; Συγκεκριμένα πράματα πες.


χθες το βράδι-θα ήταν γύρω στις 8,30...λόγω των αλεπάλληλων disconect που έχω ανακάστηκα να πάρω τηλέφωνο μήπως μάθω κάτι...Έχεις δίκιο-δεν υπάρχει πρόβλημα...ΜΟΝΟ 13,45 λεπτά...μου έκανε κάκιστη εντύπωση η ταχύτητα, γιατί παλαιότερα είχα καλομάθει με τα ξεγυρισμένα μισάωρα και βάλε και τώρα δεν έχω πως να περάσω τον χρόνο μου...

namygd
04-11-07, 15:05
Ρε παιδια μη βρίζεται έλεος !!! Ξερω οτι είμαι εκτος θέματος αλλα ο καθένας έχει μια αποψη, δηλαδή αν καποιος έχει προβλήματα να μη το πει!!
και στο θέμα μας ... θα μείνω στη tellas (το πιθονότερο) γιατί έχει βελτειωθεί κατα 90% σε όλους τους τομείς το τελευταιο διάστημα!! Δε ψηφίζω γιατί ακόμα ο βύρωνας δε πήγε 12 , νομίζω οτι η παρούσα ψηφοφορία επρεπε να γίνει σε καμιά 15 μέρες οπότε να έχει γίνει η αναβάθμιση σε όλους και να σταθεροποιήθεί η κατάσταση,για καλύτερα αποτελέσματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.