PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί δεν έχει ο ΟΤΕ / Otenet 24αρα?



Σελίδες : [1] 2

dimitris18
02-11-07, 20:23
Την είχα πάντα αυτή την απορία. Αν και είμαι πελάτης της forthnet, σίγουρα θα προτιμούσα τον ΟΤΕ αν είχε πακέτο με 24mbps και με όποιο κόστος. Εσείς τι λέτε?

No-Name
02-11-07, 20:26
Γιατι θα έπρεπε να το δωσει όχι σε 20 στενά της Αθήνας για αυτο δεν δίνει.....

sotos65
02-11-07, 20:28
Με όποιο κόστος, εγώ όχι, αλλά όντως έχει βάση η απορία. Έστω όχι 24Mbps, 16, 12 βρε παιδί μου! Αλλά έχει 8Mbps, σε ορισμένες περιοχές μόνο (όχι γενική κάλυψη), και τιμές φωτιά!

No-Name
02-11-07, 20:29
Ας τον άφηνε η ΕΕΤΤ να δώσει....αλλά όταν μιλάμε για δεσπόζουσα θέση έτσι ειναι!!!

sotos65
02-11-07, 20:34
Λες να είναι εκεί το πρόβλημα; Δε νομίζω. Δηλαδή τι νόημα έχει να πει κάτι τέτοιο η ΕΕΤΤ για να μην βάλει (έστω 8άρα) ο ΟΤΕ στη περιοχή μου, που δεν καλύπτεται, και νομίζω θα υπάρξει αρκετό διάστημα μέχρι να γίνει αυτό εφικτό, από οποιονδήποτε εναλλακτικό και το δίκτυο του, παρά μόνο από 2Mbps πάλι από τον ΟΤΕ. Αν συμβαίνει αυτό, να ξέρω σε ποιον να στέλνω email με χρι...παν..ίες δηλαδή!! :rofl:

No-Name
02-11-07, 20:40
Εκει ειναι το πρόβλημα.....ολόκληρα ρυθμιστικά υπάρχουν για την δεσπόζουσα θέση.

Ψάξε και θα καταλάβεις

cpu0
02-11-07, 20:52
Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι πολλά dslams του (μάλλον τα πιο πολλά και σίγουρα τα 4-5 που έχω δει σε γραμμές δικές μου και γνωστών μου :D ) δεν είναι adsl2/adsl2+, που σημαίνει up to 8 Mbits. Λογικά θέλουν μόνο firmware updates ? Ή μήπως είναι θέμα ρύθμισης? (Κάποιος σχετικός να μας δώσει τα φώτα του παρακαλώ!)
Όσο να πεις πάντως είναι μια τεχνική επιβάρυνση! Αφήστε τη διασύνδεση των dslams που θα απαιτεί άάάλλες αναβαθμίσεις για να αντέξει τα 10-15-20 mbits!! Και όλα αυτά για να δώσει μια υπηρεσία σε τιμή που προφανώς θα είναι μη ανταγωνιστική, αν είναι έστω και λίγο ακριβότερη από την 8αρα του..

Spanos
02-11-07, 20:56
Εκει ειναι το πρόβλημα.....ολόκληρα ρυθμιστικά υπάρχουν για την δεσπόζουσα θέση.

Ψάξε και θα καταλάβεις

Νομίζω οτι η ΕΕΤΤ εξετάζει την τιμολόγηση μιας υπηρεσίας, δεν είναι δυνατόν να είναι εναντίον της καινοτομίας.

body125z
02-11-07, 21:21
Ο Οτε πολυ σωστα αναφερθηκε δε δινει σε 10 γειτονιες αλλα σε ολη την ελλαδα..
Οντας ενας απο τους πιο αξιοπιστους παροχους δε ρισκαρει κ ουτε πιστευω εχει και τη βουληση να μοιρασει ακομη 12 16 και 24αρες..Σιγα σιγα θα τα φερει κ παντα σε ακριβοτερη τιμη..
αλλα δε πειραζει καλυτερα να πληρωνω κατι παραπανω και να εχω ησυχο το κεφαλι μου παρα να ασχολουμε με κομπογιαννιτες!!;)

sdikr
02-11-07, 23:56
Ο Οτε πολυ σωστα αναφερθηκε δε δινει σε 10 γειτονιες αλλα σε ολη την ελλαδα..
Οντας ενας απο τους πιο αξιοπιστους παροχους δε ρισκαρει κ ουτε πιστευω εχει και τη βουληση να μοιρασει ακομη 12 16 και 24αρες..Σιγα σιγα θα τα φερει κ παντα σε ακριβοτερη τιμη..
αλλα δε πειραζει καλυτερα να πληρωνω κατι παραπανω και να εχω ησυχο το κεφαλι μου παρα να ασχολουμε με κομπογιαννιτες!!;)

Τα 16 είναι είδη εδώ σε δοκιμάστικο στάδιο ;)

tolisp
03-11-07, 10:41
Ο Οτε πολυ σωστα αναφερθηκε δε δινει σε 10 γειτονιες αλλα σε ολη την ελλαδα..
Οντας ενας απο τους πιο αξιοπιστους παροχους δε ρισκαρει κ ουτε πιστευω εχει και τη βουληση να μοιρασει ακομη 12 16 και 24αρες..Σιγα σιγα θα τα φερει κ παντα σε ακριβοτερη τιμη..
αλλα δε πειραζει καλυτερα να πληρωνω κατι παραπανω και να εχω ησυχο το κεφαλι μου παρα να ασχολουμε με κομπογιαννιτες!!;)

Πολύ σωστό αυτό που γραφει ο φίλος... :oneup:

Η σωστή απάντηση στο topic είναι "Γιατί... και ΠΟΙΟΣ δίνει 24 στην Ελλάδα?"
Μην βιαστεί κανεις να πει HOL, Forthnet κλπ γιατί δεν γνωρίζω κανέναν συνδρομητή να βλέπει συγχρονισμό 24 έστω και "πλασματικό".... όλοι παίζουν με την απάτη των ΜEΧΡΙ 24M :evil:

A_gamer
03-11-07, 10:52
Εκει ειναι το πρόβλημα.....ολόκληρα ρυθμιστικά υπάρχουν για την δεσπόζουσα θέση.

Ψάξε και θα καταλάβεις

Ο φίλος που άνοιξε το θέμα λέει "με όποιο κόστος". Αποκλείεται η ΕΕΤΤ να απορρίψει ένα πακέτο του ΟΤΕ με π.χ. 20/1 Mbit στα 55-60 ευρώ που να το μεταπωλεί για ~40 στους ανταγωνιστές του.

karavagos
03-11-07, 12:10
Πολύ σωστό αυτό που γραφει ο φίλος... :oneup:

Η σωστή απάντηση στο topic είναι "Γιατί... και ΠΟΙΟΣ δίνει 24 στην Ελλάδα?"
Μην βιαστεί κανεις να πει HOL, Forthnet κλπ γιατί δεν γνωρίζω κανέναν συνδρομητή να βλέπει συγχρονισμό 24 έστω και "πλασματικό".... όλοι παίζουν με την απάτη των ΜEΧΡΙ 24M :evil:

Πρέπει να κάνεις περισσότερες γνωριμίες. :p

Jazzer
03-11-07, 12:17
Πιστεύω ότι το δίκτυο χαλκού αλλά και οι μεγάλες αποστάσεις από τα Α/Κ δεν επιτρέπουν να παίζουν οι 16άρες απροβλημάτιστα.
Ότι ορισμένοι δεν θα έχουν πρόβλημα με 12 ή 16 mbps είναι δεδομένο, πόσοι όμως είναι αυτοί ?
Από την άλλη πλευρά, ο ΟΤΕ γνωρίζει πολύ καλά την κακή κατάσταση του δικτύου χαλκού και επειδή προφανώς δεν θέλουν απλά να κάνουν κινήσεις εντυπωσιασμού με "πολλά mbίτια και τρελλά καλώδια", θα προχωρήσουν πιο αργά, αλλά και πιο μελετημένα σε αυτή την κίνηση.
Γιατί ο τελευταίος πάντα βλέπει και τα λάθη των προηγούμενων. ;)

No-Name
03-11-07, 17:20
Ο φίλος που άνοιξε το θέμα λέει "με όποιο κόστος". Αποκλείεται η ΕΕΤΤ να απορρίψει ένα πακέτο του ΟΤΕ με π.χ. 20/1 Mbit στα 55-60 ευρώ που να το μεταπωλεί για ~40 στους ανταγωνιστές του.

Μην είσαι σίγουρος.....ότι όλα είναι τόσο ρόδινα όσο θέλει η ΕΕΤΤ να φάινονται

A_gamer
03-11-07, 17:23
Μην είσαι σίγουρος.....ότι όλα είναι τόσο ρόδινα όσο θέλει η ΕΕΤΤ να φάινονται

Δηλαδή αν ο ΟΤΕ πάει να βγάλει τέτοιες ταχύτητες σε πανύψηλες τιμές και με (κάτω από) λογικές τιμές χονδρικής, η ΕΕΤΤ και πάλι θα τον εμποδίσει; :hmm: Μου φαίνεται περίεργο...

Spanos
03-11-07, 17:24
Μην είσαι σίγουρος.....ότι όλα είναι τόσο ρόδινα όσο θέλει η ΕΕΤΤ να φάινονται



Καλά ρε παιδί μου τώρα τελευταία έχεις κάτι απόψεις.....ούτε εκπρόσωπος του Βουρλούμη να είσουν. Χάλασες και σύ :p

No-Name
03-11-07, 17:25
Ενώ δεν σου φαίνεται περιεργο ο κάθε παροχάκος να δίνει έως 24 και ο ΟΤΕ να κάθεται και να κοιτάει χωρίς να μπορεί να δώσει?

Μπα με τον Παναγή έχουμε μαλώσει....:cry::p

Spanos
03-11-07, 17:29
Ενώ δεν σου φαίνεται περιεργο ο κάθε παροχάκος να δίνει έως 24 και ο ΟΤΕ να κάθεται και να κοιτάει χωρίς να μπορεί να δώσει?


Που είναι το περίεργο; Εδω δεν έχει η Κόρινθος και άλλες μεγάλες πόλεις ADSL2+, μήπως δεν παραδίδει ο ΟΤΕ στον εαυτό του κέντρα για συνεγκατάσταση; :lol:

No-Name
03-11-07, 17:30
Μπά δεν είναι θέμα ότι δεν μπορεί αυτό θέλω να πώ...αλλού πάιζονται τα κόλπα.
όταν έρθει η ώρα θα ενημερώσει ο ίδιος ο ΟΤΕ μην άγχεστε;)

A_gamer
03-11-07, 17:37
Μπά δεν είναι θέμα ότι δεν μπορεί αυτό θέλω να πώ...αλλού πάιζονται τα κόλπα.
όταν έρθει η ώρα θα ενημερώσει ο ίδιος ο ΟΤΕ μην άγχεστε;)

Να συμπεράνω δηλαδή ότι ερμήνευσα λάθος αυτό που είπες, και ότι η ΕΕΤΤ δε λέει όχι στα μεγαμπίτια, απλώς είναι σε διαδικασία έγκρισης κάποια πακέτα ("δεν είναι τόσο ρόδινα τα πράγματα", είναι γραφειοκρατικά);

No-Name
03-11-07, 17:39
Να συμπεράνω δηλαδή ότι ερμήνευσα λάθος αυτό που είπες, και ότι η ΕΕΤΤ δε λέει όχι στα μεγαμπίτια, απλώς είναι σε διαδικασία έγκρισης κάποια πακέτα ("δεν είναι τόσο ρόδινα τα πράγματα", είναι γραφειοκρατικά);

Το ξέρω ότι είμαστε μυαλά εδώ μέσα:oneup:;)

paraponiaris
03-11-07, 17:43
Παιδια επειδη ειμαι κ λιγο ασχετος...εαν ο ΟΤΕ δωσει τοσα ΜΒ οσα λετε αφου καλυπτει ολη την Ελλαδα το δικτυο του θα μπορει να ανταπεξελθει??Θελω να πω τι ταχυτητες download θα πιανουμε?Δεν θελει αναβαθμιση το bandwidth με το εξωτερικο?Και σιγουρα η ΕΕΤΤ δεν τον αφηνει, γιατι α) εστω οτι μπορουσε ο ΟΤΕ να βαλει τετοιες ταχυτητες και 15 ευρω παραπανω απο τους αλλους να ειχε εγω ΟΤΕ θα διαλεγα οπως κ πολλοι που θελουν το κεφαλι τους ησυχο κ β) κατι forthnet και hol ολο υποσχεσεις ειναι με υπηρεσιες, εκτος καποιων τυχερων, κατω του μετριου.Σκεφτειτε τον ΟΤΕ να παρεχει τα ιδιες υπηρεσιες με αυτες...φαληρησανΑυτη ειναι η γνωμη μου...

No-Name
03-11-07, 17:45
Μα η ΟΤΕνετ ήδη πάιζει στα 15Gbps και εαν χρειαζόταν θα ανέβαζε και άλλο ώστε να μην έχει πρόβλημα....;)

Spanos
03-11-07, 17:55
α) εστω οτι μπορουσε ο ΟΤΕ να βαλει τετοιες ταχυτητες και 15 ευρω παραπανω απο τους αλλους να ειχε εγω ΟΤΕ θα διαλεγα οπως κ πολλοι που θελουν το κεφαλι τους ησυχο

Ναι σιγα, και αμα έχει 15€ διαφορά απο τους άλλους δηλ ας πούμε 55 ευρώ η 24άρα, πόσο 8α έχει η 8άρα, η 4άρα ακόμα και η 2αρα και 1αρα;

Γι'αυτό το λόγο και μόνο λογικό είναι να μη θέλει ο ΟΤΕ,ακόμα και την 8αρα την έδωσε σε μια προσπάθεια να φρενάρει την έξοδο πελατών προς εναλλακτικούς.

Να είσαι σίγουρος οτι αμα μπορούσε δεν θα έδινε καν ADSL και ακόμα θα πλήρωνες EΠΑΚ και μεγάλους λογαριασμούς. Υπο την πίεση των διάφορων κυβερνήσεων έγινε οτι έγινε.

Xguru
03-11-07, 19:08
Ο ΟΤΕ δεν έχει 24Mbit για να έχουμε κάτι να παραπονιόμαστε γιατί όλα τα άλλα που δίνει είναι τέλεια. :1eye:

evantigger
03-11-07, 19:50
Ναι σιγα, και αμα έχει 15€ διαφορά απο τους άλλους δηλ ας πούμε 55 ευρώ η 24άρα, πόσο 8α έχει η 8άρα, η 4άρα ακόμα και η 2αρα και 1αρα;

Γι'αυτό το λόγο και μόνο λογικό είναι να μη θέλει ο ΟΤΕ,ακόμα και την 8αρα την έδωσε σε μια προσπάθεια να φρενάρει την έξοδο πελατών προς εναλλακτικούς.

Να είσαι σίγουρος οτι αμα μπορούσε δεν θα έδινε καν ADSL και ακόμα θα πλήρωνες EΠΑΚ και μεγάλους λογαριασμούς. Υπο την πίεση των διάφορων κυβερνήσεων έγινε οτι έγινε.

Θα συμφωνήσω απόλυτα και να θυμήσω ότι ο ΟΤΕ προσφέρει την εξωφρενική ταχύτητα των 64 Kbit/s σε όλη την Ελλάδα.

jog
03-11-07, 19:51
Θα συμφωνήσω απόλυτα και να θυμήσω ότι ο ΟΤΕ προσφέρει την εξωφρενική ταχύτητα των 64 Kbit/s σε όλη την Ελλάδα.

Και διαφημίζει σε ορισμένα καταστήματα ΟΤΕ ακόμα την isdn :down::oops:

nikgr
03-11-07, 21:32
To θεμα είναι ότι οι εναλλακτικοί πλέον σου λένε μια τιμή και όσο πιάσεις απ' τα 24.
Ακόμα και τα μισά να πιάσεις δεν κλαίγεσαι γιατί έτσι κι αλλιώς τα λεφτα που ζητάνε είναι όσο ζητάει ο ΟΤΕ για το 1mbit.

Aν ο ΟΤΕ δωσει 24αρα θα το σκεφτείς 2πλα να πληρώσεις τα extra χρήματα σε σχέση με την ήδη πανάκριβη 8αρα του.

Spanos
03-11-07, 21:40
To θεμα είναι ότι οι εναλλακτικοί πλέον σου λένε μια τιμή και όσο πιάσεις απ' τα 24.


Δε δίνουν ολοι 24;)

dimitris_74
03-11-07, 21:46
υπαρχει και αλλο σενάριο. αν εδινε 24 τοτε θα ειχαμε πηξει απο πακετα των 24 Mbit και δεν θα εστρωνε κανένας οπτικες ινες να φτιαξει ιδιοκτητο.

nikgr
03-11-07, 22:09
dimitris_74 εννοείς ότι θα έδιναν οι εναλλακτικοί 24αρες μέσω του δικτύου του ΟΤΕ (ΑΡΥΣ)?

Δε νομίζω γιατι δεν τους συμφέρει. Γι' αυτό άλλωστε και έχουν εγκαταλείψει όλοι σχεδόν τις AΡΥΣ >1mbit.
Kονομάνε πιο πολλά απ' τα ιδιόκτητά τους.

dimitris_74
03-11-07, 22:52
dimitris_74 εννοείς ότι θα έδιναν οι εναλλακτικοί 24αρες μέσω του δικτύου του ΟΤΕ (ΑΡΥΣ)?

Δε νομίζω γιατι δεν τους συμφέρει. Γι' αυτό άλλωστε και έχουν εγκαταλείψει όλοι σχεδόν τις AΡΥΣ >1mbit.
Kονομάνε πιο πολλά απ' τα ιδιόκτητά τους.
μην το λές οτι δεν τους συμφέρει,
το ιδιόκτητο θέλει επενδύσεις και ρευστο να φτιαχτεί. στο πακετο εχει μικρότερο ποσοστό κέρδους αλλα και μικρότερα έξοδα. και το κυριοτερο δεν λερώνεις το όνομα σου.

paparesta
03-11-07, 23:12
Αν κι εγώ χρησιμοποιούσα τις κτιριακές υποδομές και το δίκτυο του ΟΤΕ , θα έδινα ό,τι ήθελε ο λαός...:whistle:

sim
03-11-07, 23:35
και ποιος σας ειπε οτι οι αλλοι εχουν οπτικες ινες;τοσες συζητησεις εδω μεσα κανενας δεν εχει την ελαχιστη κριση;ΕΓΙΝΕ ΦΥΣΙΚΗ ΣΥΝΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΟ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΝ ΔΙΚΤΥΟ ΤΟΥ ΟΤΕ ΛΕΜΕ.γι'αυτο και οι μαιντανοι παροχοι δινουν 24 μεγαμπιτ και οσο πιασεις ποτε μηλα ποτε φυλλα.μολις αρχισαν οι ενεργοποιησεις και φορτωθηκε το δικτυο πεσατε ολοι στα 8 μεγαμπιτ συγχρονισμου και ακομη χειροτερα στο κατεβασμε και τη συνδεση με το εξωτερικο.ο οτε ειναι χαζος νομιζετε που δινει μεχρι 8;δε ξερει αυτος το δικτυο του και το ξερουν οι αλλοι;
δε βλεπετε πχ που ο δημος θεσ/νικης ζηταει εξωφρενικα ποσα για να σκαψουν για οπτικες ινες;
ας κανουν ενα καλο μητροπολιτικο ασυρματο δικτυο και ας αφησουν τα παραμυθια με τις οπτικες και τον καθε ανηδεο που βλεπει χαντακι και οραματιζεται οπτικες ινες.
λες και αλλες αναγκες για υποδομες δεν εχουν οι πολεις.
ας ειμαστε λοιπον πιο προσεκτικοι και με περισσοτερη κριτικη σκεψη.
η δυναμη ειμαστε εμεις οχι αυτοι.


θεσ/νικη isp:οτενετ περιοχη dslam εδμονδου ροοσταν

kyriakos7
05-11-07, 14:21
παντως καλυτερα ειναι αργα και σιγουρα παρα να λες πολλα και στο τελος να ειναι μια φουσκα.

takgeorg
05-11-07, 20:56
Δεν μπορώ να φανταστώ πόσο θα χρεώνει ο ΟΤΕ την 24αρα, οταν χρεώνει μόνο για πάγιο γραμμής ΑΡΥΣ 768/192 με 17,41 €

ZHUL
05-11-07, 22:18
αντέ να δούμε επιτέλους τι θα δούμε... ας ξεκολλήσουμε επιτέλους από τα 8 mbps. Θέλω να πετάω........θέλω να γευτώ μεγαλύτερες ταχύτητες....:bat:

pelopas1
05-11-07, 23:30
αντέ να δούμε επιτέλους τι θα δούμε... ας ξεκολλήσουμε επιτέλους από τα 8 mbps. Θέλω να πετάω........θέλω να γευτώ μεγαλύτερες ταχύτητες....:bat:

οπως ειπε και το boss...πρωτα θα γευτουμε την 16αρα και μετα παμε για 24αρα(μαλλον πασχα προς καλοκαιρι το βλεπω)

και οπως ειπα της προαλες....μακαρι το uploading να ειναι πολυ παραπανω απο το 31-37 kbps/sec που μας δινει μεχρι τωρα ο οτεnet

np1
06-11-07, 00:57
31-37 και άμα. Πάνω από 27-28 αρχίζω να βλέπω μπούκωμα στη γραμμή και το noise δεν το δικαιολογεί.

kyriakos7
06-11-07, 01:11
οποιος εχει 8, ετσι και η οτενετ αναβαθμιση τις γραμμες, θα αναβαθμιστη αυτοματα ενοοω θα πρεπει να πληρωσει παλι απο την αρχη η θα εχει την καινουργια ταχυτητα στην τιμη της παλιας?

idem
06-11-07, 01:29
Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι πολλά dslams του (μάλλον τα πιο πολλά και σίγουρα τα 4-5 που έχω δει σε γραμμές δικές μου και γνωστών μου :D ) δεν είναι adsl2/adsl2+, που σημαίνει up to 8 Mbits. Λογικά θέλουν μόνο firmware updates ? Ή μήπως είναι θέμα ρύθμισης? (Κάποιος σχετικός να μας δώσει τα φώτα του παρακαλώ!)
Όσο να πεις πάντως είναι μια τεχνική επιβάρυνση! Αφήστε τη διασύνδεση των dslams που θα απαιτεί άάάλλες αναβαθμίσεις για να αντέξει τα 10-15-20 mbits!! Και όλα αυτά για να δώσει μια υπηρεσία σε τιμή που προφανώς θα είναι μη ανταγωνιστική, αν είναι έστω και λίγο ακριβότερη από την 8αρα του..

Για να "παίξει" ένα dslam σε πρωτόκολλο ADSL2+ πρέπει να έχει τις κατάλληλες συνδρομητικές κάρτες που να υποστηρίζουν το πρωτόκολλο (hardware) και το κατάλληλο firmware για να υποστηρίξει αυτές τις κάρτες. Πολλά από τα υπάρχοντα ATM dslams του ΟΤΕ από τα οποία υπενοικιάζουν γραμμές οι εναλλακτικοί είναι ακόμα ADSL/ADSL2. Το νέο δίκτυο του ΟΤΕ που βασίζεται σε IP υποστηρίζει ADSL2+ και έχει την κατάλληλη διασύνδεση να "σηκώσει" την κίνηση των δικών του συνδρομητών και των εναλλακτικών. Το επόμενο τεχνικό εμπόδιο για να μπορέσει κάποιος να "κλειδώσει" σε 24Mb είναι η απόσταση. Το νομικό κώλημα βρίσκεται στην ΕΕΤΤ που θέλει να δώσει "ίσες" ευκαιρίες ανάπτυξης πρώτα στους εναλλακτικούς και μετά στον ΟΤΕ για αποφυγή μονοπωλίου, όπως ήδη ανέφεραν πολλά άτομα στο thread...

manosdoc
06-11-07, 01:44
Μα η ΟΤΕνετ ήδη πάιζει στα 15Gbps και εαν χρειαζόταν θα ανέβαζε και άλλο ώστε να μην έχει πρόβλημα....;)

Πότε πήγε 15 ; εχω χάσει επεισόδια. Μέσω OTEGLOBE; με τι υλοποίηση;
αυτά είναι νέα.

kyriakos7
06-11-07, 02:10
δλδ ο οτε αμα θελει μπορει να συνδεσει καποιον με 24 για παραδειγμα και να ειναι πραγματικα 24 αλλα δε τον αφηνουν ????
sorry αν ειπα βλακεια.

ZHUL
06-11-07, 15:28
αλήθεια, λέτε εμείς που είμαστε στα 8 mbps όταν αναβαθμηστεί η γραμμή στα 16 να μας αναβαθμήσουν αυτόματα_ ?:whistle::hmm:

hel
06-11-07, 17:53
Πιστεύω ότι ο τίτλος του θέματος θα έπρεπε να είναι γιατί ο ΟΤΕ δεν έχει 12αρα. 12 mbit προσφέρουν άνετα οι περισσότεροι εναλλακτικοί χωρίς προβλήματα και με φτηνές τιμές. Και να βάλει ο ΟΤΕ θα την έχει τόσο ακριβά που θα είναι απλησίαστη.

Psychaos
06-11-07, 17:59
Γιατι ποια εταιρια εχει 24mbps;

disqualified
06-11-07, 18:27
Συμφωνω οτι η ΕΕΤΤ φρεναρει τον ΟΤΕ ακομα και στην προσφορα ολοκληρωμενων πακετων τηλεφωνιας με απεριοριστα αστικα υπεραστικα λετε να μη μπορει να δωσει ο ΟΤΕ αυτο που εδωσε η ΟΝtelecoms π.χ. με το που ξεπηδησε? Ειμαι παντως υπερ των εναλλακτικων παροχων ωστε να λειτουργησει ο ανταγωνισμος οπως πρεπει και να βελτιωθουν οι υπηρεσιες και να οδηγηθουμε σε πτωση των τιμων. Ομως και οι παροχοι πρεπει να ανταποκρινονται στις υποχρεωσεις τους καθως υπηρχε και η ιστορια με τη διακοπη των γραμμων καποιου παροχου που χρωστουσε στον ΟΤΕ.

Σιγουρα κανενας παροχος δεν ηταν ετοιμος να δωσει αυτα που υποσχεται ολα ειναι marketing και τα λοιπα, για παραδειγμα η forthnet τοσα χρονια στο χωρο και οταν παω στα γραφεια τους δεν εχω πετυχει καποιον να μην παραπονιεται, επεσε πολυ δουλεια, καποιες μοναδες δεν κανουν και καλα τη δουλεια τους και ολα ερχονται φυσιολογικα στα δεδομενα που ξερουμε σημερα

21706
07-11-07, 11:31
Η ΕΕΤΤ για να φρενάρει τον ΟΤΕ πρέπει να στηρίζεται σε κάποιον νόμο.
Ξέρει κανείς κάποια τέτοια διάταξη που να δικαιολογεί το φρενάρισμα;

kyriakos7
07-11-07, 12:03
οντως γιατι ειναι λιγο παρανοικο αυτο,,,να μην αφηνουν το οτε να κανει και αυτος τις δικες του κινησεις.
δε μπορω να φανταστω το ποσο θα χρεωνει ο οτε την 24 αρα θα αξιζει ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.