PDA

Επιστροφή στο Forum : Πληρώνω 1024 και εχω 768!!!



mikemoss
03-11-07, 03:20
Καλημερα συνforumιτες!

Πιο συγκρικριμενα: Εχω παρει το πακετο cosmote adsl το οποίο στοιχιζει 19.50 ευρω το μηνα και παρεχει γραμμη 1024 και προσβαση οτενετ. Την αιτηση την εκανα την προηγουμενη πεμπτη 25/10. Χθες παρασκευη 2/11 αναψε το λαμπακι του μοντεμ (sagem 800) και το ειδικο προγραμματακι που μετραει την ταχυτητα της γραμμης και δειχνει το αν ειναι συνδεδεμενο το μοντεμ με το dslam αναφερει line rate 760! Πηρα τηλ την οτενετ για τους κωδικους και μου ειπαν οτι πρεπει να γινει μια διαδικασια πρωτα και μετα θα με παρουν τηλεφωνο και οτι ισως να μην εγινε ενεργοποιηση και απλως να τρωει κολλημα το μοντεμ και να δειχνει οτι υπαρχει ενεργη γραμμη... βεβαια εγω πηρα τηλ την φορθνετ για ντεμο συνδεση και σερφαρω κανονικα αλλα με 760klb/s. Καμια ιδεα? Μηπως πραγματικα απο βδομαδα η γραμμη ενεργοποιηθει πληρως και γινει 1024? Δεν εχω ιδεα! Ακομα και αν φταει καποια καλωδιωση δεν θα πρεπε ονομαστικα τουλαχιστον να δειχνει 1024?

Ευχαριστω και σορρυ για το μεγεθος!
Μιχαλης

Patentman
03-11-07, 03:24
Καλημερα και καλως ηρθες.

Μα δεν πληρωσες καν. :hmm:
Ακομα δεν εχεις ενεργοποιηθει και μυρισες προβλημα.
Μολις ενεργοποιηθεις (σου στειλουν κωδικους) θα αρχισει η περιοδος πληρωμης της υπηρεσιας.

Εχε υπομονη και μετα κραζεις (αν δεν βαινουν ολα καλως)

mikemoss
03-11-07, 04:07
Καλως σας βρηκα!
Εχεις δικιο βιαστηκα...χεχε
Διαβασα καποια περσινα threads με παρομοια προβληματα και πραγματι στην αρχη δοκιμαστικα συμβαινουν αυτα. Παντως προς το παρον οι ταχυτητες πλησιαζουν την ανωτατη. δλδ με 760κβ/δ τα 95kilobyte/sec: κοντα στα 90. Ειναι καλα ετσι? Δηλαδη με την 1024 θα υπερβαινει τα 100? Καλα μου ακουγεται. Ιδωμεν!!

Ευχαριστω και θα τα λεμε.

Patentman
03-11-07, 10:43
Αντε με γεια την συνδεση. :oneup:

insane_obsession
03-11-07, 19:02
Καλως σας βρηκα!
Εχεις δικιο βιαστηκα...χεχε
Διαβασα καποια περσινα threads με παρομοια προβληματα και πραγματι στην αρχη δοκιμαστικα συμβαινουν αυτα. Παντως προς το παρον οι ταχυτητες πλησιαζουν την ανωτατη. δλδ με 760κβ/δ τα 95kilobyte/sec: κοντα στα 90. Ειναι καλα ετσι? Δηλαδη με την 1024 θα υπερβαινει τα 100? Καλα μου ακουγεται. Ιδωμεν!!

Ευχαριστω και θα τα λεμε.

Η καρτέλα του router σου τι ταχύτητα δείχνει οτι έχει η γραμμή σου? Αυτο το λέω γιατι οι ταχύτητες που πιάνεις τώρα μπορεί άνετα να ειναι αυτες για το 1mbit. Από τα 768 που είναι το άριστο (και πρακτικά αδύνατο) για να πιάνεις τα 760 το βλέπω χλωμό... Εγώ πχ όταν κατεβάζω με 84-86 kb/s (με συνδεση 768κ) είμαι ικανοποιημένος. Τώρα μπορεί να μένεις δίπλα στο DSLAM οπότε παίζει και να τα πιάνεις αυτά που λες με 768. Πηγαινε στο ρουτερ και δες τι line attenduation downstream έχεις, στην αρχικη σελιδα του www.adslgr.com θα δεις εκει που λεει υπολογισμός μέγιστης ταχύτητας ποσο μακρια είσαι απο το DSLAM. Αν είσαι πχ στα 4 χιλιόμετρα μακριά, τοτε η σύνδεση σου είναι 1mbit ήδη. Ελπίζω να μην σε απογοήτευσα.

mikemoss
04-11-07, 04:17
Mπορει πραγματι να εχεις δικιο αλλα δεν καταλαβαινω γιατι δεν το αναφερει ονομαστικα! αλλο οι πραγματικες επιδοσεις ποιες ειναι. Οταν συνδεομαι θελω να λεει 1μβιτ. Δεν εχω δει πουθενα να αναφερει ονομαστικη ταχυτητα μικροτερη απο αυτη που νοικιαζεται! Επισης δεν ξερω να μπω στην καρτελα του ρουτερ ισως γιατι δεν ειναι καποιο εθερνετ ρουτερ αλλα ενα usb modem. Aντιλαμβανομαι οτι οι ταχυτητες μπορουν να ειναι ετσι και χειροτερα με 1024 αλλα δεν απεχω και πολυ απο το dslam. Οταν με παρουν απο οτενετ για κωδικους θα τους πω το και το. Μενω στον βολο. Στην αναγκη θα επισκεφθω τον οτε βολου...

mikemoss
04-11-07, 05:00
Πηγαινε στο ρουτερ και δες τι line attenduation downstream έχεις, στην αρχικη σελιδα του www.adslgr.com θα δεις εκει που λεει υπολογισμός μέγιστης ταχύτητας ποσο μακρια είσαι απο το DSLAM. Αν είσαι πχ στα 4 χιλιόμετρα μακριά, τοτε η σύνδεση σου είναι 1mbit ήδη. Ελπίζω να μην σε απογοήτευσα.

Τελικα καταφερα να βρω το atenuation kai to margin. Λοιπον εχω 31.2δβ και 40δβ αντιστοιχα! Αυτο σημαινει οτι ειμαι λιγο πιο πανω απο 2 χιλιομετρα μακρια! Αυτο σημαινει οτι οι επιδοσεις ειναι των 768 και απλα πεταει για αυτη την ταχυτητα! Ειμαι μονιμως κοντα στα 85ΚΒ/δευτ! Αυτο σημαινει πως ή δεν εχει ολκληρωθει η ενεργοποίηση ή καποιοι με δουλευουνε! Εννοειται ευχαριστω, εννοειται θελω κι αλλες αποψεις και εννοειται θα ενημερωνω στην πορεια! Τα λεμε Μιχαλης

grpanos2000
04-11-07, 11:46
Φιλαρακι μην το πεις ουτε του παπα που λενε.Πληρωνω 2048 και εχω 512.Μη μιλας καθολου και οχι οτι εχουν προβλημα καλωδια κτλ.Δεν δινει ταχυτητα ο οτε οι τεχνικοι μοθ λενε η γραμμη ειναι ενταξει αλλα για την ταχυτητα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα γιατι αλλος το ρυθμιζει.:mad:Αν κοιταζει να ρυθμισει να πληρωνω και λιγοτερα καλα δεν θα ητανε?

mikemoss
04-11-07, 13:04
Φιλαρακι μην το πεις ουτε του παπα που λενε.Πληρωνω 2048 και εχω 512.Μη μιλας καθολου και οχι οτι εχουν προβλημα καλωδια κτλ.Δεν δινει ταχυτητα ο οτε οι τεχνικοι μοθ λενε η γραμμη ειναι ενταξει αλλα για την ταχυτητα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα γιατι αλλος το ρυθμιζει.:mad:Αν κοιταζει να ρυθμισει να πληρωνω και λιγοτερα καλα δεν θα ητανε?

Kατ' αρχήν ποιος είναι αυτός ο άλλος? Ο πάροχος? Ο διάβολος, ο τρίβολος? Κοίτα στην περίπτωσή μου που πήρα το κοσμοτε αδσλ η ταχύτητα είναι μία (1024) αρα δεν υπάρχει περίπτωση να την υποβαθμίσω σε 768 για πιο φθηνά. Επίσης αν είδες πιο πάνω η ταχύτητα των 1024 για τη γραμμή μου είναι εφικτή. Άρα αφού υπάρχει η δυνατότητα γιατί 760? Ποιος είναι δλδ αυτός ο άλλος που αποφασίζει να ρίξει το Line rate ενώ ο πελάτης πληρώνει για άλλο μεγαλύτερο! Είναι δυνατόν να ανεχόμαστε κάτι τέτοιο? Ελπίζω να μην συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά με ένα τηλεφώνημα στις βλάβες οτε να διορθωθεί! Αλλιώς θα τους πάρει ο :twisted: !!!!

Patentman
04-11-07, 13:11
Χαλαρωσε.
Αν απο τωρα σου φαινονται μαυρα τοτε μετα τι θα κανεις;
Εννοειται οτι θα πρεπει να συγχρονιστεις στα 1024 (τωρα το ποσο θα εχεις στην ουσια ειναι ενα αλλο θεμα).
Απλα οταν με το καλο σου συνδεεουν την γραμμη aDSL μπαινεις στην χαμηλοτερη (768) και μετα κανουν τις ρυθμισεις.

ΥΓ. βρε αμα πιανεις 85KB/s μια χαρα εισαι. Το ping και τα πακετα παιζουν ρολο, οπως και το αν θα εισαι interleaved. Εσυ την μεγιστη ταχυτητα βλεπεις; Που να`ξερες.
ΥΓ2. Να εισαι χαλαρος και ανετος. Αμα σου βρωμαει το ενα και σου ξυνιζει το αλλο θα την ματιασεις την συνδεση. :p
ΥΓ3. Αφου με το καλο ενεργοποιηθεις και περασουν 3-5 μερες και δεν εχει αλλαξει κατι τοτε κανε ενα τηλ στην cosmote.

cyberten
04-11-07, 19:12
Γεια χαρά!

Επειδή κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα, αν πληρώνεις για 1024 και απολαμβάνεις 768, το δηλώνεις ως βλάβη και το κοιτάνε. Αν δούνε ότι δεν μπορείς να πιάσεις τα 1024 σε υποβιβάζουν και στην τιμή στα 768. Ωστόσο η τιμή που αναφέρεις ( 19,5€ ) αντιστοιχεί στα 768. Μήπως δεν σου εξήγησαν κάτι καλά ή μήπως έκανες λάθος αριθμητικό; Διότι τα 1024 αντιστοιχούν στα 21,5€ απ'όσο θυμάμαι δηλαδή από την περίπτωσή μου πριν από 3 μήνες περίπου.:oneup:

mikemoss
04-11-07, 20:35
Γεια χαρά!

Επειδή κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα, αν πληρώνεις για 1024 και απολαμβάνεις 768, το δηλώνεις ως βλάβη και το κοιτάνε. Αν δούνε ότι δεν μπορείς να πιάσεις τα 1024 σε υποβιβάζουν και στην τιμή στα 768. Ωστόσο η τιμή που αναφέρεις ( 19,5€ ) αντιστοιχεί στα 768. Μήπως δεν σου εξήγησαν κάτι καλά ή μήπως έκανες λάθος αριθμητικό; Διότι τα 1024 αντιστοιχούν στα 21,5€ απ'όσο θυμάμαι δηλαδή από την περίπτωσή μου πριν από 3 μήνες περίπου.:oneup:

Mην ξεχνας οτι εχω cosmote adsl powered by otenet στο οποιο υπαρχει μονο μια γραμμη (1024/256) και ειναι στα 19,50 εως το τέλος του νοεμβριου! Επισης πιστευεις οτι η γραμμη με χαρακτηριστικα που αναφερω δεν σηκωνει 1024? Λες? Αν ειναι ετσι μυρίζω παγιδούλα... χεχε

intech
04-11-07, 22:19
Γεια χαρά!

Επειδή κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα, αν πληρώνεις για 1024 και απολαμβάνεις 768, το δηλώνεις ως βλάβη και το κοιτάνε. Αν δούνε ότι δεν μπορείς να πιάσεις τα 1024 σε υποβιβάζουν και στην τιμή στα 768. Ωστόσο η τιμή που αναφέρεις ( 19,5€ ) αντιστοιχεί στα 768. Μήπως δεν σου εξήγησαν κάτι καλά ή μήπως έκανες λάθος αριθμητικό; Διότι τα 1024 αντιστοιχούν στα 21,5€ απ'όσο θυμάμαι δηλαδή από την περίπτωσή μου πριν από 3 μήνες περίπου.:oneup:

Τι να πώ και εγω που στο γραφείιο μετα απο 3 χρόνια ΟΚ, εδω και 4 μήνες, οταν η ΔΕΗ εκοψε τα καλώδια του ΚΑΦΑΟ κατα λάθος, μετα απο πρόχειρη επισκευή ΕΧΩ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
Οχι μονο εγω αλλα τελικα και ολοι οι γείτονες.
ΟΧΙ ΜΟΝΟ στο διαδίκτυο, αλλά κυρίως στο τ/φ.
Και πως να τολμήσω να πώ στήν Διεύθυνση για εναλλακτικό πάροχο?
ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ Η Πάμε αλλα πού και πώς........:rolleyes:

grpanos2000
05-11-07, 05:35
Kατ' αρχήν ποιος είναι αυτός ο άλλος? Ο πάροχος? Ο διάβολος, ο τρίβολος? Κοίτα στην περίπτωσή μου που πήρα το κοσμοτε αδσλ η ταχύτητα είναι μία (1024) αρα δεν υπάρχει περίπτωση να την υποβαθμίσω σε 768 για πιο φθηνά. Επίσης αν είδες πιο πάνω η ταχύτητα των 1024 για τη γραμμή μου είναι εφικτή. Άρα αφού υπάρχει η δυνατότητα γιατί 760? Ποιος είναι δλδ αυτός ο άλλος που αποφασίζει να ρίξει το Line rate ενώ ο πελάτης πληρώνει για άλλο μεγαλύτερο! Είναι δυνατόν να ανεχόμαστε κάτι τέτοιο? Ελπίζω να μην συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά με ένα τηλεφώνημα στις βλάβες οτε να διορθωθεί! Αλλιώς θα τους πάρει ο :twisted: !!!!

ΟΤΕ ADSL ο τριβολοσ δηλαδη:p .Τι να κανουμε φιλε το ανεχομαστε,εχει οτε η τιποτα εδω που ειμαι.Οσο για τηλεφωνημα στις βλαβες εχω κανει απειρα.Αποτελεσμα κλεινουν τη βλαβη και λενε οοτι η γραμμη ειναι ενταξει χωρις φθσικα να γινει τιποτα.ΥΠΟΜΟΝΗ σε ενα τοπικο καταστημα forthnet που ρωτησα μου ειπανε οτι θα εχουμε το ιδιοκτητο απο Μαρτιο.Και τοτε :superman: πετωντας θα φυγω απο τον οτε.

mikemoss
06-11-07, 18:44
Καλησπέρα στο φόρουμ...
όπως είπα θα ενημερώσω για την πορεία. Πήρα λοιπόν χθες το πρωι να ρωτησω για τα περι ενεργοποίησης και ταχυτητας συγχρονισμου. Η απαντηση τους ηταν οτι βρισκεται υπο ενεργοποίηση το όλο πακετο. Δηλαδή: Ο ΟΤΕ στο crm του αναφερει οτι η γραμμη μου ειναι υπο ενεργοποίηση (που σημαίνει οτι θεωρητικά ακόμα δεν εχει ενργοπιηθεί δσλ στην γραμμή μου) παρ όλα αυτά εγώ εχω πρόσβαση στο νετ με ντεμο σύνδεση απο την παρασκευή. Οταν λοιπον γινοει η ενεργοποίηση της γραμμης και μετα μια μακροσυρτη γραφειοκρατική διαδικασια θα με παρουν τηλεφωνο για τους κωδικους! Εγω βεβαια ειπα οτι το μοντεμ εχει συγχρονισει αλλα στα 768 και μου απαντησαν οτι αυτο θα το συζητησουμε οταν ερθουν οι κωδικοι. Αυτα ειναι.. χαος....:respekt:στον οτε πραγματικα... θεοι! πραγματικα μεγαλοι!

disqualified
06-11-07, 19:37
φιλε μου ακομα δεν εχει ενεργοποιηθει η συνδεση σου αρα περιμενε να γινει και να δεις που συγχρονιζεσαι, ο πιο σωστος τιτλος θα ταν πληρωνω για 0 και εχω 768...χιουμορ μην παρεξηγησεις

mikemoss
06-11-07, 21:54
φιλε μου ακομα δεν εχει ενεργοποιηθει η συνδεση σου αρα περιμενε να γινει και να δεις που συγχρονιζεσαι, ο πιο σωστος τιτλος θα ταν πληρωνω για 0 και εχω 768...χιουμορ μην παρεξηγησεις

Δεν παρεξηγω εσενα φιλε...
Τα λεφτα απο τη στιγμή που υπέγραψα μου τα εχουν παρει ηδη.:rtfm:
Απλα επειδη βλεπω πραματα και θαματα (για να μην πω γάμα...α) στα threads του φορουμ τρεχω να προλαβω τα χειροτερα. Τωρα που ναι αρχη κατι γινεται..

mikemoss
09-11-07, 00:47
Χαιρετε στο φορουμ!
Εχω το εξης προβλημα: Η οτενετ κοιμαται ορθια κι ετσι δεν εχω παρει κωδικους ακομα, καθως και ο οτε εχει τη γραμμη μου προς υλοποίηση εδω και μια εβδομαδα. Βεβαια το μοντεμ εχει συγχρονισε (προσωρινα στα 768 αντ για 1024) και γι αυτο με ντεμο συνδεση σερφαρω κανονικα. Ειχα φορθνετ συνδεση για λιγο και οταν τελειωσε πηρα μια της HOL. Το θέμα ειναι οτι με φορθνετ οι ταχυτητες μου ηταν παντα 80-85ΚΒ/δευτ, δηλαδη σχεδον το τελειο μιας 768 συνδεσης. Με την HOL ομως εχω μεγαλυτερα λαγκ και ταχυτητες κατα μεσο ορο κατο απο 25ΚΒ/δευτ. Λετε να φταει η hol? Λετε να κοβει τους ντεμο χρηστες? Γιατι παντα επιταχυνει τρελα για δυο δευτερα και μετα σερνεται... Ή να ειναι προβλημα του ΟΤΕ. Αφου με φορθνετ το σαββατοκυριακο πετουσε αυτο σημαινει οτι το DSLAM της περιοχης (Βόλος DSLAM ιωλκού) δεν ειναι παραφορτωμενο. Γιατι αν ειναι ετσι ακομα κι οταν ερθει η 1024 της οτενετ τα ιδια θα χω... Υπάρχει καμία άποψη? Ευχαριστω!

@ ADSLgr.com All rights reserved.