PDA

Επιστροφή στο Forum : e-shop Ερώτηση για συναρμολόγηση



sdn
03-11-07, 17:02
Στις 22/10/07 παρήγγειλα ένα PC από το e-shop το οποίο και θα έπαιρνα σήμερα.

Τελικά μου είπαν την Δευτέρα.

Το ερωτήματα είναι τα εξής:
Είναι λογικός αυτός ο χρόνος?
Αν υπάρξει πρόβλημα πόσο χρόνο θα χρειαστούν για επιδιόρθωση?

Πραγματικά τα πήρα άσχημα και σκέφτομαι να μην το πάρω και να πάρω από το πλαίσιο. Παλιά μου είχαν πει για 2-3 ημέρες χρόνο παράδοσης.

Patentman
03-11-07, 20:28
10 εργασιμες ή 15 ημερολογιακες;
Μπα, εγω προσωπικα δεν θα τους περιμενα. Ασε που μετα απο 15 μερες θα κοστιζει τα μισα!
Λες και διαλεξες κατι το δυσευρετο...

Οσο για την επιδιορθωση, ασε ξεχνα το.
Ουτε και στο πλαισιο ειναι γρηγοροι, κανουν μεχρι και 4 μερες αναλογα την περιπτωση. Αλλα εκει τουλαχιστον πας σε καταστημα που εχει τμημα σερβις και τους τριβεις στην μουρη το ελαττωματικο και κανεις αμεση αντικατασταση.

sdn
03-11-07, 20:48
Η αλήθεια είναι ότι τα πήρα άσχημα γιατί σήμερα κλείστηκα μέσα και τους περίμενα.

Εχθές και σήμερα το πρώην τους πήρα τηλ. και μου είπαν ότι είναι έτοιμο και θα το στείλουν και το μεσημέρι που τους πήρα τηλ. μου είπαν δευτέρα απόγευμα.

Θα το αφήσω :(

Είχα ετοιμαστεί ψυχολογικά να το στήσω το σαββατοκύριακο.

mandridis
03-11-07, 23:06
Εγώ προσωπικά όταν ήμουν φοιτητής στη Χίο, και πιο συγκεκριμένα πέρσι το φθινόπωρο το πλαίσιο μου είχε
αποστείλει pc που το είχα φτιάξει εγώ και όχι έτοιμο desktop σε 3 μέρες , παρά το ότι δεν είχαν την κάρτα
γραφικών που είχα ζητήσει!!!

Και για μήν αδικώ και κανένα σε αντίστοιχη περίπτωση φίλου μου απο eshop το ίδιο.
Στη θέση σου θα περίμενα απο την στιγμή που έχεις περιμένει τόσες μέρες, για μία παραπάνω??

Patentman
03-11-07, 23:20
Βρε ουτε μερα.

Γιατι μετα θα το παμε:
Ελα μωρε τι ειναι 15 μερουλες; Τι και αν τυχει και κατι και τα παιδια το στειλουν μετα απο κανα-δυο ακομα μερουλες; Ε, τι ειναι 25 μερουλες;
Ε. τι και αν κανει μετα απο 25 μερουλες τα μισα χρηματα;

Ουτε μερα. Μπορεις και το παραδιδεις εγκαιρα ή θα σε παρακαλαμε;
Εγω προσωπικα δεν παρακαλαω κανεναν.

mandridis
03-11-07, 23:34
Βρε ουτε μερα.

Γιατι μετα θα το παμε:
Ελα μωρε τι ειναι 15 μερουλες; Τι και αν τυχει και κατι και τα παιδια το στειλουν μετα απο κανα-δυο ακομα μερουλες; Ε, τι ειναι 25 μερουλες;
Ε. τι και αν κανει μετα απο 25 μερουλες τα μισα χρηματα;

Ουτε μερα. Μπορεις και το παραδιδεις εγκαιρα ή θα σε παρακαλαμε;
Εγω προσωπικα δεν παρακαλαω κανεναν.

Σε όλα δίκιο, αλλά σκέφτομαι και την κάψα του να τον "παίξει" (τον υπολογιστή).

Γιατί οποιαδήποτε άλλη κίνηση θα του προσθέσει μέρες αναμονής.
Τώρα άν την Δευτέρα δεν του το φέρουν, τι να πώ, θα προστεθεί ακόμα ένας στο club που μα με τίποτα πιά (για αντικείμενα που έχουν και άλλοι) απο το e-shop !!!

manoulamou
03-11-07, 23:40
Προσφατα με στησανε για μικρη εντελως ετοιμοπαραδοτη παραγγελιουλα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1472380&postcount=406),
ενω με ειχαν παρει στο κινητο αξημερωτα για μεσημεριανη αποστολη Τεταρτη
εφτασα να παραλαβω μετα απο σωρεια τηλεφωνηματων και emails Παρασκευη βραδυ...
Και παρ ολο που σπανια τα βαζω με εργαζομενους
στο τσακ ημουνα να φερθω απρεπως:angryr: ειδικα στο τμημα delivery!!!

Συνηθως παντως οι καθυστερησεις ειναι απο ελλειψη διαθεσιμοτητας ή πτωση τιμων
για να κρατησουν τον πελατη και του σκανε το παραμυθι στην πορεια για αλλαγες κλπ

Οσο για BTO pc οταν παρω το καινουργιο ή απο Πλαισιο ισως και συναρμολογημενο
ή απο e-shop τα εξαρτηματα και η συναρμολογηση κατ οικον με φιλους, πιτσες μπυρονια κλπ!!!

mandridis
03-11-07, 23:42
Οσο για BTO pc οταν παρω το καινουργιο ή απο Πλαισιο ισως και συναρμολογημενο
ή απο e-shop τα εξαρτηματα και η συναρμολογηση κατ οικον με φιλους, πιτσες μπυρονια κλπ!!!

:oneup:


Μήπως τελικά να ιδρύσουμε και επίσημα το club που έλεγα?

Patentman
03-11-07, 23:46
Προσωπικα δεν παιρνω BTO αλλά κομματια κομματια. Ολα σφραγισμενα αλλιως...
Το στηνω μονος μου και τελιωνω.
Αυθημερον αγορα.

sdn
03-11-07, 23:51
Δεν είναι η μια ημέρα που μένει αλλά ότι με διαβεβαίωναν μετά από πολλά τηλ ότι θα το έπαιρνα σήμερα τελικά. Έτσι και έτσι τόρα θα το ρυθμίσω το άλλο σαββατοκύριακο.

Έστησα παρέα και ήμουν έτοιμος να πάω να το πάρω. Είχα κλείσει και όλο το σαββατοκύριακο για το στήσιμο και με εκνεύρισε αφάνταστα η πρακτική τους.

Τους είπα ότι είναι απαράδεκτο αυτό που έκαναν και ότι δεν είμαι σίγουρος ότι θα το πάρω τελικά. Απλός φοβάμαι μήπως το πλαίσιο κάνει άλλες 2 εβδομάδες.

Θα το έφτιαχνα μόνος μου αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ για ολόκληρο σύστημα. :(

WAntilles
04-11-07, 12:30
Θα το έφτιαχνα μόνος μου αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ για ολόκληρο σύστημα. :(

Δεν είναι δύσκολο.

Και γω βαριέμαι να το κάνω, αλλά 3-4 φορές τα τελευταία 7 χρόνια που χρειάστηκε (και η αλλαγή κουτιού είναι το ίδιο) το έκανα.

Το παν είναι να βάλεις την κατάλληλη μουσική (δυνατά σχετικά για να ακούγονται όλα τα πνευστά).

tedd
04-11-07, 13:37
Τι πιο ωραίο από το να φτιαξεις το συστημα σου με τα χεράκια σου... :yahoo:

aeolist
04-11-07, 15:39
το πιο ωραίο είναι να το κάψεις, όπως είχα κάνει εγώ την πρώτη φορά :PP
η mobo μάλλον παραήταν κοντά στο backpanel, που να ξέρω από ποια μεριά έπρεπε να μπουν τα μεταλλικά Π
:PPP
ντάξει ήμουνα και πρώτη-δευτέρα γυμνασίου, δικαιολογούμαι

Patentman
04-11-07, 20:56
Τελικα θα πας πλαισιο;
Το μονο αρνητικο ειναι οτι πρεπει να κανεις online παραγγελια για να μην πιαστεις κωτσος.
Κριμα που εχουν κανει το συστημα πελατης με φυσικη παρουσια=κοροϊδο.

Για δες και αυριο μπας και. Αλλά απο την αλλη χανεις την καλυτερη υποστηριξη σε θεματα εγγυησεων που παρεχει το πλαισιο.

sdn
04-11-07, 21:46
Τελικα θα πας πλαισιο;
Το μονο αρνητικο ειναι οτι πρεπει να κανεις online παραγγελια για να μην πιαστεις κωτσος.
Κριμα που εχουν κανει το συστημα πελατης με φυσικη παρουσια=κοροϊδο.

Για δες και αυριο μπας και. Αλλά απο την αλλη χανεις την καλυτερη υποστηριξη σε θεματα εγγυησεων που παρεχει το πλαισιο.

Δεν ξέρω... Θα τους κάνω κάποιες αλλαγές αυτοί το πρωί και θα τους πω ότι την Τρίτη αν δεν το έχουν σπίτι δεν το παίρνω.... (θα τους δώσω μια ευκαιρία)...

Τι ακριβός θέλεις να πεις σε αυτό με το πλαίσιο... Το λίγο θετικό που έχει είναι ότι πραγματικά πας στο servise και του "υποχρεώνεις" να το φτιάξουν. Από την άλλη το e-shop έχει μεγαλύτερη ποικιλία και εγγύηση των επιμέρους εξαρτημάτων.

Τι λες?

hemlock
04-11-07, 21:48
Δεν ξέρω... Θα τους κάνω κάποιες αλλαγές αυτοί το πρωί και θα τους πω ότι την Τρίτη αν δεν το έχουν σπίτι δεν το παίρνω.... (θα τους δώσω μια ευκαιρία)...

Τι ακριβός θέλεις να πεις σε αυτό με το πλαίσιο... Το λίγο θετικό που έχει είναι ότι πραγματικά πας στο servise και του "υποχρεώνεις" να το φτιάξουν. Από την άλλη το e-shop έχει μεγαλύτερη ποικιλία και εγγύηση των επιμέρους εξαρτημάτων.

Τι λες?
Δηλαδη ,εχουν τα εξαρτηματα διαφορετικη εγγυηση στο Πλαισιο απο οτι στο eshop.gr?:p

Patentman
04-11-07, 21:50
Τι να το κανεις το αν τυχον αναφερει μεγαλυτερο διαστημα εγγυησης αν πρακτικα τα βρισκεις σκουρα στην αντικατασταση ή επιδιορθωση.
Εχει ακουστει οτι κανουν μεχρι και 20 μερες για να σου απαντησουν οτι τελικα δεν εχει βλαβη αυτο που εσυ εχεις βρει οτι ειναι ελαττωματικο (και ειναι).

manoulamou
04-11-07, 21:55
Το e-shop εχει αρκετα χαμηλοτερες τιμες στα περισσοτερα ειδη του
(μερικες φορες και μικροτερη εγγυηση ομως) και μεχρι προσφατα
ηταν συνεπες τοσο στη διαθεσιμοτητα οσο και στις προθεσμιες παραδοσης.
Με το service/επισκευη ποτε δεν τα πηγαιναν καλα!
Το Πλαισιο ειναι γενικα ακριβοτερα το site μπορει να αλλαζει τακτικα
ομως απο ενημερωση χαλια μαυρα και το καλυτερο του ειναι το After Sales Service:
ακομη και χωρις αποδειξη σου κανουν αμεση επισκευη και δεχονται αλλαγες!

sdn
04-11-07, 22:08
Οι τιμές παίζουν στο € δεν είναι σημαντικές.
mobo + κουτί μου αρέσουν απο το e-shop :(

cca
05-11-07, 11:26
Απο ότι έχω μάθει, αυτη η ιστορία με το e-shop ξεκίνησε τελος Σεπτέμβρη, ανέβηκε πολύ ο όγκος παραγελιών και πιάστηκαν απροετοίμαστοι. Απο ότι μου είπανε γνωστοί που δουλεύουν εκεί, τρέχανε μεσα του μήνα να βρουν προσωπικό γιατι στην αποθήκη τους τρέχανε και δε φτάνανε.

21century
05-11-07, 11:29
Οντως καθε εξαρτημα διαθετει διαφορετικη εγγυηση οποτε πρεπει να εισια προσεκτικος. Σε οτι αφορα το καταστημα ο φιλος παραπανω ανεφερε οτι ετρεχαν αλλα απο εξυπηρετηση επιμενει να ειναι μηδεν, μονο διαφημισεις κανουν και σκορπανε τοσα χρηματα. Μπορουσαν να αναβαθμισουν το customer care τουλαχιστον...

l_satsok
07-11-07, 17:09
παιδες,οποιος ριξει μια ματια σε καποιο eshop point της επαρχιας ας πουμε θα καταλαβει πολλα.
οι παραγγελιες ειναι στιβες ολοκληρες,μιλαμε για τρελλη κινηση,ο κοσμος τρελλαθηκε και αγοραζει υπολογιστες οπως παει για ψωνια στο σουπερ μαρκετ.
φυσικο ειναι λοιπον να υπαρχουν καθυστερησεις και αγανακτισμενοι πελατες.

εγω δεν παραγγελνω ποτε τιποτα μονος μου online,παιρνω τηλεφωνο τον υπευθυνο του e-point και οτι θελω το εχω την αλλη μερα.
δινουν αμεση προτεραιοτητα στα σημεια πωλησεων τους.

οσον αφορα το πλαισιο,δεν εχω και με αυτο κανενα προβλημα,παντα μετα απο 2 το πολυ μερες ολα ειναι εδω,και απο τηλεφωνικη εξυπηρετηση ειναι πολυ καλοι και εξυπηρετικοι.
απο το πλαισιο παιρνω δικα μου πραγματα και απο το eshop πραγματα για αλλους που τα βιαζομαι.

σημειωση:οταν περιμενετε συναρμολογημενο συστημα εκει ειναι που καηκατε,εκει γινονται οι καθυστερησεις.

andreasp
11-11-07, 10:04
Το eshop, πριν απο καμια 15αρια μέρες, είχε μέινει 700συναρμολογήσεις πίσω.
Τώρα φαντάζομαι θα είναι χειρότερα.
Οποιος ενδιαφέρετε για δουλειά, μπορεί να πάει.
3,5ευρω το tower, σκετη συναρμολογηση , χωρις καν να το αναψεις.
Απλα καρφωνεις τα εξαρτηματα, και το προωθεις δίπλα.

fromfleet
12-11-07, 21:44
Εμένα πάντως η εμπειρία μου από το e-shop είναι ότι μου ήρθε 2 φορές ελαττωματικός σκληρός ,μου τον αλλάξανε και ενώ το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει αυτοί το αρνούνται. Και μου ζητάνε συνέχεια την μονάδα για έλεγχο και εν τέλει δεν κάνουν τίποτε….

Ακόμα με ταλαιπωρούν.
:down::down::down::down:

filthmaniac
14-11-07, 14:25
λογικά θα είχαν έλλειψη υλικών και γι'αυτο στο τρενάρουν, μου έχει συμβεί και εμένα..!

wi fi thief
14-11-07, 15:23
εγω δεν παραγγελνω ποτε τιποτα μονος μου online,παιρνω τηλεφωνο τον υπευθυνο του e-point και οτι θελω το εχω την αλλη μερα.
δινουν αμεση προτεραιοτητα στα σημεια πωλησεων τους.


:oneup:

σωστος : εχει αλλη ιστοσελιδα απο αυτη που βλεπουμε εμεις και ο,τι και αν θελεις να παραγγειλεις σου λεει επιτοπου αν ειναι διαθεσιμο.

hemlock
14-11-07, 15:30
:oneup:

σωστος : εχει αλλη ιστοσελιδα απο αυτη που βλεπουμε εμεις και ο,τι και αν θελεις να παραγγειλεις σου λεει επιτοπου αν ειναι διαθεσιμο.
Ισχυει αυτο...
Αλλα να σκεφτεις οτι ακομα και στο eshop στο Μενιδι -που ειναι η αποθηκη τους στην Αττικη "προτεραιοτητα" δεν υπαρχει, παραπανω απο 2-3 κομματια/εξαρτημα δεν υπαρχει για το μαγαζι...Προτεραιοτητα μονο στο κεντρικο-Στουρναρη.:p

manoulamou
14-11-07, 15:46
Τελικα το κεντρικο - κεντρικο τους πού βρισκεται;
Απο πού συμφερει να παραγγελνουμε;
Στην Στουρναρη (http://www.e-shop.gr/eshoppoint.phtml?id=20) ή στο Χαλανδρι (http://www.e-shop.gr/company.phtml);
:oneup::hmm:

hemlock
14-11-07, 15:48
Τελικα το κεντρικο - κεντρικο τους πού βρισκεται;
Απο πού συμφερει να παραγγελνουμε;
Στην Στουρναρη (http://www.e-shop.gr/eshoppoint.phtml?id=20) ή στο Χαλανδρι (http://www.e-shop.gr/company.phtml);
:oneup::hmm:
Στο Χαλανδρι ειναι το τηλ. κεντρο τους και το λογιστηριο (και ενα υποκαταστημα ακομα βεβαια)...;)
Παντως, απο αποψη επισκεψιμοτητας λεω οτι η Στουρνατη ειναι το κεντρικο τους υποκαταστημα...

Νικαετός
14-11-07, 15:53
Πρόσφατα είχα πάει στο e-shop στην Στουρνάρη για αγορά ενός MP3 player. Άκουσα με τα αυτιά μου κατά τη διάρκεια της αναμονής μου, πως δίνουν χρόνο παράδοσης υπολογιστών (συναρμολογημένων) περίπου 10 ημέρες + (ημερολογιακές).

Το Σάββατο παρήγγειλα (μέσω ίντερνετ) από το πλαίσιο υπολογιστή συναρμολογημένο από το πλαίσιο (με τα vista) και την Τρίτη το μεσημέρι παρέλαβα.

Προσωπική μαρτυρία. Χωρίς διάθεση διαφήμισης ή δυσφήμισης, βγάλτε τα συμπεράσματά σας.

(Λεπτομέρεια, η παραγγελία από το πλαίσιο ήταν αντικαταβολή και όχι προπληρωμένη)

@ ADSLgr.com All rights reserved.