PDA

Επιστροφή στο Forum : Κέντρο Χαλανδρίου/Υπηρεσίες HOL



makfil
03-11-07, 18:25
Είμαι στο Κέντρο Χαλανδρίου, με τηλεφωνία από ΟΤΕ και internet από Forthnet (24Mbps), δηλαδή Shared LLU.
Σκέπτομαι να περάσω σε 2play αλλά η 4νετ δεν έχει ενεργοποιήσει ακόμη τη διαδικασία παρά το γεγονός ότι η ΕΕΤΤ την περιλαμβάνει στις υποχρεωτικές για τους εναλλακτικούς παρόχους.
Ζητώ την εμπειρία των συνδεδεμένων με τη HOL στο θέμα ποιότητας υπηρεσιών, εξυπηρέτησης πελατών, τεχνικής υποστήριξης κλπ.

harris
03-11-07, 18:37
Είμαι στο Κέντρο Χαλανδρίου, με τηλεφωνία από ΟΤΕ και internet από Forthnet (24Mbps), δηλαδή Shared LLU.
Σκέπτομαι να περάσω σε 2play αλλά η 4νετ δεν έχει ενεργοποιήσει ακόμη τη διαδικασία παρά το γεγονός ότι η ΕΕΤΤ την περιλαμβάνει στις υποχρεωτικές για τους εναλλακτικούς παρόχους.

Ποια είναι η διαδικασία που δεν έχει ενεργοποιήσει ακόμα η 4νετ; :hmm:


Ζητώ την εμπειρία των συνδεδεμένων με τη HOL στο θέμα ποιότητας υπηρεσιών, εξυπηρέτησης πελατών, τεχνικής υποστήριξης κλπ.

Η ποιότητα της υπηρεσίας είναι πολύ καλή στο ίντερνετ και άριστη στην τηλεφωνία... αρκεί να μην πέσεις στην περίπτωση ;)

Εξυπηρέτηση πελατών και ΤΥ..... 'νταξ'.... καλά είναι αν πέσεις σε γνώστες ;)

makfil
03-11-07, 19:12
Ποια είναι η διαδικασία που δεν έχει ενεργοποιήσει ακόμα η 4νετ; :hmm:

Δεν ενεργοποιεί τη Μετατροπή Μεριζόμενης Πρόσβασης (Shared LLU) σε Πλήρη Πρόσβαση (Full LLU) χωρίς να δίνει συγκεκριμένο λόγο στα ερωτήματά μου. Μερικοί λένε ότι φταίει το software της 4νετ άλλοι η μηχανογράφηση !!! Το τελευταίο που μου είπαν είναι ότι στις επόμενες βδομάδες θα λύσουν το πρόβλημα αλλά δεν πιστεύω να το κάνουν.
Επειδή έχω και πρόβλημα στη σύνδεση (υψηλό attenuation που δεν δικαιλογείται από την απόσταση από το Κέντρο και επομένως χαμηλό συγχρονισμό δηλαδή 8000-10000) σκέφτομαι να περάσω σε άλλο πάροχο γιαυτό το ψάχνω.
Ευχαριστώ, πάντως, για τις πληροφορίες.

harris
03-11-07, 19:25
Επειδή έχω και πρόβλημα στη σύνδεση (υψηλό attenuation που δεν δικαιλογείται από την απόσταση από το Κέντρο και επομένως χαμηλό συγχρονισμό δηλαδή 8000-10000) σκέφτομαι να περάσω σε άλλο πάροχο γιαυτό το ψάχνω.
Ευχαριστώ, πάντως, για τις πληροφορίες.

Πόσο attenuation έχεις; Σε ποια περιοχή του Χαλανδρίου μένεις περίπου και ποια είναι τα τρία πρωτα στοιχεία του τηλεφώνου σου;

Αν η εξασθαίνηση είναι αληθής (που πιθανότερο είναι πως είναι σωστή και όχι λάθος :( ), σε όποιον πάροχο και να πας το ίδιο πρόβλημα θα έχεις ;)

makfil
03-11-07, 19:39
Τα στοιχεία που ρωτάς αναγράφονται στο Προφίλ μου και συγκεκριμένα το attenuation είναι 40, μένω Φιλοθέη και τα 3 πρώτα ψηφία είναι 684.
Η ευθεία απόσταση από το Κέντρο είναι 1,7 χλμ, και σύμφωνα με τα αναγραφόμενα εδώ για το θέμα αυτό,το 40 βγάζει απόσταση 40/13,81=2,93 χλμ που θεωρώ ότι είναι μεγάλο.

harris
03-11-07, 19:48
Η ευθεία απόσταση από το Κέντρο είναι 1,7 χλμ, και σύμφωνα με τα αναγραφόμενα εδώ για το θέμα αυτό,το 40 βγάζει απόσταση 40/13,81=2,93 χλμ που θεωρώ ότι είναι μεγάλο.

Εσύ το θεωρείς, αλλά ο ΟΤΕ φρόντισε για σένα :p

Δυστυχώς μάλλον τόση είναι η απόστασή σου από το Α/Κ... κι εγώ μία από τα ίδια είμαι εδώ... ευθεία απόσταση 1,8χλμ, όδευση 2,7 ;)

makfil
03-11-07, 20:14
Ξεκινώντας από το γεγονός ότι 1) η εμπειρία σου στα θέματα αυτά είναι ΠΟΛΥ μεγάλη (ως Staff Member) και 2) τα στατιστικά της σύνδεσής σου με τη HOL δεν είναι από τα καλλίτερα, καταλήγω ότι α) περνώντας σε άλλο πάροχο θα έχω τα ίδια στατιστικά γραμμής και β) πρέπει να διαλέξω τις καλλίτερες υπηρεσίες, ΤΥ κλπ σε περίπτωση που επιλέξω να πάω σε άλλον.

harris
03-11-07, 20:20
α) περνώντας σε άλλο πάροχο θα έχω τα ίδια στατιστικά γραμμής και β) πρέπει να διαλέξω τις καλλίτερες υπηρεσίες, ΤΥ κλπ σε περίπτωση που επιλέξω να πάω σε άλλον.

Θα συμφωνήσω απολύτως :oneup:

grsaint13
03-11-07, 21:00
Τις υπηρεσίες που αναζητάς,σίγουρα δε θα τις βρεις στη ΧΟΛ.Η ΤΥ ίσως και να σε βοηθήσει σε κάτι αν φυσικά καταφέρεις και μιλήσεις μαζί τους,η ποιότητα τηλεφωνίας και ίντερνετ απ'ότι φαίνεται,τώρα αρχίζει και διορθώνεται σιγά σιγά γιατί μέχρι τώρα υπήρχαν προβλήματα ενώ και ο χρόνος ενεργοποίησης μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα αφού παρατηρούνται σημαντικές καθυστερήσειςΜμε δεδομένο ότι είσαι και σε άλλο πάροχο,ίσως χρειαστεί να μείνεις για αρκετό καιρό χωρίς ίντερνετ και να υποστείς μεγάλη ταλαιπωρία.

Γνώμη μου είναι να κάνεις υπομονή μέχρι να φτιάξουν τα πράγματα στη forthnet και να συνεχίσεις εκεί.;)

harris
03-11-07, 22:06
Τις υπηρεσίες που αναζητάς,σίγουρα δε θα τις βρεις στη ΧΟΛ.Η ΤΥ ίσως και να σε βοηθήσει σε κάτι αν φυσικά καταφέρεις και μιλήσεις μαζί τους,η ποιότητα τηλεφωνίας και ίντερνετ απ'ότι φαίνεται,τώρα αρχίζει και διορθώνεται σιγά σιγά γιατί μέχρι τώρα υπήρχαν προβλήματα ενώ και ο χρόνος ενεργοποίησης μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα αφού παρατηρούνται σημαντικές καθυστερήσειςΜμε δεδομένο ότι είσαι και σε άλλο πάροχο,ίσως χρειαστεί να μείνεις για αρκετό καιρό χωρίς ίντερνετ και να υποστείς μεγάλη ταλαιπωρία.

Ποια ήταν τα προβλήματα της τηλεφωνίας και του ίντερνετ που λυθήκανε ακριβώς; Γιατί αν εξαιρέσουμε ένα παροδικό πρόβλημα που παρουσιάστηκε σε μερικά κέντρα για λίγα 24άωρα την προηγούμενη εβδομάδα, εγώ δεν θυμάμαι να υπάρχει πρόβλημα ούτε στο ίντερνετ ούτε στην τηλεφωνία της hol.

Όσο για τον χρόνο παράδοσης, φυσικά και είναι θέμα, αλλά γενικό και αφορά τους πάντες! Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια... το γεγονός πως εσένα σε έχουνε censored κανονικά, δεν σημαίνει ότι όλες οι περιπτώσεις είναι ίδιες, ούτε ότι γίνονται μόνο στη hol ;)

Και αν μιλάς για πρόβλημα στην τεχνική υποστήριξη προτρέποντας παράλληλα να παραμείνει εκεί που είναι, τότε μάλλον πρέπει να πας για καφέ με τον τυφλό (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=6309) να σου ανοίξει τα μάτια, να δεις τι σημαίνει αναμονή :twisted::p

grsaint13
03-11-07, 22:22
Ποια ήταν τα προβλήματα της τηλεφωνίας και του ίντερνετ που λυθήκανε ακριβώς; Γιατί αν εξαιρέσουμε ένα παροδικό πρόβλημα που παρουσιάστηκε σε μερικά κέντρα για λίγα 24άωρα την προηγούμενη εβδομάδα, εγώ δεν θυμάμαι να υπάρχει πρόβλημα ούτε στο ίντερνετ ούτε στην τηλεφωνία της hol.


Μάλλον ξεχνάς άτομα εδώ μέσα που είχαν ή έχουν προβλήματα ποιότητας στην τηλεφωνία τους,αποσυνδέσεις μετά από 2-3 λεπτά ομιλίας,νούμερα που άλλωτε λειτουργούν και άλλωτε όχι,ενεργοποιήσεις που έγιναν πριν ολοκληρωθούν οι φορητότητες...και...και...και...

[QUOTE=harris;1541098]Όσο για τον χρόνο παράδοσης, φυσικά και είναι θέμα, αλλά γενικό και αφορά τους πάντες! Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια... το γεγονός πως εσένα σε έχουνε censored κανονικά, δεν σημαίνει ότι όλες οι περιπτώσεις είναι ίδιες, ούτε ότι γίνονται μόνο στη hol ;)

Πάλι πέφτεις στην παγίδα του "μόνο στη ΧΟΛ".Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνεις συνεχώς αυτό.Ο άνθρωπος ρώτησε για τη ΧΟΛ και για τη ΧΟΛ του απάντησα.Και του είπα αυτό ακριβώς που συμβαίνει...


Και αν μιλάς για πρόβλημα στην τεχνική υποστήριξη προτρέποντας παράλληλα να παραμείνει εκεί που είναι, τότε μάλλον πρέπει να πας για καφέ με τον τυφλό (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=6309) να σου ανοίξει τα μάτια, να δεις τι σημαίνει αναμονή :twisted::p

Πρόβλημα στην ΤΥ της ΧΟΛ υπάρχει,είναι σημαντικό και το γνωρίζουμε όλοι μας αυτό!Ρώτησε να μάθει για την εξυπηρέτηση της ΤΥ της ΧΟΛ και του απάντησα και εδώ για το χάλι της.
Για τον τυφλό που μου λες,δεν ξέρω την περίπτωσή του και τι πρόβλημα αντιμετώπισε αλλά γεγονός είναι ότι στη ΧΟΛ,υπάρχει τεράστιο πρόβλημα.

harris
03-11-07, 23:31
Πάλι πέφτεις στην παγίδα του "μόνο στη ΧΟΛ".

Όταν κλείνεις το μήνυμά σου με προτροπή να πάει σε άλλον, τότε προφανώς όλα μπαίνουν στη λογική της σύγκρισης ;)

Τα προβλήματα με τα τηλέφωνα νομίζω ότι έχουν λυθεί πολλούς μήνες τώρα.. :hmm:

makfil
04-11-07, 09:36
Ομολογώ ότι χθες το απόγευμα σταμάτησα να παρακολουθώ το site λόγω Σαββατιάτικης εξόδου και έχασα την επικοινωνία και τη συζήτηση των harris και grsaint13 που εξελίχθηκε με πολύ ενδιαφέρον αλλά με τελείως διαφορετικά συμπεράσματα.
Καταλαβαίνω ότι τα προβλήματα με την ΤΥ είναι σε όλους τους παρόχους τα ίδια και πως να μην είναι άλλωστε αφού το ADSL2+ ξεπετάχτηκε μέσα σε λίγους μήνες και όλοι μας θέλουμε να πάρουμε όσο περισσότερο μπορούμε από αυτό το νέο προϊόν, με τις καλλίτερες υπηρεσίες, ενώ εκείνοι ήταν και εξακολουθούν να είναι ανέτοιμοι να δώσουν αλλά και να υποστηρίξουν αυτό το λίγο που δίνουν.
Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απόψεις σας αλλά με προβληματίζει ότι εκτός από εμάς τους τρεις δεν κατέθεσε άλλος τις απόψεις και την εμπειρία του.

grsaint13
04-11-07, 15:15
Όταν κλείνεις το μήνυμά σου με προτροπή να πάει σε άλλον, τότε προφανώς όλα μπαίνουν στη λογική της σύγκρισης ;)


Δεν του είπα να πάει σε άλλον.Τον προέτρεψα να παραμείνει εκεί που είναι.;)



Ομολογώ ότι χθες το απόγευμα σταμάτησα να παρακολουθώ το site λόγω Σαββατιάτικης εξόδου και έχασα την επικοινωνία και τη συζήτηση των harris και grsaint13 που εξελίχθηκε με πολύ ενδιαφέρον αλλά με τελείως διαφορετικά συμπεράσματα.
Καταλαβαίνω ότι τα προβλήματα με την ΤΥ είναι σε όλους τους παρόχους τα ίδια και πως να μην είναι άλλωστε αφού το ADSL2+ ξεπετάχτηκε μέσα σε λίγους μήνες και όλοι μας θέλουμε να πάρουμε όσο περισσότερο μπορούμε από αυτό το νέο προϊόν, με τις καλλίτερες υπηρεσίες, ενώ εκείνοι ήταν και εξακολουθούν να είναι ανέτοιμοι να δώσουν αλλά και να υποστηρίξουν αυτό το λίγο που δίνουν.
Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απόψεις σας αλλά με προβληματίζει ότι εκτός από εμάς τους τρεις δεν κατέθεσε άλλος τις απόψεις και την εμπειρία του.

Α,μη σου φαίνεται περίεργο.Εγώ και ο harris πάντα διαφωνούμε!:p:rolleyes:

Όσο για το ότι δεν απάντησαν και άλλοι,ίσως αυτοί να είχαν βγει νωρίτερα από εσένα και εμάς.:rolleyes:

@ ADSLgr.com All rights reserved.