PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 mb το πρωί. 12 kb το βράδυ.



frini
03-11-07, 18:34
Ενα μήνα με ταλαιπωρούν .Εχω connex στα 2 mb.
Το πρωί η συνδεσή μου πετάει ( στον μετρητή ταχύτητας βγάζει νούμερα πανω απο 1200) και το βραδάκι σέρνεται.(είδα και νούμερο 12 στον μετρητή).
Το 121 επιμένει πως η γραμμή μου είναι εντάξει.
Το 134 δηλώνει αναρμόδιο.
Το help desk της otenet να παρω στο 142.
Το 142 λεει να απευθυνθω στον ΟΤΕ της περιοχής μου.
Ο ΟΤΕ της περιοχης λέει , οτι μπορούσαμε να κάνουμε , το κάναμε.
Καμία ιδέα κανείς γιά το τι φταίει , και το τι μπορώ να κάνω ?
Ευχαριστώ.

Asdic
03-11-07, 18:52
Φυσικά έαν δεν κάνω λάθος το πρωι που όλοι είναι στις δουλειες, το bandwidth απο το DSLAM είναι μικρό, έχεις μεγάλη ταχυτητα και το βράδυ που όλοι είναι στο ιντερνετ η γραμμη πέφτει γιατί η ταχύτητα στο DSLAM διαμοιράζεται...:down::down::sorry::sorry::(:(

pan82
03-11-07, 18:55
Ενα μήνα με ταλαιπωρούν .Εχω connex στα 2 mb.
Το πρωί η συνδεσή μου πετάει ( στον μετρητή ταχύτητας βγάζει νούμερα πανω απο 1200) και το βραδάκι σέρνεται.(είδα και νούμερο 12 στον μετρητή).
Το 121 επιμένει πως η γραμμή μου είναι εντάξει.
Το 134 δηλώνει αναρμόδιο.
Το help desk της otenet να παρω στο 142.
Το 142 λεει να απευθυνθω στον ΟΤΕ της περιοχής μου.
Ο ΟΤΕ της περιοχης λέει , οτι μπορούσαμε να κάνουμε , το κάναμε.
Καμία ιδέα κανείς γιά το τι φταίει , και το τι μπορώ να κάνω ?
Ευχαριστώ.

Τι να κάνεις να φύγεις για άλλο πάροχο και να κάνεις την ευχή σου να μη σου τυχει η στραβή. Εγώ έτσι θα κάνω, φορητοτητα adsl, το πάροχο ψάχνω. Αν και δεν ειναι τοσο τραγική η κατασταση αλλά να πληρώνω 2Mbit και να παίρνω τα βράδια και τα σ/κ κάποιες ώρες download μεχρι και 200kb/s και τις καθημερινές 60-70kb/s ειναι κοροιδία πιστεύω.
Απλά και απο τον οτε δε μπορουν να κανουν κάτι γιατί προφανώς αφού κάποιες ώρες πιάνεις το maximum σημαινει οτι δεν εχει βλάβη απλά εκείνες της ώρες ειναι πιταρισμένο το dslam και ειναι ολοι μεσα

frini
03-11-07, 19:01
Τι να κάνεις να φύγεις για άλλο πάροχο και να κάνεις την ευχή σου να μη σου τυχει η στραβή. Εγώ έτσι θα κάνω, φορητοτητα adsl, το πάροχο ψάχνω. Αν και δεν ειναι τοσο τραγική η κατασταση αλλά να πληρώνω 2Mbit και να παίρνω τα βράδια και τα σ/κ κάποιες ώρες download μεχρι και 200kb/s και τις καθημερινές 60-70kb/s ειναι κοροιδία πιστεύω.
Απλά και απο τον οτε δε μπορουν να κανουν κάτι γιατί προφανώς αφού κάποιες ώρες πιάνεις το maximum σημαινει οτι δεν εχει βλάβη απλά εκείνες της ώρες ειναι πιταρισμένο το dslam και ειναι ολοι μεσα





Ο άλλος πάροχος δεν θα με εξυπηρετεί πάλι απο γραμμές του ΟΤΕ , και απο το ίδιο DSLAM ?

no_logo
03-11-07, 19:07
Ενα μήνα με ταλαιπωρούν .Εχω connex στα 2 mb.
Το πρωί η συνδεσή μου πετάει ( στον μετρητή ταχύτητας βγάζει νούμερα πανω απο 1200) και το βραδάκι σέρνεται.(είδα και νούμερο 12 στον μετρητή).

Καμία ιδέα κανείς γιά το τι φταίει , και το τι μπορώ να κάνω ?



διάβασε το παρακάτω, τα διάφορα speedtests που αναφέρεις δεν είναι αξιόπιστα

Πώς κάνουμε αξιόπιστη μέτρηση της ταχύτητας DSL (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796)

frini
03-11-07, 19:15
διάβασε το παρακάτω, τα διάφορα speedtests που αναφέρεις δεν είναι αξιόπιστα

Πώς κάνουμε αξιόπιστη μέτρηση της ταχύτητας DSL (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796)


Ως ένδειξη της τραγωδίας έγραψα τα νούμερα .
Χρειάζοντε νούμερα γιά να καταλάβεις πως σέρνεσαι ? 5 λεπτά χρειάζονται γιά να καταφέρει ο explorer να μπεί στο σιτε, κι άλλα 5 γιά να ανοίξω την σέλίδα του forum.

no_logo
03-11-07, 19:37
Ως ένδειξη της τραγωδίας έγραψα τα νούμερα .
Χρειάζοντε νούμερα γιά να καταλάβεις πως σέρνεσαι ? 5 λεπτά χρειάζονται γιά να καταφέρει ο explorer να μπεί στο σιτε, κι άλλα 5 γιά να ανοίξω την σέλίδα του forum.

εγώ σου εξήγησα και σου έδωσα και σχετικό link
τα νούμερα που δίνεις είναι ακατανόητα έτσι κι αλλιώς
αν θες κάνε τα παραπάνω για να υπάρχει βάση σταθερή για κουβέντα, αν θες όχι και συνέχισε να κλαίγεσαι

επίσης δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=4537) τις ταχύτητες που πρέπει να πιάνεις ανάλογα με το είδος της σύνδεσης σου. είναι στο πινακάκι

frini
03-11-07, 20:25
εγώ σου εξήγησα και σου έδωσα και σχετικό link
τα νούμερα που δίνεις είναι ακατανόητα έτσι κι αλλιώς
αν θες κάνε τα παραπάνω για να υπάρχει βάση σταθερή για κουβέντα, αν θες όχι και συνέχισε να κλαίγεσαι

επίσης δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=4537) τις ταχύτητες που πρέπει να πιάνεις ανάλογα με το είδος της σύνδεσης σου. είναι στο πινακάκι


Εχει δύσκολους όρους γιά μένα το άρθρο, και δεν μπορώ να τα καταλάβω.
Τα ακατανόητα νούμερα τα έχω δει, στον μετρητή που έχει στην αρχική σελίδα το σιτε .
Θα εκανα ποστ και την ταχύτητα που θα έδειχνε αυτην την ώρα , αλλά δυστυχώς , δεν ανοίγει καν η σελίδα γιά να το κάνω..
Με gprs κάρτα είμαι μέσα τώρα , γιατί από adsl , τελείωσαμε γιά σήμερα .
Δεν νομίζω πως χρειάζεται πιό αξιόπιστη μέτρηση, όταν καν δεν ανοίγει μιά απλή σελίδα.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου πάντως.

ariadgr
03-11-07, 20:42
Καμία ιδέα κανείς γιά το τι φταίει , και το τι μπορώ να κάνω ?

Δώσε στατιστικά συγχρονισμού από το modem/router σου
(εαν δεν ξέρεις τι είναι αυτά, πες μας τι modem/router έχεις και πως είναι συνδεδεμένο με το PC, με USB ή Ethernet).

frini
04-11-07, 11:01
Δώσε στατιστικά συγχρονισμού από το modem/router σου
(εαν δεν ξέρεις τι είναι αυτά, πες μας τι modem/router έχεις και πως είναι συνδεδεμένο με το PC, με USB ή Ethernet).


philips cga5720s/te και Ethernet

frini
04-11-07, 11:16
Κυριακή πρωί και τρέχω με 12 kb.

Στις ιδιότητες σύνδεσης , οταν το βάζω να κάνει επιδιόρθωση βγάζει το παρακάτω μήνυμα.

Τα windows δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την επισκευή του προβλήματος επειδή δεν είναι δυνατή η ολοκλήρωση της ακόλουθης ενέργειας :
Καθαρισμός της προσωρινής μνήμης ARP

Για βοήθεια επικοινωνήστε με το ατομο που διαχειρίζεται το δικτυό σας.

Ξέρει κανείς τι εννοεί ??

no_logo
04-11-07, 11:37
ξεκίνα να κατεβάζεις αυτό εδώ το μεγάλο αρχείο (ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/opensuse/distribution/10.3/iso/dvd/openSUSE-10.3-GM-DVD-i386.iso) για να δούμε τι ταχύτητες πιάνεις.

Κλείσε τα προγράμματα ανταλλαγής αρχείων που πιθανά τρέχεις (p2p) πρώτα και γενικά μην κάνεις τίποτα την ώρα που το κατεβάζεις.
Ασε το να κατεβαίνει για κανα 10λεπτο 15λεπτο και γράψε ακριβώς την ταχύτητα που σου αναφέρει

frini
04-11-07, 11:46
ξεκίνα να κατεβάζεις αυτό εδώ το μεγάλο αρχείο (ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/opensuse/distribution/10.3/iso/dvd/openSUSE-10.3-GM-DVD-i386.iso) για να δούμε τι ταχύτητες πιάνεις.

Κλείσε τα προγράμματα ανταλλαγής αρχείων που πιθανά τρέχεις (p2p) πρώτα και γενικά μην κάνεις τίποτα την ώρα που το κατεβάζεις.
Ασε το να κατεβαίνει για κανα 10λεπτο 15λεπτο και γράψε ακριβώς την ταχύτητα που σου αναφέρει


Χρόνος που απομένει :15 ώρες 1 λεπτά.
Ταχύτητα μετάδοσης : 2.28 kb/sec.

fadasma
04-11-07, 12:19
Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με forthet και γραμμή οτε.
Το βράδυ κατεβάζω με 60Κ το πρωί με 210Κ.

Φαίνεται παράλογο τώρα που τα dslam αρχίζουν και αδειάζουν.

iron_Druid
05-11-07, 00:39
Το ιδιο προβλημα κι εγω αλλα με Otenet. Τωρα κατεβζω με 46.1 και το πρωι με 85 . Αναφερομαι Premium Rapidshare Account.

vspiros
05-11-07, 21:40
Δεν μιλάω καν για κατέβασμα. Όταν πρέπει να κάνω 2 και 3 φορές ανανέωση της σελίδας για να κατέβει ....και με 4άρα σύνδεση... Όσο για τα στατιστικά μου...
Mode: ADSL2+
Line coding: Trellis On
Status: No Defect
Link power state: L0

Downstream Upstream
SNR margin (dB): 30.9 31.1
Attenuation (dB): 7.5 4.7
Output power (dBm): 19.4 3.6
Attainable rate (Kbps): 26175 1292
Rate (Kbps): 4092 256
MSGc (number of bytes in overhead channel message): 59 18
B (number of bytes in Mux Data Frame): 118 6
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 1
T (Mux Data Frames over sync bytes): 1 3
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 0 0
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.9979 0.9032
L (number of bits in PMD Data Frame): 954 62
D (interleaver depth): 1 1
Delay (msec): 0 0

Super Frames: 1541741 1541739
Super Frame Errors: 0 2
RS Words: 0 0
RS Correctable Errors: 0 0
RS Uncorrectable Errors: 0 N/A

HEC Errors: 0 567
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 241306857 705412707
Data Cells: 858299 7312212
Bit Errors: 0 12490

Total ES: 0 3
Total SES: 0 1
Total UAS: 18 1236793

Α΄΄΄κι επειδή κοκορευόμαστε για την ανταπόκριση της τεχνικής υπηρεσίας το 1242 εδώ και μισή ώρα ...μιλάει!!!

no_logo
05-11-07, 21:54
Α΄΄΄κι επειδή κοκορευόμαστε για την ανταπόκριση της τεχνικής υπηρεσίας το 1242 εδώ και μισή ώρα ...μιλάει!!!

δεν θα σου πούνε κάτι φοβερό

παίρνεις το 121 (βλάβες) και δίνεις βλάβη

kmpatra
07-11-07, 01:57
η γραμμη σου φαινεται καλή-ολη την ημερα εχει τις ιδιες τιμες?

kmpatra
07-11-07, 02:02
μπορει να εχει πιταρει το κεντρο...αυτο που σου βγαζει στην επιδιορθωση ειναι περιεργο...ειναι ΟΚ το pc σου?

vspiros
07-11-07, 23:37
Αν απευθύνεσαι σ΄εμένα ναι,χτες το έδωσα στο 121 για ψηφιακό έλεγχο και ακόμη περιμένω. Σε κάποιες περιπτώσεις π.χ. σε περιήγηση μέσα στο φόρουμ, πρέπει να κάνω 2 ή 3 ανανεώσεις και κάποια στιγμή έφτασε στα 2 και λεπτά να ανοίξει η ιστοσελίδα

hel
10-11-07, 19:19
Δηλαδή σε διαφορετικές ώρες κλειδώνει σε διαφορετικές ταχύτητες το modem σου;

frini
10-11-07, 19:47
Δηλαδή σε διαφορετικές ώρες κλειδώνει σε διαφορετικές ταχύτητες το modem σου;

Ακριβώς.

Σφαίρα το πρωί , χελώνα το βράδυ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.