PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas Zisto DSL και θόρυβος γραμμής



sa00044
03-11-07, 20:18
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούριος στην παρέα σας οπότε χαίρομαι πολύ που σας γνωρίζω.

Έχω το εξής πρόβλημα και ελπίζω κάποιος να μπορέσει να με βοηθήσει. Τον περασμένο Μάιο, όπως και πολλοί άλλοι, μου φάνηκε πολύ δελεαστική η πρόταση της Tellas κι αποφάσισα να βάλω Zisto. Δυστυχώς, από την ημέρα που ενεργοποιήθηκε η σύνδεσή μου, δεν μπορώ να έχω ανοιχτό το modem (Speedstream 4200) και να μιλώ και στο τηλέφωνο γιατί έχει πάρα πολλά παράσιτα η γραμμή. Όλες οι συσκευές μου έχουν τα απαραίτητα φιλτράκια και δοκίμασα να συνδέσω το modem με ή χωρίς splitter αλλά δεν έχω δει διαφορά. Επίσης κάποια στιγμή δοκίμασα και με άλλο router (Speedtouch) αλλά κανένα αποτέλεσμα. Από την Tellas, εδώ και 6 μήνες προσπαθούν να το φτιάξουν αλλά σηκώνουν τα χέρια ψηλά! Έχει κανείς καμία ιδέα ; Μπορεί να γίνει κάτι ;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά ;)

liberostelios
04-11-07, 13:45
Μήπως τα φιλτράκια που έχεις βάλει είναι χαλασμένα ή για ISDN γραμμή (πχ. μπορεί να είχες πριν ISDN και τώρα με την PSTN να αντιμετωπίζεις πρόβλημα); Είναι περίεργο το πρόβλημά σου, πάντως. Για δοκίμασε να βάλεις το splitter σε ένα από τα τηλέφωνα για να δεις; :hmm:

sa00044
04-11-07, 16:52
Δυστυχώς έχω δοκιμάσει διάφορα φίλτρα. Αρχικά είχα Speedtouch που τα είχα προμηθευτεί από τη Vivodi όταν είχα DSL Vivodi (πριν από 2 χρόνια περίπου). Όταν ήρθε το Zisto και είδα ότι είχα αυτό το πρόβλημα αγόρασα και 3-4 Crypto για PSTN (δεν είχα ποτέ ISDN στο σπίτι μου) αλλά δεν έχει φτιάξει. Νομίζω πάντως ότι έχω δοκιμάσει όποια συνδεσμολογία μπορεί να φανταστεί κανείς.
Router συνδεδεμένο απευθείας στη γραμμή, χωρίς Splitter και τηλέφωνα σε άλλες πρίζες με φιλτράκια
Router συνδεδεμένο στη γραμμή με splitter ανάμεσα, αλλά χωρίς τηλέφωνο πάνω του
Router συνδεδεμένο στη γραμμή με splitter ανάμεσα, αλλά με τηλέφωνο πάνω του


Επίσης έχω δοκιμάσει όλα τα παραπάνω και με το Splitter που δίνει η Tellas και με το παλιό Speedtouch που είχα. Πάλι καμία διαφορά.
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο δεν μπορούν να κάνουν κάτι από την Tellas για να το φτιάξουν :(

Πάντως είναι απελπιστικό να μην μπορείς να μιλήσεις στο τηλέφωνο ή να πρέπει απαραιτήτως να πρέπει να γίνει μια δουλειά που απαιτεί και τηλέφωνο και Internet ταυτόχρονα και να ακούς τόσο θόρυβο, σαν να μην υπάρχει κανένα φίλτρο στη γραμμή (αν ήταν λίγα τα παράσιτα θα τα ανεχόμουν, τι να κάνω).

@ ADSLgr.com All rights reserved.