PDA

Επιστροφή στο Forum : Ετοιμάζει οπτική ίνα...?



baldrick
04-11-07, 00:25
Καλησπέρα παιδιά θα σας πω αυτούσιο κάτι που μου είπε ένας φίλος μου. Έχει έναν γνωστό που δουλεύει στην HOL και του είπε ότι ετοιμάζει κολπέτο με οπτική ίνα στο δίκτυο της. Έχει ακούσει κανένας κάτι επ αυτού..? Μήπως έχουμε εδώ μέσα κανέναν inside man να μας το επιβεβαιώσει..?

EDIT Και όχι τίποτε άλλο δηλαδή αλλά έτοιμος είμαι να πάρω το double play red edition...! :p

harris
04-11-07, 00:38
Μήπως να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Οπτική ίνα που; μιλάς για FTTN (οπτική στη γειτονιά = VDSL συνήθως), για FTTB-P-H (οπτική στο κτήριο / σπίτι);

baldrick
04-11-07, 00:40
Στο δίκτυο της μου είπε, τέτοιες λεπτομέρειες σόρυ αλλά δεν είμαι και πολύ γνώστης...:oops:

Από ότι κατάλαβα στο δίκτυο της όχι στο σπίτι.

harris
04-11-07, 00:54
Στο δίκτυο της μου είπε, τέτοιες λεπτομέρειες σόρυ αλλά δεν είμαι και πολύ γνώστης...:oops:

Από ότι κατάλαβα στο δίκτυο της όχι στο σπίτι.

Το δικτυο ειναι ηδη με πολλα χλμ οπτικων... ρωτα να σου πει κατι ποιο συγκεκριμενο ;)

A_gamer
04-11-07, 01:02
Μήπως να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Οπτική ίνα που; μιλάς για FTTN (οπτική στη γειτονιά = VDSL συνήθως), για FTTB-P-H (οπτική στο κτήριο / σπίτι);

FTTN α - π - ο - κ - λ - ε - ί - ε - τ - α - ι

aa144
04-11-07, 01:48
Παιδιά, γνώμη μου ότι στο Ελλαδιστάν τέτοιες υποδομές δεν γίνονται στο ορατό μέλλον, αφού ο καθένας σκάβει όπου θέλει και κάνει ότι θέλει, που να βάλεις τέτοια πράγματα μέσα στα πεζοδρόμια και μετά από πάνω να σκάβουν όλοι οι υπόλοιποι;

Εκτός και μιλάμε για κάποια περιοχή που θα γίνουν οι υποδομές πριν οικοδομηθεί, τότε ναι, γίνεται και εύκολα.

nikgr
04-11-07, 01:57
Μήπως εννοεί αύξηση του bandwidth της HOL με το εξωτερικό με νέο κύκλωμα?
Noμίζω είχαν πει για 10GBPS μέχρι το τέλος του έτους? :hmm:

Πάντως εσύ baldrick μάλλον "ψήνεσαι" για τα εισιτήρια του Θρύλου οπότε άσε τα σάπια και προχώρα στο παρασύνθημα. :p
Έτσι κι αλλιώς οι ταχύτητες ήδη "φυσάνε", απ' ότι διαπίστωσα κι εγώ σήμερα που έγινα συνδρομητης, οπότε μην περιμένεις την... "οπτικη" :oneup:

baldrick
04-11-07, 03:28
Πάντως εσύ baldrick μάλλον "ψήνεσαι" για τα εισιτήρια του Θρύλου οπότε άσε τα σάπια και προχώρα στο παρασύνθημα. :p
Έτσι κι αλλιώς οι ταχύτητες ήδη "φυσάνε", απ' ότι διαπίστωσα κι εγώ σήμερα που έγινα συνδρομητης, οπότε μην περιμένεις την... "οπτικη" :oneup:

:lol::lol: Με κατάλαβες αλλά δεν ήταν και ιδιαίτερα δύσκολο...!

Αλλά ταχύτητες που φυσάνε πρώτη φορά το ακούω για provider...! Για σου ρε Κόκκαλη...!:p

makfil
04-11-07, 10:18
Και εγώ νομίζω ότι είμαστε πολύ μακριά ακόμη από υποδομές (δίκτυα) των παρόχων που θα ξεφευγουν από το σημερινό όριο που φτάνει μέχρι τα Κέντρα του ΟΤΕ. Ο σχεδιασμός τους αυτή την περίοδο περιορίζεται στο να φτάσουν σε όσα μπορούν περισσότερα Κέντρα του ΟΤΕ για να έχουν πιθανότητες να αντλήσουν πελάτες. Οι εταιρείες (πολύ λίγες πιστεύω) που θα καταφέρουν να επιβιώσουν από τον ανταγωνισμό (ο οποίος δουλεύει προς όφελος δικό μας) θα αρχίσουν μετά από χρόνια να απλώνουν δίκτυα παράλληλα με εκείνα του ΟΤΕ για να εξυπηρετήσουν γειτονιές και κτίρια με αντίστοιχους κατανεμητές (όπως τα σημερινά καφάο)
Υπάρχουν, βέβαια, εξαιρέσεις στον κανόνα και μερικοί μεγαλόσχημοι (Γενικοί Διευθυντές εταιρειών κλπ) έχουν την τύχη να έχουν διακλαδώσει οπτική ίνα από τη βασική όδευση (ας πούμε π.χ. Κηφησίας) μέχρι το σπίτι τους και να απολαμβάνουν τα οφέλη από την τεχνολογία.

aa144
04-11-07, 10:32
Πάντα τα λαμόγια καλοπερνάνε στη χώρα της ισότητας, είναι αλήθεια αυτό.

A_gamer
04-11-07, 12:03
:lol::lol: Με κατάλαβες αλλά δεν ήταν και ιδιαίτερα δύσκολο...!

Αλλά ταχύτητες που φυσάνε πρώτη φορά το ακούω για provider...! Για σου ρε Κόκκαλη...!:p

Θα σ' το εξηγήσω αλλιώς: ταχύτητες που γ@^^@ε.


Και εγώ νομίζω ότι είμαστε πολύ μακριά ακόμη από υποδομές (δίκτυα) των παρόχων που θα ξεφευγουν από το σημερινό όριο που φτάνει μέχρι τα Κέντρα του ΟΤΕ. Ο σχεδιασμός τους αυτή την περίοδο περιορίζεται στο να φτάσουν σε όσα μπορούν περισσότερα Κέντρα του ΟΤΕ για να έχουν πιθανότητες να αντλήσουν πελάτες. Οι εταιρείες (πολύ λίγες πιστεύω) που θα καταφέρουν να επιβιώσουν από τον ανταγωνισμό (ο οποίος δουλεύει προς όφελος δικό μας) θα αρχίσουν μετά από χρόνια να απλώνουν δίκτυα παράλληλα με εκείνα του ΟΤΕ για να εξυπηρετήσουν γειτονιές και κτίρια με αντίστοιχους κατανεμητές (όπως τα σημερινά καφάο)

Θα πρέπει να κάνουν συνεγκατάσταση με τα ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ για να χρησιμοποιήσουν το δίκτυό του... βέβαια χρειάζονται αντικατάσταση αυτά του ΟΤΕ με πολύ πιο ευρύχωρα και ασφαλή. Αν εννοείς πλήρες FTTH, τα μηχανήματα λέγονται ONU (όλα όμως).



Υπάρχουν, βέβαια, εξαιρέσεις στον κανόνα και μερικοί μεγαλόσχημοι (Γενικοί Διευθυντές εταιρειών κλπ) έχουν την τύχη να έχουν διακλαδώσει οπτική ίνα από τη βασική όδευση (ας πούμε π.χ. Κηφησίας) μέχρι το σπίτι τους και να απολαμβάνουν τα οφέλη από την τεχνολογία.

Όχι. Ο οποισδήποτε έχει τα λεφτά μπορεί να βάλει, και (για να σε προλάβω) δε χρειάζεται να είναι μεγαλόσχημος, μπορεί να έχει απλώς κερδίσει το Λόττο.

Devout
05-11-07, 16:11
Καλησπέρα

εγώ από φίλο sysadmin της hol έμαθα ότι ετοιμάζουν το λεγόμενο fiber-at-home με 20up/20down ή 40up/40down και τιμές στο θεό (για οικογενειακή χρήση).....

aa144
05-11-07, 16:14
Για πες και καμιά τιμή, ή τουλάχιστον καμιά άλλη πληροφορία μιας και έχεις τόσο χρήσιμες γνωριμίες...

tolisp
05-11-07, 16:25
Καλησπέρα

εγώ από φίλο sysadmin της hol έμαθα ότι ετοιμάζουν το λεγόμενο fiber-at-home με 20up/20down ή 40up/40down και τιμές στο θεό (για οικογενειακή χρήση).....



Γεια σας είμαι ο θεός!
Τιμές ξέρουμε? ;)

A_gamer
05-11-07, 16:31
I ♥ αρβύλα! :up: :yahoo:

Προφανώς δεν ξέρει ακριβώς τις τιμές, αλλά μην τρομάζετε που λέει ότι θα είναι στο θεό· εξάλλου έτσι δε γίνεται συνήθως όταν πρωτολανσάρεται ένα προϊόν (αν αληθεύει ότι θα δώσουν FTTH);

tolisp
05-11-07, 16:37
I ♥ αρβύλα! :up: :yahoo:

Προφανώς δεν ξέρει ακριβώς τις τιμές, αλλά μην τρομάζετε που λέει ότι θα είναι στο θεό· εξάλλου έτσι δε γίνεται συνήθως όταν πρωτολανσάρεται ένα προϊόν (αν αληθεύει ότι θα δώσουν FTTH);



Καλά...είναι 100% φανερό ότι είναι αρβυλα... η HOL απέχει ΠΟΛΎ από το να δώσει σωστό double play (pstn και isdn) ποσο μάλλον ....
Αλλα όπως λέει και ένας φίλος μου "ποτε μην σταματας να ονειρεύεσαι" (Rupert Murdoch) :p

harris
05-11-07, 17:27
Καλά...είναι 100% φανερό ότι είναι αρβυλα... η HOL απέχει ΠΟΛΎ από το να δώσει σωστό double play (pstn και isdn) ποσο μάλλον ....

Kαι ποιός όρισε ότι το «σωστό» double play είναι με pstn / isdn γραμμές; :lol:

Devout
05-11-07, 17:36
Δεν ξέρω ρε παιδιά αν είναι αρβύλα ή όχι. Για καφέ είχα βγεί με το παιδί και μου το είπε. Και τιμή μου είπε αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είστε έτοιμοι να ακούσετε......:oops:

harris
05-11-07, 17:40
Και τιμή μου είπε αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είστε έτοιμοι να ακούσετε......:oops:

Πες το εσύ... καθισμένοι είμαστε! :lol::p

tolisp
05-11-07, 18:08
Kαι ποιός όρισε ότι το «σωστό» double play είναι με pstn / isdn γραμμές; :lol:


Σωστό double play είναι αυτό που δουλεύουν ΌΛΕΣ οι συσκευές σου... τηλεφωνα, τηλεφωνικά κέντρα, FAX, συναγερμοί κλπ
Τώρα αν έχεις κάποιον διαφορετικό τρόπο να τα κανεις εσύ, η HOL η οποιοσδήποτε άλλος να δουλέψουν εγώ πάω πάσο...

aa144
05-11-07, 18:51
Δεν ξέρω ρε παιδιά αν είναι αρβύλα ή όχι. Για καφέ είχα βγεί με το παιδί και μου το είπε. Και τιμή μου είπε αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είστε έτοιμοι να ακούσετε......:oops:

Πέστο εσύ, δεν θα πούμε από που το μάθαμε, αντέχουμε πολύ, εδώ αντέξαμε την ΤΥ, τι να πάθουμε από μια τιμή;

Devout
05-11-07, 23:13
Ok λοιπόν. 200-250 ευρώ τα 20/20 και 350-400 ευρώ τα 40/40. Απαράδεκτες τιμές για σπίτι, εγώ μόλις το άκουσα έμεινα. Έστω και για οπτική.

lyk
05-11-07, 23:38
Mα γιατί δεν απανταει κανείς? Επεσαν όλοι λιπόθυμοι? :lol:

Mits
05-11-07, 23:47
Mα γιατί δεν απανταει κανείς? Επεσαν όλοι λιπόθυμοι? :lol:

Τηλεφωνούν να κάνουν αίτηση..

runner70
05-11-07, 23:51
Τηλεφωνούν να κάνουν αίτηση..

:worthy::worthy:

στο μυαλο μου εισαι ... ηδη προλαβα και εκανα τηλεφωνικη αιτηση πριν παρει φωτια το τηλεφωνικο κεντρο για να εχω σειρα προτεραιοτητας :rofl:

tolisp
06-11-07, 00:14
Ok λοιπόν. 200-250 ευρώ τα 20/20 και 350-400 ευρώ τα 40/40. Απαράδεκτες τιμές για σπίτι, εγώ μόλις το άκουσα έμεινα. Έστω και για οπτική.



Μην τα παραλέμε ότι είναι "απαράδεκτες τιμές" και τα σχετικά...
Έχετε δει ποτε τον τιμοκατάλογο της HOL για επιχειρήσεις?
Business Double Play
4 ISDN + Internet 12M 200euro.....

200euro για fiber 20/20 λοιπόν είναι απόλυτα λογική τιμή για το ξεκίνημα....
Μην ξεχνάμε πριν 4 μόλις χρονια το ADSL 1M του ΟΤΕ είχε κάτι παραπάνω από 100e...

MNP-10
06-11-07, 01:02
http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=137362 :whistle:

Devout
06-11-07, 01:43
Τι λέτε ρε παίδες? 200 ευρά για εμάς τους διψασμένους για mbit είναι πάρα πολλά. Εδώ κάνουμε αμην και πώς να περιορίσουμε το κόστος (εγώ πληρώνω για 2play 25 ευρουλάκια και μακάρι να ήταν και λιγότερο) και μου λέτε οτι τα 200 είναι λογικό το ποσό? Για μια επιχείρηση μπορεί να είναι καλά, όχι όμως και για οικιακή χρήση...:hmm:

famous-walker
06-11-07, 01:59
Στους χαλεπούς οικονομικά καιρούς που ζούμε και για επιχείρηση οι τιμές είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΕΣ.

karavagos
06-11-07, 02:12
Μα για επιχειρήσεις ήδη δίνει η HOL (Αττικές).
Αλλά και πάλι αν ισχύσουν οι συγκεκριμένες τιμές για επιχειρήσεις, εγώ προσωπικά τις θεωρώ πάρα πολύ καλές δεδομένου ότι θα υπάρχει κάποιο sla.

Nrod
06-11-07, 02:15
Τι λέτε ρε παίδες? 200 ευρά για εμάς τους διψασμένους για mbit είναι πάρα πολλά. Εδώ κάνουμε αμην και πώς να περιορίσουμε το κόστος (εγώ πληρώνω για 2play 25 ευρουλάκια και μακάρι να ήταν και λιγότερο) και μου λέτε οτι τα 200 είναι λογικό το ποσό? Για μια επιχείρηση μπορεί να είναι καλά, όχι όμως και για οικιακή χρήση...:hmm:

Πόση μεγάλη είναι η δίψα σου για μεγαμπίτια; Και στα πόσα μεγαμπίτια θα ικανοποιηθεί αν δίνεις 200 Ευρώ; 100, 400, 700Mpbs;

Δεν παίζω το δικηγόρο του διαβόλου αλλά υπό τις παρούσες ιντερνετικές συνθήκες, τα 6-24Mpbs δε σε καλύπτουν; Αν όχι, δεν καταλαβαίνω το λόγο :whistle:

Όσο για το κόστος, ποια θα θεωρούσες φυσιολογική τιμή; Τα 20 Ευρώ για 24Mbps ADSL είναι από τις μικρότερες τιμές παγκοσμίως!

makfil
06-11-07, 11:37
Είναι φυσικό να μας ξαφνιάζει μια νέα τέτοια προσφορά και οπωσδήποτε στην αρχή η τιμή αγοράς είναι υψηλή με βάση το νόμο της προσφοράς και της ζήτησης. Σιγά-σιγά, όμως, οι τιμές πέφτουν λόγω ανταγωνισμού και λόγω νέων προϊόντων ... και η ζωή συνεχίζεται.
Με την ευκαιρία θέλω να ρωτήσω όλους τους ειδικούς αν γνωρίζουν να υπάρχει εταιρεία που να έχει αναπτύξει δίκτυο δικό της και πέρα από το Κέντρο του ΟΤΕ, δηλαδή προς το καταναλωτικό κοινό.

emeliss
06-11-07, 13:47
Αν εννοείς καταναλωτικό κοινό τον απλό πολίτη, όχι.
Έχει γίνει προς πολύ μεγάλες επιχειρήσεις.

A_gamer
06-11-07, 20:48
Τι λέτε ρε παίδες? 200 ευρά για εμάς τους διψασμένους για mbit είναι πάρα πολλά. Εδώ κάνουμε αμην και πώς να περιορίσουμε το κόστος (εγώ πληρώνω για 2play 25 ευρουλάκια και μακάρι να ήταν και λιγότερο) και μου λέτε οτι τα 200 είναι λογικό το ποσό? Για μια επιχείρηση μπορεί να είναι καλά, όχι όμως και για οικιακή χρήση...:hmm:

Είναι πολύ καλές τιμές ΓΙΑ ΑΡΧΗ. Σύντομα θα πέσουν κατακόρυφα, αυτό είναι παραπάνω από σίγουρα.

Επί τη ευκαιρία: μήπως ξέρετε αν χρησιμοποιεί τις οπτικές της ΔΕΠΑ, δικές της ή και τα δύο (αν ισχύει η φήμη);

@ ADSLgr.com All rights reserved.