PDA

Επιστροφή στο Forum : JetSpeed 500i & incoming connections



racing4mat
08-08-03, 12:11
Γειά σε όλους,
εδώ και 2 ημέρες έκανα σύνδεση μεσω ΟΤΕΝΕΤ , 384/128 και μου βάλανε το Jetspeed 500i το οποίο απ'ότι μου είπανε είναι το κατάλληλο για να συνεργαστεί με το κέντρο τους το οποίο στην πόλη μου είναι και αυτό της INTRACOM.
Φυσικά δεν γνώριζα καν οτι με το πρωτόκολλο PPPoverATM θα είχα πρόβλημα στην αποστολή αρχείων μέσω mIRC κλπ οπότε και ζήτησα να μου αλλάξουν το πρωτόκολλο της γραμμής σε PPPoverEthernet οπότε και θα ξεπεράσω το ΝΑΤ (κάτι σαν internal router firewall).
Διάβασα εδώ στο forum ότι μπορούμε να μπούμε στα settings του JetSpeed με username / password (πολύ κακώς που δεν ενημερώσανε κανέναν οτι είμαστε ευάλωτοι και ότι όποιος θέλει απ'έξω μπορεί να μπεί και να δημιουργήσει προβλήματα) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργούνε οι εντολές.
Θα μπορούσε κάποιος να μου πεί με ποιές εντολές μπορώ να κάνω allow μια range από incoming TCP και UDP ports μέσα στο λειτουργικό του JetSpeed ?
Μόλις μπαίνω στο JetSpeed με Telnet 192.168.1.2 port 6123 είμαι στο prompt "--->"
Ποιές εντολές πρέπει να πληκτρολογήσω?

Ευχαριστώ.
Κώστας.

Maax
08-08-03, 20:29
Αφου έχεις κάνει login γράφεις ? και θα σου βγάλει μία λίστα με τις εντολές, επιλέγεις μία εντολή πχ nat ? σου βγάζει την λίστα του nat και συνεχίζεις επιλέγοντας ανάλογα στο τι θες να κάνεις.

π.χ.

--> nat ?
add
clear
delete
disable
enable
iketranslation
list
show
status
--> nat status ?
[valid command] (αυτό σημαίνει πως η εντολή σου είνει πλήρης οπότε πατάς enter αντι του ?)

και σου δείχνει τον παρακάτω πίνακα

NAT enabled on:

ID | Name | Interface | Type
------------------------------------------
1 | quick_wan | quick_wan | internal
2 | ppp-0 | ppp-0 | internal
------------------------------------------

Για ποιό εύκολα μπορείς να πας στην κρυφή σελίδα που βρήκε ο orion με ie : http://192.168.1.1/configuration/firewall.html

racing4mat
08-08-03, 21:52
Πραγματικά είναι πολύ πιο εύκολο αν θα πάω στην κρυφή σελίδα, αλλά και εκεί τι πρέπει να γράψουμε ώστε προγράμματα σαν το mIRC και γενικά, αυτά που χρησιμοποιούν το πρωτόκολλο επικοινωνίας Η.234 , να μπορούν να αποδέχνται εισερχόμενες συνδέσεις σε όποιο port επιθυμούμε?

@ ADSLgr.com All rights reserved.