PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώς πληρώνεις για το e-voice?



nikgr
04-11-07, 03:49
Σκέφτομαι να δοκιμάσω το e-voice σε συνδυασμό με το Fritz7140 μιας και είμαι πλέον και στο δίκτυο της HOL.

To θεμα είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί γενικώς με το άθλημα και δεν ξέρω κατ' αρχήν πώς αγοράζεις χρόνο... :hmm:

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι η HOL δεν είναι και τόσο βολική ως προς τους τρόπου πληρωμής.
Δεν υποστηρίζει δηλαδή paypal παρα μόνο κατάθεση σε τραπεζα ή με πιστωτική κάρτα.
Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος?

Νομίζω ότι το i-call της Altec υπερτερεί σε ευκολίες πληρωμής αλλα μιας και είμαι στο δίκτυο της HOL σκέφτομαι μήπως έχει καλύτερη απόδοση το e-voice.

Τhanks

yianniscan
04-11-07, 04:40
Η απόδοση είναι η ίδια στην ποιότητα της φωνής, αλλά επειδή και οι δύο υπηρεσίες έχουν προβλήματα διαθεσιμότητας, παραμετροποίησέ τες κι έτσι μπορείς να τις δοκιμάσεις. Επίσης η αγορά χρόνου δεν είναι απαραίτητη για τις εισερχόμενες κλήσεις.

sdn
04-11-07, 08:44
Αν δεν είσαι στο δίκτυο της HOL μην το σκέφτεσε.

Ούτε πιστωτική κάρτα δέχεται. Μόνο Τράπεζα και μάλιστα πληρώνεις εσύ την προμήθεια.

Από ποιότητα νομίζω ότι (τις περισσότερες φορές) είναι καλύτερο από το i-call

livadia
07-11-07, 20:27
Last time I deposited some money to my hol account (for the eVoice), I called their support number (1388??, I do not recall right now) and I gave them my credit card number. There was no any problem (it may have helped that the credit card is issued abroad).

nikgr
07-11-07, 21:05
Άρα ρε παιδιά αμα θες είτε πιστωτική κάρτα είτε κατάθεση σε τράπεζα με προμήθειες δε βολεύει καθόλου το evoice...
Aπορώ πώς είναι τόσο ανελαστικοί...
Ένα paypal τουλάχιστον έπρεπε να υποστηρίζεται...

tanosgr
09-11-07, 18:48
Γιατι δεν κοιτατε στο site της HOL στο τροποι πληρωμης;

Oταν ημουν συνδρομητης μονον στο evoice, πληρωνα με πιστωτικη καρτα τηλεφωνικα και ταυτοχρονα τους εστελνα και Fax. Σε 5 λεπτα τα εβλεπα στον λογαριασμο μου.
Eναλλακτικα μεσω Internet Banking στον λογαριασμο τους (χωρις προμηθεια) και ακολουθως με Fax την εκτυπωση της συναλλαγης του εκτυπωτη μου. Και παλι σε 5 λεπτα τα εβλεπα στον λογαριασμο μου.

Αργοτερα εγινα συνδρομητης της HOL και στο Internet μεσω OTE (οχι ιδιοκτητο). Εκτοτε δεν πληρωνω ξεχωριστα το evoice και επιπλεον ΔΕΝ το προπληρωνω. Αυτοματα με πιστωνουν με 500 Ευρω και στον μηνιαιο λογαριασμο της ADSL συνδρομης, αναγραφεται και η χρεωση του evoice. Τους λογαριασμους τους πληρωνω οπως παλαιοτερα.

sdn
10-11-07, 15:33
Εμένα μου έχουν δώσει 100€ :cool:

Τέλος πάντων, αν δεν είναι κάποιος στο δίκτυό της είναι ιδιαίτερα δύσχρηστος ο τρόπος να τους ενημερώνεις με fax ότι έκανες κατάθεση.

Προφανώς δεν τους ενδιαφέρει το evoice και το i-call σε γενικές γραμμές είναι το ίδιο καλό... οπότε!!!

livadia
07-12-07, 18:55
Last time I deposited some money to my hol account (for the eVoice), I called their support number (1388??, I do not recall right now) and I gave them my credit card number. There was no any problem (it may have helped that the credit card is issued abroad).

Well, unfortunately, I have to take it back. I just called that number (13844) for the same reason and they asked me to send a fax, or to go to a bank, or some other primitive methods. They even asked me for an application! (I wonder whether there are these people at the hol entrance who fill-in applications for you! Do they still exist?)

You see, hol gives me this Athens number for free, so I felt 'obliged' somehow to pay them back somehow. (I also have Callcentric, hence I do not need to have credit with hol, anyway), but apparently, all the other online companies are wrong and hol sees itself to be the only right one that fights fraud.

Well, hol's loss is callcentric's gain. I just diverted the amount I had to spend to the latter.

george1994
08-12-07, 12:10
Από την τράπεζα (Eurobank) το κάνεις μέσω του ΑΤΜ μιας κι έχει πεδίο που πληρώνεις την ΗΟΛ (βάζεις αριθμό παραστατικού και το ποσό που πληρώνεις). Εάν χρεώνει προμήθεια δεν αναγράφεται στην απόδειξη πληρωμής και δεν έχω τσεκάρει το βιβλιάριο καταθέσεων. Σας κάνω μια κόπια για το πώς γίνεται η εξόφληση του λογαριασμού.

Quadcore
03-01-08, 15:43
Αυτοί οι τύποι στην HOL είναι χαρτογιακάδες.....
Όλο φαξ και σαχλαμάρες με πιστωτικές κάρτες, ταυτότητες κλπ....

Εμένα με νευρίασαν και έφυγα... Ευτυχώς υπάρχουν και άλλοι... Τώρα ζητάνε ταυτότητα για να με διαγράψούν. Κύριοι φωτοτυπία δεν θα σας στείλω ποτέ!!!! Θα έχετε τον λογαριασμό μου IDLE.....

Άντε γείααααααα....

plouf
07-01-08, 09:29
εδω και καιρό μπορεις να πληρώνεις με πιστωτική κάρτα ξανά
απο το site winbank.gr (δεν χρειαζεται να εισαι συνδρομητης ΠΕΙΡΑΩ΅)

livadia
07-01-08, 19:09
εδω και καιρό μπορεις να πληρώνεις με πιστωτική κάρτα ξανά
απο το site winbank.gr (δεν χρειαζεται να εισαι συνδρομητης ΠΕΙΡΑΩ΅)

Interesting! Has anyone tried it? I looked at it and it asks for some invoice information, something that we do not have for just evoice credit. Any information on it?

nnn
08-01-08, 21:21
Δεν βρήκα κάτι σχετικό :hmm:

Surface
09-01-08, 18:44
Την τελευταία φορά που πλήρωσα, έκανα μεταφορά μέσω του e-banking της eurobank με 0 κόστος μιας και ο λογαριασμός της HOL είναι σε eurobank.

Μετά τους έστειλα ένα mail στο support@hol.gr με screenshot από το site της τράπεζας που φαινόταν η μεταφορά.
Τους πήρε 2-3 μέρες αλλά τα περάσανε τα χρήματα...

livadia
09-01-08, 23:04
Την τελευταία φορά που πλήρωσα, έκανα μεταφορά μέσω του e-banking της eurobank με 0 κόστος μιας και ο λογαριασμός της HOL είναι σε eurobank.

Μετά τους έστειλα ένα mail στο support@hol.gr με screenshot από το site της τράπεζας που φαινόταν η μεταφορά.
Τους πήρε 2-3 μέρες αλλά τα περάσανε τα χρήματα...

Well. for comparison, the other day I saw that my credit fell to $0.02 with Callcentric. Two (perhaps three) clicks on their website added some extra money to that (from my credit card). All that in less than 15 seconds!

When is HOL going to enter the digital world? :hmm:

nnn
09-01-08, 23:09
Hol abandoned the digital world about 1 1/2 year ago, up to that time it was possible to buy extra time using your credit card.
They claimed security issues.

Quadcore
11-01-08, 03:39
Security Issues.... is that a new candy? :p

I imagine that all the other e-business do not care for security at all BUT HOL .... cares for us...

Like I said... i-call is my main voip provider mainly because they accept paypal....

sefosmaria
14-01-08, 17:40
Εμένα μου έρχεται ένας λογαριασμός για ίντερνετ και evoice και πληρώνω εύκολα μέσω ebanking

TYRONAGA
11-02-08, 20:11
Ξεκίνησα τις μηνιαίες πληρωμές με e-Banking της https://www.eurobank.gr/europortal/imagess/banners/logo_eurobank.gif .
Μετά συνέχισα με πιστωτική κάρτα visa της https://ebank.emporiki.gr/EMPB_EBANKWeb/common/images/logo.gif
Φυσικά χρειάστηκε να στείλω ενα fax μόνο την πρώτη φορά για να συνεχίζουν να χρεώνουν την κάρτα μου με τον λογαριασμό =πάγια εντολή=...
Δεν είχα ποτέ πρόβλημα, γιατι απο το 1999 που συνεργάζομαι,πλήρωνα με πιστωτική μέσω τηλεφώνου...Αυτό γινόταν βέβαια μια φορά τον χρόνο γιατι τότε αγόραζα 6 η 12 μήνες.
Δεν βλέπω γιατι να υπάρχει τωρα πρόβλημα...

rstone
20-02-08, 02:14
Ακριβως τα ιδια προβληματα αντιμετωπισα και εγω!
Μεταφορα μεσω e-banking, μετα fax και μετα 18 τηλεφωνηματα για να πιστωσουν το λογαριασμο μου!!!!!
ΕΛΕΟΣ!!!!!
Ειναι πραγματικα λιγες οι εταιρειες που ξερουν να κανουν αυτο που λεμε BUSINESS στην Ελλαδα!!!!!
ΞΥΠΝΗΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Lumens
24-02-08, 20:28
Εγώ πάντως 2 φορές πλήρωσα από το easypay.gr, μια με χρεωστική Πειραιώς και άλλη μια με πιστωτική Εθνικής.

Mιλάω για λογαριασμό συνδρομής internet, δε ξέρω τι αλλάζει με τον λογαριασμό του evoice!

lights
04-03-08, 05:20
Καλά οι άνθρωποι είναι πολύ πίσω... :down:

Στο i-call πας στο περίπτερο , παίρνεις μια κάρτα 5 ευρώ και ούτε τράπεζες, ούτε πιστωτικές, ούτε μ@.ακίες.... :whistle:

real_goose
26-01-09, 02:44
Εγώ πάντως 2 φορές πλήρωσα από το easypay.gr, μια με χρεωστική Πειραιώς και άλλη μια με πιστωτική Εθνικής.

Mιλάω για λογαριασμό συνδρομής internet, δε ξέρω τι αλλάζει με τον λογαριασμό του evoice!

I tried to add money to my eVoice account from easypay.gr but failed. A 13 digit Payment Code to identify my account is required. I find no such number in my hol.gr or eVoice registration information or on the myholaccount page. Is there any way for me to determine my Payment Code without contacting HOL?

maxorfo
26-01-09, 04:57
Payment code is found on the invoices, sent from HOL to their Internet and Phone service subscribers.
HOL do not issue an invoice for their eVoice service alone. Only if it is combined with some other service, that requires payment regularly every month.

nnn
26-01-09, 19:35
I received a bill from HOL for the usage of my Evoice account, payable to any bank or post office.
It contains an analysis of my calls and after using up all the credited money I had, there was a small amount to be paid.

I suspect that from now on we'll receive monthly or bimonthly bills.

maxorfo
27-01-09, 00:54
Στο λογαριασμό αναγράφεται και κωδικός πληρωμής;
Καλή κίνηση πάντως, να στέλνουν λογαριασμό με ανάλυση μόνο για το eVoice.

nnn
27-01-09, 23:11
Ναι έχει και κωδικό πληρωμής και κωδικό για πάγια εντολή.

trd64
28-01-09, 12:20
Οι χρεώσεις συνεχίζουν να είναι ανά δευτερόλεπτο ή το άλλαξαν?

Επίσης δεν μουαρέσει ότι δεν μπορώ να ρυθμίσω το ποσό που είναι διαθέσιμο για κλήσεις.

Έχω τους λογαριασμούς μου σε public PBX και αν γίνει κάποια στραβή ξέρω έως πόσο χάνω. Αν βάλω και τον evoice λογαριασμό δεν έχω έλεγχο.

Κρίμα γιατί η ποιότητα είναι υπέρ-άριστη.

yianniscan
28-01-09, 15:58
Έχω τους λογαριασμούς μου σε public PBX και αν γίνει κάποια στραβή ξέρω έως πόσο χάνω. Αν βάλω και τον evoice λογαριασμό δεν έχω έλεγχο.
Τι εννοείς με το παραπάνω; Τον λογαριασμό σου στο hosted PBX δεν τον ελέγχεις;

trd64
28-01-09, 19:16
Προφανός ναι.. αλλά μιας και είναι internet based έχουν, εν δυνάμει, και άλλοι πρόσβαση.

yianniscan
30-01-09, 16:49
Δεν έχει κανείς άλλος πρόσβαση σε αυτήν, όσο δεν έχει κι άλλος πρόσβαση στον λογαριασμό του evoice σου, ή της τράπεζας που χρησιμοποιείς. Κι αυτές Internet based υπηρεσίες είναι. Το κλειδί προστασίας είναι η χρήση «ισχυρών» password αλλά κι η προστασία τους από τρίτους.

aek1000
22-02-09, 10:44
Μου τηλεφώνησαν χθές από hol και μου είπαν ότι αν θέλω να συνεχίσω να χρησιμοποιώ evoice πρέπει να στείλω στοιχεία ταυτότητα κλπ και επιπλέον ότι το σύστημα αλλάξε και θα εκδίδουν μηνιαίο λογαριασμό για τις υπηρεσίες που θα στέλνουν στο σπίτι. Δεν γίνεται δεκτή προπληρωμή με κατάθεση

dream-maniac
28-02-09, 19:12
εγω που τους πηρα τηλεφωνο μου ειπαν πως η υπηρεσια εξακολουθει να υπαρχει μονο για αυτους που εχουν ηδη μια αλλη υπηρεσια..

whitehed
28-02-09, 19:22
εγω που τους πηρα τηλεφωνο μου ειπαν πως η υπηρεσια εξακολουθει να υπαρχει μονο για αυτους που εχουν ηδη μια αλλη υπηρεσια..


Σωστο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.