PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράλογη χρέωση λογαριασμού !!!!!



rivol
04-11-07, 10:57
Παιδιά έχω κάνει αίτηση αναβάθμισης από το Hi Box στο Double Play στις 14/6/07.

Μέχρι σήμερα που μιλάμε δεν έχει ακόμα υλοποιηθεί και όλο αυτό το διάστημα πληρώνω την συνδρομή μου για το Hi Box για 1Mbit/s ενώ η ταχύτητα έχει υποβαθμιστεί στα 768 Kbit/s από τις 24/6 που ενεργοποιήθηκε το κύκλωμα και καλά.
Εννοείται ότι ούτε φορητότητα έχει γίνει μέχρι σήμερα ούτε τίποτα και ακόμα πληρώνω πάγια στον ΟΤΕ.
Την Παρασκευή λοιπόν παραλαμβάνω λογαριασμό που μου ζητάνε να πληρώσω συνδρομή τεσσάρων μηνών για το Double Play.

Και η απάντηση που τους έστειλα:

Την Παρασκευή 2/11 παρέλαβα ένα λογαριασμό από εσάς και μου ζητάτε να σας πληρώσω 119,09 €

Συγνώμη κύριοι αλλά μήπως ψάχνετε για ηλίθιους γιατί εάν είναι έτσι μάλλον λάθος πόρτα χτυπάτε.

Για ρίξτε μια ματιά στο λογαριασμό στα θέματα μου για να δείτε ότι μετά από πέντε μήνες ακόμα δεν με έχετε συνδέσει στο Double play. Το μόνο που έχετε κάνει πέντε μήνες τώρα εκτός από την ατέλειωτη ταλαιπωρία και το χάσιμο χρόνου από πλευράς μου να ασχολούμαι μαζί σας, ήταν να κατεβάσετε την ταχύτητα του Hi Box για την οποία σας πληρώνω για 1 Mbit/s και να την πάτε στα 768 Kbit/s. Δεν έχετε κάνει τίποτα ακόμα με την φορητότητα του αριθμού μου ώστε να φύγει από τον ΟΤΕ.

Τους δυο τελευταίους μήνες έχετε στα χέρια σας την υπογεγραμμένη αίτηση από εμένα και το μόνο που κάνατε ήταν μετά να μου ζητάτε την αίτηση την οποία ήδη είχατε στα συρτάρια σας. Αυτό σημαίνει καθυστέρηση από πλευράς σας στην ολοκλήρωση της διαδικασίας λόγω της ανοργανωσιάς που επικρατεί στη εταιρία σας και πετάμενα χρήματα από εμένα να πληρώνω πάγια ΟΤΕ και χρήση του eVoice τα οποία θα μπορούσα να τα έχω γλιτώσει.

Δηλαδή εγώ κάνοντας την αίτηση αναβάθμισης από το Hi Box στο Double Play θα πρέπει να πληρώνω την συνδρομή του Hi Box την συνδρομή του Double Play το λογαριασμό με τα πάγια του ΟΤΕ και την υπηρεσία eVoice ??????

Πολύ ωραία, μπράβο παιδιά, συγχαρητήρια και στο λογιστήριο σας.

Εννοείτε ότι δεν πρόκειται να πληρώσω τίποτα από αυτά που μου ζητάτε και θα περιμένω να εκδώσετε νέο λογαριασμό.

Την επόμενη φορά θα το κοινοποιήσω και στην ΕΕΤΤ.

Ευχαριστώ.

apneagr
04-11-07, 11:20
Καλά δεν ήξερες δεν ρώταγες. δεν διαβάζεις εδώ μέσα τι γίνετε με την hol. εγώ έχω hibox εδώ και ένα χρόνο στα 768 και μου στείλανε μαιλ πριν από ένα μήνα περίπου να κατεβάσω το καινούργιο firm για να μου τετραπλασιάσουν την σύνδεση αλλά τους είπα να μην τολμήσουν γιατί σίγουρα θα μπλέξω.

rivol
04-11-07, 11:33
Και σε έναν γείτονα μου, τον πήραν οι ίδιοι τηλέφωνο για να του τετραπλασιάσουν την ταχύτητα εδώ και δυο μήνες αλλά τίποτα ακόμα.

Οι άνθρωποι είναι άσχετοι ανοργάνωτοι και δεν είναι σε θέση να διαχειριστούν τον όγκο των αιτήσεων.
Καλύτερα είναι να πάνε να την στήσουν την εταιρεία σε κανένα χωριό με 500 κατοίκους και μετά βλέπουμε.

harris
04-11-07, 11:41
Rivol, με ποιον τρόπο έκανες την αίτηση; Με αγορά κουτιού από κατάστημα ή απ'ευθείας στη hol, μέσω τηλεφώνου / φαξ κλπ;

rivol
04-11-07, 11:52
Την αναβάθμιση την έκανα τηλεφωνικά και μετά όταν ήρθε ο εξοπλισμός έστειλα υπογεγραμμένη την αίτηση που είχε μέσα με τα στοιχεία μου.

harris
04-11-07, 11:57
Την αναβάθμιση την έκανα τηλεφωνικά και μετά όταν ήρθε ο εξοπλισμός έστειλα υπογεγραμμένη την αίτηση που είχε μέσα με τα στοιχεία μου.

Mπορείς να μας πεις τι ακριβώς αναγράφεται στον πίνακα του λογαριασμού που αναλύει τις χρεώσεις; :hmm:

rivol
04-11-07, 12:18
Αναφέρει τις συνδρομές σε τέσσερις διαφορετικές σειρές που αφορούν διαστήματα ενός μηνός από την ενεργοποίηση του κυκλώματος της υποβάθμισης της γραμμής στην πραγματικότητα σε 768 δηλαδή συνδρομές τεσσάρων μηνών (Ιουλίου, Αυγούστου, Σεπτεμβρίου και Οκτωβρίου) με τις ανάλογες χρεώσεις δίπλα και χρέωση υπηρεσίας eVoice για τον μήνα Σεπτέμβριο.

harris
04-11-07, 12:27
Eσύ τους λογαριασμούς αυτών των μηνών τους έχεις εξοφλήσει; Η χρέωση ανα μήνα αντιστοιχεί σε χρέωση για ΑΡΥΣ 1024 ή 768;

rivol
04-11-07, 12:32
Εγώ αυτό το διάστημα έχω πληρώσει τους λογαριασμούς του Hi Box για 1024 ενώ έχω ποια 768.

harris
04-11-07, 12:41
Εγώ αυτό το διάστημα έχω πληρώσει τους λογαριασμούς του Hi Box για 1024 ενώ έχω ποια 768.

Άρα λοιπόν έχουμε δύο λάθη: ένα είναι το ποσό χρέωσης ανά μήνα που δεν αντιστοιχεί στην παρεχόμενη υπηρεσία, και ένα πως, από ό,τι λες, έχει εξοφλήσει τους λογαριασμούς, κι αυτοί στους ξαναχρεώνουν; Καλά τα λέω; :hmm:

rivol
04-11-07, 13:13
Όχι, το λάθος είναι ότι στο ίδιο διάστημα έχω πληρώσει τις συνδρομές μου για το Hi Box και τώρα μου ζητάνε να πληρώσω για το ίδιο διάστημα και συνδρομές για το Double Play το οποίο δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα.

Κανονικά για να με χρεώνουν για το DP θα έπρεπε τουλάχιστον η γραμμή μου να έχει φύγει από τον ΟΤΕ και να έχει πάει στην HOL ώστε να μην πληρώνω πάγια και τηλέφωνα στον ΟΤΕ να έχω δηλαδή τα χαρακτηριστικά αυτά που πουλάει το DP (όχι πάγιο ΟΤΕ και απεριόριστα τηλέφωνα εσωτερικού). Τώρα όσον αφορά την ταχύτητα που θα έπρεπε να πάει στα 6 Mbts το αφήνω σε δεύτερη μοίρα.

harris
04-11-07, 13:20
Όχι, το λάθος είναι ότι στο ίδιο διάστημα έχω πληρώσει τις συνδρομές μου για το Hi Box και τώρα μου ζητάνε να πληρώσω για το ίδιο διάστημα και συνδρομές για το Double Play το οποίο δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα.

Mα, από την ανάλυση που μου διάβασες δεν προκύπτει πουθενά χρέωση DP... :hmm:

rivol
04-11-07, 13:29
Mα, από την ανάλυση που μου διάβασες δεν προκύπτει πουθενά χρέωση DP... :hmm:



Η ανάλυση του λογαριασμού που διάβασες παραπάνω αφορά στους τέσσερις μήνες που έχουν μεσολαβήσει από την ενεργοποίηση του κυκλώματος του DP και αφορά αποκλειστικά το Double play.

harris
04-11-07, 13:35
Η ανάλυση του λογαριασμού που διάβασες παραπάνω αφορά στους τέσσερις μήνες που έχουν μεσολαβήσει από την ενεργοποίηση του κυκλώματος του DP και αφορά αποκλειστικά το Double play.

Σε πρηγούμενο μήνυμά σου λες:


Αναφέρει τις συνδρομές σε τέσσερις διαφορετικές σειρές που αφορούν διαστήματα ενός μηνός από την ενεργοποίηση του κυκλώματος της υποβάθμισης της γραμμής στην πραγματικότητα σε 768 δηλαδή συνδρομές τεσσάρων μηνών (Ιουλίου, Αυγούστου, Σεπτεμβρίου και Οκτωβρίου) με τις ανάλογες χρεώσεις δίπλα και χρέωση υπηρεσίας eVoice για τον μήνα Σεπτέμβριο.

Κατ'αρχήν σε λογαριασμό DP δεν υπάρχει χρέωση e-voice... αυτό υπάρχει μόνο σε γραμμές ΑΡΥΣ όπως η δική σου ή shared LLU... άρα ένας τέτοιος λογαριασμός δεν μπορεί να αφορά το DP με τίποτα...

Αν θέλεις αντέγραψε αναλυτικά τις γραμμές του πίνακα (αφαιρόντας το username σου φυσικά), μπας και βγάλουμε άκρη ;)

rivol
05-11-07, 07:16
Σορυ που δεν απάντησα εχτές αλλά έπρεπε να φύγω.

Λοιπόν έχουμε και λέμε, στην πρώτη σειρά γράφει:

Συνδρομές

1.1.17.500.035 Hibox 1000 voip 12(nov06 4+2) εκκαθάριση – (username) -42,68 19% - 8,11

στην δεύτερη σειρά και πάει λέγοντας ....

1.1.24.103.000 hol double-play 768/192 kbps (26/6/2007 – 25/7/2007) – (username) 30.53 19% 5.80

1.1.24.103.000 hol double-play 768/192 kbps (26/7/2007 – 25/8/2007) – (username) 30.53 19% 5.80

1.1.24.103.000 hol double-play 768/192 kbps (26/8/2007 – 25/9/2007) – (username) 30.53 19% 5.80

1.1.24.103.000 hol double-play 768/192 kbps (26/9/2007 – 25/10/2007) – (username) 31.08 19% 5.91


Υπηρεσίες

1.5.30.101.000 Hol eVoice σταθερό Ελλάδας από 1/9/2007 έως 30/9/2007 (username) 19.92 19% 3.78.

rivol
05-11-07, 07:33
Όπως βλέπεις έκαναν εκκαθάριση στο Hibox και άρχισαν να χρεώνουν το Double play που έχει σχεδόν διπλή συνδρομή από τις 26/6/2007 και παραθέτω παρακάτω την κατάσταση αιτήματος που είναι καταχωρημένη στην σελίδα της HOL:

2007-06-22 16:21:40 Υποβλήθηκε αίτηση μεταβολής Η HOL υπέβαλλε στον ΟΤΕ αίτηση ενεργοποίησης του κυκλώματος στις 22/06/2007.
2007-06-22 16:21:40 Υποβλήθηκε αίτηση μεταβολής Η HOL υπέβαλλε στον ΟΤΕ αίτηση ενεργοποίησης του κυκλώματος στις 22/06/2007.
2007-06-26 16:20:48 Ολοκληρώθηκε αίτηση μεταβολής Το κύκλωμά σας ενεργοποιήθηκε στις 26/06/2007.
2007-06-26 16:20:48 Ολοκληρώθηκε αίτηση μεταβολής Το κύκλωμά σας ενεργοποιήθηκε στις 26/06/2007.
2007-10-26 16:49:53 Κ03 ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΥΠΟΓΡΑΜΜΕΝΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ .
2007-10-26 16:49:53 Κ03 ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΥΠΟΓΡΑΜΜΕΝΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ .
2007-10-29 17:03:56 Κ1 ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΕ ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ .
2007-10-29 17:03:56 Κ1 ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΕ ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ .
2007-10-30 17:49:33 Κ2 ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΒΡΟΓΧΟΥ .
2007-10-30 17:49:33 Κ2 ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΒΡΟΓΧΟΥ .

rivol
05-11-07, 09:33
Και λέω τώρα !!!! Η έναρξη χρέωσης συνδρομής για το Double play δεν θα έπρεπε να αρχίζει όταν ολοκληρώνεται η αίτηση φορητοτητας και σταματάς να πληρώνεις πάγια και τηλεφωνικές συνδιαλέξεις στον ΟΤΕ ????
Δεν θα έπρεπε να μπορείς να βάλεις επάνω τον εξοπλισμό (7140) και να έχεις τηλέφωνο από την Hol και όχι να σε πετάει στην fixed line του ΟΤΕ???
Είναι σωστό για ένα συνδρομητή να πληρώνει για πέντε μήνες πάγια στην HOL χωρίς να μπορεί να κάνει χρήση των υπηρεσιών για τις οποίες πληρώνει και ταυτόχρονα να πληρώνει και τα παγία του ΟΤΕ ????

harris
05-11-07, 09:37
Και λέω τώρα !!!! Η έναρξη χρέωσης συνδρομής για το Double play δεν θα έπρεπε να αρχίζει όταν ολοκληρώνεται η αίτηση φορητοτητας και σταματάς να πληρώνεις πάγια και τηλεφωνικές συνδιαλέξεις στον ΟΤΕ ????

Ε προφανώς έτσι γίνεται, και προφανώς έχουμε να κάνουμε με λάθος εφόσον ακόμα η σύνδεση DP δεν είναι ενεργή αλλά περιμένεις :)

rivol
05-11-07, 09:47
Κοντεύουν πέντε μήνες που περιμένω και μετά από πολλά τηλέφωνα μου ανέφεραν ότι περιμένουν την υπογεγραμμένη αίτηση.
Όταν έγινε χαμός και τους πλάκωσα στα :nono: την βρήκαν τελικά αλλά τι να το κάνεις είχαν ήδη χαθεί δυο μήνες εξαιτίας της ανοργανωσιάς του και από την άλλη ζητάνε να πληρώνεις και συνδρομή.

nikos2004
05-11-07, 22:20
Παιδιά μια μέρα ολόκληρη σήμερα παλεύουν να βρουν που είναι το λάθος στον λογαριασμό μου και βλέπουμε ποσό θα πάρει ακόμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! μου έχουν κάνει από το πρωί 5 κλείσεις στο κιν και άκρη δεν βγαίνει .το σίγουρο είναι ότι τούς χρωστώ αλλά δεν ξερόυν ποσά από 45e ως 178e(178 λόγω δίοδος για έναν χρόνο προπληρωμή 1/9/2007-1/9/2008 έλα που έχω κάνει αίτηση για dp στης 11/10/2007 και τούς λέω αν πρέπει να τα πληρώσω και δεν ξερόυν .τα πληρώνω με παγια εντολη από πιστωτική κάρτα οπού δεν ζητηθεί ποτέ λεφτά μετά από τον 6 μηνα )ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΛΟ έχω δύο κωδικός πελάτη και ο ένας δεν υπάρχει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτά εν ολίγη……………….

rivol
06-11-07, 07:44
Το λογιστήριο τους φίλε είναι για τα μπάζα !!!

Όταν πρωτοεκανα σύνδεση στο HiBox πριν ένα χρόνο περίπου έδωσα τον αριθμό της πιστωτικής μου κάρτας για να γίνονται οι χρεώσεις, μετά από έξι μήνες και αφού είδα ότι δεν είχαν κάνει καμία χρέωση, επικοινώνησα μαζί τους και μου ζήτησαν να στείλω ξανά τα στοιχεία της κάρτας μαζί με φωτοτυπία ταυτότητας. Μετά από δυο μήνες δεν είχαν κάνει τίποτα με αποτέλεσμα τα χρέη να μαζεύονται. Σε επικοινωνία μαζί τους δεν μπορούσαν να βρουν το φαχ και μου ζήτησαν να το ξαναστείλω πράγμα που έκανα και επικοινώνησα αμέσως για επιβεβαίωση ότι το παρέλαβαν. Μετά από δυο μήνες με παίρνει μια κοπέλα και μου λέει ότι δεν έχω πληρώσει τις συνδρομές μου και ότι χρωστάω το τάδε ποσό.
Τα συμπεράσματα δικά σας.

Stefanos83
07-11-07, 01:51
Παιδιά έχω κάνει αίτηση αναβάθμισης από το Hi Box στο Double Play στις 14/6/07.

Μέχρι σήμερα που μιλάμε δεν έχει ακόμα υλοποιηθεί και όλο αυτό το διάστημα πληρώνω την συνδρομή μου για το Hi Box για 1Mbit/s ενώ η ταχύτητα έχει υποβαθμιστεί στα 768 Kbit/s από τις 24/6 που ενεργοποιήθηκε το κύκλωμα και καλά.
Εννοείται ότι ούτε φορητότητα έχει γίνει μέχρι σήμερα ούτε τίποτα και ακόμα πληρώνω πάγια στον ΟΤΕ.
Την Παρασκευή λοιπόν παραλαμβάνω λογαριασμό που μου ζητάνε να πληρώσω συνδρομή τεσσάρων μηνών για το Double Play.

Και η απάντηση που τους έστειλα:

Την Παρασκευή 2/11 παρέλαβα ένα λογαριασμό από εσάς και μου ζητάτε να σας πληρώσω 119,09 €

Συγνώμη κύριοι αλλά μήπως ψάχνετε για ηλίθιους γιατί εάν είναι έτσι μάλλον λάθος πόρτα χτυπάτε.

Για ρίξτε μια ματιά στο λογαριασμό στα θέματα μου για να δείτε ότι μετά από πέντε μήνες ακόμα δεν με έχετε συνδέσει στο Double play. Το μόνο που έχετε κάνει πέντε μήνες τώρα εκτός από την ατέλειωτη ταλαιπωρία και το χάσιμο χρόνου από πλευράς μου να ασχολούμαι μαζί σας, ήταν να κατεβάσετε την ταχύτητα του Hi Box για την οποία σας πληρώνω για 1 Mbit/s και να την πάτε στα 768 Kbit/s. Δεν έχετε κάνει τίποτα ακόμα με την φορητότητα του αριθμού μου ώστε να φύγει από τον ΟΤΕ.

Τους δυο τελευταίους μήνες έχετε στα χέρια σας την υπογεγραμμένη αίτηση από εμένα και το μόνο που κάνατε ήταν μετά να μου ζητάτε την αίτηση την οποία ήδη είχατε στα συρτάρια σας. Αυτό σημαίνει καθυστέρηση από πλευράς σας στην ολοκλήρωση της διαδικασίας λόγω της ανοργανωσιάς που επικρατεί στη εταιρία σας και πετάμενα χρήματα από εμένα να πληρώνω πάγια ΟΤΕ και χρήση του eVoice τα οποία θα μπορούσα να τα έχω γλιτώσει.

Δηλαδή εγώ κάνοντας την αίτηση αναβάθμισης από το Hi Box στο Double Play θα πρέπει να πληρώνω την συνδρομή του Hi Box την συνδρομή του Double Play το λογαριασμό με τα πάγια του ΟΤΕ και την υπηρεσία eVoice ??????

Πολύ ωραία, μπράβο παιδιά, συγχαρητήρια και στο λογιστήριο σας.

Εννοείτε ότι δεν πρόκειται να πληρώσω τίποτα από αυτά που μου ζητάτε και θα περιμένω να εκδώσετε νέο λογαριασμό.

Την επόμενη φορά θα το κοινοποιήσω και στην ΕΕΤΤ.

Ευχαριστώ.

Παιζει πολυ σημαντικό ρολο , το πως θα περαστεί το αίτημα. Εαν περαστεί αιτημα για doubleplay 6mbps μεσω αρυς σε χρηστη 1mbps hibox τοτε συμβαινουν τα εξης. Το πακέτο υποβαθμίζετε στα 768 οπως σωστα είπατε για το χρονικο διαστημά κατα το οποιο εμεις δεν εχουμε ιδιόκτητο δίκτυο στην αντίστοιχη περιοχη. Η αντιστοιχη Online/Offline αναλογια στα 24mbps->1024kbps . Οποτε λογικο το downgrade γιατι ετσι ειναι ο τροπος λειτουργιας του συστηματος . Παμε παρακατω . Απο την στιγμή που έχετε το λεγομενο offline double play ( μεσω ΑΡΥΣ) η HOL σας παρεχει τα 768kbps και απεριοριστες αστικες και υπεραστικες , που επειδη δεν υπαρχει δίκτυο , θα δουλεύουν με την μορφή προεπιλογής φορεα .
Σε συντομη περιληψη . Οσο ειστε εκτος δικτύου θα εχετε 768kbps και απεριοριστες αστικες και υπεραστικες κλησεις μεσω προεπιλογης φορεα ( offline doubleplay) και 8α πληρώνετε τα 14euro pstn παγιο του ΟΤΕ (εκτος αμα πεζει isdn). Μολις καλυφθείτε απο το δίκτυο υλοποιειται αυτόματα αναβάθμιση στα 6mbps απαλάσεστε απο το παγιο του ΟΤΕ , και παραμένουν οι απεριοστες κλήσεις .
Αποτι κατάλαβα τελικα , απλ δεν ενημερωθήκατε σωστά σχετικά με το τι αγοράσετε .

rivol
07-11-07, 08:39
Η αλήθεια είναι ότι όταν έκανα την αίτηση (14/6) δεν υπήρχε ιδιόκτητο δίκτυο στην περιοχή μου. Η πρόβλεψη ήταν για μέσα Αυγούστου και τελικά έφτασε στην Βούλα στις αρχές Σεπτεμβρίου, αλλά από εκεί και μετά η HOL και μέχρι σήμερα δεν έκανε τίποτα για να προχωρήσει την διαδικασία παρά μόνο την τελευταία εβδομάδα και μετά από αλλεπάλληλα τηλέφωνα.

Το 7140 όταν το βάζω επάνω μου δίνει μόνο ίντερνετ και όταν επιχειρώ να κάνω κλήση με πετάει στη fixed line του ΟΤΕ με τις γνωστές χρεώσεις, οπότε κάνω ακόμα χρήση του fritz box που έχω από το Hibox και χρησιμοποιώ την υπηρεσία eVoice για τις εξερχόμενες κλήσεις μου.

Τώρα για θέμα προεπιλογής φορέα για την σταθερή γραμμή μου (210 89 5......) χωρίς χρέωση του ΟΤΕ σε αυτό το στάδιο, δεν έχω ακούσει τίποτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.