PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas το μεγαλείο σου



alexxnicolas
04-11-07, 23:46
Καλησπέρα σας,

Μια ωραία μέρα του Αυγούστου αποφάσισα να βάλω adsl σπίτι μου (μέχρι τότε είχα dial up). Έχοντας ψάξει, δυστυχώς λίγο το θέμα, πήγα σε ένα κατάστημα και αγόρασα ένα πακέτο της Tellas. Συμπλήρωσα τα στοιχεία μου στη σύμβαση, επέλεξα την ταχύτητα της επιθυμίας μου 1024/256, και την έστειλα μέσω απαντητικής επιστολής στα γραφεία της Tellas, περιμένοντας το πολυπόθητο τηλεφώνημα για να με συνδέσουν.

Ύστερα από 2,5 εβδομάδες και μη έχοντας κάποια ενημέρωση αποφάσισα να στείλω mail, ναι μάλιστα mail στο crm της Tellas να δω την εξέλιξη της αίτησης μου. Την επομένη έλαβα τηλεφώνημα από κάποιον υπάλληλο του crm (ναι γίνονται και αυτά όταν θέλουν να πουλήσουν) ότι δεν έχουν παραλάβει κάποια αίτηση και θα ήταν καλό για να προχωρήσει η διαδικασία να τους ξαναστείλω με fax την σύμβαση. Εγώ δεν την έστειλα, και μετά από 3 μέρες ξανατηλεφώνησα να δω αν την είχαν λάβει ταχυδρομικώς, φοβούμενος πλέον μήπως η επιστολή, επειδή είχε συννημένα προσωπικά έγγραφα, είχε χαθεί και πέσει σε κακόβουλα χέρια. Δυστυχώς όπως με ενημέρωσαν πάλι δεν τα είχαν λάβει ποτέ και θα έπρεπε να τα ξαναστείλω μέσω Fax (13/09/2007)

Παρ' όλα αυτά έχοντας ψάξει ήδη τι σημαίνει Tellas, αποφάσισα να μην προχωρήσω και να επιλέξω την σιγουριά του ΟΤΕ. Συμπλήρωσα την ηλεκτρονική αίτηση 14/09/2007 και περίμενα να ενεργοποιηθεί η γραμμή μου. Έπειτα από δύο ημέρες μου τηλεφώνησαν από τον ΟΤΕ και με ενημέρωσαν ότι δεν μπορούσαν να προχωρήσουν την αίτηση διότι κολλούσε στην αίτηση που είχα κάνει στην Tellas!

Ενοχλημένος πλεόν, αποστέλνω το παρακάτω mail προς την Tellas:

"Παρακαλώ όπως προβείτε στην υπαναχώρηση της αίτησης αλλαγής φορέα υπηρεσιών Dsl της εταιρίας σας Tellas Ανώνυμη Εταιρία Τηλεπικοινωνιών.

Διότι:
Χωρίς να έχετε λάβει την σχετική αίτηση-σύμβαση, προχωρήσατε στην διαδικασία της αλλαγής φορέα όπως έχω ενημερωθεί από τον ΟΤΕ, παρανόμως.

Το παραπάνω τεκμαίρεται από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα σήμερα 13/9/2007 με το τμήμα εξυπηρέτησης πελάτων σας και συγκεκριμένα με τον Κ. xxxxx, ο οποίος μου ανέφερε με βάση τα στοιχεία της γραμμής που του έδωσα ότι δεν έχει καταχωρηθεί καμία αίτηση χωρίς να με ενημερώσει για την μονομερή σας ενέργεια αλλαγής φορέα, ενώ όπως πληροφορήθηκα από τον ΟΤΕ έχετε προχωρήσει μονομερώς και χωρίς την συμβατική μου συγκατάθεση στην αίτηση προς τον ΟΤΕ με βάση ίσως τα στοιχεία που σας απέστειλα με το email της 7/9/2007.

Επειδή:
1.προβήκατε στην επεξεργασία και χρήση των δικών μου στοιχείων και του κατόχου της γραμμής σε βαθμό ανώτερο από αυτόν που σας είχα επιτρέψει.
2.προβήκατε, χωρίς να έχετε λάβει την γραπτή αίτηση ενεργοποίησης υπηρεσίας, στην αίτηση αλλαγή φορέα υπηρεσιών dsl από τον ΟΤΕ

Φρονώ ότι το αίτημα μου πρέπει να γίνει άμεσα δεκτό με το ενδεχόμενο σε διαφορετική περίπτωση να προσφύγω σε γραπτή καταγγελία προς την ΕΕΤΤ.

Με εκτίμηση
xxxxxxxxxx xxxxxxx

Υ.Σ σχετικό Fax θα σας αποστείλω εντός της ημέρας "

Για να συνεχίσω λοιπόν, έπειτα από 2 ημέρες με παίρνουν τηλέφωνο από την Tellas, λέγωντας μου να τους εξηγήσω τι πρόβλημα έχω πως μπορούν, να με εξυπηρετήσουν κλπ. Ενημερώντας με ταυτόχρονα ότι έχουν λάβει την επιστολή που τους έστειλα με όλα τα συννημένα έγγραφα, δηλ. αντίγραφο ταυτότητας, λογαριασμός του OTE και ότι ήδη μου έχουν ανοίξει πόρτα από τις 10 Σεπτέμβρη!!!. Στην ερώτηση μου πως έγινε αυτό αφού όπως με ενημέρωναν π.χ στις 13 Σεπτέμβρη ότι δεν έχουν λάβει καμία επιστολή, απάντησαν με την φτηνή δικαιολογία "ότι κάποιο λάθος θα έγινε" δίνοντας μου παράλληλα το κωδικό ενεργοποίησης.

Από την μεριά μου εγώ, εγκλωβισμένος πια, αφού από την μία για να προχωρήσει η αίτηση μου από τον ΟΤΕ θα ήθελε πλέον ένα μήνα αφού ο ΙSP μου ήταν η Tellas, από την άλλη δεν ήθελα να συνεχιστεί άλλο το θέμα και έχοντας πλέον κωδικό ενεργοποίησης, είπα... ας πάει το παλιάμπελο... με πήρε και με σήκωσε.

Τις πρώτες 2 εβδομάδες η ταχύτητα πολύ ικανοποιητική 107KB/s download/ 24KB/s upload και μάλιστα σταθερό.

Μετά άρχισε ο κατήφορος... και τι κατήφορος.:down::down:

Μέση ταχύτητα 4-5KB/s download και 1-2ΚΒ/s upload, ναι όπως πριν με το dial up!!!!:respekt:

Και όμως αυτές τις ταχύτητες πιάνω κατά μέσο όρο 24 ώρες το 24ώρο στην καλύτερη περίπτωση, γιατί στην χειρότερη, που πιστέψτε με είναι η συνηθέστερη, δεν μπορώ να ανοίξω ούτε την αρχική σελίδα του browser, σε σημείο που μου έρχεται να σπάσω το laptop.

Έχω επικοινωνήσει και εγώ δεν θυμάμαι πόσες φορές με το crm της Tellas με mail και δεν έχω λάβει καμία απάντηση. Δυστυχώς λόγω φόρτου εργασίας πλέον δεν μπορώ να περιμένω τα 20λεπτα και τα 30λεπτα για να πιάσω γραμμή στο 13800:whistle:.

Και διερωτώμαι υπάρχει κάποιος τρόπος να καταγγείλω την σύμβαση, αποδεικνύοντας υπαιτιότητα της Tellas, και με ποιον τρόπο. Φυσικά ούτε λόγος να πληρώσω τα τέλη που αναγράφει η σύμβαση και είναι 11.80 ευρώ για κάθε μήνα μέχρι την συμπλήρωση του 12μηνου.

Το καλό είναι ότι συνεργάζομαι με εταιρία τηλεπικοινωνιών που πλέον παρέχει adsl με την υποστήριξη της Tellas. Άντε τώρα εγώ να πουλήσω πακέτο adsl... :closed:

slipknot
04-11-07, 23:53
Πιστεύω ότι θα έχεις τσεκάρει το pc σου για κάθε λογής ιούς και ζουζούνια που μπορεί να μειώνουν την ταχύτητα σου.Η ταχύτητα που αναφέρεις πάντως είναι τόσο χαμηλή που θα έπρεπε να είχε δηλωθεί ήδη ως βλάβη

grigsgr
05-11-07, 00:06
ναί όντως. με το κέντρο εξυπηρέτησης της tellas γιατί δεν επικοινωνείς βράδυ που έχεις ένα λεπτό αναμονή έως και καθόλου; δεν είναι υποχρεωτικό να γίνει μέρα η δήλωση. πάρε τους το βράδυ και πές τους το. εκείνη θα το κοιτάξουν. εγώ όσο ήμουν στην συγκεκριμένη εταιρία δεν είχα κανένα πρόβλημα.

alexxnicolas
05-11-07, 00:13
παιδιά δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο ζουζούνι.. το μόνο ζουζούνι είναι η Tellas.

Να σας το αποδείξω. Έχω σπίτι έναν desktop και 2 laptop. Έχω τσεκάρει και στους τρεις ξεχωριστά (εννοείται κλειστεί οι άλλοι), επειδή είχα την ίδια υποψία αλλά τα ίδια. Μέχρι και το router άλλαξα από το Wag200g της Linksys, πάλι σε αυτό που μου έδωσε η tellas- siemens 4200 και τούμπαλιν

αλλά τα ίδια...

chosen0ne
05-11-07, 00:40
KATA 99% H ΠEPIΠTΩΣH ΣOY EINAI ΣAN THN ΔIKH MOY(!)... H MONH (ΣHMANTIKH) ΔIAΦOPA EINAI OTI EΓΩ ΞANAEΣTEIΛA THN AITHΣH ME ΦAΞ+ΔEN EIΔA OYTE ENA KB AKOMA......TO DSL ΛAMΠAKI AΠΛA ANABOΣBHNEI. TI NA ΛEME TΩPA. MAKAPI NA TO BPOYN AΠO KAΠOY+AYTOI!! AHΔIA M'EΠIAΣE.

alexxnicolas
05-11-07, 01:10
τι ένα.. τι δύο.. τι τρία.. τι τέσσερα... στην περίπτωση μου:nono:

που ξέρεις μπορεί να σου έρθει λογαριασμός της tellas σε κανένα μήνα...:lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.