PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΟΛΛΑΕΙ Η TV, ΟΤΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΚΛΗΣΗ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ



xarhss
05-11-07, 14:31
Το πρόβλημα αυτο το εχω αναφερει και σε αλλο σημειο του Site αλλα δε βρέθηκε λύση.
μέχρι τώρα εχω βάλει τα τηλέφωνα με φιλτρο αλλα και χωρίς. το εβγαλα απο το σπλιτερακι και το εβαλα σε αλλο δωματιο, εβγαλα και το σπλιτερακι απο τη μπριζα και αφησα σκετο το pirelli κατευθειαν στην μπριζα, οτι κι αν εκανα τιποτα δεν αλλαξε. μόλις απανταω σε κληση τηλεφωνου, η τηλεοραση κολλαει η εικονα της εντελως. η ταχυτητα μου εινα ιμε το ζόρι 5 ΜΒ. να φταινε οι μπριζες? τα φιλτρα εινα ιcrypto, υποτιθεται καλα. να παρω αλλο σπλιτερακι?

WagItchyef
05-11-07, 14:51
Εγώ χρησιμοποιώ το splitter της On Telecoms. Είσαι σίγουρος ότι συνδέεις τις συσκευές σου σωστά; Το splitter έχει δύο υποδοχές: ADSL και TEL. Στην ADSL υποδοχή συνδέεις το Pirelli. Στην TEL υποδοχή συνδέεις την τηλεφωνική σου συσκευή.

Χρησιμοποίησε το splitter της On Telecoms έτσι, χωρίς άλλα φίλτρα και τηλεφωνικές συσκευές, και πες μας.

papakion
05-11-07, 15:14
Το πρόβλημα αυτο το εχω αναφερει και σε αλλο σημειο του Site αλλα δε βρέθηκε λύση.
μέχρι τώρα εχω βάλει τα τηλέφωνα με φιλτρο αλλα και χωρίς. το εβγαλα απο το σπλιτερακι και το εβαλα σε αλλο δωματιο, εβγαλα και το σπλιτερακι απο τη μπριζα και αφησα σκετο το pirelli κατευθειαν στην μπριζα, οτι κι αν εκανα τιποτα δεν αλλαξε. μόλις απανταω σε κληση τηλεφωνου, η τηλεοραση κολλαει η εικονα της εντελως. η ταχυτητα μου εινα ιμε το ζόρι 5 ΜΒ. να φταινε οι μπριζες? τα φιλτρα εινα ιcrypto, υποτιθεται καλα. να παρω αλλο σπλιτερακι?

Όπως πολύ σωστά σου ξαναναφερθηκε, ελεγξε την γραμμή σου για βραχυκύκλωμα. Δοκιμασε και κατι αλλο: απομονωσε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές του σπιτιου (κοινως βγαλτες απο την πριζα) και βάλε μονο μια επανω στο TEL απο το σπλιτερ της On. Κάνει το ιδιο?

Θα προτεινω στον erateinos να φτιαξει και ενα FAQ ηλεκτρολογιας :crazy:

xarhss
05-11-07, 17:45
Εγώ χρησιμοποιώ το splitter της On Telecoms. Είσαι σίγουρος ότι συνδέεις τις συσκευές σου σωστά; Το splitter έχει δύο υποδοχές: ADSL και TEL. Στην ADSL υποδοχή συνδέεις το Pirelli. Στην TEL υποδοχή συνδέεις την τηλεφωνική σου συσκευή.

Χρησιμοποίησε το splitter της On Telecoms έτσι, χωρίς άλλα φίλτρα και τηλεφωνικές συσκευές, και πες μας.

μια χαρα το χρησιμοποιω και μου συμβαινει αυτο που περιγραφω,φιλτρα βαζω στις συσκευη-ες που ειναι σε αλλη μπριζα, οχι εκει που ειναι το σπλιτερ. το οτι δουλευει οκ σε εσενα , δε σημαινει οτι πρεπει να δουλευει και σε εμενα

xarhss
06-11-07, 12:20
πηρα χτες και μιλησα με τεχνικο (by the way 80 λεπτα αναμονη) και του εκανε εντυπωση το προβλημα, ρωταγε αλλους στην αρχη πηγε να μου πει να του στειλω πισω το σπλιτερ και να μου φερουν αλλο, μολις του ειπα οτι συμβαινει και στις αλλες γραμμες εκτος σπλιτερ μου ειπε οτι ειναι βραχυκυκλωμα και θα το φτιαξουν, θα με παρουν τηλεφωνο. αν ειναι βραχυκυκλωμα στη μπριζα μου δε θα ειναι? θα φερουν τεχνικο τους σπιτι??

xarhss
09-11-07, 12:46
Mόλις με πήραν τηλέφωνο από On θα έρθουν Τρίτη απόγευμα τεχνικός από το σπίτι. είχε ποτέ κανείς ανάλογη εμπειρία??? θα έρθει να δει το βραχυκυκλωμα? θα εχει και ηλεκτρολογικες γνωσεις φανταζομαι ε

Takerman
09-11-07, 13:38
Mόλις με πήραν τηλέφωνο από On θα έρθουν Τρίτη απόγευμα τεχνικός από το σπίτι. είχε ποτέ κανείς ανάλογη εμπειρία??? θα έρθει να δει το βραχυκυκλωμα? θα εχει και ηλεκτρολογικες γνωσεις φανταζομαι ε

Μπορεί να σου κάνει επιδειξη με tuper

CMS
09-11-07, 13:50
Μπορεί να σου κάνει επιδειξη με tuper

:respekt::rofl:

xarhss
09-11-07, 18:03
Μπορεί να σου κάνει επιδειξη με tuper

εννοουσα αν ρε παιδι μου θα ασχοληθει με τις μπριζες η μονο με το modem. μηπως μου πει οτι δεν ασχολειται με τις μπριζες και πρεπει να φερω δικο μου ηλεκτρολογο. παντως απορω με καποιου που postaroyn μονο και μονο για να ειρωνευθουν. προφανως δεν εχουν τιποτα καλυτερο να ακνουν στη ζωη τους. κριμα!!!!:down:

Takerman
09-11-07, 19:01
εννοουσα αν ρε παιδι μου θα ασχοληθει με τις μπριζες η μονο με το modem. μηπως μου πει οτι δεν ασχολειται με τις μπριζες και πρεπει να φερω δικο μου ηλεκτρολογο. παντως απορω με καποιου που postaroyn μονο και μονο για να ειρωνευθουν. προφανως δεν εχουν τιποτα καλυτερο να ακνουν στη ζωη τους. κριμα!!!!:down:

Κ'εγώ εννοούσα τις γνώσεις του τεχνικού. Αν δε το έπιασες δε φταίω εγώ. Οι χαρακτηρισμοί ας λείπουν.

Aitherovamon
09-11-07, 21:52
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ στην αρχή , τελικα μία συσκευή τηλεφώνου που την είχα συνδέση με το χέρι και μονωτική ταινία στα καλώδια κατευθείαν στο τοίχο αν και είχε φίλτρο βραχυκύκλωνε την γραμμή μου . Όταν άλλαξα συσκευή με καινούργια και έβαλα σε εκείνο το δωμάτιο πρίζα με κλιπσακί έφτιαξαν όλα.


Κάτι σου βραχυκυκλώνει την γραμμή , η τηλεφωνική συσκευή είναι η κάποιο φάξ , ή κάπου έχεις χύμα καλώδια συνδεμένα απλά με μονωτική ταινία μεταξύ τους .

PS : αν έχεις περάσει την γράμμη μέσα απο κάποιο UPS επίσης υπάρχει περίπτωση να σου την βραχυκυκλώνει.

xarhss
11-11-07, 11:03
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ στην αρχή , τελικα μία συσκευή τηλεφώνου που την είχα συνδέση με το χέρι και μονωτική ταινία στα καλώδια κατευθείαν στο τοίχο αν και είχε φίλτρο βραχυκύκλωνε την γραμμή μου . Όταν άλλαξα συσκευή με καινούργια και έβαλα σε εκείνο το δωμάτιο πρίζα με κλιπσακί έφτιαξαν όλα.


Κάτι σου βραχυκυκλώνει την γραμμή , η τηλεφωνική συσκευή είναι η κάποιο φάξ , ή κάπου έχεις χύμα καλώδια συνδεμένα απλά με μονωτική ταινία μεταξύ τους .

PS : αν έχεις περάσει την γράμμη μέσα απο κάποιο UPS επίσης υπάρχει περίπτωση να σου την βραχυκυκλώνει.
με μονωτικη ταινια δεν υπαρχει τιποτα. και πλεον και τα δυο τηλεφωνα ειναι σε ασχετες μπριζες με το μοντεμ. απλα το μοντεμ ειναι σε ups.

WagItchyef
11-11-07, 14:33
Το Sagem πως το έχεις συνδέσει με τον router; με UTP καλώδιο ή S/UTP-FTP καλώδιο; Πόσα μέτρα είναι αυτό το καλώδιο; Υποψιάζομαι ότι μπορεί να το έχεις συνδέσει απευθείας με UTP. Από όσο γνωρίζω αν είναι σκέτο UΤP πρέπει να χρησιμοποιήσεις και Switch. Αν είναι FTP (μερικές φορές το λένε S/UTP) τότε μπορείς να το συνδέσεις απευθείας.

SpUga5
11-11-07, 16:14
Δεν είμαι σίγουρος WagItchyef αλλά νομίζω ισχύει ακρβώς το αντίθετο απ'αυτό που λές... Και επειδή θα αγοράσω 15 μέτρα utp καλώδιο για να ενώσω το tv-box (όταν ενεργοποιηθώ) παρακαλώ κάποιον που ξέρει περισσότερα να μας διαφωτίσει...:clap:

xarhss
11-11-07, 19:04
το συνεδεσα με το καλωδιο της συσκευασιας (είχε δύο) αυτό που ήταν λιγο πιο μικρο. γυρω στα 3 μετρα. γραφει πανω ftp.
Παντως δε καθεται καλα πανω στο μοντεμ. αν κουνηθει λιγο βγαινει. το μοντεμ ειναι συνδεδεμενο με ups, οπως και το tv box

WagItchyef
11-11-07, 20:32
Δεν είμαι σίγουρος WagItchyef αλλά νομίζω ισχύει ακρβώς το αντίθετο απ'αυτό που λές... Και επειδή θα αγοράσω 15 μέτρα utp καλώδιο για να ενώσω το tv-box (όταν ενεργοποιηθώ) παρακαλώ κάποιον που ξέρει περισσότερα να μας διαφωτίσει...:clap:

To FTP CAT 5 είναι UTP CAT 5 + εξωτερική θωράκιση. Το UTP είναι μόνο συνεστραμένα ζεύγη. Αν θες ρίξε μια ματιά στο http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=23&category=69978275 και δες τι λέει για τα UTP και FTP.

........Auto merged post: WagItchyef added 60 Minutes and 25 Seconds later........

Εδώ πρέπει να πω ότι μπορεί να κάνω λάθος, αλλά έτσι είδα στο site του Πλαίσιου, και έβαλα και ένα Switch.

cnp5
11-11-07, 23:17
FTP = Foiled Twisted Pair
STP = Shielded Twisted Pair
UTP = Unshielded Twisted Pair

Ένα καλό Cat(egory)5 UTP καλώδιο, μπορεί να φτάσει μέχρι και 100 μέτρα, με συνήθεις μέγιστες αποστάσεις 50-80. Δε χρειάζεσαι switch για να συνδέσεις το tvbox με το pirelli και φυσικά ο τύπος καλωδίου δε παίζει ρόλο στο πως θα συνδεθούν (με εξαίρεση τα αντεστραμμένα ethernet καλώδια που ο λόγος ύπαρξής τους είναι να συνδέσουν 2 ethernet συσκευές απευθείας μεταξύ τους και όχι μέσω κάποιου switch ή router).

xarhss
12-11-07, 08:55
το προβλημα το ελυσα. μαλλον. ειχα συνδεσει το tvbox με πολυμπριζο ups. μολις το εβαλα σε ενα απλο πολυμπριζο σταματησε το πρβολημα

zackbam
12-11-07, 14:30
Στο σπίτι μίας φίλης μου συμβαίνει το έξής περίεργο: Αν πας να δεις τηλεόραση κάνει πολλές διακοπές , pixelιάσματα... Είναι χάλια! Αν όμως σηκώσεις το τηλέφωνο, και όσο έχει σήμα, όλα είναι τζάμι!!!! Συνεπώς για να δουν κάτι σηκώνουν και κλείνουν συνέχεια το ακουστικό!!! Πώς εξηγείται αυτό!!! Έχει ήδη πάει τεχνικός εκεί, μα δεν κατάφερε και τίποτα! Τους είπε να αλλάξουν πρίζα, κατέβασε και την ταχύτητα, μα χωρίς αποτέλεσμα.

xarhss
12-11-07, 17:57
καλο κι αυτο!!! δε ξερω. απλα σιγουρα παιζουν ρολο τα Ups, τα φιλτρα και ολα τα ενδιαμεσα η ισως και οι μπριζες. πειραματιστειτε και ρωτηστε. ετσι βρηκα λυση κι εγω

@ ADSLgr.com All rights reserved.