PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το NO-IP DUC



vshadow
23-02-05, 18:13
Εδώ και πολύ καιρό συνδέομαι στο DC++ όντας active user με τη βοήθεια του No-IP χωρίς κανένα πρόβλημα. Όμως από χθες το βράδυ το No-IP μου εμφανίζει προβλήματα.
Καταρχάς, όταν ανοίγω το No-IP DUC (έχω την τελευταία έκδοση), στους hosts δεν μου εμφανίζει τίποτα. Ταυτόχρονα από κάτω ξεκινά να ψάχνει για το IP και μου γράφει:
[23/02/2005 16:18:35] Checking Remote IP Address.
[23/02/2005 16:19:02] Error connecting to server to check IP address. Will retry in 60 seconds.

Ζητάω να κάνει Refresh host list και τότε μου εμφανίζει το host μου αλλά από κάτω γράφει:
[23/02/2005 16:27:46] Retrieving hosts, please wait.
[23/02/2005 16:28:07] Host retrieval failed, will retry in 960 seconds. Using previous hosts for time being. If this problem persists, click here to try on another port.

Δοκιμάζω να κάνει χρήση alternate port και μου βγάζει:
[23/02/2005 16:51:51] Alternate port option set. Attempting to refresh hosts using port 80. If this still does not work and you are connected to the internet, you may want to contact support@no-ip.com for more help.
[23/02/2005 16:51:51] Retrieving hosts, please wait.
[23/02/2005 16:52:12] Host retrieval failed, will retry in 1800 seconds. Using previous hosts for time being. If this problem persists, click here to try on another port.

Δοκιμάζω Update checked hosts αλλά και πάλι:
[23/02/2005 17:00:55] Updating all checked hosts
[23/02/2005 17:01:16] Updating checked: Server unavailable, will retry in 1800 seconds.
και το εικονίδιο στο host γίνεται κατακόκκινο από τα νεύρα του (σαν και μένα)...

Δοκίμασα να κοιτάξω και το account μου στο www.no-ip.com , αλλά δεν παρατήρησα τίποτα που είναι λάθος. Έκανα και delete το host μου και ξαναδημιουργία του, αλλά και πάλι δεν είδα αποτέλεσμα.

Τι παίζει; Είναι γενικό το πρόβλημα ή μονάχα δικό μου; Βγάζει κανείς άκρη; Από ό,τι κατάλαβα πρέπει να έχουν πρόβλημα οι servers του no-ip, αλλά τότε γιατί κανείς άλλος δεν εμφναίζει αυτό το πρόβλημα;

Yngwiedis
23-02-05, 19:31
Δοκίμασες να κάνεις disable το όποιο software firewall έχεις ( άν έχεις ) η το firewall των XP ( πάλι αν έχεις ) ;

vshadow
24-02-05, 01:43
Το είχα σκεφτεί ήδη το firewall, αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Είτε on είτε off το ίδιο αποτέλεσμα έχει. Άλλωστε εδώ και πόσο καιρό το No-IP DUC δούλευε μια χαρά παρέα με το software firewall.
Επειδή δεν απάντησε κανείς άλλος, να φανταστώ ότι κανείς άλλος δεν έχει παρόμοιο πρόβλημα;

Δοκίμασα να χρησιμοποιήσω άλλο πρόγραμμα. Συγκεκριμένα από το www.dyndns.org έφτιαξα ένα account και έβαλα τον client DynDNS Updater v2.2.0.76. Το ξέρει κανείς το πρόγραμμα; Μέχρι στιγμής δουλεύει μια χαρά, αλλά για μακροπρόθεσμα, που με ενδιαφέρει, ξέρει κανείς αν είναι καλό;

TheCondor
24-02-05, 02:09
Το είχα σκεφτεί ήδη το firewall, αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Είτε on είτε off το ίδιο αποτέλεσμα έχει. Άλλωστε εδώ και πόσο καιρό το No-IP DUC δούλευε μια χαρά παρέα με το software firewall.
Επειδή δεν απάντησε κανείς άλλος, να φανταστώ ότι κανείς άλλος δεν έχει παρόμοιο πρόβλημα;

Δοκίμασα να χρησιμοποιήσω άλλο πρόγραμμα. Συγκεκριμένα από το www.dyndns.org (http://www.dyndns.org) έφτιαξα ένα account και έβαλα τον client DynDNS Updater v2.2.0.76. Το ξέρει κανείς το πρόγραμμα; Μέχρι στιγμής δουλεύει μια χαρά, αλλά για μακροπρόθεσμα, που με ενδιαφέρει, ξέρει κανείς αν είναι καλό;

Γενικα σαν υπηρεσια ειναι καλυτερη αυτη του dyndns.org απο αυτη του no-ip.com. Εγω παντως οταν χρησιμοποιουσα το no-ip.com δεν ειχα ποτε προβλημα, ουτε και οι φιλοι μου που τους το ειχα συστησει.

Το καλυτερο παντως ειναι να αγορασεις ενα δικο σου domain να ησυχασεις, μπορεις να ρυθμισεις ο,τι θελεις και το uptime απλα θα ειναι 100% χωρις κανενα προβλημα.

HaRRy
24-02-05, 13:05
?? τι σχέση έχει αυτό με το dc++ ??

vshadow
24-02-05, 15:51
Το είχα σκεφτεί αν έπρεπε να το βάλω εδώ ή στο γενικό forum του P2P. Το έβαλα εδώ, γιατί έχει έμμεση σχέση, καθώς χρειάζεται ένα προγραμματάκι (όπως το No-IP DUC) για να κάνεις την dynamic IP να φαίνεται ως static IP και να είσαι επομένως active user στο DC++.

Draken
26-02-05, 18:48
Ελεος παιδια κοντευω να τρελαθω. :shock:
Ειμαι με Vivodi και usr 9106. Εχω ψαξει ολο το forum και δεν εχω βρει ακρη. Χρησιμοποιω το dyndns (δυστυχως το noip δεν λειτουργει) και δεν μπορω με τπτ να γινω active σε διαφορα hub η ακομα και οταν συνδεομαι ως active δεν μπορω να κανω search. Καμια ιδεα τι να κοιταξω. Τα εχω ελεγξει ολα πανω απο 5 φορες.

ΥΓ: Στο forum της Vivo διαβασα οτι η εν λογω "εταιρια" μπλοκαρει ορισμενα incoming connections. Υπαρχει περιπτωση να ευθυνεται αυτο; :mad:

TearDrop
20-03-05, 16:32
Ελεος παιδια κοντευω να τρελαθω. :shock:
Ειμαι με Vivodi και usr 9106. Εχω ψαξει ολο το forum και δεν εχω βρει ακρη. Χρησιμοποιω το dyndns (δυστυχως το noip δεν λειτουργει) και δεν μπορω με τπτ να γινω active σε διαφορα hub η ακομα και οταν συνδεομαι ως active δεν μπορω να κανω search. Καμια ιδεα τι να κοιταξω. Τα εχω ελεγξει ολα πανω απο 5 φορες.

ΥΓ: Στο forum της Vivo διαβασα οτι η εν λογω "εταιρια" μπλοκαρει ορισμενα incoming connections. Υπαρχει περιπτωση να ευθυνεται αυτο; :mad:

Βάλε στα options το ΙP σου. Επισης θα πρέπει να το βάζεις κάθε φορά που αυτό αλλάζει. Αν έχεις λογαριασμό στο dyndns.org ή στο no-ip.com για να μην αλλάζεις συνέχεια IP, βάλε στα options του DC++ το host name σου. Αυτο υποτίθεται οτι θα γίνεται αυτόματα update όταν αλλάζει η IP σου, οπότε το DC++ θα δουλεύει μια χαρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.