PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλό SNR



JasonasGR86lol86
05-11-07, 19:18
Δεν ειχα ακουσει για την αναβαθμηση της ταχυτητας του zisto αλλα τις τελευταιες μερες παρατηρησα μειωση στην ταχυτητα και βιωσα πολλες αποσυνδεσεις.

Μπηκα λοιπον στο ADSLgr να δω "τι παιζει" και εμαθα για την αναβαθμηση.Μενω στην Νεα Σμυρνη και απ οτι ειδα εχει γινει η αναβαθμηση εδω.

Παρατηρησα δε πως ενω εχω Atten 30 ,εχω SNR οχι περισοτερο απο 6 που απ οτι ειδα σε καποιο αλλο thread ειναι χαμηλο!

Χρησημοποιω το siemens speedstream 4200 συνδεδεμενο με usb στο pc μου (δεν εχει θυρα ethernet).

Η ερωτηση ειναι απλη.Πως μπορω να αυξησω το SNR μου?


(ps. sry για το "κουλο" μου ονομα αλλα δοκιμασα πολλα ονοματα και ηταν πιασμενα οποτε σε μια στιγμη απογνωσης βγηκε αυτο :P )

psolord
05-11-07, 19:38
Κατ'αρχήν καλώς ήλθες στο forum. Κατά δεύτερον ξαναγράψε το μηνυμα στα ελληνικά γιατί θα σου το σβήσουν οι admin. Απαγορεύνοται τα greeklish. Ειναι κανόνας του site.

Νext εδώ έχει ενα update για το speedstream. http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=76948&highlight=a8b

Κατέβασε το και κάνε update. Δεν είναι σίγουρο οτι θα λύσει το πρόβλημα σου γιατί όπως λες το snr σου ειναι πολύ χαμηλό. Επίσης τι υπολογιστή έχεις που δεν έχει ethernet θύρα? Πάρε μία καρτούλα pci 10 ευρώ έχει γιατι διαφορετικά ούτε update μπορείς να κάνεις ούτε τη δουλεία σου σωστά. Το usb είναι για τα μπάζα. Πρέπει να φωνάξουνε το Λιακατά να το μαζέψει! :)

lx911
05-11-07, 19:43
Καλως Ηρθες στην παρεα μας :)

Ακου προσεχτηκα τι πρεπει να κανεις...

Θα πας μπροστα στον router θα γονατισεις και θα αρχισεις να φωναζεις
ΑΥΞΗΣΟΥ SNR MOY, ΑΥΞΗΣΟΥ SNR MOY, ΑΥΞΗΣΟΥ SNR MOY!!! :rofl:

Ολοι εχουν αυτο το προβλημα φιλε μου αλλα λιγα μπορουμε να κανουμε...
Η Tellas ειπε οτι θα στρωσει η κατασταση.
Φυσικα μπορεις να παρεις τηλεφωνο και να το δωλωσεις βλαβη αλλα λιγα πραγματα περιμενε απο την Tellas.

Υ.Γ. Διαβασε τους κανονες τους forum ;)

blx
06-11-07, 01:34
Δεν ειχα ακουσει για την αναβαθμηση της ταχυτητας του zisto αλλα τις τελευταιες μερες παρατηρησα μειωση στην ταχυτητα και βιωσα πολλες αποσυνδεσεις.

Μπηκα λοιπον στο ADSLgr να δω "τι παιζει" και εμαθα για την αναβαθμηση.Μενω στην Νεα Σμυρνη και απ οτι ειδα εχει γινει η αναβαθμηση εδω.

Παρατηρησα δε πως ενω εχω Atten 30 ,εχω SNR οχι περισοτερο απο 6 που απ οτι ειδα σε καποιο αλλο thread ειναι χαμηλο!

Χρησημοποιω το siemens speedstream 4200 συνδεδεμενο με usb στο pc μου (δεν εχει θυρα ethernet).

Η ερωτηση ειναι απλη.Πως μπορω να αυξησω το SNR μου?


(ps. sry για το "κουλο" μου ονομα αλλα δοκιμασα πολλα ονοματα και ηταν πιασμενα οποτε σε μια στιγμη απογνωσης βγηκε αυτο :P )


Πασει θυσια και οπωστριποτε πρεπει να το αλλαξεις σε εθερνετ και να περασεις και ολα τα απντειτς, μετα βλεπουμε και κανουμε...

giogr4
06-11-07, 13:59
Παιδιά μόνο να αναφέρω μια σημαντική παράμετρο!

Οποιος έχει συνδέσει το Speedstream 4200 με USB στον υπολογιστή του ΔΕΝ θα πρέπει να προχωρήσει στην αναβάθμιση του firmware του router του μέσω αυτού του utility. Το ορίζει πολύ καθαρά όταν τρέχουμε την εφαρμογή. Ετσι αντί να το αναβαθμίσουμε μπορεί να το καταστρέψουμε!:rolleyes:
Το καλύτερο είναι ethernet σύνδεση, βέβαια και για όσους δεν διαθέτουν τέτοια, μια καρτα δικτύου ethernet θα κάνει την δουλειά...

Στην συγκεκριμένη περίπτωση για το SNR, καλά είναι να περιμένουμε μέχρι και το τέλος των αναβαθμίσεων να σταθεροποιηθεί η κατάσταση και μετά να κάνουμε το οτιδήποτε. Το πιο πιθανό είναι να βελτιωθεί αυτό.;)

droulas13
06-11-07, 14:03
Φτου φτου και ξαναφτου επειδη το snr μου επεσε μεχρι 15 αν και δεν ειμαι και τοσο κοντα στο dslam ισως βοηθησε σε αυτο το οτι ειμαι σε καινουρια πολυκατοικια!! Α ξεχασα, φτου και παλι:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.