PDA

Επιστροφή στο Forum : Ping - Εξάντληση χρονικού ορίου αίτησης.



tiatrou
05-11-07, 19:23
Ήθελα να ρωτήσω πόσο λογικό είναι και σε ποιους άλλους συμβαίνει να εξαντλείται το χρονικό όριο αίτησης στην εντολή ping. Παλιά μου συνέβαινε πολύ σπάνια, αλλά εδώ και μια βδομάδα που ξεκίνησαν τα προβλήματα της HOL, με εξαίρεση μερικές βασικές τοποθεσίες (ote.gr, uoa.gr, ntua.gr, hol.gr, forthnet.gr κ.τ.λ.), στην εντολή αυτή δεν βρίσκει χρόνο καθώς εξαντλείται το χρονικό όριο, ακόμη και στη microsoft.com ή το in.gr, και σε πάρα πολλές άλλες.
Το ίδιο συμβαίνει και με την εντολή tracert, όπου πάλι φαίνεται η διαδρομή μέχρι το modem <1ms και όλα τα άλλα χρονικά όρια της διαδρομής εξαντλούνται, με αποτέλεσμα να μην εμφανίζονται ούτε οι διαδρομές. Εκεί δεν μπορεί να κάνει tracert πουθενά απολύτως, ούτε στη hol.gr. Παλιά δεν συνέβαιναν αυτά. Υποτίθεται πρέπει να δηλωθεί σαν βλάβη;
Όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει. Θα το εκτιμούσα πολύ.

tiatrou
05-11-07, 22:57
Δεν ξέρει κανένας να μου απαντήσει; :!: Συμβαίνει το ίδιο και σε άλλους;

Nrod
06-11-07, 02:21
Συμβαίνει μερικές φορές, ανάλογα βέβαια με το site το οποίο κάνεις ping. Π.χ. μερικά sites για λόγους ασφαλείας δεν απαντούν σε ping πακέτα. Αν θές μπορείς να χρησιμοποιήσεις το "ping -w timeout" (το timeout σε millisecond) για να αυξήσεις το χρόνο απάντησης.

Πάντως αν τα στατιστικά της γραμμής σου, το browsing και οι ταχύτητές σου είναι καλές, το ping και το traceroute είναι το τελευταίο πράγμα για να ανησυχείς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.