PDA

Επιστροφή στο Forum : On Telecoms και ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ (Μοσχάτο)



nikapin
05-11-07, 19:49
...Τα φώτα σας συνανθρωποι!

πάνε 2 εβδομάδες τώρα που έβαλα on ολα σε ένα....
σε 2 σπίτια (2 πακέτα ξεχωριστά).
Και τα δύο έχουν DSLAM τον Ιππόδρομο (είμαι Μοσχάτο).

Συμβαίνει κάτι τρελό... ( για μένα τουλάχιστον ).
Στο 1 σπίτι μου κατέβασαν την ταχύτητα από 10 που χρόνιζε αργα και που στα 6.7Μβ
Στο άλλο από 12 κάτι σε 10 και ακόμα μου κάνει disconnect aνα δεκάωρο οχτάωρο.

Το θέμα όμως είναι αλλο: Kαι στα 2 σπίτια το internet σερνεται.... και εξηγούμαι:

Με abeltronica βλέπω download το πολύ 500.
Mε speedtest 4μβιτ
Από ntua κατεβάζω με 60 και με download manager ---> 600!!!
torrent από 3-150;
από Microsoft 40...


(πανω κάτω και για τα δύο σπίτια)

Στην αρχή νόμισα πως η ΟΝ δεν έχει bandwiidth.... αλλά τα 600 με download manager δεν θα μπορούσαν να υπάρχουν... από την άλλη το ntua με 60????

Το youtube.... τα ζα μου αργά.....


ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ????????? (Τα λεφτα μου πίσω????)

:cry:

Y.Γ. έχω βάλει το firm για τον PIRELLI

cnp5
05-11-07, 20:22
...Τα φώτα σας συνανθρωποι!

πάνε 2 εβδομάδες τώρα που έβαλα on ολα σε ένα....
σε 2 σπίτια (2 πακέτα ξεχωριστά).
Και τα δύο έχουν DSLAM τον Ιππόδρομο (είμαι Μοσχάτο).

Συμβαίνει κάτι τρελό... ( για μένα τουλάχιστον ).
Στο 1 σπίτι μου κατέβασαν την ταχύτητα από 10 που χρόνιζε αργα και που στα 6.7Μβ
Στο άλλο από 12 κάτι σε 10 και ακόμα μου κάνει disconnect aνα δεκάωρο οχτάωρο.

Το θέμα όμως είναι αλλο: Kαι στα 2 σπίτια το internet σερνεται.... και εξηγούμαι:

Με abeltronica βλέπω download το πολύ 500.
Mε speedtest 4μβιτ
Από ntua κατεβάζω με 60 και με download manager ---> 600!!!
torrent από 3-150;
από Microsoft 40...


(πανω κάτω και για τα δύο σπίτια)

Στην αρχή νόμισα πως η ΟΝ δεν έχει bandwiidth.... αλλά τα 600 με download manager δεν θα μπορούσαν να υπάρχουν... από την άλλη το ntua με 60????

Το youtube.... τα ζα μου αργά.....


ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ????????? (Τα λεφτα μου πίσω????)

:cry:

Y.Γ. έχω βάλει το firm για τον PIRELLI

Η γνώμη μου είναι ότι η On αυτή τι στιγμή έχει οριακά πρόβλημα bandwidth. Για το λόγο αυτό και για να επιτρέπουν σε όλους τους χρήστες τους να μπορούν να έχουν Internet, έβαλαν limit στο πόση ταχύτητα μπορεί ένα connection να έχει. Αποτέλεσμα το download χωρίς download manager να σέρνεται απαράδεκτα χαμηλά... Ο μόνος τρόπος, αυτή τι στιγμή να κατεβάσεις με καλές ταχύτητες είναι με download manager και τουλάχιστον 15-20 connections για ένα αρχείο...
Για torrent (λόγο της φύσης του πρωτοκόλλου) δεν έχω κανένα πρόβλημα αφού με ευκολία φτάνει στο 70% του max download, αλλά εδώ παίζουν και άλλοι παράγοντες λόγο και όχι μόνο το bandwidth της εκάστοτε εταιρίας παροχής internet. Γενικότερα τα p2p δίκτυα δεν είναι ο καλύτερος τρόπος μέτρησης ταχύτητας.

Δυστυχώς οι χρήστες της OnTelecoms διπλασιάστηκαν σχεδόν μέσα σε ένα μήνα και ελπίζουμε σε αναβάθμιση στο άμεσο μέλλον.
Αντίστοιχο πρόβλημα είχαμε και για 10-15 μέρες στις αρχές Ιουνίου που ευτυχώς τότε προχώρησαν σε αναβάθμιση της σύνδεσής τους με το εξωτερικό και ανασάναμε πάλι.

nikapin
05-11-07, 20:25
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!
Αυτο με το Limit είναι τσεκαρισμένο?
Για μένα που δουλεύω από το σπίτι είναι ένας λόγος να τους τα δώσω όλα πίσω,,,, το remote desktop είναι δράμα!!!!!!! και το χρειάζομαι επειγώντος

cnp5
05-11-07, 22:06
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!
Αυτο με το Limit είναι τσεκαρισμένο?
Για μένα που δουλεύω από το σπίτι είναι ένας λόγος να τους τα δώσω όλα πίσω,,,, το remote desktop είναι δράμα!!!!!!! και το χρειάζομαι επειγώντος

Δυστυχώς για την ώρα ναι, τουλάχιστον με τις μετρήσεις μου... Παραθέτω και μια εικόνα που πιστεύω τα λέει όλα... Κατεβάζοντας από nvidia το ίδιο αρχεία, με διαφορά μόλις 3 λεπτά, το πρώτο με 17 connections και το δεύτερο με ένα connection από το ίδιο πρόγραμμα πάντα. Το πρώτο κατέβηκε με 1100-1300KB/sec και το δεύτερο με 50-80KB/sec. Νομίζω μιλάει από μόνο του... :down:

nikapin
06-11-07, 00:55
... γενικά ο κόσμος το ξέρει? Δεν καταλαβαινω τι λογική της ον...

LeonFR
06-11-07, 10:48
... γενικά ο κόσμος το ξέρει? Δεν καταλαβαινω τι λογική της ον...
Φιλε μην εχεις παραπονο γιατι υπαρχουν και χειροτερα ,ειμαι στο ιδιο Dslam με σενα μενω μοσχατο και ειμαι στο Forthnet2play με τα 24Mbt:lol: κλειδωνω με το ζορι 4Mbit αυτες τις μερες ενω τις προηγουμενες ημουν και 3.4mbit εχω Attenuation 43 .Τωρα στη ιδια πολυκατοικια με μενα ειναι παιδι που ειναι On Telecom εχουμε ιδιες ακριβως τιμες στα παντα Attenuation και κλειδωνει 7-7.5Mbit ,πες μου τωρα τι φταιει η Forthnet η γραμμη μου ????
Ειμαι ετοιμος να παω προς On Telecom

cpnemo
06-11-07, 11:43
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!
Αυτο με το Limit είναι τσεκαρισμένο?
Για μένα που δουλεύω από το σπίτι είναι ένας λόγος να τους τα δώσω όλα πίσω,,,, το remote desktop είναι δράμα!!!!!!! και το χρειάζομαι επειγόντως
Είμαι στην ίδια περιοχή με σένα αλλά σε άλλο dslam (Φαλήρου).Τα στατιστικά της γραμμής μου φαίνονται στο προφίλ μου, με το Remote Desktop δεν έχω κανένα πρόβλημα ...πάει σφαίρα.
Γνώμη μου το πρόβλημα δεν είναι της Οn....
ΥΓ: Για remote desktop δοκίμασε το logmein (www.logmein.com). Νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο αυτη τη στιγμή για απομακρυσμένη διαχείριση με ασφάλεια.

nikapin
06-11-07, 15:51
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,
cpnemo : οταν λες δεν είναι της ΟΝ το πρόβλημα, εννοείς οτι είναι της υποδομής?

Μετά από συνομιλία μου με τον ΟΤΕ μου είπαν πως υποχρεόυνται βάση σθμβολαίου με τους ιδιωτικούς παρόχους να επέμβουν αν η γράμμη κλειδώσει κάτω από 2 Μβιτ!!!!!!

cpnemo
07-11-07, 14:59
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,
cpnemo : οταν λες δεν είναι της ΟΝ το πρόβλημα, εννοείς οτι είναι της υποδομής?


Εννοώ ότι πρέπει να μας πεις κάποια πράγματα για την γραμμή σου για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε...
Όπως SNR,attenuation ,είδος σύνδεσης (usb,lan,wireless)

nikapin
08-11-07, 19:31
LAN συνδεση
Connection 10711/1011


Attenuation: 18 με 5 SN up
34 me 8 SN down

στο άλλο σπίτι

LAN συνδεση
Connection 6700/980 έχει γίνει downgrade από 10990

Attenuation: 19 με 6 SN up
37 me 8 SN down

Cacofonix
25-11-07, 16:24
Φίλε nikapin, εμένα γενικά το internet πάει καλά, εκτός αν δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις και δεν βλέπω τα άσχημά τους. Τώρα τι να σου πω...
Πού ακριβώς μένεις; Εγώ στο γήπεδο δίπλα.

ivas75
20-11-08, 14:23
Φίλε nikapin, εμένα γενικά το internet πάει καλά, εκτός αν δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις και δεν βλέπω τα άσχημά τους. Τώρα τι να σου πω...
Πού ακριβώς μένεις; Εγώ στο γήπεδο δίπλα.

Φίλε cacofonix επειδή μετακομίζω και εγώ στο μοσχάτο δίπλα στο γήπεδο (Μιαούλη) μήπως μπορείς να μου δώσεις τα στοιχεία της σύνδεσής σου, να δω αν θα έχω πρόβλημα με το όλα σα ένα?
Ευχαριστώ πολύ!

Cacofonix
20-11-08, 16:24
Φίλε cacofonix επειδή μετακομίζω και εγώ στο μοσχάτο δίπλα στο γήπεδο (Μιαούλη) μήπως μπορείς να μου δώσεις τα στοιχεία της σύνδεσής σου, να δω αν θα έχω πρόβλημα με το όλα σα ένα?
Ευχαριστώ πολύ!
Έχω φύγει από την On εδώ και 1 χρόνο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.