PDA

Επιστροφή στο Forum : Τρελές Χρεώσεις WIND ADSM



Σελίδες : [1] 2

Eduardo
06-11-07, 10:37
Ενεργοποίησα το φοιτητικό Wind ADSM (30€/μήνα+2€ τέλη κινητής τηλεφωνίας) στις 30.10.07.
Ο λογαριασμός εκδόθηκε στις 4.11.07 και για τις 5 μέρες του Οκτώβρη μου είπανε πως θα χρεωθώ αναλογικά το πάγιο και να προσέξω να μην καταναλώσω περισσότερα δεδομένα από τα αναλογούντα.

30Gb το μήνα αντιστοιχούν σε 1Gb/ημέρα (20:00-08:00) και τα 3Gb αντιστοιχούν σε 100Μb/ημέρα (08:00-20:00).

Ο όγκος που κατανάλωσα τις 5 μέρες του Οκτώβρη δεν ξεπέρασε τα 50Μb την μέρα και τα 200Mb το βράδυ.

Και ενώ περίμενα λογαριασμό κοντά στα 40 ευρώ (5€ για τον Οκτώβρη και 30€ για τον Νοέμβρη + 5€ τέλη) ήρθε για 84 ευρώ γιατί λένε ότι ξεπέρασα το αναλογούν του παγίου του Οκτώβρη....

Τι μπορώ να κάνω....?
:rtfm:

Koala_
06-11-07, 10:45
Είναι παράλογο αλλά δεν πρόκειται να βγάλει κανείς άκρη..

Παράθεση από την σελίδα (http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1441)τους:

Τώρα, αποκλειστικά από την WIND, μπορείτε να απολαμβάνετε απεριόριστη χρήση στο νέο πακέτο ADSM Non-Stop για πάντα* με 49€ μόνο!

και λίγο πιο κάτω υπάρχει η επεξήγηση του *

* Με πολιτική ορθής χρήσης: Μέγιστη μηνιαία χρήση 30 GB για αποφυγή κακόβουλης χρήσης της υπηρεσίας.

Απάτη....:rtfm:

21century
06-11-07, 10:55
Οχι μονο απάτη αλλα φιλε μου πως θα βγαλουν τα λεφτα για να πληρωνουν τις διαφημισεις τους...εξαλλου αν υποστηριζει οτι υπαρχιε οριο λογω κακοβουλης χρησης, τοτε τι προσφερουν τα πακετα κινητου Ιντερνετ εκτος απο την τρελα να κοιτας την ογκοχρεωση ως λαιμητομο για τον επαγγελματια..

k_koulos
06-11-07, 11:50
λογικά σου έχουν δώσει αναλυτικό με τις χρεώσεις του internet, δες πόσα λέει εκει οτι κατανάλωσες και πες μας.

υπάρχει θέμα με την περίπτωση να έχουν κάνει λάθος, αλλά υπάρχει και περίπτωση να έχεις υπερκαταναλώσει, μιας και οι μετρητές που σου δίνουν να βάλεις στο pc δεν πιάνουν όλη τη κίνηση, γιαυτό δες τον αναλυτικό πόσα MB σε χρεώνει και σε ποιές ζώνες, και κάνε τους ενα τηλ να στο διορθώσουν αν είσαι σίγουρος οτι είναι λάθος η χρέωση

Eduardo
06-11-07, 12:04
λογικά σου έχουν δώσει αναλυτικό με τις χρεώσεις του internet, δες πόσα λέει εκει οτι κατανάλωσες και πες μας.

υπάρχει θέμα με την περίπτωση να έχουν κάνει λάθος, αλλά υπάρχει και περίπτωση να έχεις υπερκαταναλώσει, μιας και οι μετρητές που σου δίνουν να βάλεις στο pc δεν πιάνουν όλη τη κίνηση, γιαυτό δες τον αναλυτικό πόσα MB σε χρεώνει και σε ποιές ζώνες, και κάνε τους ενα τηλ να στο διορθώσουν αν είσαι σίγουρος οτι είναι λάθος η χρέωση

Ο μετρητής δεδομένων που σου δίνουν με το usb data card σβήνει όλα τα δεδομένα την επομένη ημέρα και δεν έχει ιστορικό αναλυτικό που να καταγράφει και να σου εμφανίζει κάθε μέρα την ώρα που μπήκες και το σύνολο δεδομένων που κατέβασες/ανέβασες (κάτι που κάνει το λογισμικό της pci express).
Το διευκρινίζουν ότι ο μετρητής δεν καταγράφει τα updates των definitions του antivirus αλλά αυτά δεν ήταν πάνω από 1 Mb/day.

Το ότι δεν έχω υπερβεί το όριο είμαι 1000% σίγουρος γιατί το παρακολουθούσα και ήμουν πολύ κάτω από το όριο. Ούτε ταινίες κατεβάζω, ούτε τραγούδια. Απλά browsing και πάντα με παρακολούθηση των δεδομένων. Για αυτό είμαι εξωφρενών! :evil:

k_koulos
06-11-07, 12:11
στον αναλυτικό σίγουρα σου γράφει, αν δεν σου γράφει τότε τους κάνεις αγωγή, αν σου γράφει παράλογα κοιτάς το σύστημα σου για ιους, spyware και λοιπά ζουζούνια, και καλό είναι να μην στηρίζεσαι στον μετρητή.

online αναλυτικό δεν σας δίνει η wind; εμένα μου έχει φανεί πολλές φορές χρήσιμος ο online λογαριασμός;)

grpanos2000
06-11-07, 14:09
Δεν νομιζω οτι ειναι και η καλυτερη ιδεα να κανεις τετοιες συνδεσεις.Ηθελες τα και παθες τα που λενε και στο χωριο μου.Δεν πρεπει να κανεις τετοιες συνδεσεις γιατι δεν μπορεις να υπολογισεις τον ογκο απο τα δεδομενα και το αποτελεσμα το ειδες.:nono::nono:

k_koulos
06-11-07, 14:14
μην είμαστε παράλογοι, εμένα μου έχει λύσει τα χέρια η VMCC, απλά το παν είναι να ξέρεις το pc σου και η τσέπη σου μέχρι που φτάνουν, το μεν πρώτο για την αποφυγή ιών και λοιπών σχετικών ζουζουνιών που μπορεί να σου κάνουν την ζημία, και το δεύτερο για να βρεις το πρόγραμμα που σε εκφράζει!

πάντως πιστεύω οτι είναι θέμα λάθους του λογιστηρίου της εταιρίας, και με ένα τηλ θα λυθεί. [εκτός και αν όντως του δείχνει τέτοια μεγάλη κίνηση ο αναλυτικός]

Eduardo
06-11-07, 14:31
Δεν νομιζω οτι ειναι και η καλυτερη ιδεα να κανεις τετοιες συνδεσεις.Ηθελες τα και παθες τα που λενε και στο χωριο μου.Δεν πρεπει να κανεις τετοιες συνδεσεις γιατι δεν μπορεις να υπολογισεις τον ογκο απο τα δεδομενα και το αποτελεσμα το ειδες.:nono::nono:

Νόμιζα πως ζω σε μια πολιτισμένη χώρα και όχι στην Ουγκάντα! Αλλά όλοι κοροϊδεύουν τον κόσμο μέχρι να υπογράψουμε τα συμβόλαια και μετά χρεώνουν ότι θέλουν.... Μήπως τους ελέγχει και κανείς..? Λέω να κάνω μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ (http://www.eett.gr/opencms/sites/EETT/CostumerInformation/QuestionCharge.html) αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει...

Eduardo
06-11-07, 23:02
Απορώ όμως γιατί όταν παίρνω τηλέφωνο στο 1260 οι ηχογραφημένες εντολές λένε ότι στο non stop έχετε απεριόριστο internet με 99 ευρώ το μήνα!!!! Και στο site γράφουν 49 €!!!

Πολύ φοβάμαι ότι έχουν καταχωρημένο ακόμη στο σύστημα τους για το φοιτητικό πρόγραμμα το όριο των 70 Mb/μήνα (08:00 - 20:00) και των 20Gb/μήνα (20:00 - 08:00).

Ενώ στο site τα όρια που γράφουν είναι 3Gb/μήνα (08:00 - 20:00) και των 30Gb/μήνα (20:00 - 08:00).

Αλλα διαφημίζουν και άλλα χρεώνουν.... Μόνο έτσι μπορώ να εξηγήσω τη χρέωση που μου κάνανε..... Αν συμβαίνει αυτό είναι πράγματι απαράδεκτοι!

k_koulos
06-11-07, 23:12
χα χα, αν απο την ανάλυση/αναλυτικό δεις οτι ισχύει αυτό, και είσαι καλός στις διαπραγματεύσεις, όλο και κάτι μπορεί να κερδίσεις παραπάνω απο το απλό σβήσιμο της εξτρα χρέωσης!

πσ εκτύπωσε τα σχετικα απο το νετ πριν τα αλλάξουν

gtl
06-11-07, 23:17
Επέμεινε, ζήτα διευκρινίσεις για την χρήση που σε χρέωσαν (ο λογαριασμός δεν γράφει πόσα gigabytes κίνησης?) και αν χρειαστεί κάνε οπωσδήποτε καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Επίσης βάλε το πρόγραμμα DUmeter για να παρακολουθείς την χρήση bandwith της σύνδεσής σου καλύτερα.

ph4nt0m
07-11-07, 01:07
Ενεργοποίησα το φοιτητικό Wind ADSM (30€/μήνα+2€ τέλη κινητής τηλεφωνίας) στις 30.10.07.
Ο λογαριασμός εκδόθηκε στις 4.11.07 και για τις 5 μέρες του Οκτώβρη μου είπανε πως θα χρεωθώ αναλογικά το πάγιο και να προσέξω να μην καταναλώσω περισσότερα δεδομένα από τα αναλογούντα.

30Gb το μήνα αντιστοιχούν σε 1Gb/ημέρα (20:00-08:00) και τα 3Gb αντιστοιχούν σε 100Μb/ημέρα (08:00-20:00).

Ο όγκος που κατανάλωσα τις 5 μέρες του Οκτώβρη δεν ξεπέρασε τα 50Μb την μέρα και τα 200Mb το βράδυ.

Και ενώ περίμενα λογαριασμό κοντά στα 40 ευρώ (5€ για τον Οκτώβρη και 30€ για τον Νοέμβρη + 5€ τέλη) ήρθε για 84 ευρώ γιατί λένε ότι ξεπέρασα το αναλογούν του παγίου του Οκτώβρη....

Τι μπορώ να κάνω....?
:rtfm:

Αν ο Οκτώβρης έχει 31 μέρες και εσυ το ενεργοποίησες στις 30 τότε για ποιες 5 μέρες μιλάμε; Μήπως έχεις και άλλο λογαριασμό στην WIND; Ο αναλυτικός τι λέει για τις χρεώσεις; Με το 1260 μίλησες; Μήπως σου έχουν χρεώσει για 2 μήνες;

valen_gr
07-11-07, 01:17
Ρε φιλε, καταρχην τι σχεση εχει το ADSM με το Wind ADSL. Καμια.
Αυτο το βαζεις στο φορουμ κινητης τηλεφωνιας.
Παρακατω.
Επειδη γραφεις και τα ιδια στο Myphone, το να καθεται ο καθενας και να λεει οτι του κατσει ΧΩΡΙΣ να εχει τον λογαριασμο στα χερια του, ειναι απο αστειο μεχρι ανευθυνο.

Κατσε να τον λαβεις, να δεις ΤΙ και ΠΟΥ σε χρεωνουν, και οχι πραματα του στυλ "ειμαι 100% σιγουρος κτλ κτλ", και εαν οντως υπαρχει λαθος, παρε τηλεφωνο στο CC της Wind, ουτε τρελη αναμονη θα φας, θα σου μιλησουν κι ευγενικα, και εντελει θα ελεξουν την συνδεση σου για λαθη, και ναι, εαν υπαρχει θα στο διορθωσουν.

Ειληκρινα δεν καταλαβαινω γιατι με τη μια αρχιζεις τους αφορισμους κτλ κτλ...

Ηρεμια....

Πρωτα πιστοποιησε οτι εχει γινει οντως λαθος, και κατα δευτερον αναγνωρισε κατα ποσο η Wind διατιθεται να το διορθωσει, και κανε το σχολιο σου ελευθερα...

Ημαρτον...

Umbra
07-11-07, 01:33
:worthy::worthy:

Eduardo
07-11-07, 01:35
Ρε φιλε, καταρχην τι σχεση εχει το ADSM με το Wind ADSL. Καμια.
Αυτο το βαζεις στο φορουμ κινητης τηλεφωνιας.
Παρακατω.
Επειδη γραφεις και τα ιδια στο Myphone, το να καθεται ο καθενας και να λεει οτι του κατσει ΧΩΡΙΣ να εχει τον λογαριασμο στα χερια του, ειναι απο αστειο μεχρι ανευθυνο.

Κατσε να τον λαβεις, να δεις ΤΙ και ΠΟΥ σε χρεωνουν, και οχι πραματα του στυλ "ειμαι 100% σιγουρος κτλ κτλ", και εαν οντως υπαρχει λαθος, παρε τηλεφωνο στο CC της Wind, ουτε τρελη αναμονη θα φας, θα σου μιλησουν κι ευγενικα, και εντελει θα ελεξουν την συνδεση σου για λαθη, και ναι, εαν υπαρχει θα στο διορθωσουν.

Ειληκρινα δεν καταλαβαινω γιατι με τη μια αρχιζεις τους αφορισμους κτλ κτλ...

Ηρεμια....

Πρωτα πιστοποιησε οτι εχει γινει οντως λαθος, και κατα δευτερον αναγνωρισε κατα ποσο η Wind διατιθεται να το διορθωσει, και κανε το σχολιο σου ελευθερα...

Ημαρτον...

Το ασύρματο ADSL της Wind λέγεται Wind ADSM. Και το θέμα μπήκε εδώ απο τον administrator, οχι απο εμένα.

Στο myphone το έβαλα επίσης για να δω αντίστοιχες περιπτώσεις και όντως δεν λένε και τα καλύτερα και εκει για την Wind...

Μένω σε περιοχή που δεν μπαίνει ενσύρματο adsl και προχώρησα στο πρόγραμμα της Wind για το μειωμένο κόστος.
Αλλο να περιμένεις 40 ευρώ λογαριασμό και άλλο να σου λένε οτι θα πληρώσεις 84€!

Το ότι δεν εχω τον λογαριασμό δε σημαίνει κάτι, ούτε ότι πρόκειται να αλλάξει το ποσό της χρέωσης!
Ξέρεις πολλούς που κατάφεραν να αλλάξουν το ποσό της χρέωσης του λογαριασμού τους...?
Πες μου εσυ πως θα αποδείξω οτι δεν έχω υπερβεί το όριο ογκοχρέωσης απο τι στιγμή που το λογισμικό - μετρητής που σου δίνουν μηδενίζει αυτόματα με την αλλαγή της ημέρας... Γιατί δεν καταγράφει το ιστορικό της σύνδεσης αναλυτικά για κάθε φορά που μπαίνεις και για όλο το μήνα?
Ωστόσο θα επανέλθω μόλις τον έχω στα χέρια μου και μακάρι να αλλάξει κάτι αλλά δεν το πιστεύω.

Είμαι αστείος και ανεύθυνος εγω και όχι η Wind που άλλα λέει στο 1260, άλλα γράφει στο site και εντέλλει άλλα χρεώνει στους λογαριασμούς της....?

valen_gr
07-11-07, 01:56
Καταρχην, να ξεκαθαρισουμε κατι. Δεν υπαρχει ασυρματο ADSL. Πολυ απλα, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Το ADSM ειναι λογοπαιγνιο. Οι 3G/HSDPA υπηρεσιες των δικτυων κινητης τηλεφωνιας, ανηκουν ξεκαθαρα στο φορουμ για κινητη τηλεφωνια, εαν το εβαλε εδω administrator, εκανε λαθος, το φορουμ εδω ειναι για το ADSL που δινει η Wind μεσω της Tellas. Καμια σχεση με το ADSM.

To οτι δεν εχεις τον λογαριασμο, σημαινει πολλα, διοτι δεν ξερεις ακομα με σιγουρια ΤΙ σε εχουν χρεωσει.

Και ναι, ξερω πολλους που εχουν λαβει πιστωση για λαθη λογαριασμων (λογω ανικειμενου εργασιας) και ειναι το πιο ευκολο πραγμα να κανει εταιρεια κινητης τηλεφωνιας. Δεν μιλας με καποια τρισαθλια ISP που εχουν τριτοκοσμικο support, αλλα με εταιρεια με πολυετη εμπειρια στο support, και μια χαρα θα στον ελεξουν και διορθωσουν εαν οντως υπαρχει λαθος.

Γιαυτο και σου λεω απλα κανε λιγο υπομονη να δεις τι θα προκυψει...απλα...

Για να εχεις το πληρες ιστορικο, για ολο τον μηνα, θα κανεις χρηση του Wind connection manager(εαν δεν το κανεις ηδη), διαθεσιμο στην ιστοσελιδα της Wind, στις ρυθμισεις εχει την επιλογη ιστορικο που μπορει να σου πει αναλυτικα απο εως την ταδε ημερομηνια ποσα ΜΒ εκανες.

Τα λογισμικα των κατασκευαστων δεν ειναι και τα πιο ευχρηστα η φιλικα....

Οσο για το IVR, που δεν εχουν προλαβει ακομα να αλλαξουν τα ηχογραφημενα, ε οκ, νταξ....κανε τους ρομπα για αυτο....τι να πω...
Το τι γραφει η ιστοσελιδα, το συμβολαιο σου, στο καταστημα κτλ αυτο εχει σημασια.
Προφανως εχει καθυστερησει κατι με την ηχογραφηση των νεων.

alexxnicolas
07-11-07, 03:55
Είναι παράλογο αλλά δεν πρόκειται να βγάλει κανείς άκρη..

Παράθεση από την σελίδα (http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1441)τους:


και λίγο πιο κάτω υπάρχει η επεξήγηση του *


Απάτη....:rtfm:


Καταρχήν να ξέρετε ότι το μέγιστο όριο στο απεριόριστο είναι τα 45GB. Στα 30 σε παίρνουν τηλέφωνο για να σου υπενθυμίσουν ότι έχει φτάσει το όριο των 30 και μετά στο ανοίγουν μέχρι τα 45. Ούτως η άλλως αυτά τα μεγέθη είναι εξωπραγματικά για μηνιαία χρήση, δηλ θα πρέπει να έχει φουλάρει το torrent και να κατεβάζει ασταμάτητα!!! και αν προλάβεις πριν κλείσει ο μήνας!!!!


Επίσης οι περιπτώσεις υπερχρέωσης είναι πολύ σπάνιες και σχεδόν κατά 98% θα την εντοπίσουν οι ίδιοι και θα σε πιστώσουν στον επόμενο.

Το ενδεχόμενο της μη ενημέρωσης του συστήματος με το νέο τιμολόγιο είναι αδύνατο, αυτά δεν γίνονται.

Επίσης το πάγιο του φοιτητικού είναι 30+5,95 ο φόρος κινητής δηλ. 35,95.

Το πιο πιθανό είναι να έχεις υπερβείς την ανάλογη δωρεάν ογκοκίνηση. O συνοδευτικός μετρητής δεν είναι και πολύ αξιόπιστος, καλύτερα να κατεβάσεις το DU meter.

valen_gr
07-11-07, 04:07
τα τελη ειναι 2,38 εαν δεν υπερβει το δωρεαν. Μεχρι 30 ευρω ΠΡΟ ΦΠΑ ειναι 2 ευρω το τελος.
Και το παγιο ειναι 30 ευρω ΜΕ ΦΠΑ... :)

Davout
07-11-07, 04:57
Γενικώς εγώ φοβάμαι/δεν εμπιστεύομαι τα προγράμματα που έχουν ογκοχρέωση. Άμα μπορείς, πιστεύω πρέπει να δίνεις κάτι παραπάνω και να παίζεις με το απεριόριστο, αλλιώς ίσως να σε βολεύει κάτι σε λιγότερο "mobile". :p

Xguru
07-11-07, 05:00
Το ενδεχόμενο να σου κράτησαν 2 πάγια επειδή ήταν νέα σύνδεση το ρώτησες;

Eduardo
07-11-07, 12:24
Οχι, δεν μου χρέωσαν 2 πάγια.
Προπληρώνεις ένα πάγιο και τις ημέρες μέχρι την έκδοση του λογαριασμού πληρώνεις αναλογικά.
Στη θεωρία τουλάχιστον ισχύει αυτό... :whistle:

Το Wind Connection Manager δεν είναι και τόσο χρήσιμο...
Δεν καταγράφει ώρες εισόδου και αντίστοιχης ογκοχρέωσης. Κάτι που αντίθετα κάνει το λογισμικό της pci express.
Εκεί μπορούσα να βλέπω αρχείο όλων των εισόδων στο net με την ώρα που μπήκα και πόσα δεδομένα κατέβασα. Πολύ χρήσιμο!
Μου είπανε στο 1260 οτί αυτό δεν μπορώ να το κάνω με το λογισμικό της wind... :hmm:

valen_gr
07-11-07, 13:51
το 1260 ειναι αναρμοδιο, με το 1231 θα μιλας για θεματα ADSM.To Wind connection manager με το που αποσυνδεθεις θα σου πει ποσα ΜΒ εκανες σε αυτη τη συνδεση, και βεβαια, απο το ιστορικο μπορεις να δεις για ολες τις προηγουμενες ημερες πχ να βαλεις απο τις 5 του μηνα μεχρι τις 15, να δεις σε αυτες τις 10 ημερες ποσα ΜΒ εκανες.

neikko
07-11-07, 19:25
Είναι γνωστό ότι ηWind υπερχρεώνει και παραπληροφορεί με τις διαφημίσεις τις..

Eduardo
07-11-07, 22:51
το 1260 ειναι αναρμοδιο, με το 1231 θα μιλας για θεματα ADSM.To Wind connection manager με το που αποσυνδεθεις θα σου πει ποσα ΜΒ εκανες σε αυτη τη συνδεση, και βεβαια, απο το ιστορικο μπορεις να δεις για ολες τις προηγουμενες ημερες πχ να βαλεις απο τις 5 του μηνα μεχρι τις 15, να δεις σε αυτες τις 10 ημερες ποσα ΜΒ εκανες.

Και το 1231 τα ίδια μου είπε. Ξεχνάς πως δεν έχω απεριόριστο όλο το 24ώρο αλλά απο τις 20:00 μέχρι τις 08:00. Με ενδιαφέρει να βλέπω τον όγκο δεδομένων απο τις 08:00 μέχρι τις 20:00. Και αυτό με το Wind Connection Manager δεν είναι εφικτό! Σκοπίμως λέω εγώ, δεν το σκέφτηκαν θα έλεγε κάποιος άλλος...

Καλείς το 1260 και σου λένε "μήνυμα χωρίς χρέωση" και στο καπάκι "για τη κλήση αυτή θα χρεωθείτε 12 λεπτά".... Πλάκα με κάνεις...;;;;

2η μέρα μετά την τηλεφωνική και μέσω email παρατήρηση οτι δεν έχουν αλλάξει τις χρεώσεις στiς ηχογραφημένες εντολές και ακόμη παραμένουν οι παλιές χρεώσεις!
:down:

iliask
07-11-07, 23:00
Νόμιζα πως ζω σε μια πολιτισμένη χώρα και όχι στην Ουγκάντα! Αλλά όλοι κοροϊδεύουν τον κόσμο μέχρι να υπογράψουμε τα συμβόλαια και μετά χρεώνουν ότι θέλουν.... Μήπως τους ελέγχει και κανείς..? Λέω να κάνω μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ (http://www.eett.gr/opencms/sites/EETT/CostumerInformation/QuestionCharge.html) αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει...

TΑ ΖΟΝΙΑΝΙΑ τα ξέρεις ????Και εσύ διαμαρτύρεσαι για τις χρεώσεις της wind......:rofl:

valen_gr
07-11-07, 23:07
Καλείς το 1260 και σου λένε "μήνυμα χωρίς χρέωση" και στο καπάκι "για τη κλήση αυτή θα χρεωθείτε 12 λεπτά".... Πλάκα με κάνεις...;;;;


Οχι, δεν σου κανουν πλακα. Τι δεν καταλαβες απο το μηνυμα αυτο? Το μηνυμα χωρις χρεωση ειναι οτι για την κληση αυτη , θα χρεωθεις 12 λεπτα . Οταν λοιπον μεινεις στην γραμμη και μπεις στο μενου του IVR, εχει γινει τοτε η χρεωση.

Εαν δεν θες να χρεωθεις τα 12 λεπτα, απλα τερματιζεις την κληση.


Οσον αφορα τον μετρητη δεδομενων, οχι, δεν εχει την δυνατοτητα για μετρηση συμφωνα με την ωρα. Η εφαρμογη του wind connection manager προυπηρχε του φοιτητικου πακετου.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι μαλον θα πρεπει να ψαξεις για τριτη εφαρμογη για κατι τετοιο.

Eduardo
08-11-07, 23:04
3η μέρα μετά την τηλεφωνική και μέσω email παρατήρηση οτι δεν έχουν αλλάξει τις χρεώσεις στiς ηχογραφημένες εντολές και ακόμη παραμένουν οι παλιές χρεώσεις!

:down:

Eduardo
09-11-07, 22:56
4η μέρα μετά την τηλεφωνική και μέσω email παρατήρηση οτι δεν έχουν αλλάξει τις χρεώσεις στiς ηχογραφημένες εντολές και ακόμη παραμένουν οι παλιές χρεώσεις!

:down:

Eduardo
12-11-07, 22:43
5η μέρα (εργάσιμη) μετά την τηλεφωνική και μέσω email παρατήρηση οτι δεν έχουν αλλάξει τις χρεώσεις στiς ηχογραφημένες εντολές και ακόμη παραμένουν οι παλιές χρεώσεις!

:down:

Eduardo
13-11-07, 14:36
Voila! 'Ηρθε ο λογαριασμός!

'Εχουμε και λέμε :

30/10/07 : 86,36 Mb (20:00-08:00)

31/10/07 : 231,93 Mb (20:00-08:00)
31/10/07 : 0,35 Mb (08:00-20:00)

01/11/07 : 42,59 Mb (20:00-08:00)
01/11/07 : 20,77 Mb (08:00-20:00)

02/11/07 : 82,92 Mb (20:00-08:00)

03/11/07 : 51,57 Mb (08:00-20:00)

Οποτε μπήκα βράδυ δεν είχα καμιά χρέωση (σωστό!)
Οταν έμπαινα την ημέρα με χρέωναν!!! (λάθος!!!)

Υπενθυμίζω πως έχω το φοιτητικό πρόγραμμα με 30Gb/μήνα (20:00-08:00) και 3Gb/μήνα (08:00-20:00) που αναλογικά σημαίνει 1Gb/ημέρα και 100Mb/ημέρα αντίστοιχα.

Συνολικά κατανάλωσα 443,80Μb από 20:00 έως 08:00 και δεν χρεώθηκα τίποτα!
Συνολικά κατανάλωσα 72,70Μb από 08:00 έως 20:00 και χρεώθηκα 29,08 € !!!

Και το κερασάκι στη τούρτα: ένα επιπλέον πάγιο που δεν δικαιολογείται των 9 ευρώ το οποίο μου είπανε πως μπήκε εκ παραδρομής....

Από το πρωί προσπαθώ να συνεννοηθώ και να εξηγήσω τι συμβαίνει σε κάποιον στο 1260 και στο 1231 αλλά στάθηκε αδύνατον.... Τελικά μετά απο 5 αποτυχημένες συνεννοήσεις βρέθηκε κάποιος στο 1231 που κατάλαβε και ελπίζω να προωθήσει το θέμα στο λογιστήριο...

Παιδιά μεγάλη προσοχή στους λογαριασμούς!!! Δεν ξέρουν τι τους γίνεται!!!!!!!!

:down::down::down:

nikoskar
14-11-07, 16:28
ΟΤΕ και ξερο ψωμι :respekt:
Τουλαχιστον δεν σε χρεωνει λαθος...

roseman1986
10-12-07, 03:32
Πάρε τους και μίλα με το τμήμα λογαριασμών και όχι με τους τεχνικούς εκεί θα σου τα εξηγήσουν καλύτερα , το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι τα πάγια προπληρώνονται και επειδή ήταν ο πρώτος λογαριασμός σου χρέωσαν τα πάγια του προηγούμενου μήνα (από τότε που ενεργοποιήθηκες ) καθώς και τα πάγια του επομένου μήνα , εάν ισχύει αυτό θα το δεις στον επόμενο λογαριασμό που θα πρέπει να είναι κανονικός εάν δεν υπερβεις τα όρια που θέτουν.(την ίδια σπορεία είχα και εγώ στον πρώτο λογαριασμό μου από την εταιρεία της Ontelecoms ,πρώτος 54+κάτι ψηλά ,αλλά ο επόμενος ήρθε κανονικά στα 32 έχω το πακέτο τηλεφωνία και ίντερνετ χωρής την ΤV , το ίδιο νομίζω συμβαίνει σε όλες τις εταιρίες τηλεπικοινωνιών από όσο το έχω ψάξει δηλαδή τα πάγια προπληρώνονται και το αναφέρουν και στο συμβόλαιο ), τώρα εάν σου έχουν χρεώσει άλλα ντάλον θα τους ζητήσεις να σου τα αφαιρέσουν και με fax εγγράφως διλάδή όπου θα τους έχεις τον αναλυτικό λογαριασμό σου και τι έχεις πληρώσει καθώς και το τι αναφέρουν στην σελίδα τους ότι πρέπει να πληρώνεις καθώς και το συμβόλαιο που έχεις υπογράψει , κράτησε το αποδεικτικό ότι έχει πάει το fax κανονικά για να μπορείς να τους τρέξεις από εκεί και πέρα αν και δεν νομίζω να βγάλεις καμία άκρη γιατί από ότι φαντάζομαι θα έχουν όρους στο συμβόλαιο του τύπου "η εταιρεία δεν ευθύνεται". άντε και καλά ξεμπερδέματα .

Eduardo
20-12-07, 00:13
Το πρόβλημα είναι οτι η WIND αν και διαφημίζει για το φοιτητικό ADSM:

3Gb/08:00-20:00

στην πραγματικότητα οι χρεώσεις ακολουθούν τα παλιά ογκδεδομένα, δηλαδή

70Μb/08:00-20:00

Αυτό προκύπτει απο τις χρεώσεις που έλαβα στον πρώτο λογαριασμό και αφού μίλησα με τεχνικούς της Wind και του τμήματος λογαριασμών! Μου το επιβεβαίωσαν!!!

Αλλά μου είπανε κιόλας πως θα το διορθώσουν και απο τον επόμενο λογαριασμό το όριο πλέον χρήσης θα είναι τα 3Gb/08:00-20:00. Εσύ είσαι που το λές....?

Χθές ήρθε ο νέος λογαριασμός και πάλι χρέωσεις με το όριο των 70Μb/08:00-20:00...

Εχω πλέον απηυδήσει με την κ...εταιρεία !!
Τους είχα στείλει email, fax, τηλέφωνα αλλά τίποτα... :down::down::down:

mefistofelis
23-12-07, 20:53
Περιμενω και εγω τωρα τον δικο μου λογαριασμο για πρωτη φορα για να δω τι θα μου χρεωσουν

Eduardo
24-12-07, 21:42
Να μου πείς τι σου χρέωσαν να δω αν μόνο σε εμένα γίνονται αυτά...

gpelekanos
02-01-08, 13:01
Τι εγινε με το προβλημα της χρεωσης ;
Πληρωσες τους λογαριασμους που ελαβες τελικα;
Σκεφτομαι να κανω και εγω μια συνδεση στο προγραμμα ΔΙΟΔΟΣ ομως με 28 ευρω.

tsagion
05-01-08, 00:39
Ποιά εταιρεία και ποιό support λέτε ρε παιδιά; Οι άνθρωποι είναι άσχετοι. Όχι μόνο αυτοί στις εταιρείες αλλά και οι ίδιοι οι πωλητές. Πήγα να πάρω το πακέτο με το απεριόριστο, μιας και στο Ηράκλειο Κρήτης η κατάσταση στo ADSL δεν είναι ακόμα ξεκάθαρη, και μου έδωσαν αυτό με τα 5GB!!!. Όπως ήταν φυσικό, νομίζοντας ότι έχω αυτό που ζήτησα, άρχισα να κατεβάζω με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να μου βάλουν φραγή. Πήρα τηλ και μου έιπαν ότι έχω περάσει κατά πολύ το όριο. Τους είπα ότι έχω το απεριόριστο και μου είπαν ότι μέχρι στιγμής η χρέωση είναι περίπου 340 ευρώ!!!!! Αυτά έγιναν στις 20/12/2007. Πήγα επίσης στο κατάστημα που είχα πάρει το πακέτο και η πωλήτρια αφού πρώτα μου είπε ότι υπάρχουν σελίδες που σε χρεώνουν :lol: ,επέμενε ότι είχα ζητήσει το πακέτο με τα 5 GB. Και το πιο απογοητευτικό στην όλη υπόθεση είναι ότι έστειλα στις 26/12 mail στο datacards@wind.com.gr -Υπηρεσία εξυπηρέτησης :lol::lol: και μέχρι σήμερα δεν μου έχουν απαντήσει. Οι άνθρωποι είναι απαράδεκτοι. Όταν όμως πρόκειται να πληρώσουμε, πρέπει εμείς να είμαστε απίκο. Σήμερα έλαβα το λογαριασμό και το ποσό είναι 644 ευρώ. Αυτό το θεωρώ απαράδεκτο και εξωφρενικό. Αν αυτοί θέλουν να λέγονται σοβαρή εταιρεία τότε ευχαριστούμε πολύ δεν θα πάρουμε. Φτάνει πια. Μας κοροιδεύουν. Πολύ προσοχή παιδιά και μακριά από αυτή την <<εταιρεία>>.

k_koulos
05-01-08, 00:44
ΚΑΚΟ αυτό που σου έγινε, αλλά και σύ δεν το κοίταξες καθόλου σε ποιο πρόγραμμα μπήκες; το συμβολαίο που υπόγραψες; τίποτα; ......

δύσκολο τώρα να ξεμπλέξεις!!!

tsagion
05-01-08, 01:03
Αυτό είναι ένα λάθος που έκανα, πράγματι, αλλά όταν ζητάς το απεριόριστο και σου φέρνουν ένα χαρτί 4 σελίδων που σε ένα σημείο λέει με μικρά γράμματα μεταξύ άλλων και για το πρόγραμμα νομίζω ότι κανείς από εμάς δεν θα το πρόσεχε. Από εδώ και πέρα νομίζω ξέρω τι πρέπει να κάνω. Πάντως αν πρόκειται για μια μεγάλη εταιρεία δεν πρέπει να αφήσει το λάθος μιας υπαλλήλου να διώξει τουλάχιστον ένα πελάτη.

k_koulos
05-01-08, 01:07
κοίτα, λογικά απο σένα θα παίρνε πάγιο *12 = ΧΧΧΧ εύρω, τώρα θα πάρει πάγιο/2 * 12+ 600, άρα κερδισμένη είναι!!!

εξάλλου αν δεν υπάρχει σύστημα καταγραφής ήχου μέσα στο μαγαζί [cctv υπάρχει σίγουρα], δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα!!!

tsagion
05-01-08, 01:15
Ναι, σωστά, έτσι είναι αλλά με αυτό τον τρόπο θα σκεφτόντουσαν αυτοί που θέλουν να κάνουν την αρπαχτή. Αν εγώ διακόψω το ADSM -κάτι που δε θέλω- αλλά και αυτή της κινητής και πάω σε VODAFONE 'h OTE, τότε θα είναι διπλά χαμένοι.

k_koulos
05-01-08, 01:23
εχεις συμβόλαιο για 2 μήνες μινιμουμ, σου κάνουν και την ενργοποίηση της νέας υπηρεασίας [unlimited] άλλους 2 μήνες, μετά πάσχα καλοκαιράκι κτλ κτλ , πέρασε ο καιρός!!!

πάντως πιστεύω οτι ήταν τυχαίο γεγονός,

tsagion
05-01-08, 01:46
Κι εγώ αυτό πιστεύω αλλά είμαι απογοητευμένος και δυσαρεστημένος από την αντιμετώπιση που έχω.

Eduardo
06-01-08, 22:43
Τον πρώτο λογαριασμό δεν τον πλήρωσα, περίμενα να δω αν θα κάνουν την πίστωση που μου έλεγαν στο 1260. Οταν το επαλήθευσα, με την έκδοση του 2ου λογαριασμού, πλήρωσα τη διαφορά αφού ο 2ος λογαριασμός είχε το ποσό του πρώτου, του δευτέρου και την πίστωση. Ο τρίτος λογαριασμός ήρθε σωστός και ελπίζω τώρα να μπήκε σε μια σειρά και να συνεχίσει έτσι!!
Πάντως μεγάλη ταλαιπωρία μέχρι να τους εξηγήσω και να καταλάβουν το λάθος τους. Και μόνο όταν τους έστειλα φαξ αξιώθηκαν να με πάρουν τηλέφωνο. Στο email δεν απαντούν.

tsagion
06-01-08, 23:43
Στα mails δεν απαντούν γιατί είναι δωρεάν. Περιμένουν να τους πάρεις τηλέφωνο για να πέφτουν τα ευρουλάκια. Από τη μύγα ξύγκι. Αίσχος.

mefistofelis
19-01-08, 11:44
Η υπηρεσια wind adsm υποστηριζει roaming?Δηλαδη αν εγω παω στην κυπρο θα μπορω να συνδεθω με τις ιδιες χρεωσεις η θα μου πιασουν τον κ...?

tsagion
19-01-08, 14:20
Δεν ξέρω αν λέει κάτι στη σελίδα τους ή ακόμα αν λέει κάτι αν αυτό ευσταθεί. Εγώ πάντως ακόμα δεν έχω βρει άκρη με αυτή την ιστορία. Δεν ξέρω αν πρέπει να τους εμπιστευόμαστε πια. Ο σκοπός τους είναι να κονομήσουν και να μας κάνουν πλύση εγκεφάλου με τις διαφημίσεις τους τελικά.

sitiakos
06-02-08, 21:28
ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΟΠΩΣ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΟΝΤΑΙ. ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ADSM.
ΜΟΝΟ 100 kbps ΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΑ 30 ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΝΩ ΥΠΟΣΧΟΝΤΑΙ 3.6 Μbps.
ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΕΙΝΑΙ 3G.
Η ΠΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΔΗΘΕΝ ΔΩΡΕΑΝ.

valen_gr
07-02-08, 00:12
100 kb/sec ? η 100 kbps ητοι 12.5 kb/sec? γιατι τα 100 kb/sec κατεβασμα απο site, ειναι 800kbps....

@ ADSLgr.com All rights reserved.