PDA

Επιστροφή στο Forum : 6 μήνες (κατα)δικασμένος μέσα στη Fortnet!



vipipa
06-11-07, 12:56
Γεια σας...
Είμαι νέο μέλος στην παρέα. Δυστυχώς θα ήθελα να κάνω την πρώτη μου επικοινωνία για ένα παράπονο. Έκανα αίτηση στην Forthnet για Internet, αγόρασα την προσφορά τους και έστειλα την αίτηση στις 27-5. Δηλαδή 27 Μαίου. Σαν γράφω αυτές τις γραμμές στις 5 Νοεβρίου. Δηλαδή περισσότερο από 5 μήνες μετά. Αλλά ακόμα δεν έχω Internet!!!! :mad:

Πήρα τη Forthnet και η απάντηση της υπεύθυνης Βάρδιας (μέχρι εκεί κατάφερα να φτάσω :( με την επιμονή μου να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο-σα να μου έκαναν και χάρη) ήταν δογματικά, απαθέστατα και με τόνο ενόχλησης ότι είμαι ο κανόνας που επιβεβαιώνει την εξαίρεση.. με ειρωνεύονται κι από πάνω... που περιμένω 5μιση μήνες internet!!!!

Δεν ξέρω τι να κάνω... γι'αυτό γράφω εδώ μπας και γλιτώσω τον επόμενο...

αυτά... :down:

Ioudas1
06-11-07, 13:44
Τώρα κατάλαβες η διαφήμση πόσο παραπλανητική μπορεί να είναι.
Ήθελες εντυπωσιακή διαφήμηση, τώρα τα τραβάς.
Τι λέει η παροιμία;
Όπου ακούς για πολλά κεράσια, βάστα μικρό καλάθι.................
Φαίνεται δεν την είχεις ακουστά.
Ξέρω έγινα κυνικός, αλλά τώρα καλώς ήρθες στην λέσχη των αγωνιούντων......

jstalikas
06-11-07, 13:57
Μάλλον φίλε μου είμαστε ο κανόνας και όχι η εξαίρεση τελικά

23/10/2007 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:05/11/2007
03/10/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
04/05/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

και να φανταστείς ότι έστειλα την αίτηση στις 5 ή 6 (δε θυμάμε πλέον) Απριλίου
Τουλάχιστον είδα φως έστω και καθυστερημένα... Αν και ακόμη δεν έχω παραλάβει τον εξοπλισμό (μικρό το κακό) :lol::lol:

tolis_01
06-11-07, 14:02
Κάθε ιούνη, η ίδια προσφορά απ'την forthnet.
Κάθε χρόνο τα ίδια χάλια.
Τι θέλετε και παίρνετε τις προσφορές της? Διαφημηστικό τρικ είναι, αυτός που δεν ξέρει, εντυπωσιάζεται. Αυτός που ξέρει, φιλάει τα ρούχα του για νά'χει τα μισά ;)

vipipa
06-11-07, 14:42
μπορώ να την ακυρώσω άραγε????:hmm:
θα πάρω τα λεφτά μου πίσω?
το δοκίμασε κανείς???

leonpower
06-11-07, 15:18
εγω υστερα απο 3 μηνες αναμονης μου ειπαν οτι ξαναμπηκε εκ νεου η αιτηση μου οποτε αντε παλι απο την αρχη !!!!

Αλλα τους εστειλα φαξ ακυρωσης...μου ειπαν οτι το ελαβαν,αλλα το συστημα δεν δειχνει τιποτα...


Πηγα και εκανα αιτηση για connex και ηδη βλεπω οτι κατι εχει γινει στην γραμμη...
οταν μπει κανονικα το connex υπαρχει περιπτωση η φορθνετ (εαν δεν λαβουν υποψιν το φαξ ακυρωσης) να με ενεργοποιησει και αυτη ? για 2play μιλαμε...

δυσκολο δεν ειναι ? λογικα θα πρεπει να κοψει το connex ο ιδιος ο Οτε για να με στειλει στο δικτυο τησ φορθνετ οποτε δεν νομιζω οτι θα το κανει...(ελπιζω)..

ΤΙ ΛΕΤΕ ?

nikgr
06-11-07, 15:48
leonpower να περιμένεις standard να σε ενεργοποιήσει σε κάποια φάση η forthnet για να σου διακόψει τη νέα συνδρομή connex. Δεν καταλαβαίνουν αυτοί απο fax ακύρωσης...

To σενάριο το έχουμε δει άπειρες φορές να επαναλαμβάνεται.

Ο ΟΤΕ βεβαιως και θα σου διακόψει το connex μόλις φτάσει, έστω και ετεροχρονισμένα, το αίτημα απ' τη forthnet για μεταφορά στο δίκτυό της.
Έτσι και θα πρέπει μετά να πληρώσεις το τέλος διακοπής στη forthnet και θα πληρώσεις και τους 6μηνες ελάχιστης παραμονής στο τωρινό σου connex...

vipipa μήπως μένεις Τούμπα? Γιατί εκεί νομίζω υπάρχουν τα μεγαλύτερα ρεκόρ καθυστερήσεων με αναμονές 5μηνα και 6μηνα...

leonpower
06-11-07, 16:05
αμαν !

οποτε τι να κανω ? να ξαναστειλω φαξ η να τους παιρνω συνεχεια τηλεφωνο ?

herbal
06-11-07, 16:13
αμαν !

οποτε τι να κανω ? να ξαναστειλω φαξ η να τους παιρνω συνεχεια τηλεφωνο ?


Αν τολμάς πάρτους τηλέφωνο.Χθές 05.11.07 και ωρα 20:05 περίμενα 28 λεπτά συνολικά στην αναμονή!!!
Σήμερα 06.11.07 προσπαθησα στις 08:40 το πρωι και απλα δεν το σηκωνε κανεις.Οι φραπεδιερες δουλευανε καργα.Ωρα που βρηκα να παρω και εγω........

vipipa
06-11-07, 16:16
nikgr...
όχι δεν μένω Τούμπα...
Στην Αγία Παρασκευή μένω στην Αθήνα... που έχουν και ιδιόκτητο δίκτυο...
γιατί σιγουρεύτηκα να έχουν δικό τους δίκτυο στην περιοχή μου ώστε να μην έχω προβλήματα...
Μπορεί να ακούγεται αστείο τώρα...:whistle:

leonpower
06-11-07, 16:22
τωρα τους πηρα...κανα 5λεπτο ! περιμενα...
μου ειπε οτι εχει αρχισει η διαδικασια ακυρωσης ...

προβλεπω να μεα ακυρωνει η φορθνετ,να με ακυρωνει και και ο οτε (λογω της ετεροχρονισμενης αιτησης της
φορθνετ) και να μενω οπως ημουν ...χωρις ιντερνετ ...

καλυτερα βεβαια απο το να πληρωνω τιποτα παγια αδικως...

nikgr
06-11-07, 16:48
leonpower αμα ψάξεις λίγο το forum θα βρεις πάρα πολλά περιστατικά με αγανακτισμένους χρήστες που είχαν στείλει αίτημα διακοπής και τελικά μετά απο κάποιους μήνες είδαν να διακόπτεται η νέα τους σύνδεση και να βλέπουν ότι τη γραμμή τους την κατέλαβε η forthnet...

Eίναι πάγια τακτική τους να ενεργοποιούν τον πελάτη επειδή πρέπει υποτίθεται να ενεργοποιηθεί πρώτα για να ακυρωθεί η αίτηση στη συνέχεια.

Αναγκάζουν έτσι τον πελάτη να πει "παραμένω τελικά σε σας" για να γλιτώσει νέους μπελάδες καθώς και το πάγιο τέλος penalty.

Tί θα πει "έχει αρχίσει η διαδικασία ακύρωσης" και κυρίως πότε θα τελειώσει?
Την έστειλαν ή όχι την ακυρωση στον ΟΤΕ? :whistle:

Αν ακυρωθεί το connex σου θα είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις τους 6μηνες ασχετα αν τους χρησιμοποίησες ή όχι.

athensalex
06-11-07, 17:30
Παιδια μερικες φορες δεν παραλαμβανουν καν την αιτηση της διακοπης οποτε καλα εκανες και τους πηρες τηλεφωνο.Αλλα συνηθως σε ενεροποιουνε.

leonpower
06-11-07, 17:45
ενας χαμος δηλαδη...καλυτερα τουλαχιστον να αρχισω τα παρε δωσε με το οτεshop της περιοχης μου,αφου μου αρεσει η υπαλληλος εκει.. !!

τι να πω πια...

herbal
06-11-07, 17:50
ενας χαμος δηλαδη...καλυτερα τουλαχιστον να αρχισω τα παρε δωσε με το οτεshop της περιοχης μου,αφου μου αρεσει η υπαλληλος εκει.. !!

τι να πω πια...

Ορμα leon....:oneup::oneup::oneup:

micar98
06-11-07, 18:42
θα ήθελα τη συμβουλή σας (αν και αυτα που διαβάζω μάλλονβ θα πρέπει να μείνω μακριά) σκέφτομαι απο connx να πάω σε 2lay forthnet και μένω βούλα. να το κάνω ή να μείνω αιωνίως στο ακριβό άρμα του ΟΤΕ;

vipipa
06-11-07, 19:17
Forthnet? :rofl:
το μόνο 2play για το 2008 που θα κάνεις είναι τον Αύγουστο στα νησιά με τουρίστριες!!!!!!!!!

Ioudas1
07-11-07, 05:30
Γεια σας...
Είμαι νέο μέλος στην παρέα. Δυστυχώς θα ήθελα να κάνω την πρώτη μου επικοινωνία για ένα παράπονο. Έκανα αίτηση στην Forthnet για Internet, αγόρασα την προσφορά τους και έστειλα την αίτηση στις 27-5. Δηλαδή 27 Μαίου. Σαν γράφω αυτές τις γραμμές στις 5 Νοεβρίου. Δηλαδή περισσότερο από 5 μήνες μετά. Αλλά ακόμα δεν έχω Internet!!!! :mad:

Πήρα τη Forthnet και η απάντηση της υπεύθυνης Βάρδιας (μέχρι εκεί κατάφερα να φτάσω :( με την επιμονή μου να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο-σα να μου έκαναν και χάρη) ήταν δογματικά, απαθέστατα και με τόνο ενόχλησης ότι είμαι ο κανόνας που επιβεβαιώνει την εξαίρεση.. με ειρωνεύονται κι από πάνω... που περιμένω 5μιση μήνες internet!!!!

Δεν ξέρω τι να κάνω... γι'αυτό γράφω εδώ μπας και γλιτώσω τον επόμενο...

αυτά... :down:

Ότι έγραψα τα έγραψα με καλή πρόθεση, γιατί τώρα την επόμενη φορά που θα ακούσεις εντυπωσιακές διαφημήσεις και προσφορές θα είσαι πιο προετοιμασμένο άτομο και θα προσπαθήσεις να το ψάξεις όσο περισσότερο μπορείς.
Θέλω να σε ρωτήσω γιατί επέλεξες το συγκεκριμένο πακέτο λόγω ταχύτητας, τιμής, ονόματος της Forthnet, εξυπηρέτησης ή κάτι άλλο;

hel
07-11-07, 06:16
Μάλλον φίλε μου είμαστε ο κανόνας και όχι η εξαίρεση τελικά

23/10/2007 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:05/11/2007
03/10/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
04/05/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

και να φανταστείς ότι έστειλα την αίτηση στις 5 ή 6 (δε θυμάμε πλέον) Απριλίου
Τουλάχιστον είδα φως έστω και καθυστερημένα... Αν και ακόμη δεν έχω παραλάβει τον εξοπλισμό (μικρό το κακό) :lol::lol:

Εγώ και τις δύο φορές που έκανα αίτηση για adsl παρακολουθούσα κάθε εβδομάδα την αίτησή μου. Αυτό που μάλλον έγινε στην περίπτωσή σου είναι να χάθηκε η αίτηση κάπου, κάτι που είναι οπωσδήποτε κατακριτέο αλλά και αρκετά σπάνιο.

vipipa
07-11-07, 11:47
Ioudas1,
είχα το πακέτο της vivodi με τα 2mbps. Μου είχαν πει πως όταν θα τελείωνε ο προπληρωμένος χρόνος θα πλήρωνα 29€ το μήνα. Μόλις τελείωσε ο χρόνος, ο 1ος λογαριασμός που μου ήρθε από τη vivodi ήταν 100€!!!:rtfm:
Δεν το πίστευα... η απάντησή τους ήταν ότι δεν μου είχαν βάλει 256upload, αλλά 512 upload!!! (λες και το ζήτησα...) τες-πα.
Έτσι πλήρωσα :mad: και την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια. Εκείνη την εποχή λοιπόν βγήκε η προσφορά της forthnet. Καλή ταχύτητα, καλό όνομα αυτό ήταν... από τότε περιμένω.

hel

και από τότε τους παίρνω τηλέφωνο κάθε 10 μέρες... γιατί τόσο μου λένε ΚΑΘΕ φορά που τους τηλεφωνώ ότι θα κάνει να μου έρθει το (τόσο δύσκολο) Internet... "μην ανησυχείτε, σε 10 μέρες θα έχει έρθει" εδώ και 5,5 μήνες...:(:(:(

makfil
07-11-07, 12:20
θα ήθελα τη συμβουλή σας (αν και αυτα που διαβάζω μάλλονβ θα πρέπει να μείνω μακριά) σκέφτομαι απο connx να πάω σε 2lay forthnet και μένω βούλα. να το κάνω ή να μείνω αιωνίως στο ακριβό άρμα του ΟΤΕ;


Από το Προφίλ σου προκύπτει ότι είσαι στα 2Mbps και προφανώς α) θέλεις να πας στα 24 !!! για internet δεδομένου ότι δεν δίνει αυτή την ταχύτητα ο ΟΤΕ και β) να έχεις και τηλεφωνία της 4νετ. Στο διάστημα που είμαι στην εταιρεία (πλέον των 2 ετών) δεν μπορώ να πω ότι έχω σοβαρά παράπονα εκτός από το γεγονός ότι δεν έχει ενεργοποιήσει τη Μετατροπή από Μεριζόμενη σε Πλήρη Πρόσβαση, δηλαδή από σκέτο internet σε 2play που θέλω.
Υπάρχουν πολλοί παραπονεμένοι από την εταιρεία αυτή αλλά και το ίδιο διαπίστωσα ότι συμβαίνει και στις άλλες εταιρείες αν διαβάσεις τα αντίστοιχα fora.
Οι ταχύτητες που πετυχαίνει κάθε σύνδεση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες με κυριότερο την απόσταση από το Κέντρο του ΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.