PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Fritz Box 7140



giorgakis
06-11-07, 13:28
Γεια σας παιδια.
Εχω το ακόλουθο πρόβλημα με το fritz.
Ενω στην αρχή όταν το είχα σεταρει δούλευε μια χαρά το έβγαλα
επειδή δέν είχε ενεργοποιηθεί ακόμα το DP.
Στη συνέχεια το σύνδεσα στο ρεύμα και μετά με το laptop με καλώδιο δικτύου
για να κάνω ρυθμίσεις, και το router συνεχώς κάνει επανεκκινήσεις.
Δηλαδή, αναβοσβήνει το power/DSL στην αρχή, μετα μένει για μερικά δευτερόλεπτα
σταθερά αναμένο πράσινο (το power/dsl) και ξαφνικά ανάβουν όλα τα λαμπακια ταυτόχρονα,
σβήνει, και πάλι απο την αρχή το ίδιο.

ΔΕΝ έχω συνδεσει στο router τα καλώδια για το δικτυο γιατί δεν έχει καμία σημασια με
το πρόβλημα.

Υπάρχει τρόπος να κάνω restore τα factory defaults χωρίς να μπώ στο menu ;

papakion
06-11-07, 16:07
δεν ξερω αν θα πιάσει στην περίπτωσή σου αλλα δεν χανεις κάτι να δοκιμάσεις:
Σύνδεσε ένα τηλέφωνο πάνω στο Fritz! Box σήκωσε το ακουστικό (αυτονόητο ε? :crazy:) και πληκτρολόγησε #991*15901590*

πες μας μετά αν έπαιξε... :whistle:

maxorfo
06-11-07, 16:16
Σύνδεσε μιά τηλεφωνικά συσκευή και πληκτρολόγησε #991*15901590*

Έχε όμως υπ' όψη σου ότι επαναφέροντας τα factory settings χάνονται όλες οι καταχωρίσεις που έχουν γίνει στο Fritz, ακόμα κι εκείνες που χρειάζονται για να δουλέψει το DP και θα πρέπει να τα βάλεις όλα από την αρχή.

με πρόλαβε ο papakion

giorgakis
06-11-07, 21:14
Τελικά το πήγα πίσω και μου το αντεκατέστησαν.
Έκανα κατι πειράματα με το evoice και αντιμετοπιζω πρόβλημα στο να ακούω τους άλλους ενώ εμένα με ακούν κανονικότατα.

Δεν ακούγετε καν οτι καλεί το τηλέφωνο όταν παιρνώ.
Το δοκίμασα με το κινητό μου και ενώ δείχνει οτι καλεί κανονικά δεν ακούγεται ο χαραχτηριστικός ήχος.

Τι μπορεί να φταιεί ;

Οι ρυθμίσεις που έχω στο internet number είναι...

Internet number 213χχχχχχ
Username 213xxxxxx
pass xxxx
Registar evoice.hol.gr
proxy server evoice.hol.gr
και το use internet number for registration απενεργοποημενο.

maxorfo
06-11-07, 21:34
Κάνε μιά δοκιμή και χωρίς να έχεις βάλει proxy server (εγώ προσωπικα το δουλεύω χωρίς proxy server).

giorgakis
06-11-07, 21:51
Πάλι το ίδιο προβλημα :sorry:.
Στα settings του internet telephony εχω διαγραψει τα 2 που είχε και εχω μονο αυτο για το internet telephony.

Στο advanced settings πρεπει να πειραξω τιποτα ;
Το μοναδικο που έχω ενεργοποιημένο είναι το

automatic selection of voice coding (recommended)
FRITZ!Box adjusts the voice coding automatically according to the speed of your DSL connection.

Ολα τα αλλα είναι εκτος.

και κατι ακομα.Η συσκευη τηλεφωνου πρεπει να ειναι voip ; αναλογικο ασυρματο τηλεφωνο εχω συνδεσει. αυτο μηπως φταιει ;

maxorfo
06-11-07, 21:57
Όχι, οποιαδήποτε κοινή συσκευή κάνει.
Το Advanced Settings είναι σωστό.
Να σε ρωτήσω, το Fritz στο Overview δείχνει τον αριθμό ως registered?
Επίσης, τι συσκευή τηλεφώνου συνδέεις? Το πρόβλημα μπορεί να είναι σ' αυτήν. Δεν δοκιμάζεις και κάποια άλλη?

giorgakis
06-11-07, 22:01
Μια χαρα το δειχνει registered.
ακομα και οταν παταω το πληκτρο πριν την κληση ακουω το χαραχτηριστικο συνεχομενο τουτ.
Το προβλημα ειναι οταν δειχνει οτι καλει η οταν απανταει ο αλλος δεν ακουω εγω.
Να κανω επαναφορα εργοστασιακες ρυθμισεις της HOL και να δοκιμασω παλι ;
δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει. Μηπως καποιο λαθος μεταξυ των 2 γραμμών ;

maxorfo
06-11-07, 22:08
Δηλαδή ο άλλος σε ακούει?

giorgakis
06-11-07, 22:12
Ακριβως φιλε maxorfo.
Ο αλλος με ακουει κανονικοτατα. Μηπως εχω ξεχασει κατι;
Δηλαδη, αν παω στις εργοστατιακες hol ρυθμισεις, και βαλω μονο το inernet number
θα δουλεψει κανονικα ;
θα πρεπει να διαγραψω τα 2 που εχει προεπιλεγμενα ;
Η μηπως θα πρεπει να κανω αλλαγες για line 1 και line 2 ;

maxorfo
06-11-07, 22:16
Αυτό μου ακούγεται σαν πρόβλημα της συσκευής. Αλήθεια τι συσκευή είναι? Έχουν αναφερθεί και από άλλους τέτοια προβλήματα, δηλ. να τους ακούν και να μην ακούνε οι ίδιοι.
Δεν είπες ότι έχεις βγάλει τα προρυθμισμένα από τη HOL?

giorgakis
06-11-07, 22:19
Η συσκευη ειναι panasonic η οποια ομως δουλευε αψογα με το προημουμενο fritz.
Ρυθμισεις ειχα αυτες που ειχε απο τη hol.

maxorfo
06-11-07, 22:24
Τότε δε μένει τίποτε άλλο από το να δοκιμάσεις το restore factory settings. Τις ρυθμίσεις της HOL για το DP τις επαναφέρεις στο μέλλον.

giorgakis
06-11-07, 22:42
Ξανα το ιδιο προβλημα δυστυχως....
Απορω γιατι με το παλιο fritz δουλευε μια χαρα.
Μπορεις να μου στειλεις σε pm τις δικες σου ρυθμισεις τα υπομενου ;

papakion
07-11-07, 10:46
Φιλε Giorgakis τα παραπάνω (και απο προσωπική παλαιότερη εμπειρία με το evoice) με παραπέμπουν ότι κάτι συμβαίνει με την ADSL σου...να πω με την ταχύτητα??
Μηπως κατεβαζεις ταυτόγχρονα (p2p, emule κλπ) με την κλήση? Δώσε μας και μερικά στοιχεία της γραμμής σου (ΑΡΥΣ? Up/down περιοχη)

giorgakis
07-11-07, 12:44
Καλημερα φίλε papakion.
Δεν κατεβαζα τιποτα απο p2p κλπ.
Το προβλημα μου ειναι πως δεν ακουγεται τιποτα απο το ακουστικο ενω οι αλλοι με ακουνε, οπως επισης πως η συσκευη δειχνει και οτι καλει και οτι χτυπαει κανονικα οταν καλουν.
Τωρα για της πληροφοριες συνδεσης...
Ειμαι στο ιδιοκτητο της HOL περιμενοντας να ενεργοποιηθει το DP.
Η περιοχη μου ειναι Γαλατσι.
Θα σου παραθεσω τα στατιστικα απο το router




Receive direction Send direction Attainable data rate Kbit/s 4632 956 ATM data rate Kbit/s 4413 860 User data rate Kbit/s 3997 779

Signal/Noise ratio dB 5 11 Line attenuation dB 40 20 Status
f0000000 f0000000Χρειαζεται κατι αλλο να στειλω ;



Φιλε Giorgakis τα παραπάνω (και απο προσωπική παλαιότερη εμπειρία με το evoice) με παραπέμπουν ότι κάτι συμβαίνει με την ADSL σου...να πω με την ταχύτητα??
Μηπως κατεβαζεις ταυτόγχρονα (p2p, emule κλπ) με την κλήση? Δώσε μας και μερικά στοιχεία της γραμμής σου (ΑΡΥΣ? Up/down περιοχη)

papakion
07-11-07, 13:04
Καλημερα φίλε papakion.
Δεν κατεβαζα τιποτα απο p2p κλπ.
Το προβλημα μου ειναι πως δεν ακουγεται τιποτα απο το ακουστικο ενω οι αλλοι με ακουνε, οπως επισης πως η συσκευη δειχνει και οτι καλει και οτι χτυπαει κανονικα οταν καλουν.
Τωρα για της πληροφοριες συνδεσης...
Ειμαι στο ιδιοκτητο της HOL περιμενοντας να ενεργοποιηθει το DP.
Η περιοχη μου ειναι Γαλατσι.
Θα σου παραθεσω τα στατιστικα απο το router




Receive direction Send direction Attainable data rate Kbit/s 4632 956 ATM data rate Kbit/s 4413 860 User data rate Kbit/s 3997 779

Signal/Noise ratio dB 5 11 Line attenuation dB 40 20 Status
f0000000 f0000000Χρειαζεται κατι αλλο να στειλω ;

Θα σε ρωτησω κατι κουφό πρωτα... με άλλη συσκευη επάνω στο Fritz σου κανει το ίδιο?
Τα στατιστικά σου δεν ειναι και πολύ καλά για ADSL2+, το 40 attenuation και 5 SNR δείχνουν οτι εισαι μακρυα απο το DSLAM. Βεβαια με τις ταχυτητες που εχεις σιγουρα παιζει το evoice αφου εγω με 928/236 επαιζα καμπανα. Λες οτι εισαι στο ιδιόκτητο της HOL. όταν επαιζε καλα πριν, ήσουν? Μηπως πρεπει να κανεις αλλες ρυθμίσεις? Εχεις μπει στο tools.hol.gr να δεις το status του evoice? Κανε πρωτα απο εκει τις ρυθμισεις και μετα βαλε τις αντιστοιχες στο Fritz :hmm:

giorgakis
07-11-07, 13:18
Αυτα εχω σαν ρυθμισεις στο management tools

Aριθμός Τηλεφώνου / Όνομα Χρήστη213xxxxxxx ()ΕΝΤΑΞΕΙ
Συνθηματικό Πρόσβασης xxxx ΕΝΤΑΞΕΙ
Συνδρομητικό Κέντρο 21() ΕΝΤΑΞΕΙ
Εξοπλισμός πελάτη Generic G729 (Default) () ΕΝΤΑΞΕΙ
IP xxx.xxx.xxx.xxx (εχω static) ΕΝΤΑΞΕΙ
Μέγεθος Πακέτου (ms) 80 ΕΝΤΑΞΕΙ
Περιοχή Ολιγοψηφίων 210-ΑΘΗΝΑ ()ΕΝΤΑΞΕΙ

Στο overview ...

Internet number 213xxxxxx Registered

Λοιπον...
Μετα απο πειραματα...

Extensions (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:jslGoTo%28%27fon%27,%27fonlist%27%29)
Number Description Number of the extension1 Fon 1 Internet: 213xxxxxxx

Extension Properties (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:uiDoMerkmale%28%29)

Το εκανα edit και αντι για Telephone εβαλα Answering machine.

Τωρα δουλευει μια χαρα...
Τι να πω...
.

papakion
07-11-07, 16:12
Δεν μπορει! κατι αλλο θα ηταν... τεσπα σημασια εχει οτι ΑΛΛΟ ενα θέμα λύθηκε! :clap:

socstamatiou
26-11-07, 04:07
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ (δεν άκουγα τον άλλο αλλά με άκουγε εκείνος) με το δικό μου fritz!box wlan 7140 και μάλιστα νόμιζα οτι είναι χαλσμένο. Εγώ είχα κάνει αίτηση για DP από HOL αλλά καθυστέρησαν 3 μήνες και έκανα ακύρωση και πήγα σε forthnet DP SOHO και μου έχει μείνει το fritz! Δεν θα τους το επιστρέψω στο άμεσο μέλλον (έχω βάλει το αίτημα τους σε σειρά προτεραιότητας όπως και εκείνοι το δικό μου για ενεργοποίηση...:p) Θα δοκιμάσω αυτό που έκανε ο φίλος πιο πάνω για να δω αν θα παίξει. Υποθέτω ότι για κάποιο λόγο θα τα είχε κλειδώσει η HOL.

skyclad4
27-11-07, 21:49
Γεια σας παιδια.
Εχω το ακόλουθο πρόβλημα με το fritz.
Ενω στην αρχή όταν το είχα σεταρει δούλευε μια χαρά το έβγαλα
επειδή δέν είχε ενεργοποιηθεί ακόμα το DP.
Στη συνέχεια το σύνδεσα στο ρεύμα και μετά με το laptop με καλώδιο δικτύου
για να κάνω ρυθμίσεις, και το router συνεχώς κάνει επανεκκινήσεις.
Δηλαδή, αναβοσβήνει το power/DSL στην αρχή, μετα μένει για μερικά δευτερόλεπτα
σταθερά αναμένο πράσινο (το power/dsl) και ξαφνικά ανάβουν όλα τα λαμπακια ταυτόχρονα,
σβήνει, και πάλι απο την αρχή το ίδιο.

ΔΕΝ έχω συνδεσει στο router τα καλώδια για το δικτυο γιατί δεν έχει καμία σημασια με
το πρόβλημα.

Υπάρχει τρόπος να κάνω restore τα factory defaults χωρίς να μπώ στο menu ;

Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα. Μολις συνδεθηκα στο DP το fritz συνδεθηκε για μερικα δευτερολεπτα και μετα αρχισε τα reboot. Το παλιο μου router δουλευει μια χαρα αλλα δεν μπορω να χρησιμοποιησω το τηλεφωνο. Προσπαθησα με το #991*15901590* που προαναφερθηκε αλλα δε δουλευει, το τηλεφωνο ειναι τελειως νεκρο.
Υπαρχει κανενας αλλος τροπος να κανω reset to factory defaults στο fritz η εστω να χρησιμοποιησω την τηλεφωνικη γραμμη της hol χωρις το fritz;

npierr
28-11-07, 11:05
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα. Μολις συνδεθηκα στο DP το fritz συνδεθηκε για μερικα δευτερολεπτα και μετα αρχισε τα reboot. Το παλιο μου router δουλευει μια χαρα αλλα δεν μπορω να χρησιμοποιησω το τηλεφωνο. Προσπαθησα με το #991*15901590* που προαναφερθηκε αλλα δε δουλευει, το τηλεφωνο ειναι τελειως νεκρο.
Υπαρχει κανενας αλλος τροπος να κανω reset to factory defaults στο fritz η εστω να χρησιμοποιησω την τηλεφωνικη γραμμη της hol χωρις το fritz;

Έχω και εγώ το ίδιο έκανα τα παραπάνω αλλά παρατηρήστε το εξής :
Έχω τον πρώτο router ο οποίος είναι πρός αντικατάσταση λόγο καμένης πόρτας Fon2 αλλά όλα τα άλλα παίζουν κανονικά Internet, Fon1 , παίρνω λοιπόν μόνος μου τον άλλο router απο την HOL τον βάζω πάνω και όλα reset ξανά και ξανά Παθαίνω σοκ, λέω τόσο γκαντέμης είμαι? Πάω ξανά στην HOL αντικαθιστώ και βάζω τον νέο ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ πρώτα καλώδιο power μετά καλώδιο DSL ανάβει το info , wirless, όλα οκ λέω, βάζω και το lan γιατί χρησιμοποιώ laptop και δεν ήθελα να αλλάξω ακόμα τα settings του wirless, και ξαφνικά αναβοσβήνει το info και αυτό ήταν, ξανά και ξανά reset, the end.
Πάω ξανά στην HOL στις 16:00 και μιλάω προσωπικά με τεχνικό ο οποίος το βάζει να παίξει και βλέπει και ο ίδιος το reset αλλά δεν μπορεί να καταλάβει και αυτός εάν είμαι εγώ γκαντέμης ή κάτι άλλο συμβαίνει. Έχω σήμερα 28/11 ραντεβού να πάω να πάρω άλλον αλλά πρώτα να μπει σε λειτουργία εκεί με τεχνικό για να είμαστε σίγουροι και μετά θα πάω σπίτι να το βάλω και εγώ αλλά δεν θα συνδέσω το lan γιατί κάτι μου μυρίζει για στατικά από το καλώδιο :hmm:
Θα έχετε νέα μου άμεσα

npierr
28-11-07, 23:24
..........................να πάω να πάρω άλλον αλλά πρώτα να μπει σε λειτουργία εκεί με τεχνικό για να είμαστε σίγουροι και μετά θα πάω σπίτι να το βάλω και εγώ αλλά δεν θα συνδέσω το lan γιατί κάτι μου μυρίζει για στατικά από το καλώδιο :hmm:
Θα έχετε νέα μου άμεσα[/QUOTE]

Σήμερα παρελαβα τον 4ο router μετα απο ελεγχο στην HOL οτι παιζει και συνχρονιζει, τον εφερα σπιτι και τον εβαλα και επαιξε αλλα με το καλωδιο DSL του νεου διότι μόλις εβαλα το προηγούμενο αρχισε να αναβοσβήνει το INFO. Απο εκείνη την ωρα παιζει μια χαρά μάλλον αυτό έφτεγε.

Μηπως ξέρετε τωρα που εβγαλα το spliter και ανεβασε upload σε 905 απο 502 που ειχε πριν μπορώ να το αφήσω ετσι ή να βάλω κάποιο άλλο καινούργιο?

Μπορείτε να δείτε τα στατιστικά μου να μου πείτε εάν είναι οκ?
Ευχαριστώ πολυ:oneup:

npierr
29-11-07, 10:17
Καλημερα
Μετά απο 4 αλλαγές εχω κάνει έγινα εξπερ
Πήγαινε στην HOL στην Αδριανείου 2& Παπαδά Κατεχάκη και Κηφισίας περίπου στο ισόγειο ζητάς τεχνικο - αντικατάσταση περιμένεις απο 15 - εως και μια ώρα αναλόγος πόσοι περιμμένουν πρίν απο εσένα τους λές το τηλέφωνό σου και παίρνεις νέο router μετά απο 15-20 λεπτά που τον φαίρνουν απο την αποθήκη
Καλήτερα είναι πρωινές ώρες εχει ποιό λιγο κόσμο.
Αυτά :oneup:

abekiari
02-12-07, 22:58
Σύνδεσε μιά τηλεφωνικά συσκευή και πληκτρολόγησε #991*15901590*

Έχε όμως υπ' όψη σου ότι επαναφέροντας τα factory settings χάνονται όλες οι καταχωρίσεις που έχουν γίνει στο Fritz, ακόμα κι εκείνες που χρειάζονται για να δουλέψει το DP και θα πρέπει να τα βάλεις όλα από την αρχή.

με πρόλαβε ο papakion

αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με το fritzbox...
αναβοσβηνουν τα λαμπακια,δν μπορω να μπω στο ιντερνετ κτλ.!αυτο συμβαινει γτ εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων..
τι πρπει να ρυθμισω τωρα?

maxorfo
03-12-07, 13:29
@ abekiari
Διάβασε με προσοχή (και υπομονή) αυτό το θέμα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1605183&highlight=neil+o%27hara#post1605183), από το post #42 και κάτω, μήπως και αφορά την περίπτωσή σου.
Πιθανόν να χρειαστεί να τρέξεις το recover-image.exe.

abekiari
09-12-07, 14:10
σ'ευχαριστω πολυ για τν βοηθεια σου... εγινε κ επειδη μ'αυτη την επανεκκινηση εχασα τις ρυθμισεις της τηλεφωνιας πηρα τηλ. στην hol να μου τις στειλουν και τωρα δουλευει αψογα... διακοπες το τηλ. ΤΕΛΟΣ!!:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.