PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι πακέτο να βάλω?



NightOwl
06-11-07, 14:12
Καλημέρα σε όλους,

Είμαι στην Πετρούπολη και πριν λίγο διάστημα η 4νετ απέκτησε δικό της δίκτυο στην περιοχή.
Αυτή τη στιγμή είμαι με ΟΤΕ, και σύνδεση connx, ενώ για την τηλεφωνία έχω teledome.

σκέφτομαι να μετακομίσω σε 4νετ, και θέλω την άποψή σας για το ποιο πακέτο θα πρεπει να προτιμήσω με βάση τα παρακάτω δεδομένα.

1) Θέλω να απεμπλακώ εντελώς από ΟΤΕ
2) Χρησιμοποιώ πολυ το νετ χωρίς να χρειάζομαι τεράστιες ταχύτητες.
3) Οι τηλεφωνικές μου συνδιαλέξεις μέσω teledome κοστίζουν 50 περίπου ευρώ το μήνα από τα οποία το 75% περίπου είναι σε κινητά

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

Lagman
06-11-07, 14:39
1) θα απεμπλακείς, η FORTHnet θα επικοινωνεί για σένα με τον οτε , δυστυχώς έχουν παρουσιαστεί πολλά προβλήματα επικοινωνίας οτε – forthnet.
2) αυτός είναι ένας λόγος να μην βάλεις FORTHnet : ) (Ούτος η άλλως ο ote έχει μεγαλύτερη διασύνδεση με το εξωτερικό και η forthnet αυτό το διάστημα έχει προβλήματα ...)
3) εάν δεν σε πειράζει να μην έχεις τηλέφωνο πχ γιορτές η ξαφνικές διακοπές, η να μην έχεις αναγνώριση κλήσεων στο ασύρματο τηλέφωνο , η να μην σε ακούνε καλά, και πολλά άλλα τότε βάλε, νομίζω ότι τα post εδώ στο adslgr μιλάνε από μόνα τους.

ariadgr
06-11-07, 15:36
3) Οι τηλεφωνικές μου συνδιαλέξεις μέσω teledome κοστίζουν 50

Άρα μάλλον σε συμφέρει άμεσα να αρχίσεις να χρησιμοποιείς το πρόθεμα 1777 ώστε να δρομολογείς τις κλήσεις προς κινητά μέσω ΟΤΕ, ώστε να έχεις χρέωση ανα δευτερόλεπτο, χωρίς ελάχιστη χρέωση (τιμές στο oteshop.gr). Σύγκρινέ της με τον τιμοκατάλογο του προγράμματος που έχεις στην Teledome.


σκέφτομαι να μετακομίσω σε 4νετ, και θέλω την άποψή σας για το ποιο πακέτο θα πρεπει να προτιμήσω

2 πακέτα Full LLU έχει όλα και όλα η Forthnet: Το 2play (€40) και το 2play SoHO (€25)
Η επιλογή είναι απλή: Εαν κάνεις αστικές/υπεραστικές αξίας τουλάχιστον €15/μήνα, βάζεις το 2play που έχει απεριόριστες αστικές/υπεραστικές.
Αλλιώς εαν μιλάς πολύ λίγο προς σταθερά, βάζεις το SoHo.

athensalex
06-11-07, 16:38
Του Αγιου Δημητριου απο οτι εμαθα ειχε γενικο προβλιμα. Εγω σου λεω να βαλεις γιατι ειναι ελαχιστα τα ατομα που εχουν προβλημα

hel
06-11-07, 17:13
...η να μην έχεις αναγνώριση κλήσεων στο ασύρματο τηλέφωνο , η να μην σε ακούνε καλά, και πολλά άλλα τότε βάλε, νομίζω ότι τα post εδώ στο adslgr μιλάνε από μόνα τους.

Νομίζω ότι η αναγνώριση λειτουργεί κανονικά εδώ και 2 εβδομάδες. Επίσης το πρόβλημα της χαμηλής έντασης ήχου λύνεται πολύ απλά με τηλεφώνημα στην forthnet, αν υπάρχει. Εγώ το είχα και επιλύθηκε σε 1 εβδομάδα.

Τώρα, NightOwl εφ' όσον παίρνεις περίπου 37Ε κινητά, θα σε συμφέρει η forthnet.
Υποθέτω ότι πληρώνεις 50 (teledome)+20(connx)+17 (πάγιο ΟΤΕ)=87 Ε για τηλέφωνο-internet το μήνα. Με τo forthnet double play θα πληρώνεις 40+37 (κινητά)= 77 Ε το μήνα χονδρικά γιατί είναι πιο φθηνά τα κινητά. Με double play soho πληρώνεις τα 25 Ε +50=λιγότερα από 75 Ε το μήνα, έχεις χαμηλότερες τιμές αστικών/υπεραστικών από teledome (και ενιαία χρέωση για όλους τους παρόχους ενώ στην teledome πληρώνεις μέχρι και 0,345Ε το λεπτό!! για παρόχους εκτός ΟΤΕ) και για κινητά:

Forthnet 2play και 2play soho
1.Για κλήσεις προς COSMOTE, Τιμή ανά λεπτό: 0.1570
2. Για κλήσεις προς VODAFONE, Τιμή ανά λεπτό: 0.1575
3. Για κλήσεις προς TΙΜ, Τιμή ανά λεπτό: 0.1694
4. Για κλήσεις προς Q-TELECOM, Τιμή ανά λεπτό: 0.1694
Οι τιμές για κινητά της Teledome είναι λίγο χάλια, περίπου 0,20 Ε/min.

Lagman
06-11-07, 17:27
Του Αγιου Δημητριου απο οτι εμαθα ειχε γενικο προβλιμα. Εγω σου λεω να βαλεις γιατι ειναι ελαχιστα τα ατομα που εχουν προβλημα

Θα διαφωνήσω μαζί σου, πιστεύω ότι έχει πάρα πολύς κόσμος προβλήματα και αυτό αποδεικνύετε από το poll“πόσο ευχαριστημένοι είσαστε’’ .

2play έχω στο dslamPAGR,έχω κάνει postμε διάφορα προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί κατά καιρούς ... http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=133950 27/92007 11/10/2007 26/10/2007 05/11/2007

Ας βάλει αλλά ας γνωρίζει τις ‘’παιδικές ασθένειες που θα έχει’’


Νομίζω ότι η αναγνώριση λειτουργεί κανονικά εδώ και 2 εβδομάδες. Επίσης το πρόβλημα της χαμηλής έντασης ήχου λύνεται πολύ απλά με τηλεφώνημα στην forthnet, αν υπάρχει. Εγώ το είχα και επιλύθηκε σε 1 εβδομάδα.



Στην δικιά μου περίπτωση, μας παραπονιούνται ακόμα ότι δεν μας ακούνε και η αναγνώριση κλήσεων στο ασύρματο δεν παίζει σωστά, το ότι έχεις αναγνώριση κλήσεων τι ενοεις ,όταν κλείσεις το τηλέφωνο να σου βγάλει το νούμερο και όχι την ώρα που σε καλούνε ;;
Γιατί όταν είχαμε τηλεφωνία μέσω οτε όταν μας καλούσανε βλέπαμε το νούμερο Και όχι στο τέλος της συνομιλίας να βγάλει το νούμερο


Τέλος το να μην μπορείς να πάρεις τηλέφωνο τα Χριστούγεννα ή την πρωτοχρονιά είναι χοντρό ... που θα συμβεί σίγουρα όπως συνέβη και του Αγ Δημήτριου

deniSun
06-11-07, 17:28
Καλημέρα σε όλους,

Είμαι στην Πετρούπολη και πριν λίγο διάστημα η 4νετ απέκτησε δικό της δίκτυο στην περιοχή.
Αυτή τη στιγμή είμαι με ΟΤΕ, και σύνδεση connx, ενώ για την τηλεφωνία έχω teledome.

σκέφτομαι να μετακομίσω σε 4νετ, και θέλω την άποψή σας για το ποιο πακέτο θα πρεπει να προτιμήσω με βάση τα παρακάτω δεδομένα.

1) Θέλω να απεμπλακώ εντελώς από ΟΤΕ
2) Χρησιμοποιώ πολυ το νετ χωρίς να χρειάζομαι τεράστιες ταχύτητες.
3) Οι τηλεφωνικές μου συνδιαλέξεις μέσω teledome κοστίζουν 50 περίπου ευρώ το μήνα από τα οποία το 75% περίπου είναι σε κινητά

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

Για να ξεκόψεις τελείως από ΟΤΕ πρέπει να πας σε πακέτα 2play.
Αφού έχεις και αρκετές κλήσεις μπορείς άνετα να επιλέξεις το 2play της forthnet.
Δες και τις άλλες εταιρείες και επέλεξε αυτή που σε συμφέρει περισσότερο.
Από θέμα προβλημάτων όλες είναι το ίδιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.