PDA

Επιστροφή στο Forum : format σε windows xp prof



thrashskate
06-11-07, 14:15
Γεια σας παιδια.Θέλω να βάλω Windows XP Home edition και να βγάλω τα professional.Έχω το αυθεντικό cd των home edition.Έχω βάλει και στο bios first boot device cd rom αλλα στην εκκινηση δεν μου βγάζει επιλογή press any key to boot from cd.Επισης δοκίμασα και το windows recovery c:/windows/format c: αλλά και πάλι τιποτα.Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος.Έχω και ένα δεύτερο σκληρό (WD) μόνο για δεδομένα τον οποίο μπόρεσα να τον εγκαταστήσω μόνο ως partition.Παίζει κάποιο ρόλο αυτό?

alexioan
06-11-07, 15:13
Γεια σας παιδια.Θέλω να βάλω Windows XP Home edition και να βγάλω τα professional.Έχω το αυθεντικό cd των home edition.Έχω βάλει και στο bios first boot device cd rom αλλα στην εκκινηση δεν μου βγάζει επιλογή press any key to boot from cd.Επισης δοκίμασα και το windows recovery c:/windows/format c: αλλά και πάλι τιποτα.Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος.Έχω και ένα δεύτερο σκληρό (WD) μόνο για δεδομένα τον οποίο μπόρεσα να τον εγκαταστήσω μόνο ως partition.Παίζει κάποιο ρόλο αυτό?

Ο υπολογιστή σου είναι καινούριος σχετικά;
Η μητρική σου τι μάρκα είναι;
Οταν ανάβεις τον υπολογιστή στην πρώτη οθόνη όταν δηλαδη βλεπεις DOS περιββάλλον κάποια στιγμή θα σου λέει ποιο από τα F1 εως F12 είναι για να μπαίνεις σε ΒΟΟΤ κατασταση.
Το πατας και διάλεγεις το DVD που έχεις βάλει το CD των windows xp home και προχωρας την εγκατασταση.
Αλλιώς....
Μήπως το DVD σου είναι πανω σε κάποιον controller; Τότε στην λιστα μέσα στο BIOS που διαλεγεις με ποια συσκευη θα κανει boot πρωτα θα δεις στην λιστα αυτην την ονομασια του DVD σου και οχι την ονομασια Device cd rom.

Αυτό που λες για τον δευτερο δίσκο δεν είναι σωστό.Η εννοια partition εννοει άλλα.
Σε τι κατασταση είναι ο δευτερος σου δίσκος σε βασικο ή δυναμικό; Οταν τον έβαλες τι διαδικασια έκανες;

deniSun
06-11-07, 17:33
Δοκίμασε με άλλη συσκευή cd.
Πιθανός να έχει πρόβλημα.

thrashskate
06-11-07, 18:16
Ευχαριστώ παιδια,μολις έκανα format.Μπήκα στο BIOS και είδα οτι η συσκευή του dvd rom δεν ηταν εγκατεστημένη οπότε και δεν την έβγαζε στο boot menu.Αν και δουλευε κανονικά.Alexioan οντως έχεις δικιο για τον σκληρο.Ευχαριστω και πάλι παίδες!

@ ADSLgr.com All rights reserved.