PDA

Επιστροφή στο Forum : Τellas ή no Τellas ?



pan82
06-11-07, 18:00
Eδώ και πολύ καιρό ψάχνω τη σύνδεση να κάνω και πάνω που κατέληξα στη προσφορά της vodafone στα 24Mbit και πάω να κάνω την αίτηση δεν υπάρχει διαθεσιμότητα. Μετά λοιπόν από αρκετή περιπλάνηση και διαπιστώνοντας ότι κάθε αλλαγή ειναι ρίσκο μιας και μπορεί να τρέχεις σουπερ μπορεί να πας και χειρότερα (έχω adsl απο τον ΟΤΕ πρόσφατα αναβαθμισμένη στα 2MBit και σε ώρες μη αιχμής χτυπάω 200άρι αλλά την ημέρα συνηθως είμαι μεταξύ 70-90kb/s).
Tην tellas δε την είχα ψάξει ποτέ μιας και ήταν ακριβή για τα δεδομένα μου τώρα όμως λόγω της wind διάβασα αρκετά και το topic της tellas και πρόσεξα ότι δεν υπάρχουν τα μεγάλα προβλήματα που βλέπω στα άλλα topic, πράγμα βέβαια λογικό μιας και δεν έχει τους ίδους συνδρομητές με hol και forthnet αλλα παρατηρησα ότι οι περισσότεροι αναβαθμισμένοι τρέχουν με το max της ταχύτητας τους. Είμαι στο dslam των αμπελοκήπων (στο ύψος του president απέναντι φυσικά για όσους ξέρουν), τώρα έχει το speedstream 5400 και βλέπω το SNR περίπου στο 16,5 και το att στο 15. Αξίζει λέτε η tellas;; τα 19€ που έχει το πακέτο η wind σε συνδιασμό και με τη προσφορά των 3 μηνών το κάνει ακόμα πιο δελεαστικό. Αλλά και πάλι ψιλοφοβάμαι να πάρω το ρίσκο.
Αλήθεια σε φορητότητα προς tellas πόσες μέρες περίπου κάνει;; Σα νεα σύνδεση που μπορεί να κάνει και 2 μήνες ή πιο γρήγορα;; Γενικά η tellas καθυστερεί πολύ να συνδέσει όπως η forthnet ας πούμε.

Mouse Potato
06-11-07, 18:23
Ποικίλουν οι απόψεις και στην ποιότητα της σύνδεσης και στον χρόνο ενεργοποιησής της. Τώρα κατά πόσο σε εσένα μπορεί να είναι full η ταχύτητα σύμφωνα με τα δεδομένα που σου δίνει ο συγκεκριμένος ISP αυτό έχει να κάνει με πολλόυς παράγοντες. Προσωπικά δεν γνωρίζω που μπορεί να είναι το DSLam σου και πια είναι η αποστασή του από το σπίτι σου. Πάντως μεγάλο ποσοστό συνδρομητών της tellas δεν αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα προβλήματα πλέον (με βάση τις μαρτυρίες στο forum πάντα). Εγώ περίμενα ~2 μήνες (είχα κάνει την αίτηση πριν 10 μήνες) και την πρώτη βδομάδα που ήμουν ενεργοποιημένος αντιμετώπισα αρκετά προβλήματα (κομένο τηλέφωνο, άπειρες αποσυνδέσεις του Internet κλπ) μετά όμως από εκείνη την δύσκολη βδομάδα μέχρι τώρα όλα βαίνουν ομαλά. Δεν ξέρω αν σε βοήθησα αλλα θέλω να πιστεύω πως θα κάνεις την καλύτερη επιλογή. Καλή τύχη :oneup:

PS: Ένας γνωστός μου έβαλε πριν λίγο καιρό αυτό το πακέτο της Vodafone που ανέφερες και σπάνια μπορώ να τον πετύχω σε τηλέφωνα και Internet. :down: Ίσως σου έκατσε καλά που δεν ήταν διαθέσιμο :)

pan82
06-11-07, 21:04
Απλά να διευκρινήσω ότι ενδιαφέρομαι μόνο για adsl και όχι το double play. lazydog ειχες κάνει νέα συνδρομή η φορητότητα;
Υπάρχει κανένας από Αμπελόκηπους που να μένει κοντά σε μένα να πει πως πάει από ταχύτητες;

Mouse Potato
06-11-07, 23:45
Απλά να διευκρινήσω ότι ενδιαφέρομαι μόνο για adsl και όχι το double play. lazydog ειχες κάνει νέα συνδρομή η φορητότητα;
Υπάρχει κανένας από Αμπελόκηπους που να μένει κοντά σε μένα να πει πως πάει από ταχύτητες;

Φορητότητα φίλε μου...

valen_gr
07-11-07, 01:21
Παντως, απ οτι φαινεται αρχικα ειναι οκ οι χρονοι ενεργοποιησης...υπαρχουν ηδη ενεργοι windnet ADSL συνδρομητες.

Ας δουμε πως θα παει και η συνεχεια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.