PDA

Επιστροφή στο Forum : Γίνετε να πάρουμε τα Jetspeed χωρίς δόσεις;



elias24
09-08-03, 10:27
Φυσικά βγάζω σπιριά όταν ακούω τα 250 Ευρώ του Jetski500. Και τι; θα πληρώνω για 2 χρόνια αυτή τη βλακεία με δόσεις; Ουκ είσαι με τα καλά σου (καλα αυτό ήταν γνωστό ανέκαθεν) mr πOTE. Δε γίνεται να αγοράσουμε το MODEM αυτό είτε απο τον πΟΤΕ είτε απο κατάστημα, χωρίς δόσεις;

Αλλά και τι είναι αυτά που λένε ότι ανάλογα με το DSLAM, συνεργάζεται καλύτερα και κάποιο συγκεκριμμένο MODEM. Εγώ λέω να δοκιμάσω ένα MODEM με 85 Ευρώ, που μου είπε ένας seller μου και άμα λάχει και λειτουργεί καλά θα ενημερώσω όσους δεν θέλουν να τους πίνει το αίμα ο Κόκκαλης, ο πΟΤΕς και όσοι κρύβονται απο πίσω τους

bond
09-08-03, 12:13
Φυσικά βγάζω σπιριά όταν ακούω τα 250 Ευρώ του Jetski500. Και τι; θα πληρώνω για 2 χρόνια αυτή τη βλακεία με δώσεις; Ουκ είσαι με τα καλά σου (καλα αυτό ήταν γνωστό ανέκαθεν) mr πOTE. Δε γίνεται να αγοράσουμε το MODEM αυτό είτε απο τον πΟΤΕ είτε απο κατάστημα, χωρίς δώσεις;

Καλά εσύ εκεί κολλάς; Προτιμάς να δώσεις τα 250 μετρητά αντί να τα πληρώσεις άτοκα σε 12 δόσεις; Δεν το καταλαβαίνω.


Αλλά και τι είναι αυτά που λένε ότι ανάλογα με το DSLAM, συνεργάζεται καλύτερα και κάποιο συγκεκριμμένο MODEM. Εγώ λέω να δοκιμάσω ένα MODEM με 85 Ευρώ, που μου είπε ένας seller μου και άμα λάχει και λειτουργεί καλά θα ενημερώσω όσους δεν θέλουν να τους πίνει το αίμα ο Κόκκαλης, ο πΟΤΕς και όσοι κρύβονται απο πίσω τους

Φίλε μου, δεν μας ανησυχεί αν λειτουργούν καλά άλλα μοντεμ. Αυτό το βρίσκουμε. Το πρόβλημα είναι, πως γλυτώνεις από το μοντεμ που θέλει οπωσδήποτε να σου πουλήσει ο ΟΤΕ. Και στο θέμα αυτό δεν φαίνεται να υπάρχει καμμία εξέλιξη. Από Σεπτέμβριο θα δούμε.

elias24
09-08-03, 12:54
Καλά εσύ εκεί κολλάς; Προτιμάς να δώσεις τα 250 μετρητά αντί να τα πληρώσεις άτοκα σε 12 δόσεις; Δεν το καταλαβαίνω.


Μεγάλε ναι, εγώ δε θέλω να είμαι χρεωμένος για 2 χρόνια για μια JetSki βλακεία. Εάν δε γλιτώνουμε απο τα υποχρεωτικά modem τότε τουλάχιστον δε το θέλω σε δόσεις. Εαν γλιτώνουμε, τότε JetSki θα πάρω μόνο αν όντως συνεργάζεται καλύτερα με το DSLAM της περιοχής μου, αλλιώς όχι.

Και τώρα όσο για τις άτοκες δόσεις τι να πώ; Αυτό που είναι σίγουρο είναι πως τα 250 Ευρώ είναι μια τεράστια τιμή, σε σχέση με την αξία του αγοραζόμενου προϊόντος και το κόστος κατασκευής του. Believe me, ο μόνος που γελά είναι ο Σωκράτης και ο πΟΤΕς

psymaster
09-08-03, 14:21
Τι, δηλαδη ειναι υποχρεωτικο να τους πληρωνεις επι δυο χρονια; Ρε φιλε τι διαφορα εχει αν θα τα πληρωσεις τωρα ή σε δοσεις, οτι θα κρατας τα λεφτα στην τσεπη σου; Ουτως ή αλλως τα λεφτα δικα τους ειναι. Ισα ισα που γλιτωνεις και καμποσα περα-δωθε.

elias24
09-08-03, 15:22
Εγώ που λέτε πάντως, όταν έκανα την αίτηση απο το 134, με ρώτησαν τι MODEM θέλω και εγώ ρώτησα αν είναι υποχρεωτικό το MODEM απο OTE. Η κοπέλα στο τηλέφωνο πήγε να ρωτήσει κάποιον άλλον και τελικά μου είπε οτι δεν είναι υποχρεωτικό και δεν έβαλε MODEM στην αίτησή μου.
Επειδή όμως δεν ξέρουν τι τους γίνεται στον ΟΤΕ, δεν είμαι σίγουρος για το αν τελικά θα το γλιτώσω το Jetski.

Δε ξέρω αν θα είναι για 2 χρόνια η για 1. Εξαρτάται απο το πως εννοούνται οι 12 δόσεις. Μία δόση το μήνα, ή μια δόση το λογαριασμό; Αλλά δε θέλω να έρχεται παραπάνω χρέωση στο λογαριασμό του ΟΤΕ. Ας τα πληρώνω, αλλα όχι στο λογαριασμό του ΟΤΕ. Αν βέβαια δεν ήταν με δόσεις και ήταν για έναν μόνο λογαριασμό, δεν είχα πρόβλημα. Την ΟΤΕΝΕΤ όμως, πχ, την απέρριψα με τη μια ως provider επειδή κάνει τη χρέωση στο λογαριασμό του ΟΤΕ

bond
09-08-03, 15:58
Επειδή όμως δεν ξέρουν τι τους γίνεται στον ΟΤΕ, δεν είμαι σίγουρος για το αν τελικά θα το γλιτώσω το Jetski.

Θα είσαι ο πρώτος που θα το γλυτώσει. Υπάρχει και άλλο ένα μέλος του φορουμ που το γλυτωσε, αλλά είχε πάει ως εταιρεία. Ενημέρωσε μας αν προχωρήσει η αίτηση σου. Αλλά δυστυχώς υποψιάζομαι ότι σύντομα θα σε πάρουν τηλέφωνο, να σου πουν ότι έγινε λάθος.


Αλλά δε θέλω να έρχεται παραπάνω χρέωση στο λογαριασμό του ΟΤΕ. Ας τα πληρώνω, αλλα όχι στο λογαριασμό του ΟΤΕ. Αν βέβαια δεν ήταν με δώσεις και ήταν για έναν μόνο λογαριασμό, δεν είχα πρόβλημα. Την ΟΤΕΝΕΤ όμως, πχ, την απέρριψα με τη μια ως provider επειδή κάνει τη χρέωση στο λογαριασμό του ΟΤΕ

Την ΟΤΕΝΕΤ μπορείς να τη πληρώνεις και εκτός λογαριασμού ΟΤΕ, όπως όλους τους providers. Αυτό με τον λογαριασμό του ΟΤΕ το παρέχουν σαν extra διευκόλυνση. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί κολλάς σε αυτό το θέμα και στο θέμα των δόσεων. Φαντάζομαι αν τους παρακαλέσεις θα σου κάνουν τη "χάρη" να τα πληρώσεις όλα με τη μία. Η λογική σου πάντως είναι πολύ περίεργη.

elias24
09-08-03, 19:08
Ναι, είναι και αυτο μια άποψη

ibok
14-08-03, 16:06
ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΜΕΤΡΗΤΑ ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΔΟΣΕΙΣ.ΤΟ ΕΛΕΓΞΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ.

elias24
14-08-03, 16:13
ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΜΕΤΡΗΤΑ ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΔΟΣΕΙΣ.ΤΟ ΕΛΕΓΞΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ.

Ωραία :P . Αν και πάλι θα πάρω ένα φθηνό απο την αγορά, εκτός αν ο πΟΤΕς μου επιβάλλει την χρέωση του ούτως ή άλλως

beez
14-08-03, 17:44
α.. και οι δόσεις γράφονται με ο οχι με ω...(δώσεις) ....λολ

bond poios itan pou ti glitose gia to modem?

bond
14-08-03, 18:08
bond poios itan pou ti glitose gia to modem?

Κάποιος από τη Χαλκίδα αν θυμάμαι καλά, νομίζω ο wintech. Ελπίζω και εγώ. :)

elias24
14-08-03, 19:30
α.. και οι δόσεις γράφονται με ο οχι με ω...(δώσεις) ....λολ

bond poios itan pou ti glitose gia to modem?

Καλά-καλά μη βαράς κι όλας

halkion
17-08-03, 04:04
Pados to Jetspeed se proti fasi exei apodeixtei oti einai kalo adsl modem...aplos ligo akrivo....

elias24
17-08-03, 10:11
Pados to Jetspeed se proti fasi exei apodeixtei oti einai kalo adsl modem...aplos ligo akrivo....

Αυτό το συμπέρασμα τώρα απο που το έβγαλες; Επειδή ο πΟΤΕς δεν αφήνει να βάλεις modem απο την αγορά και να δεις τι διαφορά θα έχει με το Jetski, δε μπορείς να πεις οτι είναι καλό. Το με πόσο κατεβάζει δεν είναι κριτήριο ποιότητας και τα PING είναι ικανοποιητικά μόνο σε λίγα άτομα για την ώρα. Ελπίζω οτι το πρόβλημα είναι οτι δεν τα έχουν ρυθμίσει όλοι σωστά ακόμα . . .

halkion
17-08-03, 10:18
Ti na sou pados emena provlimata den mou exei parousiasei apo ti stigmi pou to setara opos ithela ego, kai ta ping tou einai mporo na po arketa kala....

Athlon_XP
17-08-03, 13:17
Εγώ πιστευώ πως είναι και θέμα του firmware του modem γιατί μεν το hardware μπορεί να είναι καλό αλλά αν το firmware είναι κακογραμμένο τότε όπως είναι φυσικό θα έχει διάφορα προβλήματα. Πιστευώ ότι η intracom σιγά σιγά βελτιώνει το firmware και προσθέτει και καινούργιες δυνατότητες στο firmware του Jetspeed 500/500i. Και λογικά για να βρεις τις κρυφές επιλογές οι ρυθμίσεις που έχει το modem πρέπει να ψάξεις πάρα πολύ και επίσης να κάνεις και decompile σε κάποιες περιπτώσεις ή να τρέξεις κάποιο πρόγραμμα αποκωδικοποίησης (φυσικά θα πρέπει να ξέρεις την CPU ή τον μικροελεγκτή που περιέχει το συγκεκριμένο modem για να κάνεις αυτά που ανέφερα). Εκτός από αυτά σίγουρα μέσα στο firmware υπάρχουν και σελίδες σε μορφή html. Εκείνες άμα βρούμε τότε πιστεύω θα βρούμε ακόμα περισσότερες ρυθμίσεις. Πιστεύω να μην σας κούρασα πάλι με αυτά που ανέφερα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.