PDA

Επιστροφή στο Forum : Η πιο φτηνη Καρτα για DSL



kostas_1966
06-11-07, 20:17
Η netcarta σημερα (Νοε 2007) φαινεται να εχει τη μεγαλυτερη σχεση χρονου/τιμης.Το κλασμα αυτο μας δινει 5 ωρες για το καθε ευρω.Με μια καρτα των 10€ αγοραζουμε 50 ωρες σε ταχυτητες εως και 2048(dsl).Με αυτα τα δεδομενα ακομα και τα συμβολαια υπολειπονται* .
Ερωτησεις:
1)Υπαρχει απροσκοπτη συνδεση και μετα την διακοπη του ιντερνετ παροχου,ναι αυτου με το συμβολαιο.Το κυκλωμα παραμενει?
2)Εχει την ιδια ταχυτητα?
3)Γιατι η καρτα εχει την ιδια τιμη σε ολες τις ταχυτητες?
4)Γιατι ο εναλλακτικος παροχος παροτι δεν καλυπτει την περιοχη,η καρτα του λειτουργει κανονικα?
5)Το προβλημα με τους κοφτες ξεπερνιεται?Μιλαω γι'αυτο που παρατιθεται στο
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1548223#post1548223

*Οταν πχ η οτενετ συνδεση στα 2 mbps κοστιζει περι τα 25€ και με την ΝΕΤCARTA των 10€ αγοραζουμε 50 ωρες χρησης μετα την αυξηση στο νετκαρτα κλαμπ μπορουμε με 25€ να εχουμε 125 ωρες.
Με αλλα λογια αντι να πληρωνουμε μονιμο μηνιαιο χαρατσι στον παροχο,με την καρτα εχουμε 4+ ωρες χρησης την ημερα (125/30)και με δυνατοτητα μεταφορας υπολοιπου στον επομενο μηνα!
:hmm:

babgia
06-11-07, 20:28
Ωραία λύση.

Εγώ είμαι 12 ωρες/ημέρα μέσα, δηλαδή 30*12= 360 ώρες/μήνα.
Μπήκα μέσα με τα μπούνια.

kostas_1966
06-11-07, 20:32
Εγω φταιω που δεν το διατυπωσα σωστα,δικο μου το λαθος.
Αλλαγη διατυπωσης:
1)Μεχρι 4 ωρες μεσο ορο την ημερα χρησης του DSL ειναι πιο συμφερουσα η νετκαρτα ακομα και απο το συμβολαιο?
2)Αποτελει,επισης,εναλλακτικο φορεα στην επαρχια,εκει οπου δεν υπαρχει τιποτε αλλο περαν της οτενετ?

nikgr
06-11-07, 21:18
Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου εκτός κι αν πληρώνεις ξεχωριστά τον provider και έχεις τη γραμμή στο όνομά σου...
Αν βάλεις ένα connex θα έχεις και τη συνδρομή Internet τζάμπα αφού κοστίζει όσο αν αγόραζες μόνο τη γραμμή απ' τον ΟΤΕ χωρίς τη συνδρομή Internet.

Αλλωστε να πληρώσεις 10euro για 50ώρες το μήνα όταν μπορείς με τα ίδια λεφτά μπορείς να πάρεις τη Netkey με 20euro για 2μήνες απεριόριστα?
Και πάλι βέβαια δε συμφέρει σε σχέση με ένα πακέτο Connex όπου θα έδινες πχ 20euro το μήνα για 1mbit, αντί για 10euro/μήνα για τη Netkey στα 512 και άλλα 20euro για τη γραμμή του ΟΤΕ...

Αυτές οι καρτούλες είναι για dialup ή αμα έχεις κανα δωρεάν adsl κύκλωμα (όπως πχ με την προσφορά του demo connex για 2μήνες απ' το περιοδικό)


Όσο για την επαρχία... Εντάξει δεν είμαστε στην εποχή των παγετώνων. Υπάρχουν και άλλοι πέραν της Οtenet πλέον...
Eγώ πληρώνω 16euro το μήνα και έχω 24mbit όλο το 24ωρο...;)

kostas_1966
06-11-07, 21:42
Ενδιαφεροντα.Σε ευχαριστω για το χρονο σου και για τις πληροφοριες που,ορισμενες,δεν γνωριζα.Ας τα δουμε πιο αναλυτικα για να "φωτιζονται" και οσοι μελλοντικα εχουν ιδιες αποριες και ψαξουν κι εδω.

Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου εκτός κι αν πληρώνεις ξεχωριστά τον provider και έχεις τη γραμμή στο όνομά σου...
Ετσι δεν γινεται στις περισσοτερες περιπτωσεις?provider=otenet,γραμμη στον ΟΤΕ όπου και σκαω τα παγια της ISDN ανελλειπως και αδιαλειπτως.Ασχετως αν την προεπιλογη την γυρισα ...αλλού.
Αν βάλεις ένα connex θα έχεις και τη συνδρομή Internet τζάμπα αφού κοστίζει όσο αν αγόραζες μόνο τη γραμμή απ' τον ΟΤΕ χωρίς τη συνδρομή Internet.

Αλλωστε να πληρώσεις 10euro για 50ώρες το μήνα όταν μπορείς με τα ίδια λεφτά μπορείς να πάρεις τη Netkey με 20euro για 2μήνες απεριόριστα?
Για την Νetkey δεν γνωριζα,ωστοσο απαντας ο ιδιος,αμεσως κατω.
Και πάλι βέβαια δε συμφέρει σε σχέση με ένα πακέτο Connex όπου θα έδινες πχ 20euro το μήνα για 1mbit, αντί για 10euro/μήνα για τη Netkey στα 512 και άλλα 20euro για τη γραμμή του ΟΤΕ...
Βελτιωμενο σε σχεση με netkey αλλά εδω μιλαμε οτι πληρωνω μεχρι τωρα 24€ για 2mbit με μεσο ορο χρησης ανα ημερα τις 3 ωρες.Αρα?Δεν συμφερει η νετκαρτα?Με μεταφορα υπολοιπου στον αλλο μηνα?

Αυτές οι καρτούλες είναι για dialup ή αμα έχεις κανα δωρεάν adsl κύκλωμα (όπως πχ με την προσφορά του demo connex για 2μήνες απ' το περιοδικό)
Μα το κυκλωμα δεν ειναι η τηλεφωνικη ISDN μου γραμμη,που την πληρωνω 20€ το μηνα?Εκτος και μου παρουν τον εξοπλισμο,φυσικα,οπότε και παλι η αγορα θα αποφασισει γρηγορα.


Όσο για την επαρχία... Εντάξει δεν είμαστε στην εποχή των παγετώνων. Υπάρχουν και άλλοι πέραν της Οtenet πλέον...
Προς το παρον δεν υπαρχει,μακαρι να υπηρχε.Φαινεται οτι η περιοχη μου ειναι στην ερασιτεχνικη κατηγορια...ουτε καν στη Γ'Εθνικη!Με αποσταση λιγοτερη των 10 λεπτων εξω απο το Αιγιο,δεν υπαρχει οχι αλλος παροχος πλην οτενετ,μα ακομα και τα dslam ειναι πληρη (και μεσα στο ιδιο το Αιγιο,στον οτε δεχονται μονο αιτησεις!!!).Ελλας 2007.Εποχη παγετωνων ειπες?
Eγώ πληρώνω 16euro το μήνα και έχω 24mbit όλο το 24ωρο...;)
Αυτο το τελευταιο δεν θα το σχολιασω γιατι θα αρχισω πικροχολες κοσμοθεωριες και ανορθοδοξες ατακες περι κοινωνικοπολιτικου γιγνεσθαι στην ιθαγενεια.
:viking

nikgr
06-11-07, 22:16
Eπειδή πάλι δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου να ξεκαθαρίσω τα εξής, αν και δεν ξέρω ακριβώς τις τιμές της otenet.

Aυτή τη στιγμή εσύ πληρώνεις το πάγιο της ISDN τηλεφωνίας των 20euro, το πάγιο της γραμμής 2mbit (άλλα 25euro) και θέλεις αντί να πληρώσεις το πάγιο της συνδρομής internet 2mbit στην otenet, να αγοράσεις μια κάρτα για λίγες ώρες το μήνα ώστε να συμφέρει περισσότερο. Καταλαβαίνω σωστά?

Γιατί δε βάζεις ένα πακέτο Connex που περιλαμβάνει τόσο το πάγιο της γραμμής όσο και τη συνδρομή internet σε 1πακέτο? Αυτό είναι που σου λέω.
Θα σου έρχεται γύρω στα 20euro το μήνα για 1mbit αλλα όλα μαζί (+ φυσικά το πάγιο της τηλεφωνίας)
Αν θες 2mbit θα πληρώνεις κάτι παραπάνω (νομίζω γύρω στα 25-28euro όλα μαζί) αλλα και πάλι θα είσαι απεριόριστα στο internet και δε θα κοιτάς το χρονόμετρο...

Τα πακέτα ως γνωστόν συμφέρουν πολυ περισσότερο απ' ότι αν πληρώνεις ξεχωριστά το πάγιο της γραμμής adsl μόνος σου (25euro) και τη συνδρομή στον provider άλλα 25euro (otenet, forthnet ή ότιδήποτε άλλο) πάλι μόνος σου.

Eλπίζω να με κατάλαβες και να σε κατάλαβα. :hmm:

kostas_1966
07-11-07, 18:06
Παμε παλι:
Συμφωνα με τον λογαριασμο του καθε διμηνου που μου στελνει ο ΟΤΕ,εκτος απο χρεωθεισες μοναδες τηλεφωνου(που δεν υπαρχουν γιατι περασα σε αλλο παροχο για τηλεφωνια),υπαρχουν και οι εξης δυο χρεωσεις μονο.Ιδου ποιες ειναι αυτες οι δυο:
1. Τελη ISDN Βασικης Προσπελασης διμηνου(=31,80€ +φπα) και
2. OnDSL Kit S3* διμηνου (=43,70 +φπα)
Δεν υπαρχει καμμια μα καμμια αλλη χρεωση.
Και ερωτω(ξανα):Εστω οτι κρατω τη χρεωση υπ'αριθμον 1.(ISDN) και κοβω την υπ'αριθμον 2.(OnDSL)
Μπορω να παιξω με καρτες?Εννοειται οτι θα κρατησω τον υπαρχον εξοπλισμο.
Να διευκρινησω επισης οτι δεν ενδιαφερομαι να ξημεροβραδιαζομαι καθημερινα στο διαδικτυο.Τρεις με τεσσερις ωρες μου ειναι αρκετες ως μεσο ορο ανα 24ωρο.Με τη νετκαρτα παιρνω 100 ωρες το μηνα με 20 ευρω,αρα οκ ο μηνας για μενα χωρις τον βραχνα της χρεωσης Νο2.Μαλιστα αν δεν τις καταναλωσω ολες τις ωρες,μεταφερονται και για τον επομενο μηνα.Συμπερασματικα με συμφερει απο την otenet,αυτο προσπαθω να πω.

Το προιον "OnDSL Kit S3" δεν περιλαμβάνει τόσο το πάγιο της γραμμής όσο και τη συνδρομή internet σε 1πακέτο οπως και το connx στο οποιο αναφερεσαι φιλε nikgr?
Αν,λοιπον,το διακοψω παλι η γραμμη θα υφισταται.Γιατι να μη μπορει να μεταφερει δεδομενα απο σερβερ αλλου παροχου λοιπον?Μηπως με βγαζει απο το dslam και με βαζει σε αλλο,τυπικο καφαο?Ας μας εξηγησει καποιος.

*S3 ειναι ο κωδικος του ΟΤΕ για τα 2mbps.

parsifal
07-11-07, 18:49
Το προιον "OnDSL Kit S3" δεν περιλαμβάνει τόσο το πάγιο της γραμμής όσο και τη συνδρομή internet σε 1πακέτο οπως και το connx στο οποιο αναφερεσαι φιλε nikgr?
Αν,λοιπον,το διακοψω παλι η γραμμη θα υφισταται.Γιατι να μη μπορει να μεταφερει δεδομενα απο σερβερ αλλου παροχου λοιπον?Μηπως με βγαζει απο το dslam και με βαζει σε αλλο,τυπικο καφαο?Ας μας εξηγησει καποιος.

Δε θυμάμαι αν είναι το Conn-x ή το OnDSL που μπορείς μετά από διακοπή/λήξη να κρατήσεις τη γραμμή στο όνομά σου. Όποιο και να είναι όμως, αυτήν τη γραμμή θα την πληρώνεις με τιμές συμβολαίου αορίστου χρόνου! Δε θα σου την χαρίσουν! Οπότε, θα έχεις (πάγιο τέλος ISDN) + (πάγιο τέλος συμβολαίου αορίστου χρόνου για ADSL γραμμή) + (ένα εκ των: κόστος καρτών / πάγιο τέλος συμβολαίου αορίστου χρόνου με κάποιον ISP για ADSL πρόσβαση στο Internet). Αυτό σου λέει ο nikgr εδώ και τόσα posts...

kostas_1966
07-11-07, 19:05
Γεραματα...
parsifal,κατακερματισες το συστημα ολο,το εκοψες σε φετες,οπότε
:respekt:

Η μονη εναπομεινουσα απορια πλεον ειναι το ποσο ειναι το μηνιαιο τελος για adsl γραμμη.

Btw στο αβαταρ ειναι ο γνωστος Αλ Μπαντυ (απο το married with children)?

parsifal
07-11-07, 19:37
parsifal,κατακερματισες το συστημα ολο,το εκοψες σε φετες...

Να με συμπαθάς, αλλά έπρεπε να το είχες ψυλλιαστεί ότι κάπου έμπαζε το σύστημα που περιέγραψες. Αν γινόταν, θα το επέλεγαν αρκετοί χρήστες (αρκετοί για να αποτελούν κρίσιμη μάζα τελοσπάντων), οπότε θα ήταν καθιερωμένος τρόπος σύνδεσης στο Internet και θα υπήρχε άπλετη σχετική πληροφόρηση.



Η μονη εναπομεινουσα απορια πλεον ειναι το ποσο ειναι το μηνιαιο τελος για adsl γραμμη.

Απαντήθηκε χονδρικά εδώ:


Τα πακέτα ως γνωστόν συμφέρουν πολυ περισσότερο απ' ότι αν πληρώνεις ξεχωριστά το πάγιο της γραμμής adsl μόνος σου (25euro) και τη συνδρομή στον provider άλλα 25euro (otenet, forthnet ή ότιδήποτε άλλο) πάλι μόνος σου.



Btw στο αβαταρ ειναι ο γνωστος Αλ Μπαντυ (απο το married with children)?

:oneup:

nikgr
07-11-07, 21:02
kostas_1966 με 2λόγια σου λέω απλά ότι τα 43,70euro+φπα που πληρώνεις τώρα το 2μηνο για το kit (παγιο γραμμής adsl + συνδρομή Internet) θα τα πληρώνεις μόνο και και μόνο για το πάγιο γραμμης adsl στο όνομά σου αν διακόψεις το ondsl kit και πληρώνεις μόνο τη γραμμη.

Με το που διακόπτεις σε αποσυνδέουν και απ' το dslam και χάνεις τη γραμμή σου οπότε δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάρτα αν δεν πληρώνεις extra παγιο adsl γραμμής.

Έχουν κάνει έτσι τα kits που ουσιαστικά να σου δίνουν τζάμπα τη συνδρομή Internet στην τιμή που θα είχες μόνο το πάγιο της adsl γραμμής.

Άρα είναι φθηνοτερο να έχεις πακέτο γραμμή+απεριόριστη συνδρομή (25euro το μήνα όλα μαζί) παρα γραμμή (25euro) +χρονοκάρτα Altec ή forthnet netkey.

kostas_1966
07-11-07, 21:57
Ετσι εξηγειται λοιπον.
Nikgr ησουν κι εσυ πληρως διαφωτιστικος,το θεμα ειναι πλεον διευθετημενο.
"... Άρα είναι φθηνοτερο να έχεις πακέτο γραμμή+απεριόριστη συνδρομή (25euro το μήνα όλα μαζί)".Και πως να μην ειναι αφου η απεριοριστη συνδρομη ειναι δωρεαν!!!
Σε ευχαριστω πολυ κι εσενα αλλά και το παρον φορουμ.Ειναι απαιχτο,δινει και λυσεις,εχει και παιχταραδες μελη και λοιπα.Εν αντιθεσει με καποια άλλα που μετανοιωνει κανεις που χανει τον καιρο του-και,πιστεψτε με,εχω χασει πολυ σε τοσα ως τωρα- μα τελος εδω με τα μελια,παω να το διαφημισω!
:respekt:
ΥΓ.parsifal,μη μου πεις οτι εχεις και τα επεισοδια των Μ.w.C. με ελλ.υποτιτλους,δε θα το αντεξω.
:worthy:

parsifal
07-11-07, 22:42
ΥΓ.parsifal,μη μου πεις οτι εχεις και τα επεισοδια των Μ.w.C. με ελλ.υποτιτλους,δε θα το αντεξω.
:worthy:

Τις 4 πρώτες σαιζόν σε Region 1 δισκάκια => όχι ελληνικοί υπότιτλοι. Καλύτερα όμως, ποιος τους χρειάζεται; ;)

kostas_1966
08-11-07, 16:21
Τις 4 πρώτες σαιζόν σε Region 1 δισκάκια => όχι ελληνικοί υπότιτλοι. Καλύτερα όμως, ποιος τους χρειάζεται; ;)

χμμ,να σου πω.Δεν θα ελεγα οχι για Ελλ.υποτιλους σε 3ο και 4ο κυκλο(Εχω σε 1ο-2ο).Δεν εχω το prof.στα αγγλικα και,εκτος αυτου,οι ατακες του Αλ ερχονται πιο αβασανιστα με τη γλωσα της μαμας μας.
Εσυ,απο την αλλη,δεν θα ελεγες οχι για τις seazon 5 και 6 που διαθετω χωρις ή και με Αγγλικους-παρακαλω-υποτιτλους
;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.