PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολύτιμό μου browsing τι έχεις πάθει;



agapios
06-11-07, 21:27
Πριν λίγες μέρες είχα γράψει σε άλλο φόρουμ τα εξής:

Περίπου ένα μήνα πριν, αναβάθμισα την Connex γραμμή μου από 2 σε 4. Μέχρι τότε δεν είχα κανένα πρόβλημα. Έβλεπα 200άρια στο κατέβασμα, browsing ταχύτατο κλπ.
Μετά την αναβάθμιση, ενώ δεν έχω πρόβλημα στο κατέβασμα (400άρια+), έχω πρόβλημα στο browsing. Προσοχή: Εννοώ χωρίς άλλη δικτυακή δραστηριότητα. Σκέτο ξεφύλλισμα. Τις πιο πολλές φορές ο ff μου πετάει παράθυρο που μου λέει "the connection to the server was reset while the page was loading", το γνωστό στολάρισμα δηλαδή, οπότε αρχίζουν τα refresh, μπας και φορτωθεί η σελίδα επιτέλους. Επίσης έχω τεράστιους χρόνους ping. Αν έπαιζα δικτυακό παιχνίδι, οι άλλοι θάχαν τελειώσει κι εγώ δεν θα είχα πάρει χαμπάρει τι γίνεται. Τα ίδια συμβαίνουν και με τον ξεχασμένο χρόνια ΙΕ6. Όλα αυτά σε 3 υπολογιστές και 2 διαφορετικά ρούτερ. Ένα USR 9108A, (τσάμπα τα λεφτάκια μου), και το κλασσικό speedtouch 530, που έδινε ο ΟΤΕ. Επίσης στα diagnostics του USR παίρνω αυτά τα δύο fail, που φαίνονται στη φωτό.
Κάλεσα τον ΟΤΕ, έσκασε ένας τύπος με λαπτόπ και ύφος, κατέβασε ένα αρχείο από ftp server της Forthnet, (εκεί έμεινα ξερός), και απεφάνθη, όλος χαρά, ότι η γραμμή είναι ΟΚ!!! Τι να του πεις τώρα; Ή τον πλακώνεις στα γαλλικά, ή τον αφήνεις να ξεκουμπιστεί, όπως και έκανα.
Ερωτώ, λοιπόν, αν γνωρίζετε να υπάρχει πρόβλημα στο δίκτυο της ΟΤΕΝΕΤ γενικά, πιθανά λόγω αναβαθμίσεων κλπ. Παντού βλέπω να περνάνε οπτικές ίνες και γενικά πολλά σκαψίματα. Μένω στα Νότια, παραλία μεριά. Είμαι κοντά στο λαμ και κλειδώνω στις ονομαστικές τιμές χωρίς πρόβλημα.
Επίσημα από το τεχνικό τμήμα τμήμα του ΟΤΕ δεν μπορώ να πάρω καμμιά πληροφορία.
Ευχαριστώ.Τι ήταν να το γράψω; Δεκάδες ποσταρίσματα με τα ίδια προβλήματα με μένα. Κανείς να μην βγάζει άκρη τι γίνεται. Ξεφυλλίζω άλλα sites, συμπεριλαμβανομένου και αυτού εδώ, τα ίδια.
Κάποιος άλλος φίλος, μου έγραψε τα εξής:

Μέχρι 2Mbps συνδέεστε με fast path και adsl1. Από 4Mbps και πάνω συνδέεστε με interleave και adsl2+. Το αποτέλεσμα είναι αύξηση του ping κατά πολύ. Αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να πειράξετε το modulation σε κάποιους router ώστε να κλειδώσει σε ADSL1 άρα να στρώσει πάλι. Επιλέξτε GMT η ANSI και κάντε reboot τον router.Ισχύει κάτι τέτοιο;
Στέλνω φωτό με την modulation page του USR μου. Πρέπει να αλλάξω κάτι;
Επειδή το πρόβλημα είναι μεγάλο, απ' ότι φαίνεται, και εμφανίζεται μόνο εκεί που η γραμμή είναι του ΟΤΕ, ανεξαρτήτως παρόχου, υπάρχει, τελικά, κάποια εμπεριστατωμένη και τεκμηριωμένη άποψη ως προς το τι συμβαίνει;
Τσακίζει νεύρα αυτή η κατάσταση....

sdikr
06-11-07, 21:58
Στο σπίτι και στο γραφείο δεν έχω κάποιο πρόβλημα, ή καλύτερα να το πω, δεν έχω κανένα πρόβλημα με Ping,
Αν κάνεις ενα tracert τι σου βγάζει;

ΥΓ μέρικες φορές χρείαζεται μερικά refresh σε συγκεκριμένες σελίδες, το fail δεν χρείαζεται να σε ανησυχεί

giannis11
07-11-07, 07:49
Και σε μένα έχει συμβεί ακριβώς το ίδιο.
Μόλις αναβάθμισα την γραμμή απο 1 mbit se connex 8 mbit το browising κυριολεκτικά σέρνεται.
Φιλικά
Γιάννης

agapios
10-11-07, 17:43
Επαναφέρω το πρόβλημα του browsing που σέρνεται σε γραμμές ΟΤΕ πάνω από 2. Συζητείται ευρέως, πάρα πολύς κόσμος έχει πρόβλημα, αλλά δεν βλέπω να του δίνεται η έκταση που του πρέπει. Είναι πολύ σοβαρό πρόβλημα. Κανείς δεν έχει ιδέα τι μπορεί να φταίει; Δεν είναι δυνατόν να κοιτάζεις τον υπολογιστή απλανώς, να ανάβεις τσιγάρο, να πίνεις και δυό γουλιές καφέ, περιμένοντας μήπως και δεήσει να ανοίξει επιτέλους η σελίδα που ζητάς. Ή να στολάρει τις μισές φορές, και να χρειάζεται ανανέωση. Ενώ το κατέβασμα είναι μια χαρά. Βοήθεια. Όποιος ξέρει κάτι ας το πει. Ευχαριστώ.

EvilHawk
10-11-07, 17:48
Υπάρχει πάντα η περίπτωση που περιγράφεις να είναι πρόβλημα του browser σου, πρόβλημα software firewall, συνδυασμός αυτών ή στο τέλος και πρόβλημα του site που επισκέπτεσαι. Οι πληροφορίες που δίνεις στα προηγούμενα μηνύματα σου δεν είναι αρκετές για να σε βοηθήσεις κάποιος.

agapios
10-11-07, 20:38
Υπάρχει πάντα η περίπτωση που περιγράφεις να είναι πρόβλημα του browser σου, πρόβλημα software firewall, συνδυασμός αυτών ή στο τέλος και πρόβλημα του site που επισκέπτεσαι. Οι πληροφορίες που δίνεις στα προηγούμενα μηνύματα σου δεν είναι αρκετές για να σε βοηθήσεις κάποιος.
Κατ' ουσίαν, στο πρώτο ποστ απαντάω σε όλα αυτά, πλην του firewall. Λοιπόν, δοκιμάζω με τρεις browsers, τον FF 2.9.0.9, τον ΙΕ6 SP2 με όλα τα updates του, και από προχθές κατέβασα και τον Opera για τις δοκιμές.
Και οι τρεις έχουν εγκατασταθεί και δοκιμάζονται σε τρεις, επίσης, υπολογιστές, τους οποίους έχω σε δίκτυο. Δοκιμές έκανα και στις δύο περιπτώσεις. Δηλαδή όταν βρίσκονται σε LAN, αφ' ενός, αλλά και έναν-έναν υπολογιστή ξεχωριστά, αφ' ετέρου.
Οι δύο έχουν το firewall της Comodo, άριστα παραμετροποιημένο, ενώ ο τρίτος έχει το Sygate Pro. Η συμπεριφορά είναι ίδια και με τα δύο προγράμματα, αλλά και όταν το firewall είναι απενεργοποιημένο εντελώς.
Το πρόβλημα στο browsing παρουσιάζεται και όταν δεν υπάρχει καμμία άλλη δικτυακή δραστηριότητα.
Το downloading είναι άριστο, (400+).
Χρησιμοποιώ το U.S.R. 9108A, και εναλλακτικά, για τις δοκιμές, το Speedtouch 530. Δεν έχουν καμμία διαφορά. Τα ίδια χάλια.
Ο ΟΤΕ έχει κληθεί και έχει "αποφανθεί" ότι η γραμμή είναι εντάξει!
Ένας φίλος έχει την άποψη ότι μέχρι και 2 Mbps, η σύνδεση είναι fast path, adsl1. Από 4 και πάνω η σύνδεση είναι interleave, adsl2+. Σαν αποτέλεσμα, λέει ο φίλος, είναι η μεγάλη αύξηση του ping. Συμβαίνει κάτι τέτοιο;
Είναι σαν να λέμε ότι αν πάει κανείς σε μεγαλύτερες ταχύτητες, θα κατεβάζει (ή θα ανεβάζει) πιο γρήγορα τα αρχεία του, αλλά το browsing του θα σέρνεται. Ή θα του είναι αδύνατον - όπως εμένα - να παίξει παιχνίδια που θέλουν στιγμιαία ανταπόκριση on line. Αστεία πράγματα. Είναι δυνατόν;
Στο πρώτο ποστ στέλνω και δύο συνημμένα από την σελίδα diagnostics και modulation του USR.
Χρειάζεται κάποια ρύθμιση το modulation;
Επίσης στέλνω κι ένα tracert που έκανα στο - που αλλού; - www.adslgr.com (http://www.adslgr.com). Τραγωδία όπως βλέπετε! Μαζί μ' αυτό, κι ένα ping από το ίδιο site, έτσι για να ολοκληρωθεί η τρέλλα του ιντερνέτ στην Ελλάδα. Αυτά τα αποτελέσματα τα πληρώνω σαν μια ακριβότατη γραμμή 4 Mbps. Κι ενώ μένω 600 μέτρα από το DSLAM. Μπράβο μας.
Το πρόβλημα δεν είναι από μένα. Είναι από τον ΟΤΕ. Είναι σίγουρο. Το μόνο που ζητώ είναι πληροφορίες, αν γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει, όπως κι αν υπάρχει κάποιος τρόπος ρύθμισης του ρούτερ, μήπως και βελτιώσω κάπως την κατάσταση.
Ευχαριστώ και πάλι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.