PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas DSLAM Χαλανδρίου



Σελίδες : [1] 2

Davout
07-11-07, 03:44
Κάνω αυτό το topic για να μπορούμε να συζητούμε αυτοί που ανήκουμε στο DSLAM Χαλανδρίου (Χαλάνδρι, Φιλοθέη, Πολύδροσο) για τα σχετικά με Zisto, καθώς και για να κάνουμε πιο εύκολη την αναζήτηση χρήσιμων πληροφοριών για τα καινούρια μέλη.

Το Χαλάνδρι, όσο ήταν στα 4 επρόκειτο για ένα πολύ σταθερό κέντρο με ελάχιστα προβλήματα, τουλάχιστον από τότε που ενεργοποιήθηκα εγώ, αν και τα ίδια έχω ακούσει από παλιότερους πλην ενός.

Η αναβάθμιση από τα 4 στα 12 Mbps έγινε χτες 6/11/07 και από τα μέχρι τώρα στοιχεία υπάρχει μεγάλη αστάθεια όσον αφορά τις ταχύτητες (σε όλα τα DSLAM). Ευτυχώς αποσυνδέσεις δεν έχω δει εως τώρα, ενώ τα στοιχεία της γραμμής μου κυμαίνονται σε: SNR από 4 εως 8 (με μέσο όρο 6) και attenuation 40 (μένω Φιλοθέη, 3 Km περίπου από το DSLAM που μάλλον βρίσκεται στον ΟΤΕ στην αρχή της Λ. Πεντέλης) και συγχρονίζω στα 1.021 / 10.211. Κάτι άλλο που παρατηρήθηκε από πολλούς είναι τα πολλά errors στα στατιστικά των router, προφανώς θέλει πολλή δουλειά ακόμα.

Γράψτε και οι υπόλοιποι τις εμπειρίες σας, με έμφαση στις πρόσφατες παρακαλώ (όχι πόσο χάλια μπορεί να ήταν η κατάσταση όταν ξεκίνησε το Zisto), χωρίς υπερβολές και να βγαίνουμε off-topic και θα ενημερώνουμε το topic με τυχόν αλλαγές και προβλήματα.

---

Bάζω τα τωρινά στοιχεία μου και υπό μορφή πίνακα για να μπορούμε να τα συγκρίνουμε με μεταγενέστερα, αν θέλετε κάντε το και οι υπόλοιποι (με copy/paste τις κατηγορίες):

Περιοχή: Φιλοθέη (κοντά στο Πέτρινο Περίπτερο)
Ημερομηνία: 7/11/07
Μodem/router [firmware version]: Speedtouch 585iv6 [7.4.1.7]
Attenuation (down): 40
SNR (down): 6
Συγχρονισμός (up/down): 1.021 / 10.211

englishman
07-11-07, 04:23
Περιοχή: Φιλοθέη (κοντά στην Κηφισίας, κάθετος στην 28ης Οκτωβρίου)
Ημερομηνία: 7/11/07
Μodem/router [firmware version]: USRobotics 9108 [3.04L.01.13]
Attenuation (down): 45
SNR (down): 6
Συγχρονισμός (up/down): 970/8757

Φίλε Davout, μένουμε πάρα πολύ κοντά και μου κάνει εντύπωση η απόκλιση στις τιμές μας παρόλο που έχουμε παραπλήσιο attenuation και ίδιο SNR. Το attainable rate μου πάντως αυτή τη στιγμή είναι στα 10364 / 981.

Ελπίζω να το εξετάσουν το θέμα τις επόμενες ημέρες από την Τελλας, ήδη τους έστειλα ένα ευγενέστατο mail στο service με την ελπίδα να το λάβουν τουλάχιστον υπ'όψην τους. Το θετικό είναι όπως είπες ότι δεν έχουμε αποσυνδέσεις μέχρι στιγμής.

phead
07-11-07, 09:09
Καλημέρα,
από αποσυνδέσεις άλλο τίποτα...
Κάθε ένα λεπτό με πετάει και μόνο μερικές στιγμές παραμένει στα 8300 που συνδέεται για κανα δεκάλεπτο.
Όλα αυτά από χθές που έγινε η αναβάθμιση.. Το snr είναι μονίμως στο 6.
Η ταχύτητα είναι απαράδεκτη καθώς κατέβαζα από ntua (παρόλο που έμπαινε με 8/1 έπιανε μέχρι 50-60 kb/s..)
Μόνο αργά το βράδυ κατάφερα να πιάσω 700-800 kb/s , οπότε πιστεύω είναι πρόβλημα δικτύου και όχι γραμμής..

Davout
07-11-07, 12:56
Πού μένεις phead, πόσο attenuation και ποιο firmware έχεις στο speedstream; Σε εμάς δεν κάνει αποσυνδέσεις, γιατί σε σένα; Δώσε τα στοιχεία σου να το λύσουμε.

ioafac
07-11-07, 13:36
Περιοχή: Χαλάνδρι (κοντά στη Μεσογείων)
Ημερομηνία: 7/11/07
Μodem/router (firmware version): Speedtouch 585v6 (7.4.1.7)
Attenuation (down): 31.5
SNR (down): 6.5
Συγχρονισμός (up/down): 11999/1021

phead
07-11-07, 14:21
Μένω Πολύδροσο Αμαρουσίου αλλά ανήκει στο Χαλάνδρι. (Τηλ: 210-6850***)
snr 6.0 μονίμως και Attenuation (down): 34
Μodem Speedtouch 4200
Συγχρονισμός (up/down): 8600-8900/1020

terje
07-11-07, 14:40
Περιοχή: Φιλοθέη (τερμα πανω βενιζελου)
Μodem/router [firmware version]: zyxel 660
Attenuation (down): 48
SNR (down): 7
Συγχρονισμός (up/down):1021/4857

tolisd
07-11-07, 15:29
Περιοχή: Χαλάνδρι (Πολύδροσο)
Ημερομηνία: 7/11/07
Μodem/router: Siemens SpeedStream 4200
Attenuation (down): 26.5
SNR (down): 9.0
Συγχρονισμός (up/down): 1021/11999

1 disconnect μόνο, αλλά το download ακόμα στα 530 Κbps, σύμφωνα με http://ftp.ntua.gr και κατεβάζοντας 3 αρχεία ταυτόχρονα. Πήρα 1212, είπαν στα επόμενα 24ωρα θα στρώσει.:whistle:

phead
07-11-07, 15:41
Περιοχή: Χαλάνδρι (Πολύδροσο)
Ημερομηνία: 7/11/07
Μodem/router: Siemens SpeedStream 4200
Attenuation (down): 26.5
SNR (down): 9.0
Συγχρονισμός (up/down): 1021/11999

1 disconnect μόνο, αλλά το download ακόμα στα 530 Κbps, σύμφωνα με http://ftp.ntua.gr και κατεβάζοντας 3 αρχεία ταυτόχρονα. Πήρα 1212, είπαν στα επόμενα 24ωρα θα στρώσει.:whistle:

Γείτονες! :p
Έχεις πρόβλημα με αποσυνδέσεις??

tolisd
07-11-07, 15:46
Μόνο 1 disconnect χθες φίλε μου. Το πρωί που μπήκα για μισή ώρα τίποτα. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος, απλά περιμένω το 1,2 mbps download :worthy:

englishman
07-11-07, 16:16
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι πώς μπορούν να διορθώσουν το SNR από την Tellas; Δεν εξαρτάται και αυτό από τα χαρακτηριστικά της γραμμής όπως και το attenuation; Το attenuation δεν αλλάζει εκτός και αν αλλάξουμε τα καλώδια που τρέχουν από το DSLAM μέχρι το σπίτι μας φαντάζομαι, αλλά το SNR; Και επίσης, μεγαλύτερο SNR σημαίνει κατ'ανάγκην και συγχρονισμός σε μεγαλύτερες ταχύτητες;

limassol
07-11-07, 16:19
hi all!! τα δικά μου είναι
Item Downstream Upstream Unit
SNR Margin 16 7 dB
Line Attenuation 21 11 dB
Data Rate 11994 1021 kbps
Γενικά dl έχω 1300b/s μέσο όρο
Στα στατιστικά του modem στο receive έχω μερικά erros αλλά δεν με επηρεάζουν, τα disco πλέον δεν υπάρχουν καθόλου
Receive
Rx Total Error Counts 183
Χαλάνδρι δίπλα στο e-shop το κέντρο βρίσκετε στο 1km σχεδόν δίπλα απο Goodys
Άντε γείτονες cya round

P.S (aaa epidi ο davout θα με ζαλίσει συνδέθηκα 29 η 28 του μήνα και αυτό λόγο οτι πέτυχα μια και την επεισα οτι έπρεπε να έχω 12 ενω ειχα 4 και το δήλωσε βλάβη, την άλλη μερα το μεσημέρι είχα 12 :P)

Davout
07-11-07, 16:29
Ναι και επιπλέον μου πες πως δεν έχεις disconnects, ενώ στην αρχή είχες. Αναρωτιέμαι υπάρχει περίπτωση οι διορθώσεις να γίνονται ανα χρήστη ή απλά έτυχε όταν έστρωσε το DSLAM για όλους και πήγαμε στα 12, να διορθώθηκαν τα προβλήματα που χε ο limassol;

Καλά, terje, πιο μακριά δεν μπορούσες να πας; Μετακίνησε το σπίτι σου λίγα μέτρα και θα ανήκεις σε άλλο DSLAM. :p Κέρδισες, τουλάχιστον, 1 Mbps download και φυσικά το πολύ χρήσιμο +512 up.

phead, είσαι ο μόνος που χεις αποσυνδέσεις, εγώ θα πρότεινα είτε να το δηλώσεις στο 1212 ή να κάνεις υπομονή 2-3 μέρες μέχρι να ρυθμίσουν το κέντρο (πιθανώς αυτό να σου πουν και οι τεχνικοί).

bozak
07-11-07, 16:50
Περιοχή: Φιλοθέη (κοντά στο Tέννις)
Μodem/router (firmware version): Siemens SpeedStream 4200 (Α8Β)
Attenuation (down): 37.5
SNR (down): 6
Συγχρονισμός (up/down): 8146/919

Κανένα πρόβλημα με αποσυνδέσεις.

big killer
07-11-07, 17:28
Περιοχή: Χαλάνδρι- Πολύδροσο
Ημερομηνία: 7/11/07
Μodem/router: Thompson Speedtouch 585 v6 (wireless)
Attenuation (down): 35
SNR (down): 9.0
Συγχρονισμός (up/down): 960/5820

Είχα 2-3 μικρά disconnects πριν λίγο. Τώρα όλα καλά.

psolord
07-11-07, 17:43
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι πώς μπορούν να διορθώσουν το SNR από την Tellas; Δεν εξαρτάται και αυτό από τα χαρακτηριστικά της γραμμής όπως και το attenuation; Το attenuation δεν αλλάζει εκτός και αν αλλάξουμε τα καλώδια που τρέχουν από το DSLAM μέχρι το σπίτι μας φαντάζομαι, αλλά το SNR; Και επίσης, μεγαλύτερο SNR σημαίνει κατ'ανάγκην και συγχρονισμός σε μεγαλύτερες ταχύτητες;

To snr μπορούν ίσως να το βελτιώσουν αυξάνοντας το output power. Κοίτα δεν είμαι τεχνικός. Υποθέτω όμως οτι με κάποια ρύθμιση κάνουν τα μηχανήματα να "μιλάνε" πιο δυνατά μεταξύ τους.

Ας υποθέσουμε ότι το router και το dslam είναι δύο τύποι με βάρκες στη θάλασσα και προσπαθουν να μιλήσουν, να συνεννοηθούν για κάτι. Δεν είναι πλάι πλάι όμως. Έχουν κάποια απόσταση (εκτός από την περίπτωση του Cupra20vt που είναι μέσα στην ίδια βάρκα:)). Αυτή η απόσταση λοιπόν,το attenuation. έχοντας σχέση με πολεοδομία, είναι σταθερή και όσο πιο κοντά τόσο πιο καλά. Φωνάζει λοιπόν ο ένας βαρκάρης στον άλλο για να συνεννοηθούν. Όσο πιο ήρεμη είναι η θάλασσα (υψηλο snr) τόσο πιο εύκολα μπορούν να συνεννοηθούν και χρειάζεται λιγότερη προσπάθεια (output power) για να επικοινωνήσουν. Άμα είναι φουρτουνιασμένη η θάλασσα πρέπει να φωνάζουν πιο πολύ. Αυτό πιθανόν κάνουν τα διάφορα firmware updates των ρούτερς και οι τεχνικοί της Τελλάς σε κάποια dslam.

Ας με διορθώσει κάποιος αν τα έχω καταλάβει λάθος.

ps
-Πρόσεχε καπετάνιεεεε, έχεις βράαααχο μπροστάαααα...!!!
-Τιιιιιιι....??

terje
07-11-07, 18:02
Καλά, terje, πιο μακριά δεν μπορούσες να πας; Μετακίνησε το σπίτι σου λίγα μέτρα και θα ανήκεις σε άλλο DSLAM. :p Κέρδισες, τουλάχιστον, 1 Mbps download και φυσικά το πολύ χρήσιμο +512 up.

Ειναι λιγο αστειο αλλα μην νομιζεις οτι θα τους πληρωσω κανονικα αλλα το ενα τριτο εφοσον το λεει καθαρα στο συμβολαιο οτι αν συγχρονιζεις λιγοτερο απο τα 12 πληρωνεις αναλογικα και αυτη ειναι ρητρα που εχει μονο η τελλας, οι αλλοι παροχοι λενε εως καποια ταχυτητα και δεν μπορεις να πληρωνεις λιγοτερο εαν δεν πιανεις το μεγιστο.

Davout
07-11-07, 19:04
Δεν το ήξερα ότι υπάρχει τέτοιος όρος, σίγουρος είσαι; Τι έγινε το εως 12;

Εμένα το output power μου ήταν και είναι σταθερό γύρω στο 19-20, ενώ το SNR έχει μικρές διακυμάνσεις (4-8). Παλιά βέβαια το SNR ήταν 15-20.

Download speed σήμερα από ntua.gr 1030 σταθερό.

blx
07-11-07, 21:02
Sorry για την αργοπορια αλλα μου καηκε το μονιτορ (plus με ταλαιπωρει ασχημα και μια ιωση και μολις τωρα καταφερα να βγω απο το wc και να μπω στο pc)...

Λοιπον μετα απο ριμπουτ του ρουτερ μου μολις τωρα ανεβηκε απο τα 11994 στα 11999 με τα ιδια στατς:

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 11.999

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 14,00 / 35,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 12,5 / 26,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,0 / 6,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0


Απο την αναβαθμιση και μετα (οπως και πριν) κανενα ντισκονεκτ (infact μεχρι πριν την αναβαθμιση και για 8 μηνες το ειχα ξεχασει το ρουτερ)

Η ταχυτητα αθλια... χτες ολη τη μερα με 250 για μοναδιαιο αρχειο και μονο το βραδυ 1020 απο φτπ.ντυα. Φυσικα δεν φταιει η γραμμη για την ταχυτητα αλλα το δικτυο της τελλας που με τις αναβαθμισεις και τις δοκιμες εχει τρελλαθει... μην ξεχναμε πως ολοι μας εδω και μια βδομαδα κατεβαζουμε σαν τρελλοι για να τεσταρουμε... Τα πραγματα θα φτιαξουν σε λιγες μερες οταν γινουν ολες οι ρυθμισεις απο την τελλας και οταν ξεκ@υλώσουμε εμεις...

Με τορεντ απο καλο τρακερ 1200 ανετα.

Θελω προτασεις για νταουνλοαντ μανατζερ. Dap και getright δεν με ενθουσιασαν...

Ειμαι Παπανικολη 500 μετρα απο την Κηφισιας...

wendel
07-11-07, 21:35
Περιοχή: Χαλάνδρι (κοντά στον Νοσοκομείο Εγκέφαλος και 200μ από Κηφισίας )
Down: 128 από ntua και ftp.forthent
modem: Speedtouch 585(i)v6 Software Release:6.1.0.5
Μπορεί να μου πει κάποιος με ποίων τρόπο μετράμε attenuation, snr, κλπ. Για να αναφέρω και εγώ τις μετρήσεις μου.

aen
07-11-07, 23:42
Περιοχή: Χαλάνδρι-Κοντά στο 2ο Λύκειο Χαλανδρίου/Λεωφ Πεντέλης
Ημερομηνία Σύνδεσης: 6/11/07
Μodem/router: Speedstream 4200,firm vers[A8M]
Attenuation: 33.5 [fixed]
SNR : 12.5 [fixed]
Συγχρονισμός (up/down): 11994/1021 [fixed]

erros έχει.

Disconnects κανένα, Γενικά οσο είχα την 4mbit, μια χαρά, εκτός απο μια περιόδο [Σεπτ] που κοβόταν και το τηλέφωνο, μετά απο πολλαπλά τηλέφωνα απευθείας στους τεχνικούς, αποκαταστάθηκε.

Davout
08-11-07, 03:39
Από σήμερα το απόγευμα μου συγχρονίζει στα 1.021 / 9.905, άντε να το φτιάξουν.

wendel, πήγαινε εδώ (http://192.168.1.254/cgi/b/dsl/dt/?be=0&l0=1&l1=0) και θα βρεις τα στοιχεία σου.

dreamkiller_gr
08-11-07, 08:48
Περιοχή: Kάτω Χαλάνδρι (Μαρμαριώτισσα)
Ημερομηνία: 8/11/07
Μodem/router (firmware version): USR 9108A
Attenuation (down): 40 σταθερό...
SNR (down): 6.0 έως 6,3
Συγχρονισμός (up/down): 11996/1001


Ούτε ενα disconnect μέχρι τώρα.. (μην το ματιάξω...) και τα download με manager πανε σφάιρα...

απο errors

HEC Errors: 1655 10070
OCD Errors: 359 0
LCD Errors: 0 0

phead
08-11-07, 09:38
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το θέμα των DSLAM..
Πρόσεξα οτι άλλοι έχουν ταχύτητα σφαίρα χωρίς καν να έχουν αποσυνδέσεις και άλλοι από εμάς έχουν χάλια σύνδεση.
Δε νομίζω όμως να είναι θέμα γραμμής γιατί πρίν την αναβάθμιση είχαμε ικανοποιητικές ταχύτητες και τώρα υπάρχουν πολλά errors.. Οπότε μάλλον (ελπίζω) είναι θέμα του δικτύου της Tellas...

limassol
08-11-07, 11:02
blx...
και εγώ εχ8ές max 400 έπιασα μόνο βράδυ αργά έπιασα 1300

StamatisK
08-11-07, 11:40
Περιοχη Χαλανδρι ( Παπανικολη και Εθν. Αντιστασεως ). Την Τριτη 6/11 ειχα δυο disconnects. Δεν καταλαβα οτι ειχε γινει "αναβαθμιση" αλλα απο κει και περα το net αρχισε να συμπεριφερεται τρελλά. Χτες βραδυ , οταν η κατασταση εφτασε στο απροχωρητο, αποφασισα να ελεγξω τι γινεται.
Connection : 11994 down / 1020 up
Conection Speed ( απο το NDT της Forthnet) απιστευτη ασταθεια και χαμηλες τιμες. Συγκεκριμενα μετα απο μιση ωρα συνεχεις μετρησεις πηρα αποτελεσματα απο 745Κ εως 1.2 Μ Down και απο 45Κ εως 950(!) Κ Up.
Σημερα το πρωι (7-8 πμ με το δικτυο προφανως τελειως ξεφορτωτο) σε νεες μετρησεις 8.0-9.5Μ Down και περιπου 840Κ Up.

englishman
08-11-07, 14:48
Σήμερα παρατήρησα ότι ανέβηκε λιγάκι το SNR μου και έκανα ένα ρεσταρτ να συγχρονίσει ξανά και πράγματι τώρα πιάνω 9083/966. Νομίζω ότι μπορεί να γίνει και καλύτερο καθώς ακόμη κινείται στα οριακά επίπεδα του 6.0-6.2. Μήπως να έστελνε και κάποιος άλλος mail στο service@tellas.gr ζητώντας ευγενικά να εξετάσουν το θέμα; Άιντε, να πιάσουμε έστω 10 και εμείς και θα είναι μια χαρά!

phead
08-11-07, 15:23
Και εμένα μου έκανε εντύπωση γιατί από το πρωϊ η γραμμή μου από 6 τώρα έχει 12 SNR..
Το παλεύουν και πιστεύω αυτή τη φορά θα το φτιάξουν πιό σύντομα σε σχέση με τις πρώτες μέρες που είχαμε βάλει το Zisto..

Davout
08-11-07, 21:26
Εγώ σήμερα είδα τη γραμμή μου στα 6 Mbps και πολύ θόρυβο (παράσιτα) στο τηλέφωνο. Κανείς άλλος με παρόμοια προβλήματα, εκτός αν έφταιγαν τα κομμένα καλώδια του ΟΤΕ, αλλά νομίζω ότι από χτες ψιλοπαρασίτιζε. :hmm:

englishman
08-11-07, 22:01
Ξανάπεσα στα 8700/970...Ελπίζω να το παλέψουν και να μην μας αφήσουν. Το snr σταθερά στα 6.0

limassol
09-11-07, 14:27
mates... έχω το εξής πρόβλημα, σε online game(war3) έχω spikes...κανένας άλλος με παρόμοια συμτώματα???
to dl(σταθερά 1300kb/s)

psolord
09-11-07, 15:28
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το θέμα των DSLAM..
Πρόσεξα οτι άλλοι έχουν ταχύτητα σφαίρα χωρίς καν να έχουν αποσυνδέσεις και άλλοι από εμάς έχουν χάλια σύνδεση.
Δε νομίζω όμως να είναι θέμα γραμμής γιατί πρίν την αναβάθμιση είχαμε ικανοποιητικές ταχύτητες και τώρα υπάρχουν πολλά errors.. Οπότε μάλλον (ελπίζω) είναι θέμα του δικτύου της Tellas...

Το θέμα ταχύτητα είναι πολύπλοκο οπότε ας το αφήσουμε. Το θέμα γραμμή,συγχρονισμός,αποσυνδέσεις είναι απλο. Όσο ανεβαίνουν οι ταχύτητες που προσπαθούμε να πιάσουμε με ένα ζευγάρι χαλκο τόσο πιο ψιλά στην επιφάνεια βγαίνουν τα πρόβλήματα που μπορεί να κρύβει η γραμμή. Τα προβλήματα αυτά έιναι βέβαια η απόσταση απο το κέντρο και ο θόρυβος της γραμμής. Στα 4 mbit ώντας πόλυ χαμηλότερα σε ταχύτητα απο τα 12 δεν έβγαζαν τόσα προβλήματα.

Είναι σαν να οδηγάς ένα αυτοκίνητο σε ένα δρόμο με λακούβες και σαμαράκια. Ψιλοπαίζει να το πηγαίνεις με 40χιλιόμετρα. Αν όμως προσπαθήσεις να πας 120 θα σκοτωθείς (χτύπα ξύλο).;)

phead
09-11-07, 21:57
Το θέμα με τα disconnects δυστυχώς ξεχείλισε...
Παίζει τώρα που γράφω να με βγάλει πάλι!! Κάθε λεπτό γίνεται αυτή η δουλειά..
Πήρα την Tellas, μου είπαν το γνωρίζουν το πρόβλημα και να περιμένω από εβδομάδα..
Όταν λέμε οτι είναι της πλάκας η εταιρεία..

vaggos_fromhell
10-11-07, 00:26
Το θέμα με τα disconnects δυστυχώς ξεχείλισε...
Παίζει τώρα που γράφω να με βγάλει πάλι!! Κάθε λεπτό γίνεται αυτή η δουλειά..
Πήρα την Tellas, μου είπαν το γνωρίζουν το πρόβλημα και να περιμένω από εβδομάδα..
Όταν λέμε οτι είναι της πλάκας η εταιρεία..

Ακριβώς τα ίδια είχα και γω τις τελευταίες 3 μέρες. Σήμερα ευτυχώς έκανε ένα μόνο disconnect αλλά και πάλι από speed χάλια.

wendel
10-11-07, 12:57
Από σήμερα το απόγευμα μου συγχρονίζει στα 1.021 / 9.905, άντε να το φτιάξουν.

wendel, πήγαινε εδώ (http://192.168.1.254/cgi/b/dsl/dt/?be=0&l0=1&l1=0) και θα βρεις τα στοιχεία σου.

Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας για τις μετρήσεις μου (εάν είναι καλές) , καθώς δεν είμαι πολύ σχετικός
Υποτίθεται ότι έχω αναβαθμιστεί αλά κατεβάζω μόνο με 260 kbs, πως γίνεται αυτό?


Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 11.997
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 8,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 11,0 / 23,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 13,0 / 5,0

vaggos_fromhell
10-11-07, 16:49
Παιδιά μένω Φιλοθέη πολύ κοντά στο Πέτρινο και έχω snr 6-7 και 48.5 atten. Συνδέομαι σε αυτό το dslam; Αποσυνδέσεις έχω συνέχεια σε συγκεκριμένες στιγμές της ημέρας και συγχρoνίζω στα 7mbps

Davout
10-11-07, 17:18
Ναι, DSLAM Χαλανδρίου είσαι 99.9%. Όταν λες κοντά στο Πέτρινο, που ακριβώς, γιατί και γώ μένω Αγ. Φιλοθέης λίγο πιο κάτω και έχω attenuation 40; Τα 7 λογικό είναι με το 48,5 αλλά μου φαίνεται πολύ το att σου.

vaggos_fromhell
10-11-07, 17:23
Ναι, DSLAM Χαλανδρίου είσαι 99.9%. Όταν λες κοντά στο Πέτρινο, που ακριβώς, γιατί και γώ μένω Αγ. Φιλοθέης λίγο πιο κάτω και έχω attenuation 40; Τα 7 λογικό είναι με το 48,5 αλλά μου φαίνεται πολύ το att σου.

Σχεδόν δίπλα είμαστε. 5 λεπτά με τα πόδια περπατώντας για να φτάσω στο πέτρινο.

Davout
10-11-07, 21:21
Γράψε τι έκανες τελικά και έφτιαξε το attenuation σου. Έφαγα και γω μια-δυο αποσυνδέσεις σήμερα.

vaggos_fromhell
11-11-07, 01:11
Περιοχή: Φιλοθέη (κοντά στο Tέννις)
Μodem/router (firmware version): Siemens SpeedStream 4200 (Α8Β)
Attenuation (down): 37.5
SNR (down): 6
Συγχρονισμός (up/down): 8146/919

Κανένα πρόβλημα με αποσυνδέσεις.

Ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά έχουμε και σχεδόν ίδιο συγχρονισμό. Το atten από 48,5 πήγε στα 37,5 όταν έφτιαξα ένα φίλτρο που δεν είχε μπει σωστά σε μια τηλεφωνική συσκευή. Τώρα δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο....

Davout
11-11-07, 01:57
Με το speedstream πάντως και γω 37,5 είχα, με το Speedtouch πήγε 40. Δε φαντάζεσαι πόσο κοντά μένουμε, αρκεί να μου πεις νούμερο στην οδό.

vaggos_fromhell
11-11-07, 02:03
Με το speedstream πάντως και γω 37,5 είχα, με το Speedtouch πήγε 40. Δε φαντάζεσαι πόσο κοντά μένουμε, αρκεί να μου πεις νούμερο στην οδό.

θα σου πω σε pm;)

EDIT: Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως αφού είμαστε δίπλα και με ίδια snr και atten εσύ συγχρονίζεις σε μεγαλύτερη ταχύτητα;

gz01sd
11-11-07, 11:27
Γειά σας,

Χτες μίλησαμε το 1212 και μου είπαν πως το πρόβλημα θα λυθεί με αναβάθμιση του DSLAM το οποίο θα γίνει την άλλη εβδομάδα.

Γιάννης

vaggos_fromhell
11-11-07, 12:26
Γειά σας,

Χτες μίλησαμε το 1212 και μου είπαν πως το πρόβλημα θα λυθεί με αναβάθμιση του DSLAM το οποίο θα γίνει την άλλη εβδομάδα.

Γιάννης

Αυτή τη βδομάδα που έρχεται ή την επόμενη;

gz01sd
11-11-07, 16:14
Αυτή που μας έρχεται.Αλλά πάλι ποιός ξέρει για σίγουρα.......


Γιάννης

phead
12-11-07, 09:39
Εμένα από προχθές δεν μπορεί να συγχρονιστεί πιά.. Κάθε 30'' και λιγότερο με πετάει.
Και καλά μου είπαν οτι έφταιγε το firmware του Speedstream 4200 και μου δώσαν άλλο νέο που βγήκε την προηγούμενη Παρασκευή και έλυνε το πρόβλημα με τα disconnects..
Τίποτα δεν άλλαξε φυσικά.
Πραγματικά, δεν πάει άλλο. Τους πήρα τηλ να ρωτήσω πότε μπορούν να με κόψουν από την "Υπηρεσία"τους και μου είπαν σε ένα μήνα!! Δεν νομίζω όμως.
Θα πάω εκεί και θα γελάσει κάθε πικραμένος... Θα πάω μάλλον σήμερα και θα τους αναγκάσω να το κάνουν γρηγορότερα, δηλαδή μέχρι το τέλος της εβδομάδας και θα βάλω πάλι ISDN OTE που ποτέ δεν είχα ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.
Μπορεί να πληρώνω πάγιο, αλλά ξέρω πως ποτέ δε θα έχω πρόβλημα με "εναλλακτικούς" παρόχους και θα έχω μια αξιοπρεπή υπηρεσία.
Κακά τα ψέμματα, ένα χρόνο έχω Tellas, ήμουν από τους πρώτους που με χρησιμοποίησε ως πειραματόζωο για το Zisto και είχα τόσα προβλήματα που πραγματικά δεν αξίζει να μπώ στον κόπο να σας αναφέρω. Συνέχεια με το 1212 και από κοντά με τους τεχνικούς γιατί η Tellas αδυνατούσε να προσφέρει κάτι που είχε δεσμευθεί.
Εάν δε καταφέρουν να με κόψουν μέσα στην εβδομάδα θα γίνει μήνυση γιατί έχω χαρτί (κοινοποίηση της Tellas σε εμένα και στην ΕΕΤΤ λόγω της καταγγελίας μου) που δεσμευόταν οτι από τις 16-10-07 η Υπηρεσία λειτουργεί ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Μόνη της η εταιρεία ξεκίνησε τον πόλεμο και το δούλεμα και έτσι και το πάω δικαστικά θα δούμε τελικά ποιός θα κερδίσει.
Παλιότερα είχα ΟΤΕ, Forthnet Vivodi και καμία από αυτές δεν είχε πρόβλημα ούτε στο ελάχιστο σε σχέση με την Tellas. Και το αστείο ήταν οτι στην αρχή με κατηγορούσαν εμένα!! Οτι δεν έχω βάλει φίλτρα σωστά, οτι έχει θόρυβο η γραμμή, οτι δεν έχω κάνει σωστά εγκατάσταση και χίλια δύο. 3 τεχνικοί ήρθαν σπίτι μου και παραδέχτηκαν οτι έχει πρόβλημα η Υπηρεσία...
Έγινε κάποια πρόοδος???

Σας συστήνω ανεπιφύλακτα, ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΛΑΣ.
Μην παρασύρεστε από τα πόσα Μbps δίνει.. Ακόμα και να διορθωθούν τα προβλήματά σας, όλοι ξέρετε πολύ καλά οτι και επανέρχονται και δεν κινούνται γρήγορα όπως θα έπρεπε μία σοβαρή εταιρεία να κάνει.
Για παράδειγμα, το πιό απλό: Δίναν το τρισάθλιο Speedstream και μάλιστα χωρίς το νέο firmware αλλά εκείνο που είχε στην αρχή που ήταν το πιό προβληματικό απ'όλα! Δεν έχει αλλάξει σε τίποτα. Τα 12Mbps τους μάραναν.

filoc
12-11-07, 11:59
Χαλάνδρι (Πολύδροσο) μενω και εγω κοντα στην Ριζαριο σχολή!
Συχρονιζω με 10200 σε download ταχυτητα.
Δεν πευτει καθόλου αλλα κατεβαζω το πολυ με 260KB ενω παλια με 450ΚΒ. Ωραια αναβαθμιση ταχυτητας!! :down:

Θα εχουμε ποτε οσο λενε;
Δηλαδη θα κατεβαζουμε ποτε με 1300ΚΒ οσο τουλαχιστον πρεπει να ειναι;

phead
12-11-07, 12:21
Χαλάνδρι (Πολύδροσο) μενω και εγω κοντα στην Ριζαριο σχολή!
Συχρονιζω με 10200 σε download ταχυτητα.
Δεν πευτει καθόλου αλλα κατεβαζω το πολυ με 260KB ενω παλια με 450ΚΒ. Ωραια αναβαθμιση ταχυτητας!! :down:

Θα εχουμε ποτε οσο λενε;
Δηλαδη θα κατεβαζουμε ποτε με 1300ΚΒ οσο τουλαχιστον πρεπει να ειναι;

Δεν το νομίζω. Σίγουρα θα φτιάξει κάπως η γραμμή αλλά μετά θα έχουμε πάλι τα ίδια.
Η γνωστή ποιότητα της Tellas.

Davout
12-11-07, 14:37
Εσύ phead και ο vaggos ταλαιπωρείστε από disconnects και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί; Λες να βάλω πάλι το speedsteam να δω αν φταίει αυτό, γιατί με το speedtouch δεν έχω αποσυνδέσεις. Δοκιμάσατε υποθέτω αρχικά της default ρυθμίσεις της Tellas (PPoA, 8/35, VCMUX) και αφού συνέχιζαν τα disconnects το γυρίσατε σε PPoE; Ξέρω ότι ο vaggos για παράδειγμα αφενός είχε συνδέσει λάθος τα φίλτρα του αφετέρου είχε βάλει ό,τι του κατέβει στις ρυθμίσεις :p και του πα να γυρίσει σε PPoA και σήμερα είναι στα 9200 (εγώ στα 9900) χωρίς αποσυνδέσεις. Ψάξτε λίγο αν φταίτε εσείς με τίποτα παράξενες ρυθμίσεις και μετά βρίστε την Tellas όσο θέλετε. Δοκιμάστε να βάλετε και φίλτρο στο router και όχι μόνο στα τηλέφωνα (γιατί πολλοί το χουν κατ'ευθείαν στην πρίζα), κάπου διάβασα ότι δίνει καθαρότερο σήμα στο router. Δε γίνεται το 90% του DSLAM να πηγαίνει καλά και 2 άτομα να χουν πρόβλημα μόνο. Σε μένα το speedsteam δούλευε άριστα και απ'όσο ξέρω θεωρείται μια χαρά modemaki. Όταν εξαντλήσετε τις εναλλακτικές κράξτε όσο θέλετε και πάμε όλοι μαζί να κάψουμε τα γραφεία τους, που ναι και κοντά σημειωτέον. :rofl:

phead αν θες πρόσθεσε με στο MSN σου να προσπαθήσουμε να βρούμε λύση.

alkaios75
12-11-07, 15:37
παιδιά κι εγώ χαλάνδι μένω, Εθνικής Αντιστάσεως κοντά στη Vodafone (τώρα βρίσκομαι Σκωτία).

ψάχνω για το σεπτέμβρη που θα γυρίσω Αθήνα μόνιμα μια σύνδεση της προκοπής.

απ ότι βλέπω εδώ οι περισσότεροι δεν έχετε προβλήματα πολλά.

τί λέτε αξίζει να προσπαθήσω με την Tellas?

@ ADSLgr.com All rights reserved.