PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΕΛΙΚΑ ΑΞΙΖΕΙ ?



isp
09-08-03, 14:10
Παιδία εγώ που δεν εχω DSl αλλα ISDN εχω μια προκαταληψη για τις ταχύτητες .
π.χ. τωρα ειτε εχεις pstn ειτε isdn η ταχύτητα δεν ειναι τραγικα διαφορετική εώς και ιδια .

Αν βάλω dsl θα δώ όντος διαφορα ή απλώς κατι πιο πάνω ?

Αξίζει τελικά το DSL !!!! ? :?:

NeK
09-08-03, 14:15
Η διαφορά είναι τερατώδες, τόση ώστε αν βάλεις βάζω στοίχημα ότι θα πεις αυτό που λέω και εγώ.

"Αυτό είναι ΣΥΝΔΕΣΗ Internet, τα dialup είναι απλά μία πρόχειρη λύση"

:wink:

troll
10-08-03, 10:24
Φίλε μου αφού δεν έχεις καταλάβει τη διαφορά ανάμεσα στην PSTN και την ISDN και λές ότι είναι μικρή ενώ είναι η διπλάσια τότε γιατί ρώτας για την DSL ;

δηλάδή δεν μας αρέσει να κάνουμε download με 7,4 ή 7,6 και είναι το ίδιο με το 3,2 τι να πω

Η δικιά μου απάντηση όσο αφορά το ερωτημά σου είναι μη βάλεις αφού δεν μπορείς να συγκρίνεις εσύ ο ίδιος και να καταλάβεις την διαφορά σε αυτό που έχεις αυτή τη στιγμή τότε δεν πρόκειται να καταλάβεις και την διαφορά με την DSL

gs
10-08-03, 11:50
[quote="isp"]Παιδία εγώ που δεν εχω DSl αλλα ISDN εχω μια προκαταληψη για τις ταχύτητες .
π.χ. τωρα ειτε εχεις pstn ειτε isdn η ταχύτητα δεν ειναι τραγικα διαφορετική εώς και ιδια .

Αν βάλω dsl θα δώ όντος διαφορα ή απλώς κατι πιο πάνω ?

ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΟ ΣΥΝΔΕΣΗ ADSL
ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ WEB SERVER MAIL SERVER KAI CHAT SERVER KAI AΠO TAXYTΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΑΜΕΝΩΜΕΝΟ URL ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΕΥΝΟΙΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ Ο ΑDΜΙΝ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΛΕΝΞΕΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΜΗΝΥΜΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ URL TOY SITE ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΕΠΑΝΩ ΣΕ ADSL ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ SΙΤΕ ΜΕ ΑΡΚΕΤΗ ΚΙΝΙΣΗ ΜΕ FORUM ΚΤΛ....

NeK
10-08-03, 12:58
Φίλε GS δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα μπορείς να το αναφέρεις, δεν καταλαβαίνω γιατί όχι.

Για δώσε να το τεστάρουμε!

Φιλικά.

Ducklord
10-08-03, 13:04
Φίλε μου αφού δεν έχεις καταλάβει τη διαφορά ανάμεσα στην PSTN και την ISDN και λές ότι είναι μικρή ενώ είναι η διπλάσια τότε γιατί ρώτας για την DSL ;

δηλάδή δεν μας αρέσει να κάνουμε download με 7,4 ή 7,6 και είναι το ίδιο με το 3,2 τι να πω

Η δικιά μου απάντηση όσο αφορά το ερωτημά σου είναι μη βάλεις αφού δεν μπορείς να συγκρίνεις εσύ ο ίδιος και να καταλάβεις την διαφορά σε αυτό που έχεις αυτή τη στιγμή τότε δεν πρόκειται να καταλάβεις και την διαφορά με την DSL

Έλα, έλα τρολ, χαζομαρίτσες... Με πιεστιέν κατέβαζα με 4,7-6κ καθαρά (μετρημένα), με αηεσντιέν ανέβηκα στα 5,2-7,1κ, και με εηντιεσέλ απο 10-12κ μέχρι και 36-38κ ανάλογα με τη στιγμή. Η πραγματική διαφορά στην αηεσντιέν φαίνεται και με τα δύο κανάλια ανοιχτά, κάτι που όμως ταυτόχρονα ανοίγει και την τσέπη - και για αυτό λίγοι το κάνουν.
Φιλικά
δε κόπανος

hippie
10-08-03, 13:06
.... ΣΥΝΔΕΣΗ Internet, τα dialup είναι απλά μία πρόχειρη λύση" :wink:

to dial-up einai aplos SMS... :lol:

paidia, sorry alla taxitites tis taksis tou 3-7 kb/s einai prosvoli gia to epipedo ths texnologias pou einai diathesimo simera... :wink:

katalavaino oti den euthinontai oi xristes gia auto pou tous parexetai (dial-up sindeseis :twisted: ), alla kapoia stigmi polla pragmata prepei na allaksoun...:wink:

ego eima apo tous tixerous pou den xrisimopoiisa dial-up sindesi (oute prokeitai),alla pistevo h metavasi se taxiteres sindeseis prepei na einai must gia opoindipote serfarei sto diktio... :wink:

PS: me taxitita 3-6 kb/s ena arxeio (px DirectX tis taksis tou 10-12 MB) xreiazesai 40-60 min :twisted:
me taxites apo 50-120 kb/s xreiazesai apo 2-4 min (oute tsigaro den prolavaineis na kaneis :lol: )

morfeas-dsl-
10-08-03, 13:18
σαν να λες "εκει που ειστε (δεν) ημουνα και εδω που ειμαι ποτε σας δε θα ειστε!!"

μα θα γυρισει ο τροχος θα βαλει dsl και ο φτωχος!!

Johny
10-08-03, 15:50
Kαι εγώ έχω pstn (ελπίζω όχι για πολύ ακόμα) και κατέβαζα drivers για την κάρτα γραφικών μου περίπου στα 18mb με ταχύτητα 1.5-2.1kb. :( :( Όταν κατεβάζω με 3kb είμαι πανευτηχής.

gs
10-08-03, 17:22
Φίλε GS δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα μπορείς να το αναφέρεις, δεν καταλαβαίνω γιατί όχι.

Για δώσε να το τεστάρουμε!

Φιλικά.

TO SITE EINAI www.ultima.gr
και ειναι πανω σε ADSL γραμμη
και παει μια χαρα
τεστ για να δειται πως παει μια ADSL γραμμη
Δεν το εδωσα απο την αρχη μην πουν καπιοι οτι κανω διαφήμηση του site

troll
10-08-03, 18:29
Φίλε μου αφού δεν έχεις καταλάβει τη διαφορά ανάμεσα στην PSTN και την ISDN και λές ότι είναι μικρή ενώ είναι η διπλάσια τότε γιατί ρώτας για την DSL ;

δηλάδή δεν μας αρέσει να κάνουμε download με 7,4 ή 7,6 και είναι το ίδιο με το 3,2 τι να πω

Η δικιά μου απάντηση όσο αφορά το ερωτημά σου είναι μη βάλεις αφού δεν μπορείς να συγκρίνεις εσύ ο ίδιος και να καταλάβεις την διαφορά σε αυτό που έχεις αυτή τη στιγμή τότε δεν πρόκειται να καταλάβεις και την διαφορά με την DSL

Έλα, έλα τρολ, χαζομαρίτσες... Με πιεστιέν κατέβαζα με 4,7-6κ καθαρά (μετρημένα), με αηεσντιέν ανέβηκα στα 5,2-7,1κ, και με εηντιεσέλ απο 10-12κ μέχρι και 36-38κ ανάλογα με τη στιγμή. Η πραγματική διαφορά στην αηεσντιέν φαίνεται και με τα δύο κανάλια ανοιχτά, κάτι που όμως ταυτόχρονα ανοίγει και την τσέπη - και για αυτό λίγοι το κάνουν.
Φιλικά
δε κόπανος

Φίλε κόπανε

προφανώς θέλεις να πεις ότι ακόμα και το διπλάσιο του 4,7 να πιάσεις εσένα δεν σου αρκεί το ίδιο συμβαίνει και με μένα .. εγώ και με 14 να κατέβαζα πάλί δεν θα ήμον ευχαριστημένος αλλα αυτό που είπα εγώ είναι η πραγματική διαφορά του download είναι στο χρόνο που χριάζεται για να κατέβει ένα αρχείο και σε αυτό παίζει μεγάλη σημασία η σταθερότητα του σήματος και καθαρότητα του έτσι ώστε να μην κολάει ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ Η ISDN ΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ PSTN . Ας με διαψεύσουν οι επιστήμονες του forum.

Φιλικά απλώς Βασίλης

Stilskin
10-08-03, 18:35
NEED FOR SPEED=ADSL!!!!!!

Osoi exoun balei gnorizoun thn pragmatikh shmasia tou internet.Oxi me tis taxythtes ton 5 kai 6 KB pou mas edine tosa xronia o ote!!!!
An mporeis na baleis Adsl mhn to polyskefteis!!!! Tha deis to net apo diaforetikh optikh gonia!!!!

Se 7 leptakia eixe katebei o 44.03 driver ths nvidia pou gia na ton katebaseis me pstn tha sou parei toulaxiston 50 leptakia!!!

Johny
10-08-03, 18:47
Se 7 leptakia eixe katebei o 44.03 driver ths nvidia pou gia na ton katebaseis me pstn tha sou parei toulaxiston 50 leptakia!!!

Εγώ πάντος τους drivers της nvidia τους κατέβασα σε 1ώρα και 30 λεπτά. 8O

Stilskin
10-08-03, 19:30
Εγώ πάντος τους drivers της nvidia τους κατέβασα σε 1ώρα και 30 λεπτά. 8O

Kai nai exoume ena pagkosmio rekor!!!! Mono 1 1/2 ora xreiasthke gia na katebei o driver!!! :lol: :lol: :lol:
Pali kala pou den diafhmizoun tis pstn syndeseis opos tis isdn me thn tromerh taxythta.... :twisted: :twisted: :twisted:
Me tis pstn syndeseis mporeite aneta na katebasete to sp4 ton win 2000.Kai mhn anhsyxeitai katholou gia an katebainei kanonika to arxeio.Mporeite aneta na pane se kana clubaki gia 5-6 oritses kai otan erthete an eiste tyxeroi tha einai sthn mesh.... :twisted: :twisted: :twisted:

Johny
10-08-03, 21:19
Kai nai exoume ena pagkosmio rekor!!!! Mono 1 1/2 ora xreiasthke gia na katebei o driver!!!

Πριν από λίγο με πήρε τηλέφωνο ο διευθυντής του βιβλίου Γκίνες γιατί έχω κάνει την περισσότερη ώρα από όλους για να κατεβάσω drivers για την κάρτα γραφικών μου!!!! :lol: :lol:

Stilskin
10-08-03, 21:26
:lol: :lol: :lol:
Pantos prepei na allaxeis to eikonidio sou!!! O POTE prosferei adsl!!! Alla tora gia tis times kalytera na mhn milhsoume...... ssssss...

Johny
10-08-03, 22:32
Δεν αλλάζω το εικονίδιό μου επειδή με αυτές τις τιμές για μένα τουλάχιστον δεν πρόκειται να βάλω ποτέ adsl.

Stilskin
10-08-03, 22:52
Kai sigoura den eisai o monos.....

troll
11-08-03, 10:45
Χαίρομαι που το Avatar που έφτιαξα το χρησιμοποιούν και άλλοι :)

Calandbolg
11-08-03, 11:29
Δυστυχώς το να βάλει καποιος adsl δεν είναι μόνο θέμα χρημάτων . . . Εγώ περίμενα 5 εβδομάδες τους τεχνικους και οταν τελικά ήρθαν μου εφεραν ελαττωματικό hardware. Μετά απο 2 ακόμα επισκέψεις των τεχνικών ακόμα εχω πρόβλημα. :cry: :cry: :cry:

Τελικα λέω να πάω εγώ απο εκεί (εγκαταστάσεις ΟΤΕ) μήπως και λύσω το πρόβλημα μου.

UGF_GreekMind
11-08-03, 11:35
Φίλε μου αφού δεν έχεις καταλάβει τη διαφορά ανάμεσα στην PSTN και την ISDN και λές ότι είναι μικρή ενώ είναι η διπλάσια τότε γιατί ρώτας για την DSL ;

δηλάδή δεν μας αρέσει να κάνουμε download με 7,4 ή 7,6 και είναι το ίδιο με το 3,2 τι να πω

Η δικιά μου απάντηση όσο αφορά το ερωτημά σου είναι μη βάλεις αφού δεν μπορείς να συγκρίνεις εσύ ο ίδιος και να καταλάβεις την διαφορά σε αυτό που έχεις αυτή τη στιγμή τότε δεν πρόκειται να καταλάβεις και την διαφορά με την DSL

Έλα, έλα τρολ, χαζομαρίτσες... Με πιεστιέν κατέβαζα με 4,7-6κ καθαρά (μετρημένα), με αηεσντιέν ανέβηκα στα 5,2-7,1κ, και με εηντιεσέλ απο 10-12κ μέχρι και 36-38κ ανάλογα με τη στιγμή. Η πραγματική διαφορά στην αηεσντιέν φαίνεται και με τα δύο κανάλια ανοιχτά, κάτι που όμως ταυτόχρονα ανοίγει και την τσέπη - και για αυτό λίγοι το κάνουν.
Φιλικά
δε κόπανος

Φίλε κόπανε

προφανώς θέλεις να πεις ότι ακόμα και το διπλάσιο του 4,7 να πιάσεις εσένα δεν σου αρκεί το ίδιο συμβαίνει και με μένα .. εγώ και με 14 να κατέβαζα πάλί δεν θα ήμον ευχαριστημένος αλλα αυτό που είπα εγώ είναι η πραγματική διαφορά του download είναι στο χρόνο που χριάζεται για να κατέβει ένα αρχείο και σε αυτό παίζει μεγάλη σημασία η σταθερότητα του σήματος και καθαρότητα του έτσι ώστε να μην κολάει ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ Η ISDN ΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ PSTN . Ας με διαψεύσουν οι επιστήμονες του forum.

Φιλικά απλώς Βασίλης

Troll... επειδή βαριέμαι να ξαναγράφω σου παραθέτω post μου σε άλλο θέμα :
http://www.adslgr.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=19403#19403


Ότι έχει διαφορά έχει, κακά τα ψέματα. Αλλά δες το σκεπτικό μου :

Κόστος PSTN 56k :
ISP (π.χ. forthnet) = 15 €/μήνα

Κόστος ISDN 64k :
OTE 15 €/μήνα + ISP (π.χ. forthnet πάλι) 25 €/μήνα = 40 €/μήνα

Αύξηση κόστους : 2,6 φορές ή 260% (για όσους τους αρέσουν τα ποσοστά)

Απόδοση (ονομαστική)

PSTN : 56k
ISDN : 64k

Αύξηση (ονομαστική) ταχύτητας : 1,15 φορές ή 115%

Και για να προλάβω κάποιες αντιδράσεις...

Πρακτικά : Έχω PSTN και κατεβάζω από ταχύτητες 3,5 k το λιγότερο έως 5,5k το μεγαλύτερο (ανάλογα server, ώρα, θέση κλπ..κλπ...) Ας βάλουμε κατά μέσο όρο 4k (και δεν νομίζω ότι είναι εξωπραγματικό το νούμερο).

Τώρα... αν μου βρει κάποιος ISDN64 που θα κατεβάζω με 10,4k (κατά μέσο όρο, που σημαίνει από 9,5k έως 12k) εγώ θα τη βάλω.
10,4k=4k(M.O.) x 2,6φορές (Αύξηση κόστους από PSTN σε ISDN)

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε... :wink:

Και συμπληρώνω με μία ερώτηση : Μήπως ήρθε η στιγμή να εισπράτουμε ανάλογα με αυτά που πληρώνουμε ;

Serk
11-08-03, 19:14
To thema den einai mono to bandwidth alla kai to latency. Eidikai an kapios endiaferete gia to online gaming tote einai poly simantiko. Diladi skepsou na valeis adsl na pianeis kala downloads alla ta pings na einai opws me isdn....kseftila...simvainei omws kai oxi mono stin Ellada

ogenikos
11-08-03, 23:40
Ναι ρε παιδιά γιατι καλά τα download αλλα να έχεις dsl και να μην μπορείς να παίξεις online δε λέει..
Απο αυτούς λοιπόν που έβαλαν dsl και παίζουν online σε Ελλάδα και εξωτερικό, είδατε βελτίωση (σε ping, latencies, bandwidth για server κλπ κόλπα )απο ISDN ή 56Κ πχ ; και πόσο ;

troll
12-08-03, 16:23
φίλε UGF ο admin μίλησε για μένα εκεί που έχεις κάνει παράθεση τα σχόλια περιτεύουν

UGF_GreekMind
12-08-03, 16:54
φίλε UGF ο admin μίλησε για μένα εκεί που έχεις κάνει παράθεση τα σχόλια περιτεύουν

Συμφωνώ κι εγώ με τον empire, αλλά αν διαβάσεις προσεκτικά μιλάει για ISDN 128. Είναι πραγματικά η μόνη που αξίζει, αλλά το κόστος (ειδικά με το δεύτερο κανάλι... ξέρεις...), βγαίνει πολύ μεγάλο.

Πάντως θα συμφωνήσουμε όλοι ότι είναι θέμα καθαρά ΣΧΕΤΙΚΟ. Εμένα ας πούμε (επειδή στο γραφείο έχω τηλεφωνικό κέντρο) η ISDN θα μου βγει "χρυσάφι" γιατί θα πρέπει να το αλλάξω :wink: . Όσον αφορά το ώφελος που θα έχω (για 64Κ μιλάω) δεν θα είναι και τόσο ανάλογο. Μακάρι να ήταν flat rate... (νομίζεις ότι μου αρέσει να κατεβάζω με 3,5-4,5k ;;; )

troll
12-08-03, 17:28
Συγχώραμε αλλά ο admin μιλάει γενικά για τα πλεονεκτήματα της ISDN και την 128 την αναφέρει σαν το μέγιστο που σου δίνει

1. Κανένα πρόβλημα από τα παραπάνω διότι η σύνδεση είναι απόλυτα ψηφιακή (όπως είναι η ADSL όπως είναι η T1/T3 κλπ κλπ). Ο ΟΤΕ σου εγγυήτε και τα 128kbps μέχρι τον isp σου, ...

Όσο αφορά την τιμολογιακή ανάλυση σου εχεις κάνει αρκετά λαθάκια

1. Πρέπει στην PSTN να υπολογίσεις και το πάγιου του αναλογικού τηλεφώνου με ένα μόνο κανάλι

2. το downoad που αναφερεις για την ιδια συνδεση είναι πλασματικό για τί η συχνότητα μεταφορας δεν είναι σταθερή σε μία PSTN

3. φυσικά δεν μιλάς καθόλου για τα δύο κανάλια της ISDN και την δυνατότητες της τηλεφψνικής γραμμής και πολλά αλλα πραγματάκια που μπορεί εσένα να σε αφήνουν αδιάφορο (αναγνώρηση κλήσης , μεταφορά αριθμών και και και ...)

4. η τιμή που έδωσες είναι το μήνα εγώ προσωπικά κάνω 24 μηνες και μου έρχετε στην ΟΤΕΝΕΤ ή πρόσφατα με προσφορά 8 + 4 17,5 το μήνα μαζί με το ΦΠΑ

Δηλαδή με λίγα λόγια δεν τα έχεις υπολογίσει σωστα

UGF_GreekMind
12-08-03, 18:02
Ίσως....

Να πω την αλήθεια δεν το έχω ψάξει και πάρα πολύ γιατί (προσωπικά... βλ.παραπάνω post μου), δεν με συμφέρει. Οπότε πάω για DSL, αλλά κι αυτό μάλλον θα περιμένει μέχρι να δούμε τι θα γίνει το Σεπτέμβριο.

:)

NeK
12-08-03, 19:20
Παιδιά μην το κουράζουμε το θέμα, φυσικά η ISDN είναι καλύτερη, αλλά για αν την θέλεις για Internet, πλέον αν δεν πάρεις ADSL τότε όπως λέει και ο UGF η διαφορά είναι αμελητέα.

Είναι τι ανάγκες έχεις και τι είναι εφικτό να κάνεις με αυτά που έχεις εσύ. Ο UGF για παράδειγμα πρέπει να αλλάξει ολόκληρο τηλ. κέντρο για να βάλει ISDN! Ε δεν σφάξανε!!!! :D

troll
12-08-03, 20:59
Συμφωνώ ότι δεν συγκρίνεται με την ADSL για αυτό όταν θα κερδίσω το λοτο θα βάλω και εγώ μέχρι τότε μένω στην ταπινή μου ISDN και θα περιμένω πότε θα γίνει ότι έγινε με την κινητή τηλεφωνία δήλαδή μετά από 10 χρόνια ποιος ξέρει που θα είμαστε.

Αυτά :?

Stilskin
12-08-03, 21:05
Ante ante me to kalo!!!! :lol:

xlntstay
12-08-03, 21:17
Αληθεια με τα UMTS και 3G με ταχυτητες απο 128 μινιμουμ εως 2Mbps της ΤΕLESTET οπου αναμενονταν εως το τελος του 2003 (αν και η cosmote και η vodafon κατι ειχε ανακοινωσει),ξερει κανεις τι γινεται. :D

(ο πεινασμενος καρβελια ονειρευεται) :? :? :? :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.