PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενα(??) παράπονο



ReverseR
25-02-05, 03:37
Αποφάσισα να έρθω από acn στη φορθνετ...Αν και το σαιτ φαίνεται καλοδουλεμένο και well-loooking στην ούσια έχει εγκληματικές ατέλειες. Και γνκ πρόβλημα υπάρχει στον τρόπο που λειτουργεί το τμήμα πωλήσεων της 4νετ.

Και εξηγούμαι:
Ας υποθέσουμε οτι θέλεις να κάνεις ανανέωση ηλεκτρονικά. Στην ουσία η 4νετ σου προσφέρει 2 τρόπους : Έναν μέσω του ηλεκτρονικού της καταστηματος(e-shop) και έναν δεύτερο (ο οποίος είναι και παγκόσμια προτότυπος:twisted:) μέσω "ηλεκτρονικής δήλωσης. Καταρχήν ο δεύτερος στην ουσία είναι κάπως κρυμμένος αφού η φορθνετ δεν των θεωρει τρόπο η-πληρωμής και ουσιαστικά προωθεί τον πρώτο. Στον δε πρώτο έχουμε:
-δεν περιλαμβάνει τις υπηρεσίες αορίστου χρόνου(δεν τις αναφέρει καν!!)
-σχεδιαστικές ατέλειες(άντε να καταλάβω λίστα με επαγγέλματα, λίστα με ΤΚ γιατί???)
-δεν λεγεται πουθενά οτι ο μοναδικός τροπος πληρωμής είναι πιστωτικες κάρτες
-δεν υποστηρίζονται εναλλακτικοί browser
Το κακό με τα δύο τελευταία είναι κυρίως οτι ο χρήστης ειδοποιείται ένα βήμα πριν το τέλος της ολοκλήρωσης της διαδικασίας, για να διαπιστώσει οτι συμπλήρωνε φόρμες τζάμπα...
Επιπρόσθετα μποικοτάρει τον δεύτερο τρόπο(του οποίου δεν πολυκαταλαβαίνω του λόγους ύπαρξης του), που παρέχει και όλες τις υπηρεσίες της 4νετ και όλους τους τρόπους πληρωμής....
Προσωπικά έχασα μιαμιση ώρα περιπλανόμενος στα δικτακά μονοπάτια της 4νετ(παρακαλώ να μην υπάρξουν σχόλια για τη νοημοσύνη μου :mrgreen:) και τλκ κατέληξα να ενεργοποιήσω την συνδεση μου από το τηλέφωνο. Και εκεί που έλεγα οτι έφτασα στο τέλος, ενημερώθηκα από την συνομηλίτρια μου στο τηλ ότι θα επρεπε να κατεθετα με φαξ την αποδειξη πληρωμής της τράπεζας υπογεγραμμένη(την οποία έτσι και αλλιώς θα έκανα δικτυακα).....

Αναρωτιέμαι αν αυτό λέγεται e-commerce:mad:

[Insomniac]
25-02-05, 05:31
ότι θα επρεπε να κατεθετα με φαξ την αποδειξη πληρωμής της τράπεζας

Ενημερωτικά, μπορείς να στείλεις και με email τα στοιχεία από την απόδειξη πληρωμής της τράπεζας,στο internet-sales@forthnet.gr, συμπεριλαμβανομένου του ονόματός σου και του username σου.

John_Nastos
25-02-05, 07:25
Εγώ πάντως έκανα ολόκληρη τη διαδικασία on-line και μέσα σε 30 λεπτά ήμουν πλήρως συνδεδεμένος (έκανα νέα σύνδεση). Η δε πληρωμή έγινε με χρέωση της πιστωτικής μου κάρτας μέσω του e-shop, το οποίο και θεωρώ εξαιρετικά λειτουργικό.

Crosstalk
25-02-05, 09:22
Εγω κατεβασα την αιτηση, την τυπωσα, την συμπληρωσα, την εστειλα με φαξακι!

Στα καπακια τηλεφωνακι, την ενεργοποιουν και την επομενη πηγα σε τραπεζα, εχωσα τα φραγκα και μετα εστειλα αποδειξη με φαξ!

Thats all........................σιγα μην καθομαι να μπλεκω με ολα αυτα τα εμαιλ και τα e-shop!

wintech2003
25-02-05, 11:14
τα εμαιλ και τα e-shop!

Λάθος το λές.. ειναι:

Τα εμαιλια και τα e-shopια lol

Crosstalk
25-02-05, 12:00
Λάθος το λές.. ειναι:

Τα εμαιλια και τα e-shopια lol

ΕΤΣΙ :cool

Οβελίξ
25-02-05, 12:18
Στην περιπτωσή μου ΟΛΕΣ οι ανανέωσεις στη 4θνετ γίνονται ηλεκτρονικά με πιστωτική. Είναι αλήθεια ότι χωρίς κάρτα οι ηλεκτρονικές αγορές είναι λιγο σπαστικές και πολύπλοκες.

Ωστόσο στην τελευταία πληρωμή που τελικά έκανα στην τράπεζα, έστειλα σκαναρισμένο το καταθετήριο στο e-mail των πωλήσεων και όλα καλά. Δεν χρειάστηκε δηλαδή να στείλω φαξ.

Το μεγάλο ρεζίλι είναι σε κάποιες άλλες επιχειρήσεις (όχι τη 4θνετ ευτυχώς) που συμπληρώνεις τις φόρμες με την πιστωτική κλπ, και μετά σου ζητούν με φαξ φωτοτυπία της κάρτας, της ταυτότητας και της υπογραφής σου. Γίδια.

ReverseR
25-02-05, 17:11
Ενημερωτικά, μπορείς να στείλεις και με email τα στοιχεία από την απόδειξη πληρωμής της τράπεζας,στο internet-sales@forthnet.gr, συμπεριλαμβανομένου του ονόματός σου και του username σου. 25-02-05 02:37
Σε ευχαριστώ ινσομνιακ δεν το ήξερα


Το μεγάλο ρεζίλι είναι σε κάποιες άλλες επιχειρήσεις (όχι τη 4θνετ ευτυχώς) που συμπληρώνεις τις φόρμες με την πιστωτική κλπ, και μετά σου ζητούν με φαξ φωτοτυπία της κάρτας, της ταυτότητας και της υπογραφής σου. Γίδια.

Επειδή δεν νομίζω να είναι πολλές που το κάνουν αυτό, δεν νομίζω να μιλάς για το ραμσοπ:-k. Μου θυμίζει τα νομοσχέδια των κυβερνήσεων κατά της διαφθοράς

Οβελίξ
25-02-05, 22:41
Reverser, ναι. Για το Ram-Shop μιλάω. Αλλά και για το expansys. Στο πρώτο έκανα μια παραγγελία online (έτσι νόμιζα) και μετά ήθελαν φαξ με όλα τα υπόλοιπα. Στο δεύτερο διαβάζω σε άλλα φόρουμ τι έπαθαν άλλοι πελάτες από Ελλάδα. Αυτές οι επιχειρήσεις δεν μπορούν/δεν θελουν να βάλουν secure server στις παραγγελίες τους (που έχει και το τελευταίο software house) και ταλαιπωρουν τους πελάτες τους.

Joe_Doe
28-02-05, 22:05
Θα συμφωνήσω με τον ReserveR στο ό,τι δεν υπάρχει πουθενά εμφανής τρόπος δημιουργίας ή ανανέωσης σύνδεσης αορίστου χρόνου (ή μάλλον κάπου πρέπει να είναι κρυμμένα) στο eshop της forthnet.Επίσης ,από προσωπική μου εμπειρία, σε προσφατη ανανέωση που έκανα έβαλα λάθος ημερομηνία λήξης της πιστωτικής και χωρίς καν η φόρμα επικοινωνίας να μου βγάλει μη αποδεκτή πιστωτική περίμενα να ανανεωθεί η σύνδεσή μου ώσπου τελικά κόπηκε και πήρα τηλέφωνο για να δω τι συμβαίνει! Έτσι και πάλι (και από δικό μου λάθος και από ατελή τρόπο επικοινωνίας του eshop με τον πελάτη) η δουλειά έγινε μέσω τηλεφώνου και μέσω χρέωσης μίας καταρραμένης αστικής μονάδας υπέρ του πΟΤΕ! Αλλά όλα αυτά είναι ψίλλοι στα άχυρα εφόσον είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με την forthnet και τις υπηρεσίες της!

sinclair_ql
01-03-05, 01:52
Στην περιπτωσή μου ΟΛΕΣ οι ανανέωσεις στη 4θνετ γίνονται ηλεκτρονικά με πιστωτική. Είναι αλήθεια ότι χωρίς κάρτα οι ηλεκτρονικές αγορές είναι λιγο σπαστικές και πολύπλοκες.

Ωστόσο στην τελευταία πληρωμή που τελικά έκανα στην τράπεζα, έστειλα σκαναρισμένο το καταθετήριο στο e-mail των πωλήσεων και όλα καλά. Δεν χρειάστηκε δηλαδή να στείλω φαξ.

Το μεγάλο ρεζίλι είναι σε κάποιες άλλες επιχειρήσεις (όχι τη 4θνετ ευτυχώς) που συμπληρώνεις τις φόρμες με την πιστωτική κλπ, και μετά σου ζητούν με φαξ φωτοτυπία της κάρτας, της ταυτότητας και της υπογραφής σου. Γίδια.

Όσο και εαν φαίνεται παράλογο, αυτό ζητά η νομοθεσία. Μονο με φαξ... και φωτοτυπίες ... το τραπεζικό σύστημα αποδέχεται χρεώσεις νόμιμα.... παλι καλά που δεν ζητάνε χαρτόσημα και υπογραφές από τον πέμπτο όροφο

ReverseR
01-03-05, 02:36
Όσο και εαν φαίνεται παράλογο, αυτό ζητά η νομοθεσία. Μονο με φαξ... και φωτοτυπίες ... το τραπεζικό σύστημα αποδέχεται χρεώσεις νόμιμα.... παλι καλά που δεν ζητάνε χαρτόσημα και υπογραφές από τον πέμπτο όροφο

Το φαντάστηκα ότι από πίσω κρύβεται κάποιος σαβουρονόμος. Αλλά από την άλλη η 4νετ θα μπορούσε να τον παρακαμψει όπως κάνουν και άλλες εταιρίες...Και επιπλέον τι παραπάνω καταλάβανε με το εμαιλ που τους έστειλα με απόδειξη.... το html κώδικα του σαιτ της τράπεζας!
Τέσπα. Πάντως η αλήθεια είναι ότι το δίκιο μαζί της το έχει η 4νετ, anyway

mastermind
01-03-05, 16:43
Έκανα την αίτηση τηλεφώνικά μια ωραία κυριακή και την Δευτέρα πήγα στην τράπεζα,τα έχωσα και καπάκι fax.... Ούτε κάρτες ούτε τίποτα άλλο!

Joe_Doe
04-03-05, 15:10
Προς όσους δεν θέλουν να πηγαινοέρχονται σε τράπεζες για καταθέσεις και αποδείξεις κλπ κλπ και δεν έχουν πιστωτική , καλή λύση είναι και το e-banking. Την πρώτη πληρωμή για σύνδεση στη forthnet την έκανα μέσω ηλεκτρονικής κατάθεσης χρημάτων και το μόνο που μου ζήτησε η 4νετ ήταν η ηλεκτρονική απόδειξη κατάθεσης των χρημάτων στον λογαριασμό της. Την έστειλα με e-mail και μέσα σε λίγα λεπτά ενεργοποιήθηκε η συνδρομή! Χωρίς πιστωτικές και χωρίς πήγαινε-έλα στην τράπεζα!

GoofyX
04-03-05, 16:26
Καλησπέρα,
...και το μόνο που μου ζήτησε η 4νετ ήταν η ηλεκτρονική απόδειξη κατάθεσης των χρημάτων στον λογαριασμό της. Την έστειλα με e-mail και μέσα σε λίγα λεπτά ενεργοποιήθηκε η συνδρομή...Τι ακριβώς έστειλες; Τη σελίδα που εμφανίζει η τράπεζα ως αποδεικτικό πληρωμής;

ReverseR
05-03-05, 22:39
Καλησπέρα,Τι ακριβώς έστειλες; Τη σελίδα που εμφανίζει η τράπεζα ως αποδεικτικό πληρωμής;
Ναι χωρίς υπογραφή χωρίς τπτ. Την σελίδα και το username μου

@ ADSLgr.com All rights reserved.